IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJML1DEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Het extra rantsoen aardappelen. Ring om de ingesloten strijdkrachten aan de Zee van Azof nauwer aangehaald. 26e JAARGANG No. 290 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem: Telefoon 10724. Bureau IDmuider Courant: Kennemerlaan 42, IDmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Verschijnt dage lijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede ZATERDAG 11 OCTOBER 1941 Abonnementen per week 0.13%, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal, losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer f 0.10. Voor houders van vetkaarten. 's-"GRAVENHAGE, 10 October. De secretaris-ge neraal van het departement van Landbouw en Vis- scherij deelt mede, dat, zooals uit' de bonnenlijst reeds blijkt, in de week van 12 t/m 18 October, naast de met „39-A." gemerkte bon van de aardappelkaart U, tevens de met ,,39-B" gemerkte bon van de aard- appelkaart W, welke aan houders van vetkaarten is uitgereikt, recht geeft op het koopen van aardap pelen. De met „39 A" gemerkte bon geeft recht op het koopen van 1 3/4 K.G. en de met „39 B" gemerkte bon op een Vs K.G. aardappelen. De inhoud van bovenstaand bericht komt er op neer, dat onze aardappelpositie het mogelijk maakt om deze week voor de minder gegoeden de houders van vetkaarten zijn tenslotte de mipder gegoeden een extra-rantsoen van een half K.G. aardappelen per persoon beschikbaar te stellen. Tevens blijkt uit de zen maatregel, dat, indien mogelijk, met de omstan digheden van elke bevolkingsgroep afzonderlijk wordt rekening gehouden. I (A.N.P.) Mr. P. J. Oud op verzoek eervol ontslag verleend •s-GRAVENHAGE, 10 October. Het Rijkscommis- sariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederland- sche gebied heeft op grond van art. 1 alinea 8 van zijn verordening no. 108/40 (vierde verordening over bijzondere bestuürsrechtelijke maatregelen) den bur gemeester der gemeente Rotterdam, mr. P. J. Oud op diens verzoek eervol ontslag verleend en op pensioen gesteld. In zijn plaats heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied op grond van" de- zeSSie verordening ir. F. E. Müller, tot dusver Com missaris in de provincie Utrecht, als zoodanig eervol ontslag verleend en te gelijkertijd benoemd tot bur gemeester van Rotterdam. Tenslotte heeft de Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied krachtens art. 1 alinea 7 van zijn verordening no. 108/40 den gezant ter beschikking W. B. Engelbrecht te 's-Gravenhage, tot Commissaris in de "provincie Utrecht benoemd.. De nieuwbenoemde burgemeester van Rotterdam *s GRAVENHAGE 10 October (A. N. P.). In verband met de benoeming van den heer F. E. Müller tot burge meester van Rotterdam, deelt de persdienst der N. S. B het volgende mede: Frederik Ernst Müller werd 25 Januari 1389 als zoon van den industrieel C. J. K. Müller. te Utrecht geboren, waar hij de Leidsche school en de H. B. S. bezocht. Reeds in zijn jeugd gevoelde hij zich tot het bedrijfsleven aange trokken. Daardoor heeft hij, alvorens zijn studie als werk tuigkundig ingenieur in Duitschland te eindigen, zich eerst twee jaar practisch ontwikkeld, waartoe hij gemakkelijk gelegenheid had, eerst in de fabriek van zijn vader en daarna nog in Duitschland. Iu 1915, toen hij zijn studie had geëindigd, werd hij als bedrijfsleider in het bedrijf van zijn vader, de chemische fabriek der firma Wed. P. Smits en Zn. te Utrecht, aan gesteld, totdat hij in -1927 als firmant in de directie werd opgenomen. Toen de heer Mussert in 1931 de N. S. B. oprichtte, nam de heer Müller zeer spoedig het besluit, tot deze bewe ging toe te treden. Hij heeft steeds op de bres gestaan om de nieuwe nat. soc. idee te propageeren en vervulde ln de N. S. B. verschillende functies. Voor broodprijzen duidelijk zichtbare prijslijst noodig 's GRAVENHAGE 11 October. In verband met de ge wijzigde broodprijzen vestigt de gemachtigde voor de prij zen er nog eens de aandacht op. dat volgens het „prijsaanduidingsbesluit" in iedere bakkerszaak en op eiken bakkerswagen, waarmede brood bezorgd wordt, een duidelijk zichtbare en leesbare prijslijst moet worden aangebracht. Op overtredingen zal nauwkeurig worden achtgeslagen. Hiertegen -* EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amster dam voor het cand.ex. theologie: de héeren H. Fran ken en H. Johannes en voor het cand.ex. rechten: mej. C. I. Aarts en de heeren J. M. Brinsé Bosgoed, F. 'le Coultre en J. A. Bruggen. OPROEP. In verband met de op 9 October jl. te 7.05 uur v.m. op den Schoterweg te Haarlem plaats gehad hebben de aanrijding tusschen een vrachtauto en een wielrij der, wordt de dame, die. vlak achter den wielrijder zou hebben gereden, verzocht zich te melden aan het Bureau van Politie, Smedestraat 9, tot het verstrek ken van inlichtingen. De beëediging van bet vrijwilligers- bataljon Het programma der plechtigheid 's-GRAVENHAGE, 10 October. Het A.N.P. meldt: Hieronder laten wij het volledige programma volgen van aankomst beëediging en vertrek van het le ba taljon van het 2e legioensregiment vrijwilligers naar het Oostfront, welke beëediging zal plaats vinden 'door den leider der N.S.B. Morgenochtend arriveert de trein, welke om 7 uur uit den Bosch zal vertrekken, met de adspirant strij ders aan het s.s. station Den Haag. Een eere-vendel der W.A. met de W.A.-harmonie zal op het Stationsplein ter begroeting aanwezig zijn. Vandaar wordt naar den Dierentuin gemarcheerd, Daar zal gelegenheid zijn voor de familieleden met de vertrekkenden te spreken. De Duitsche instanties zorgen voor een warmen maaltijd. De N.S.V.O. luistert het vertrek op met bloemen voor eiken strijder, zij zorgt eveneens voor bloemen en tafels en de zaal; de N.S.V.O.-leden zullen fruit, versnaperingen e.d. uitdeelen. Van den Dierentuin wordt afgemarcheerd met de W.A.-muziek voorop naar het Binnenhof, van den kant van het Plein af. Hier treedt de W.A.-harmonie uit en worden de troepen op het Binnenhof door een Duitsche eere-compagnie met muziek van de Duitsche weermacht ontvangen. Belangstellenden en genoodig- den komen op het Binnenhof van het Buitenhof af. Daarna wordt Jhet bataljon, nadat de bataljonscom mandant zich bij de hoogst aanwezige autoriteit ge meld heeft, geïnspecteerd. De leider der N.S.B. zal dan' gedurende 15 minuten spreken en neemt daarna om circa 4.15 uur den troe pen den eed af, die eerst in de Duitsche taal en daar na in de Nederlandsche taal op den Führer aller Ger manen, Adolf Hitler, voor den strijd tegen het bolsje wisme wordt afgelegd. Hierna speelt de muziek der Schutzpolizei het 6e couplet van het Wilhelmus, dat door het bataljon vrijwilligers wordt meegezongen. De leider der N.S.B. geeft vervolgens het bataljon over aan overste Hermann. Na een Sieg Heil op den Führer en het spelen van het Deutschlandlied en het Horst Wessellied verlaten de autoriteiten het Binnenhof om de hierna volgende parade der troepen op de Plaats af te nemen De trein vertrekt van het Hollandsche Spoorsta tion. De route, welke de stoet naar het station zal volgen is: Binnenhof, Plein, Lange Houtstraat, Lange Voorhout, Kneuterdijk, Plaats, Buitenhof, Hofweg, Spui, Groote Marktstraat, Wagenstraat, Stationsweg. ,r~ Het uit 1652 dateerende groote huis op den hoek SingeLLijnbaansteeg te Amsterdam zal met hulp van. Rijk, Provincie en gemeente gerestaureerd worden. (Pax-Holland-de-SCaan c) De nieuwbenoemde Commissaris voor de provincie Utrecht Tegenstand der Sovjets tusschen Dnjepr en Donetz nadert het einde. Vergeefsche pogingen tot uitbreken bij Brjansk en Leningrad. Het Hongaarsche persbureau M.T.I. meldt van het Oostelijk front: De vernietiging van de in.de Oekrïne omsingelde vijandelijke strijdkrachten en daarmee de algeheele ontbinding van den Sovjet-tegenstand tus schen Dnjepr en Donetz nadert het einde. De ver bonden troepen verslaan de bolsjewistische troepen die in de richting Donetz vluchten en dringen onop houdelijk voorwaarts om de belangrijkste punten in het Donetzbekken in bezit te nemen. Uit den sector der Hongaarsche troepen vallen geen gevechtshande lingen te melden. Na hevige gevechten in de omgeving van Brjansk is, naar het D.N.B. meldt, de ijzeren ring om de in gesloten troepenformaties steeds nauwer gesloten. Waar de bolsjewisten een doorbraak beproefden, wer den zij met zeer zware verliezen teruggeslagen. Uit de lucht hagelde het bommen van Duitsche gevechts vliegtuigen. In vermetele aanvallen spleten afdee- lingen der Duitsche voorhoede en pantserformaties de Sovjetstrijdkrachten die daarna door infanterie omsingeld en overweldigd werden. Tallooze dooden bedekken het slagveld, vernield en verbrand oorlogs tuig omzoomt de wegen, waarop honderdduizenden gevangenen worden weggevoerd. De doorbraak van de Duitsche strijdkrachten in het midden van het Oostelijke front heeft zich vol trokken over een frontbreedte van 500 K.M. Op het oogenblik rukken de Duitsche infanteriedivisies reeds op naar de door de gemotoriseerde eenheden ingeno men stellingen. De stad Orel is door dé Duitsche troepen, naar het D.N.B. verder verneemt, reeds op 3 October ingenomen. Op de Baltische eilanden heb ben de Duitsche formaties in totaal 12.000 gevangenen gemaakt en. een rijke buit behaald. Aan het front van Leningrad is opnieuw een doorbraakpoging der bolsjewieken met groote verliezen voor de Sovjets bloedig afgeslagen. Bij de vergeefsche landingspoging, die de. bolsje wieken in den nacht van 6 op 7 October aan de kust van de Finsche Golf ten Westen van Leningrad onder namen, hebben de Duitsche troepen in totaal 18 ge heel met bolsjewieken bezette booten tot zinken ge bracht. Een reeks andere bolsjewistische" schepen werd door het Duitsche afweervuur in brand geschoten. Een speciale verslaggever van Stefani aan het Oostelijk front bericht, dat het Italiaansche expeditie corps op schitterende wijze deelneemt aan de opera ties in de omgeving der Zee van Azof. Onze troepen hebben een der belangrijkste vijandelijke stellingen in deze sector omsingeld. De operaties ontwikkelen zich gunstig en zullen weldra aanzienlijke resultaten opleveren. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Het spoorwegknooppunt Orel in Duitsche handen UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 10 October (DNB) Het opperbevel van de weermacht maat bekend: „De strijdkrachten van den vijand die aan de Zee van Azof, rondom Brjansk ep bij Wiasma zijn ingesloten, werden gisteren nog verder in hét nauw gedreven. Bovendien werd de in het midden van het front over een breedte van 500 kilometer geforceerde doorbraak naarNjet Oosten dieper gemaakt. Het belangrijke spoorweg knooppunt Orel is reeds sinds den 3den October in onze handen. Ten Westen van Leningrad werd een nieuwe, door pantserwagens gesteunde uitvalspoging van den vijand afgeslagen. In de gevechten om de eilanden Moon en Oesel werden, volgens de thans volledige gegevens 12.531 gevangenen gemaakt en 161 stukken ge schut, alsmede verscheidene pantserwagens buit gemaakt.' 2.680 mijnen van den vijand moesten in het verloop van de gevechtshandelingen on schadelijke gemaakt worden. Het luchtwapen heeft vannacht vliegvelden op de Krim aangevallen, alsmede spoorweg complexen in den Zuidelijken en Centralen frontsector en belangrijke militaire inrichtingen te Leningrad. In den strijd tegen Groot-Brittannië bombar deerden gevechtsvliegtuigen ovèrdag belang rijke inrichtingen op de Farör-eilanéen erv brachten ten Noorden van de Britsche eilanden vier koopvaardijschepen met tezamen 6600 b.r.t. tot zinken. De vijand vloog niet naar het ge bied van het Duitsche rijk". VERDUISTEREN Van 18,5« tot 7.58 Maan 11 Oct. op 22.35, 12 Oct onder 14.30 12 Oct. van 18.53 tot 8.00 Maan op 23.27, 13 Oct. onder 15.13 (l. K.) 's GRAVENHAGE 10 October (A. N. P.). In verband met de benoeming van den heer w. B. EngeibrechT. tot Commissaris der provincie Utrecht deelt de persdienst der N. S. B. het volgende mede: Willem Bernard Engelbrecht Is 11 Angustus 1881 te Ba tavia geboren als zoon van wijlen mr. V/. A. Engelbrecht, oud-lid van den Raad van Tndië. Hij bezocht de lagere school en het Gymnasium Willem Ilï te Batavia en ver volgens het Gymnasium te Delft, waarna hij nog een handelsschool affiep en een opleidingscursus volgde voor den consulairen dienst. In 1902 legde hij 'met goed gevolg het eerste examen voor den consulairen dienst af en was daarna gedurende een aantal jaren bij den consulairen dienst werkzaam. In 1918 verkreeg hij de opdracht, zieh naar Caracas te begeven ten einde te onderhandelen over het herstel der diplomatieke betrekkingen met Venezuela, welke onder handelingen op 11 Mei 1920 tengevolge hadden het dooi hem als speciaal gedelegeerde der Nederlanden met den Venezolaanschen minister van buitenlandsche zaken ter zake gesloten verdrag. In 1921 keerde hij met verlof naai Nederland terug. Toen werd hij uitgezonden om te Madrid te onderhandelen over een handelsaccoord. Na afloop daarvan werd hij benoemd tot buitengewoon gezant gevolmachtigd minister te Santiago, waar hij tot bleef. Tegen het einde van dat jaar volgde zijn benoeming tot buitengewoon gezant en gevoirrfachtigd minister m Polen, aan welke zending een einde kwam, toen in verband met de crisis en de dientengevolge noodzakelijke bezuiniging in 1933 op hoofdstuk 3 der rijksbegrooting o.m. de zantenpost te Warschau werd opgeheven. Na de opheffing van het verbod voor ambtenaren in Juni 1940 is hij toegetreden tot de N. S. B. De oplichting van f 5000.- te Heemstede 500belooning In verband met de oplichting van een bedrag van f 5000.— op Vrijdag 3 October jl. in een café te Heem stede gepleegd ten nadeele van een koopman, afkom stig uit Roosendaal, wordt van politiezijde medege deeld, dat het onderzoek naar den dader, die zich even met genoemd bedrag verwijderde, om een „zaakje" te doen doch niet meer terugkeerde, met kracht wordt voortgezet. De door de politie gezochte oplichter is' een man van ongeveer 45 jaar, middelmatig groot, gezet pos tuur, donker uiterlijk, donker héar, grijzend aan de slapen, litteeken op linker wang. beschaafd voorko men, gekleed in donker grijs costuum en roode das. Hij heeft een bruine viltengleufhoed met de initia len „K. S." achtergelaten. Toen hij op voormelden datum de oplichting pleeg de, kreeg de benadeelde den indruk, dat de man kort te voren bij een kapper was geweest om zijn haar te laten knippen. Een bedrag van f 500 wordt uitgeloofd voor het geven van aanwijzingen die leiden tot opsporing van den dader en achterhaling van het vermiste bedrag of een deel daarvan. De broodprijs te Haarlem en omgeving In Haarlem en Heemstede 18 en 19 cents. In Bloemendaal uitsluitend 19 cent Zooals men weet treedt Maandag a.s. een nieuwe broodprijs in werkng als gevolg van een landelijke regeling. Deze broodprijs is intusschen niet over het zelfde. daar met locale omstandigheden rekening wordt gehouden. Wat Haarlem en omgeving betreft, In Haarlem en Heemstede zal, naar men ons uit bakkerskringen mededeelde, de prijs van het volksbrood worden 18 cents afgehaald en 19 cents bezorgd. Voor de andere omliggende gemeenten, o.m. Bloe mendaal is het even anders. Het maakt daar geen verschil of het brood gehaald dan wel bezorgd wordt. In beide gevallen zal men 19 cents moeten betalèn voor een volksbrood van 800 gram. De Bloembollencultuur Verouderde en niet meer gangbare soorten zullen vervallen In een vergadering van het Hoofdbestuur der Al- gemeene Vereeniigng voor Bloembollencultuur is in beginsel besloten, dat commissies zullen worden in gesteld, met tot taak om de in cultuur zijnde sorti menten der bolgewassen te bezien en een advies uit te brengen voor het laten vervallen van soorten, die, hetzij omdat ze verouderd zijn, hetzij omdat ze niet mer gangbaar zijn, door verbeteringen zijn vervangen. SCHIP OP HET IJSELMEER GEZONKEN. LEMMER, 10 October (ANP) Het zeilschip „Ambulant", groot 150 ton. schipper v. d. Linde uit Makkum, dat met een lading papier op het IJsel- meer onderweg was van Lemmer naar Amsterdam, is op ongeveer 8 kilometer van Lemmer, vermoede lijk tengevolge van den zwaren golfslag, gezonken. De reddingboot „Hilda" voer uit ter assistentie .De schipper en zijnp ersoneel, bestaande uit zijn zoon en een knecht, zijn gered en te Lemmer aan wal bebracht. OPTREDEN DER DUITSCHE LUCHTMACHT. Het D.N.B. verneemt voorts van militaire zijde: Terwijl de afdeelingen van het Duitsche leger langs de kust van de Zee van Azof naar het Oosten opruk ten, heeft de luchtmacht in voortdurende aanvallen de belangrijkste havens gebombardeerd en de pogin gen der bolsjewisten verijdeld om met schepen te ontkomen. Ook, hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen wederom Sovjet-scheepsdoelen in de haven van Odessa aan gevallen. In scheervlucht werden een groot Sovjet transportschip van 15.000 b.r.t. ert een transportschip van 5.000 b.r.t. met bomtreffers zware beschadiging toegebracht. Opmarsch der Finnen wordt voortgezet Negen Sovjetvliegtuigen neergehaald HELSINKI, 10 October. Het DNB meldt: Naar van welingelichte Finsche zijde verluidt, worden de operaties der Finsche strijdkrachten ten Zuidoosten van het Onegameer volgens de plannen voortgezet. Het Onegakanaal en de hoofdweg LeningradVy- tegra zijn reeds gepasseerd. Van Petroskoi naar het Noorden oprukkend, naderen de Finnen in snel tempo de plaats Kontupohja, die bij de Moermansk- spoorlijn ligt. Van Duitsche militaire zijde wordt medegedeeld: Het luchtwapen van onze dappere Finsche bond- genooten heeft op 6 en 7 October opmerkelijke successen behaald in den strijd tegen de Sovjet- lUchtstrijdkrachten. Finsche jagers schoten in'lucht- gevechten Zes Sovjetvliegtuigen neer. Het lucht afweergeschut haalde drie vliegtuigen neer. „OPERATIE GESLAAGD Kort1 na de succesvolle eerste opvoeringen in Den Haag komt het Residentie Tooneel (directeur Dirk Verbeek) reeds op Vrijdag 17 October a.s. te Haarlem met een vevtooning van „Operatie ge slaagdde nieuwe comedie van den Neder- landschen auteur A. den Hartog. aan wiens blij spelen „Des duivels prentenboek" en „Ex-koning Peter" het publiek zulke goede herinneringen be waart. In het door Bets Ranucci Beekman geregis seerde stuk, waarvan de opvoering om half acht in den Stadsschouwburg aanvangt, treden de volgende leden van het gezelschap op: Loudï Nijhoff (als gast)), Fie Carelsen, Dirk Verbeek. Bob Oosthoek, Piet Bron, Marianne Borg, Marja van Bergen, Henk Rigters, Henk van Buuren en Eric van Ingen. IJMUIDEN Ds. R. W. HUIZING t In den ouderdom van 64 jaar is te Apeldoorn over leden Ds. R. W. Huizing, em. predikant der Gereform. Kerken die van 19111914 predikant is geweest bij de Ger. kerk te IJmuiden. Dinsdagmiddag 1 uur zal te I^sselmuiden een rouw dienst in de Ger. kerk plaats hebben, waarna de ter aardebestelling van het stoffelijk overschot plaats vindt. BEVERWIJK Uitreiking textielkaarten In het tijdvak van 13 tot, en met 18 October zullen in de voormalige Huishoudschool aan de Raadhuis straat 5 de nieuwe textielkaarten worden uitgereikt. Tegelijk met de uitreiking der textielkaarten zal aan hen, die geboren zijn in het tijdvak van 2 Januari 1921 tot en met 1 Januari 1928, worden verstrekt één bon „een half rantsoen boter". De handel aan de bloemenveiling De geheele week zijn aan de bloemenveiling ,,'t Cen trum" groote partijen bloemen aangevoerd, welke alle op een kleine uitzondering na bij den handel geplaatst wor den. Slechts een geringe hoevéelheid van slechte kwali- zen op een behoorlijk peil. De noteeringen voor de tros- chrysanten varieerden van 12 tot 50 cent per bos. De groot- bloemigen gingen naar gelang de kwaliteit van 5 tot 25 cent per bos van de hand. MELKCENTRALE. De C.M.C. houdt op Woensdagmiddag 15 October in het K.S.A.-gebouw een ledenvergadering. De heer E. Koster Dzn. uit Berkhout zal een lezing houden over Melkcontrole. Wat de tuinders kregen Spinazie per K.G. 4—10 Postelein per K.G. 15 Sla per 100 krop 0.503,00 Andijvie per K.G. 5 Raapstelen per bos 2'/«5 Wortelen per bos 6 Radijs per bos 12' Selderij per bos ll/->—2'/» Peterselie per bos 23 Tomaten per K.G. 1016 Prei per K.G- 6—8 Rapen per K.G. 56 Waspeen per K.G. 6 Bloemkool I per stuk 9J/0—14t/2 Bloemkool II per stuk 6—8 Komkommers I per stuk 811 Komkommers II per stuk 4—5 4 Mais per stuk 57 Snijboonen per K.G. 13'/217 Kas dubb.' boonen per K.G. 35 Spercleboonen z. draad per K.G. 25 Kassnijboonen m. dr. per K.G. 35 Pronkboonen per K.G. 11 Capucijners witte per K.G. 25 Gele kool per K.G. 3% Groene kool per K.G. 3tU Roode kool per K.G. 3% Spruiten pér K.G. 16—26 Bramen per doosje 30—36 Druiven per K.G. 3245 Chineesche kool per K.G. 10—11 Rammenas per K.G. 15—17 BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: E. Gravemaker, arbeider, Velsen en M. H. Hollander, zonder beroep, alhier. Adres na huwelijk: alhier, Deken Waarestraat 8. KI. Padding, bloembollenexporteeur, Noordwijkerhout en C. M. Blom. zonder beroep, alhier. Adres na huwelijk: Beverwijk, Zeestraat 355. E. van Overmeeren, land arbeider, alh. en S. A. de Bruijns, zonder beroep, alhier. Adres na huwelijk: alhier. Kagerweg 5. Th Kamp, Zuilen en C. Duijn, zonder beroep, alh. Adres na huwelijk: Zuilen, St. Józeflaan 41. Getrouwd: H. J. Pools en E. Bruyns. J. Koning stem en A. Hoogmoed. Geboorten: E. v. Bugnum—v. d. Heuvel, Gr. Houtw. 13, z.; M. W. C. KoppenJanssen, L. v. Kanaan 9, d. C. Brands—den Dekker, Heesk.w. 23, z.; A. M. Olst- hoornv. d. Geest, Heemsk.w. 15, d.; M. Beers— Steenbakker, Gr. Houtweg 215. z.; L. de BoerRas, Reguliersdw.str. 3; d. Overleden: E. de Groot, 25 jaar, alhier, Klooster straat 10. J. G. Beentjes, 15 jaar, alhier,, Galgenweg 3, Maria Staats, echtgen. van C. v. Zandvliet, 70 jaar, alhier, Peperstraat 36. D. Blokker, W. E. Ott, 73 jaar, alhier, Alkmaarscheweg 24. J. C. M. Peperkorn, Wed. H. J. Koehorst, .79 jaar, alhier, Peperstraat 17. B. H. Filee, Wed. van E. van Splunter, 77 jaar, alhier, Zeestraat 87. Bil de Waffen SS aan het Oostfront. rukken een veroverd brandend Sovjet- Manschappen van een der afdeelingen dorp binnen. (Orbis-Holland) VELSEN Verstrekking van Vitamine D-tabletten De directeur van den Gem. Geneesk. en Gezond heidsdienst schrijft ons: Kinderen tusschen 3 maanden en 3 jaar hebben bepaalde stoffen noodig ter voorkoming van Engel sche ziekte. In normale omstandigheden kunnen ze die stoffen in voldoende mate krijgen, zoo noodig met behulp van levertraan. Dit zal ïn den komenden winter niet zeker zijn; dat beteekent dus gevaar voor Engelsche ziekte. Dit gevaar kan voorkomen worden door het ge bruik van Vitamine-D. Daarom züllen gedurende de komende maanden voor alle kinderen van 3 maanden tot 3 jaar kosteloos Vitamine-D-tahletten ter be schikking worden gesteld. Men ontvangt elke maand 4 tabletten waarvan er elke week één genuttigd moet worden (vooral niet meer!). De plaatsen waar, en de dagen waarop de uitrei king zal plaats hebben, zullen nader worden bekend gemaakt. Hetzelfde Vitamine-D, dat een heilzame werking heeft op de beenvorming en daarom Engelsche ziekte kan voorkomen, is ook noodig voor zwangeren, voor al in de laatste 3 maanden der zwangerschap. Ook zij loopen thans gevaren, die in normale tijden vrijwel niet voorkomen. Daarom worden ook voor zwangeren Vitamirie-D tabletten kosteloos beschikbaar gesteld en wel op het Distributie-bureau. >Zij kunnen 12 tabletten in ont vangst nemen tegelijk met de extra-bonnen, die zij op attest van huisarts of vroedvrouw gedurende de laatste 3 maanden der zwangerschap kunnen krijgen. Ook zij moeten daarvan elke week één tablet ge bruiken. Het verdient aanbeveling bij het afhalen der ta bletten een dooSje of briefcouvert mee te nemen, aangezien de tabletten onverpakt worden afgegeven. MR. M. G. J. BOÏSSEVAIN f In het rusthuis „Oud Berkenroede" aan den Hee ren weg te Heemstede, waar hij de laatste jaren verpleegd werd, is Mr. M. G. J. Boissevain in den nacht van Donsdag op Woensdag op 71-jarigen leeftijd overleden. De neer Boissevain, Amsterdam mer als zoovele anderen van zijn geslacht, heeft vele jaren met zijn zuster op de buitenplaats „Velserbosch" te Velsen gewoond, waarvan de in gang lag nabij de trap van het overzetveer aan den Noordkant van het Kanaal, aan het aardige laantje, dat langs de buitenplaats liep. Deze buitenplaats is vele jaren geleden afgebroken, als slachtoffer van de'Kanaalverbreeding. Later is Mr. Boissevain gaan wonen aan den Stationsweg nabij het voormalige stationskoffiehuis. Nog weer later verhuisde hij naar Heemstede. Hij leefde heel rustig en gaf zich geheel aan de schilderkunst, die hij uit liefhebberij beoefende. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal hedenmiddag op Westerveld plaats hebben. DE PAPIERFABRIEKEN TE VELSEN. Na twee weken stilstand weer in bedrüf. De Papierfabrieken zullen, na gedurende veertien dagen te hebben stilgestaan, a.s. Maandag, 13 Oc tober weer het bedrijf hervatten. R. K. VROUWENBOND De eerste bijeenkomst in dit seizoen van de afdee- ling Velsen van den R.K. - Vrouwenbond, welke in het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Wijkerstraat- weg werd gehouden mocht zich in een groote belang stelling verheugen. Direct na de opening door Mevr. Duynv. d. Mey, voorzitster, volgde een demonstratie van een in dezen tijd ^ardevol vervangingsmiddel ven eiwit, welke de grootste aandacht van de aanwezigen had, terwijl alle dames in de gelegenheid gesteld werden om het bereide product te keuren. De demonstrante, mevr. Klomp, werd voor haar leerzame en nuttige bemiddeling dank gebracht. Vervolgens deed de voorzitster enkele mededeelin gen over den 29sten October, waarop een kerkelijk feest zal plaats hebben. Met betrekking tot de besprekingen over een te organiseeren St. Nicolaasfeest moest in verband met de groote moeilijkheden, waarmede een tractatie ge paard zal gaan, voorloopig worden besloten den kinderen een prettigen middag te bezorgen. Hoe een en ander zal geschieden zal nog nader worden uit gewerkt. Tenslotte werd overwogen, indien de tijd zich hiertoe zou leenen, over te gaan tot oprichting van een fonds, dat ten doel zal hebben rustbehoevende dames steun te verleenen. In principe stemden alle aanwezigen met dit voorstel in. Vergunningen om des nachts op straat te mogen zijn De Commissaris van Politie der gemeente Velsen be richt aan houders van een vergunning om zich tusschen 24 en 4 uur des nachts op straat te mogen begeven, dat deze vergunningen met Ingang van 1 November 1941 ko men te vervallen. De houders van deze vergunning, die een nieuwe ver gunning strikt noodzakelijk noodig hebben, moeten zich in persoon vervoegen aan 't Hoofdbureau van Politie, Tibe- rlusplein, tot het Invullen van een aanvraagformulier tot verkrijging van een nieuwe vergunning, onder overleg ging van twee goed gelijkende pasfoto's en van de thans in hun bezit zijnde vergunning. Zielental in Augustus met 68 vermeerderd Het aantal Inwoners onzer gemeente, dat op 1 Augustus j.l. 48777 bedroeg, vermeerderde in den loop dier maand met 68, zoodat het op 1 Septem ber 48845 bedroeg. De bevolking vermeerderde: door vestiging met 101 m. en 122 vr., totaal 223: door geboorten met 50 m. en 32 vr., totaal 82. De vermeerdering be droeg dus 151 m. en 154 vr., totaal 305. De bevolking verminderde: door vertrek met 100 m. en 113 vr., totaal 213 en door overlijden met 12 m. en 12 vr. of 24. De vermindering bedroeg du» 113 m. en. 125 vr. of 237. De zuivere toeneming bedroeg dus 68-

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1