D „Sovjet Unie heef militair afgedaan/ Naar het Oosten ^Jit-die JJt&ptOMHl I Dr. Dietrich over den toestand in Oost-Europa: Het D.N.B. meldt: De Rijkspersehef dr. Dietrich die zoojuist per speciaal vliegtuig uit het hoofdkwar tier van den FÜhrer In Berlijn is aangekomen, heeft vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers sensationeele inlichtingen gegeven over den huldi gen toestand aan het Oostelijk front. Dr. Dietrich deelde mede dat de veldtocht in het Oosten be slist werd met de verbrijzeling der legergroep var Timosjenko. „De beslissing is militair definitief ge vallen. De verdere militaire ontwikkeling in het Oosten zal verloopen zooals wij dat wenschen. Sovjet-Unie heeft met dezen laatsten geweldigen slag, die wij hem hebben toegebracht, militair af gedaan. De Engelsche droom van een oorlog-op twee fronten is definitief uitgedroomd". De rijksperschef deelde verder mede dat de operaties in het Oosten het product waren van- een groot, zorgvuldig plan. In dit verband las hij den oproep van den FÜhrer in den hlstorlschcn nacht van 1 op 2 October voor, waarin hij had medegedeeld dat de aanstaande slag nog vooi: het aanbreken van den winter den vijand moest verbrijzelen en dat de laatste groote beslisslngsslag van dit jaar begon. De rijkspersohef deed vervolgens medcdeeling van het reeds gepubliceerde special© bericht betref fende de omsingeling van verdere vijandelijke legers In het gebied van Brjansk. Zooals daaruit gezien kan worden, heeft daarmede de geweldige door braak door het centrale front geleid tot de om singeling van het leger van maarschalk Timosjenko in twee omsingelde gebieden. Men raamt den om vang van de hier Ingesloten Sovjetlegers op CO tot 70 divisies, tezamen met de reeds bij WJasma in gesloten formaties heeft maarschalk Timosjenko hier de laatste volledig tot den strijd bekwame le gers van het geheels Sovjetfront opgeofferd. Wan neer men bedenkt dat de legers van Worosjilof in Leningrad zijn ingesloten, dat de legers van Boedjen- ny praotisch afgedaan hebben, clan bestaat er geen twijfel aan, of het geheel© Sovjetfront is thans verbrijzeld. „Na dé vernietiging van het leger van Timosjenko die op het oogonbllk aan den gang is. zullen ook de laatste Sovjetlegcrgroepen uit den weg geruimd en opgeheven zijn". Van het bronge- bied van de Wolga tot aan de Zee van Azof zijn thans, afgezien van de ingesloten legcqp die vernie tigd worden, de resten van de verslagen Sovjetlegers overal op den terugtocht." De Rijksperschef wees er op dat gebeurd is wat men van Duitsche zijde op 22 Juni, bij het be gin van den veldtocht, nog niet gehoopt had: De Sovjets hebben in plaats van terug te wijken, den strijd aangebonden en werden zoo vernietigd. Wan neer de weermacht van een vijand is ^vernietigd, vormt al het andere geen beslissend probleem meer, aldus verklaarde de Rijksperschef. De Rijksperschef dr. Dietrich heeft bovendien een weerlegging gegeven van de in het bijzonder van Engelsche zijde steeds weer opgestelde bewe ring dat Timosjenko met zijn legergroep in den loop van den veldtocht in het Oosten offensieve acties had ondernomen in zijn frontsector. „Het geheele z.g. offensief van Timosjenko", aldus verklaarde dr. Dietrich, „bestond uit één enkele zwendelarij en bluf waarmee men trachtte de wereld te misleiden. Timosjenko heeft in den loop van den geheelen veldtocht nooit iets ondernomen, dat men offensief kan noemen". Dr. Dietrich heeft ook gesproken over berichten van den vijand betreffende z.g. hooge Duitsche ver liezen en over de z.g. slijtage van de Duitsche re serves. Hij constateerde dat de Duitsche verliezen tot op den huidigen dag in werkelijkheid in totaal slechts 5 pet.bedroegen van de Duitsche verliezen in den wereldoorlog. Daarbij heeft de Duitsche weermacht reeds thans in het Oosten na 3J/i maand datgene bereikt Wat zij in den wereldoorlog eerst na drie jaar oorlog kon bereiken. De hoop der Engelschen dat de veldtocht in het Oosten de geheele Duitsche weermacht kop uiterst sterke wijze zou binden, heeft de Rijkspers chef voorts nietig vetklaard. „Duitschland voert," zoo verklaarde hij, „ook den oorlog In hot Oosten slechts met een deel van de Duitsche militaire krachten. Engeland behoeft slecht» de proef op de som te nemen en op eenigerlei punt van Europa een militaire actie te ontketenen, dan is een ^bloedige nederlaag zeker". (I'n de tweede Nallnea van het bericht over dr. Die trich's verklaringen staat, dat hij den oproep van den FÜhrer in den historischen nacht van 1 op 2 October voorlas. Deze oproep wordt gevormd door den dagorder van Hitier aan do Sovjetsoldaten van het Oóstelijk front, de thans eveneens gepubli ceerd is.) „Na het succes spreken de daden". Aan het Oostfront. Met behulp van witte doeken, uitgespreid op den grond, wordt de aandacht der Duitsche vliegers er op gevestigd, dat deze plaats inmiddels door de eigen troepen is ingenomen. (Atlantic-Holiland.) Nader deelt het D.N.B. mede: Dr. Dietrich begon zijn uiteenzettingen met de motiveering, waarom hij eerst thans nauwkeuriger Inlichtingen verstrekte. De moderne methoden van enze Duitsche oorlogvoering, zoo zeide hij, stellen opzettelijk gedurende zekeren tijd de propagan distische'mogelijkheden achter bij de belangen der militaire handelingen. Eerst als het succes zich heeft voorgedaan laten wij de daden spreken. Bij de oorlogvoering en den berichtendienst van onze te genstanders is het eigenlijk juist omgekeerd. Zij beginnen met woorden en laten dan geen daden Volgen. x r Ik kom rechtsreeks. zoo vervolgde Dietrich, uit het hoofdkwartier van den FÜhrer. Ik hen daar drie maanden lang dag In, dag uit in een omgeving geweest, die uit een oogpunt van militaire deskun digheid den toon aangeeft in de wereld. Eiken dag kon ik de militaire gebeurtenissen vergelijken met wat onze tegenstanders daaromtrent melden. Hun militaire berichten zijn njets dan dwaasheid. Hier zijn militaire analphabeten aan het werk. Zij heb ben geen flauw benul hoe men een modernen oorlog voert. De Sovjetlegerleiders karakteriseerde de perschef als volgt: het zijn legerleiders maar slechts ii dien zin dat zij groote legere onder hun bevel had den, doch zij hebben nog nooit leiding gegeven Het tactische optreden der Sovjets heeft db Duit sche successen begunstigd. Tot slot zei dr. Dietrich, na melding te hebben gemaakt van de ontzaglijke prestaties der Duitsche troepen: maar bovenaan staat het militaire genie van den FÜhrer. Hij is uniek en eenlg in zijn soort. Als de geschiedenis van dezen veldtocht een maal wordt geschreven, zal men inzien dat de aan het wonderbaarlijke grenzende operaties het werk van zijn geest waren en dat de legers, die ze uit voerden, bezield waren door het vuur van zijn wil. KAART VAN PeL Het opperbevel der Duitsche weermacht heeft be kend gemaakt dat vereenigde Hongaarsche, Ita- liaansche en Slowaaksche formaties, versterkt met een Duitseh pantserleger, doorgedrongen zijn tQt de Zee van Azof. Bij Melitopel werd het negen de Sovjetleger den terugtocht afgesneden. In het zuiden bij de Krim zijn de Duitsche troepen reeds 10 k.m. voorbij Perekop getrokken. Het kaartje geeft een gedeelte van de Zee van Azof weer waar de Sovjettroepen in een benarde positie gebracht zijn. Duitsck-Turksche handelsverdrag getcekend Goederenruil tot 31 Maart 1943 geregeld Het D.N.B. meldt: De Duitseh-Turksche handelsbesprekingen, welke de laatste weken te-Ankara zijn gevoerd, zijn thans geëindigd. De overeenkomsten zijn Donderdag ge- teekend, voor Duitschland door den ambassadeur Von Papen en den gezant Clodius, voor Turkije door den minister van buitenlandsche zaken Saradjogloe, den ambassadeur Menemendzjogloe en den onder staatssecretaris van handel Nazmi Kesmir. De voederenruil tusschen béide landen wordt door de overeenkomsten geregeld tot 31 Maart 1943. In deze periode zal Duitschland naar Tur kije goederen uitvoeren tot een bedrag van bijna 200 millioen mark en Turkije goederen naar Duitschland tot eenzelfde bedrag. Door Duitschland worden alle industrie'-produc ten geleverd, die voor Turkije van groote beteeke- nis zijn, in de eerste plaats producten van ijzer en staalindustrie, waarbij ook oorlogsmateriaal. Turkije levert Duitschland grondstoffen en levens middelen, die steeds het belangrijkste deel van den Turkschen uitvoer naar Duitschland gevormd heb ben, in de eerste plaats katoen, tabak, olijfolie en delfstoffen. Verder is een overkomst betreffende het beta lingsverkeer geteekend, waardoor de afwikkeling van alle transacties uit de goederenovereenkomst en daarbuiten op royale wijze wordt geregeld. De onderhandelingen IZijn voor beide partijen gevoerd in den geest van de vriendschap die de traditioneele betrekkingen kenmerkt. Beide regee ringen hebben er naar gestreefd, zooveel mogelijk rekening te houden met de nauwe economische banden, die sedert vele jaren tusschen haar landen bestaan. De Duitsche gezant Clodius heeft na de onder tekening van het handelsaccoord tegenover de pers verklaard dat door deze overeenkomstt de oude beproefde Duitsch-Turksche handelsbetrekkingen, die vóór den oorlog bestonden, hervat zijn en wel voor langen termijn. Wat de waarde der goederen betreft-, over treft dit accoord verre alle andere tusschen beide landen gesloten overeenkomsten. Van Engelsche zijde, aldus Clodius, heeft men gedurende de onder handelingen herhaaldelijk getracht de kwestie van de levering van Turksch chroomerts aan Duitsch land een politieke beteekenis toe te kennen. In het kader van het geheele verdrag echter is de kwestie tie van het chroomerts van ondergeschikte beteeke nis. Door dit verdrag is het Engelsche chroomerts- monopolie in Turkije gebroken, want de overeen komst voorziet in de levering door Turkije van chroomerts en bovendien van groote hoeveelheden koper en andere belangrijke grondstoffen. Clodius zeide ten slotte dat de onderhandelingen steed? in een sfeer van oprechte vriendschap gevoerd zijn. Uit Ankara meldt het D.N.B.: Het tot stand korpen van de Duitsch-Turksche handelsovereenkomst wordt in politieke kringen hier een veelljlovende étappe in de ontwikkeling der wederzijdsche betrekkingen genoemd. Men juicht het in Turkije ook toe dat tot de Duit sche leveranties oorlogsmateriaal zal behooren. Men heeft daaraan veel belang gehecht, aangezien Turkije een buitengewoon groote behoefte aan oor logsmateriaal heeft. Zeer belangrijk acht men hier het slot van het communiqué, dat spreekt over de nauwe banden op economisch gebied. Tenslotte vestigt men er de aandacht op dat het accoord opnieuw bewijst dat Turkije vastbe sloten is zijn volledige onafhankelijkheid op poli tiek zoowel als economisch gebiedje handhaven. Italiaansch weermachtsberickt Luchtmacht bestookt raffinaderijen en oliereservoirs te Haifa. Aanxxil op de stelling van Amba Ghiorghi Oost-Afrika). ROME, 9 October. (Stefan!)Het Itallaansohe weermachtsbericht van heden luidt als volgt: „Groote formaties Italiaansche bommenwerpers hebben gisternacht de raffinaderijen en petroleum- reservoirs van Haifa aangevallen. Ondanks krachtige afweer van den vijand gelukte het onzen vliegtui gen de doelen te treffen waar zich branden van grooten omvang ontwikkelden. Al onze vliegtuigen keerden op hun steunpunten terug,, eenige met tref fers van het vijandelijke afweergeschut. Denzelfden nacht heeft de vijand een aanval ondernomen op eenige plaatsen aan de Oostkust van Sicilië. Aanval len met bommen en machonegeweervuur veroorzaak ten slachtoffers noch schade. De afweer van Syra cuse schoot een vliegtuig neer dat in de nabijh&ld van de kust in zee stortte. Do gohoelo bemanning werd gevangen genomen, In Noord-Afrika verkenning,'^activiteit aan het front van Tobroek. Vijandelijke eenheden werrlen afgeslagen en lieten gevangenon in onze handen achter. Aan het front van Solloem schoten Duit sche jagers twee vijandelijke - vliegtuigen neor. Andere Duitsche vliegtuigen deden aanvallen op vooruitgeschoven vijandelijke vliegvelden. ZIJ tro,ffen voorraadsopslagphiatscn en vernielden een vliegtuig op den grond. Een luchtaanval op Tripolis had slechts lichte matcrlcele schade tengevolge. In Oost-Afrika heeft een sterke, uit nationale cn koloniale troepen bestaande colonne uit de stelling van Walag ten Noord-Oosten van Gondar, onder be vel van lt.-kol. Carmelo Lluzzo, een krachtigen aanval gedaan op den zetel van het Engelsche commando, de belangrijke stelling van Amba Ghiorkhi. Nadat iedere tegenstand van den vijand was overwonnen werd de vijand op de vlucht gesla gen. Hem werd©n aanzienlijke verliezen toege bracht. Herhaalde tegenaanvallen van den vijand werden afgeslagen. Onze troepen staken den brand Sn den zetel van het vijandelijke commando en vernielden een munitieopslagplaats, benevens het radiostation. Zij keerden met gevangenen, buitgemaakte wapens en materiaal op hun steupunt terug. Alle eenheden die aan den aanval deelgenomen hebben en in het bijzonder het 25e koloniale bataljon, hebben zich nderseheidden door vastberadenheid en dapperheid. In den middag van 7 October heeft een van onze vliegtuigen, dat een verkenningsvlucht maakte Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede, langs den weg van Debra Tabor, vijandelijke vracht- Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. Van Tilburg, auto's met machinegeweervuur beschoten en ze in Heemstede. brand gestoken." Staatsgreep in Panama President Arias naar Cuba gevlucht. Associated Press meldt uit Panama dat de presi-? dent van Panama, dr. Arnulfo Arias, gevlucht is. Dr. R. A. de la Guardia, tot nu toe minister van Justitie, is als president beëdigd. De gevluchte president is Woensdagochtend vroeg incognito te Havana aangekomen. De voor- loopige leider de regeering De la Guardia is voor stander van een samenwerking met de Vereenigde Staten. United Press meldt dat de Amerikaansche autoriteiten in de Kanaalzöne reeds Woensdag op de hoogte moeten zijn geweest van de plannen om een staatsgreep uit te voeren, want plotseling zijn alle Amerikaansche soldaten en matrozen uit het Panameesche gebied tot de Pa nam a kanaalzöne teruggetrokken. Het bericht van den staatsgreep in Panama heeft in politieke kringen te Washington zeer de aan dacht getrokken. Huil heeft op zijn persconferentie verklaard nog geen berichten te hebben ontvangen en dus geen commentaar te kunnen leveren. De ge vluchte president Arias, aldus meldt het D.N.B., was te Washington geen persona grata, daar hij bezwaar maakte tegen het gebruik van Panameesch gebied door Amerikaansche militaire vliegtuigen. Hij heeft de ergernis te Washington nog vergroot door het wapenen van onder Panameesche vlag va rende Amerikaansche schepen te verbieden. Indien de Panameesche regeering dit verbod zou hand haven, zouden meer dan 100 Amerikaansche sche pen niet fgewapend kunnen worden. Ten aanzien van Roosevelt's eisch tot opheffing van het ver bod vaii wapoing der onder Amerikaansche vlag varende schepen zeide Huil dat deze herziening der "„zoogenaamde neutraliteitswet" belangrijk en dringend is. AMERIKA ERKENT DEN NIEUWEN PRESIDENT. te gelooven dat het den Sovjets gelukken zal de Duit- schers in toom te houden. De News Chronicle schrijft dat Hitier nooit de verantwoording voor deze reusachtige operaties op zich genomen, nooit met zoo een vaste overtuiging van den gelukkigen afloop gesproken zou hebben, fndien hij niet tevoren het succesvolle verloop van het offensief gekend had. Na drie en een halve maand, aldus het blad verder, van offensief na offensief, kunnen de Duitschers een offensief beginnen dat sterker is dan alle voorafgaande De oorlogsgeschie denis heeft zooiets nog nooit aanschouwd. Het .uur is gekomen, waarop Engeland op slechte tijdingen voorbereid moet zijn. De Londensche Times schrijft in een hoofdartikel: „Wanneer de Engelschen er toe geneigd zijn het ge vaar te onderschatten, waarin hun Sovjetbondgenoot zich bevindt, dan zijn de militaire gebeurtenissen tij den het offensief in de Oekraïne voldoende om ieder een zijn vergissing voor oogen te houden. De Duit sche sucessen in» het Oosten zijn er een nieuw bewijs voor dat de Sovjet Unie staat tegenover de gewel digste en de.beste georganiseerde militaire machinerie. Het in handen houden van het initiatief in een oor log", zoo verklaarde de „Times", „is tot dusver in iederen oorlog waardevol geweest. Sedert den eer sten dag van den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet Unie echter hebben de Sovjets zelfs geen schaduw van een militair initiatief in handen gehad. Deze handicap hebben de Sovjets nooit overwonnen. Op het oogenblik gaan zij hieronder wellicht het zwaarste gebukt." WASHINGTON, 10 Oct. (DNB) Naar welin gelichte kringen verklaren, zal Amerika der^ door een staatsgreep aan de macht gekomen nieuwen president van Panama De la Guardia als grond wettige president van Panama - erkennen. Roosevelt vraagt wijziging der neutraliteitswet Mogelijkheid tot bewapening van koopvaardijschepen. Het D.N.B. verneemt uit New-Yprk, 9 October: In een boodschap aan het Congre?hefeft president Roosevelt verzocht de neutraliteitswet'zoo te wijzi gen dat wapening van Amerikaansche koopvaardij schepen mogelijk wordt. In zijn scherp polemische motiveering beweert Roosevelt dat Duitschland het voornemen heeft de wereld te overheerschen en dat Hitier „een uitdaging aan Amerika" beteekent. Ook elders in de boodschap spreekt Roosevelt op opmerkelijke wijze steeds van Amerika in plaats van de Vereenigde Staten. Amerika wil zich niet door Hitier laten voorschrijven, aldus zégt hij, welke wateren door Amerikaansche schepen mogen worden bevaren. Amerika kan niet toelaten dat de „verdediging zijner rechten" --oor deelen der neu traliteitswet te niet gedaan of verwaterd wordt. Het wil zijn veiligheid, integriteit en eer hand haven. Roosevelt verklaart verder dat de door hem voorgestelde wijzigingen evenmin als de wet tot hulpverleening aan Engeland een oorlogsverklaring onderstellen. Onmiddellijk na de boodschap van Roosevelt hebben de voorzitters der commissies voor de bui tenlandsche politiek van Senaat en Huis van Afge vaardigden wetsvoorstellen ingediend, waarin de president gedurende den oorlogstijd gemachtigd wordt koopvaardijschepen te wapenen of hun wa pening toe te laten. Volgens Associated Press namen enkele democratische senatoren, doch ook de plaatsvervangende republi- keinsche fractieleider Austin, het standpunt in dat tegelijkertijd ook de kwestie inzake het varen in oorlogszóne besproken moest worden. De democraten Johnson en Herring pleitten daarentegen voor een beperkte bewapening der koopvaardijschepen. De re- publikeinsche senator Taft noemde de boodschap van Roosevelt een voortzetting van den niet verklaarden zee-oorlog op den Atlantischen Oceaan. Bezetting der Sovjet Unie voor zoover noodig Bolsjewistische leger achter den Oeral kan geen factor van beteekenis zijn. BERLIJN. 9 October. Het A.N.P. meldt: In militaire kringen alhier wijst men er op. naar wij an welingelichte zijde vernemen, dat .zooals de Duit sche perschef dr. Dietrich vandaag reeds mede deelde, in den strijd tegen het bolsjewisme thans de beslissing is gevallen. Er zijn, zoo zegt men in genoemde kringen, natuurlijk nog groote gebieden, die in het Oosten moeten worden bezet.en ook militaire operaties zullen nog worden uitgevoerd, ten einde de Sovjet-Unie, zoover dit noodig is, ste- n Duitsche handen te krijgen. Vast staat dat de bolsjewistische weermacht thans van het groote oorlogstooneel verdwijnt. Of de Sovjets in staat 'zullen zijn in den loop van den winter of het komende voorjaar aan de andere zijde van den Oeral een of misschien ook twee legers op te stellen wenseht men In militaire •ingen alhier niet te voorspellen. Men gelooft echter te mogen aannemen dat de Sovjetlegerlei ding zich nog niet het hoofd heeft gebroken over dit probleem en men wijst tevens op het feit, dat het meest waardevolle deel der Sovjet-Unie het Europeesch© is, terwijl zich aan de andere zijde van den Oeral grootendeels slechts steppen en toendra's doch echter nauwelijks een oorlogsindustrie van beteekenis bevinden. Indien onder deze omstandigheden en den beken den Russlschen winter in aanmerking genomen deze meening uitte men van avond ln de Wllhelm- strasse achter den Oeral werkelijk een nieuw bolsjewistisch leger zou worden opgesteld, dan zou oor de vernietiging daarvan in geen geval meer een groot Duitseh leger noodig zijn. Engelsche persstemmen over het Oostelijk front „Engeland moet op slechte tijdingen voorbereid zijn" Uit Stockholm verneemt het D.N.B.: De Londensche bladen staan vol uiterst pessimis tische berichten over den toestand aan het Sovjet front. De „Daily Express" waarschuwt zijn lezers er voor Ned. Reisvereeniging Lezing M. H. du Croo over Indië HAARLEM, Vrijdag. De heer M. H. du'Croo uit Den Haag hield Don derdagavond voor de afdeeling Haarlem van Nederlandsche Reisvereeniging in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw een lezing ovqr het leven in Nederlandsoh-Indië 25 jaar geleden en nu. De voorzitter de heer J. Sevcnsma, sprak een inleidend woord. I-Iij heette de aanwezigen welkom op deze eerste bijeenkomst in het seizoen: dië zoo in het brandpunt van de belangstelling staat, omdat vele aanwezigen er vermoedelijk geweest zijn of er in ieder geval familieleden hebbert, vond hij het prettig, dat de heer Du Croo, die'zoo lan gen tijd in Indië leefde en veel studie van land en volk gemaakt heeft, de uitnoodiging om voor de afdeeling Haarlem te spreken, aanvaard had. De heer ]^»u Croo vond het ook heel aangenaam, dat zoovelen 'opgekomen waren; hij veronderstelde, dat allen wel veel belangstelling -voor Indië zullen hebben. 1-Iet Indië van nu is heelemaal niet meer het Indië van vroeger. De menschen, die nooit in de gelegenheid waren, Insulinde te bezoeken, maar er wel familieleden hebben, zullen daarom gaarne willen hooren, hoe ze daar leven en of de verhalen wel allemaal waar zijn, die ze wel eens gehoord hebben, namelijk of de menschen er spoedig rijk worden en een heelen staf van bedienden hebben. Spreker wilde maar meteen zeggen, dat dit allemaal onjuist is. In Indië bestaan nu al 50.000 volksscholen; toch is 95 pet. van de inheemsche bevolking nog anal- phabeet. „We kennen in Indië geen zoogenaamde seizoenen. Wel zijn er een natte en een droge tijd. Er zijn wel eens temperaturen van 110 tot 120 gra den. De warme tijd is heel erg; de natte tijd brengt een bedompt klimaat irtee' en dat is eigenlijk de onaangenaamste tijd. Tandjong Priolc is een der beste havens van Indië; hier komen altijd de boo ten uit het moederland aan. Vroeger deed men on geveer drie dagen over de spoorreis van Batavfa naar Soerabaja; de menschen. die de reis in het wit gekleed maakten, moesten bij aankomst onder vinden, dat hun kleeding dezelfde kleur gekregen- had als die van den machinist van den trein, zoo smerig waren de wagens. Auto's bestonden er onge veer 25 a 30 jaar geleden niet. Wie dus niet met den trein wilde gaan, moest de reis per reiskoets maken; die werden door kleine paardjes getrok ken. Het reizen was er dus vroeger allesbehalve aangenaam, vooral voor ambtenaren, die dikwijls overgeplaatst worden. Spreker deelde mede, dat hij gedurende zijn verblijf in Indië niet minder dan 26 maal was overgeplaatst. De ambtenaren konden dan ook nooit hokvast zijn; ze hadden de gewoonte, bij een overplaatsing hun meubilair te verkoope'n. Men had in de huizen veel last van de muskieten, die oorzaak van veel malaria-gevallen warc-n. De meeste men schen sliepen dan ook, om zich tegen de muskieten te beschermen, als het ware in een omhulsel van vitrage. De malaria komt er nu niet meer zooveel voor. Nu kan men, tenminste als de oorlog voorbij is, ln ongeveer twee dagen Indië bereiken, namelijk per vliegtuig. Öp Maandagmorgen stijgt men in dan komt men op Dinsdagavond in Batavia. De twee volgende dagen kunnen gebruikt \frorden voor het doen van zaken, bijvoorbeeld In Bandoeng. Dan aanvaardt men Vrijdagmorgen weer de terugreis en arriveert Zaterdagavond al ln Holland. Dus dit alles binnen één weekt En dit is heusch geen toekomst droom, zei spreker. Als do oorlog voorbij is. zal men ondervinden, dat het werkelijkheid ls Het reizen in de Indische treinen is nu ook veel gerieflijker, dan vroeger. De wagens zijn nu zóó goed gesloten, dat er geen stofje meer naar binnen kan komen. En toch is er een frissche temperatuur. En nu wordt in Indië vooral veel gebruik van de auto gemaakt; dat is mogelijk omdat bijna overal uitstekende wegen te vinden zijn. Ook de huizen zijn nu veel hygiënischer geworden, dan die van vroeger. Men heeft er niet zooveel last meer van ongedierte, zooals kakkerlakken, die vroegér zulk een groote plaag waren. Het cultureel© leven komt er nu veel meer tot zijn recht; het sociëteitsleven verdwijnt, zoetjesaan. Het heele leven is er als het ware-ten goede veranderd. Er ls"ln Batavia nu ook een heel groot net van autobussen. Men heeft er evengoed model-boerderijen als in Holland. Zoo vertelde de heer Du Croo nog vele in teressante bijzonderheden. Zijn lezing en ook zijn lantaarnplaatjes ondervonden terecht veel belang stelling. TERAARDEBESTELLING VAN SLACHTOFFERS TE ROTTERDAM. De acht ouden van dagen ten grave gedragen. ROTTERDAM, 9 October. Nadat de afgeloopen dagen op de,Algemeene en de R.-K. Begraafplaats Crooswijk, op de Zuiderbegraafplaats en Charlois reeds vele slachtoffers van den Engelschen luchtaan val op Rotterdam van jl. Vrijdag waren teraardebe- steld, is hedenmorgen om elf uur op Crooswijk on der groote belangstelling het stoffelijk overschot van da acht ouden van dagen, die getroffen werden in het gemeentelijk tehuis aan de Oostervantstraat ten grave gedragen. Zooals men zich zal herinneren, werden zes hunner op slag gedood, twee bezweken later aan de opgeloopen verwondingen. De Rotterdammers hebben aan deze dooden, die na een werkzaam leven hun levensdagen rustig in hun geliefde Maasstad hoopten te slijten, op bijzon dere wijze- hun deelneming willen betuigen. Zeer velen hadden zich in de Hennewierstraat aan den in gang der binnenplaats, waar de sporen van het bom bardement nog te zien zijn, opgesteld. In wijden krihg hadden zich rond de groeve, die met palmen was afgezet, eenige honderden belang stellenden geschaard. Nadat de acht kisten, ieder gedekt door een krans met groen'-wit lint van het gemeentelijk tehuis, wa ren afgelegd en de familieleden der slachtoffers zich voor de groeve hadden opgesteld, sprak de gevol machtigde voor Rotterdam, dr. Völckers, een kort woord van deelneming. Hij wees er daarin op, hoe deze acht slachtoffers de volkenwederrechtelijke wijze aanklagen, waarop het Engelsche luchtwapen bij herhaling Rotterdam heeft aangevallen. Deel neming en hartelijk medeleven betuigde hij met de slachtoffers en hunne familie, namens den Rijkscom missaris en de dienstafdeeling, welker' directe verte genwoordiger hij was. Nadat dr. Völckers de hoop had uitgesproken, dat deze offers tot een beteren tijd mogen voeren en Rotterdam ondanks de slagen, die het troffen, moge voortgaan met den wederopbouw, legde hij bij de graven een krans neer. Vervolgens sprak nog de geestelijk verzorger der ouden van dagen, ds. Sjames, die er op wees, dat bij al de verschrikkingen, die de kinderen der 20ste eeuw medemaken, het wóórd der menschen verstomt. In de plaats daarvan liet hij het woord der Schrift spreken, dat uitgaat boven alle tijden, door de woor den aan te halen uit Psalm 90 Eer de bergen geboren waren en Gij de aarde en de wereld voortbracht verblijdt ons na de dagen, waarin Gij ons verdrukt hebt". Nadat het Onze Vader was gebeden en zand op de kisten gestrooid, verlieten allen zeer onder den indruk het kerkhof. (A.N.P.) Naar het Oosten gaat straks de Nederlandsche ambulance. Daar in het onmetelijke S'ovjet-land wacht een geweldige arbeid. Medische hulp aan gewonde strijders en aan ds burgerbevolking is dringend noodig. De Neder landsche ambulance zal een onderdeel vormen van het groote leger der menschlievcmlheid, dat achter de strijdende troepen oprukt. Die Nederlandsche ambulance verdient daarom ieders steun. Ook op uw steun rekent zij. Stort daarom uw bijdrage vandaag nog op giro rekening NEDERLANDSCHE AMBULANCE Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. STRIJD OM JAN TOOROP. Voor de vijfde kamer der rechtbank te Amster dam stond Donderdag terecht een 49-jarige kunsthan delaar uit Amsterdam, wegens overtreding der au teurswet. Hij had in zijn winkeletalage op het Spui zonder de daartoe vereischte vergunning of toestem ming volgens de auteurswet, openlijk te koop gesteld een gekleurde reproductie van „Het gebed" van Jan Toorop. Het auteursrecht behoorde toe aan een an deren kunsthandelaar, die tot 1932 met den verdachte samen had gehandeld. In dat jaar was hun firma ont» bonden en waren alle baten cn schulden overgenomen door' dezen laatsten kunsthandelaar. Daartoe behoor» den ook het volledig auteursrecht en het uitsluitend reproductierecht van alle werken van Toorop, tot zoover deze rechten niet aan derden waren overge dragen. De uitgetreden firmant had platen uit een boek \>an Wendingen ov^r Toorop gereproduceerd. Hij had hier en daar platen gekocht en de zw»rta prenten laten kleuren en te koop aangeboden. De vrouw van een winkelier-antiquair uit Haarlem ontdekte de platen in de etalage op het Spui te Am sterdam. Zij ging naar binnen en kocht enkele exem plaren met de bedoeling deze weer in Haarlem te verkoopen. Zoo gebeurde het, dat de zoon van den tweeden kunsthandelaar de onrechtmatige daad ont dekte. De officier van justitie achtte de overtreding wet tig en overtuigend bewezen. Hij wilde er echter re kening mèe houden, dat de kunsthandelaar heeft op gehouden deze reproducties te verkoopen en herha ling niet behoeft te. worden verwacht. Hij eischte daarom een geldboete van f 40 subs. 20 dagen hechtenis. ORGANISATIE VAN CHEMISCHE INDUSTRIE, OPENBARE NUTSBEDRIJVEN EN MIJNINDUSTRIE .'S-GRAVENHAGE, 9 October. In de Nederl. Staatscourant van Donderdagavond zijn drie beschik kingen opgenomen betreffende de organisatie van het bedrijfsleven. Daarin worden ingesteld een bedrijfs groep „chemische industrie', een bedrijfsgroep „open bare nutsbedrijven" en een bedrijfsgroep „mijrr- industrie". De bedrijfsgroep „chemische industrie" wordt on derverdeeld in 17 vakgroepen, waarvan enkele met ondervakgroepen, die voor de „openbare nutsbedrij ven" in 3 vakgroepen. De beschikkingen treden/he den in werking. Het inmaken van zuurkool en zure roode kool •s GRAVENHAGE 9 October. Het voorlichtingsbureau van den voedingsraad schrijft ons: In het algemeen heeft men uit voedingsoogpunt bezien niet veel meer aan groenten, die in het zout zijn inge maakt. Door de verschillende bewerkingen die deze groen ten ondergaan, verliezen zij "practisch alle voedings stoffen. i Zuurkool, zure roode kool en zure snljboonen maken hierop een gunstige uitzondering, zij worden ook met zout ingemaakt, maar met een kleine hoeveelheid, zoodat nor male rotting, gisting en schimmelvorming uitgesloten zijn, doch melkzuurbacteriën goed kunnen leven. De melkzuurbacteriën veroorzaken een gisting in de groen ten, waardoor deze lichter verteerbaar worden en een aangenamen smaak verkrijgen. Het vitamine-C-gehalte van zuurkool, zure roode kool en zure snijboonen loopt weliswaar terug, maar na 7 maanden is dit gehalte toch nog zoo hoog, dat het zeker niet weg te cijferen valt. Gedurende de wintermaanden en vooral tegen het voorjaar, zal deze inmaak dus een waardevolle bron van vitamine C kunnen zijn. Boven dien heeft deze inmaakmethode het voordeel, dat de groen te niet afgekookt behoeft te worden, ja zelfs rauw kan gegeten worden en dat men de groente voor het bereiden niet behoeft te wasschen, wanneer men tenminste zelf- ingemaakte groente gebruikt. Zoo gaan er dus vrijwel geen voedingsstoffen verloren. Hieronder volgen de recepten voor het Inleggen van zuurkool en zure roode kool. Na 6 a 8 weken is deze inmaak goed, d.w.z. dan heeft zij den goeden smaak om gebruikt te worden. Den huisvrouwen, die voor het eerst op deze wijze in maken of het slechts weinig gedaan hebben, wordt de onderstaande inmaakmethode ten sterkste aangeraden, waarbij men de groente kneedt tot er pekel gevormd is. Men kan de geschaafde groente, n.l. ook direct laag om laag met het zout in de inmaakpot aanstampen, maar wanneer dit niet op de juiste wijze geschiedt, bestaat er kans, dat het zout niet door de geheele groente dringt en de inmaak bederft. ZUURKOOL l. 2 maal zooveel witte als savoyekool. Per K.G. schoongemaakte kool 10 èl2 g. zout, 2 peper korrels of 4 jeneverbessen. De kool schoonmaken, zeer fijn schaven en met het zout zoolang kneden tot er pekel gevormd wordt. De jeneverbessen of peperkorrels er door roeren. De kool overdoen in een schoongemaakt.en keul- schen pot, stevig aandrukken, een schoone doek er op leggen- en langs de kanten instoppen, een plankje en een steen erop plaatsen en voor het stof een doek, bord of deksel op den pot leggen. De pot op een koele, vorstvrije plaats latep staan en na 14 dagen de kaamlaag (schim mel), die zich op de pekel boven het doekje gevormd heeft, verwijderen. Steen, plankje en doek schoon was schen en weer op de zuurkool leggen en deze bewerking herhalen, wanneer dit noodig blijkt. ZUURKOOL 2.-2 maal zooveel witte als 'savoyekool. Per K.G.. schoongemaakte kool: 10 12 g. zout, 1 zure appel, 4 peperkorrels of 6 jeneverbessen. Naar verkiezing wat dille toevoegen. Het voorgaande recept volgen. Het vat beginnen te vuffen met een zeer dun laagje in schijven ge sneden appel, daarop kool, telkens onderbroken door een laagje appelen. De inmaak afwerken als in het vorige recept. Deze zuurkool is buitengewoon geurig en smakelijk. ZURE ROODE KOOL. Per K.G. roode kool: 10 h 12 g. zout. 1 lepel karnemelk en 2 peperkorrels of 4 jenever bessen. De kool behandelen op de manier als in recept 1 beschreven. Bij het overdoen in den keulschen pot zoo nu en dan een scheutje karnemelk toevoegen. WEDEROM EEN LEZING VAN JAN DE HARTOG. De Litteraire Club Haerlem deelt mede, dat wegens het enorme succes Jan de Hartog op 18 October a.s. wederom zal spreken. Aaanstaande Zaterdag 11 Octo ber zal in hetgebtouw der H.J.M.V., Lange Margare- thastraat 13, de heer Karei de Jong een Beethoven- programma uitvoeren. VERLEENING SURSéANCE VAN BETALINp. Op Dinsdag 7 October is door de Arrondlssements-Recht- bank te Haarlem aan de N.V. „Koper en Messingwals- bedrijven N.V,", gevestigd en kantoorhoudende te Haar lem, definitief surséance van betaling verleend voor den tijd van anderhalf jaar, ingaande 31 Juli 1941, met benoe ming van Mr. W. N. Felhoen Kraal, advocaat en procu reur te Wormerveer, tot bewindvoerder teneinde met de schuldenares het beheer over haar zaken te voeren. Onbegaanbare wegen - landmijnen - hinderlagen. Steunt de Nederlandsche ambulance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22 Giro: 87600- 's-Gravenhage ZATERDAG 11 OCTOBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 5.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 10.00 Ernstige muziek (opn.). 12.00 Orkest Malando en solist. 12.40 Almanak. 12.45 N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Ensemble Bandi Balogh. 1.30 .Gramofoonmuziek. 2.00 Voor het gezin. 2.20 Gevarieerd pragramma. 3.50 Gramofoonmuziek. 4.00 Bijbellezing. 4.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Gramofoonmuziek. .34 Duitsche taalles. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Het kwartier van den arbeid. 6.30 Pro Musica en gramofoon muziek. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. .45 Reportage. 8.00 Het Amsterdamsch instrumentaal so listen kwartet. 8.30 De stand van de muziekwetenschap in Nederland, causerie. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Toe spraak door Ir Mussert (opn.). 9.15 Gramofbonmuziek. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00—10.15 Engelsche uitzen ding: Dutch news reel. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6 50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 5.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.45 Koor van de Nederlandsche Bachvereeniging, Omroeporkest en solist (e. o.). 9.05 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Lichte muziek (e. o.) 12.00' Gramofoonmuziek. 12.45 p. N. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Romancers en soliste. 1.40 Voor de jeugd. 2.00 Viool en piano. 2.45 Alleen voor mannen. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Pianovoor dracht. 4.00 Melodisten en soliste en de tien vroolijke meis jes. 4.45 Voor de binnenschippers, 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Orgelspel. 6.00 Cyclus: „In een nieuw licht bezien" (voorbereid door de N. S. B.), 6.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 6.45 Voor den boer* 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Bonte avond. 9.00 sinning

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2