IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Op bon 39 en 40 boter en vet :en jaar Arbeitsbereich der N.S.DAP. Verliezen der Britsche scheepvaart in de Engelsche wateren en den Atlantischen Oceaan. Slag aan de Zee van Azof geëindigd De slag bij de Zee van Azof 26e JAARGANG Nd. 291 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Aigem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau IDmuider Courant: Kennemerlaan 42, Umuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Verschijnt dage lijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede MAANDAG 13 OCTOBER 1941 Abonnementen per week 0.13V2, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post f 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex, Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer f 0.10. IJMUIDEN Verkoop van paling in bosjes verboden In verband met een door de Federatie van Organi saties in het Visscherijbedrijf ingediend bezwaar tegen den verkoop van paling per bosje omdat daardoor de prijzenbeschikking werd overtreden heeft de Gemachtigde voor de Prijzen medegedeeld, dat het verboden is, aal of paling anders dan per gewichts eenheid te verkoopen. Bovendien mag aal en paling niet anders dan gesorteerd worden verkocht, terwijl de prijzen van de desbetreffende soorten op een dui delijk zichtbare plaats kenbaar gemaakt moeten worden. GEVALLEN Op het terrein van het Hoogovenbedrijf is de 21- jarige arbeider J. H. W. van een laag muurtje ge vallen, waardoor hij een kneuzing bekwam aan het dijbeen. Na verbonden te zijn, is hij naar het Roode Kruisziekenhuis te Beverwijk vervoerd. NED. HERV. GEM. VAN IJMUIDEN-OOST. De heer P. Allard, theol. candidaat te Arnhem, is voor a.s. winter opnieuw benoemd als hulpprediker bij de Ned. Herv. Gemeente alhier. Hij blijft zich echtej beroepbaar stellen in de Ned. Herv. kerk. VELSEN Jubileum N. J. Huijboom Onder veel belangstelling heeft de heer N. J. Huy boom zijn 25-jarig jubileum als boschbaas in dienst der Erven Boreel van Hogelandeii mogen vieren. Ve len kwamen den jubilaris in zijn woning op 't Heere duin gelukwenschen, in de eerste plaats mevrouw C. M. baronesse van Tuyll van SerooskerkenBoreel te Bloemendaal, die hem namens de Erven Boreel van Hogelanden een horloge met inscriptie en een stoel aanbood. De burgemeester, mr. M. M. Kwint, kwam den heer Huyboom ook geluk wenschen en wel in zijn functie als voorzitter der Noordhollandsche Jagersvereeni- ging. Verschillende cadeaux en vele bloemstukken werden den heer Huyboom vereerd, voor wien deze dag een onvergetelijke is geworden. ONGELUK OP VOETBALVELD. Bij den voetbalwedstrijd Kinheim 4 tegen V.S.V. 6, 'die Zondagmorgen in Van Gelder's Sportpark werd gespeeld, liep de Kinheim-midvoor J. Kwaak een hersenschudding op. Een tegenspeler trachtte den bal, die in het bezit was van den vallenden Kinheim- speler, te trappen, doch ongelukkigerwijze raakte hij het hoofd van Kwaak. Nadat dokter L. J. Vreeling de eerste hulp had verleend, werd het sachtoffer per auto naar diens woning vervoerd. J. WEENINK WINT EEN VELDLOOP. In den op Zaterdag j.l. door de Sportvereeniging 'Animo georganiseerden veldlocfc over 3J/2 kilometer te Rijswijk wist J. Weenink van de H.A.V. „Suomi" zich op mooie wijze eerste te plaatsen. Het parcours was zeer zwaar. Onmiddellijk na de start, welke plaats had op de sintelbaan „Te Werve" nam Weenink den kop om deze leidende positie niet meer af te staan en met ruim 300 meter voorsprong op Oudshoorn van de A.V. „Holland" uit Leiden onbedreigd te winnen. Reke ning houdende met het zware traject maakte Wee nink met 11 min. 2,9 sec. een fraaien tijd. De beide andere Suomi-leden J. Blauw en F. Kleyn wisten *ich niet in de prijzen te plaatsen. BEVERWIJK l Uitvoering van „T.A.V.I.D.O, Zaterdagmiddag heeft de Tooneelclub „Tavido" van de vereenlging „De Gleteling" in het Kennemer Theater een .opvoering gegeven van het blijspel in drie bedrijven van A. den Hertog „De Privé-secreta- resse". Het blijspel, dat hier reeds eenige kee- ren op de planken werd gebracht, deed-het nu ook weer uitstekend. In de eerste plaats is dit wel te dan ken aan de secretaresse, de heldin van het verhaal, mevr. GraafLokkerbol, die- een vlotte typeering gaf van haar moeilijke en dankbare röl. In den heer W. Gregouir vond zij een goed tegenspeler, die veel bijdroeg tot het succes. Behalve de secretaresse brachten Dicky (J. P. Hagen) en mevr. ZwartDe Vos en de heer Graaf de vroolijke noot in het spel. De rol van Harold Rowlandson was bij den heer L. Boeree weer in goede handen. Daar ook de kleinere bijrollen naar behooren werden gespeeld, behoeft het geen betoog dat de groote Gietelingenfamilie een buitengewoon prettigen middag heeft be leefd. De bloemen aan het slot waren dan ook een verdiende hulde. De tooneelaankleeding was weer prima in orde. Geneeskundig schooltoezicht Zooals wij reeds berichtten hebben de burgemees ters va-n de gemeenten Beverwijk. Castrïcum. Heems kerk. Uitgeest en Akersloot gemeenschappelijk een regeling getroffen betreffende het geneeskundig schooltoezicht. De te benoemen schoolarts heeft deze functie als hoofdberoep te beschouwen. Het zal hem niet toegestaan zijn. daarnevens een geneeskundige praktijk uit te oefenen.In hoofdzaak is de schoolarts belast met het hygiënisch en medisch toezicht op de leerlingen alsmede met het toezicht op den gezond heidstoestand van het onderwijzend personeel. Ieder schoolkind zal, als regel, gedurende de" schooljaren driemaal worden onderzocht, in elk geval in het eerste en in het laatste leerjaar. De ouders zullen in de gelegenheid worden gesteld daarbij tegenwoordig te zijn. De kinderen worden niet door den schoolarts behandeld. Is deze, op grond van zijn onderzoek, van meening, dat een genees kundige behandeling van het kind gewenscht is, dan stelt hij de ouders daarvan in kennis zoodat deze het kind onder behandeling van den huisarts kun nen stellen. Het toezicht geldt voor de openbare scholen en voor de bijzondere scholen welker besturen den tvensch daartoe te kennen geven. SANTPOORT CULTUItEELE FILM. Zaterdag werden in 't Vereenigingsgebouw de eer ste cultureele filmvoorstellingen gegeven, waarin als hoofdfilm vertoond werd ..Michel Angelo". Bij de avondvoorstelling, die geheel uitverkocht was, hield de heer G. J. Bremerkamp een korte in leiding. Spreker wees op den toeloop van donateurs, wel ke zoo groot was geweest, dat men tijdelijk verdere aanmeldingen terzijde had moeten leggen. De com missie zal echter naar middelen omzien, om nog meer belangstellenden in het filmwerk terwille te «ijn. 's GRAVENHAGE, 11 Oct. De secretaris-gene raal van het departement van la.ndbouw en visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 14 October tot en met 1 November a.s. elke der met en „40" genummerde bonnen van de boter- kaart recht geeft op het koopen van 250 gram boter. Zooals destijds werd medegedeeld, geeft geduren de bovengenoemd tijdvak d.e met ..39" genunnmer- de bon va® de vetkaa.rt recht op het koopen van 200 gram gesmolten rundvet of 250 gram. boter. Voorts geeft de met „40" genummerde bon van de vetkaart. recht op het koopen van 250 gram boter. Uiteraard wordt op de boter, welke op de bonnen ,,39" en van de vetkaart wordt gekocht, een reductie ver leend van 22V2 cent per 250 gram. D.e met „38" genummerde bonnen van de boter en vetkaarten mogen worden vernietigd. Burgemeester van Hoogland benoemd 's GRAYEXHAGE. 11 October. Het Rijkscom missariaat maakt bekend: De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft op grond van art. 3 der verordening no. 108/40 (vierde verordening ov bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) als mede van art. 4 alinea 1 der verordening no. 3/40 over de uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in Nederland, mr, O. F. P. H. de Waard te 's Gra- venhage tot burgemeester van Hoogland benoemd. Engelsche luchtaanvallen 's GRAVENHAGE. 11 Oct. Na enkele dagen van „rust" zijn in den afgeloopen nacht weer En gelsche vliegtuigen boven ons land verschenen. Zij \vierpen óp verschillende plaatsen in ons land bri sant- en brandbommen omlaag. De meeste vielen op het open. veld of ontploften in het water en richtten geen schade aan. Echter werd opnieuw aan de bur gerbevolking, tengevolge va® de bij de Engelsche vliegers gebruikelijke methode om van zeer groote hoogte uit willekeurig bonrmen te strooien, hier en daar schade van beteekenis toegebracht. In totaal werden in plaatsen in het Westen van het land woonhuizen vernietigd en kregen eenige dozijnen woonhuizen lichtere schade, hoofdzakelijk glas schade. Voorts werd nog een boerderij door brand bommen getroffen en liepen een garage en een schuilkelder schade op. Bij deze bombardementen zijn er 4 dooden, zwaar en vijf lichtgewonden te vermelden. Ernstig bedrijfsongeval te Overschie Twee arbeiders gedood. ROTTERDAM, 11 October. Een ijzeren z.g. zandtrechter van zware constructie, bij een in aan bouw zijnde fabriek van de firma E., aan den Schiedamscheweg, onder de voormalige gemeente Overschie, is Zaterdag plotseling ineengestort. Hier bij zijn de 30-jarige arbeider J. Duimel, afkomstig uit Den Haag en de 39-jarige arbeider P. Rommers, afkomstig uit Rotterdam, die zich onder dezen trechter bevonden, door het vallend gevaarte ge troffen en vrijwel op slag gedood. Hun lijken zijn naar het ziekenhuis aan den Bergweg overgebracht. Jan ter Haar overleden AMSTERDAM, 12 October. Vandaag is te zijnen huize overleden de heer Jan ter Haar, oud lid van den raad en oud-wethouder van de ge meente Amsterdam, lid van de Eerste Kamer der Staten-generaal. De heer Ter Haar is geboren in 1868 uit oen oud koopmansgeslacht. Na de openbare handels school te hebben afgeloopen, vertoefde hij eenigen tijd in het buitenland, waar hij op handelskanto-r ren werkzaam was waarna hij in de zaak van zijn vader werd opgenomen. In 1900 werd hij secretaris van de Chr.-Histo- rische kiesvereeniging te Amsterdam, waarvan hij later voorzitter werd. In 1901 kreeg hij zitting in den gemeenteraad, waarvan hij tot 1939 met een korte onderbreking lid bleef. Eenige malen bezette hij een weth'ouderszetel. De heer Ter Haar was ook be stuurslid van de Christelijke Werkgevers Vereeni- ging. Sedert vele jaren was hij lid van de Eerste Kamer."' De hter Ter Haar was een in de hoofdstad zeer' op den voorgrond tredende figuur in het openbare le ven, in vele vereeniglngen vervulde hij bestuurs functies. (A.N.P.) Het vertrek van het W.A.-bataljon naar het Oostfront HILVERSUM, 12 October. De persdienst van den Nederlandschen omroep meldt: Maandagavond zal van 19.4520.15 uur over den zender Hilversum I een uitgebreide reportage gegeven worden van de beëediging van het eerste bataljon van het "W.A.- regiment, dat naar het Oostfront is vertrokken. Feestelijke bijeenkomst in Concertgebouw te Amsterdam Rede van Gen. Arbeitsführer dr. Decker en Oberdienstleiter Schmidt AMSTERDAM. 12 October. Uit geheel het land waren Duitsche nationaal-socialisten naar Amsterdam gekomen om aanwezig te zijn bij de feestelijke; grc-otsch opgezette bijeenkomst in het hoofdstedelijk Concertgebouw, georganiseerd door het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in den Niederlanden ter gelegenheid van zijn eenjarig bestaan. Een groot gedeelte van de ruim 3000 deelnemers aan deze unieke bijeenkomst trok in de ochtenduren ln keurige marschorde met een eigen muziekkorps aan het hoofd van het Centraal station door de binnenstad naar het Concertgebouw. Het Concertgebouw was feestelijk versierd Links en rechts van den hoofdingang waren pilonen opgericht, dragende den rijksadelaar, palmen en roode vaandels met het hakenkruisembleem. Het podium in de groote zaal was eveneens versierd met hakenkruisbanieren; de achtergrond werd gevormd door een wit doek, waarop de groote, gulden rijksadelaar met het haken kruisembleem schitterde in het felle licht van de schijnwerpers. Slingers van eikengroen en herfstbloe men omzoomden het geheel, terwijl roode en witte spandoeken het balcon sierden. De groote zaal was tot in de uithoeken gevuld met leden der N.S.D.A.P., allen in hnn bruine, eenvoudige maar toch indrukwekknde uniformen. De meesten van hên waren politieke en plaatselijke leiders van hun organisatie. Onder de 'aanwezigen waren behalve General- Arbeitsführer dr. W. Decker (Berlijn) en de leider van het Arbeitsbereich, Oberdienstleiter ,en commis saris-generaal voor bijzondere aangelegenheden Schmidt, de gevolmachtigde van den Rijkscommissa ris voor de provincie Noord-Holland, Oberdienstleiter Seidel, de gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de stad Amsterdam senator Böhmker, verschil lend efunctionarissen van het Rijkscommissariaat, o.w Oberbereichsleiter Eftger en Hauptabteilungslei- ter Volkmar, alsmede hooge functionarissen van den Arbeidsdienst. Een plechtig moment was het, toen onder de tonen van een kapel van den Duitschen Arbeidsdienst de Fahrieneinmarsch plaats had en zich 36 vaandels van Arbeitsbereich der N.S.D.A.P., Arbeidsdienst en Hitler- jeugd op het podium groepeerden. Vervolgens betrad Oberstdienstleiter Schmidt het podium om de feestelijke bijeenkomst plechtig te ope nen. Spr. begroette hartelijk de vele partijgenooten, die uit alle deelen des lands waren samengekomen en herinnerde nog eens aan de richtlijnen, die de Rijks commissaris een jaar geleden had gegeven, en de plichtwaardige vertegenwoordigers van het nationaal- socialisme te zijn. Spr. gaf, na General-Arbeitsführer Decker te hebben verwelkomd en zijn vreugde te heb ben uitgesproken over zijn bereid zijn hier te spre ken, een overzicht van de periode die achter ons ligt en hij dacht daarbij aan September 1939, toen Enge land en Frankrijk Duitschland, dat slechts Dantzig terug wilde hebben, den oorlog verklaarden. Hij her innerde ook aan de Meidagen van 1940 toen vele N.S. D.A.P.'ers ln Nederlandsche kerkers zuchtten. Uit dezen moeilijken tijd groeide onze vriendschap met de Nederlandsche N.S.B., waarmede wij hand in hand een nieuwe toekomst opbouwen en het is geen toe val, dat zij thans schouder aan schouder met ons op rukken voor de bevrijding van Europa, aldus spr. Wij hebbén van den eersten dag, dat wij hier wa ren, niet als vijanden op willen treden, maar naar den wil van den Fiihrer ais goede kameraden van den arbeid. Trotsch en dankbaar is spr. dat hij precies een jaar geleden geroepen werd om op te treden als leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland. Het orkest speelde vervolgens de ouverture Rienzi, waarna dr. Decker onder een langdurig applaus het spreekgestoelte betrad, om een gloedvolle rede over wezen en taak van de partij te houden. Ook dr. Decker herinnerde aan het verleden, toen de N.S.D.A.P. hier onder zeer moeilijke omstandig heden haar arbeid verrichtte. Aan één ding konden wij toen nog niet denken, nl. dat binnen enkele jaren de groote nationaal-socialistische strijd zou zijn uit gegroeid tot een worsteling van gigantische afmetin gen, aldus spr. Het gebod van den Führer legde ons de verplichting op, in ons eigen Bereich dag voor dag te werken voor de partij. Ieder mensch afzonderlijk wordt geheel opgeëischt, want idealisme hebben voor de groote dingen beteekent steeds altijd bereid te zijn voor het kleine. Het leven van iederen dag is mis schien niet altijd een genoegen, maar de plicht gaat steeds voor. De prestaties van ieder mensch afzon derlijk zijn afhankelijk van de leiding. De wil van de leiding wordt overgedragen op het bewustzijn van den enkeling. Wij Duitschers zijn ge lukkig door het bezit van den grootsten leider, die ooit een volk is voorgegaan: Adolf Hitier, zoo zeide spr., en hij vervolgde: En wij weten, dat Adolf Hitler medewerkers heeft, zooals geen land ter wereld beschikking heeft. Die wetenschap maakt ons geluk kig en dankbaar. Met oneindig veel kleinen arbeid bereikt, dat het binnenlandsche front zoo onverwoest baar krachtig is in dezen grootsten strijd aller tijden, (Vervolg op de volgende peg.) DRIEHUIS ONGEWENSOIIT BEZOEK. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft Driehuls ongewensclit bezoek gehad. Bij een drie tal bewoners werden fietsonderdeelen of (en) konij nen gestolen. Hoe brutaal de dieven tewerk zijn gegaan, moge blijken uit het feit, dat ter plaatse de rijwielen van jasbeschermers, zadels, lantaarn en banden ont daan werden. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. f 15.900 12569 f 1000 2351 10204 18905 f 400 11117 18510 f 200 7638 19917 12382 13691 f 100 1712 3440 4493 4561 6441 6684 6794 7651 8382 12407 31307 14155 16844 16929 17684 18295 18721 18819 19867 19919 20958 VERDUISTERING Van 18.51 tot 8.02 Maan onder 15.15 (L.K.), 14 Oei. op 0.24 DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsche Weermachtsberichten Luchtaanvallen op Britsche vliegvelden en haveninstallaties. ZATERDAG. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 11 October. (D.N.B.) Het opperbe vel van de weermacht maakt bekend: „Ten Noorden van de Zee van Azof staat de vernietiging van den vijand, die in een zeer klein gebied is samengedrongen, voor de vol tooiing. Op het slagveld werd het lijk van den opperbevelhebber van het 18e bolsjewistische le ger gevonden. De vernietiging van de strijd krachten. die in het gebied van Brjansk en Wjas- nia zijn ingesloten, maakt eveneens snelle vorde ringen. Wanhopige doorbraakpogingen van den vijand werden overal ln den aanval van de Duit sche troepen gesmoord. Het aantal gevangenen en de hoeveelheid bult nemen voortdurend toe. Voor Leningrad mislukten ook gisteren alle uit- valspogingen van den vijand. In gevechten van drie dagen werden alleen in den sector eener di visie infanterie 28 zeer zware pantserwagens kapotgeschoten. Gevechtsvliegtuigen bombar deerden vannacht belangrijke militaire doelen in Moskou en Leningrad alsmede spoorlijnen. In een haven der Farör-eilanden bracht een gevechtsvliegtuig overdag twee koopvaardij schepen met tezamen ruim 2500 b.r.t. tot zinken en trof twee andere schepen ernstig. In den nacht van 10 op 11 October bombardeerden ge vechtsvliegtuigen een belangrijke haven aan de Britsche Oostkust alsmede havenwerken in Zuidwest-Engeland. In Noord-Afrika vielen Duitsche gevechts vliegtuigen in den nacht van 9 op 10 October het Britsche vliegveld Aboer Smeith aan. Een andere krachtige luchtaanveal was gericht op het Brit sche petroleumcentrum Haifa in Palestina. Bij luchtgevechten in Noord-Afrika werden zonder eigen verliezen drie Britsche vliegtuigen neer geschoten. Britsche bommenwerpers wierpen vannacht brisant- en brandbommen op verschillende plaatsen in Noordwest- en West-Duitschland. De burgerbevolking leed geringe verliezen. Op en kele plaatsen werden huizen verwoest of be schadigd. Luchtdoelartillerie schoot zes aan vallende bommenwerpers neer." ZONDAG. Zondag meldde het opperbevel der Duitsche weermacht: „Zooals gisteren in een extrabericht bekend is gemaakt, is de slag ten Noorden van de Zee van Azof geëindigd. In samenwerking met de lucht vloot van Generaloberst Löhr heeft het leger van den generaal der infanterie Von Manstein, het Roemeensche leger van den corpsgeneraal Dumitreseu en het pantserleger van generaloberst Von Kleist het gros van het negende en achttien de bolsjewistische leger verslagen en vernie tigd. Bij zeer zware, bloedige verliezen heeft de vijand 64.325 gevangenen, 126 pantserwagens, 510 stukken geschut en onoverzienbare hoeveel heden ander oorlogsmateriaal verloren. Met genoemde legers en de verbonden Italiaan- sche, Hongaarsche enSlowaaksche troepen heeft de legergroep van generaal-veldmaarschalk Von Rundstedt sedert 26 September thans in totaal 106.365 gevangenen gemaakt, alsmede 212 pant serwagens en 672 stukken geschut buitgemaakt. Zooals eveneens reeds ln een extrabericht ge meld is, hebben de zware vernietigingsslagen, die sedert het begin van deze maand aan de Sovjet weermacht zijn toegebracht, geleid tot een nieuw hoofdstuk in de operaties. Van de Zee van Azof tot het Waldajgebergte ten Zuid-Oosten van het Ilmenmeer, d.w.z. over een breedte van 1200 K.M., zijn de Duitsche en verbonden troepen in volle aanvalsbeweging naar het Oosten. De slag velden van Brjansk en Wjasma liggen reeds verder achter het front. Ondanks wanhopigen tegenstand, voortdurende uitbraakpogingen en de hoogste offers aan bloed vermogen de hier in gesloten strijdkrachten van den tegenstander geen wijziging meer te brengen in hun lot. Reeds thans zijn ruim 200.000 gevangenen gemeld. Dit aantal neemt voortdurend toe. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht met goed gevolg vijandelijke colonnes en spoorwegtrajecten in den centralen frontsector bestookt. Andere succesvolle luchtaanvallen wa ren gericht op ravltailleeringsinstallaties in Le ningrad. In den strijd tegen de Britsche ravitaillee- ringsscheepvaart hebben duikbooten op den Atlantischen Oceaan drie schepen met 23.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Een gevechtsvliegtuig bracht bij de Farör drie vijandelijke koopvaar ders met in totaal ongeveer 3000 b.r.t. tot zinken. In den nacht van 11 op 12 October heeft het luchtwapen in de wateren om Engeland twee koopvaarders tot zinken gebracht met tezamen 9000 b.r.t.. Een groote koopvaarder werd fn brand geworpen. Andere doeltreffende luchtaanvallen waren gericht op vliegvelden en op voor den oorlog belangrijke Installaties aan de Zuidoost en Zuidwestkust van het Britsche eiland. Eenige Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht op verscheidene plaatsen in Noordwest Duitschland brisant- en brandbom men neergeworpen, die slechts onaanzienlijke schade veroorzaakten." V Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten. Opmarsch over een breedte van 1200 K.M. EXTRA BERICHT VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 11 Oc tober (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „De slag aan de Zee van Azof is geëindigd. In samenwerking met de luchtvloot van den General oberst Löhr heeft het leger van den generaal der infanterie von Manstein, het Roemeensche leger van den corpsgeneraal Dumitreseu en het pantser- leger van General-oberst von Kleist het gros van het negende en achttiende bolsjewistische leger verslagen en vernietigd. Bij zeer zware, bloedige verliezen heeft de vijand 64.325 gevangenen, 126 pantserwagens, 510 stukken geschut en onoverzienbare hoeveelheden ander oor logsmateriaal verloren. Met de genoemde legers en de verbonden Italiaan- sche, Hongaarsche en Slowaaksche troepen heeft de legergroep van generaal-veldmaarschalk von Rund stedt sedert 26 September thans in totaal 106.365 ge vangenen gemaakt, alsmede 212 pantserwagens en 672 stukken geschut buitgemaakt." Zondagmiddag maakte het opperbevel der Duit sche weermacht bekend: „De zware vernietigingsslagen, die sedert het be gin van deze maand aan de Sovjetweermacht zijn toegebracht, hebben geleid tot een nieuw hoofdstuk in de operaties. Van de Zee van Azof tot het Wal- daj-gebergte ten Zuidoosten van het Ilmenmeer, d.w.z. over een breedte van 1200 K.M., zijn de Duit sche en verbonden troepen in volle aanvalsbeweging naar het Oosten. De slagvelden van Brjansk en Wjasma liggen reeds verder achter het front. On danks wanhopigen tegenstand voortdurende uit braakpogingen en de hoogste offers aan bloed ver mogen de hier ingesloten strijdkrachten van den tegenstander geen wijziging meer te brengen in hun lot. Reeds thans zijn ruim 200.000 gevangenen gemeld. Dit aantal neemt voortdurend toe." Met een verkenningsvliegtuig op speurtocht. Langs een rivier worden^ tank vallen gesignaleerd, welke de Sovjets er hebben aangelegd. Niets ontgaat aan het oog der waarnemers. (Atlantic Holland).. Vernietiging van het 9e en het 18e Sovjetleger. Mislukte doorbraakpogingen der bolsjewisten bij Wjasma. Ter aanvulling van het Duitsche weermachtsbericht van Zondag verneemt het D.N.B. van militaire zijde dat de beëindiging van den slag bij de Zee van Azof weer een beslissing vormt. Bij de knie van den Dnjepr, tusschen Dnjepropetrofsk en Zaporozje, hadden de Sovjets hun tegenstand nog volgehouden. Daar was het Duitsche front ook het verst naar het Oosten vooruitgeschoven. Verder naar het Zuiden, tusschen Zaporozje en Melitopol, waren de bolsjewieken zelfs overgegaan tot tegenaanvallen Op deze tegenaanval len stortte zich het pantserleger van Generaloberst von Kleist uit Dnjepropetrofsk in Zuidelijke richting en rolde de stelling der Sovjets op. Deze werden tot den terugtocht gedwongen en 'wilden zich nu met hun beide legers, het 9e en 18e, een weg banen naar het Oosten, maar het leger van Von Kleinst haalde hen in en bracht hun zware slagen tpe in samenwerking met de Duitsche, Italiaansche en Slowaaksche forma ties die uit Westelijke richting kwamen. Uit het Noor den en Westen kwam het leger van infanteriegene- raal Von Manstein met de verbonden Roemeensche troepen onder corpsgeneraal Dumitreseu. Toen nu de formaties der Waffen-S.S. langs de kust der Zee van Azof oprukten en contact kregen met de strijdkrachten van Von Kleist, waren het 9e en 18e Sovjetleger ingesloten. Zij hadden reeds zware ver liezen geleden en deze werden nog grooter door de drie wiggen die de Duitschers in de omsingelde massa dreven. Tenslotte werden zij totaal vernietigd, waar mee een einde is gekomen aan een operatie die ter stond na het slot van den slag bij Kief was begonnen. Naar het D.N.B. voorts van bevoegde zijde verneemt, hebben de bolsjewisten Zaterdag wederom pogingen gedaan de omsingeling bij Wjasma te verbreken, waarbij zij van pantserwagens gebruik maakten. Deze pogingen werden met zware verliezen voor de bolsje- i wisten verijdeld. Voor het front van slechts twee I compagnieën werden bijvoorbeeld reeds de lijken van 2000 bolsjewisten gevonden. Het gros der ingesloten bolsjewisten bij Wjasma en Brjansk is Zaterdag op een kleiner terrein opeen gedrongen. Alle doorbraakpogingen der bolsjewisten die door hun commissarissen werden opgejaagd, mis lukten tegen het Duitsche vuur. De bloedige verliezen der bolsjewisten zijn enorm toegenomen. Op vele plaatsen liggen de lijken bij duizenden opgestapeld. Op een terrein van slechts 200 meter breed werden al 850 gesneuvelde bolsjewisten geteld. De Duitsche luchtmacht heeft in den Zuidelijken sector geslaagde aanvallen gedaan op Sovjetvliegvel den, waarbij talrijke vliegtuigen op den grond ver nield werden. Treffers werden geplaatst op vliegtuig- loodsen, verblijven van manschappen, veldverster- kingen en afweerbatterijen en verkeerspunten. In het Noordwesten van de Zee van Azof werd aan boord van een gewapend Sovjetschip brand veroorzaakt. In den Noordelijken sector deden de vliegtuigen Zaterdag aanvallen op bolsjewistische colonnes en treinen. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd Leningrad bij goed zicht gebombardeerd. Men kon verscheidene branden in ravitailleeringsbedrijven en meelfabrieken waarnemen. Zaterdag en in den afgeloopen nacht heeft de Duitsche luchtmacht in totaal 101 Sovjetvliegtuigen vernietigd. Daarvan werden er 46 op den grond ver nield, 43 in luchtgevechten en 12 door afweergeschut. Het D.N.B. verneemt tenslotte van militaire zijde: Hoe groot de omvang is der vernietiging die groote deelen van de bij Wjasma ingesloten bolsje- wiekenlegers getroffen heeft, bewijzen de reus achtige massa's gevangenen die in de Duitsche ver* zamelcentra achter het govechtsfront bijeengebracht worden. Moe, apathisch, verslagen, half verhon gerd en met bloedige verbanden omwikkeld, zoo slee pen zich dag na dag duizenden bolsjewieken in lan ge colonnes naar de Duitsche gevangenenkampen. Alle volksstammen der Sovjet-Unie zijn hier verte genwoordigd: behalve matrozen van de Dnjepr, Kaukasische schutters. Mongolen, Tartaren, die lid waren van het 18de bolsjewistische legercorps. Met hen werden ook talrijke leden van arbeidersmili ties uit het industriedistrict van Charkof gevangen genomen, onder wie zich 14- en 15-jarige jonge communisten bevonden. Naar de jongelieden ver klaarden, waren zij tot begin September nog onder gebracht in een Moskousch weeshuis. Toen ware® zij op een dag in uniformen gestoken en naar het front gezonden.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1