C IACHAPPELLE JCott Tlieuws De Schoorsteenveger. Puzzlerubriek is 't ]pas een ktner! Italiaansch uieermachtsbericht Doelen in het gebied van Mersa Matroeh gebombardeerd. ROME 13 October. (Stefan!). Weermachtbericht ho. 498 luidt als volgt: „Aan het front van Tobroelc heeft de tegenstan der opnieuw aanvalspoglngen ondernomen. Zij wer den terstond gebroken door het onmiddellijke vuur onzer troepen. Italiaansche en Duitacho vliegtuigen hebben we derom met succes bommen geworpen op doelen der sterkte en op spoorweginstallaties en vliegvelden van Mersa Matroeh, waarbij nieuwe vernielingen werden aangericht. De vijandelijke luchtmacht heeft aanvallen ge daan op Benghasi en Tripoli. De uitgeworpen bom men troffen enkele hulzen en verwondden één per soon. In den sector van Gondar hebben onze troe pen vooruitge.schven elementen van den vijand op de vlucht gedreven tijdens verkenningsacties." Dr. Funk over ile economische gevolgen van den strijd in het Oosten Toegang rijke afzet- en aankoopmarkten geopend KONINGSBERGEN, 12 October. Het DNB meldt: Ter gelegenheid van de opening der Duit- sche „Ostmesse" heeft de minister van economi sche zaken Funk gesproken over de Duitsche econo mie in het Oosten en de Oost-Europeescbe econo mische vraagstukken in het kader der nieuwe ordening. De Europeesche oorlog legen het bolsjewisme, aldus zeide hij, zal de wereldgeschiedenis voor eeuwen bepalen. Door den weerga Krozen zegetocht van de Duitsche weermacht en haar bondgenooten is de weg geëffend voor een politieke en economi sche reorganisatie van Oost-Europa. Een taak van dezen omvang kan slechts worden volbracht door een volk, dat, zooals het Duitsche, krachtens .zijn wereldbeschouwing vol energie is en het pioniers werk in Oost-Europa altijd als zijn historische zending heeft beschouwd. Voor de economische pp- litiek van Duitschland vloeien uit de reorganisatie van Oost-Europa zeer belangrijke nieuwe doelen voort. Voorloopig moeten natuurlijk alle krachten van dit uitgestrekte gebied, dat rijk is aan grond stoffen, aan de oorlogsvoering dienstbaar worden femaakt. Duitschland zal nog sterker zijn, indien et de beschikking krijgt over de economische kracht van het verworven gebied in het Oosten. Later zullen zich echter voor de Duitsche eco nomische politiek geheel nieuwe perspectieven ope nen doordat het Oost-Europeesche grondstoffenge- Ijeid een magnetische aantrekkingskracht zal uit oefenen op de grondstoffen verwerkende industrie. Minister Funk zeide dat de bolsjewisten de zware verliezen, die aan hun industrie zijn toege bracht, niet zullen kunnen te boven komen. Daaraan kunnen ook hun zeer kapitalistische bondgenooten te Londen en Washington met hun vele mooie woor den en weinig practische hulp niet veranderen. Door de bevrijding van het Oost-Europeesche ge bied, aldus dr. Funk, is de toegang tot rijke afzet- en aankoopmarkten geopend. Het Europeesche gebied is uitgebreid, want het economische leven der Sovjet Unie stond buiten Europa. Het Euro- Evacualie uit Moskou Verplicht gesteld voor vrouwen en kinderen United Press verneemt uit Moskou: De evacuatie van de kinderen en van de niet in de bewapeningsindustrie arbeidende vrouwen van Moskou is thans op regeeringsbevel aan den gang „om menschenverliezen te voorkomen en de kin deren tegen de psychische uitwerking van de bom bardementen te beschermen". Reeds sedert het be gin van den oorlog was een vrijwillige evacuatie van vrouwen en kinderen aan den gang. Thans is deze echter verplicht gesteld. land is ongetwijfeld handel. Wat het bestrijdt, is vooral het misbruik van handel, crediet en kapitaal voor een machts politiek, zooals Engeland die langer dan een eeuw gevoerd heeft en welke de belangrijkste oorzaak van de beide groote oorlogen van onzen tijd heeft gevormd. Duitschland wil dat het zwaartepunt van den Europeeschen handel, vooral op het gebied van de grondstoffen voor levensmiddelen en andere be langrijke producten, binnen het bereik van Europa blijft. Want in de toekomst zal een oorlog op de beste wijze onmogelijk worden gemaakt, wanneer economische oorlogsmaatregelen geen kans meer hebben. De economische orde in Europa zal orga nisch groeien. De landen zullen productie en be hoefte aan elkander aanpassen om dan op de meest doelmatige wijze de aanvullingsmogelijkheden te verwezenlijken. Bommen op Rollienburg aan den Tauber Het D.N.B. verneemt van militaire zijde: Tijdens verspreide vluchten der Engelschen boven Duitsch gebied werd een der oudste Duitsche steden, Rothenburg aan den Tauber, door bommen getrof fen. Daar er zich in Rothenburg noch inrichtingen van beteekenis voor den oorlog noch voor de oor logsindustrie bevinden, is deze aanval een beraamde vernieling van oude cultuur-monumenten. Evenals bij voorafgaande bombardementen van Duitsche kerken en monumenten van cultureele waai'de hebben de Engelsche vliegers ook ditmaal weer een doel uit gezocht dat zij zonder gevaar konden aanvallen. VERBANNING VAN DEN PANAMEESCHEN OUD-PRESIDENT? NEW-YORK. 13 October. (D.N.B.) Dr. Arias, de vroegere president van Panama, zal na zijn terug keer naar Panama waarschijnlijk gearresteerd en dan verbannen worden, zoo meldt de Associated Press uit Panama. Engelsclie vliegtuigen boven Zwitserland Bommen op een dorp in het kanton Thurgau BERN, 13 October (D.N.B.) De Zwitsersche neu traliteit is opnieuw door Engelsche vliegtuigen ge schonden. Naar aanleiding hiervan deelt de generale staf het volgende mede: Op 12 October om 22.30 uur hebben vliegers van on bekende nationaliteit op het dorp Buwil in het kan ton Thurgau bommen neergeworpen. Een huis werd vernield. Drie personen werden gedood. Er wordt een onderzoek ingesteld. ELECTRICITEIT VAN VOORWEGEN' NAAR DUITSCHLAND EN DENEMARKEN. STOCKHOLM. Men zal zeer spoedig met een grootsch project beginnen dat ten doel heeft elee- trlclteit van Noorwegen naar Duitschland en Dene marken te leiden. Men verwacht dat Noorwegen reeds volgend jaar over zooveel electrische ernergie zal beschikken dat een export naar Denemarken en Duitschland loonend zal zijn. (United Press.) Volgens een Reuterberlcht uit Moskou zijn Sir Walter Citrine en andere leden der Britsche valc- vereenigingsdelegatie daar aangekomen. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Hier kon men ons niets bevestigen van de „interes sante berichten" uit Lissabon, volgens welke men reeds doende is een nationalistische Russische re geering te vormen, welke dan met de Duitsche re geering over vrede zal onderhandelen. De Amerikaansche ambassade te Tokio heeft «11e in Japan wonende Amerikanen, die aan boord van Japansche schepen naar de V. S. terug willen keeren, opgeroepen zich zoo spoedig mogelijk bij haar te melden. (United Press). De Parijsche politie is er, naar het D.N.B. meldt, in geslaagd in een voorstad een wijdvertakte communistische organisatie te ontdekken. Tot dus ver werden 24 personen gearresteerd. Tevens wer den groote heveelheden pamfletten, verboden cou ranten, blanco-chèqueboelcjes e.a. gevonden. Volgens een bericht van Associated Press is de Canadeesche minister van defensie Ralston per vliegtuig in Londen aangekomen. In de commissie voor de buitenlandsche poli tiek van het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden heeft de minister van oorlog Stimson niet alleen wapening van Amerikaansche koopvaarders geëischt, maar ook opheffing van het verbod van het bevaren van oorlogszónes. Hij beweerde dat dit verbod niet doelmatig is gebleken. Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede. Britscbe vliegtuigen boven Duitscbland Enkele dooden en gewonden onder de burgerbevolking BERLIJN, 14 October (DNB) In den nacht van 13 op 14 October hebben Britsche bommen werpers boven West-DUitschland gevlogen, waar zij op verschillende plaatsen brand- en brisant bommen neerwierpen. Militaire of oorlogseconomie sche schade werd niet aangericht. Onder de bur gerbevolking vielen enkele dooden en gewondeij. Volgens de tot dusver ontvangen berichten is een Britsche bommenwerper door de luchtdoelartillerie en een andere door nachtjagers neergeschoten. Vliegluigverliezen der Britten Maandag 28 toestellen in het Kanaalgebied neergeschoten Het DNB meldt: Verscheidene afdeelingen Britsche gevechtsvliegtuigen die door vele jagers begeleid werden verschenen gistermiddag boven de kust bij Calais. De sterke Duitsche afweer maakte echtel iederen stelsematigen aanval onmogelijk: de Brit sche luchtmacht leed wederom zware verliezen, Volgens de tot dusverre ontvangen berichten wer den 28 vliegtuigen door de Duitsche jagers en af weergeschut neergeschoten. De Duitsche pers over den veldtocht in het Oosten Commentaar op dé mceningen te Londen en Washington Het DNB meldt: De eerste resultaten van de veldslagen rondom Wjasma en Brjansk worden in de Berlijnsche pers eenstemmig als een bevestiging van de beslissende beteekenis dezer bolsjewistische nederlagen be schouwd. De „Völkischer Beobachter" schrijft: „Dat nu reeds meer dan 350.000 gevangenen in de omsin gelde gebieden om Wjasma en Brjansk geteld wor den, toont den geheelen omvang van de nieuwe bolsjewistische nederlagen aan. De beslissende be teekenis hiervan tracht men in Londen en Washing ton volgens de gebruikelijke struisvogelpolitiek nog te loochenen. Daar spreekt men nog altijd ervan dat de bolsjewisten „den toestand meester" zijn, dat zij in koel overleg zeer handig opereeren en over de noodige versterkingen beschikken en dat het dus alleen gaat om een bepaalde verschuiving van het front. Men vergeet daarbij alleen, zoo ver- kaart het blad, dat de bolsjewisten reeds voor den slag bij Kief 1.8 millioen gevangenen en onoverzien bare hoeveelheden oorlogsmateriaal hebben ver loren en dat Boedjenny in het Zuiden in enkele welcen bijna 800.000 gevangenen heeft verloren. Daarna was alleen nog de groep van Timosjenko nog geheel voor den strijd geschikt en die formaties worden thans in een onverbiddelijke vernietiging in de pan gehakt, terwijl andere legers in het Noor den, in Leningrad zijn ingesloten. Hierdoor is de ïlzj veldtocht op ondubbelzinnige wijze beslist' De „Berlmer Börsenzeitung" schrijft dat de aan hangers van Engeland en Roosevelt thans zeer bescheiden zijn geworden. „Zij spreken niet meer van het gelukkig maken der wereld door democra tie of bolsjewisme, niet. meer van ontwapening, ver nietiging en in stukken scheuren van Duitschland, niet meer van een Engelsch-Amerikaansch politie toezicht over alle volken der aarde of van een uit breiding van de Monroeleer tot de geheele wereld. Zij houden zich heel netjes bezig met hun eigen zaken, zooals wij dat hun altijd aangeraden heb ben. En wanneer zij zich nog niet met zich zelf bezig hoiuden, doch beginnen zij al met elkaar af te rekenen. Daarbij zijn volgens Associated Press, alle Britsche militairen tot de meening gekomen dat de Engelsch-Amerikaansche hulp aan de bolsje wisten te laat zal komen. Verdere onkosten loonen de moeite niet meer". Het blad schrijft verder: „Dergelijke opmerkingen worden schijnbaar ook in de V.S. gemaakt met betrekking tot Engeland. In de Amerikaansche pers wordt de vraag gestetld wat nu toch eigenlijk met de milliar-den, welke zijn uit gegeven voor de hulpverleening aan Engeland, be reikt is en waar de Engelsche tegenprestaties blijven". De daad is aan U Zaterdagmiddag zijn wederom een duizendtal Nederlandsche mannen naar het Oostfgront ver trokken om daar met de wapenen in de vuist voor Nederland plaats te veroveren in het nieuwe Euro pa, dat straks geboren zal worden uit de smarten van deze tijden. Want het is zonder twijfel, dat deze tijden veel leed brengen, dat echter met het groote doel voor oogen in offervaardigheid gedragen wordt. Ginds in het Oosten, waar een gigantische strijd woedt, een strijd zooals de wereldgeschiedenis nog nimmer heeft meegemaakt, is veel leed te verzach ten. Nederdand zal ook daarbij niet achterblijven en het zendt een ambulance, de beste, die ooit uitge rust werd. De daad is nu aan het volk. Deze ambulance moet zoo spoedig mogelijk uit rijden. Stort daarom uw bijdrage op girorekening -7—-6—O- - NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22, s-Gravenhage. Een levendige wapenhandel Op 17 en 18 October zal Winterhulp Nederland in de gelegenheid stellen, dezen winter bij vele landgenooten kommer en ellende te doen verdwij nen. Daarom geen Nederlander op die dagen zonder een wapen van een der provinciën of de stad Am sterdam! Op „Woestduin" te Vogelenzang, werd Vrijdag, Zaterdag en Zondag een paarden- sportfeest gehouden door de Duitsche weermacht. Foto: Wachtmeester Wolf neemt met zijn paard „Leica" een hindernis. Wachtmeester Wolf werd eerste in het nummer jachtspringen klasse A op Zaterdag gehouden, met 0 fouten, in 1 min. en 14 sec. Foto Stevens 't Is de tijd voor schoorsteenvegen, Er is drukte in dat vak, Hebt u hem ook al gekregen (Tot uw vreugde) op uw dak? Niemand mag het nu verzuimen Om den schoorsteen goed op tijd Door den veger te doen ruimen Voor de rein- en veiligheid. Is hij buiten als een neger, Binnen stroomt het blanke bloed Door den braven schoorsteenveger, Den verdrijver van ons roet. Als u 't zelf eens op moest knappen, Kwam uw schoorsteen nimmer schoon, Want u zoudt het 'm niet lappen, Ook al lijkt het u gewoon. Wie, bereid hiermee te spotten, Denkt dat hij het zelf wel rooit, Heeft de kans dat hij tenslotte Roet in 't eigen éten gooit. Neen, dat vak moet je goed leeren, Zooals ieder ander vak, Laten wij hem dus waardeeren, Hoog gezeteld op ons dak. Dus de schoorsteenveger leve, Moriaantje zwart ais roet, Die zoo vliig en zoo bedreven, Graag ons vuile werkje doet. Verblijfsvergunningen voor vreemdelingen 's-GRAVENHAGE, 11 October. Nu vrijwel iedereen in het bezit is van een persoonsbewijs, af gegeven door het departement van binnenlandsche zaken blijkt bij vele vreemdelingen de meening te zijn ontstaan, dat de aan hen verleende verblijfs vergunning (door de politie hunner woonplaats in hun paspoort of ander identiteitspapier of in het zoogenaamde „verblijfspaspoort" of in het zooge naamde „verblijfsvergunningformulier" geplaatst) thans overbodig is geworden. De aandacht wordt er evenwel op gevestigd, dat alle vreemdelingen (Rijksduitschers uitgezonderd), die na 1 Maart 1938 naar Nederland gekomen zijn, evenals vóór de uitreiking der persoonsbewijzen," in het bezit dienen te zijn en te blijven van een geldige verblijfsvergunning, afgegeven door de politie hun ner woonplaats. Niet-nakoming van deze verplichting kan maat regelen ingevolge het vreemdelingenreglement ten gevolge hebben. (ANP) De Harmen Sytstra-prijs Uitreiking aan den winnaar LEEUWARDEN, 11 October. De Harmen Syt stra-prijs voor Friesche literatuur, welke is inge steld door het depatement van volksvoorlichting en kunsten is dit jaar toegekend aan den Frieschen romanschrijver Reinder Brolsma, wonende te Gou- tum nabij Leeuwarden. Reinder Brolsma werd geboren te Stiens in 1882; zijn vader was notarisklerk en een vurig voorstan der van het Friesch, zoodat in Reinders ouderlijke woning veel Friesche literatuur aanwezig was. Na dat Brolsma de lagere school had doorloopen, kwam hij in het schildersbedrijf, doch al spoedig kwam bij hem de drang tot het maken van Friesche no vellen en schetsen. Tot Brolsma's eerste werken, die het licht zagen, behoort onder andere „Sinne- strielen". Langzamerhand verdrong de pen de schilders kwast geheel en verschenen er vele werken van zijn hand, die alle met zijn geboortegewest en het Frie sche volk verbonden zijn. De meest bekende wer ken zijn wel „It Heechhof", „It Aldlan" en „Groun en Mineken". Harmen Sytstra, wiens naam aan den prijs ver bonden is, stond als hoofd van de school te "Baard, en wel van 1852 tot 1862. Hij was een groot strijder voor de erkenning van de verwantschap van de Friesche- en Germaansche taal. Op 4 April 1862 overleed hij te Baard. De toekenning van dezen Harmen Sytstra-prijs aan Reinder Brolsma is te zien als een erkenning van het Friesch -als taal. Zaterdag werd de toege kende prijs aan den schrijver uitgereikt in een bij eenkomst, waar eerst het woord is gevoerd door prof. dr. J. M. N. Kessteyn, leider van Saxo-Frisia en daarna door prof. dr. T. Goedewaagen, secreta ris-generaal van het departement van volksvoor lichting en kunsten. Kostbaar porcelein uit de collectie Mav-Fuld komt deze week bij Frederik Muller en Co. te Amsterdam onder den hamer. Pax-Holland-de Haan-m OPLOSSING VAN ZATERDAG j.l. PEN-PUZZLE Donatie. Bede. Eland. Gemijmer. Econoom Tromp. Dier. Tombola. Dagge. Doos. Eend. Dader. Mazelen. Elp. Aarde. Assen. Analoog. Aria. Noor. Amen. Negen. T entoonstelling „Der Soldat in Holland" '5-GRAVENHAGE, 13 October. Woensdag 15 October des morgens om 10 uur zal de Rijkscom missaris de tentoonstelling „Der Soldat in Holland" openen in de Gothische zaal van het gebouw Kneu terdijk 20 in Den Haag, ingang Paleisstraat 1. Deze tentoonstelling vormt het resultaat van den door de bureaux voor ontspanning der troepen van den Rijkscommissaris en den bevelhebber der weermacht gemeenschappelijk uitgeschreven foto wedstrijd, die onder hetzelfde motto is gehouden. De op de tentoonstelling geëxposeerde werkstuk- leen berusten uitsluitend op motieven, die door de soldaten hier in Nederland zijn gevonden en zullen derhalve zeer bijzonder ook voor de Nederlanders aantrekkelijk zijn. Het bezoek van de tentoon stelling is gratis, zoowel voor Rijksduitschers als Nederlanders. De expositie is geopend van 8 uur 18 uur 30. (A.N.P.) KNOEIERIJ MET VEEBONNEN. 's-GRAVENHAGE, 13 October. Het Haagsche Gerechtshof heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen een viertal veehandelaren, die door de Rotterdamsche Rechtbank wegens geknoei met vee bonnen waren veroordeeld tot gevangenisstraffen, varieerende van een jaar en drie maanden tot een jaar en acht maanden. Ten aanzien van twee hunner, A. L. S. en H. C. P. St. heeft het gerechtshof de straffen (beide ander half jaar) bevestigd. Voorts werd met vernietiging van het arrest ten aanzien van E. A. van P., die tot een jaar en acht maanden was veroordeeld, de straf verminderd tot een jaar met aftrek van de geheele preventieve hechtenis en eveneens met vernietiging van het arrest, waarbij de vierde ver dachte, A. Ph., tot een jaar en di'ie maanden was veroordeeld, werd de straf tot tien maanden met aftrek van preventief teruggebracht. (ANP) HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 's-GRAVENHAGE, 14 October. f 10.000.—: 10576 Met LACHAPPELLE! Blijvend-mooi en If is een huis pas als er Lachappelle- vloeren liggen. Een solide beleg ging in den waren zin des woordsl Lachappelle Parket, nil nog vrij van distributie, houdt zijn schoonheid en zijn waarde door alle jaren heen. Vraag ons boekje I PARKET jlaam Adres -- Woonplaats - (Adv. Ingez. Med.) 1.000.—: 3717 400.—: 2724 9639 13861 15941 20394 200.—: 3787 4746 10811 10825 11960 15385 15480 4239 4287 6905 7394 8965 10163 15007 16554 20068 100.- De wrakken van duizenden voertuigen en oorlogsmachines der bolsjewisten zijn de bewijzen van den zwaren strijd tijdens den grooten omsingelingsslag, welke zich eind September ten Oosten van Kiev voltrok. Orbis-Holland. SANTPOORT AFSCHEID ZUSTER TULP. Hoe bemind Zuster Tulp zich in de ruim 20 jaren dat zij hier wijkzuster van het Witte Kruis is geweest heeft gemaakt is gister op ondubbelzinnige wijze ge bleken, toen zij in het Vereeniigngsgebouw gelegen heid gaf afscheid van haar te nemen. Bij tientallen w.o. vele doctoren, hebben groot en klein haar de hand gedrukt en door hartelijke woorden, bloemen, fruit enz. getoond, hoe zeer zij het werk van de Zuster op prijs hebben gesteld. VELSEN VERTREK VAN DEN PLAATSELIJKEN LEIDER WINTERHULP T entoonstelling „Eeuwig levende teekens" •s-GRAVENHAGE, 13 October. Woensdagmiddag om drie uur wordt in het Haagsche gemeentemuseum de tentoonstelling „Eeuwig levende teekens" ge opend door den voorman der Nederlandsche S.S. en oprichter der volksche werkgemeenschap Feldmeyer. De openingsrede zal worden uitgesproken door den Secretaris-generaal van het departement van Volks voorlichting en Kunsten, prof. T. Goedewaagen. De tentoonstelling, welke is georganiseerd door de Volksche Werkgemeenschap in samenwerking met het departement van Volksvoorlichting en Kunsten» geeft in 26 zalen een overzichtelijk beeld van dé symbolen, welke in het volk voortleven. (A.N.P.) KOLENVOORZIENING VOOR LEDEN DER DUITSCHE WEERMACHT INGEKWARTIERD i BIJ PARTICULIEREN. 's-GRAVENHAGE, 13 October. De secretaris generaal van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt bekend, dat de kolen- voorziening voor dezen winter voor leden der Duit sche weermacht die ingekwartiei'ü zijn bij particu lieren opnieuw geregeld is. Dientengevolge krijgen de kwartiergevers voortaan „Kohlengutscheine", die recht geven op het koopen van Va H.L. is 37.5 K.G. brandstof. Deze „Kohlengutscheine" zijn rood met donkerbrui nen opdruk en dragen het opschrift: „Deutsche Wehr- macht Niederlande, Kohlengutschein für Va H.L. is 37.5 K.G. Kohle (10 Tage)". De „Kohlengutscheine" worden door den ingekwar tierde telkens na tien dagen aan den kwartiergever overhandigd. Hiervan zijn uitgezonderd pensions met centrale verwarming en alle hotels. Deze bedrijven worden door de Nederlandsche distributiediensten van kolen voorzien. De algemeene voorschriften voor de weermacht bonnen gelden ook voor de „Kohlengutscheine". Zij mogen slechts door den kwartiergever ingewisseld worden indien hij tegelijkertijd het inkwartierings- bewijs overlegt. Indien zij door de leden der Duit sche weermacht zelf ingewisseld worden, behoeft het inkwartieringsbewijs niet getoond te worden. De kwartiergevers mog^n „Kohlengutscheine" alleen van de bij hun ingekwartierde leden der Duitsche weer macht, politie of S.S. van den versterkten grenswacht- dienst. de Duitsche rijkspost of de Duitsche spoor wegen, zoomede van niet uniformdragende leden de zer organisaties, indien zij van een bewijs voorzien zijn, dat zij tot één dezer organisaties behooren, aan nemen. Voorts genieten leveringen op „Kohlengutscheine" voorrang voor alle andere leveringen en mogen, in dien zij overeenkomstig de voorschriften aan den ko lenhandelaar worden aangeboden, zonder dringende redenen niet geweigerd worden. Overtreding van bo venstaande voorschriften kan met gevangenisstraf van ten hoogste 8 jaren of geldboete van ten hoogste 100 000 gulden worden gestraft. In een officieele publicatie zijn nadere bijzonder heden vermeld betreffende de inlevering der „Kohlen gutscheine" door klein- en groothandelaren. (A.N.P.) Flitsende vuurmonden - huilende granaten - artillerie-duel. Steunt de Nederlandsche ambulance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22 Giro: 87600 's-Gravenhage Jtadio 3; Imqramma t WOENSDAG 15 OCTOBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 5.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gewilde muziek (gr.pl.) 8.30 Gra mofoonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoon muziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Rentmees ter. 12.00 Schrammelkwartet en soliste. 12.25 Voor den boer. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws-, en economische berichten. 1.00 Arnhemsche Orkestvereeniging en gramo foonmuziek. 2.15 Gerard Lebon en zijn orkest. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 4.00 Wijdingswoord. 4.20 Voor de jeugd. 5.00 Frag menten uit de operette „Det Bettelstudent" (gr.pl.). 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Voor de jeugd 5.45 Viool en piano. 6.15 Causerie: „Volks gezondheid". 6.30 KJaas van Beeck en zijn orkest. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Volkszangkoor met pianobegelei ding. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Gevarieerd programma. 9.15 Zweedsche landliedjes, gramofoonplatenprogramma. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00—10.15 B. N. O. Engel sche uitzending: The Dutch Achievements in the Ne therlands Indies. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 5.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Pianovoordracht. 10.40 Voordracht. 11.C0 Zang met pianobegeleiding, en gramofoonmuziek. 12.00 Melodis- ten en solist. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische be richten. 1.00 Romancers en soliste. 1.45 Orgelconcert. 2.15. Voordracht, 2.30 Opero „La dame blanche" (opn.). 3.30 Gramofoonmuziek. 4:00 Klarinet, cello, piano en gramo foonmuziek. 5.00 Voor de jeugd. 5.15 B. N. O. Nieuws- economische en beursberichten. 5.30 De Ramblers. 6.00 Causerie over het Nederlandsche volk en de Productie slag. 6.15 John Kristel en zijn orkest eri soliste. 7.00 Actueel Naar wordt meegedeeld heeft de heer J. Ph. Heij- halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 „In en om de N. broek met ingang van 15 October ontslag genomen nê ^ÜOpy°0Mb^reid dn°^d^,N,; s„" n? L8,00 E,ersteT>deel va,n van nlaatcniiiif ïci^or- de opera „Madame Butterfly". 9.00 Causerie: „De vogel- uit zijn functie an plaatselijk leider van de afdeeling trek". 9.15 Gramofoonmuziek. 9.45 B. N. O. Nieuwsberich- yelsen van Winterhulp Nederland. ten. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.10—10.15 Avondwijding.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2