Bier of varkensvleesch. ïBucfyedijke Standj Suikerbieten. De 100.000 Staking van Petroleum- leveranties aan Japan. (Van onzen correspondent.) Berlijn, eind September 1941. De menschelïjke dorst in de gematigde zóne wordt gemiddeld op twee liter per dag beraamd; hij is ech ter individueel en'ook regionaal sterk verschillend, zoodat men eigenlijk geen algemeene gevolgtrek kingen kan maken. Vast staat, dat de behoefte aan drank snel toeneemt, zoodra de mensch aan een hnogeren warmtegraad is blootgesteld. Hij drinkt dap het vijf- zesvoudige van zijn normale behoefte. Het ligt voor de hand. dat hijvoorbeeld de arbeider voor den hoögoven of de glasglazer méér vocht in zich opneemt dan een bureau-ambtenaar. Onafhanke lijk van de arbeidsvoorwaarden worden de men- schen in de gematigde zóne echter algemeen meer door den dorst geplaagd, wanneer het kwikzilver een hoogte van 2 5 graden of eventueel nog meer bereikt. Daar de menschen echter niet slechts voor liet stillen van hun dorst, maar minstens evenzeer vanwege .de gezelligheid drinken, is het volkomen begrijpelijk, dat zij niet slechts dorststillenden drank, maar minstens evenzeer bier, wijn en alcohol verbruiken. Sedert eeuwen wordt het bier als dorststillend middel maar minstens evenzeer als middel ter ver hooging van de gezelligheid gewaardeerd. Hoewel naast bier en wijn de laatste tientallen jaren ook al coholvrije drank sterk aan beteekenis heeft gewon nen, neemt het hier afgezien van het koffiesurro- gaat nog altijd de voornaamste plaats in. liet verbruik van bier is hier stellig het vier-, vijfvou dige van de alcoholvrije dranken van verschillenden aard, zooals limonade, mineraalwater, vruchten sap e.d., en al neemt in de warme zomerdagen het verbruik van deze alcoholvrije verbruiksmiddelen ook sterk toe, het bier blijft nog altijd voor de meeste menschen de groote attractie! In de zoogenaamde hondsdagen kon het voor komen, dat de waard van een druk bezocht bierlokaal op een gegeven moment geen druppeltje gerstesap meer beschikbaar had voor zijn stamgasten. Be schikte hij over geen reserven, dan kon hij er toch vrijwel og_ rekenen, dat zijn vaste brouwerij hem in zoo'n geval binnen een uur of twee te hulp zou komen. In tijd van oorlog is dat heel wat moeilijker. De whard moet met het hem dagelijks toegekende kwantum hier zorgvuldig omgaan, het verdeelen over de verschillende uren van den dag en den avond. De gast kan niet zooveel glazen bier verlan gen als zijn dorst met zich meebrengt en als er over dag -\yat meer verbruikt is dan gewoonlijk, dan kan het gebeuren, dat er reeds 's avonds om een uur of acht op een kartonnetje staat te lezen: hedenavond geen bier meer voorhanden! of: bierkwantum verbruikt! Voor den geregeldenbierverbruiker is bat natuurlijk een gevoelige teleurstelling, maar in oorlogstijd moet men aan alles wennen. Herhaaldelijk hoorden we van bevoegde zijde beweren, dat er in tijd van oorlog meer wordt ge dronken dan onder normale omstandigheden. Men brengt zulks in verband met het uitvallen van. kof fie, thee en cacao. 1-let wijnverhruik wordt bepaald naar de opbrengst van den oogst, en de productie van limonade, vruchtensap e.d. kan ook niet aan de gestelde eischen tegemoet komen, daar meer dan anders rekening gehouden dient te worden met het verbruik van conserven en marmelade. Naar we te bevoegder plaatse konden vaststellen, wordt er in ""de brouwerijen hoewel vele mannen in mili tairen dienst zijn opgeroepen harder gewerkt - dan ooit tevoren. In vele brouwerijen heeft men den werktijd zelfs verlengd en familieleden van het vroegere personeel doen als plaatsvervangers dienst. Vergeten mag niet worden, dat de brouwerijen een dubbelen plicht vervullen: zij leveren voorzoover de omstandigheden dat toelaten aan hun vaste klanten geregeld een bepaald kwamtum gerstesap, maar vóór op gaan de frontarbeiders. De zooge naamde „Kriegszuschlag" schijnt aan "den enor- men bïeromzet in oorlogstijd hoegenaamd niets ver anderd te hebben! Hoofdzaak: de dorst van millioe- nen menschen kan op behoorlijke wijze worden ge stild! Onlangs hoorde ik de vraag stellen: bier of var-' kensvleesch? Als leek was mij de zaak niet erg duidelijk en dus vroeg ik, wat deze begrippen met elkander uitstaande hebben? Ja, kreeg ik ten ant woord, bij de bierverzorging speelt niet slechts de menschelïjke dorst, maar minstens evenzeer de al gemeene behoefte aan varkensvleesch een belang-' rijke rol. Want voor beide producten is gerst als grondstof van ingrijpend belang! Ongeveer 1 mil- lioeh ton gerst wordt jaarlijks voor bier verwerkt, dat ls ongeveer een derde van onzen opbrengstaan gerst! Nu kan men echter met 1 millioen ton gerst niet slechts 50 millioen H.L. bier produceeren, maar evenzeer 2 millioen varkens mesten! Wat dat wil zeggen, kan men aan het vleeschverbruik in een stad als Berlijn nagaan. Dat bedraagt ongeveer 115000 ton jaarlijks. Men zou- dus uit 1 millioen ton gerst de Rijkshoofdstad 18 tot 19 maanden volop met vleesch kunnen voorzien! Natuurlijk denkt der halve geen sterveling eraan het bierverbruik te be perken, maar ook als leek dient men in te zien, dat de grens van het bierverbruik daar wordt getrokken, waar de vleeschproductie ongunstig beïnvloed zou kunnen wordenIDeze samenhang tusschen bierdorst en varkensvleesch moet ook den gepassioneerden bier- verbruiker tenslotte duidelijk zijn! Het ligt voor de hand, dat vooral in de laatste warme weken de zoogenaamde „Berliner Weises'" een groote rol in de burgerlijke samenleving heeft gespeeld. Men drinkt „met" of „zonder", dat wil zeggen met of zonder èen scheutje limonade. Zoo iets kostelijks krijg je alleen maar aan de Spree, hoort men d'en Berlijner vaak met rechtmat-igen trots vaststellen.. Eigenlijk is dat niet juist, want de roem van dezen alcoholloozen drank komt den' brouw meester Cord Broihan toe en die was afkomstig uit het dorpje Stöcken bij Hannover. Broihan was geruimen tijd brouwersknecht in Hamburg geweest en toen hij naar Hannover terugkeerde ondernam hij oj> den laatsten Mei van het jaar 1526 in het huis van Hans von Soden een poging „of men niet ter plaatse bier kon brouwen". Het resultaat 'van *s mans werk was echter een heel bijzonder soort bier, dat men „Broihan" noemde. Eigenlijk had men dus met een zekere misgeboorte te doen! Dit nieuwe bier werd uit tarwe en gerst gebrouwd en het vond algemeen aftrek als „Halberstadter Brühan". Het brouwgeheim was inmiddels van Hannover naar Halberstadt doorgedrongen. Het Hanncwerscho Broihan werd gebrouwen volgens de methode van het Hamburgsche Weissbier, de „Koningin van all soorten wit bier", zooals dr. Knaustius in 1575 zich uitdrukte. Aanvaardt' men deze Hannoversche kroniek als authentieke bron, dan is de vermaarde Berliner Weisse dus 415 jaar oudl H. P. HULP VOOR DE ROTTERDAMSCHE GETROFFENEN. i ROTTERDAM, 9 October. In overleg met den algemeen gemachtigde voor de oorlogs- en defensie- schaden is door de stichting Centrale Voorziening Rotterdam (v.h. Centrale Commissie Voorziening Rotterdam) een bijzondere afdeeling in het leven geroepen, ge'neeten „Bemiddelingsbureau huisraad aankoop getroffenen". De bedoeling is dat de ge troffenen eerst zelf gaan zoeken naar hetgeen zij noodig hebben aan nog ontbrekend huisraad. Kan men niet slagen bij zijn inkoopen, dan wendt men zich tot dit bureau om de gezochte goederen zoo mogelijk op te sporen of naar Rotterdam te bren gen. Men kan er zelfs den voorrang voor krijgen voor de goederen, welke speciaal voor de getroffe nen naar Rotterdam komen. Het bureau verricht dit werk kosteloos en alle leveringen geschieden op de normale wijze, dus via den winkelier. Het werk is onder toezicht gesteld, van den voorzitter van de Kamer van Koophandel? die door het depar tement van handel, nijverheid en scheepvaart als contact-commissaris wérd aangewezen. HAARLEM, 9 Oct. Ondertrouwd: 8 Oct.: D. F. Bloemzaad en M. J. van 'der Veldt. Gehuwd: 9 Oct.: A. C. de Vries en G. Caldenhove; G. J. Vermeeren en M. Staphorst, N. J. Michel en H. Evelijn: C. G. Bos en H. G. Dijkstra: H Hulsbergen en J. H. M. Stomphorst. Bevallen: 7 Oct.: C. J. Dragt—Bol, d., W. M. Tho- len—Ran, z.. F. Mulderde Jong, d. 8 Oct.: E. K. A. Switser—Weimann, z., A. C. van Leur—Guttink, d., C. H. Zeegers—Kos, d.t 9 Oct.: VI van Laarhoven—van Kuijk,- z. Overleden: 7 Oct.: H. H. Wesselingh—Timmer, 71 j„ Kamperlaan. 8 Oct.: M. A. J. IJsendijk—Heljneman, 65 j., Barendsestraat. 9 Oct.: J. H. v. d. Riet, 49 j., Gasthuisvest. WANrtfiÈR EUROPA 'NIET MMU VÖORfiSSlI? ZAL HST HONGER MOETEN LUDEN ÖS VET VLE ESCHVOORZI'ÊHi HG VAK feURQSft AP SUiKEP 1 DB ÏIOODZAKEUJte AARDAPPELEN) BBHGÈFTÊ tfl mMWm GEPST DOOR 'mm PRODUCTIE (Foto Polygoon—v. Bilsen) We kunnen strakjes weer genieten Van 't zoet van nieuwe suikerbieten Ze zijn weer op het land gerooid En in een schuit of kar gegooid, Daarna naar de fabriek vervoerd En daar gezamenlijk „gevloerd", Om daar te blijven liggen - wachten Tot haar ver superieure krachten Haar in haar sterke klauwen grijpen, Haar maltraiteeren en haar knijpen. Haar persen, kneuzen tot een pulp. Waaraan ze blootstaat zonder hulp En zeer deskundig stap voor stap Haar wreed berooven van het sap, Dat haar in 't onderaardsche leven Door de natuur is meegegeven. En is z' als biet totaal verteerd Dan wordt ze pas geraffineerd En keert, een wonderlijk geval Terug, veredeld tot kristal Om ons, aan 't einde van haar route, 't Soms zure leven te verzoeten. P. GASUS. Geen gas en electriciteit voor verwarming 's-GRAVENHAGE, 9 October. Van bevoegde zijde vernemen wij dat de overheid wel den indruk heeft dat over het algemeen de bevolking zich serieus in spant om de noodige beperking van 25% op het ge bruik van gas en electriciteit in toepassing te bren-r gen. Anderzijds, nu het seizoen een oploopend ge bruik veroorzaakt en sommigen blijkbaar in verlei ding komen gas of electriciteit ook voor noodverwar- ming te gebruiken, wil de overheid ernstig waarschu wen dit niet te doen. Wie gas of electriciteit voor ver warming gebruikt, is in een oogenblik over zijn rant soen heen en loopt vast. Daf dit niet licht te achten is. blijkt uit de cijfers over September ter zake. In Sep tember zijn (over het geheele land) wegens over schrijding van het gasrantsoen 38627 boeten opgelegd, terwijl bij 629 personen de gastoevoèr werd afgesne den. Eveneens in September' werden wegens te veel electriciteitsgebruik 43062 boeten opgelegd en bij 955 personen de levering van electriciteit stopgezet. Deze cijfers zijn ernstig. Ze zijn slechts over één enkele maand. Men houde zich voor gewaarschuwd en ves- lieze de rantsoeneeringsbepalingen geen oogenblik uit het oog, want wie te laat zich hierover zorgen maakt, is zelf de oorzaak dat hij niet meer te holpcn is. (A.N.P.) HAARLEMSCHE KANTON. RECHTER. MAG EEN WIELRIJDER OOK NOG EEN ZAKLANTAARN GEBRUIKEN? De Haarlemsche kantonrechter. Mr. Bijl de Vroe. kreeg Woensdag de vraag te beantwoorden, of een wïelrijdëv. wiens fiets voorzien is van de voorgeschreven afge schermde fietslamp, bovendien af en toe gebruik mag maken van een zaklantaarn, om zich in het donker beter te kunnen oriënteeren. Een 34-jarige Haarlemmer stond namelijk terecht, op 16 Septembèr j.l. over het verwulft had gefietst daar even een blauw licht uitstralende zaklantaarn had ontstoken. Een agent bekehrde hem. De ambtenaar van het O. M. was van oordeel, dat. de wielrijder strafbaar was ,op grond van de bepaling in art. 59, sub. 5 van.de Motor- en Rïjwielwet en art. 10 van de z.g.n. Verduisteringsverordening, waarin is voorgeschre ven, aan welke eischen de rijwielverlichting des avonds moet voldoen. Spreker eischte f 6 boete teneinde een be slissing in hoogev beroep mogelijk te maken. De kantonrechter was échter van meening, dat art 59, sub. 5 uitsluitend spreekt van rijwielverlichting en dat de zaklantaarn, welke de wielrijder in zijn hand hield, daar toe niet gerekend kan worden, omdat deze lamp niet aan het rijwiel is bevestigd Daar het ten laste gelegde ook niet op grond van andere bepalingen strafbaar is, ontsloeg de kantonrechter den verdachte van rechtsvervolging. De ambtenaar van het O. M. deelde mede, in hooger be roep te zullen gaan, omdat hij het niet juist achtte, dat wielrijders, die des avonds ook nog een zaklantaarn ge- bruiken, op grond van dit vonnis vrijuit zouden gaan. PAARDENSPORT Concours-hippique uitgeschreven door den bevelhebber der Duitsche legercorpsen in Nederland 's-GRAVENHAGE, 9 Oct. Het door 'den bevel hebber der Duitsche legercorpsen in het bezette Ne- derlandsche gebied uitgeschreven concours-hippique van 10—12 October a.s. belooft iets bijzonders te wor den op het gebied van de paardensport. De beste rijders en paarden van de Wehrmacht hebben hier voor ingeschreven en zullen bewijzen, dat zij niet al leen op de gebaande wegen en in de duinen, doch ook op de groene velden'omzoomd door met herfst kleuren getooide boomen, met wapperende ylagge- tjês en meesleepende muziek, alsmede duizenden paardensportliefhebbers als toeschouwers en een kri tische jury, tot groote prestaties in staat zijn. S.S. en Duitsche Politie zullen eveneens op dit concours- hippique met hun beste ruiters en paarden uitkomen, zoodat men verzekerd kan zijn van spannende kam pen tusschen de deelnemers onderling om een over winning in de wacht te sleepen. In verband met het te verwachten groote aantal in schrijvingen begint het concours reeds op Vrijdag des morgens om 10 uyr met een springconcours klasse A over een afstand van 1250 meter Hiermede zal ook de middag gemoeid zijn. Hier kan slechts een bij zonder snel paard winnen. Zaterdagmorgen is gereserveerd voor de di-essuur- proef klasse A. Zaterdagmiddag zullen op de renbaan verschillende interessante onderdeden van het uitgebreide en ge varieerde program worden afgewerk1- zooals sprin gen klasse A, rijproeven met twee-, vier- en zes spannen, een demonstratienummer en een wedstrijd in het gereedmaken van een telefonische verbinding over muren, slooten en heggen ten dienste van den berichtendienst. De belangrijkste dag van het con cours is ongetwijfeld de Zondag.'Deze dag wordt des morgens begonnen met. een springconcours voor ploe gen. De vier beste ruiters en paarden van de ver schillende legeronderdeelen en van de S.S. zullen hierbij aan den start verschijnen. Des middags prompt 4 uur, zal de rijksoorlogsvlag tijdens een plechtige parade worden geheschen. Een militaire kapel en een eere-compagnie zullen daarbij tegenwoordig zijn Na de voorstelling aan den- bevelhebber der le geronderdeelen in het bezette gebied zullen de wedstrijden een aanvang kunnen nemen en bestaan uit jachtsprlngen, dressuurproeven kl. A en L. Een demonstratie ten aanzien van de rijvaardigheid met twee-, vier-, zesspannen, alsmede verschillende an dere interessante nummers, waaronder een speciaal nummer: „ein stilgerecht eingespannter und nach Achenbach'schen Grundsatzen von major Ruge. commandant van de SS-rijschool". De prijsuitreiking vindt - terstond na afloop om IS.30 uur plaats. Het terrein is met de tram. trein en autobus te bereiken, station Bennebroek. Het concours hippique,uitgeschreven door dén bevelhebber der Duitsche legercorpsen in Nederland, wordt gehouden op oud-Woestduin bij Haarlem. (A.N.P.) Men kan het spelen in de Staatsloterij flirten met Vrouwe Fortuna noemen, maar een zoodanige lyri sche kenschetsing is feitelijk voldoende om de geluks godin reden tot net indienen van een klacht wegens eenvoudige beleediging te geven De tienduizenden die elk kwartaal naar haar gunsten dingen, moeten echter toeft wel een geringen dunk van haar karak tervastheid hebben. Het is daarom maar goed, dat de vele „nieten" evenzoovele bewijzen van het tegendeel zijn. Wat de prijzen betreft, die verhouden zich tot het aahtal nieten als de grassprietjes van een oase tot de zandkorrels van de woestijn. Zeker, we hebben allemaal wel eens gehoord van -iemand, die jaren geleden den hoofdprijs had getrok ken, maar den persoon, wien dit geluk ten deel was ge vallen, hebben we nooit ontmoet. „Eigen geldjcs" ontmoet ge bij overvloed en soms ook wel eens den' trekker" van een duizendje, maar hen, die in het' bezit van de ton waren gekomen, hebben we nimmer in het aangelaat geschouwd. Nu wilde het toeval, dat eenige jaren geleden Vrouwe Fortuna haar hoogste gunsten tot dc laatste honderd nummers had bewaard-, hetgeen toch van zelfbeheersching en bizondere ingetogenheid getuigt. En ik kon daarom de verleiding niet weerstaan, de beslissende trekking op het kantoor- van de Staats loterij in Üe Kazernestraat te Den Haag te gaan bij wonen. Hóewel die trekking steeds voor het publiek toegankelijk is. komt er op gewone dagen vrijwel nie mand kijken en dat is maar goed ook, want de ruimte is beperkt. Maar in dit bizondere geval was het zoo vol, dat de belangstellenden naar buiten puilden en velpn op straat tegen de vensters het oor te luisteren legden. Een juffrouw, wie het was aan te zien, dat zij zich in de verste verte niet in financiëele draagkracht met Rockefeller lcpn meten, sprak niettemin met leder, die het hooren wilde, over toekomstige bezittingen op grond van het génümmerde papiertje, dat veilig in haar taschje was opgeborgen. Met nauw verholen ongeduld wachtte zij op het moment, waarop zij het iasje van half wól en het ouderwetsche hoedje zou kunnen vervangen door een bontmantel met bijbe- hoorend modieus hoofddeksel. Het getuigde dan ook niet van overmaat aan tact, dat een speculatief aangelegd omstander haar toe- komstdroomen onderbrak met 'de opmerking: „Ik geef vijftig gulden contant voor uw twintigje, dame." Met een ruk kwam de juffrouw tot de werkelijk heid terug.- Even werden haar oogen rond van ver bazing, maar dadelijk daarop kwam het antwoord: „Hoor hem es! Ja. ik ben daar gek. Denk je, dat ik daarvoor een paar schoene heb verslete om elke dag naar de loterijlijst bij de sigareman te loope? Denk ie. dat ik daarom al een paaT uur hier sta te blauw- bekke? Niks hoor. vader, je kémme nog meer ver- telle". De koopman liet zich echter niet uit het veld slaan. Ditmaal kwam hij met argumenten: „Nou. het zei je elke dag geboje worde. Als je straks een „streep" hep, zajje nog wel es amme den- ke. Ik zeg maar. beter vijftig guide in de hand as een ton in de lucht." Hier mengde zich het publiek in de onderhande lingen en het resultaat was. dat de juffrouw onder getuigen haar halve kans voor het geboden bedrag aan den koopman verkocht. Deze mocht, evenals de getuigen, het nummer zien het was 13777 hij betaalde vijftig gulden, maar het lot verdween weer in het taschje van de juffrouw. Er werd nog eenigen tijd gepraat over de kansen, want behalve de „ton" zaten er nog twee duizendjes in plus de premie van dertig mille voor den laatsten hoogen prijs. Maar de twee deelgenoóten in de belangengemeenschap verloren elkaar geen seconde uit het oog. En toen begon onder doodsche stilte de trekking. Het eerste lot werd uit den trommel gehaald en 13777 riep de voorzanger, waarop oogenblikkelük zijn collega aan den anderen kant „nie-iet" galmde. Dit eene negatieve woordje had een tweeledige uitwer king. Diep uit de keel van den koopman sprong een bloemlezing van verwenschingen aan het adres van Vrouvte Fortuna. Maar hoog boven de opeengepakte schare vans-Toehoorders werd een ouderwetsch hoedje met bloemetjes heen en weer gezwaaid. De juffrouw, die een half uur geleden reeds de honderdduizend verdisconteerd had. bleek nu zielsgelukkig met vijftig gulden. „Hadsjee! Komt dat zien komt dat zien! Vijftig pietermanpe voor een „niet". Wil d'r soms nog iemand m'n briefie koope? Je ken he* krijge, hoor!" Doch haar hilariteit werkte storend, want de trekf king ging door. En pas het vfer-en-negentigste lot bracht op nummer 9818 dit is historisch de „ton" plus de premie van dertigduizend gulden. Natuurlijk was geen van de aanwezigen in het bezit van het fortuin brengende nummer. De juffrouw was intusschen al verdwenen; haar lieten die groote bedragen volkomen koud. WEEK-ABONNEMENTEN - diénen uiterlijk Woensdagsavonds betaald të zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. 487e STAATSLOTERIJ VIJFDE KLASSE r\VA Al.EDE LIJ8T Trekking van 9 October. 1.500 No. 1380, 14579. 1.000 No. 8982, 14283, 16970. 400 No. 7852, 7865, 13196, 18023, 18055. 200 No. 2063, 2145, 3696, 4524, 17607 100 No. 2925, 3241, 4463, 4495, 4611, 5922, 6632, 8862, 11559, 11773, 13817, 14782, 14967, 17841, 18202 19201, 20976. PRIJZEN VAN ƒ70 1009 1054 1200 1243 1290 1414 1580 1731 1867 1939 2103 2355 2360 2424 2477 2572 2582 2654 3058 3171 3182 3287 3297 3475 3572 3660 3783 3849 3896 3924 3945 4171 4221 4247 4366 4373 4489 4457 46C4 4684 4708 4733 4752 4836 4857 4860 5154 5233 5321 5366 5371 5375 5415 5448 5513 5550 5781 5790 5997 6117 6226 6316 6344 6377 6411 6433 6603 6627 6702 6854 6855 6856 6895 6904 6918 7009 7043 7100 7136 7140 7531 7599 7654 7771 7813 7818 7914 7970 8016 8160 8180 8281- 8512 8682 8709 8727 8734 8800 9180 9315 9451 9453 9478 9528 9624 9642 9663 9668 9711 9712 9735 9782 9820 9832 9918 10232 10381 10487 10597 10604 10664 10735 10742 10884 10913 10985 11002 11089 11153 11202 11233 11421 11502 11735 11787 11991 12222 12232 12236 12320 12355 12428 12561 12611 12759 12768 12867 12968 13072 13165 13168 13261 13330 13332 13405 13495 13661 13663 13716 13800 13923 14022 14055 14152 14363 14406 14620 14709 14740 14801 14981 15081 15183 15389 15403 15509 15557 15571 15692 15779 15817 15860 15917 1594b 15967 15980 16277 16446 16513 16518 16706 16725 16737 16742 16382 16903 17323 17440 17626 17638 17678 17839 17924 17998 18039 18331 18444 18640 18650 18760 18840 18850 18873 18939 18979 19058 19068 19084 19139 19191 19507 19654 19662 19677 19752 19958 20092 20343 20698 20902 21243 21339 21347 21456 21498 21549 21598 21827 21943 NIETEN 1027 1043 1050 1061 1091 1135 1166 1186 1210 1300 1305 1309 1338 1371 1386 1413 1449 1499 1511 1518 1637 1658 1671 1675 1699 1715 1730 1761 1773 1782 1810 1822 1834 1981 1986 2024 2073 2079 2083 2084 2087 2152 2158 2167 2185 2189 2233 2280 2300 2324 2345 2354 2369 2370 2375 2380 2426 2433 2444 2456 2517 2528 2533 2539 2668 2672 2674 2689 2697 2716 2836 2841 2868 2918 2956 2997 3024 3054 3101 3102 3136 3177 3194 3237 3253 3316 3365 3402 3538 3575 3657 3718 3770 3779 3794 3801 3929 3962 4018 4031 4036 4087 4098 4119 4133 4143 4156 4198 4230 4253 4316 4334 4342 4344 4364 4365 4385 4386 4415 4420 4431 4477 4503 4522 4560 4566 4579 4619 4635 4666 4673 4674 4698 4721 4729 4739 4765 4788 4830 4886 4979 4998 5000 5079 5097 5117 5127 5196 5225 523G 5303 5407 5418 5440 5460 5463 5476 5479 5496 5506 5525 5529 5588 5598 56C6 5676 5686 5809 5832 5856 5868 5943 5945 5965 5993 6002 6031 6156 6159 '6190 6245 6259 6290 6302 6305 6326 6330 6373 6417 6450 6475 6535 6558 6563 6575 6581 6606 6613 6683 6721 6779 6813 6821 6861 6924 6932 6982 7019 7024 7040 7068 7081 7189 7196 7291 7295 7301 7343 7400 7431 7439 7478 7510 7594 7637 7643 7656 7678 7726 7743 7791 7826 7829 7839 7956 7977 7878 8051 8056 8082 8113 8177 8181 8184 8214 8216 8296 8304 8350 8369 8525 8559 8620 8621 8765 8772 8779 8794 8798 8799 8854 8916 8934 8947 ,8958 8959 9002 9017 9043 9089 9153 9268 9270 9356 9400 9416 9420 9436 9440 9479 9491 9506 9516 9556 9562 9620 9691 9701 9717 9733 9813 9834 9866 9942 9943 9949 10080 10097 10107 10124 10165 10170 10214 10254 10270 10306 10335 10378 10398 10427 10428 10437 10447 10450 10470 10485 10515 10559 10594 10639 10704 10809 10827 10862 10867 10869 10876 10898 10967 10984 11006 11007 11024 11041 11056 11068 11145 11176 11245 11246 11285 11296 11308 11334 11335 11339 11363 -11367 11388 11416 11419 11491 11492 11508 .11511 11524 11534 11545 11548 11551 11563 11566 11606 11615 11722 11734 11740 11745 11796 11844 11884 •11895 11954 11964 11976 11978 12033 12051 12052 12069 12119 12170 12191 12218 12282 12345 12364 12461 12462 12479 12483 12544 12553 12593 12605 12634 12681 12732 12743 12758 12779 12813 12845 12861 12866 12901 12937 12974 13009 13055 13103 13112 13122 13138 13188 13233 13248 13253 13335 13360 '13392 13418 13459 13506 13516 13576 13600 13662 13694 13696 13752 13877 13882 13885 13910 13914 13921 13955 13965 13973 13984 13985 13998 14051 14071 14100 14200 14211 14239 14262 14277 14287 14349 14415 14429 14469 14510 14547 14559 14567 14576 14615 14646 14650 14660 14680 14681 14723 14750 14770 14815 14876 14922 14929 14952 14986 15017 15058 15071 15080 15161 151G8 15173 15219 15254 15257 15272 15274 15279 15295 15303 15365 15442 15445 15462 15485 15496 15552 15567 15570 15591,15600 15644 15676 15679 15688 15699 15729 15763 15765 15792 15823 15839 15342 15859 15915 15945 16007 16019 3*6022 16077 16091 16210 16213 16243 16252 16263 16283 16287 16296* 16312 16332 16354 16357 16373 16382 16420 16440 16447 16490 16556 16562 16619 16620 16687 16723 16741 16745 16790 16819 16840 16923 16946 1G984 17060 17084 17102 17203 17266 17292 17327 17452 17539 17567 17569 17599 17600 17640 17651 17687 17689 17702 17766 17823 17890 17899 17904 17906 17922 17989 18017 18020 18065 18069 18082 18083 18095, lg099 18101 18107 18115 18213 18355 18375 18378 13425 18472 18494 18538 18572 18605 18628 18662 18719 18726 18743 18870 18890 18942 19005 19024 19044 19054 19096 19161 19204 19214 19222 19232 19249 19280 19342 19357 19405 19424 19435 19443 19518 19543 19545 19550 19562 19571 19594 19668 19727 19733 19769 19789 19870 19892 .19901 19911 19951 19967 20001 20002 20007 20203 20221 20249 20275 20302 20328 20425 20437 20438 204G0 20470 20484 20548 20549 20592 20610 20624 20689 20692 20783 20799 20845 20852 20933 21073 21074 21104 21154 21180 21187 21-219 21220 21257 21300 21387 21430 21438 21504 21525 21542 21568 21580 21648 21652 21718 21725 21733 21776 21777 21787 21832 21873 21903 21905 21928 21981 21986 21993 22000 Voor de kinderen (Teekenlngen van F-. Wagner) De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier. 27 Op weg naar Akaba 27. Ondertussen was de snoek haast-je rep-je, te rug gezwommen naar zijn vlssenhuis, waar anderen hem al op lagen te wach ten. Want ieder had al gauw het nieuwtje vernomen, dat buurman ^noek door een klein rood diertje over vallen was in'zijn middag slaapje en gevankelijk was weggevoei-d. Zoiets buiten gewoons gebeurde er niet elke dag in de vissenwe- reld, dus leder was er vól van, Zouden ze de snoek nog wel terug zien, wat zou er voerde na de strik iets losser te hebben gemaakt. En toen met hem gebeuren, wie was dat slimme rode beestje? kon de tocht naar Akaba beginnen! I Maar eerst moest af- Niemand kon anlwöord geven op al die vragen. Tot Ineens scheid genomen worden van het zeepaardje dat ze nog- een kleine vis kwam aanzwemmen .en zo vlug, dat ie bijna maals hartelijk bedankten voor alle hulp. De beide vrlen- in de knoop raakte met zijn vinnetjes en hij moest wel den klommen op de rug van de snoek en ze zaten nog tien keer lucht happen voor hij iets kon zeggen. „Buur- maar net, of daar schoten ze al in pijlsnelle vaart vooruit, man snoek komt eraan met iets geks om zijn bek!" En ja hoor daar kwam hij al aan zwemmen met de strik nog Ze hadden zelfs géén tijd meer om het paardje voor het vast om z'n bek gesnoerd. En hoe de anderen ook dade- laatst goeden dag te wuiven. Eerst was het wel een beetje lijk probeerden te helpen en hoe ze ook trokken en griezelig, want het suisde en klotste in je oren van het wurmden om de lus los te maken, het hielp ntets. Dikke snel voorbij stromende water maar toen dat want gewend tranen rolden er uit zijn snoekenoogen, hij had zo'n honger was vonden ze het gewoonweg heerlijk. Ze wilden zo wel en zó zou hij nooit meer iets kunnen eten! En zo duurde de hele dag doorrijden, maar de snoek dacht er anders het niet lang of de sterke, trotse snoek moest naar zijn over. Plotseling remde hij zijn vaart en vertikte net verder overweldigers terugkeren. Barrabas en Hein waren opge- te gaan. Toen Hein hem vroeg waarom hij zo ineens bleef togen toen ze hem weer terug zagen komen. Heel voor- stilstaan, prevelde de snoek binnensmonds, want z'n bek zichtig lieten ze wat voetjsel In zijn bek glijden. Hein hield zat nog altijd dicht gesnoerd. „Ik wil jullie wel rijden hem daarbij vast aan de vinnen terwijl Barrabas hem maar geen twee tegelijk, dat houd ik nooit vol". BERLIJN, 9 October (D.N.B.) Routen meldt uit Washington dat de Vereenlgde Sta ten. Groot-Brittannië en de Nederlandsche emigrantenregeering tc Londen besloten heb- ben alle leveranties van petroleum aan Japan te staken. GEEN VERRASSING IN JAPAN. TOKIO, - 9 Octber. (Domei) Gezaghebbende kringen verklaarde heden dat zij niet in het minst verrast 2ïjn over het bericht' uit Washington In zake het slaken van verschepingen van petroleum naar Japan. In Japan werden positieve stappen an deze drie regeeringen te doen aanzien ver wacht. Japan is volkomen voorbereid om het hoofd.te bieden aan eiken toestand welke voortspruit uit liet verbod op de verscheping van petroleum. De oorlogsstruGtuur van het .Tapansche bedrijfsleven, zoo voegt men in gezaghebbende Japansche krin gen hieraan toe, heeft niet in het minst geleden onder het blokkeeren van de Japansche saldi en zal evenmin lijden onder dit embargo op de versche ping van peti-oleum. Deze maatregelen kunnen er slechts toe leiden dat Japan versterkt wordt in zijn voornemen om het Oost-Aziatisch gebied van wel- ■aart te vestigen. Regeeringsburcaux cn biiitenlandsche ambassades verlaten Moskou Stalingrad thans zetel der Sovjetregeering? SJANGHAI, 9 October. (D.N.B.) Om trent de reactie van de Duitsche overwinningen op den toestand in Moskou melden in Sovjet kringen alhier ontvangen berichten dat do evacuatie van alle partij- en regeeringsbureaux, van de hoogste militaire autoriteiten en de bui- tenlandsche artfbassades en legaties uit Moskou in vollen gang ls. De burgerbevolking heeft echter bevel gekregen in de hoofdstad te blijven en zich vóór te bereiden op het bieden van don uitersten tegenstand. Sovjet kringen alhier gelooven dat het vertrek van den Amerlkaanschen ambassadeur Steinhardt de inlei ding vormt tot de evacuatie van het corps diploma tique en dat hij niet zal terugkeeren, maar de leiding der ambassade in handen zal laten van den zaak gelastigde. Omtrent de nieuwo verblijfplaats van do rogeoring melden kortelings uit de Sovjet-Unie aangekomen Sovjetvertegenwoordigers dat op aadrang van de Engelsche en Amerikaansche diplomaten Stalin definitief een beslissing heeft genomen ten gunste van Stajlngrad (Tsarltsln) als nieuwe zetel van regeering, partij en defensie. HAARLEMSCHE RECHTBANK. POGING TOT OPLICHTING. Een 25-jarige los-werkman uit Zaandam, die in Maart een poging tot oplichting bij een firma te Wor- merveer had gedaan en tegen wien de Officier van Justitie bij de Haarlemsche Rechtbank veertien dagen geleden een maand gevangenisstraf had geëischt, werd hedenmorgen veroordeeld tot f 15 boete of negen dagen. TWEE FIETSEN GESTOLEN. Hedenmorgen had zich voor de Haarlemsche Recht bank te verantwoorden een 19-jarige jongeman uit Beverwijk, die zich in Augustus schuldig had ge maakt aan diefstal van twêc rijwielen uit een garage aan de Peperstraat aldaar. Hij bekende het misdrijf en deelde mede, de rijwielen verkocht te hebben. De Officier van Justitie eischte een gevangenisstraf van acht maanden. De verdediger, Mr. J. H. Ekering, merkte op dat deze jeugdige verdachte, tot nog toe niet van het rechte pad was afgeweken; hij komt ook uit een goed milieu. De jongen is zeer onder den indruk en toont berouw en wil weer graag een fatsoenlijke jongeling worden. Het hoofd van zijn school heeft ook een heel gunstig getuigenis over hem afgelegd. Niemand be grijpt, hoe hij tot deze daad is gekomen. Pleiter is er van overtuigd, dat de jongen niet nicer tot zulk een daad zal komej). Daarom vroeg hij hem uit de voor- loopige hechtenis te ontslaan, een rapport over hem in te winnen en de behandeling van deze zaak zoo lang te schorsen. Nadat de rechtbank in raadkamer was geweest, deelde de president mede, dat het verzoek om schor sing was ingewilligd. Over vier weken zal de 2aak opnieuw behandeld worden. Het verzoek om voor- loopige invrijheidstellingwerd afgewezen. DE HELER NOOR DF, nECHTBANK. Vervolgens had de heler van een der gestolen rij wielen zich te verantwoorden. He* was een 30-jarige Inwoner van Zaandam. Hij had er f 10 voor betaald. De President vond dit onbegrijpelijk, want de ver dachte kon w^ten, dat dit. nu de banden zoo moeilijk te krijgen en duur zijn, veel te weinig was. „U weet toch wel", zei de President, „dat de banden nu wel f 30 waard zijn?" Verdachte merkte op, dat het rijwiel vele gebreken vertoonde. De Officier zei, dat deze verdachte in hooge mate roekeloos heeft gehandeld; hij heeft zeer afkeurens waardig gehandeld. Spreker eischte een gevangenis straf van vier maanden. Verdachte verzocht een lichtere straf; hij verklaar de niet geweten tc hebben, dat het rijwiel van dief stal afkomstig was, Ook was hij nog nimmer met de politie in aanraking gekomen. NOG EEN FIETSENDIEF ACHTER HET HEKJE. Een 18-jarige jongen uit Beverwijk had zich even eens in Augustus schuldig gemaakt aan diefstal van een fiets in de Peperstraat aldaar. Verdachte bekende en zei. nog nooit eerder gesto len te hebben. De President schorste ook de behandeling van deze zaak voor vier weken, opdat ook over dezen jongen een rapport kan worden ingewonnen. EEN PAAR HANDSCHOENEN GESTOLEN. Een 61-iarige grondwerker uit IJmuiden werd vol gens de dagvaarding beschuldigd, dat hij ten nadeele van een kantoorbediende té Wijk aan Zee een paar leeren handschoenen had gestolen. De benadeelde had ze in een poort op den bagagedrager van zijn fiets gelegd De verdachte ontkende den diefstal; hij had de handschoenen gekocht. De Officier van Justitie vroeg aanhouding van deze zaak voor een nader onderzoek. De Rechtbank willigde dit verzoek In. De zaak werd voor onbepaalden tijd geschorst. Ned. Volksdienst stilurt tandarts i naar Drente Het A.N.P. meldt: Een van de meest verwaarloosde gebieden op medisch terrein is «wel de schooltandverzorging. Men mag aannemen, dat 97% van de schoolgaande kinderen slechte, of minder goede tanden hebben. De verschillende kwalen en ziekten, welke daarvan het gevolg zijn, willen wij hier onbesproken laten. Het is duidelijk dat schooltandverzorging van over wegend belang is voor het verkrijgen van een beteren toestand op dit gebied. Op het oogenblik is het met de schooltandverzorging zoo, dat deze slechts in enkele plaatsen wordt uitgeoefend. Nemen wij b.v. dc provincie Drente met rond 247.000 inwoners waar heelemaal geen behandeling van het schoolkind plaats heeft. De Nederlandsche Volksdienst heeft zich nu mede ten doel gesteld, hierin een radicale verandering te brengen. Aange zien het voornamelijk deze provincie is, waar met smart op tandheelkundige hulp wordt gewacht, zal de N.V.D. zich in de eerste plaats daarheen begeven. De behandeling voor de kinderen zal geheel gratis zijn, omdat hier een algemeen belang gediend wordt.. Dezer dagen ls de eerste tandarts naar Drente vertrokken. Deze tandarts zal 'een ander gedurende eenigen tijd opleiden,'waarna deze weer in een andere pro vincie te werk gesteld kan worden. Op deze ma nier zal worden bereikt, dat in het „begin, van het volgend jaar in elke provincie een tandarts zich aan de verzorging van het gebit van het schoolkind kan wijden. In de groote centra zullen de tandartsen sleehts des morgens in de scholen werken; des middags kunnen zij dan hun eigen praktijk waarnemen. Al dus zal dé bijna steeds gemaakte fout vermeden worden, dat de tandartsen in de groote steden blij ven. terwijl er voor het platteland geen tijd meer overblijft. Ten behoeve van een snelle werkwijze zal elke tandarts worden vergezeld van een assistente, die hem helpt, zoowel bij de uitoefening van zijn prak tijk. als bij de administratie. De aandacht gaat in de eerste plaats uit naar het blijvend gebit, dat op pl.m. 6-jarigen leeftijd be gint door te komen. Natuurlijk is één tandarts per provincie bij lange na niet voldoende om binnen redelijken tijd alle kinderen te behandelen. De bedoeling is dan ook in elke provincie meer tandartsen te plaatsen.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 7