IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Staking der uitgave van dit blad Bij Brjansk ingesloten Sovjettroepen in verscheidene groepen verslagen. Bij Wjasma ingesloten Sovjetstrijdkrachten definitief vernietigd. 26e JAARGANG No. 293 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Verschijnt dage lijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede WOENSDAG 15 OCTOBER 1941 Abonnementen per week 0.13Vi, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer f 0.10. Tot ons leedwezen hebben wij de mededee ling ontvangen, dat voor de uitgave de IJmuider Courant met ingang van 16 October geen papier meer geleverd zal worden en dat heti er ook niet uit eigen voorraad meer voor mag worden verwerkt. Wij zien ons daardoor genoodzaakt, de uitgave van de IJmuider Courant te staken. Het nummer van heden is tevens het laatste. WH danken onze büna 4000 abonnés voor het in ons gestelde vertrouwen en bevelen hun met aandrang aan zich te abonneeren op onze hoofduitgave Haarlem's Dagblad, die sinds tiental len jaren een belangrijk aantal abonnés in de gemeente Velsen telt. Gedurende de eerstvolgende dagen zullen de abonnés van de opgeheven IJmuider Courant allen bezoek ontvangen van col porteurs van Haarlem's Dagblad, die hen zullen voorstellen zich op Haarlem's Dagblad te abon neeren, waarvan de abonnementsprijzen bedragen 26 cent per week, 1.15 per maand, 3.42 per kwartaal. ABONNEERT U OP HAARLEM'S DAGBLAD! Het spreekt vanzelf dat daarin alle aandacht aan het belangrijke nieuws betreffende de gemeen te Velsen zal worden besteed. Natuurlijk blijft ons bureau in de Kennemerlaan 42 ten dienste van de oude en de verwachte vele nieuwe abonnés van Haarlem's Dagblad bestaan, zoowel als cor respondentschap als voor de administratie en exploitatie van Haarlem's Dagblad in de gemeente Velsen. Aan de abonnés van de opgeheven IJmuider Courant die zich niet wenschen te abonneeren op Haarlem's Dagblad zal het gedeelte van het reeds betaalde abonnementsgeld, waarvoor zij geen courant meer ontvangen, zoo spoedig mogelijk door ons worden terugbetaald. Aan degenen, die zich per maand of per drie maanden op Haarlem's Dagblad willen abonneeren zal natuurlijk het abonnementstarief van dat blad voor de resteerende termijn in rekening worden gebracht met aftrek van het reeds over die periode voor de IJmuider Courant betaalde abonnementsgeld. DIRECTIE LOURENS COSTER N.V. HAARLEM VELSEN Prijsbeheersching en distributie Een groot aantal processen-verbaal De Commissaris van Politie schrijft: Het blijkt nog steeds, dat door winkeliers en particulieren niet de hand wordt gehouden aan de voorschriften met betrekking tot de prijsbeheer sching en de distributie. De politie te Velsen heeft zich dan ook genoodzaakt gezien verschillende ma len in te grijpen. Zoo werden in de afgeloopen we ken 4 manufacturers en 5 groentehandelaren ver- baliseerd wegens het tegen te hooge prijzen ver- koopen van hun artikelen; voorts twee rijwielhan delaren terzake het te duur koopen en verkoopen van rijwielhanden, terwijl tegen 4 andere rijwiel handelaren proces-verbaal werd opgemaakt ter zake het tegen abnormaal hooge prijzen verkoopen van solution. Driemaal werd tegen kruideniers en viermaal tegen bakkers proces-verbaal opgemaakt wegens het niet-nakomen der distributievoorschrif- ten. Doordat men zich nog steeds niet voldoende houdt aan de verplichting voedingsmiddelen en andere daarvoor In aanmerking komende goederen van een prijsaanduiding te voorzien werd tegen 5 personen proces-verbaal opgemaakt. Wegens frauduleus ver voer van levensmiddelen werd tweemaal proces-ver- baa.1 opgemaakt, voorts tweemaal terzake het koo pen en verkoopen van distributiebescheiden. Een geval van kettinghandel werd onderzocht en tegen verscheidene daarbij betrokken personen een vervolging ingesteld. Een slager werd schuldig be vonden terzake het^ tegen te hoogen prijs en buiten öe distributieregelirig om verkoopen van een hoe veelheid vet. terwijl ook tegen den kooper proces verbaal werd opgemaakt. Twee anderè slagers maak ten zich schuldig aan het tegen te hooge prijzen ver koopen van vleesch. Tenslotte werd eenïge malen proces-verbaal opgemaakt terzake overtreding van het Huiirprijzenbesluit en het Cacaobesluit 1940 I. voorts tegen een aantal personen tezake het tegen te hooge prijzen verkoopen van vlschnetten. BEVERWIJK (Het Witte Kruis" 99 De afdeeling Beverwijk van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Plet Witte Kruis" houdt- Vrijdagavond ln het Wijkgebouw een ledenvergadering. De agenda vermeldt o.m. een bestuursverkiezing wegens perio diek aftreden van de dames v. d. Wagt en. Zwart en de heeren C. Dingier en Dr. M. H. A. Melchior en voorts wegens het bedanken van den heer J. M. Dee genaar. Geitenf okvereeniging Dinsdagavond hield de afdeeling Beverwijk van de Ned. Vereeniging tot veredeling van het geitenras, onder voorzitterschap van den heer J. Davidson, een druk bezochte ledenvergadering. De voorzitter rele veerde in zijn openingswoord de zoo uitstekend ge slaagde jubileumkeuring. Blijkens een mededeeling van de kascommissie wa ren de boeken en bescheiden van den penningmees ter in orde, zoodat hem onder dankzegging décharge werd verleend. Nadat verslag uitgebracht was over de algemeene vergadering ging de voorzitter over tot de prijsuit reiking van de jubileumkeuring. Alvorens hiertoe werd overgegaan wees de heer Nijman op de moei lijkheden, waarvoor de vereeniging ln de afgeloopen 25 jaar heeft gestaan. Vele afdeelingen hebben het na den wereldoorlog niet kunnen bolwerken, maar deze afdeeling bleef bestaan. Spr. hoopte tenslotte, dat de vereeniging in de toekomst in groei en bloei zou toenemen. I De voorzitter reikte vervolgens met een toepasse lijk woord de prijzen uit. Bij de rondvraag werd nog medegedeeld, dat de af deeling een bok had aangekocht, die op een keuring te Hoorn een eersten prijs had behaald. GEEN BOTER ZONDER BONNEN. Men verzoekt ons opneming van het volgende: Herhaaldelijk komen in de kringen van melkhan delaars klachten binnen, dat door de consumenten sterk bij den kleinhandel wordt aangedrongen, boter af te leveren op bonnen, welke nog niet zijn aange wezen. Men gaat zelfs zoo ver het leveranciers kwa lijk te nemen, wanneer zij daaraan geen gevolg kun nen geven en dat zeer ten onrechte. Want een handelaar, die boter afgeeft op een nog niet aangegeven bon, is in overtreding en loopt de kans, dat hij daarvoor zwaar wordt gestraft. Bo vendien brengt hij zijn voorraad ernstig in gevaar, een risico dat hij als distribuant niet kan en mag nemen. De consument moet toch bedenken, dat niet hij het ls, die den duur der periode van geldigheid vaststelt en de handelaar niet meer boter kan betrekken dan zijn toewijzingen aangeven voor de geldigheid der bepaalde periode. Evenals het groot-winkelbedrijf is ook de melk handel pas bij machte boter af te leveren als de bon nen geldig verklaard zijn. Kampioensdraverij te Alkmaar Zondag 19 October wordt in het gemeentelijk Sport park te Alkmaar de laatste, maar tevens de grootste en belangrijkste draverij van dit seizoen gehouden. Het gevarieerde programma vermeldt o.a. een vierde klasse draverij over 2040 meter en een eerste klasse heat over 1610 meter, een 3e en 4e klasse draverij over 2100 meter en een heerrijderscourse eerste klasse, te rijdn door amateurs over een afstand van 2000 meter. De courses zullen besloten worden met een korte- baandraverij over 800 meter om het kampioenschap van Nederland. Deze draverij waarvoor groote be langstelling bestaat, zal in series worden geloopen. Voor den rijder van het kampioenspaard is als extra- prijs een vulpen beschikbaar gesteld. Er zal tevens aan iederen rijder in deze kampioensdraverij een herinnering worden aangeboden. Ter opluistering van deze draverijen zal de Alkmaarsche Postharmonie de pauzes met muziek opvroolijken en er daardoor zeker toe bijdragen dat deze draversdag, waar in totaal f 2300 aan prijzen verreden wordt, zal slagen. De totalisator, die reeds op de vorige courses werk te, wordt voor dezen dag op het eerste terrein met fenige extra loketten uitgebreid. Het vliegtuigongeluk in Ned. Indië Generaal ter Poorten aanvaardt voorloopig het opperbevel „rB^TAVIA. 14 October (ANP) Omtrent het vliegtuigongeval te Batavia, waarbij de comman dant van het Ned. Indische leger, luitenant-generaal Berenschot, om het leven is gekomen, worden nog de volgende bijzonderheden medegedeeld. Kort na den start weigerde de linker motor, waardoor het toestel om den linkervleugel draaide en neerstortte op een bjj het vliegveld gelegen huis. De bewoners kwamen hierbij om het leven, waardoor het aantal dooden, met de vijf inzittenden van het vliegtuig, tot 24 is gestegen. Toen het toestel den grond raakte, vloog de benzinetank in brand, zoodat het voor ooggetuigen onmogelijk was hulp te bieden. De lijken van generaal Berenschot, kapitein Knapp, de beide onderofficieren en van den Britschen vlie gerofficier Watkins, die met moeite geïdentificeerd konden worden, zijn naar het militaire hospitaal te Batavia vervoerd. Naar wij verder nog ver nemen, is de chef van den generalen staf in Neder- landsch-Indië, generaal-majoor Ter Poorten, die voor een bespreking naar Manilla was vertrokken, telegrafisch teruggeroepen. Voorloopig is generaal- majoor Maurer met de waarneming van het leger- commando belast. In den Volksraad is de overleden legencommandant in .een rede van den voor zitter herdacht. Nader wordt gemeld, dat generaal Ter Poorten vandaag te Batavia is aangekomen en voorloopig het opperbevel over het Ned.-Indische leger aanvaard heeft. ONDERNEMING VOLDEED NIET AAN DOOR HET RIJSKBUREAU GESTELDE INSCHRIJVINGSPLICHT. Het A. N. P. meldt: Van een onderneming, welke regel matig door middel van in verschillende weekbladen ge plaatste advertenties spuitwaterflesschen, fleschjes e. d. te koop aanbood, werd door het rijksbureau voor de ver werkende industrieën, sectie keramische industrie, nage gaan of zij bij genoemd bureau was ingeschreven. Aan gezien bleek, dat zij noch aan haar Inschrijvingsplicht had voldaan, noch een vergunning tot wederverkoop had ontvangen, werd een opsporingsambtenaar belast met het instellen van een onderzoek. Hierbij bleek, dat de direc teur nagelaten had een verzoek tot inschrijving te doen, hetgeen tot gevolg had, dat proces-verbaal werd opgemaakt en de aanwezige voorraad goederen, benevens facturen van aan- en verkoop werden in beslag genomen. Scheuren van grasland ten behoeve van den oogst 1942 De regeeringscommissaris voor de bodemproduc tie deelt het volgende mede: De voedselvoorziening maakt, het noodig dat ten behoeve van oogst 1942 ongeveer 100.000 H.A, gras land wordt gescheurd. Bij voorkeur zal dit moeten geschieden op daarvoor geschikte gronden, zoodat in de eerste plaats in aan merking komen goed ontwaterde zand-, klei- en za velgronden. Het is dringend noodzakelijk dat ieder die kan me dewerken het zijne hier in bijdraagt. Zal aan de verwachtingen beantwoord worden, dan zal op den geschikten grond van iedere 6 a 7 H.A. er een ge scheurd moeten worden. Voorloopig zal dit aan de vrijwillige medewerking worden overgelaten, met dien verstande, dat voor iederen gebruiker van grasland de gelegenheid wordt opengesteld voor 15 November 1941 op te geven, welke oppervlakte door hem gescheurd zal worden ten be hoeve van den oogst 1942. Voor nadere bijzonderheden worden belangheb benden verv/ezen naar de dezer dagen in de bladen opgenomen officieele publicatie. In de omgeving van de groote steden zal een spe ciale gelegenheid worden opengesteld voor het scheu ren van grasland voorden. aardappelverbouw. Hier bij wordt gedacht aan scheuren met behulp van werkloozen, onder bijzonder gemakkelijke voorwaar den. Zij die hiervan gebruik willen maken kunnen na dere inlichtingen verkrijgen bij de rijkslandbouwcon- sulenten. (A.N.P.) Bovenstaande maatregel staat in direct verband met onze voedselvoorziening en is voor deze van het grootste belang. De voedsel-productie moet worden opgevoerd en dit kan niet op het thans als bouwland in ge bruik zijnde areaal, want onze landbouw is reeds zoodanig geïntensiveerd, dat er weinig meer uit den grond gehaald kan worden dan de boer er reeds uithaalt. Uitbreiding van het areaal is dus onver mijdelijk en hiertoe heeft de regeeringscommissaris voor de bodemproductie maatregelen verordend. "Wij hebben ongeveer 1.300.000 hectaren grasland en ruim 900.000 hectaren bouwland. Van eerst ge noemde hoeveelheid zullen nu 100.000 hectaren worden afgenomen om bij de hoeveelheid bouw land te worden gevoegd. En deze nieuwe land bouwgrond zal dan in de eerste plaats worden ge bruikt tot uitbreiding van den aanplant van aardappelen, die zoowel direct voor de mensche- lijke consumptie als indirect (n.l. in den vorm van varkensvoer) voor de voedselpositie van groot be lang zijn. Verder zal er eenige uitbreiding aan den aanplant van suikerbieten worden gegeven en er zijn nog verschillende andere maatregelen in over- w'eging, waaromtrent men binnenkort, wanneer het teeltplan-1942 wordt gepubliceerd, zal ver nemen. De te scheuren gronden zullen zoo gunstig moge lijk ten opzichte van de groote steden moeten lig gen, wat de mogelijkheden van het vervoer betreft. Bij het scheuren zal men zooveel mogelijk werk loozen inschakelen. Getracht zal worden de moei lijkheden, die er in bepaalde gevallen kunnen zijn, als gebrek aan deskundi personeel, aan trekkracht en aan scheurwerktuigen, te ondervangen. Om 't scheuren aan te moedigen zal per HA gras land, die vóór 15 Nov. hiervoor wordt aangemeld een premie worden gegeven van f 200 indien er extra-aardappelen op worden verbouwd en van f 125 als er niet-beperkte gewassen op worden ge plant. JVlocht er niet voldoende medewerking blij ken te ziin dan zal de stok, die achter de deur is gezet ter hand worden genomen en zullen eventueel boeren, die voor scheuren geschikte gronden heb ben, maar zich niet hebben opgegeven worden verplicht tot scheuren over te gaan. In dit geval wordt er geen scheurpremie uitgekeerd. Bovendien zal worden óverwogen in bepaalde gevallen den verbouw van voederbieten en koolrapen als hoófd- gewas te vèrbieden. VERDUISTEREN Van 18.46 tot 8.06 Maan 15 Oct. onder 16.25,16 Oct. óp 2.54 Wat eten we vandaag? Op deze urgente vraag geeft de tentoonstelling „Voeding in dezen tijd" te Amsterdam antwoord in den vorm van kookdemonstraties. Het publiek mag een proefje nemen. Pax Holland-de Haan-m Het transportvraagstuk aan het Oostfront. Cavalerie yan de Waffen SS wordt over een der rivieren in het Sovjet-gebied gszet, Orbis-Holland DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch tveermachtsbericht Zes Britsche gewapende koopvaardijschepen tot zinken gebracht. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 14 October (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In het Oosten nemen de operaties het vast gesteld verloop. De in het gebied van Brjansk ingesloten strijdkrachten van den tegenstander zijn in verscheidene groepen verslagen. Hun vernietiging in het moei lüke boschterrein schrijdt gestadig voort. Reeds gisteren was het aantal gevangenen in den dubbelen slag vair Brjansk en Wjasma gestegen tot over de 350.000. Dit aantal neemt nog voortdurend toe. Ge vechtsvliegtuigen bombaikleerden in den nacht van 13 op 14 October met goede uitwerking belangrijke militaire inrichtingen te Leningrad. Törpedomotorbooten drongen in den nacht van 12 op 13 October tot de Britsche kust dooi en vielen een door torpedojagers, torpedomotor- booten en vliegtuigen krachtig beschermd vij andelijk convooi aan. Ondanks hevige afweer en herhaalde gevechten mei de superieure escorr teerende strijdkrachten brachten de tornedo- motorbooten zes gewapende vijandelijke koop vaardij schepen tot zinken, van tezamen 18.000 b.r.t. Zij keerden zonder eigen verliezen terug. In den afgeloopen nacht waren luchtaanvallen gericht op verscheidene Britsche vliegvelden. Bfj vluchten van Britsche vliegtuigen naar de be zette gebieden aan het Kanaal leed de vijand gis teren zware verliezen. Jagers, luchtdoelartillerie en marine-artillerie schoten 31 vijandelijke vliegtuigen neer. Een eigen toestel ging ver loren. Britsche bommenwerpers wierpen van nacht brisant- en brandbommen op verschillende plaatsen in West-Duitschland en in het Noord- Duitsche kustgebied. Nachtjagers en luchtdoel artillerie schoten vijf vijandelijke machines omlaag". V Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten. EXTRA BERICHT VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 14 October (DNB) Het opperbevel der weer macht maakt bekend: „De strijdkrachten van den tegenstander, die in de omgeving van Wjasma zijn ingesloten, zijn thans definitief vernietigd. Ook in de omsingelde gebieden rondom Brjansk schrijdt de ontbinding van den vijand onophoudelijk 'voort. Het aantal in dezen geweldigen dubbelen slag gemaakte gevangenen is inmiddels tot boven de 500.000 gestegen. Het totale aantal der Sovjetgevangenen, die sedert het begin van den veldtocht in het Oosten zijn gemaakt, is reeds thans tot ver boven de drie millioen gestegen". Wijziging van de Amsterdamsche beurstijden? De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam heeft in haar Dinsdagmiddag gehouden openbare vergadering haar goedkeuring gehecht aan de verzending van een schrijven aan den bur gemeester inzake tijdelijke wijziging van den beurs- tijd. Wijl in verband met de verduisteringsbepalingen verschillende bedrijven gedurende de winter maanden het einde van den werktijd zullen ver vroegen, is in verschillende kringen van bezoekers van de beurs van koophandel het verlangen ge rezen om het einde van den beurstijd tijdelijk te brengen van 3V2 op 3 uur. Een dergelijke -wijziging zou zonder bezwaar kunnen worden toegepast. Slechts behoeft een uitzondering op de korenbeurs te worden gemaakt voor den Maandag, op welken dag vele bezoekers van elders de korenbeurs plegen te bezoeken. Voor de korenburs zou op Maandag het einde van den beurstijd kunnen worden gesteld om 4 uur. De Kamer heeft den burgemeester daarom ver zocht,, tijdelijk een zoodanig sluitingsuur te be palen. (ANP) 6.000 boete wegens te hoog geschatte prijzen Verschillende bedrijven, die een groot aantal artikelen verhandelen en op of omstreeks 0 Mei 1940 voor deze artikelen geen vastgestelde prijzen hadden, doch hun prijs bepaalden naar den aard van den kooper, hebben zich sindsdien niet de moei te getroost prijzen te bepalen, zooals die vereischt worden door de prijzenbeschikking 1940 no. 1. Het gevolg hiervan is, dat deze zaken, ter vermijding van omvangrijke berekeningen, er vaak „met de muts naar gooien" en daarbij, zooals de praktijk wel uitwijst, dikwijls onbewust de gissingen aan den voor hen voordeeligen kant doen uitvallen. Er is natuurlijk geen sprake van dat een onover zichtelijke prijspolitiek in het verleden het den handelaren, die haar toepasten, zou mogelijk ma ken thans exti-a-winsten te behalen. De firma R. te Amsterdam, handelaar ln automoe bielaccessoires, ondervond, dat accountantsonder zoeken van omvangrijken en diepgaanden aard in zulke gevallen den inspecteur voor de prijsbeheer sching toch het noodige materiaal kunnen ver schaffen. Eenige concrete gevallen van onjuiste prijsberekening werden opgespoord en het te veel berekende bedrag kon nauwkeurig worden nage gaan. Rekening houdende met de gemaakte extra winsten, veroordeelde de inspecteur voor de prijsbe heersching te Amsterdam de firma R. dezer dagen tot een geldboete van f 6000. (A.N.P.) Het verkeer Een half uur na zonsondergang de lichten aan Er blijkt nog verwarring te bestaan omtrent het tijdstip, waarop de verlichting van rij- en voertuigen des avonds ontstoken moet worden. In dit verband deelt de A.N.W.B. het volgende mede: Het is bekend, dat de bevoegde autoriteiten steeds het standpunt hebben ingenomen, dat men ingevolge het Motor- en Rijwielreglement pas een half uur na zonsondergang de lichten aan behoeft te hebben. Eenigen tijd geleden heeft de waarnemend secretaris generaal van het departement van Justitie dit per circulaire aan de politie-instantles medegedeeld. Onlangs werd echter in de pers melding gemaakt van een arrest van den Hoogen Raad, waarbij werd beslist dat als gevolg van de verduisteringsverorde ning de verplichting bestaat, reeds onmiddellijk na zonsondergang de voertuigverlichting te ontsteken. Dit arrest is van 23 Juni jl.het werd echter nog niet gepubliceerd. Wijziging in het standpunt van de be voegde autoriteiten heeft het in ieder geval niet ge bracht: daarom is de vermelding van het arrest ern stig te betreuren. De publicatie heeft slechts verwar ring kunnen stichten. Inmiddels is in het Verordeningenblad van 8 dezer de „Wegenverkeersregeling" afgekondigd, waardoor deze aangelegenheid in een nieuw stadium gekomen is; immers artikel 21 van deze verordening bepaalt uitdrukkelijk, dat „bij duisternis of dichten mist geldt hetgeen omtrent de verlichting is bepaald in de Mo tor- en Rijwielwet en in de op grond daarvan uitge vaardigde uitvoeringsvoorschriften" Hierin ziet de A N.W.B. opnieuw een bekrachtiging van het steeds door de autoriteiten en door den Bond gehuldigde standpunt, dat de lantaarns moeten branden van een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zonsopkomst. Wjasma door de Sovjets in brand gestoken. Talrijke vrouwen en kinderen bij ontploffingen omgekomen. Naar het D.N.B. verneemt hebben de bolsjewisten de stad Wjasma in brand gestoken voor hun vertrek. De steenen gebouwen lieten zij in de lucht vliegen. Daarbij hebben zij niet de minste rekening gehouden met de burgerbevolking, onder wie talrijke slacht offers zijn gevallen. In talrijke straten staan nog slechts verkoolde muren en fundamenten, terwijl de lichte houten en leemen huizen volkomen wegge brand zijn. Bijna alle straten waren door de bolsje wisten in allerijl ondermijnd, Talrijke vrouwen en kinderen zijn, onbekend met het gevaar der mijnen, daarover heen reloopen en het slachtoffer geworden van de ontploffingen. Het grootste deel der mijnen en talrijke ladingen springstoffen en helsche machi nes zijn intusschen door Duitsche pioniers opgeruimd. In alle sectoren van het front tusschen Ilmenmeer en Zee van Azof hebben de Sovjets alle eenigszins beschikbare reserves tegen de Duitschers in den strijd gebracht. De Duitsche soldaten stieten bij hun opmarsch op tal van plaatsen aan het front op ijlings ontboden colonnes arbeiderse, bouw-bataljons, forma ties fabrieksbescherming en gebrekkig afgerichte en uitgeruste garnizoenstroepen. Tal van zeer gemengde formaties, die opnieuw waren samengesteld uit over blijfselen van infanterie-, artillerie- en pantserafdee- lingen, zijn door de Duitschers opnieuw verslagen. Van militaire zijde wordt voorts aan het D.N.B. medegedeeld: In kanslooze en vergeefsche uitbraakpogingen rich ten de in Leningrad ingesloten Sovjettroepen zich te gronde. Met gebruikmaking van alle beschikbare strijdkrachten trachtten de bolsjewisten steeds weer opnieuw den nauwen ring der Duitsche troepen te verbreken. Behalve zware matericeele verliezen heb ben de bolsjewisten ook groote verliezen aan men- schenlevens geleden. Vier gevangenen, die op ver schillende plaatsen van het front in handen van de Duitschers vielen, deelden mede dat bij een dezer aanvallen van de 160 man van een Sovjetcompagnie er slechts zes levend terugkeerden. Op een andere plaats van het front bleven van 800 strijdende matro zen 600 dood of gewond op het slagveld achter. De militaire en industrieele installaties van Lenin grad liggen onder het vuur der zware Duitsche ar tillerie en in den hagel der Duitsche bommen. Alleen reeds een der laatste nachten zijn vele duizenden kilo's brisant- en brandbommen bij goed zicht op de aarde uitgeworpen. Naar het D.N.B. verder verneemt hebben Duitsche troepen op 12 October bij hun snellen opmarsch in den centralen sector een Sovjetvliegveld aangetrof fen dat nog dienst deed. In een strijd van man tegen man werd de bezetting van het veld overweldigd: 13 vliegtuigen werden veroverd. Sedert het begin van het Duitsche offensief, op 2 October, heeft het Duit sche landleger in dezen sector 24 Sovjetvliegtuigen buitgemaakt. Op een rivierdelta aan de Zwarte Zee hebben Duit sche marinesoldaten een zeer versterkten vuurtoren stormenderhand genomen. Eervol ontslag van K. J. J. Lotsy Als gevolmachtigde voor de sport 's-GRAVENHAGE, 14 October. De secretaris-ge neraal van het departement van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming heeft den heer K. J. J. Lotsy op diens verzoek eervol en onder dankzeg ging voor de vele bewezen diensten ontslag verleend uit zijn functie als gevolmachtigde voor de sport. Het door den heer Lotsy gevraagde ontslag houdt verband met zijn zeer drukke werkzaamheden. Deze maand zal de heer Lotsy echter nog aan de werkzaamheden van het college van gevolmachtig den voor de sport deelnemen. Van 1 November a.s. af zal de heer J. de Valk Jr. te Amsterdam, nu de heer H. A. Stuling afwezig Is, alleen als gevolmachtigde voor de sport optreden. Secretaris blijft dr. J. Miedema aan wien alle voor den gevolmachtigde voor de sport bestaande correspondentie dient te worden toegezonden. Het adres van het secretariaat luidt: Jan van Nassau- straat 50, 's-Gravenhage, tel. 721000. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. f 1000: 9056, 19565, 21200. f 400, 5827, 8820, 10414, 12655. f 200 2765, 4193, 7512, 8070, 8120. 18445. f 100: 2097. 2174, 6436. 8381. 8972, 12540, 14319, 143791 16181, 18242, 18523, 21230.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1