JCaU Tlieuws JjMaitciëïP- Het voorbereidend werk is klaar, het vliegtuig is gereed voor den tocht. Nu is het wachten nog slechts op het startsignaal. Orbis-Holland Italiaansch weermachtsbericht Britsche vlootformatie in de Middellandsche Zee getroffen. Aanval op Malta. ROME, 14 October. (Stefani). Weermachtsbericht 499 luidt als volgt: ..Een nieuwe nachtelijke aanvalspoging op een van onze stellingen aan het front van Tobroek is afgesla gen. Tijdens den strijd werd een detachement tanks van den tegenstander snel teruggedreven door het vuur van ons antl-tankgeschut, met medewerking van Duitsehe pantserstrijdkrachten. Aan het front van Solloem bedrijvigheid der artillerie. Tijdens een ge vecht boven Boeg en Solloem hebben Duitsehe jagers 5 Britsche toestellen neergeschoten. Vijandelijke toe stellen hebben opnieuw Derna gebombardeerd zonder Slachtoffers te maken. Zij wierpen op de haven van Tripoli bommen neer, die in zee terecht kwamen. Een vliegtuig werd neergehaald. In Oost-Afrika, in den sector van het Tanameer, hebben onze detachementen gewapende verkenningen Over een groot gebied uitgevoerd. In het Oosten van de Middellandsche Zee is gis termiddag vroeg een vijandelijke vlootformatie van den vijand, bestaande uit twee slagschepen en eenige kruisers en torpedobootjagers, verrast en aangevallen door onze torpedovliegtuigen. Ondanks het zeer on derhouden vuur van den vijand slaagden onze koene vliegers er in met torpedo's een slagschip en een krui ser van 10.000 ton. dien men hevig slagzij zag maken, te treffen. Al onze toestellen, waarvan er een ernstig beschadigd werd, maar welks bemanning ongedeerd bleef, zijn teruggekeerd. De chefs der bemanningen van de toestellen die de torpedeeringen ten uitvoer legden, zijn: de luitenant vliegers Cesare Graziani, Carlo Faggioni en Giuseppe Cimicchi. Hedenochtend, bij het aanbreken van den dag, heb ben afdeelingen jagers der Italiaansche luchtmacht in scheervlucht aanvallen gedaan op het vliegveld van Micabba op Malta. Drie vijandelijke vliegtuigen wer den op den grond vernield, andere toestellen werden doeltreffend met machinegeweervuur bestookt. Onze escorteerende jagers, die in contact kwamen met een vijandelijke formatie, schoten twee toestellen neer. Wij hebben geen enkele machine verloren". Britsche vliegtuigen boven Duitschland Twee bommenwerpers neergeschoten BERLIJN, 15 October. (D.N.B.) In den af- geloopen nacht heeft een gering aantal Britsche bommenwerpers boven Zuidwest- en Zuld-Duitseh- land gevlogen. Op enkele steden werden een ge ring aantal brand- en brisantbommen neergewor pen, waardoor onbeteekenende materieel© schade word aangericht. Volgens de tot dusver ontvangen berichten wer den twee der aanvallende bommenwerpers neerge schoten. Churchill weigert een verklaring over de Sovjet Unie Naar de Lonöensche Berichtendienst meldt, heeft Churchill Dinsdag in het Lagerhuis geweigerd een verklaring over öc- situatie aan het Oostelijk front af te leggen. Churchill was van meening dat men dit liever aan het Sovjetopperbevel moest overlaten dat den grooten slag leidt. ,,Ik matig mij niet aan on der de huidige omstandigheden Iets aan de rappor ten van het Sovjetopperbevel toe te voegen." Shlnwell vroeg daarop of de premier kennis droeg van het feit, dat in het gehecle land aanzienlijke ongerustheid bestaat. Churchill gaf een ontwijkend antwoord. Hij verklaarde geen voorstander te zijn van een discussie over deze aangelegenheid op hot huidige moment, hetzij in het openbaar hetzij ln geheime zitting. Slachtoffers bij luchtaanvallen op Frankrijk Boulogne tweemaal gebombardeerd VTCHY, 14 October. Het D.N.B. meldt: Naar hier officieel wordt meegedeeld, Is Boulogne sur Mer gisteren tweemaal door Britsche vliegtuigen ge bombardeerd en wel om 13 uur en vervolgens om 22 en 23 uur. De bombardementen veroorzaakten 15 dooden en 37 gewonden. In het district St. Omer werden bij een bomaanval van Britsche vliegers twee kinderen gedood en vier andere kinderen ernstig gewond. Bovendien werd een volwassene licht gekwetst. In een ander district werden bij een bomaanval van Britsche vliegers een persoon ge dood en twee anderen gewond. Britsche en Sovjettroepen verlaten Teheran Nieuwe hoofdkwartieren NEW-YORK. 14 October. Volgens een bericht van Associated Press uit Teheran heeft het Brit sche gezantschap daar medegedeeld dat de Engel- sclien en de Sovjets zich bereid verklaard hebben hun troepen uit Teheran terug te trekken. Het bolsjewistische hoofdkwartier zal verhuizen naar Tebris, dat 60 mijl ten Zuiden van de Ivaukasus- grens ligt. Op vijftig mijl van Teheran zullen de eerste afdeelingen infanterie gelegerd worden. De Engelsche strijdkrachten zullen op ongeveer 200 mijl van do hoofdstad in garnizoen gaan. (D.N3.) DE AMERIKAANSCHE TRANSPORTEN NAAR WL)U)IWOSTOK. TOKIO, 14 Oct. (D.N.B.) Inzake de Amerikaan- sche transporten naar VHadiwostok heeft de Japan- sche minister van Buitenlandsche Zaken, Toyoda, de aandacht van de Sovjet-Unie en van de Vereenigde Staten op de volgende punten gevestigd: 1. Het transport van het Amerikaansche materiaal naar de Sovjet-Unie door Straat Tsoegaroe en Straat Tsoesjima staat gelijk met het transport door Japan- sche wateren. 2. Japan, als deelgenoot van het driemogendheden- pact, kan deze handelwijze niet over het hoofd zien, aangezien de Amerikaansche leveringen voor het 'bolsjewistische leger in het Verre Oosten tegen Japan gebruikt zouden kunnen worden. Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede. De Engelsche hommen op Zwitserscli gebied Protest te Londen Het D.N.B. verneemt uit Bern: Van officleele Zwitsersche zijde wordt bevestigd dat het resultaat van het onderzoek heeft uitgew zen, dat de bij het dorp Buwll ln het kanton Thur- gau neergeworpen bommen van Engelsche herkomst zijn. Voorts wordt medegedeeld dat behalve drie doo den ook vier gewonden gevallen zijn. Naar het Zwitsersche Telegraaf-agentschap meldt heeft de Zwitsersche gezant te Londen op dracht ontvangen bij de Britsche regeerïng te pro testeeren en tevens vergoedingen te eischen voor de aangerichte schade en schadeloosstelling voor de verwanten der slachtoffers. De positie van Moskou Geen termijn voor de inneming gesteld Aan een bericht van den Berlijnschen correspon dent van de N.R.C. is het volgende ontleend: De belangstelling van vele Duitsehe kringen en van het buitenland geldt op het oogenblik in de eerste plaats de situatie van Moskou. Deze interesse moge heel natuurlijk zijn, omdat het hier de hoofdstad van het vijandelijke land betreft, doch op zichzelf is het wellicht niet heelemaal gerechtvaardigd, aangezien met het lot van Moskou niet de beslissing in den Duitsch-Sovjet-Russischen oorlog wordt verkregen, maar, zooals van Duitsehe zijde meermalen werd be toogd, door de onophoudelijke aderlatingen, die de Sovjet-Russische verdedigingskracht moet ondergaan of m.a.w. door de methodische vernietiging van het bolsjewistische leger. Op de dezer dagen van vijandelijke zijde gelanceer de bewering dat de Führcr bevel zou hebben gege ven dat Moskou op 20 October moet zijn veroverd, kan men van Duitsehe zijde slechts antwoorden dat dit een doorzichtige manoeuvre is. welke ten doel heeft de Duitsehe politieke en militaire leiding, in dien Moskou op den genoemden datum nog in Sovjet- Russische handen zou zijn, op onjuiste prognoses te wijzen. Uiteraard heeft noch Hitier noch generaal- veldmaarschalk von Brauchitseh zulke termijnen ge steld. Het bereiken van een doel als Moskou is na tuurlijk onderhevig aan allerlei imponderabilies en daarom reeds moet men het uitgesloten achten, dat een verantwoordelijk veldheer voor een dergelijke taak zulk een buitengewoon korten termijn stelt. De Japansch-Amerikaansche betrekkingen TOKIO, 14 October. (Domei). Koh Isji, de woord voerder van het inlichtingenbureau, heeft verklaard dat de regeering tot het laatste oogenblik pogingen ln het werk stelt de aangelegenheden op vriend schappelijke wijze te regelen door middel van de Japansch-Amerikaansche besprekingen, welke, naar hij zeide, nog voortduren. In antwoord op de vraag van een Amerikaanschen correspondent, wanneer dit laatste oogenblik zou zijn gekomen, antwoordde Isji: „Wanneer dit laatste oogenblik zal zijn gekomen, kan ik niet zeggen. Wij moeten geduldig zijn". Engelsch expeditiecorps te Archangelsk geland Te Berlijn wordt hieraan geen groot militair belang gehecht De Berlijnsche correspondent van de N.R.C. meldde gisteravond aan zijn blad: Het heden in Berlijn binnengekomen bericht be treffende de landing van een belangrijk Engelsch ex peditiecorps in Archangelsk. de Sovjet-Russische ha ven aan de Witte Zee, heeft in Berlijn niet die ver rassing veroorzaakt, welke men zou meenen te mo gen verwachten. Men gaf te kennen op een actie van Engelsche zijde vooral doordat de critiek in Engeland op het niets doen ter ontlasting van de Sovjet-Russische bond- genooten steeds grooter werd, te zijn voorbereid. Ofschoon men in Berlijn van het bericht van de Engelsche onderneming geen bevestiging had ontvan gen, ook door Engeland zelf niet, bestaat er in goed ngelichte kringen te Berlijn geen aanleiding aan de juistheid van dit bericht te twijfelen. Een grootsch militair belang meent men de En gelsche actie niet te behoeven toekennen. Archangelsk ligt meer dan duizend kilometer van het eigenlijke oorlogsterrein. Het Engelsche expeditiecorps zou al heel sterk moeten zijn, en dit niet alleen numeriek, om van Archangelsk uit met succes den moeilijken opmarsch naar het Zuiden te ondernemen, noch daar gelaten dat men daarbij ten zeerste door de weers omstandigheden zou moeten worden begunstigd. In militaire kringen te Berlijn acht men het uit gesloten dat deze expeditie nog tijdig op het belang rijkste oorlogsterrein kan zijn om den strijd daar te influenceeren. Van Archangelsk leidt een spoorweg naar Moskof welke op de hoogte van Wologna nog een vertakking heeft naar Leningrad Deze spoorweg moet echter voor het vervoer van groote troepen contingenten en wapens niet geschikt zijn. Bovendien is de haven van Archangelsk, in tegenstelling tot Moermansk, niet ijsvrij. Men vermoedt dat de Engelschen Archangelsk heb ben gekozen, omdat Moermansk te dicht bij de noor delijkste frontlinie, waar generaal Dietl met zijn troepen staat, is gelegen. Van Duitsehe zijde neemt men de Engelsche lan ding te Archangelsk militair beschouwd niet au sé- rieux en men gelooft in deze actie meer een propa gandistische, dan een ernstig militaire manoeuvre te moeten zien. ELECTRICITEIT VAN NOORWEGEN NAAR DUTTSCHIiAND EN DENEMARKEN. STOCKHOLM. Men zal zeer spoedig met een grootsch project beginnen dat ten doel heeft elec- trlciteit van Noorwegen naar Duitschland en Dene marken t© leiden. Men verwacht dat Noorwegen reeds volgend jaar over zooveel electrische ernergie zal beschikken dat een export naar Denemarken en Duitschland loonend zal zijn. (United Press.) VRAAGGESPREK MET MR. M. M. ROST VAN TONNINGEN OVER HET ECONOMISCHE FRONT. HILVERSUM 15 October. Hedenavond zal over Hil versum I van 1B.2O—19.30 uur een vraaggesprek uitgezon den worden met Mr. M. M. Rost van Tonningen 'over het economische front (A. N. P.). FAILLISSEMENTEN. De Ilaorlemsche Rechtbank heeft op Dinsdag 14 October 1941 geen faillissementen uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillisse ment van M. A. J. M. Bouchette, Neonlichthandelaar, han delende onder de firmabenaming Bureau „Vasro" Haarlem, Zijlweg 75. Curator Mr. F. J. D. Theysc te Haarlem. Door het verbindend worden der slot uitdeelingslijst is geëindigd het fallissement van: J. C. A. van Rijn, bedrijfsleider, wonende te Haarlem, Raamsingel 50 rood. Curator Mr. D. de Jong te Haarlem, Gesprekken met mijn kater. LANGS DE STRAAT NZE kater heet Snippie. Hij leeft bij intuïtie en dus gelukkig. Hom kwelt nooit de zorg voor den dag van morgen en nooit de her innering aan den dag van gisteren. Hij leeft. Zoo maar: leven. Als hij zin heeft te gaan slapen draait-ie zich een paar maal lui om, geeuwt en gaat dan ergens op den grond liggen, onverschillig waar, als het maar een zacht plekje is. Dus niet eerst na denken. overleggen, concludeeren en dan handelen, nee: direct, intuïtief doen. Dat moet erg gemakkelijk zijn. Stelt u eens voor, dat wc in een wereld leefden waarin we al onze impulsen zonder eenige rem kon den volgen en dat we dat zouden kunnen doen zonder een ander te hinderen. Dot zou alleen gaan indien we uitsluitend op een natuurlijk instinct en niet op onze verstandelijke vermogens ingesteld waren of om het anders te zeggen indien we ons door ons onderbe wustzijn met uitschakeling van het bewuste denken lieten leiden. Ja en dat is nou juist jullie fout, zei Snippie (hij is zeer eerzuchtig: leest, van de leuning van mijn stoel af mee als ik schrijf en voelt zich zelfs boven de meeste menschen verheven, een meester of mees teres erkent-ie niet). Jullie beredeneeren alles te veel. Nou weer. Je zit nou weer na te gaan wat er alle maal in je binnenste zou moeten gebeuren om rustig ergens te gaan slapen. Dat is onzin. Als je slaap hebt dan ga je slapen. Je wilt toch zeker niet, dat ik op den grond liggen? Waarom niet? Misschien zal het te hard zijn. Dan neem je een divan of een stoel, maar ga alsjeblieft niet eerst een uur zitten piekeren wat er nou alle maal uit- en ingeschakeld moet worden voor je rustig je hoofd kan neerleggen. Daar begrijp jij toch niks van. Jij trekt je ner gens wat van aan. Als je wist hoeveel zorgen wij menschen tegenwoordig hebben Tjonge, tjonge, het is weer erg hoor! Kom je niet uit met je gas en electriciteit of is je textielkaart al weer op? Nu, dat gaat allemaal wel ofschoon met het gas was het op 't kantje af, maar nou heb ik een week- schema gemaakt en daar zullen we ons dan aan houden. -— Is er dan nog Ja, natuurlijk, je melk kunnen we nog wel even warmen. Maar wat zijn die zorgen dan, die je zoo kwel len? Nou ja, zorgen, zorgen, zoo'n prettige winter zal het nou ook niet worden of dacht jij van wel? Och, ik maak me niet zoo gauw druk. Ik blijf optimist hoor! Zoo lang duurt zoo'n winter ook niet. Jij hebt altijd drie keer de narigheid. Eerst pieker je er een tijd van te voren over, dan komt het en meestal valt het mee en tenslotte zit je nog te den ken dat als je dit niet gedaan had en dat niet het nog zou zijn meegevallen Wat schiet je daar nou mee op? Niet veel. dat geef ik toe, maar wat kan je er aan doen? Zoo zijn wij menschen nu eenmaal. Dat is een armzalig excuus. Als je een keer in de week biefstuk hebt en ik zou het voor je neus weggraaien en later zeggen: zoo ben ik nu eenmaal, nam ie er dan genoegen mee? Neen, maar. Nee. niks te „maren" en zal ik je eens wat zeg gen en wat ik zeggen zal heb ik ook niet van mezelf maar van een Angora-kater en zooals je weet zijn dat wljsgeeren van het zuiverste water. Ofschoon ik moet zeggen dat het een arrogante kerel is. Hij ziet mii er een beetje te netjes uit, Je kent hem wel: hij woont twee huizen verder. Bruinig is 't-ie. Jawel, wat zei-ie dan? Hij heet Smyrna, Smirretje wordt-ie door de kinderen genoemd en hij zei, dat de menschen veel te zwaartillend zijn, te bezorgd en te veel met zich zelf bezig. Ze piekeren den heelen dag maar of dit nou goed is en dat niet verkeerd. Ze krijgen rimpels in hun voorhoofd en worden vreeselijk zwaarmoedig en dan ineens hebben ze weer een dolle bui en dan doen ze niets dan hard lachen. Vooral als ze wat uit een glaasje gedronken hebben. Je moet me, tusschen twee haakjes, bij gelegenheid toch eens vertellen wat ze daar eigenlijk ingieten. Maar enfin, je weet het nu, pieker niet zoo man, dat gefronste voorhoofd maakt je trouwens ook niet knapper. Maar goed, dat is mijn zaak niet. Maak nou je stukje maar rustig af want ik ga even naar buiten. Misschien is de witte poes van hiernaast er wel. Tot vanavond zullen we dan maar zeggen". En voor ik de gelegenheid had om hem een passend antwoord te geven was-ie de kamer al uit. Zijn rug stond hoog van zelfvoldaanheid. Katers zijn wijze beesten, zegt-ie altijd van zich zelf. Soms moet ik hem helaas wel eens gelijk geven. B. K. ORGELCONCERT. Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo Kerk te Haar lem, op Donderdag 16 October 1941, des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert. Programma. 1. Salmo XIX, 2. a. Larghetto, b. Fuga, 3. Sonate f kl. t., 4. Intermezzi, 5. Passacaglia en Fuga, B. Marcello. G. B. Bassini. C. F. Pollaroli. Padre Martini. H. Andriessen. v. d. Sigtenhorst Meyer. De vroegere president van Panama, Arias, is, naar Associated Press meldt, aan boord van het Hon- dureesche schip „Cefalu" te Cristobal in de Kanaal zone aangekomen. De nieuwe Panameesche regeering verlangde dat hij een document zou teekenen, waar in verklaard wordt, dat hij vrijwillig is afgetreden, doch Arias weigerde. (D.N.B.) Uit Helsinki verneemt het D.N.B.: Naar het Finsche ministerie van Buitenlandsche Zaken bekend maakt, is het voormalige Finsche koopvaardijschip Margareta", dat de Engelschen destijds gekaapt en naar Gibraltar gebracht hadden, op een reis van Gi braltar naar Engeland onder Engelsche vlag getorpe deerd en gezonken. De bemanning, waaronder acht Finnen, werd gered en naar Engeland overgebracht. Felix Timmermans en Ernest Claes zullen Dins dag 21 October te Berlijn uit hun werken voorlezen op uitnoodiging van de Fichtegesellsehaft, in het kader der voordrachten van „Boek en Volk". (D.N.B.) De Fransche visschersboot „Angelus" is in de nabijheid van New-Foundland door de Engelschen opgebracht, naar het Fransche persbureau Afip uit St. Malo meldt. De „Angelus" heeft een tonnage van 338 en een bemanning van 34 koppen. Bij de Zuidkust van Schonen zijn, naar het Zweedsche telegraaf agentschap meldt, Dinsdag in de vroegte het Deensche stoomschip „Sonita" en het Zweedsche stomschip „Sojan" met elkander in bot sing gekomen. Eerstgenoemd schip zonk binnen een minuut. Van de uit 25 personen bestaande beman ning konden slechts vier man, waaronder de kapitein, worden gered en naar Trelleborg worden overge bracht. (D.N.B.) TIJDBEELD. Het gebeurt bij een achterdeur van een groot kantoor, in een smalle straat te Amsterdam. In de straat staat een koopman bij een handkar zijn waar aan te prijzen: „Mooie peren! Suikerperen! O, wat zijn ze weer mooi!" Een jonge man komt uit het kantoor naar buiten en roept den koopman aan. De onderhandelingen over den aankoop van eenige vruchten beginnen. Middelerwijl komt een keurig gekleede, oudere heer,, blijkbaar een chef (wie weet is het de direc teur-zelf wel!) voorzichtig om een hoekje van de deur kijken. Dan betreedt .bij. het terrein veilig bevindend, de straat en wenkt op zijn beurt den koopman. „Mooie peren, meneer!" zegt deze. „Zal ik een paar pondjes voor u afwegen?" (De jonge man is mtusschen met zijn aankoop weer in het kantoor verdwenen). „Ja man, mooie peren. Dat geloof ik graaf*. Maar", laat hij haastig fluisterend volgen: „heb je tabak bij je?1' „Tabak?" vraagt de koopman, ten hoogste ver baasd. „Tabak??" „Precies. Tabak!" „Ja", zegt de koopman na eenig nadenken, ,,'k Heb wel wat tabak. Maar da's niks voor u!" „Laat 's kijken!" zegt de meneer. De koopman haalt uit den binnenzak van zijn gerafeld jasje een blikje voor den dag, dat eens als bergplaats voor 12 sigaren (van wie weet welk fijn merk!) gediend heeft, maar nu grove krultabak bevat. „Als u er wat van hebben wilt", zegt hij aar zelend. „Neemt u er gerust zooveel uit als u wil. Maar 't is niet zulke fijne, hoor!" „Nee man, veel heb ik niet noodig!" zegt de meneer. „Ik wil je niet ontrieven. Alleen maar wat om mijn pijp te stoppen. Wacht, ik zal hem even halen!" Hij verdwijnt in het gebouw en komt even latei- terug met een pijp in de hand. Begeerig grijpt hij naar het blikje, dat de koopman hem weer geopend voorhoudt en stopt zijn pijp zorgvuldig met het kruid, dat hij in vroeger dagen waarschijnlijk ver foeid zou hebben. Daarna haalt hij een doosje lucifers uit zijn zak en steekt er den brand in. Dan grijpt nii in zijn vestzak en stopt den koop man iets in de hand. dat hem zeer dankbaar stemt. En lustig dampend gaat de meneer het kantoor weer in. In dagen van tabaksschaarschte kom je tot zulke dingen. J. C. E. Het laatste millioen loten van „Winterhulp" Verschillende acties ter stimuleering van den verkoop De premietrekking van de loterij van „Winterhulp Nederland", die oorspronkelijk in December zou wor den gehouden is thans vier weken vervroegd en zal dus reeds in November plaats vinden. Men is thans bezig het zesde en laatste millioen loten van de hand te doen en dat gaat vrij vlot zoo vertelde in een persconferentie de landelijke propagandist, de heer W. J. Eckhardt. Men is thans bezig met het or- ganiseeren van bedrijfsloterijen, waarbij de mede werking is verkregen van de 30 Kamers van Koop handel, die ons land telt. Verschillende bedrijven hebben van de Kamers een schrijven ontvangen waarin werd verzocht loten te koopen teneinde deze op de een of andere wijze ter beschikking te stellen van het personeel. Dr. M. Hirschfeld, de secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart heeft zijn schriftelijke goedkeuring aan deze actie verleend. Men hoopt zoo per rayon 20 a 25000 loten te verkoo- pen. De bedrijven moeten zich voor het koopen van loten rechtstreeks tot het bureau van „Winterhulp" wenden, dus niet tot de Kamers van Koophandel. Bovendien is er nog een nieuwe attractie ter sti muleering van den lotenverkoop en wel de „Geluks- trein". Deze attractie zou men een modern en ver beterd „Rad van Avontuur" kunnen noemen Een groote landkaart van ons land met de verschillende steden en daarop een rad met plaatsnamen. Dit rad bevindt zich op de plaats waar eigenlijk het IJsel- meer had moeten liggen. Er zijn vier pijlen: twee ho rizontaal en twee verticaal en men kan houtjes koo pen met een plaatsnaam er op. Wijst nu een pijl een plaatsnaam aan, die overeenkomt met den naam op het gekochte houten plaatskaartje dan heeft men recht op 12, 6, 4 of 2 loten al naar gelang men den eersten, tweeden, derden of vierden prijs heeft. Op de landkaart wordt dan de plaats aangeduid door een roode stip verlicht. In totaal worden er 24 plank jes uitgereikt tegen 50 cent per plankje. Elke pro vincie heeft een dergelijke attractie, soms stelt de landkaart ook het Oostelijk Halfrond voor en dan kan men den geheelen tocht van de Uiver in de Mel bourne-race volgen, maar het berust allemaal op het zelfde principe. De laatste „lootjes" wegens het zwaarst, zoo zei de heer Eckhardt, doch we doen alles om ons er zoo vlug mogelijk doorheen te slaan. Dat men goede hoop heeft, dat dit zal gelukken blijkt wel uit de vervroe ging van den datum van de premietrekking De Ned. vrijwilligers naar liet Oostfront DE TEKST VAN DEN EED 's-GRAVENHAGE, 14 October. (A.N.P.) De eed, die Zaterdag jl. te 's-Gravenhage eerst in het Duitsch door den Duitschen commandant werd afgelegd en vervolgens in het Nederlandsch door den leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert van de naar het Oostfront vertrekkende vrijwilligers werd afgenomen, had den volgenden inhoud: „Ik zweer bij God dezen heiligen eed: dat ik in den strijd tegen het bolsjewisme den opperbevelhebber der Duitsehe weermacht, Adolf Hitier, onvoorwaardelijk zal gehoorzamen en als dap per soldaat bereid zal zijn, te allen tijde voor dezen eed mijn leven in te zetten". EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amster dam voor hets cand.-ex. Duitsehe taal en letter kunde: mej. F. S. de Vrieze. Bevorderd tot arts: mej. E. Schröder, Bussum; mej. M. .P I. van Beverwijk, Amsterdam en de heeren W. M. E. C. Schot, Zandvoort; A. L. H. Engels, Helden en R. Vermeer. Harderwijk. Geslaagd voor het artsenexamen le gedeelte: de heeren G. A. Carol, Amsterdam; K. L. Kout. Batavia; J. Th. H. Grond. Amsterdam en M. Menschaer, Kota Mobagoe.. Bevorderd tot doctor in wis- en natuurkunde op proef schrift getiteld: „Bijdrage tot de synthese van adermine en verwante verbindingen". H. M. van Wagtendonk. Geslaagd voor doet. ex wiskunde: A. F. Vester, voor cand.-ex. wis- en natuurkunde (G): M. W. Bosch, idem (1) mej. M. Meyst, idem (E): E. J. Dubel, idem (A): W. A. Terwijn. Aan de Groningsche Universiteit is geslaagd voor het cand.ex. Godgeleerdheid, A. Brill te Haar lem. VERBOUWT MEER HAKVRUCHTEN OOGST IN MILL,TONNEN AARDAPPELEN SUIKERBIETEN VOEDERBIETEN 1953 41.5 31 DE NIEUWE NEDERLANDSCHE STAATSLEENING 1941, GROOT 500 MILLIOEN. 's GRAVENHAGE 14 October (A. N. P.). Aan het prospectus van de 31/5 pet. Nederlandsche Staatsleening 1941, uitgegeven krachtens de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied no. 178/1940 van het Koninkrijk der Nederlanden, groot nominaal f 500.000.000,— is het volgende ontleend: De leening is verdeeld ln schuldbewijzen aan toonder, groot 1000,—, 500,— en f 100,—, coupons betaalbaar 15 Mei en 15 November. De leening heeft een looptijd van ten hoogste 20 jaren. Te beginnen met het jaar 1942 wordt telkenjare op 15 November een aantal schuldbewijzen, bij loting aangewezen, a pari afgelost. Jaarlijks wordt voor deze aflossing besteed een bedrag van ten minste 5 pet. van het bedrag der leening. Versterkte en algeheele af lossing kan ten allen tijde plaats hebben. De koers van uit gifte is 971/0 pet. De schuldbewijzen met de daarbij behoorende coupons zullen zijn' vrijgesteld van ,alle Nederlandsche zakelijke belastingen, welke van schuldbewijzen ten laste van Ne derland en van de daarbij behoorende coupons mochten worden geheven. (Deze bepaling sluit niet in eene vrij stelling van de persoonlijke belastingen naar inkomen en vermogen.) Ieder deelnemer is bevoegd voorkeur te vragen voor het geheel of een deel zijner inschrijving. Bij de toewij zing zal in de eerste plaats een bedrag, waarvoor prefe rentie is verzocht, van ten hoogste 10.000 aan eiken deelnemer worden toegewezen en daarna, indien mogelijk, ook het meerdere. De storting van het verschuldigde wegens toegewezen schuldbewijzen moet geschieden ten kantore waar ls in geschreven, op 15 November 1941, vóór 12.30 u. n.m. Omtrent de mogelijkheid van beleening bij de Neder landsche Bank, ingeval de inschrijver met betrekking tot de storting liquiditeitsmoeilijkheden mocht ondervinden, wordt verwezen naar hel afzonderlijk bericht, daarom trent gepubliceerd. Dit bericht is bij de inschrijvings kantoren verkrijgbaar. Na den dag van storting worden geen stortingen meer aangenomen dan na verkregen machtiging van den Secre taris-Generaal van het departement van financiën, die zich voorbehoudt aan zijne machtiging die voorwaarden te verbinden, welke ter voorkoming van schade voor 's Rijks schatkist zullen worden gevorderd. Tegen storting van het verschuldigde bedrag zullen rece- pissen worden uitgereikt. Deze recepissen zullen zoo spoedig mogelijk, in elk geval vóór 15 Mei 1942, bij de kan toren van inschrijving en hunne bijkantoren in Nederland kosteloos tegen de definitieve schuldbewijzen worden ver wisseld. De gelegenheid tot verwisseling wordt in de Staats courant aangekondigd. Aan elke recepis bevindt zich een stortingsbewijs tot het bedrag van dat recepis. Ingeval tot eene gedwongen lee ning wordt overgegeaan, kunnen deze stortingen worden afgescheiden en dienen ter voldoening aan de verplichting tol storting op die leening. Deze stortingsbewijzen zijn waardeloos indien de ge dwongen leening niet wordt uitgeschreven. Indien op de vrijwillige leening niet voor vijfhonderd millioen gulden wordt ingeschreven en toegewezen, wordt eene 21/0 gedwongen 40-jarige annuïteitsleening pari uitgegeven, welke hetzij door aflossing a pari, hetzij door inkoop beneden pari kan worden gedelgd. Degenen, die volgens onderstaande regeling a tot en met c deelnemen in de Vrijwillige leening, vrijwaren zich daarmede voor een aanslag in de gedwongen leening. Het bedrag der aan slagen in een eventueel uit te geven gedwongen leening zal het dubbele beloopen van de volgens a tot en met c in te schrijven sommen. De stortingsbewijzen, bij de rece pissen der vrijwilige leening uit te geven, zullen alsdan tot het dubbele van het daarin vookomende bedrag als stor ting worden aangenomen. a. De binnen het rijk wonende natuurlijke personen, die voor het „belastingjaar" 1 Mei—31 December 1941 zijn of worden aangeslagen in de vermogensbelasting, vrij waren zich voor een aanslag in de gedwongen leening door deelneming in de vrijwillige leening volgens de onderstaande tabel. Het bepaalde bij artikel 449 B. W. blijft evenwel van kracht. Indien echtgenooten afzonder lijk zijn of worden aangeslagen, wordt het bedrag hunner deelneming bepaald naar hun gezamenlijk vermogen. 19 de belastingplichtige op of na 1 Mei 1941 overleden dan rust de verplichting tot deelneming op de erfgenamen van den overledene. Zuivere vermogens. (Zonder den aftrek, welke plaatt vindt voor de toepassing van het tarief). 20.000 of meer. doch minder dan 70.000 70.000 150.000 150.000 300.000 300.000 J 500.000 500.000 De bedragen, waarvoor moet worden deelgenomen, zijn voor bovenstaande vijf groepen resp. 400, vermeerderd met 100 voor elke 5000, waarmed» het zuiver vermogen 20.000 te boven gaat. 1400, vermeerderd met 100 voor elke 4000, waar mede het zuiver vermogen 70.000 te boven gaat. 3.400, vermeerderd met 100 voor elke 3000, waar mede het zuiver vermogen 150.000 te boven gaat. 8400, vermeerderd met 100 voor elke 2000, waar mede het zuiver vermogen 300.000 te boven gaat. 18.400, vermeerderd met 100 voor elke 1500, waar mede het zuiver vermogen 500.000 te boven gaat. b. De lichamen, bedoeld in artikel l en niet vrijgesteld bij of krachtens artikel 2 van het besluit op de winstbe lasting 1940, met uitzondering van die, bedoeld onder c dezer regeling, vrijwaren zich voor een aanslag in de ge dwongen leening door deelneming ln de vrijwillige leening voor 'n bedrag, dat gelijk staat met 3 ten honderd van hun zuiver vermogen, volgens artikel 5 van genoemd besluit, aan het einde van het boekjaar, waarin 31 December 1939 valt, met dien verstande, dat lichamen, welker zuiver vermogen minder dan 50.000,— bedraagt, van een aan slag in de gedwongen leening zullen zijn vrijgesteld. Aan spraak op volstorting-van aandeelen wordt hierbij niet tot het zuiver vermogen gerekend, zoolang geen volstor ting is uitgeschreven. Naamlooze vennootschappen, welke vóór l Januari 1942 ontbonden zijn, zullen niet in de ge dwongen leening worden aangeslagen. Voor z.g. „leege" N.V.'s is het zuiver vermogen gelijk aan het gestorte kapi taal, verminderd met eventueel in N.V. aanwezige ver liezen. c. De hier te lande gevestigde ondernemingen, welke het levensverzekeringsbedrijf in den zin van artikel 2 der wet op het levensverzekeringsbedrijf 1922 (staatsblad no. 716) uitoefenen, alsmede de particuliere pensioenfondsen, vrijwaren zich voor een aanslag in de gedwongen leening door deelnemeng in de vrijwillige leening voor een bedrag, dat gelijk staat met drie ten honderd van de gezamen lijke waarde hunner bezittingen, volgens de laatstelijk vastgestelde balans. Nieuwe invoermetlioden in Ned.-Indië Het A. N. P. meldt uit Batavia: Zooals bekend heeft do Ned. Indische regeering maatregelen genomen om de moei lijkheden te ondervangen, welke voortvloeien uit de ge wijzigde economische verhouding met Japan. Hierdoor kwam de invoer van goedlcoope goederen uit Japan geheel tot stilstand. Ten einde nieuwe invoerkanalen te vinden, werd de Algemeene Import Organisatie opgericht. Dr. Stokhuyzen, voorzitter van de vereeniging van Impor teurs en groothandelaars, heeft aan de Indische pers het volgende verklaard omtrent deze nieuwe organisatie: De oprichting van de Import Organisatie stond reeds arder vast. De totstandkoming is door de verhguding met Japan slechts verhaast. Het doel is, dat het nieuwe lichaam als alleenlnkooper zal optreden voor verschillende artikelen en wel voornamelijk textielgoederen. De op richting dient daarom op snelle wijze te geschieden, daar de Ver. Staten niet langer wenschen te handelen met im porteurs in Ned. Indië afzonderlijk en wel naar aanlel- dir\g van daaromtrent opgedane ervaringen. Men wenschte in Amerika slechts te doen te hebben met één organisatie, die dan als centraal Inkoopster zou optreden. Voorloopig zullen slechts textielwaren. glasartikelen en chemicaliën worden ingekocht. Uitbreiding van dit aantal wordt echter onder oogen gezien. Na den inkoop zal de algemeene import organisatie de verdeeling der inkoopen onder de importeurs regelen. Korte bevelen - oprukkende troepen - zware gevechten. Steunt de Nederlandsche ambulance v. h. Oostfront Koninginnegracht 22 Giro: 87600 's-Gravenhage .(Foto Polygoon—v. Bilsen). RADIOPROGRAMMA. 1 DONDERDAG 16 OCTOBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 5.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9,25 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor den boer. 11.20 Zang m. pianobegeleiding en gramofoonmuz. 12.00 En semble Bandi Balogh, 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws-, en economische berichten. 1.00 Klaas van Beeck zijn orkest en soliste. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Zang en piano. 3.00 Orgelconcert. 3.00 Voor de zieken. 4.00 Cyclus: „De eeredienst der Kerk". 4.20 Gramofoonmuziek. 4.30 Melodisten en solist. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Omroeporkest en solist. 6.30 Sport en lichamelijke opvoeding. 6.45 Gramofoonumuziek. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gevarieerd programma. 8.10 Radio- tooneel. 8.30 Gramofoonmuziek. 8.45 De Ramblers. 0.15 Gramofoonmuziek. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00— 10.15 B. N. O. Engelsche uitzending: National Features of the Netherlands. HILVERSUM H, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 5.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.0Ö Morgenwij ding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Zang met pianobege leiding. 10.40 Voordracht. 11.00 Ensemble Willy Kok. 11.45 Gramofoonmuziek. 12,00 John Kristel en zijn orkest en soliste. 12.45 B N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 1.45 Voordracht. 2.00 Molto Cantabile en gramofoonmuziek. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Viool en piano. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, eco nomische en beursberichten. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.15 Causerie: „Sociale zorg ook voor U". 6.30 Pianovoordracht. 7.00 Actueel halfuurtje. 7:30 Gramofoonmuziek. 7.45 Cau serie „Brandende kwesties". 8.00 Omroep-Symphonie-orkest en solist. 8.45 Causerie „Bestaansmiddelen op Voorne en Putten in vroegeren en lateren tijd". 9.00 Omroep-Sym- phonieorkest. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00 Gram»* foonmuziek. 10.10—10.15 Avondwijding.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2