NIEUWE VERKEERSREGELING De broodprijs wordt geregeld. wordt 9 December van kracht. JCact Tlieuws GELDIGE BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN Maximum- tevens minimum- Land in rayons ingedeeld. Prijzen Vastgesteld. Voorrang van motorrijtuigen. 's-GKAVENHAGE, 9 October. Verschenen is een Verordeningenblad, waarin zijn opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris, waarbij de verordening 73/1940 van 31 Juli 1940. betreffende de snelheid van motorrijtuigen, wordt ingetrokken, een besluit van den secretaris-generaal van het depar tement van Waterstaat betreffende het verkeer op den weg (wegenverkeersregeling) en het eerste be sluit van dien secretaris-generaal tot uitvoering van deze regeling. De wegenverkeersregeling treedt in werking op 9 December a.s., met ingang van welken datum de verordening van 31 Juli 1940 wordt, ingetrokken. In de nieuwe regeling zijn uitgebreide voorschriften opgenomen voor de verschillende categorieën weg gebruikers, alsmede véle modellen voor verkeers- teekens. De voor deze regeling veróuderde verkeers- teekens moeten uiterlijk 31 December 1942 door de in het besluit vervatte teekens worden vervangen. De bijzondere voorschriften Inzake de verduiste- ringsmaatregelcn blijven onverminderd van kracht. MeD houde er rekening mede. dat de verkeersrege ling. zooals deze tot dusver bestaat, gewijzigd wordt en dat. men als weggebruiker verplicht is. zich van de nieuwe voorschriften grondig op de hoogte te stellen. VOETGANGERS. Voor voetgangers is het navolgende van bijzonder belang: Voetgangers moeten in beginsel van voetpaden ge bruik maken, moeten recht, voorzichtig en zonder onderbreking de rijbaan oversteken/ moeten van aan wezige oversteekplaatsen gebruik maken, moeten haaks dus in een rechten hoek! om kruispunten heen gaan. Ook voetgangers moeten voortaan op kruispunten met verkeerslichten voor het róode licht wachten. Wel mogen zij in de vrijgegeven- richting afslaan. Verboden is het blijven staan op hoeken van straten, indien hierdoor de veiligheid van het ver keer wordt belemmerd of in gevaar gebracht. Voetgangers, die voorwerpen vervoeren, waardoor het voetgangersverkeer wordt belemmerd, zooals b.v. door het loopen met een ladder, dienen gebruik te maken van den uitersten rechterkant van de rij baan, daarbij rekening houdende met het rijdende verkeer. Invalidenwagentjes en kinderwagens mogen op de voetpaden worden voortgeduwd. Mogen, dus niet moe ten. Het spreekt echter van zelf. dal deze categorie weggebruikers het veiligst op de voetpaden is. Schoolklassen behooren gebruik te maken van het voetpad. Maken zij gebruik van de rijbaan, dan wor den zij beschouwd als gesloten colonnes en dienen bij duisternis of dichte mist ter aanduiding van breedte en lengte lantaarns mee te voeren, waarvan de voorste naar voren een wit of geelachtig licht en de achterste naar achteren een rood licht uitstralen, en welke door den linker en den rechter vleugelman van resp. het eerste en van het laatste gelid worden gedragen. De aanduiding van colonnes mag eveneens geschie den door lantaarndragers, die voor en achter de co lonne marcheeren. Verboden is het spelen van kinderen op de rijbaan! Het spelen op den rijweg wordt dus strafbaar gesteld. WIELRIJDERS. Onder het berijden van een rijwiel wordt mede verstaan het voortduwen van een rijwiel. Men mag derhalve een weg, welke voor alle rjjverkeer in één richting is verboden ook niet meer met een fiets aan de hand ingaan. Op dezen regel bestaat echter de volgende uitzondering: is de rijweg in beide richtingen gesloten voor rijwlelverkcer, dan mag men dien weg wel met de fiets aamde hand ingaan. Het is voorts verboden het stuur onder het rijden met beide handen los te laten of de voeten van de trappers te nemen; naast een ander voertuig dan een rijwiel te blijven rijden, in het bijzonder naast een tram; zich door een voertuig te laten voorttrekken. Wielrijders moeten gebruik maken van dc bestaan de rijwielpaden, mogen hoogstens met z'n tweeën naast, elkander rijden, moeten achter elkaar gaan rij den. indien het verkeer zulks eischt. Inhalen mag in den regel slechts geschieden door één wielrijder, twee wielrijders mogen inhalen, indien het overige ver keer zulks toelaat. Voor fietsclubs e.d. is van spéciaal belang het vol gende: Indien door meer dan vijftien wielrijders dn ge sloten formatie en onder leiding wordt gereden, mo gen zij twee aan twee naast elkander blijven rijden en ook bij aanwezigheid van rijwielpaden van de rijbaan gebruik maken, tenzij de rijbaan is aan geduid als „autoweg". Voorts worden voorschriften gegevei#voor het ver voer per rijwiel van personen en voorwerpen. Op rijwielen met één zitplaats mogen geen andere personen dan de bestuurder worden vervoerd, uit gezonderd kinderen beneden 10 jaar, mits de bestuur der volwassen is en het rijwiel van een geschikte zit plaats is voorzien. Bij het meevoeren van voorwerpen op de fiets moet de noodige voorzichtigheid worden betracht. De door de politie gegeven aanwijzingen in het verkeer moeten altijd worden opgevolgd; deze gaan zelfs boven de verkeersregelingen, welke van over heidswege door verkeersteekens zijn aangegeven. Bij zonder opmerking verdient het volgende: Als het teeken „doorrijden" komt, is men altijd gerechtigd rechts af te slaan en ook naar links, in dien daardoor het vrijgegeven voertuig- en tramver keer uit tegenovergestelde richting niet wordt belem merd. Hierbij diene men wel rekening te houden met het voetgangersverkeer (dit is wederkeerig). VOERTUIGEN. Voor het besturen van voertuigen gelden algemeene regels. a. Een tot zelfstandig handelen geschikte bestuur- 'der. I b. Bij storingen het voertuig uit het verkeer ne men. c. De bestuurder van het voertuig is gehouden met de noodige voorzichtigheid te rijden; moet voldoende uitzicht hebben, en mag slechts personen of goederen naast zich vervoeren, indien hij daardoor in het be sturen of bedienen van* het voertuig niet wordt be lemmerd (de maten voor de beschikbare plaatsruim-- ten vervallen). Bij voortduwen van het voertuig moet de lading zoo geplaatst zijn, dat e? naar voren vrij uitzicht is; bij duisternis of mist moet de verlichting naar voren en achteren duidelijk zichtbaar zijri. Iedere weggebruiker op eigen rijbaan. Invalidenwagentjes, door personen voortbewogen, mogen op het voetpad. Zooveel mo gelijk moet iedere categorie weggebruikers rechts houden. Men mag slechts bij het inhalen op het linker-weg- gedeelte komen. Het langzaam verkeer moet steeds de uiterste rechterzijde van de rijbaan houden. Indien het uitzicht op een weg onvoldoende is, dan moeten de bestuurders van alle voertuigen gebruik maken van de uiterste rechterzijde van de rijbaan. Al deze voorschriften gelden ook bij éénrichting- keer! Bij het links en rechts afslaan bij kruisingen of vereenigingen van wegen moet de bocht naar links grooler, naar rechtsklein worden genomen. Hierbij 'dient, de bestuurder met zijn voertuig zooveel mo gelijk het linker gedeelte van zijn weghelft te hou den, indien hij naar links en zooveel mogelijk het rechtergedeelte indien hij rechts wil afbuigen. Op wegen met twee gelijksoortige rijbanen moeten de voertuigen steeds gebruik maken van de voor hen rechts gelegen baan Op wegen bestaande uit drie of meer van elkaar gescheiden rijbanen mogen de mid delste rijbanen uitsluitend, worden gebruikt voor motorrijtuigen. Belangrijk is ook, dat het parkeeren binnen de be bouwde kom slechts aan den rechterkant van weg mag geschieden. MAXIMUM SNELHEID. De maximum snelheid voor motorrijtuigen be draagt: a. Binnen bebouwde kom voor alle motorrijtui gen: 40 K.M. per uur. b. Buiten bebouwde kom voor personenauto's, welke zijn ingericht voor het vervoer van hoog stens acht personen en voor motoren met zijspan 80 K.M. per uur. c. Voor vrachtauto's, autobussen en alle andere motorrijtuigen 60 K.M. per uur. Bij het inslaan of oversteken van een hoofdweg steeds met geringe snelheid rijden! Evenzoo zeer voorzichtig zijn bij tramhaltes, indien de passagiers op de rijbaan moeten in- en uitstappen. Nieuw is ook het voorschrift, dat op wegen met één richtingsverkeer trams links en rechts mogen worden ingehaald! Nieuw is ook het volgende: Eet verkeer met motorrijtuigen heeft voorrang hoven het langzame verkeer. Trams en motorrij tuigen zjjn wat den voorrang betreft, gelijkge steld, hetgeen niet wegneemt, dat automobilisten terdege met het moeilijke manoeuvrccren van tramwagens rekening moeten houden. Steeds ech ter geldt dé regel, dat bij kruisingen of vereeni gingen van wegen de gebruiker van den hoofd weg voorrang heeft. Het woord „voorrangsweg" verdwijnt en wordt hoofdweg. Bijzondere aandacht trekt de verplichting van bestuurders van motorrijtuigen om te dimmen voor voetgangers, indien deze in gesloten gelederen marcheeren. Voorts de verplichting om steeds te dimmen tijdens het stilstaan voor spoorwegovergangen. VERKEER NIET IN GEVAAR BRENGEN. Aan de verdere bepalingen dezer wegenverkeers- regeling is nog het volgende ontleend: Artikel 2 bepaalt, dat het grondbeginsel van het verkeer op dèn weg is,' dat elke weggebruiker zich op een zoodanige wijze dient te gedragen, dat het ver keer niet in gevaar kan worden gebracht. Hij dient zich tevens zoo te gedragen, dat aan een ander geen schade wordt berokkend of die ander niet in sterker mate wordt belemmerd of overlast ondervindt dan in de gegeven omstandigheden onvermijdelijk is. In artikel 4 is voorgeschreven, dat installaties van welken aard ook. welke door vorm, kjeur, grootte, alsmede door de plaats en de wijze van plaatsing, aanleiding tot verwarring geven met verkeersteekens of -installaties, of welke afbreuk zouden kunnen doen aan de uitwerking daarvan, niet langs den weg mo gen worden aangebracht. Het is voorts verboden ver keersteekens aan reclamedoeleinden dienstbaar té maken. De bestuurder van een voertuig moet ongeacht de toegestane maximumsnelheid, met een zoodanige snel heid rijden, dat hij te allen tijde in staat is om aan zijn verplichtingen in het verkeer te voldoen, daar onder begrepen het tijdig' doen stilstaan van het voer tuig indien zulks noodig is. Dit geldt in het bijzon der voor weggedeelten, waar niet voldoende zicht is en bij gelijkvloersche spoorwegovergangen. Het in slaan van een hoofdweg of het oversteken daarvan dient met matige snelheid te geschieden. Indien bij tramhaltes de passagiers op de rijbaan in- en uitstappen, mag men slechts met matige snel heid en op zoodanigen afstand voorbijrijden, dat er geen gevaar voor de passagiers ontstaan; zoo noodig dient de bestuurder stil te houden. Artikel 10 schrijft voor, dat men verplicht is naar rechts uit te wijken en links in te halen, en dat de bestuurder van een voertuig, dat wordt ingehaald, zijn snelheid niet mag verhoogen. Op weggedeelten, waar niet voldoende zicht is, is het inhalen verboden. In artikel 12 wordt bepaald, dat de bestuurder van een voertuig verplicht is weggebruikers, die aan ge vaar blootstaan, door het geven van signalen op de nadering van zijn voertuig opmerkzaam te maken. Het geven van waarschuwingssignalen uit anderen hoofde in het bijzonder om zelf op een roekelooze wijze te kunnen blijven rijden of meer dan noodig is, is verbóden. Hij, die wenscht in te halen, mag zulks door het geven van signalen te kennen geven. Het geven van signalen moet worden gestaakt, in dien dieren daardoor onrustig worden. Het parkaeren, dat in art. 16 wordt geregeld, is o.a. verboden op nauwe weggedeelten en waar geen vol doende zicht is, alsmede in scherpe bochten, naast verkeersheuvels, voor de in- of uitritten van per- ceelen en binnen 10 meter voor of na kruisingen of vereenigingen van wegen of halteborden van open bare vervoermiddelen. Artikel 19 schrijft voor, slat de lading van een voer tuig zoodanig gestuwd dient te zijn, dat niemand er gevaar door loopt, aan niemand schade wordt berok kend of in hooger mate dan onvermijdelijk is over last wordt aangedaan. De lading mag de bedrijfs zekerheid van het voertuig niet verminderen; zulks, geldt eveneens voor het vervoer van personen wat hun accomodatie en hun gedrag gedurende den rit betreft. De hoogte van voertuig en lading tezamen mag niet meer dan 3.50 meter bedragen. In artikel 27 wordt nog bepaald, dat het vastma ken van handwagens aan rijwielen, alsmede het voorttrekken van handwagens of het geleiden van dieren door een op een rijwiel gezeten berijder ver boden is. Artikél 35 verordent, dat rij- en trekdieren en vee in het verkeer een geschikten bestuurder of geleider moeten hebben, die in voldoende mate invloed op deze kan uitoefenen. Voor het gebruik onder den zadel of als trekdieren mogen op den weg alleen die ren worden gebezigd, welke voor het verkeer ge schikt zijn. Paarden mogen slechts aan elkaar ge koppeld worden geleid. Op elk viertal paarden moet ten minste een geleider aanwezig zijn. Artikel 36 behelst o.m. het verbod om op den weg zeisen te vervoeren welke niet afdoende beschermd zijn. Artikel 42 bepaalt, dat overtredingen van de bepa lingen van het besluit worden gestraft met hechtenis van ten hoogste zes weken of met geldboete van ten hoogste 500 gulden. Bij veroordeeling van een bestuurder van een mo torrijtuig kan den veroordeelde de bevoegdheid mo torrijtuigen te besturen voor ten hoogste een jaar worden ontzegd. (A.N.P.) Collectieve arbeidsovereenkomst in het kappersbedrijf Verbindend verklaring gevraagd per 1 Jan. 1942 Wijziging in de tarieven. AMSTERDAM, 9 Oct. De persdienst van het N.V.V. meldt: In een Dinsdag gehouden bijeenkomst, van de hoofdbesturen der organisaties in het kappersbedrijf is de collectieve arbeidsovereenkomst voor dfeze be drijfstak geteekend. Aan het college van rijksbemid delaars zal worden verzocht de in de overeenkomst genoemde loonen goed te keuren en de C.A.O. ver bindend te verklaren voor het geheele bedrijf, zoo mogelijk met ingang van 1 Januari 1942. De patroonsbonden hebben in de bijeenkomst de tarieven nog eens bekeken en deze tenslotte vastge legd. Den gemachtigde voor de prijzen zal worden verzocht deze tarieven goed te keuren. Tusschen de organisaties is overeengekomen, dat de in de C.A.O. genoemde loonregeling niet zal worden ingevoerd alvorens toestemming is verkregen om de nieuwe ta rieven te mogen berekenen. In dit verband is ver zocht de goedkeuring der tarieven niet op een lateren datum te doen ingaan dan die, welke zal gelden voor de loonen. Wat de tarieven betreft heeft men besloten het laagste tarief A. voor heeren te doen vervallen. Er blijven nu vier tariefsgroepen voor heeren over, nl. scheren 15, 20, 25 cent en 20 procent, hooger dan het bestaande tarief, knippen 25, 50 en 65 cent en 20 pro cent hooger dan het bestaande tarief en kinderknip pen 25, 35 en 50 cent en 20 procent hooger dan het bestaande tarief. Voor de dameszaken heeft men de indertijd ontworpen klasse B., die maar weinig ver schil vertoonde met klasse C. doen vervallen. Voorts is de prijs voor de kleine bedieningen nader geregeld. De ontworpen loonregeling is gelijk gebleven. Wat de rubriceering der zaken betreft, wil men trachten in overleg met de. Kamers van Koophandel commis sies te vormen, die zich zullen belasten met de tariefs- indeeling. Het is niet de bedoeling een classificatie naar gemeenten in te voeren. Met. den welstand van het publiek in plaatsen en buurten zal echter reke ning worden gehouden. Deze indeeling is op zichzelf nog een omvangrijk werk. CLANDESTIENE HANDEL TE NAARDEN ONTDEKT. Het A. N. P. meldt: De Naardensche politie heeft de hand gelegd op een groote partij clandestiene waar, welke zich bevond in een perceel In een der buitenwijken. Bij huls- zoeking ontdekte men een viertal blikken met teder on geveer 20 K.G. vet en een pot waarin zich ruim 700 eieren in waterglas ingelegd, bevonden. De meeste eieren waren ongestempeld. De verkooper van deze goederen, een in woner van Bussum, was spoedig ontdekt en gearresteerd. Deze bekende het vet en de eieren tegen abnormaal hooge prijzen te hebben verkocht. Op zijn beurt had hij de waar weer van een anderen Bussummer betrokken. De politie ging toen ook eens een kijkje nemen en kwam tot de verrassende ontdekking, dat zich daar een clande stiene slagerij bevond. Er was juist geslacht en een flinke hoeveelheid versch vleesch werd aangetroffen. Behalve het vleesch werd hier nog een kist met eenige honderden eieren ontdekt en in beslag genomen. De hoofddaders, wier namen in verband met het onderzoek nog niet ge publiceerd kunnen worden, zijn in arrest gesteld. Vermoe delijk zullen nog meer arrestaties volgen. HAARLEMSCHE RECHTBANK RIJWILLDIEF VOOR DE RECHTBANK. Donderdagmiddag had zich voor de Arrondisse ment? Rechtbank te Haarlem le verantwoorden een 18-jarige jongeling uit Kudelstaart, thans gedeti neerd :n het Huis van Bewaring te Haarlem. Hij werd beschuldigd, ten nadeeie van een koopman te Heemstede in Augustus bij het Veilinggebouw te Aalsmeer een rijwiel gestolen te hebben. De verdachte bekende. Hij had geen kans gezien, de fiets te verkoopen, want hij werd op neeterdaad betrapt. De Officier wilde bij het stellen van zijn eisch den jeugdigen leeftijd van verdachte in aanmerking nemen en vorderde zes maanden gevangenisstraf De verdediger, mr. H. J. M. Tonino, apprecieerde het van den Officier, dat hij den jeugdigen leeftijd van den verdachte in aanmerking had willen nemen. Pleiter merkte op, dat de jongen uit een net gezin komt. Mr. Tonino pleitte clementie. De president gaf den jongen den raad. voortaan goed op te passen, „want denk er om, je vervalt van kwaad tot erger!" DIEFSTAL VAN EEN MANTEL. Een inwoner van Amsterdam had zich- schuldig lemaakt aan diefstal van een regenmantel ten na- jeele van een meisje te Zaandam. Volgens de dag vaarding was die mantel aan een fiets vastgebonden, maar <ie verdachte ontkende dit; de mantel lag op den grond in de nabijheid van zeker wel vijftien fietsen. Hij had het kleedingstuk niet willen stelen. Het meisje, dat als getuige gehoord werd, zei dat de mantel op den bagagedrager bevestigd was. Het hooreirvan dezen" verdachte leverde moeilijk heden op, want hij was zóó doof, dat hij de vragen van den president niet kon verstaan. Die werden hem telkens schriftelijk ter kennis gebracht. Ver dachte merkte nog op, dat de fiets in een gang stond, die bij een publieken weg vergeleken kan worden; veel menschen maken er gebruik van. Het zou volgens hem best mogelijk kunnen zijn, dat een passeeretiüe kwajongen den mantel van de fiets getrokken had. „Als ik had willen stelen, dan zou ik er de fiets bij genomen hebben. Dat zou ten minste was opgebracht hebben. Alleen een waarde- looze mantel zonder de fiets te stelen kan alleen een handelwijze zijn van iemand, die van Lotje getikt is!" Even later riep de verdachte uit: „Tot mijn stomme 'verbazing heb ik in de stukken gelezen, dat de verdachte bij zijn aanhouding eenigszins onder den invloed van sterken drank verkeerde. Nou vraag ik u, edelachtbare! Hoe komt men daar nou aan? Als ik u nou toeh vertel, dat ik nou al in zeventien jaar geen druppel alcohol meer gedronken heb en ook geen bier! Wat heb je nu aan zulke praatjes? En wat moet ik daar nu tegen doen? Daar sta ik toch machteloos tegenover! Alles wordt hier in mijn nadeel uitgelegd". De Officier hechtte geloof aan de verklaringen van de getuigen en eischte zes maanden gevangenis straf. Aan verdachte werd dit schriftelijk medegedeeld „Lees ik dat nou goed, meneer de President?" Op het bevestigend antwoord vervolgde vér-' dachte: „De Officieren van Justitie gelooven in den regel zelf niet, wat ze zeggen! Maar ik stel vertrouwen in de Rechtbank, want ik acht het on mogelijk, dat ik voor dit feit veroordeeld zal wor den. Als ik straks vrijgesproken word, dan sta ik op straat zonder werk en zonder steun.- Al dat leed had mij bespaard kunnen worden. En dan nog-es wat. Feitelijk zit ik nu al in de gevangenis, terwijl ik nog niet eens veroordeeld ben. Ik word precies eender behandeld als de menschen, die al ver oordeeld zijn. Vind u dat nou billijk, meneer de president?" De verdediger, mr. J. H. Ekerkig, deelde mede, dat verdachte hem uitdrukkelijk verzocht had, aan de rechtbank te verzoeken, hem uit de voorloopige hechtenis te willen ontslaan. Pleiter had beloofd, dit verzoek over te zullen brengen; verder refe reerde hij zich aan het oordeel van de rechtbank. De Rechtbank wees dit verzoek af. Aan den verdachte was het laatste woord. Hij las, dat er gelegenheid voor hooger beroep voor hem open stond. „Meneer de president", zei hij met verheffing van stem, „al word ik maar veroordeeld tot één dag dan zou dit voor mij voldoende zijn om appèl aan te teekenen. Die eisch van den Of ficier zegt mij niets, want hij heeft het wettig be wijs niet kunnen leveren. Ik dank u wel voor de wijze, waarop u mijn zaak hebt willen behandelen. Dag, heeren!" 'ver veertien dagen zal de rechtbank uitspraak doen. Te Ede is overleden arts Elise Scheps, begiftigd met, het gouden kruis van verdienste van het Neder- landsche Roode Kruis, een zeer bekend homoeopaath. Voor de Bredasche rechtbank stond Donderdag terecht de 18-jarige fabrieksarbeider G. v. d. B. uit Halsteren, wien was ten laste gelegd dat hij op 26 Juni j.l. zijn vader opzettelijk van het leven heeft beroofd door hem met een zakmes steken toe te bren gen in den hals en in de borst, waardoor het hart werd getroffen. De Officier van justitie, mr. Kneep- kens, eischte een gevangenisstraf van 5 jaar met af trek, van voorarrest. De arts E. H. J. Warns, eerste geneesheer aan het sanatorium „Begetu" te Laren (N.-H). is met ingang van 1 Mei 1942 benoemd tot geneesheer-directeur van het Rotterdamsch zeehospitium te Katwijk, als op- rolger van dr. D. B. van Dorp-Beucker Andrae. De Woerdensche politie heeft een man gearres teerd die een uitgebreide handel in distributiebeschei den voerde. Tegen een aantal andere personen is proces-verbaal opgemaakt. De Amsterdamsche, politie heeft drie rijwiel- dieven gearresteerd. IN DE WEEK VAN 5 T/M 11 OCT. Elk der volgende bonnen GEEFT RECHT OP HET KOOPEN VAN: 5 OCT. T/M 11 OCT. 1941 38-4 BROOD 38 BROOD 38 VLEESCH 38 VL. WAREN.. 38 MELK I 38-A AARDAP.. 5 OCT. T/M 1 NOV. 4 Rants. Vz Rantsoen y2 Rantsoen 1 Rantsoen 134 Liter 134 K.G Brood of gebak Vleesch of vl.waren Melk Aardappelen 121 ALGEMEEN. 122 ALGEMEEN. 123 ALGEMEEN. 124 t/m 127 ALGEMEEN. D en E RIJST 128 ALGEMEEN. 129 ALGEMEEN. 130 ALGEMEEN. 131 t/m 134 ALGEMEEN. 194^ 1 K.G 250 Gram 500 Gram 1 Rantsoen 250 Gram 250 Gram 250 Gram 100 Gram 100 Gram Suiker Koffie-surrogaat Jam Bloem, brood of gebak Rijst Havermout Gort Vermicelli of maizeaa Kaas' 25 SEPT. T/M 13 OCT. 1941 36-37 BOTER 250 Gram (Boter 36-37 VET250 Gram Boter met reductie Beschikbaar per persoon: 9 18 22 18 Rants. IV2 3 3 3 Rants. 7 31^ Liter. 134 3V? 554 31/2 K.G. In tijdvak van vier weken 1111 K.G. 250 250 250 250 Gram. 500 500 500 500 Gram. 4 4 4 4 Rants. 500 Gram. 250 250 250 250 Gram. 250 250 250 250 Gram. 100 100 100 100 Gram. 400 400 400 400Gram. [n tjjdvak van 19 dagen 250 500 500 500 Gram. 250 500 500 500 Gram. EEN RANTSOEN IS: BROOD: 100 gram brood. GEBAK: 75 gram beschuit, wafels, biscuits, koekjes óf 140 gram speculaas, koelt, óf 300 gram cake, óf 400 gram gevuld klein korstgebak, óf 500 gram gevuld groot korstgebak, óf 600 gtam taart, gebakjes. BLOEM: 70. gram tar webloem. -meel, rog gebloem. -meel, zelf rijzend bakmeel. RIJST: 250 gram rijst, rijstemeel. -bloem, -gries, kindermeel. HAVERMOUT: 250 gr. havermout, -vlokken, -bloem, -gort. aard- appelmeelvlokken, gruttemeel, (gemengd meel). GORT: 250 gram gort, gortmout, gortbloem, grutten (alle soorten) gruttemeel, (gemengd meèl). rijstgries, aard- appeltapioca. VERMICELLI: 100 gr. vermicelli, macaroni, spaghetti. MAÏZENA: 100 gram maizena, sago, aard appelmeel, óf 100 gr. zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of pud- dingsauspoeder. VLEESCH: 100 gram vleesch, gewicht van been inbegrepen. Nog eenige andere bonnen PETROLEUM. BON 13 (Bonkaart M en O) t.m. 5 October: 2 L. SCHEERZEEP ENZ. BON J (Textielkaart) T.m. 31 Dec.: 50 gr. ZEEP (Bonkaart Algem.) BON 120 en BON „C Zeep" der Zeepkaarten P en Q. T.m. 31 Oct.: 150 gr. toiletzeep, 90 gr. huishoudzeep, 200 gr. z. zeep (oude samenstel ling), 100 gr. z. zeep (niéuwe samenstelling), 300 gr. z. zeeppasta, 250 gr. zeeppoeder, 450 gr. waschpoeder. HONDENBROOD. BON 13. T.m. 31 Oct.: Groep 1 en 2: 10 Kg; Gr. 3: 8 Kg; Gr. 4: 5 Kg; Gr. 5: 4 Kg; Gr. 6: 3 Kg. KATTENBROOD. BON 13. T.m. 31 Oct.: 1V2 kg. BRANDSTOFFEN. Bonkaart Haarden en Kachels t.m. 31 Dec.: Bonnen 01, 02, 03 per bon 1 eenheid vaste brand stof. Bonnen 05, 06, 07: 1 eenheid turf. Bonkaart Haarden en Kachels K t.m. 31 Dec. Bonnen 01. 02, 03, 04 per bon 1 eenheid vaste brandstof. Bonnen 05, 06, - 07, 08: 1 eenheid turf. Bankaart Centrale Ver warming L t.m.' 31 Dec. Bonnen 01—11 per bon 1 eenheid vaste brand stof. 1 Bonkaart „Brandstoffen, één eenheid" tot 1 Mei 1942: 1 eenheid vaste brandstof. Bon 06 KF van de kaar ten M en N. Geldig t.m. 30 Nov.: 1 eenheid vaste brandstoffen. Bon Generator-anthra- ciet 10e periode 1 H.L. anthracietnootjes of 50 kg turfcokes. Geldig t.m. 31 Oct. Bon Generatorturf 10de periode: 50 stuks bag- gerturf. Geldig t.m. 31 Oct. Onder leiding van den oud.-ka.mpïoen Siem Heiden is de training voor Neerlands beste hardrijders op de schaats op de kunstijsbaan in de Apollohal te Amsterdam begonnenDe oefenmeester con troleert de ijzers van den Nederlandschen kam pioen Herman Buyen. ,(Pax-Hoiland-de Haan c.). 's-GRAVENHAGE, 10 Oct. Het A.N.P. meldt: De Staatscourant van hedenavond bevat een be schikking van den secretaris-generaal van het de partement van Landbouw en Visscherij, waarbij de broodprijzen in ons land worden geregeld. De maat regelen. welke in deze beschikking zijn opgenomen, treden a.s. Maandag in werking. Toen in Mei 1940 de oorlog uitbrak, had men in het eene gedeelte van ons land lage broodprijzen en in het andere deel zeer hooge. In Dordrecht bijv. was de broodprijs 15 ct. per 800 gram en in Leeuwarden 21 ct. per 800 gram. De thans genomen maatregelen zijn in drie gedeelten te onderscheiden. In de eerste plaats de maatregelen, welke zijn ge-, nomen ter bescherming van de belangen der con sumenten. Deze zijn in hoofdzaak gevonden in de vaststelling van de prijzen. In verband met de groo te verscheidenheid in de plaatselijke omstandighe den is het niet mogelijk gebleken, voor het geheele land een uniformen broodprijs vast te stellen. Om deze redenen is het land in 11' groote rayons ver deeld. In de westelijke rayons, waar nogal veel bruin brood wordt gegeten, is de prijs voor dit soort brood 1 ct. per 800 gr. lager gesteld dan voor wit brood. In de Oostelijke rayons, waar roggebrood één der hoofdbestanddeelen der voeding vormt, is de wijs/van deze broodsoort zeer laag gesteld, terwijl n het overige gedeelte van ons land de roggebrood- prijzen op het huidige niveau worden gehandhaafd. Naast deze plattelandsrayons heeft men nog drie soorten rayons gevormd: a. De Waddeneilanden vormen ieder voor zich een apart rayon. b. De groote steden in de rayons, waar een rog gebroodprijs is vastgesteld, hebben weliswaar den zelfden prijs voor bruin- en witbrood als het rayon, waarin zij liggen, maar de roggebroodprijs blijft op het huidige niveau gehandhaafd. c. De bevolkingscentra Groningen, Leeuwarden met Huizum, Enschedé, Dordrecht met Zwijndrecht, Leiden, Amsterdam met Diemen, Haarlem met Heemstede, 's-Gravenhage met Rijswijk, Voorburg en Wassenaar, Délft, Rotterdam (uitgezonderd Hoek van Holland) met Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis, Gouda, Utrecht, Hilversum met Bussum en Naarden en tenslotte Breda met Teteringen en Gin- neken, hebben aparte prijzen gekregen. In geen van deze steden is een roggebroodprijs vastgesteld. Deze blijft dus ook op het huidige niveau staan. Evenmin is een onderscheid gemaakt tusschen den prijs van wit- en bruinbrood. Met uitzondering van de stad Groningen is er wel verschil gemaakt tusschen den afhaal- en bezorgprijs. In den regel bedraagt dit verschil 1 ct. per 800 gram, doch een uitzondering is gemaakt voor de plaatsen Hilversum, Bussum en Naarden, waar dit verschil tot 2 ct. per 800 gram is opgevoerd in verband met de moeilijke bezorging aan huis. Hoewel het op het eerste gezicht niet erg duide lijk is, dat hier van een prijsverlaging moet worden gesproken, is een verlaging wel degelijk in de re geling opgenomen. Zij beperkt zich echter tot die rayons, waar tot nu tóe hooge prijzen hebben gegol den. Teneinde de bakkers in de gelegenheid te stel len zich aan de gewijzigde omstandigheden aan te passen, zullen deze prijzen in étappes omlaag wor den gebracht. Als algemeene maatregel is verder be paald, dat de bakker de omzetbelasting, welke hij direct aan den fiscus moet afdragen, voor eigen're kening dient te nemen. De omzetbelasting die op granen en andere grondstoffen drukt zal den con sumenten in rekening worden gebracht. Ondanks deze verlagingen zijn de broodprijzen even hoog als in het verleden, zoo niet hooger. Dit heeft twee oorzaken: allereerst zijn in Drente, Noord-Brabant (met uitzondering van de Lang straat), Limburg, Amsterdam met Diemen, Leiden en Enschedé broodprijzen vastgesteld, die op 54 ct. per heel brood eindigen. Omdat het nu eenmaal niet mogelijk is dat de huisvrouw per half broodje een prijs betaalt, welke op 1/4 ct. eindigt, is in de eene periode een 1/2 c. hoogere prijs en in de tweede pe riode een 1/2 ct. lagere prijs vastgesteld. Begonnen zal worden met de periode, waarin 1/2 ct. meer zal moeten worden betaald. Verder is in April,van dit jaar een verhooging van de richtprijzen voor granen doorgevoerd, welke in den broodprijs tot uitdrukking zal moeten komen. Vooruitloopend op deze verhooging wordt reeds thans een prijsstijging van één cent doorgevoerd. Hiermede wordt tevens bereikt, dat de eindelijke stijging naar een eenigszins later tijdstip wordt ver schoven. De nieuwe regeling bevat niet alleen maatregelen ten aanzien van het gewone brood, doch ook voor het luxebrood. Hiervoor kan het volgende overzicht worden verstrekt: Wit- en bruinbrood: het wit- en bruinbrood van het ter plaatse normale model: hiervoor zijn voor het geheele land prijzen vastgesteld. Het wordt m de beschikking aangeduid als „volksbrood". Luxe wit- en bruinbrood: het wit- en bruinbrood van een afwijkend model, of het wit- en bruinbrood dat eenige extra bewerkingen heeft ondergaan. De prijs hiervoor bedraagt den voor volkswit- of voor volksbruinbrood vastgestelden prijs, verhoogd met één cent per 800 gram. Het z.g.n. „verbeterde" brood mag niet als luxe-brood worden beschouwd, daar reeds bij de prijsbepaling van het gewone brood met de toevoeging van verbeteringsmiddelen is rekening gehouden. Roggebrood en luxe roggebrood: In de streken, waarin een roggebroodprijs is vastgesteld, geldt als „volksroggebrood" het ongesneden of onverpakte roggebrood en als „luxe roggebrood" het gesneden of verpakte. De prijs van het luxeroggebrood is 2 ct. per 800 gram hooger gesteld dan die voor volksrog gebrood. In de streken, waarin geen roggebroodprijs is vastgesteld, blijft de prijs ongewijzigd op het huidige niveau. Luxe brood: het sucade-, krenten-, rozijnenbrood enz. Deze luxebroodsoorten hebben een minimum- en een maximumprijs gekregen. De minimumprijs is gelijk aan den voor luxe-witbrood vastgestelden en de maximumprijs is gelijk aan den prijs, die iedere afzonderlijke bakker thans vraagt, verhoogd met één cent per 800 gram. - Kleïnbrood: dit valt geheel buiten de regeling; de prijs blijft dus ongewijzigd. Oud brood: is het brood één dag oud, dan moet de bakker het nog tegen den prijs van versch brood verkoopen; is het twee dagen oud, dan heeft hij de keuze tusschen verkoop tegen denzelfden prijs als versch brood of een prijs die 6 cent per 800 gram lager hgt. verkoop van luxebroodsoorten: tenslotte kan nog worden opgemerkt, dat geen bakker luxe wit-, luxe- bruinbrood of luxebrood mag verkoopen, als hij niet tevens gewoon wit- of bruinbrood tegen den vast gestelden prijs te koop aanbiedt. Hehalve de maatregelen ter bescherming van da consumenten zullen maatregelen worden getroffen ten behoeve van de arbeiders in het bakkersbedrijf. Een collectieve arbeidsovereenkomst zal binnen kort voor het geheele land verbindend worden ver klaard. Hierbij worden 5 loonklassen ingevoerd, va- rieerende naar de woonplaats. Het verschil in loon komt dan overeen met het verschil in de kosten van het levensonderhoud in de verschillende plaatsen. n 1 - 1 Bescherming van den bakker Tenslotte de invloed op de bakkersbedrijven. Niet alleen dat de bakkers een scherp uitgerekenden prijs krijgen voorgeschreven, zij moeten bovendien aan de arbeiders hoogere loonen /Uitbetalen. Toch zijn de onderhavige maatregelen voor het bonafide bakkersbedrijf zeer aantrekkelijk, daar ze bestaans zekerheid verschaffen. De grondslag voor deze bestaanszekerheid wordt gevormd door de prijsregeling. De vastgestelde prij zen zijn niet alleen maximum-, doch tevens mini mumprijzen, zoodat de bakker zekerheid heeft, dat hij deze prijzen ook werkelijk ontvangt. Bovendien kan er thans geen broodoorlog uitbreken. En tenslotte zijn de prijzen berekend op een be drijf met een normalen omzet en is met plaatselijke verschillen rekening gehouden. De verdere uitwer king van de saneering van het bakkersbedrijf wordt gèvonden in een te verwachten ordenings'beschik-1 king, welke verdere regelen zal geven ten aanzien van de onderlinge concurrentie. Tenslotte kan nog worden medegedeeld dat voor de toekomstige bepaling der prijzen een bereke ningsmethode zal worden gevolgd, welke den bak ker waarborgt, dat eventueele stijgingen in den kostprijs, onverschillig op welk gebied die liggen, zonder eenige afronding in den broodprijs tot uit drukking zullen worden gebracht. Indien b.v. een kostprijsstijging van 1/3 ct. per brood wordt gecon stateerd, blijft de broodprijs gedurende twee maan den op hetzelfde peil, om daarna gedurende één maand 1 cent hooger te zijn. Het toekomstige beeld der prijzen is dan ook een voortdurend op en-neer gaan. Natuurlijk zal er naar worden gestreefd, de prijzen zoolang mogelijk op hetzelfde niveau te handhaven. Er wordt nu welis waar begonnen met de hoogere prijzen, doch de bak ker moet het geld, dat hij voorloopig meer ontvangt, reserveeren voor de straks te verwachten stijging van den grondstofprijs. Zooals gezegd moet per brood 1 of 114 ct. terzijde worden gelegd en op deze reserveeringsplicht kan niet genoeg de nadruk wor den gelegd, daar het niet voldoen aan dezen plicht kan veroorzaken dat de bakker straks met den hem toegedachten prijs niet uit kan komen. AGENDA TE VELSEN EN IJMUIDEN. VRIJDAG 10 OCTOBER. Rex Theater: „De moordzaak Holm", 8 uur. Thalia Theater: „Schoonpapa knapt het op", 8 uur. Bioscoop De Pont: „Mannen uit één stuk", 8 uur. ZATERDAG 11 OCTOBER. Thalia Theater: „Schoonpapa knapt het op", 8 uur. Bioscoop De Pont: „Mannen uit één stuk", 8 uur, Rex Theater: „De moordzaak Holm", 8 uur. AGENDA VOOR HAARLEM. Heden VRIJDAG 10 OCTOBER. Gemeentelijke Concertzaal: Eerste ledenconcert H.O.V., 7.30 uur. Gebouw „Cultura", Jansstraat 83: Tentoonstelling kunstplaten, 29 uur. Rembrandt Theater: „De eeuwige Jood"* 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Luchteskader Lützow", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „De Zweedsche nachtegaal", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans „Hals Theater: „Baron van Tfautenegg", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. ZATERDAG 11 OCTOBER. Café-rest. Brinkmann, Groote Markt: Ver. Tech nisch Gilde, 3 uur. Geb. Haarl. Jonge Mannen Ver.: Causerie Karei de Jong over Beethoven, 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Frans Halsmuseum: Groepstentoonstelling „Kunst zij'ons Doel". 104 uur.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 8