IJmuider Courant Indische regeering begin Oct. naar Batavia De geldzuivering Olieovereenkomst voor het Midden-Oosten De papierfabriek maakt weer papier ®0e Jaargang No. 18136 x Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur; Robert Peereboom Diufda+r 25 September 19451 Uitgave van de 6tichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p.week 31 et* per kwartaal 4. Van gezaghebbende zijde verwacht men met stelligheid, dat de eerste Geallieerde troepen op 4 October te Batavia zullen lan den. Vermoedelijk zullen de Geallieerde troepen op 14 October bij Soerabaja aan land gaan Ook Padang (Sumatra's West kust) en Medan (Sumatra's Oostkust) zul- in de eerste helft van October worden be zet Verwacht mag worden, dat de luite nant-gouverneur generaal dr H. J. van Mook begin October uit Brisbane zal ver trekken en gelijktijdig met de Geallieerde troepen In Batavia aan land zal gaan. De heer P A. Kerstens. Indisch regeeringscom- missaris. zal volgende week naar Londen vertrekken en vandaar per vliegtuig naar Een aantal figuren uit het Indische be drijfsleven zullen dezer dagen naar het Oosten vertrekken. Bij de uitzending van personeel onder super-commando voorloo pig van de N I. C. A. heeft men van hoo- gerhand een groot aantal categorieën on derscheiden. Een groot deel daarvan gaat per schip naar den Indischen Archipel, an deren die sleutelposities bekleeden en de Nederlandsch-Indische regeering van ad vies zullen dienen, zullen per vliegtuig naar Indië gaan. Voorts kan worden gemeld, dat van de buitengewesten Makassar en Timor reeds zdn bezet en vermoedelijk ook Ambon en Menado. Deze berichten zijn van het uiter ste belang, wanneer men ze beschouwt in het licht van de recente mededeellngen over den politieken toestand op Java. Hoewel, voor zoover tot dusver bekend, in de an dere deelen van den archipel de houding der bevolking rustig en zelfs sympathiek jegens de Nederlanders en Geallieerden is te noemen, is het in West-Java anders ge steld. Weliswaar is van werkelijk belang rijke incidenten tot dusverre nog geen sprake geweest, doch het was duidelijk, dat de onzekere gezagsverhoudingen en het Wegblijven van de Geallieerden en van den aanvoer van voedsel, medicamenten en andere herstelmaterialen op den duur on- pleizierige consequenties zouden kunnen hebben. Reeds werd erop gewezen, dat de loutere aanwezigheid zelfs van een zwakke bezettingsmacht voldoende zou zijn om klaarheid en rust te scheppen. Meegedeeld kan worden, dat overwegingen van dezen aard ertoe hebben geleid de oorspronkelijke plannen met betrekking tot de bezetting van Indië, die in een tragen bezetting voorzagen, te herzien. Deze zal nu in snel- x>re scheepsruimte beschikbaar is. De havenarbeiders in Sydney hebben ge dreigd enkele Nederlandsche schepen, die kleeren, voedsel en medicamenten naar Java moeten brengen, niet te zullen laden De Indiërs hebben de havenarbeiders ver zocht het laden dezer schepen ie boycot ten. omdat zij vreezen. dat de lading ge bezigd zal worden om de Soekarno-regeerlng te onderdrukken. In Brisbane is de Indische bemanning van 3 Nederlandsche schepen in staking gegaan, omdat volgens hun be wering materiaal ter onderdruxking van het inheemsche bestuur werd geladen De havenarbeiders ondersteunen deze actie. Officieele Ned. Indische kringen hebben erop gewezen, dat vertraging in de lading der schepen in de Australische havens, waar ook reeds een sitdown-staking der haven arbeiders is. de dood van vele duizenden van verschillend ras zal beteekenen. daar de lading bestaat uit medicamenten, voed sel en kleeding. Ook hebben zij herinnerd aan de hulp door het hospitaal-schip „Oranje" verleend, waardoor vele levens van Australiërs zijn gered. Het persbureau Domei te Batavia zet voorloopig zijn taak onder toezicht voort Volgens mededeellng van A N. P.-Aneta zou Nishida, het hoofd der geheime politie in Batavia, zeven nationalistische fanatici hebben gearresteerd, o.w. dr. Mohammed Tamin. INLEVERING. Alleen anderen dan natuurlijke personen (dus stichtingen, NV.'6, erkende vereeni- gingen, etc.) kunnen hun papieren geld door een gevolmachtigde zonder geldkaart en dus ook zonder het maximum van 300.per geldkaart, in de inleverings- week aanbieden. Firma's en vennootschappen onder firma hebben geen rechtspersoonlijkheid en de firmanten kunnen dus alleen op hun eigen geldkaart bank- en muntbiljetten inleve ren tot een maximum bedrag van 300. per geldkaart. Buitenlandsch Nieuws in Londen is een herziene olie-overeen komst tusschen Engeland en de Ver. Staten onderteekend. Hoewel omtrent den inhoud van de overeenkomst geen nadere mededee llngen werden gedaan, kan volgens Reuter worden aangenomen, dat de overeenkomst inhoudt, dat belde partijen op voet van gelijk held toegang zullen hebben tot de olievoor raden van het Midden-Oosten. Het is de be doeling van de overeenkomst, dat zij veel zijdig zal worden, doch er is nog geen be slissing genomen, welke landen uitgenoodigd zullen worden deel te nemen aan de inter nationale olieconlerentie, welke krachtens de overeenkomst zal worden bijeengeroepen. Omtrent de plaats, waar deze conferentie zal worden gehouden is nog evenmin een beslissing genomen. Het gezag van MacArthur Het Witte Huis heeft een boodschap gepubliceerd aan generaal MacArt'hur, waarin het gezag over Japan van Mac Arthur als Geallieerd opperbevelhebber verduidelijkt wordt. De boodschap is ge dateerd op 6 September en zegt: „Het ge zag van den keizer en de keizerlijke re geering om den staat te regeeren is onder geschikt aan u als Geallieerd opperbevel hebber. Ge zult uw gezag uitoefenen zoo als ge dat juist oordeelt om uw opdracht uit te voeren. Uw verhouding tot Japan is niet gebaseerd op een contractueele basis, doch op de onvoorwaardelijke over gave. Aangezien uw gezag het hoogste is, 2ult ge niet ingaan op vragen van Japan sche zijde ten aanzien van de begrenzing Blokzijl ter dood veroordeeld De Blocq van Schelfinga krijgt levenslang Hef Bijzonder Gerechtshof te 's Graven- Lage heeft hedenochtend Max Blokzijl tot de doodstraf veroordeeld met ontzetting uit het actieve en passieve kiesrecht en ontzeg ging van liet als Journalist of radiospreker werkzaam te ztfn. l>it voor den tijd van het leven. De overweging daarbij was dat Blokzijl getracht heeft den weerstand van het Ne derlandsche volk te breken in oorlogstijd en op hoogst perfide wijze den vijand hulp heeft verleend. De gemeenschap behoort een zoo verderfelijk lid uit te stooten Blokzijl verkreeg het recht om binnen acht dagen beroep in cassatie aan te teekenen. In het proces tegen jhr. de Blocq van Scheltinga. oud-burgemeester van Wasse naar. tegen wlen eveneens de doodstraf ge- eischt was, veroordeelde het Hof den ver dachte tot levenslange gevangenisstraf, ge paard gaande aan ontzetting uit het pas sieve en actieve kiesrecht, terwijl hem te vens het recht van het bekleeden van ambten ontnomen werd. Het Hof overwoog bij deze straf dat de Blocq van Scheltinga hooge functies btf de N S. B a bekleed heeft, en daardoor den vijand des lands heeft ge holpen. Ook hij kreeg het recht om binnen 8 dagen beroep.in cassatie aan te teekenen. van die macht. Het bestuur van Japan zal worden uitgeoefend door middel van de Japansche regeering zoolang deze maat regel tot uw voldoening functionneert. Ge kunt gehoorzaamheid afdwingen voor de bevelen die ge uitvaardigt met de midde len die ge noodig oordeelt, met inbegrip van geweld." Welingelichte kringen te Washington meenen, dat uit de verklaring de onmid dellijke conclusie kan worden getrokken, dat deze het ten allen tijde mogelijk mankt dat de Vereenigde Naties het wenschelijk oordeelen dat de keizer afgezet wordt en de godsdienstige structuur, waarvan hij de exponent is, wordt weggevaagd. Daarmee is niet gezegd dat die stap genomen zal worden. Generaal MacArthur heeft de Japansche regeering gelast den geldhandel en den handel in activa te verbieden. De bedoe ling hiervan is te komen tot een juiste schatting van de nationale activa in Japan en daarbuiten. Rijksconferentie Surinaamsche studiecommissie benoemd De gouverneur van Suriname, de heer Brons, heeft een commissie benoemd ter voorbereiding van de ronde tafel-conferen tie. De commissie heeft tot opdracht de inzichten van de verschillende groepen der bevolking van Suriname te peilen. Hoofd van de commissie is mr. Deniet, het oudste lid van den bestuursraad. Deze commissie is dus een pendant van de kort geleden in Nederland ingestelde com missie onder voorzitterschap van mr. Van Helsdingen, -oud-voorzitter van den Volks raad van. Nederlandsch-Indië en tevens een tegenhanger van de soortgelijke commissie Visman genoemd naar dr F. H. Visman, lid van den Raad van Nederlandseh-Tndie die overigens reeds in December 1941 haar taak heeft beëindigd door het z.g. verslag- Visman uit te brengen. Naar wij nader ver nemen, zou de benoeming van een soort gelijke commissie op Curasao binnen 2eer korten tijd te wachten zijn. IJMUIDEN KANAALLICHTEN BRANDDEN. Gisteravond tegen het vallen der duis ternis, kwam nog een schip de sluizen binnen. Om het mogelijk te maken, dat het schip nog denzelfden avond naar Am sterdam kon doorstoomen, werd de kanaal verlichting ontstoken, echter alléén aan den Noordkant, aangezien de verlichting op den Zuidelijken oever nog niet in orde is. BESOMMINGEN. Zaterdag: VL68 Pax 8970. KW1 6992. KW47 7680, KW95 596, KW107 6760, KW22 5060, KW33 5100, KW97 5360. KW104 7180, KW45 5410, KW89 /"3610. KW52 6630, KW81 220. KW203 1100, KW180 210, KW98 270, KW199 370. KW28G 81, KW187 77. HD18 6157, IJM237 299, IJM251 96, 1JM310 317. Maandag: SCH161 11961, KW79 7057. SCH62 504. De heer J. Bruntink met pensioen De heer J. Bruntink, chef van politie bij het Staatsvisschershavenbedrijf. gaat 1 October a.s. den dienst met pensioen verlaten en met hem verdwijnt een be kend figuur uit den vischafslag, die ge durende een lange reeks van jaren de orde in dit woelige bedrijf gehandhaafd heeft. De heer Bruntink. die thans 66 jaar oud is, kwam 14 November 1898 in dienst bij de cavalerie in Den Haag. Op 14 Juni 1900 ging hij naar de marechaussee in Leeuwar den. waar hij 7 jaar gediend heeft. 1 Aug 1907 werd hij agent van politie bij de gemeente Velsen, met nog twee andere jonge agenten, ter standplaats IJmuiden. IJmuiden moest het voordien met twee agenten doen. die naar Jan Gijzenvaart en Velseroord werden overgeplaatst. Het geheele Velsensche politiekorps was toen 7 man sterk en had als chef den heer D. de Ridder, met den rang van inspecteur, de latere commissaris. Op 1 Mes 1909 ver liet de heer Bruntink den dienst bij de gemeente Velsen en werd hij politiebe ambte bij het Staatsvisschershavenbedrijf Hii was toen de eenige politiebeambte bij dit bedrijf, maar zes jaar later werd een tweede aangesteld. Toen in 1930 het korps tot vijf man werd uitgebreid, werd de heer Bruntink korpschef. De heer Bruntink was bij de Duitschc^s geen persona grata. Den len Januari 1943 moest hij op last van den toenmaligen N. S.B.-burgemeester Tj. van der Weide, de gemeente verlaten. Hij verhuisde naar Zaandam, bleef echter in dienst en moest dus eiken dag heen en terug reizen, tot dat in September 1944 de spoorwegstaking zulks onmogelijk maakte. Einde Juli j.l. kon hij zijn werk weer hervatten. Bin nenkort gaat hij van een welverdiende rust genieten Haarlemsche Politierechter. J. V. ontvreemdde een polshor loge en werd bij verstek conform den eisch, tot 3 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. J. B. had op 30 Mei een fiets noo- dig en ontfermde zich toen maar over een onbeheerd staand karretje. Hiervoor zal hij 5 maanden in de gevangenis moeten boeten. K. moest verhuizen en leende daartoe een paard. Toen het beest te lang uitbleef, werd de eigenaar ongerust en liet zijn bles door de politie terughalen. De officier eischte 5 maanden, maar de politierechter vond dat niet genoeg en maakte er 7 maanden gevangenisstraf van. De gedupeerde paardenman wilde nog tus schen beide komen, maar het oordeel was gevallen en daar kon het goede hart van een Beverwijkschen boer zelfs niets aan veranderen A. B. leed in Mei van dit jaar honger met zijn gezin. De verleiding werd te sterk en hij nam een partijtje tarwe weg. De man was nooit eerder veroordeeld zoodat dé officier, rekening houdende met de omstandigheden, 30 of 15 dagen eischte, De politierechter wilde er echter meer van weten en vroeg rapport. F. W. B. nam in het voorjaar van 1945, of het nu voor of na de capitulatie is geweest, op dat kardinale punt liet B.'s geheugen hem in den steek, een groote hoeveelheid huishoudelijke artikelen mee uit het huis van G. Omdat later in de be- Hel woord is aan.. G e n a m e r: Er icos eens een kleine worm, die een trotsche slang wilde zijn. Zijn wensch ging in vervulling, maar denzelf den dag al werd de slangen- worm doodgeslagen. Want slangen zijn giftig, arme worm. handeling van deze zaak nog bleek, dat B.'s verstandelijke vermogens niet geheel in orde zijn, verwees de politierechter deze zaak naar den rechter-comm:ssaris voor een nader rapport. Hel puin verdwijnt slechts langzaam. Eenige honderden arbeiders zijn dage lijks bezig met het opruimen van het puin. dat de Duitschers als herinnering aan den bezettingstijd in onze gemeente hebben achtergelaten. IJmuiden VeLsen- Noord en Driehuis (omgeving Hageiinger- weg) hebben het meest geleden van het Germaansche vandalisme. Hier moeten de resten van wat eens ruim 3000 woningen waren, worden opgeruimd. Drieduizend met den grond gelijk ge maakte woningen beteekenen duizenden: kub. meters puin en zulk een massa ruimt men niet in enkele weken of enkele maan den op, vooral niet wanneer het nood zakelijk is, dat er voor gezorgd moet wor den dat er zooveel mogelijk voor den we deropbouw bruikbare steenen geprodu ceerd worden. Voorts moet het overige puin zooveel mogelijk gesorteerd worden* Het is n.l. de bedoeling, het grove puin te gebruiken voor wegenbouw. Van tal van woningen in IJmuiden en Driehuis zijn de fundeeringen reeds bloot gelegd en ligt het puin netjes langs den kant van de straat of den weg opgesta peld. Daar zal het voorloopig nog wel blij ven liggen, n I. totdat men er emplooi voor heeft In Velsen-Noord gaat het met .de opruiming minder vlot, in hoofdzaak door gebrek aan arbeidskrachten. Hier is op het oogenblik. ruim vier maanden na de bevrijding, nog weinig van de oprui ming merkbaar. Opvallend is het hoe onsystematisch men hier. in tegenstelling bijv. met IJmuiden en Driehuis, tewerk is gegaan. Hier wis selen puinhoopen en onbeschadigde wo ningen elkander af. Op vele plaatsen* ziet men nog bewoonbare huizen midden tus schen de puinhoopen. Radicaler hebben da sloopers in Driehuis gewerkt. In een bree- den strook rond de tankgracht is alles platgelegd. MARKT SCHEVENINGEN. Aan de markt waren de trawüoggerS SCH 402 met 700. SCH 95 met 7500, SCH 201 met 9300. SCH 39 met 10.500, SCH 125 met 5000 besomming. Stormvogels. Nu er geen veldtraining meer kan wor den gehouden, zal er zaaltraining gegevert worden onder leiding van den heer P. Duinker. Deze training wordt gehouden in het gymnastieklokaal van school E aan de Eksterlaan, ingaande 26 Sept. De ver deeling der uren is: 6—7 adspiranten, 7—8 junioren en lagere elftallen, 89 le en 2e elftal. Voorloopig draaien 2 machines De vorige week is de papierfabriek der firma Van Gelder Zonen weer papier gaan maken, nadat de fabricage van dit vooral voor de krantenwereld zoo belangrijke product gedurende geruimen tijd heeft stilgestaan Een verheugend feit voor dit groote bedrijf, dat gedurende geruimen tijd met een totalen ondergang bedreigd is geweest in verband met de Duitsehe af braakwoede, waaraan ook in Velsen-Noord honderden woningen ten offer zijn geval len. Het spreekt vanzelf, dat de fabricage slechts in beperkte mate ter hand geno men kon worden, maar alles wordt in het werk gesteld, om de productie zoo spoedig mogelijk op te voeren. Voorloopig draaien er nog maar twee papiermachines. De groote machine, de trots van de fabriek, staat nog stil, maar verwacht wórdt, dat deze omstreeks 1 October aan de productie 2al kunnen deelnemen. De fabriek ondervindt vooral groote moeilijkheden met de personeelsbezetting, maar van de 1000 arbeiders, die in de laat ste jaren voor den oorlog hun brood in dit groote bedrijf verdienden, zijn er nu toch ai weer ongeveer 700 aan het werk. De cellulose- en de houtslijpfabneken staan nog stil. tengevolge van het feit. dat er nog geen hout, dat u:t Rusland en Fin land moet komen, wordt aangevoerd. Wan neer ook de schepen met hout van de Oostzee komen, kunnen ook deze fabrie ken weer gaan produceeren In verband met de personeelsbezetting vernamen wij. dat de laatste jaren tal van arbeiders gepehsionneerd zijn. Voorts tel de de fabriek achttien oorlogsslachtoffers. Van de geëvacueerden zijn er nu al veel teruggekomen. maar de grootste zorg baart het vervoer van vele menschen naar de fabrieken. Een goede treinverbinding met Haarlem en Zaandam zou al veel ver betering brengen. Juist op de wisseluren; van de verschillende ploegen is er geen; verbinding en daardoor moeten sommige arbeiders, zooals een 20-tal uit Zaandam, imet de auto gehaald worden en auto's zijn nog steeds schaarsch. Door een en ander i6 de toestand thans zoo. dat de directie tevreden is. maar niet voldaan. Voor de courantenbedrijven ert het courantenlezend publiek is het te hopen, dat de papierpositie spoedig beter wordt. Als er eerst maar weer een schipf met hout aan den steiger ligt. VELSEN Inlevering bankbiljetten. De buiten omloop gestelde bank- eiï muntbiljetten kunnen in het tijdvak van 26 Sept. t.m. 2 Oct. behalve bij de reeds bekend gemaakte kantoren en bankinstel lingen eveneens worden ingeleverd bij het kantoor van den ontvanger dor dir. belastingen, Wyn Daniëlslaan 9 te Sant poort en bij het agentschap IJmuiden van de Middenstandsbank Willebrordstraat 26 te IJmuiden. Inleveraars dienen zich ook bij deze kantoren te vervoegen op den dag welke voor hen als inleveringsdag is aan gewezen. SANTPOORT Ned. Herv. Kapel, A.s. Donderdagavond wordt in de Ned. Hervormde Kapel alhier een nationale ontmóetingsavond gehouden. Als spreker zal optreden ds. H. v. d. Loos uit Haar lem. verder zal de heer J. Verhagen uit Heilo spreken over ..De geheime zender iiï den bezettingstijd Er is zar.g en decla matie ter opluistering. Vrijdagavond heeft voor de jeugd een filmvertooning plaats.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 1