Beëediging van het W.A.-bataljon te 'sGravenhage Het horloge van een oud Indisch militair. Op het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan redde een Duitsclie onder zeeër de bemanning van een Britschen bommenwerper, die wegens motorstoring op het water had moeten dalen. De manschappen worden ondervraagd. (Atlantic Holland) Een jaar Arbeitsbereich der N. S. D. A. P. (Vervolg van de vorige pag.) Met klem en onder applaus loofde spr. de prestaties van het Duitsche volk achter het front. Vervolgens besprak dr. Decker het leiderschap. In het partijboekje zegt Adolf Hitler tot de leden der N.S.D.A.P.: „Als leider wees hard in eigen plichts vervulling, vastbesloten en vriendelijk tegenover uw ondergeschikten, niet kleinzielig bij de beoordeeling der menschelijke zwakheden, groot bij het erkennen van de behoeften van anderen en bescheiden in uw eigen wenschen." Hierin aldus spr. ls alles opgenomen, wat een leidend partijgenoot der N.S.D.A.P. moet weten om zijn taak te vervullen. Leider zijn beteekent, dat men een bepaald gesteld doel bereikt. Wij hebben met het Duitsche volk een 9 Nov. 1918 en een 30 Jan. 1933 beleefd en wij hebben gezien hoe groot het verschil in beteekenis is in de leiding van een volk. Deze 30ste Januari hadden wij met de toenmalige „leiders" nooit beleefd, de toenmalige leiders, die ons een 9 Nov. 1918 hebben aangedaan. Een groote Duitscher heeft gezegd: „Wij zijn niet op aarde om te leven, maar om onze plicht te ver vullen". De Fiihrer heeft ons Duitsche volk opgevoed tot plichtsvervulling en tot de eer van den arbeid. In gloedvolle bewoordingen schetste spr. de eer volle taak van den Duitschen arbeider van hoog tot laag. Niet de hoogmoed, maar de arbeid zij altijd en voor ledereen vooropgesteld. Ik weet niet, of veel menschen aldus vervolgde spr. zich een voorstelling kunnen maken van het feit, dat de militaire kracht van het bolsjewisme in minder dan vier maanden totaal verpletterd is. Het is moeilijk zich in te denken hoe geweldig de bolsje wistische bewapening was en hoe groot de prestaties zijn, die door de Duitsche troepen zijn verricht. In den moeilijken tijd van het nationaal-socialisme gaf de Fiihrer een parool en dit parool was: gij moet ge- looven, gij moet offeren, gij moet strijden. Dit vormt de onoverwinlijke kracht van het nationaal-socialis me. Het doel van de partij beteekent niet het einde van strijd en inspanning, maar het begin van den arbeid. De oude politieke partijen zijn niet ontbonden om de menschen te treffen, maar om verkeerde lei dersprincipes over boord te gooien en de menschen van die verkeerde leiding te bevrijden, die slechts voor persoonlijke belangen op de bres stond, aldus dr. Decker, die daarna uitvoerig de waarde van den arbeidsdienst besprak. Geen jonge Duitscher mag tot een verantwoordelijke taak worden geroepen zonder van tevoren de eer van den arbeid en in het bijzon der de moeilijkheid van handenarbeid geleerd en on dervonden te hebben. Vervolgens ging spr. nader in op de taak van de partij, die haar stempel drukt op de samenleving. Wij zijn niet aangetreden om de wereld te veroveren, maar om de Europeesche cultuur te beschermen en uit te dragen. Duitschland heeft en dit is aan geen twijfel onderhevig hier in Europa een grootsche taak te vervullen, met name een Germaansche taak. Het kan evenmin worden betwijfeld, dat de strijd, die thans wordt gevoerd er een is om een wereld beschouwing. Het gaat niet om een of ander econo misch gebied maar om de keuze tusschen het haken kruis en de sovjetster. De jeugd begrijpt waarom het gaat en die jeugd van alle Europeesche landen heeft zich achter de vaandels van Adolf Hitler geschaard om te strijden tegen het bolsjewisme. En wanneer die jeugd eenmaal terugkomt, dan zal hun land trotsch op hen kunnen zijn. Dan zullen zij soldaten zijn geweest, die ook voor de toekomst en het geluk van hun eigen land hebben gestreden. Wanneer wij allen onzen plicht doen, dan kan niemand of niets onze toekomst meer in gevaar bréngen, zoo eindigde dr. Decker. Een daverend applaus onderbrak herhaaldelijk deze met veel aandacht gevolgde rede. Vervolgens sprak Oberdienstleiter Schmidt'nog een slotwoord, waarin hij o.m. zeide, dat in Nederland slechts één nationaal- socialistische partij is, n.l. de N.S.B. Spr. wekte op alle krachten in te zetten om het nationaal-socialisme uit te dragen. De bijeenkomst werd hierna gesloten met den Führergruss en het spelen van het Duitsche volkslied. Vervolgens had de afmarsch van de verschillende groepen naar het station plaats. (A.N.P.) Tentoonstelling van den Arbeidsdienst te Rotterdam geopend In het Deutsches Haus ROTTERDAM, 11 October. Hedenochtend is in het Deutsches Haus aan den Westzeedijk te Rotter dam de gemeenschappelijke tentoonstelling van den Duitschen en Nederlandschen Arbeidsdienst ge opend. Reeds geruimen tijd voor het vastgestelde uur had zich een groot aantal leiders van de beide arbeidsdiensten in het gebouw verzameld. Ook zag men vele functionarissen van de N. S. D. A. P., aan gezien ook het Deutsches Haus heden geopend zou worden. Klokslag half elf kondigde hoorngeschal en tromgeroffel aan, dat de Rijkscommissaris met zijn gevolg in aantocht was en even later betraden de hooge gasten het gebouw. In het gevolg van den Rijkscommissaris werden opgemerkt de commissa ris-generaal voor bijzondere aangelegenheden, Schmidt en de commissaris-generaal voor justitie, Rauter, alsmede de gevolmachtigde voor Zuid-Hol land, dr. Schwebel en de gevolmachtigde voor Rot terdam Völcker. Verder waren aanwezig de Gene- ral-Arbeitsführer van den Duitschen arbeidsdienst, dr. W. Decker, de bevelhebber van den Duitschen Arbeidsdienst in Nederland, Oberst-Arbeitsfilhrer Bethmann. de waarnemend commandant van den Nederlandschen Arbeidsdienst, generaal-arbeidslei- der De Bock en de chef van den staf van den Ne derlandschen Arbeidsdienst, Ekker, en vele anderen. Nadat de Rijkscommissaris het gebouw betreden had werd hij naar de ontvangst-salon geleid, waar de plaatsvervangende leider voor Rotterdam van de Arbeitsbereich der N. S. D. A. P. in Nederland, Schönherr, den Rijkscommissaris meldde, dat het gebouw thans voor gebruik gereed is. In het oor logsgeweld van het vorig jaar heeft de Duitsche ko lonie te Rotterdam haar tehuis verloren. Geruimen tijd is gezocht naar een nieuw onderdak. Thans is dit gevonden en gereed gekomen en spreker dankte den Rijkscommissaris voor de hulp, welke hij heeft gegeven om dit te bereiken. De Rijkscommissaris betuigde vervolgens zijn te vredenheid over hetgeen tot stand is gebracht. Dit gebouw moet het middelpunt worden van het na- tionaal-socialistisch leven in Rotterdam. Met een korte aansporing te werken volgens den wil van den Fiihrer verklaarde dp Rijkscommissaris tenslot te het gebouw voor geopend. Hierna begaven allen zich naar de ruime hal, waar de gasten werden begroet door Oberst-Arbeits- führer Bethmann. Deze schilderde de komst van den arbeidsdienst in Nederland, nu een jaar geleden. Vervolgens wees hij erop, dat het moeilijk is den Arbeidsdienst in beeld te toonen; hij moet beleefd worden. Toch poogt de huidige tentoonstelling een beeld te geven van wat de Arbeidsdienst is en wil. Tenslotte sprak General-Arbeitsfiihrer Decker. Hij noemde het een symbool, dat het Deutsches Haus te Rotterdam wordt geopend met een tentoonstelling van den Arbeidsdienst. De Arbeidsdienst toch is ge boren uit de nationaal-socialistische gedachte in Duitschland en het spreekt vanzelf, dat de Duit sche ouders gaarne een dieperen inblik hebben in werk en wezen van den Arbeidsdienst, welke hun zonen en dochters allen moeten doorloopen.Doch ook voor de Nederlanders is deze tentoonstelling bedoeld De Arbeidsdienst is een nuttige school voor allen, die van Germaanschen bloede zijn. Zij leeren hier de hooge waarde van den arbeid kennen. Deze tentoon stelling geeft slechts een klein overzicht van wat de Arbeidsdienst is, doch spreker hoopt, dat toch hier door veel misverstand uit den weg zal worden ge ruimd. Na een korte toespraak verklaarde General-Ar- beitsführer Decker namens Reichsarbeitsdienst- fiihrer Hierl deze eerste tentoonstelling van den Arbeidsdienst in Nederland geopend. Na deze officieele opening maakte de Rijkscom missaris met de overige eeregasten een rondgang over de tentoonstelling. In de beneden-verdieping is de tentoonstelling van den Duitschen Arbeidsdienst ondergebracht. z Op de bovenverdieping is de afdeeiing van den Nederlandschen Arbeidsdienst ondergebracht. (A.N.P.) 's-GRAVENHAGE, 11 Oct. General-Arbeits fiihrer dr. W. Decker heeft hedenavond in de groote zaal van den Dierentuin voor het Arbeitsbereich der N. S. D. A. P. en den Reichsarbeitsdienst in Ne derland, het woord gevoerd. De zaal was geheel be zet en een muzekkorps zorgde voor een opgewekte stemming. O.m. waren tegenwoordig Oberdienstlei ter F. Schmidt, Oberbereichsleiter Eftger, terwijl ook de W. A. was vertegenwoordigd. Dr. Decker wees er op, dat in het Oosten een der grootste worstelingen uit de wereldgeschiedenis plaats heeft. Het is de strijd tusschen hakenkruis en Sovjetster, tusschen het licht en de duisternis. Duitschland vecht hier voor een zaak, die de zaak van de geheele wereld is. Het is Duitschland immers niet te doen om eigen welzijn, of om de macht der partij. Het is wel te doen om een nieuwe vormgeving van "Europa ten aanzien van een nieuwe wereldbe schouwing. Het is over eenige dagen tien jaar geleden, dat de Duitsche Arbeidsdienst gesticht werd. Hij werd met een zeker wantrouwen begroet, doch men begreep spoedig algemeen het mooie devies: de gemeenschap voor de individu. Dit devies moest, om zoo te zeg gen, in een school der natie gemeen goed gemaakt worden van het geheele volk en dit is gelukt, hoewel de arbeidsdienst begonnen is met 38 man. Spr. con stateerde, dat ook in Nederland reeds veel politiek leed achter den rug is en men hier sterk op weg is de eenheid te vinden. Tot zijn vreugde heeft hij ook in den Nederlandschen Arbeidsdienst den waren geest gevonden. De Arbeidsdienst maakt een volk arbeidzaam en een arbeidzaam volk is altijd ster ker dan een volk waarbij geld de hoofdrol speelt. Duitschland ziet men als het voorbeeld daarvan. Men vergelijke eens wat het liberalisme en wat het nationaal socialisme van het Duitsche volk gemaakt heeft. De geheele wereld kan nu tegen Duitschland gemobiliseerd worden zonder dat dit succes heeft. Om dit te bereiken heeft de Arbeidsdienst een be langrijke rol gespeeld en zoo ziet men bijna overal het verlangen naar een Arbeidsdienst ontstaan. Doch deze dienst kan slechts bestaan in een nationaal- socialistische gedachtensfeer, omdat hij de jeugd van het land moet verbinden en niet moet scheiden. In den Arbeidsdienst wordt men gehard in den dienst voor het volk en wie het volk dient, dient goed. Op deze gedachte heeft Adolf Hitler het Groot-Duit- sche rijk opgebouwd en op die gedachte zal Europa onder zijn leiding een gelukkiger toekomst tegemoet gaan. Hierna heeft Oberdienstleiter Schmidt een slot woord gesproken en het bolsjewisme als een macht der duisternis fel gehekeld. Hij zeide den Fiihrer dankbaar te zijn dat hij hier gekomen is, want an ders zaten hier misschien bolsjewieken. Aan het einde der bijeenkomst werden de natio nale liederen gezongen. (A.N.P.) Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede. Links: Bij de opening der tentoonstelling van den Rijksarbeidsdienst te Rotterdam waren Zaterdag ook de Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart (links) en generaal-commissaris Schmidt (rechts) tegenwoordig. Midden onder: In het Concertgebouw te Amster dam had Zondag een „Tagung- der Politischen Leiter der N. S. D. A. P. Arbeitsbereich in den Niederlanden" plaats, waarbij Oberdienstleiter Schmidt en generaal-arbeitsführer dr. W. Decker het woord voerden. Dr. Decker tijdens zijn rede. Rcneden: De beëediging van het eerste W. A.- bataljon van het vrijwilligersregiment had Zater dagmiddag op het Binnenhof te Den Haag plaats. Ken overzicht tijdens de plechtigheid der be lediging. (Foto's Stapf-Mol) De Strijd tegen het bolsjewisme Redevoeringen van ir. Mussert en den Rijkscommissaris 's-GRAVENHAGE, 11 October. Het A.N.P. meldt: Bij de vele duizenden Nederlanders, die zich reeds vrijwillig in de Standarte Westland naar het Oost front hadden begeven om daar deel te nemen aan den strijd onder leiding van Adolf Hitler voor Europa tegen het bolsjewisme en onder wie uit de gelederen der N.S.B. een belangrijk gedeelte reeds was aange treden, heeft zich vandaag het eerste zuivere N.S.B.- bataljon, ten getale van bijna duizend man, gevoegd, om in handen van den algemeen-leider dezer bewe ging, ir. Mussert, den eed af te leggen op den -Ger maanschen Fiihrer. Deze plechtigheid geschiedde hedenmiddag te vier uur op het historische Binnenhof in den Haag, waar de reeds geüniformeerde adspirant-strijders om 12 uur met den trein uit den Bosch waren aangekomen. Het is een indrukwekkende gebeurtenis geworden, die ondubbelzinnig getuigde van Germaansche broe dertrouw en van de nauwe verbondenheid tusschen de Duitsche en de Nederlandsche nationaal-socialis- ten in den strijd tegen alle volksontbindende ele menten. De gebouwen die het Binnenhof begrenzen waren met oranje-wit-blauwe en hakenkruisvlaggen. zoo mede met die van de N.S.B. getooid en voor het po dium wapperden aan hooge masten deze vlaggen als symbolen van innige samenwerking tusschen de dra gers van de nationaal-socialistische gedachte in beide landen. Te half vier werd het Nederlandsche bataljon in carré-vorm met een eerecompagnie van de Duitsche weermacht, en met een militair muziekkorps op den rechtervleugel, op het Binnenhof opgesteld. Achter de troepen der Nederlandsche nationaal- socialisten stonden de stormvlaggendragers met hun banieren, die aldus het geheel omzoomden. Links en rechts van het bordes der Ridderzaal be vonden zich vele vooraanstaande figuren uit officieele kringen en uit N.S.B. en N.S.D.A.P., onder wie com missaris-generaal Schmidt. Precies te vier uur werd de komst van den Rijks commissaris en van den leider der N.S.B. aangekon digd. Terwijl de muziek een begroetingsmarsch deed weerklinken, namen zij beiden, vergezeld van generaal Seyffardt, bevelhebber van het Vrijwilligerslegioen Nederland, en van de heeren Rauter, van Geelkerken en Zondervan, de voor hen gereserveerde plaatsen in, waarna een inspectie langs de stram in de hou ding staande troepen volgde. REDE IR. MUSSERT. De leider van de N.S.B. sprak, nadat hij op het podium was teruggekeerd en de troepen den rust stand weder hadden verkregen, het bataljon als volgt toe: „Kameraden. Gij staat op het punt het vaderland te verlaten en Oostwaarts te trekken. Dit is een daad van de groot ste beteekenis in uw eigen leven, in het leven van hen, die u na staan en die met hun wenschen en goede gedachten bij u zullen zijn en blijven, maar boven dit alles uit is uw gaan een daad, die richting gevend is voor het leven van ons volk, voor de ver zekering van zijn toekomst. Wij weten allen, dat de oorlog een nevenverschijn sel is van de geweldige revolutie die wij beleven doordat twee werelden botsen: de oude democratisch- kapitalistische wereld en de nieuwe nationaal-socia- listische/fascistische. Het besef daarvan is bij ons ontwaakt in 1931, toen de N.S.B. werd gegrondvest op haar program, dat tot op den huidigen dag on veranderd zijn waarde heeft behouden. Daarin werd kloek stelling genomen tegen de democratie en het geloof geuit in het ontstaan van een nieuwe wereld. Dit geloof is nooit geschokt, maar nam, integendeel, steeds vasteren vorm aan. In 1935 verklaarden wij ons solidair met het fascistische Italië en het nationaal- socialistische Duitschland, toen de Volkenbonds sancties in werking traden. Deze solidariteit heeft onze vijanden tot grondslag gediend om te ageeren en op te hitsen tegen ons. Zij diende als aanleiding tot bestrijding van ons tijdens de verkiezingen van 1937. Zij opende de poorten van de concentratie-kam pen en de oude gevangenissen voor duizenden natio- naal-socialisten tijdens de oorlogsdagen hier en in Indië en overal waar de zwarte hemden van de N.S.B.- ers gedragen werden. Het was deze solidariteit, die tot uiting kwam op onze hagespraak te Lunteren in Juni 1940, Het was op den grond van deze solidariteit, dat de eerste honderden van onze kameraden in den zomer van 1940 naar München vertrokken om tot goede militai ren te worden gevormd bij de „Standarte Westland der S.S.". Daarna trokken duizenden kameraden uit de W.A. naar het N.S.K.K. om op het vervoersfront te dienen in den strijd. Een nieuwe mogelijkheid tot deelne ming aan den oorlog werd geopend door dienstneming bij de „Nachrichtentruppen", de verbindingstroepen. Een nieuwe stap werd gedaan toen luitenant-generaal Seyffardt het Nederlandsche legioen oprichtte. We derom meldden zich honderden W.A.-mannen. Wij behoeven het waarlijk niet onder stoelen of banken te steken, integendeel, wij zijn er trotsch op, dat na de duizenden, die zich reeds hebben ingezet, weder om het leeuwendeel door de W.A. werd geleverd voor het legioen. Nu staat gij hier aangetreden, het eerste zuivere W.A.-bataljon. Gij maakt de 10.000 vol, die nu deel nemen aan den oorlog aan den goeden kant, n.l. aan den kant van Duitschland, aan den kant van Europa. Zooals gij gisteren hebt vernomen, heeft uw com mandant, onze kameraad Zondervan, mij verlof ge vraagd om u te kunnen volgen. En na hem zullen weer duizenden anderen volgen. Het spreken over de solidariteit, over de lotsverbondenheid, wordt in de daad omgezet en met het bloed van Neerlands beste zonen bezegeld. Gij weet waarom gij gaat: Gij gaat als s t r ij d e n d e nationaal-socialisten in het onwrikbaar geloof, dat er zal zijn een nationaal- socialistisch/fascistisch Europa, dat een rechtvaardig Europa zal zijn. Gij gaat 'als Europeanen ter bescherming van onze bakermat, ons oude werelddeel tegen de vijan den, die het belagen, onverschillig of zij komen uit het Oosten of het Westen, uit het Noorden of uit het Zuiden. Gij gaat als Germanen, als levend bewijs van het ontluikend Germaansch saamhoorigheidsbesef, bezield met deft wil de Germaansche levensruimte te beschermen. Gij doet dit onder de leiding van de on overwinnelijke Duitsche weermacht en gij zijt er diep van doordrongen, dat Adolf Hitler, als Germaansch Führer, zonder weerga in de geschiedenis, u een waarborg is, dat gij opgeleid en aangevoerd zult wor den door de beste soldaten ter wereld. Gij gaat als Nederlanders om uw vaderland en uw volk naar eer en geweten te dienen, om een begin te maken met de herrijzenis van ons volk, door als pio niers te dienen in de nieuwe weermacht, die ons volk weerbaar zal doen zijn. Want wij zijn nooit een knech tenvolk geweest, maar willen weer worden een fier, wapendragend, Germaansch volk, gevreesd door zijn vijanden, geliefd door zijn vrienden. Gij gaat, tenslotte, als mannen, als vaders, ter be scherming van uwe gezinnen, in de volle wetenschap, dat alleen de overwinning van de nationaal-socialis tische wapenen uwe gezinnen veiligheid en toekomst mogelijkheid waarborgen zal. Zoo geestelijk geharnast trekt gij ten strijde en zoo staat gij vast als een elk, geworteld in vasten bodem. De taak, die gij op u neemt, is in de eerste plaats het vak van soldaat te leeren. Daartoe moeten wij onze eigenwijsheid te dien opzichte thuis laten en blindelings gehoorzamen aan de leermeesters, die aan de wereld getoond hebben, dat zij het vak kennen als geen ander. Gij verliest daardoor niet uw zelfrespect. Integendeel, uw zelfrespect zult gij verkrijgen door te toonen wat gij waard zijt in den strijd. Zij, die u voorgingen, de velen van uw kameraden, die in Rusland gestreden hebben en nog strijden, heb ben zich goed geweerd, hebben getoond uitstekende soldaten te zijn, dapper en voorzichtig. Ik heb over hun gedrag in den strijd niets dan lof vernomen. Het is een leugen, dat wij, Nederlanders, geen sol datenvolk zouden zijn. Wij hebben vroeger zeer groote militaire deugden gehad, maar alleen de tijd van de generatie en ontmanning, dien wij nu achter ons heb- jen, heeft ons volk verslapt. De pioniersgeest,, de of fervaardigheid, de moed, de trouw, de soberheid, de groote deugden van weleer, zij herleven in dezen tijd. De oude geest keert terug en gij zult toonen, dat de Nederlandsche soldaat met eere zal kunnen staan naast den Duitschen soldaat en niet voor hem zal behoeven onder te doen. In de vaste overtuiging, dat gij zoo uw taak zult op vatten, dat gij zoo uw plicht zult doen, laat ik u met gerustheid gaan, wetende, dat de toekomst en de eer van ons volk veilig zullen zijn in uwe handen. Wij danken u voor de offers, die gij brengt. Gij verlaat uw vrienden en verwanten, gehoor gevend aan mijn oproeD. Gij gaat moeilijkheden en ontberingen tegemoet Vrijwillig. Gij gaat gevaren tegemoet, die u niet afhouden van uw voornemen uw volk te dienen. Gij zijt bereid en gij zet u in. Wanneer gij terug zult komen zult gij persoonlijk sterker en ervarener zijn. Gij zult een ook beter strij der geworden zijn. Maar bovenal, gij zult u de recht matige beheerder weten van het erfgoed van onze vaderen, omdat gij u hebt ingezet tot het behoud er van. Het feit. dat gij uw plicht hebt gedaan voor volk en vaderland, zal u er recht op geven, dat gij erkend wordt als de dragers daarvan. Nog zijn er velen, die uw gaan, uw inzet niet be grijpen. Het is aan het thuisfront der beweging om meer begrip te brengen, om de harten van ons volk te winnen, want als gij straks weer thuis komt, moet er eën volk zijn, dat op u wacht en een vaderland, dat u erkentelijk zal zijn. Zoo scheiden wij dan nu van elkander, maar de trouw, die ons bindt, blijft en is onverbrekelijk, hoe groot de afstand in kilometers ook zal zijn Wij hopen elkander terug te zien, eerst in het Oosten en ten slotte op den vaderlandschen bodem, waarmede wij allen verbonden zijn. Mijne kameraden, mijn beste wenschen vergezel len u. Voor Volk en Vaderland, hou-zee!" Luide teekenen van instemming en houzee-geroep bezegelden de rede van den leider der N.S.B. Vervolgens las ir. Mussert de eedsformule voor, terwijl voor iedere compagnie van het bataljon een viertal mannen uit de Nederlandsche troepen de sym bolische handelingen voor deze plechtigheid verricht te. Alle duizend leden van het bataljon herhaalden in koor de voorgelezen woorden, waarmede zij hun eed bevestigden. Plechtig speelde de muziek hierna het Wilhelmus, waarvan de woorden van het zesde vers (Mijn schild ende betrouwen) door alle aanwezigen werden mee gezongen. W.A.-commandant mr. Zondervan overhandigde hierop den driehoekvormigen bataljonsstandaard aan een daarvoor aangewezen drietal uit den troep. Het bataljon werd nu aan den Brigadeführer over gedragen. TOESPRAAK VAN DEN RIJKS COMMISSARIS. De Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart, hield daarna een korte toespraak tot het bataljon. „Gij hebt, zoo zeide spreker, thans den eed van trouw aan den Führer, Adolf Hitler, in handen van uw leider Mussert afgelegd en daarmede zijt gij in dienst gesteld als soldaten In het groote leger, die recht hebben op gelijke plaatsen als uw Duitsche ka meraden. want gij treedt dat leger met gelijken inzet binnen Uw opleiding zal geschieden volgens metho den, die de Duitsche soldaten onoverwinnelijk voor alle vijanden hebben gemaakt. Maar één ding moet ge zelf meebrengen en dat is een moedig en gesloten hart. Wanneer ik thans denk aan uw Nederlandsche kameraden van de standarte Westland, die reeds in de voorste gelederen staan en hun dapperheid in het gevecht toonen, dan stel ik hen aan u ten voorbeeld. Tusschen den vijand en u dient alleen de Inzet van uw geheele persoon te staan. In deze stonde wordt het hart groot en sterk, want het gaat om de toe komst van het geheele Germaansche volk. De ge beurtenis van heden zal u en ons voor altijd aan elkan der verbinden en daarvoor zijt gij thans aangetreden. Tk dank uw leider, ik dank de N.S.B. en de W.A. en ik dank de kameraden, die aan het front staan Gij allen zijt de dragers van de nationale en politieke verantwoording in dit land. Ik wensch u veel succes sen met de wapenen. Nog eenmaal groet u het vader land, het Nederlandsche volk, waarvoor gij u hebt in gezet om onder opperste leiding van den Führer een schoone toekomst te verzekeren. De Rijkscommissaris eindigde zijn toespraak met e?n driewerf Heil voor Adolf Hitler. De plechtigheid op het Binnenhof eindigde met het door het muziekkorps ten gehoore brengen van het Deutschlandlied en het Horst-Wessellied. DEFILé VOOR DEN RIJKS COMMISSARIS. De troepen marcheerden nu af en defileerden op den hoek van den Lange Vijverberg en den Kneuter dijk voor den Rijkscommissaris, die hier vergezeld was van de heeren Mussert en Seyffardt, Zij waren inmiddels getooid met bouquetjes van oranje-witte en blauwe bloemen, hun door meisjes van den Jeugd storm bij hun vertrek van het Binnenhof op de borst gehecht. Jongens en meisjes van den Jeugdstorm flankeerden het podium, waarop genoemde hooge per sonen het défilé in ontvangst namen. Te half zeven vertrok van het Hollandsche Spoor station de lange trein, die het bataljon naar zijn plaats van bestemming brengt. Bij het afscheid op de per rons waren ir. Mussert, generaal Seyffardt en eenige andere vooraanstaande personen uit de N.S.B. aan wezig, en het muziekkorps deed eenige liederen weer klinken. ASPIRIN 0) ■hortUtAutsf Buisje a 20 tabletten 55 ct Zakje 2 tabletten 7 cl (Adv. Ingcz. Med.) Dezer dagen kwam een oud-Indisch militair aan het bureau van de Nederlandsche ambulance zijn gouden horloge brengen. „Geld heb ik niet'", zeide hij, „maar neem dit. Ik weet wat het beteekent, gewond te zijn. Ik heb een goede verzorging leeren waardeeren. Het horloge van den oud-Indischen soldaat i3 met warmen dank aangenomen: het geld zal goed besteed worden J En gij lezer, wat doet gij? 1-Iebt gij. die nog wel iets kunt missen reeds uw steun verleend aan de Nederlandsche ambulance? Stel toch niet telkens uit. Stort vandaag nog uw bijdrage op giro-rekening 8. -7fi0 0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. KORT NIEUWS. Te 's Gravenhage heeft de boékhouder van het daar gevestigde depot eener suikerfabriek vijfdui zend suikertoewijzingen gestolen en aan een gros sier verkocht. Vanwege dit feit zijn de boekhouder, diens broer en de grossier gearresteerd. De Amsterdamsohe politie heeft een ambte naar aangehouden, werkzaam aan het bureau voor sociale zaken aan de Reguliersdwarsstraat tldaar we gens diefstal van 2400 toewijzingen voor vet voor werkloozen.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2