300.000 Alkmaar Packet Dubbele rol der Jappen in Batavia Kort en bondig De geldzuivering HET NED. ROODE KRUIS Luidspreker: Een aoor Soekarno belegde openbare bijeenkomst op het Koningsplein te Bata via, is ondanks een Japansch verbod toch gehouden. Voordat de Japansche politie en militairen daar gearriveerd waren, had zich reeds een behoorlijke menigte op het Koningsplein verzameld. Toen auto's met rood-witle vlaggen van Menting uit probeerden Noordwaarts langs het Koningsplein-Oost te rijden, wer den zij door de Japanners bij den spoor wegovergang tegengehouden, maar toen Soekarno. vergezeld van een met een ge weer bewapenden bewaker verscheen werd het een ieder toegestaan naar de renbaan verder te gaan. De juichende menigte bracht de fascis- tengroet. Zij, die buiten de renbaan had den staan wachten, mochten niet op de renbaan komen, zoodat Soekarno slechts het woord voerde voor een half gehoor. Ook aan Europeanen was de toegang tot de renbaan verboden, zoodat behalve Soe- karno's satelliet en alleen maar Chinee- «che journalisten tegenwoordig waren. Het is echter duidelijk gebleken, dat de opstandige elementen onder de bevolking slechts een uiterst gering deel van Java's bevolking van veertig millioen zielen uit maken. zoodat zelfs het zwakste Geallieer de bezettingsleger alleen reeds door zijn aanwezigheid alle mogelijke moeilijkheden in de kiem zou smoren. Officieel is gemeld, dat de bezetting van Java door Geallieerde strijdkrachten on geveer 4 October zal gesohieden. Het be stuur van Indië zal zoo mogelijk tezelfder tijd te Batavia worden ingesteld. Dit zal echter afhangen van de factor of men over voldoende communicatiemiddelen beschikt. De Japansche garnizoenen in Batavia zijn Zaterdag versterkt en nog meer troe pen zouden Zondag arriveeren om het hoofd te bieden aan wat de commandant van de geheime politie op Java noemde „mogelijke relletjes door de Indonesische nationalisten". Men voelt echter, dat ach ter het gedrag der Japanners schuilgaat de geheime wensch. dat de Geallieerden steeds meer moeilijkheden zullen onder vinden Zoo zijn de Japanners b.v. niet bereid te 'zorgen, dat de zender te Ban doeng in handen der Geallieerden komt. Soekarno achten zij niet gevaarlijk, maar wel een groep fanatici, wier gangen mo menteel door de Japansche geheime politie worden nagegaan, zoo meldt Un. Press. Volgens Japansche mededeeling zijn sinds de aankomst der hulpcolonnes vijf Japan ners en één Indo-Europeaan gedood. De heer E. C. Zimmerman, handelswaar nemer van het departement van Econo mische Zaken van Oost-Indië voor de Ver. Staten, heeft verklaard, dat men in Oost-Indië zal streven naar de hervat ting van de rubberexport in de grootst mogelijke hoeveelheden en op den kort- eten termijn. De behandeling der geïnterneerden Mevr. Van Mook, echtgenoote van den' luit. Gouv.-Gen., vertelde hoe door de Japanners vrouwen met stokken werden geslagen tot zij het bewustzijn verloren, terwijl haar kinderen gedwongen waren toe te zien. Eén van haar vriendinnen was zóo geslagen, dat zij vier maanden lang Verschuivingen naar links in Frankrijk Zondag is het Fransche volk ter stembus getogen voor de verkiezing van leden van de .generale raden" van de departementen (kantons) die in normalen tijd tot taak had den den senaat te kiezen. De eerste resulta ten worden gekenmerkt door aanzienlijke zetelwinsten voor de socialistische en com munistische partijen. Vier van de Gaulle's ministers zijn reeds herkozen, onder wie René Pleven, de minister van financiën. Edouard Herriot, de voormalige premier, werd te Lyon herkozen. Voor 1070 zetels was de uitslag: 475 her verkiezingen en 595 nieuwe verkiezingen, verdeeld als volgt: 35 communisten, 165 so cialisten, 160 radicaal-socialisten, 61 centrum- candidaten, candidaten van de republi- kleinsche volksbeweging (voormalige ,,demo- crates populaires'j, 76 rechtsche candidaten, 50 onafhankelijken. De samenstelling van den Raad van het deparement van de Seine is nu: 52 commu nisten, 32 socialisten. 28 candidaten van de republikeinsche volksbeweging. 28 candida ten van de democratisch republikeinsche unie. 8 radicaal-socialisten en 2 onafhanke lijke socialisten. De Intemeeringskampen Het toezicht Br is een controle-apparaat op de inter- neeringskampen gevormd, dat onder leiding staat van den kolonel J. M. Snijders. Het ls een zoogenaamde vliegende colonne, welke sedert eenigen ttjd een scherpe controle uit oefent op de toestanden in de honderden kleinere en grootere kampen en kampjes, wélke over ons geheele land zijn verspreio'. Generaal Kruis van het Militair Gezag heeft ook persoonlijk verschillende inspecties ver richt ep zal dat ook in de toekomst doen. Tot nog toe heeft deze inspectie een onder zoek in kunnen stellen in ruim 30 kampen. 1 Het resultaat is inderdaad geweest, dat in enkele kampen misstanden zijn aangetrof fen: in één kamp zelfs dusdanig dat tot •lui ting is overgegaan Op het oogenblik zijn er tusschen de 80 a 90.000 politieke gevangenen in ons land. Men beschikt niet over voldoende bewaking. Het is dus volkomen uitgesloten een scherpe se lectie toe te passen. Er zijn daarom zonder twijfel onder het bewakingspersoneel en de kampleiding elementen, die niet op hun plaats zijn. Waar dit blijkt, zullen zij on middellijk verwijderd worden. Het is echter veelal hee! moeilijk bij het tekort aan per soneel tevoren in te gaijpen. Inmiddels is door den minister van Justi tie benoemd rnr. J. B. A. A. ter Veer tot directeur-generaal der opsporing, bewaking C» berechting van de politieke gevangenen. met een hersenschudding in een hospitaal moest blijven. Een probleem voor de Geallieerden vor men 15,000 a 20.000 Javanen, die door de Jappen naar Singapore zijn overgebracht en daar zeer slecht zijn behandeld. Op het eiland Babalthoep is een kamp ontdekt, waar Indiërs behandeld zijn als in het beruchte kamp Belsen. BINNENLAND Ir. Ch. Th. Groothoff, beheerder der Limburgsche mijnen, heeft een ernstig ver maan tot de mijnwerkers gericht. De dag productie is wel is waar gestegen tot 20.000 ton, maar die stijging is verkregen doordat de arbeiders minder verzuimen, niet door grootere individueele prestatie. Tot dusver zijn de mijnwerkers nog niet bereid geweest een poging te doen de redelijke prestatie te bereiken die van hen verlangd kan worden. Te Pernis heeft het echtpaar Van Veelen- v. d. Steen zijn 70-jarige bruiloft gevierd. 26. 27 en 28 October zal „Den Bosch" feest vieren omdat het dan een jaar bevrijd is. Breda viert het feest op 29 October. Te Neede is de Ned. Herv. Kerk door brand verwoest. Kortsluiting is vermoede lijk de oorzaak. De toren dateerde uit de 15e eeuw, het kerkgebouw zelf werd in het mid den van de 39e eeuw gezet. Zaterdag is in het Rijksmuseum te Am sterdam de tentoonstelling .Kunst in vrij heid" door den minister van onderwijs Prof. dr. G. v. d. Leeuw geopend. In Breda is een tekort aan groenten, omdat de boeren vrijwel geen groenten meer ter veiling brengen. Zij laten de meeste groenten in den grond staan om ze straks tegen nieuw geld te kunnen veikoopen. Op de jongste veiling tq Breda waren sléchts een paar karretjes met groenten. De minister van Landbouw. Visscherij en Voedselvoorziening zal op Dinsdag 25 September des avonds te 9 uur voor de radio een rede uitspreken over „De moeilijkheden in den landbouw" als inleiding op een serie radiocauserieën ten behoeve van den land bouw. Het ligt in de bedoeling in deze ru briek iedere week op hetzelfde uur een on derwerp door deskundigen te doen behan delen. BUITENLAND In Slam is een democratische regeering gevormd onder leiding van het hoofd der verzetsbeweging gedurende den oorlog, Nai Seni Framot. De Britsche ambassadeur le Madrid heeft opdracht gekregen een onderzoek in te stellen naar de gevangenhouding van twee republikeinsche Spanjaarden en zoo noodig stappen te doen bij de Spaansche regeering. Mac Arthur heeft een volledig rapport gevraagd over de financien van het Japan sche Keizerlijk, met inbegrip van het prïvé- vermogen van den Keizer. Ook zal een on derzoek worden ingesteld naar het vermo gen der Japansche handelskoningen. Den leden van Brilsche strijdkrachten in Duitschland is verboden met Duitsche vrouwen te trouwen; ook mogen ze niet bij Duitsche families ingekwartierd worden. Al le verbroederingsverboden zijn Ingetrokken. Luit-gen. Doihara is door de Japansche regeering uitgeleverd. De Belgische luchtvaartmij. Sabena gaat weer vliegen en hoopt binnenkort een dienst Brussel-Amsterdam te openen. SPORT. KORFBAL. De competitie 1945-46 zal een „noodcompetitie" zijn. De wedstrijden om het kampioenschap van Nederland zullen zoo «enigszins mogelijk worden gespeeld. WIELRENNEN. De sluitingswedstrijden in het Amsterdamsche Stadion. waarbij I Scherens en Derksen, die in Denemarken verblijven, niet aanwezig konden zijn, heb ben de volgende resultaten opgeleverd: In de laatste sprint-a-trois wist de Belg van Looveren zoo snel weg te schieten, dat hij zijn twee mededingers ver achter zich liet. De felle strijd tusschen Van Vliet en Cote- net werd door Arie met banddikte gewon nen. Deze reed de laatste 200 meter in den mooien tijd van 12 sec. De totaaluitslag was: 1 Van Vliet met 4 punten. 2 Van Looveren met 5 punten en 3 Cotenet met 6 punten. De 25 kilometer stayers-wedstrijd werd door Bakker in 21 min. 40 1/5 sec. gewonnen. De winbaar van de amateursprints werd Bonte koe. Op het parcours van Valkenburg werd het Nederlandsche wegkampïoenschap voor amateurs Zondag j.l. verreden, met een ge middelde van 33.94 km. per uur. De Amster dammer C, Kleefstra bleek de sterkste. Hij reed 49 km. in 1 uur 30 min. en 40 sec. en veroverde hiermede het Nederlandsche kam pioenschap. Als nummer 2 passeerde Ver hoeven uit Overschie. 3 en-4 waren W. van Vliet en J. Storm, die twee min. 4 sec. na den winnaar arriveerden. De 18 ronden voor professionals en onafhankelijken met een totalen afstand van 111 km. werden gewon nen door Middelkamp na een formidabelen sprint. 2 en 3 werden Steenbakkers en de Ruiter. Besloten is de wereldkampioenschappen 1946 in Frankrijk te doen houden. ROEIEN. Het lange afstandskampioenschap van den Amste! zal op 30 Sept. a s. gehouden worden. Ingeschreven hebben de achtriems- gieken van den Amstel, Willem 3 en Het Spaarne; voor de tweede afdeeling die van het Spaarne, de Amstel en de eerste en tweede ploeg van de Zaanlandsche Zeilver- eenlging. VOETBAL. Uitslagen van de wedstrijden om den N.VB.-beker: Alkmaarsche Boys—E.D.O. (1—3). In dezen wedstrijd zijn de Boys er niet in geslaagd het overwicht, dat zij vooral in de tweede helft uitoefenden, in doelpunten om te zet ten. De rust kwam met 12 en daarna scoor de Spek zijn derde doelpunt Het achtertrio met v. d. Berg als vervanger van Wille wist zeer goed den aanvallen van Alcmaria het hoofd te bieden en zoo kwam het einde met S1 in het voordeel van E.D.O. R.C.H.—HAARLEM (3—3). Deze plaatselijke ontmoeting is zeer spannend geworden, doordat de doelpunten afwisselend voor bei de clubs kwamen. De ruststand was 12; het R.C.H.-doelpunt was door een penalty van Hansen verkregen. Kort na de pauze scoorde Biesbrouck den gelijkmaker, waarna 10 min. voor het einde een schitterend doel punt van Kick Smit volgde. Het einde van dezen enthousiast gespeelden wedstrijd kwam met den derden gelijkmaker van R.C.H., door Biesbrouck gescoord. Veïsen—Kennemers 3i; Stormvogels— Alcm. Vlctrix 1—1; V.S.V.—Z.V.V. 6—2; Onze Gezellen—I.E.V. 3—3; Beverw.—V.V.B. 4—1; Bloemend.—Spaarnev. 8—1: H.F.C.—Terrasv. 2—3; Ripperda—VI. Vogels 5—3; E.H S.Kin- heim 5—5; D.C.O.—D.I.O. I—1; T.Y.B.B.— Schoten 4—2. Het Overheidspersoneel Verdere verbetering der loonen en salarissen overwogen In afwachting van het tot stand komen ecner definitieve herziening van het Be zoldigingsbesluit heeft de regeering zich beraden over de vraag, of er aanleiding bestaat, om naast de maatregelen, vervat in het Koninklijk Besluit no. F 55, reeds thans bij wijze van overbrugging verder gaande voorzieningen met betrekking tot de financieele positie van het rijksperso neel voor te bereiden. De regeering beantwoordt deze vraag in beginsel bevestigend in dien zin. dat zij, voor zoover zulks noodzakelijk mocht blij ken, bereid is, een voorloopige verbete ring van het salaris- en loonpeil, met name ten behoeve van het lager bezoldig de personeel, in gunstige overweging te nemen. In verband met een en ander heeft de regeering besloten, deze aangelegen heid op korten termijn nader te doen on derzoeken door een commissie ad-hoc, waarin, naast vertegenwoordigers van de regeering en enkele andere organen, de in het rijksoverleg vertegenwoordigde, centrale personeelsorganisaties zijn uitge- noodigd, zitting te nemen. Het ligt in de bedoeling, dat de beoogde salarisverbeteringen zich ook zullen uit strekken tot het personeel, werkzaam bij de lagere publieke lichamen. UITBETALING SALARISSEN In aansluiting op de regeling, volgens welke werkgevers bij hun bankrelatie hun behoefte aan nieuw geld voor loonen en salarissen kunnen opgeven, deelt het mi nisterie van financiën mede. dat thans ook postcheque- en girodienst daarbij inge schakeld is, zulks echter uitsluitend voor de gevallen, waarin de betrokkenen niet over een tegoed bij een bank of spaarbank beschikken. De aanvrage geschiedt door middel van een normaal cheque-advies, waaraan een uitdrukkelijke door den aanvrager onder- teekende verklaring moet worden toege voegd, dat: a. het aangevraagde bedrag noödig is voor twee weekloonen, alsmed- de maandsalarissen over September; b. de juistheid van het aangevraagde bedrag aan de hand van de loonen en salarislijs ten kan worden gestaafd; c. geen moge lijkheid bestond dit bedrag via een bank of spaarbank te verkrijgen. Het cheque-advies moet tezamen met deze verklaring in de gewone Tose giro- enveloppe naar het hoofdkantoor van den postcheque en girodienst worden gezonden, waarbij in den linker-bovenhoek moet worden vermeld: „aanvraag lonen". Beoefenaars van zelfstandige beroepen, zooals notarissen, deurwaarders, accoun tants, geneesheeren, tandartsen, dieren artsen, advocaten, architecten, alsmede deelgenooten in een firma zonder salaris- beding, kunnen op dezelfde wijze een be drag van ten hoogste 100aanvragen. De postcheque en girodienst zal de cheque-adviezen zoo kort mogelijk na 2 October bij de kantoren der posterijen be taalbaar stellen. Uitrelijk Vrijdag 28 September moei de bedoelde cheque-adviezen bij de po cheque en girodiensten te Den Haag z ontvangen. Bij te late inzending mag n op tijdige beschikbaarstelling van niei geld worden gerekend. NADERE VOORZIENING! Nade- is bepaald, dat het overdrag van 's rijles munten in zilver, nikkel, br« en zink tegen andere dan de nomin; waarde is verboden. Evenzoo het onttrt ken van munten aan de bestemming dc versmelting, verminking of anderszins. Handelingen hiermee in strijd wore als misdrijven te beschouwd. DE GELDKAA De minister van financiën raadt ie< aan een geldkaart te halen, ook al he hij 2ijn geld via een bank ingeleverd. Officïeele publicatie Adreswijziging Centrale Keuki De afdeeling Massavoeding van het Rijl bureau Voedselvoorziening in Oorlogsi (Centrale Keuken), die gevestigd was a den Maanweg 254, is verhuisd naar Oo duinlaan 2. 's-Gravenhage, telefoon 116390 ZAKENREIZE In verband met het overstelpend aan aanvragen voor reizen naar het bultenla zal ter verwerking hiervan het bureau kenreizen van het ministerie van handel nijverheid voor het publiek gesloten zijn v 24 September tot 1 October ONZE KUNSTSCHATTEN TERl NAAR NEDERLAND. Alle kunstschatten, antiquiteiten en bibl theken welke gedurende de vijandelijke b zetting in vijandelijk bezit zijn geraal dienen te worden aangegeven ingevolge vi ordening van het Militair Gezag van 24 J 1945. no. 133. Tot aangifte is verplicht een ieder die durende de vijandelijke bezetting het g noemde op eenige wijze, ai dan niet vr willig, heeft afgestaan aan een vijandelijk staat, vijandelijk onderdaan of een perse wonende, verblijf houden de of zich bevinde de in vijandelijk gebied, alsmede een !ed die daarbij betrokken is geweest of daarov dan wel omtrent het vervoer of de bewari inlichtingen kan verschaffen. Aangifteformulieren gratis veikrijgba bij de Stichting Nederlandsch Kunstbei Amsterdam, Ileerengracht 458, telef, 33133 Den Haag, Korte Vijverberg 7, telef. 1134 Met de verplichting tot aangifte wordt ge enkel fiscaal doel nagestreefd. Zij beoo alleen een volledige documentatie voor h terugvoideren van het aan Nederland or trokken kunstbezit. Deze gegevens sta uitsluitend ter beschikking van de Stichti Nederlandsch Kunstbezit." Rantsoeneeringsbureau gedistilleerde dranke De kantoren van het rantsoeneeringsb reau voor gedistilleerde dranken. L. Hav 57. Schiedam, zullen Zaterdag 22 en Maand 24 September a.s, gesloten zijn. BIJHOUDEN ADMINISTRAT DETAILLISTEN. Veelal wordt door detaillisten nog onvo doende voldaan aan hun verplichting t het bijhouden van een overzichteiijl administratie. In verband hiermede wor er door den centralen controledienst no maals op gewezen, dat iedere detaillist 'i grond van het voedselvoorzieningsbesli verplicht is van alles wat zijn bdrijf betre aanteekening te houden op zoodanige wij: dat uit de gehouden aanteekeningen te alli tijde de voor de controle noodzakelijke gevens zijn te verkrijgen. Bij niet voldo aan deze verplichting zal tegen den betro kene proces-verbaal worden opgemaakt. telt thans ruim leden. Geeft U op als lid; minimum contri butie f 1.- per jaar. Zoo U reeds lid bent, geeft U op als medewerker (ster) voor de ledenactie. Hoofdbestuur v.h. Nederlandsche Roode Kruis Prinsessegracht 27, 's-Gravenhage. M. Zwanenburg en Zn. BRANDSTOFFENHANDEL voorheen Kalverstraat 20, tlians: DE GENESTETLAAN 10, DRIEHUIS PASSAGIERSVERVOER PER SALONBOOT ingaande ZATERDAG 29 SEPTEMBER tot nadere aankondiging dagelijks (ook Zondags) VAX IJMCIDEX 17.15 uurx) VAN VELSEX 9.30 17.30 uur VAX AMSTERDAM8.00 15.15 uur x) Niet op Zatendag en Zondag Inlichtingen a/d kantoren; ÏJMUTDEX, STEIG.ERWEG 8. TELEFOON 4301 AMSTERDAM, DE RUYTEKK ADE Steiger 12 Tel. 49809 Het bestuur i de IJmuider Reddingsbrigade verzoekt hare leden om hunne tegenwoordige adressen o.p te geven (liefst schriftelijk) aan het secretariaat JULIAXAKADE 23. Zij', die aan de binnenkort aanvangende E.H.B.O— CURSUS wenschen deel te nemen, kunnen zich aldaar eveneens melden. WRINGERS Vermoedelijk over 3 maa den in beperkte mate krijgbaar de van ouds kende Engelsche ACME WRINGERS Bestel nu reeds bij LIWAï) Velserduinweg 173. IJm. Ooi OCHTENDMEISJE C WERKSTER gevraagd nader overeen te korrn condities. Mevr. v. d Mee Da Costalaan 51, Driehuis. KAPSTER gevr., goi kunn. onduleeren en kni pen. Dameskapper Alb Pel, Kennemerlaan 94, I Tevens DAGMEISJE gevr Gevr. Z.-SL.KAMER m gebr. v. keuken, omtn IJm. O. Br. L 83 bur. v Wie heeft van 't hek voor perceel Oosterduinwi 12 een WANDELSTO weggenomen? De eigenaa pl.m. 80 j., is er zeer door g dupeerd. Verzoeke aan venstaand adres terug te b zorgen. RUILEN z. g a n. schoenen, pl.m. h„ m. 39 Vj m. 38. idem m, 401/2 voor 38 of japon, z g. a. n. jong schoenen m. 35 voor meisje schoenen m. 33 of jurkjes jaar. Willemsbeekweg IJmuiden-Oost. NICOTJE GEDUPEER Laten liggen bij gewezi speeltuin Moerberg donke blauw windjackje met vla getjes op linkermouw. Sfv. terug te bez. tegen beloonii bij Kuyper, Fultonstraat IJmuiden. RUILEN z. g. a. n. stc zuiger v radiotoestel. Br. 82 bur. van dit blad WINTERMANTEL vo meisje 15 j. ruilen voor verpleegstersschorten of ei groot laken. Wijk aan Zeeë weg 9G, IJm. O.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 2