TT="- CMmrwna. Kuipers' De Komedianten komen J™ aanvallen de z°nesvan EENJARIG JUBILEUM Inleest ttu vaatai èuiuty Net flink meisje Luidsprekers iBtandstoföeaPiaadeC p]?JJJ£J£J]?rf'ON IItaliaansche weermachtsberichten lobroek en Mersa Matroeh EEN BLIJMOEDIGE ROMAN door WILHELM LICHTENBERG. (Vertaling van Max van Straten.) Hij zei bescheiden: „Ach, ik zou al tevreden zijn, wanneer Campagna mij nu en dan een behoorlijke partij liet zingen'.. „Dat komt nu vanzelf", stelde zij hem gerust. „Want je gelooft toch niet, dat Campagna het nog eens zal jyagen als tenor voor het publiek te verschijnen?" „Zoo? Dan ken je hem slecht. Liever speelt hij voor leege banken, en laat ons allemaal verhongeren, dan dat hij een ander boven de „g" laat zingen". Zij lachten samen om deze beslist juiste karakteri seering van den directeur. Toen gingen zij uit elkaar, omdat Riccardo zich eindelijk in burger wilde steken, dat sinds eenigen tijd ook uit een witte broek be stond. Als gewoonlijk spraken zij voor den avond af. Riccardo zat alleen in de kleedkamer. De anderen waagden het nog steeds niet, naar de plaats van het tumult terug te keeren en directeur Campagna was in zijn glinsterende costuum naar boven gegaan. Juist toen Riccardo de schmink van zijn gezicht veegde, trad Soldati zijn kleedkamer binnen. De menager zei eerst niets en schoof zijn sigarenstompje van den eenen mondhoek naar den andere. Riccardo keek zijn bezoeker van opzij verbaasd aan. Het duurde in ieder geval zeer lang, voor Soldati iets kon zeggen. Maar toen barstte hij los: „U bent een os, signor Daldini!" „Dat klopt", knikte Riccardo, „als ik u niet de trap afgooi". Soldati schoot op Riccardo toe en bleef vlak voor hem staan „Dat zult u niet! Luister! Heel beslist niet! Want ik ben de eenlge man, die voor u van belang is". „U bent de eenige man, die mij nu verschrikkelijk op mijn zenuwen werkt". „Ik heb al veel menschen op de zenuwen gewerkt. En ik heb me er nooit iets van aangetrokken." Sol dati rende geërgerd door de kleine kleedkamer, ter wijl Riccardo in alle rust zijn witte broek over een been trok. Plotseling bleef de manager weer voor den jongen tenor staan. „U heeft een begenadigde stem!" schreeuwde hij hem toe. „Ik weet het!" schreeuwde Riccardo terug. „En u bent daarom een os, omdat u met deze stem niets weet te beginnen. U hoort heelemaal niet bij deze erbarmelijk operatroep". „Zeg dat tegen den directeur als u durft, maar niet tegen mij". „Ik zeg het u!" schreeuwde Soldati zich heesch. „En ik weet wat ik zeg. Bovendien bent u jong en heeft een uitstekend voorkomen. U heeft natuurlijke gratie in uw bewegingen. Kortom, u bent precies wat wi.i bij de film noodig hebben". Riccardo keek op en wees met uitgestrekten arm op de deur. „Dr uit!" „Luister toch naar me. Daldini!" „Er uit, heb ik gezegd". „Ik breng u een contract met een voor u sprook jesachtige gage. Ik maakt in een half jaar een ster yan u. En in twee jaar zit u in Hollywood". Riccardo zei niets, hij deed eenvoudig wat hij al eerder met zijn chef gedaan had: hij pakte den ar men Soldati beet en zette hem buiten de deur. Maar Soldatie rukte de deur nog een keer open en brulde naar binnen: „En toch komt u bij de film! Reken daar op!" Toen Riccardo, weer in burger, later Raffaela ont moette, was hij zoo gelukkig, dat hij de episode met den dwazen Soldati al weer vergeten was. Ze gingen als gewoonlijk de wijnbergen in, tot hun plaats onder de cypressen met het prachtige uitzicht. Raffaela en Riccardo spraken over dezen wilden avond, ze maakten zich een voorstelling van de ko mende verwikkelingen bij de stagione, over Cam- pagna's verdere gedrag en spraken zelfs een beetje over de toekomst. Plotseling zei Riccardo: „Die filmvent heeft me vanavond een bezoek in de kleedkamer gebracht". Raffaela werd direct ernstiger en vroeg: „Wat wilde hij van je?" „Domme complimenten heeft hij mij gemaakt", ant woordde Riccardo geërgerd. „Waarschijnlijk wil hij bij mij in de pas komen, om jou gemakkelijker te kunnen benaderen". „Waarschijnlijk", vlei Raffaela hem bij. Maar zij voelde hoe alleen al het noemen van Soldati de sprookjesachtge stemming van den avond bedorven had. Overigens wist ze stellig, dat Soldati nooit „domme complimenten" maakte. Achter alles wat hij ondernam zat een bepaalde bedoeling. Ze vroeg daar om na een poos: „Is hij alleen gekomen, om je zijn waardeering te betuigen?" „Zoo ongeveer. Maar ik heb hem zijn portie ge geven". „Wilde hij anders niets van je?" Riccardo moest even nadenken. „AndersAch ja! Hij zeurde iets over mij bij de film brengen. En hij maakt binnen een half jaar een ster van me". „Zoozei Raffaela, en zij had moeite haar stem onverschillig te laten klinken. „Dat is nog niet zoo gek". „Natuurlijk is het maar geklets!" beijverde Ric cardo zich. „Wie zou hij nou bij de film zijn? Een of ander knechtje, dat niets te vertellen heeft". „Misschien", zei Raffaela. „Ik weet het niet". Ze zwegen beiden, omdat zij nog steeds bezig waren met dien Soldati. Plotseling zei Raffaela: „Ik weet overigens., hoe jij over de film denkt". Riccardo keek haar aan „Hoe bedoel je dat?" „Dat je de film haat". „Och, ik haat de film niet", sprak hij haar te gen, nog steeds in gedachten verzonken. „Ik verzet me er alleen tegen, dat zij onze recette bederft". „O!" zei Raffaela een beetje teleurgesteld. „Ik dacht 'dat het principieele bezwaren waren". „Onzin!" protesteerde hij levendiger. „Ik ben toch geen machinebestormer. Met het nieuwe, met de techniek moet men zich verzoenen. Ik kan de film niet uit de wereld helpen". „Natuurlijk niet", gaf zij toe. Maar het viel haar steeds moeilijker haar teleurstelling te verbergen. „F.n als je me eerlijk vraagt ging Riccardo voort, „begrijp ik heel goed, dat het publiek liever naar een goede film gaat dan naar onze armzalige operavoorstellingen". „Zoo heb je nog nooit gesproken „Ach, er was nog geen gelegenheid toe. Maar ik wil tenslotte ook geen Celestino Campagna worden, die zich het middelpunt van de wereld beschouwt". „Het verheugt me, dat je plotseling zoo verstandig bent", zei Raffaela met neergeslagen blik. Riccardo zweeg weer en zei tenslotte met een zucht: „Eigenlijk jammer, dat deze Soldati waarschijnlijk een oplichter is. Het zou anders een goede gelegenheid ge weest zijn, om eens een beetje bekend te worden „Waar dan „Nou, zoo bij de filmAls je dat eens kon mee maken.... Later kun je altijd weer naar de opera te- rugkeeren". Ze antwoordde daar niets op. Maar het leek dezen avond, alsof er iets tusschen hen stond, iets nieuws, iets onbestemds, dat er vroeger niet was; en alsof Riccardo plotseling al zijn naïviteit verloren had. Toen begon Raffaela echter weer over zijn bravour- stukje te spreken en hoe hij daarmede de wanho pige situatie gered had, maar Riccardo ging daar maar weinig op in. Plij zei zelfs: „Eigenlijk een zeer bescheiden succes, een Celestino Campagna de loef af te steken. En de tweede tenor, die plotseling naar voren springt om de aria van een uitgefloten eersten tenor te zingen is waarschijnlijk nog komischer dan deze zelf". „Je denkt plotseling zoo practischzei Raffaela met een verwonderden blik op hem. Hij hield zijn hoofd afgewend en ontweek bewust haar blik. Maar na een poosje antwoordde hij „Ach, het heeft toch geen zin tegen zoo iets te vechten, dat sterker is dan wij. Ik kan toch niet eeuwig bij dit reizende gezelschap blijven De jaren gaan voorbij, men is maar eenmaal jong en als men dom geweest is, moet men zelf later de gevolgen dragen". Vroeger dar. anders keerden zij dien avond naar hei logement terug. Ze namen hartelijk als steeds af scheid "van elkaar, maar Raffaela voelde duidelijk, dat Riccardo vandaag niet heelemaal bij haar was en dat dit vroege afscheid geen leegte in hem achterliet. XVI. KRITIEKE DAGEN. Hoezeer directeur Campagna het ook wenschte, was een vertrek uit Fiesole ock verder onmogelijk. Met den hoteleigenaar van Castiglione waren wel draden aangeknoopt, maar daar deze zijn tuin pas na het feest van Santa Anna *er beschikking kon stellen, Bloest er gewacht werden. (Wordt vervolgd.) Drie Engelsche vliegtuigen boven de Middellandsche Zee neergeschoten ZATERDAG Stefaui meldt: In zijn weermachtbericht no. 496 rnaakt het Ita liaansche opperbevel het volgende bekend: „Tijdens een plaatselijke actie voor Tobroek heb ben onze troepen eenige gevangenen gemaakt Luchtformaties van de as hebben nieuwe aanvallen ondernomen op de vesting Tobroek en de zone van Mersa Matroeh, waarbij zij met talrijke bommen va.n verschillend kaliber havenwerken, batterijen, opslag complexen. kampen en vliegvelden troffen. Er wer den branden en ontploffingen waargenomen. Brit- sche vliegtuigen lieten weer eenige bommen vallen op de stad Benghazi en omgeving, waarbij mate- rieele schade werd aangericht. Er vielen geen slacht offers. Van de fronten in den sector van Gondar valt niets belangrijks te vermelden." ZONDAG Weermachtbericht no. 497 luidt als volgt: „In Noord-Afrlka heeft de vijandelijke infante rie. gesteund door gemechaniseerde strijdmiddelen, onze stellingen in een sector aan het front van To broek aangevallen. Onze troepen deden het optreden van den tegenstander volkomen mislukken. Hij werd met verliezen teruggeslagen. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben op nieuw met bommen van zwaar en middelzwaar ka liber doelen aangevallen in de zones van Tobroek en Mersa Matroeh, waarbij nieuwe en aanzienlijke ver woestingen werden aangericht in de installaties en 'ijandelijke verdedigingswerken. Alle toestellen, waarvan sommige zonder ernstige gevolgen ge troffen waren, zijn op hun bases teruggekeerd. Brltsche vliegtuigen hebben een aanval gedaan op Derna.: eenige burgerlijke gebouwen zijn beschadigd Twee door het afweergeschut getroffen toestellen zijn brandend neergestort. Drie andere vijandelijke machines zijn door Duitsche jagers neergeschoten boven de Mai-marische woestijn en boven zee. In Oost-Afrika hebben onze koloniale bataljons, die ter offensieve verkenning uit de redoute Celga waren getrokken, een ontmoeting gehad met een groote vijandelijke formatie, die, na door onze de tachementen krachtig te zijn aangevallen, uiteen gedreven werd en talrijke dooden op het slagveld achterliet. Op Sicilië hebben bij het aanbreken van den 11 den October vijandelijke vliegtuigen verscheidene ma len gevlogen over het plaatsje Vittoria Ragusa waar zij bommen van klein kaliber lieten vallen: schade n woningen en vier gewonden onder de bevolking. Op de Middellandsche Zee hebben torpedobooten die onze convooien escorteerden, drie toestellen neergeschoten: de vijandelijke vliegers werden deels gevangen genomen, deels kwamen zij om.1' „Haerlein" bezocht Waterland De ongeveer 200 jaar oude buitenplaats „Water land" .eigendom van de erven van jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden en door hen als familie museum ingericht, was Zaterdagmiddag het doel van een excursie der Vereeniging „Haerlem". In al zijn oude statigheid ligt „Waterland", of schoon het al een 12-tal jaren onbewoond is, daar aan den heirweg. Het is het laatst over gebleven van de oude „trilogie": Meervliet, Water land en Beeckensteijn. Meervliet werd jaren ge leden afgebroken en Beeckensteijn is niet veel meer dan een ruïne. Vlak bij de voorgevels dezer buitenplaatsen kab belden eens de golfjes van het Wijker Meer. Onge veer 120 jaar lang hebben de achtereenvolgende bewoners van .Waterland kunnen genieten van het fraaie uitzicht op de groote watervlakte, die recht streeks met het IJ in verbinding stond. Hoevele zeiltochten zullen er niet gemaakt zijn door de Amsterdamsche patriciërsfamilies, de Trippen, de Munter's, de Blaauw'en, als ze zich met hun ge zinnen naar en van hun schoone buitenplaatsen in Kennemerland begaven. Maar omstreeks 1870 was het gedaan met het Wijker Meer. Toen was „onvruchtbaar water in vruchtbaar land, on vruchtbaar land in vruchtbaar water herschapen" zooals de heer S. W. Josephus Jitta in zijn rede bij de opening van het Noordzeekanaal op 1 November 1876 zei. Twee telgen van het geslacht der Boreel's, n.l. jonkvrouw C. J. M. barones van Tuyll van Seroos- kerkengeboren Boreel, een dochter en mejuf frouw Cremers, een kleindochter van den laatsten bewoner van Waterland hebben de bezoekers rond geleid door de zalen van het groote gebouw. Het eerste vertrek is de z.g. „doorgangskamer", de antichambre. Mej. Cremersv ertelde, dat Water land, evenals de oude Fransche paleizen, geen gang heeft. Deze doorgangskamer vormt de verbinding tusschen de hal en eenige vertrekken, waarvan in de eerste plaats opvalt de groote op het Zuiden gelegen hoekkamer, waar de familie de thee ge bruikte. Het meest opvallende in deze vertrekken zijn de familieportretten. We zien er het portret van een mevrouw BoreelMunter, die de bezittingen door aankoop van verschillende landerijen aanzienlijk uitbreidde, van Amarante van Vredenburgh, ge huwd met een der belangrijkste leden van het ge slacht Boreel, Jacob Boreel, die ten tijde van Lode- wijk XIV een belangrijke diplomatieke functie be kleedde. Een groote kamer is geheel behangen met portretten van telgen van het geslacht Boreel. Deze kamer is wel de merkwaardigste van de geheele buitenplaats, want de „aankleeding" is in een late- ren stijl uitgevoerd. In deze kamer bevinden zich eenige bijzonder fraaie meubelen, alsmede een kast met tal vah rijke gewaden, waarmede de bewoon sters zich op gala-avonden tooiden. Een tafel is gedekt met een laken van damast uit de 17e eeuw. Bijzonder rijk is de verzameling boeken. Groote folianten met perkamenten omslagen liggen opge stapeld. We vinden herinneringen van tal van bekende families en aan voorouders van onze leid ster. die op allerlei gebied een groote rol hebben gespeeld, aan Boreel, die een eigen regiment hu zaren had en bij Waterloo heeft gestreden. In de „radiokamer" bevindt zich een oude boekenkast met de kostbaarste werken. In deze kast ligt ook de groote bijbelcollectie w.o. de Rembrandtbijbel. Twee eigenaardigheden vertelde juffrouw Cre mers aan haar bezoekers, n.l. dat niet precies be kend is, in welk jaar Waterland werd gebouwd, ook niet, uit welke streek de familie Boreel afkomsig is. In verband met een op een kerkhof in Gent ge vonden grafsteen van Ruffelaert de Borel later „Boreel" neemt men aan, dat in deze stad de wieg van het geslacht heeft gestaan. Van daar vertrokken de Borel's naar Amsterdam, waarvan later een tak naar Zeeland vertrok. Na afloop van het bezoek aan het huis maakten de „Haerlem"-vrienden een wandeling door het ruim 40 H.A. groote park, dat ze door breede lanen, gevormd door eeuwenoude lindeboomen en langs smalle paadjes doorkruisten. Patrouilletochten - gierende geweerschoten. Steunt de Nederlandsche ambulance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22 Giro: 87600 's-Gravenhage RADIOPROGRAMMA. DINSDAG 14 OCTOBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 5.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huis vrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Voordracht. 11.20 Ensemble Jack der Kinderen en solist. 12.00 Orgelconcert en zang. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en econo mische berichten. 1.00 Hobo en piano. 1.30 Otto Hendriks en zijn orkest. 2.15 Gramofoonmuziek. 2.30 Lichte Toets. 3.30 Zang met pianobegeleiding. 4.00 Bijbellezing. 4.20 Gramofoonmuziek 4.45 Voor de jeugd. 5.00 Bielefelder kin derkoor (gr.pl.). 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Ensemble Bandi Balogh. 6.00 Voor de werkende vrouw. 6.15 Melodisten en solist. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 8.15 Radiotooneel. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.0010.15 B. N. O. Engelsche uit zending: Economie News from Holland. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 5.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Morgenwij ding. 10.15 Orgelconcert. 10.40 Voordracht. 11,00 Gramofoon muziek. 11.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 12.00 Frans Wouters en zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 John Kristel en zijn orkest en soliste. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Gronin ger Orkestvereeniging en gramofoonmuziek. 3.30 Voor de zieken, 4.00 Muziek uit het Hemelsche Rijk, causerie met gramofoonmuziek. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Amuse mentsorkest, solist en dameskoor „Aethercharme". 6.15 Boekbespreking. 6.30 Gramofoonmuziek. 6.45 Cyclus: „In een nieuw licht bezien" (voorbereid door de N. S. B.). 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Reportage. 8.00 Gramofoonmu ziek. 8.15 Klaas van Beeck en zijn orkest, en Gramofoon muziek. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.45 B. N. O. Nieuws berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.10—10.15 Avond wijding. Twee doodvonnissen in Bulgarije geveld Wegens spionnage en sabotage SOFIA, 11 October. Het D.N.B. meldt: In het •F proces tegen Anton Prudkin c.s., die waren aange klaagd van spionnage en sabotage ten gunste van een vs vreemde mogendheid (de Sovjet Unie) werd gisteren te Warna het- vonnis geveld. Prudkins vrouw kreeg levenslange gevangenisstraf. Drie andere beklaagden werden veroordeeld tot vijftien resp. tien jaar gevan genisstraf. Twee beklaagden werden vrijgesproken. In het requisitoir werd gezegd dat de beklaagden handelingen bedreven hadden die er op gericht wa ren Bulgarije in den oorlog met een anderen staat te storten. Daartoe hadden de beklaagden daden van sabotage en aanslagen georganiseerd en izch van ont plofbare stoffen voorzien. Toen zij onderweg waren om den eersten aanslag te plegen, werden zij gear resteerd. Economische sabotage in het Protectoraat Een doodvonnis Uit Praag meldt het D.N.B.De afdeelingschef in het ministerie van Landbouw, dr. Frankenberger, is standrechtelijk wegens economische sabotage ter dood veroordeeld. Alle maatregelen der Duitsche overheid in het belang der voedselvoorziening in het protec toraat heeft hij gesaboteerd. Door persoonlijke ver ordeningen heeft hij het aanleggen van voorraden landbouwproducten alsmede een billijke verdeeling der aanwezige voorraden levensmiddelen verhinderd. Voorts heeft hij met succes geprobeerd de uitvoering der maatregelen ter bestrijding van den sluikhandel onmogelijk te maken. Frankenberger heeft de hem ten laste "gelegde overtredingen toegegeven. Bovendien heeft hij als chef van afdeeling vier en als regeeringscommisaris voor de markt het steeds weer klaargespeeld om verordeningen van Duitsche instanties te lékken of niet uit te voeren. Engelsche vliegtuigen boven Zwitserland Bommen op een dorp in het kanton Thurgau BERN, 13 October (D.N.B.) De Zwïtsersche neu traliteit is opnieuw door Engelsche vliegtuigen ge schonden. Naar aanleiding hiervan deelt de generale staf het volgende mede: Op 12 October om 22.30 uur hebben vliegers van on bekende nationaliteit op het dorp Buwil in het kan ton Thurgau bommen neergeworpen. Een huis werd vernield. Drie personen werden gedood. Er wordt een onderzoek ingesteld. - AGENDA TE VELSEN EN IJMUIDEN. MAANDAG 13 OCTOBER. Rex Theater: „De moordzaak Holm", 8 uur. Thalia Theater: „Schoonpapa knapt het op", 8 uur. Bioscoop De Pont: „Mannen uit één stuk", 8 uur. DINSDAG 14 OCTOBER. Rex Theater: „De moordzaak Holm", 8 uur. Thalia Theater: „Schoonpapa knapt het op". 8 uur. Bioscoop De Pont: „Mannen uit één stuk", 8 uur. AGENDA VOOR HAARLEM. Héden: MAANDAG 13 OCTOBER. Rembrandt Theater: „De eeuwige Jood", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Luchteskader Lützow", 2. 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theatei» „De Zweedsche nachtegaal". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Baron van Trautenegg", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. DINSDAG 14 OCTOBER. Gemeentelijk Concertgebouw: Volksconcert H. O. V„' 7.30 uur. Noorder Kapel, Minahassastraat: Rede Ds, Hoe kendijk, 7 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Frans Halsmuseum: Groepstentoonstelling „Kunst zij ons Doel", 104 uur. Dankbetuiging van de „Lichtbron" Hiermede berichten wij U, dat wij a.s. DINSDAG 14 OCTOBER ons vieren. Wij kunnen niet nalaten den velen, die bij ons een lampekap, ganglamp, wandlamp, schemer lamp, leeslamp enz. enz. gekocht hebben, onzen hartelljken dank te betuigen en hopen, dat nog vélen zullen volgen. Er gaat één roep over onze zaak: DE GOEDKOOPSTE LAMPEKAPPENZAAK IS KEN- NEMERPLEIN 24. Ook in dezen tijd zullen wij blijven zorgen voor een groote en goedkoope collectie. Beleefd aanbevelend, H. F. BROEKHUIZEN en echtgenoote Kennemerplein 24 en laat Uw MARKIEZEN gedurende de wintermaanden opbergen door de EERSTE IJMUIDER MARKIEZENFABRIEK M. VAN VEELEN, MIDDENHAVENSTR. 41, IJMUIDEN, TEL. 4108 recepten boekje Met ALBUMONA dóet de huls- vrouw wonderen In de keuken met vele gerechten. Onovertroffen in uitwerking. Ook U kunt dat boekje met 70 recepten gratis bij Uw winkelier ontvangen. (35) SSUftg LU. A. Schuiten piocLudz! Wij hebben Oude Brillantine, Haar- friction f 0.10, Haarvet f 0.20. Haarcréme, Kam men, Borstels REM Kalverstr. 14, IJm.-0„ Tel. 5162 gevr. van 85 uur voor huish. en kinderen. Aanm. HOTEL VE-LSERBEEK. Velsen. Mevr. Putmian-Cramer, Sta tionsweg 81, Velsen, vraagt een MEISJE, niet ben. 18 j„ van 1.30 tot 6.30 uur. Aanm. 's av- na 8 u, TE HUUR winkel (zonder het woonhuis) op z. mooien st. Nieuw IJm. Gesch. v. alle zaken of toonlk. enz. Huurpr. billijk. Br. IJ 785 bur. van dit blad Personeel gevraagd Voor Huishouding r. met 15 Oct. een flink DAG MEISJE v. d. dag of v. d. eri n. zelfst. k. w. en k. v. g. g. v. Aanm. avonds na 7 u. Willem de Zwij gerlaan 102. Overveen. Gevraagd: een net DAGMEISJE oor de morgenuren en Zaterdag den geheelen dag. Emmalaan 13A. Gevr. FL. MEISJE v. 9-1. in gez. 2 pers. Julianalaan 111, Over een. vraagd in gezin van 2 pers. een FLINK MEISJE van S-5 uur, zelf standig kunnende werken. Aan melden na 5 uur. Twijnderslaan no. 39. Gevr. voor 1 Nov. KEUKENMEIS JE in Aerd.. zelfstandig kunn. ko ken en v. g. g. v. Goed loon. Brie ven G 8717 bur. van dit blad. NET DAGMEISJE gevr. hoog loon liefst v. direct. Mevr. Brugman, Wagenweg 156. Met spoed gevraagd NET MEISJE bij hulpbeh. vrouw met zoon. Gén. de la Reystraat 38 rood. Haarlem. Gevr. besch. jongedame als HULP IN DE HUISH. van 8-5 u. Dienst bode aanw. Aanm. tussch. 7 - 8 u, Adr. Pauwlaan 20. Heemstede. FLINK DAGMEISJE gevraagd v. heele of halve dagen, 's Zondags vrij. Hoog loon. Mevr. Smit, Olie slagerslaan 7. Mevrouw Vos, Prins Hëndriklaan 138, te Overveen. vraagt voor vier ochtenden pér week een FLINKE WERKVROUW. Voor direct gevraagd: flinke HULP IN DE HUISHOUDING Schoterweg 7. Te rstond gevr. een FLINK MEIS JE voor heele dagen of van 8-5 Zond. vrij. Crayenestersingel 20. TE KOOP AGB. in g. st. zijnd emmerkac'heltje. Overbildtweg 3 Santpoort. NET MEISJE gevr. boven 18 j. zelfst. kunn. werken van 8-30-12.30 Vrijd. tot 5 uur. Zond. vrij. Julia nalaan 122. Overveen. Wijk aan Zeeërweg 55, Tel. 5254, IJm.O. Giro 272425 Teneinde een zoo vlot mogelijke aflevering van brandstoffen te verkrijgen, verzoeken wij onzen geachten afnemers zoo spoedig mogelijk hun geldige bonnen bij ons in te leveren. Eerst nadat de bonnen ingeleverd zijn, zal aflevering van brandstof plaats hebben. Wij vertrouwen, meer nog door de moeilijkheden van expeditie, op Uw medewerking. Let op ons tijdelijk adres; WIJK AAN ZEEëRWEG 55, hoek Reinier Claeszenstr. OFFICIEELS PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ. BROODGRAAN VAN EIGEN OOGST. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visschefij maakt bekend, dat voor het behouden van graan en peulvruchten uit eigen oogst voor het seizoen 1941/1942 de volgende regeling" is getroffen. Wie in aanmerking komen. Telers van tarwe en rogge worden ook dit jaar in de gelegenheid gesteld een hoeveelheid broodgraan van eigen oogst te be houden. De hoeveelheid bedraagt per gezinslid (inwonend personeel inbe grepen) naar keuze 100 K.G. tarwe of 100 K.G. rogge of 100 K.G. tarwe en rogge (voor personen beneden 4 jaar 50 K.G. al naar den leeftijd op 20 October 1941). Wijze van verkrijging der toewijzing. Zoo spoedig mogelijk, doch in ieder geval voor l November 1941, moet men zich wenden tot den plaatselijken distributiedienst. Daarbij moeten worden overgelegd de distributiestamkaarten van de gezinsle den die voor een toewijzing in aanmerking komen. De.stamkaarten worden op het distributiekantoor voorzien van een stempel, waaruit blijkt, dat de hou der geen aanspraak maakt op de broodbonnen, welke worden uitgereikt in het tijdvak van 20 October 1941 tot 19 October 1942. Daarna begeeft men zich met de afgestempelde stamkaarten naar den plaatselijken bureauhouder waaronder men ressorteert, ter verkrijging van de verklaring, waarop Is aangegeven welke hoeveélheid tarwe, rogge of tarwe en rogge men mag behouden. Deze verklaring moet zorgvuldig worden bewaard. Let wel. Blijkt de toegewezen hoeveelheid graan in den loop van het jaar niet toereikend, dan zullen in geen geval alsnog rantsoenbonnen of brood kaarten worden uitgereikt. Telers, die in het afgelooopen seizoen van de regeling gebruik hebben ge maakt, doch thans voor een of meer gezinsleden wederom broodbonnen wen- schen, zullen daartoe gelegenheid krijgen. Hierover volgt een nadere publicatie. 25 K.G. broodgraan en peulvruchten bovendien. Afgezien van bovenstaande regeling, mag iedere teler uit eigen oogst per gezinslid (inwonend personeel inbegrepen) behouden een hoeveelheid van 25 K.G. tarwe, rogge of tarwe en rogge, hetzij een hoeveelheid van 15 K.G. tarwe, rogge of tarwe en rogge met nog 5 K.G. peulvruchten. Het laten malen van broodgraan. Ten overvloede wordt erop gewezen, dat voor het vervoer van iedere hoeveelheid broodgraan naar den molenaar en terug naar de boerderij bij den plaatselijken bureauhouder een geleldebiljet moet worden aangevraagd. PROVINCIALE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ. MEST-(OPZET)-CONTRACTEN. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noord-Holland deelt belanghebben den in haar werkgebied mede, dat deze in de gelegenheid worden gesteld opzetcontracten aan te vragen. Hiervoor komen in aanmerking degenen, wier ruwvoederpositie gunstig is en tot de volgende categorieën bebooren: a. Tuinbouwers, die voorheen koeien opzetten en deze in het voorjaar aan weiders verkochten; hieronderzijn ook begrepen zij, die een nieuw bedrijf begonnen zijn en hierop zijn ingesteld. b. Veehouders vetweiders, die voorheen steeds 's winters guste koeien opstalden om deze volgenden zomer zelf vet te welden. Voor het eventueel contracteeren moet het betreffende rund aan de eisch van normale guste koe voldoen, voldoende melkrijk zijn en de mogelijkheid bieden een goede weidekoe te kunnen worden in het voorjaar 1942; dit in tegenstelling met het rund. bestemd voor het mestcontract, welke in de eerste plaats bestemd is voor de vleeschproductie en niet melkrijk moet zijn. Voorts moet betrokkenen binnen 14 dagen na ontvangst van het contract een rund ter merking. aanbieden, waarna keuring zal plaats vinden. Na goed keuring wordt het rund van een oormerk voorzien en kan het contract wor den opgemaakt. Indien overname op de markt geschiedt, zal op de markt worden gekeurd en gemerkt en kan het contract daar tevens geheel worden afgewerkt. Indien de overname niet op de markt plaats vindt, zal de keuring en merking moe ten geschieden op de boerderij van dengene, die de koe heeft te verkoopen. De kwaliteitseisch bij levering komt hiermede te vervallen, zooals deze voor de destijds uitgegeven weidecontracten van kracht 'was. Bij overmacht (noodslachting e. d.) worde het betreffende contract geannuleerd. De levering dezer dieren moet geschieden in de maand April op een door den P. V. C. nader te bepalen tijdstip en plaats, waarbij de marktvertegen- woordiger van de N. V. C. deze in bezit neemt voor zoover noodig voor directe vleeschvoorziening, terwijl overige runderen op weidecontract moe ten worden overgebracht. Wij raden gegadigden aan zoo spoedig mogelijk kennis te geven, daar de aanvragen voor 20 October 1941 ontvangen, voorkeur zullen genieten. PROVINCIALE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ. DISTRIBUTIE KUNSTMEST. De Provinciale Voedselcommissaris voor Noord-Holland maakt bekend: 1. Dat per 10 October a.s., onverminderd de reeds per 1 Juli j.l. als regeling aangewezen kunstmestbonnen, de volgende zegels geldig worden ver klaard: Stikstof, bonnen voorzien van opdruk Nr. 2. Kali, bonnen voorzien met opdruk Nr. 3. 2. Dat op 15 November 1941 de geldigheid der volgende bonnen vervalt: Stikstof, bonnen voorzien van opdruk Nr. 1 en 2. Fosforzuur, bonnen voorzien van opdruk Nr. 1. Kali, bonnen voorzien van opdruk Nr. 1, 2 en 3. De verbruikers dienen dus deze kunstmestbonnen, n.l. voor stikstof de series 1 en 2, voor fosforzuur de serie 1 en voor kali de series 1, 2 en 3 uiterlijk eenige degen vóór 15 November a.s. bij hun leverancier in te leveren, opdat de ingeschreven handelaren/coöp. aankoopvereenigingen voor tijdige inzending aan het Kunstmest Distributie Bureau kunnen zorg dragen, ten einde op deze bonnen de benoodigde machtigingen te kunnen betrekken. Vanaf 31 October a.s. worden géén bonnen van de bovenvermelde series meer uitgereikt. De toewijzingen met de bonnen van die verbruikers, die op 31 October a.«. nog niet bij den Plaatselijken Bureauhouder of Plaatselijken Vertegenwoor diger zijn afgehaald, worden niet meer uitgereikt, doch naar ons Bureau teruggezonden.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 4