Zuiver geld is goed geld Millioenen gered Belastingstelsel wordt herziqp en er komt een spaarcampagne (Vervolg van pas. 1) Uitkeeringen voor materieele oorlogs schade zullen in vrij, nieuw geld geschie den, voorzoover daarvoor een toelaat bare, directe bestedingsmogelijkheid is. Het overige zal voorloopig op geblokkeer de rekening worden bijgeschreven. Het zelfde geldt voor kassaldi, gekweekt uit afschrijvingen en besparingen die men in reserve heeft gehouden om mettertijd daarmede de uitgestelde aankoopen te betalen, om kapitaalbezit in den vorm van duurzame gebruiksgoederen, voor raden, inventarissen en gebouwen aan te vullen, te vernieuwen en op het ge- wenschte peil te brengen. Maar streng zal worden toegezien, dat hierdoor de geldstrom niet te sterk toeneemt. Voor de saldi van liefdadige instel lingen enz. zullen speciale maatregelen worden genomen, evenals voor spaarpot jes voor geboorten, huwelijken, sterfge vallen en derg. bijzondere uitgaven. Ook aan hen, die van hun kapitaal leven zal een bedrag, voldoende voor redelijke le vensomstandigheden worden vrijgegeven. Ongewenschte individueele hardheden zullen worden verzacht. Het tempo der deblokkeering van het resteerende saldo der geldkaart na vry- gcving der f 100.-, resp. een, overeenkom stig bedrag van het banksaldo, hangt af van de aanmaak der bankbiljetten en de verkeersbehoefte aan geld. Dat wat geblokkeerd blijft Uit bovenstaande blijkt, dat niet alle geld zal worden vrijgegeven. Hun, die hun geld op ONOIRBARE wijze hebben verkregen, laat de minister niet de min ste illusie, De anderen kunnen gerust zijn, al moeten zij bedenken, dat, gezien de vele duizenden die vrijwel niets meer bezitten, groote offers zullen moeten worden gevraagd van 'hen die in een be voorrechte positie verkeeren. Dit te meer, omdat de ramp van geldontwaarding moet worden voorkomen. Het is echter niet waar, dat de besteding der inkomens geheel aan banden zou worden gelegd, zoodat vrijheid van verbruik en bedrijfs uitoefening volkomen zouden zijn opgehe ven. Het handhaven van een veel 'omvat tend distributiestelsel is voorloopig nog onvermijdelijk, evengoed als een stelsel van toewijzingen voor het bedrijfsleven. En de schaarschte aan buitenlandsche be talingsmiddelen vereischt een scherpe controle op al wat ingevoerd wordt. Deze invoer moet ook een doelmatige en ver antwoorde bestemming krijgen. Verster- Icing van het nationale productievermogen staat daarbij volstrekt op den voorgrond. Dit alles houdt in, dat de regeering een krachtige en vérgaande leiding aan het economisch leven geeft. Dat wat geblokkeerd blijft en voor een deel naar de schatkist zal worden overge bracht zal, voorzoovcr het voor inschrij vingen op staatsleeningen zal worden ge bruikt, rente geven. Hetzelfde geldt voor de spaardeposito's. Het is nog niet zeker of het zoo verkregen staatspapier of spaar tegoed overdraagbaar is. Op beleenbaar- stclling van deze inschrijvingen op staats leeningen is weinig kans. Geen sluitende begrootingen De staat heeft zoo groote uitgaven te <loen, dat deze niet uit de inkomsten der belastingen kunnen worden bestreden. Al leen reeds op uit het buitenland ingevoer de eerste levensbehoeften wordt, zooveel bijbetaald als de totale staatsinkomsten in de vooroorlogsche jaren bedroegen. Maar de staat wil niet het geld weer in rou leering brengen, noch minder de bankbil- jettenpers weer laten draaien. De regeering ziet bij voorzichtig beleid, nu de staatsbegrooting voorloopig niet sluitend zal zijn te maken, slechts één nitweg om aan de middelen te komen: de weg der besparingen, d.w.z. van het niet- verteren, doch opzjj leggen van een deel van het inkomen door hen die dit kunnen, om dit aan den staat of via beleggings instellingen voor het herstel van het be drijfsleven ter beschikking te stellen. Aan het opvoeren der belastingen zijn n.l. gren- zen.Sonimige buitensporige heffingen moe- Schadeloosstellingen mogelijk Tn Commeritair (het orgaan van den Regee- Tingsvoorlichtingsdienst) lezen wij, dat kans gezien is millioenen aan de Duitsehers en N. S. B.-instellingen te onttrekken. Er werd be slag gelegd op bezittingen van Winterhulp en den Volksdienst. 1700 rekeningen van trawanten der Duitsehers en der N. S. B.-ers werden geblokkeerd. Daardoor is thans een kapitaal van 12 mil- lioen gulden beschikbaar voor het uitkeeren van schadeloosstellingen aan bekende orga nisaties die door de Duitsehers geruïneerd zijn, zooals het Leger des Heils, het Centraal genootschap voor vacantiekolonies, het Bio- vacantieoord, Kinabu, enz. Men hoopt de geplunderde vereenigingen voor 100 'I, scha deloos te stellen. Radiorede minister 3. Meijnen. In de serie radiotoespraken van de leden der regeering „op de brug", zal de mi nister van oorlog, mr. J. Meijnen, Vrij dagavond om negen uur spreken over „de gevolgen van de capitulalie van Japan voor den opbouw van het Nederlandsche leger". ten bovendien van on-Ncderlandsche be standeden en het herstel belemmerende factoren worden ontdaan. Hiervoor zal in andere onderdeden van het belastingstel sel compensatie moeten worden gevonden, maar desniettemin zal de staatsbegrooting voorloopig niet sluitend te maken zijn. Spaarcampagne kómt De door den minister aangekondigde maatregelen zijn voor een gezondmaking van het geld. Over eenige weken zal hij op allen die daartoe kunnen meewerken een beroep doen om te helpen het geld gezond te houden. Prof. Lieftinck besloot zijn rede met aller steun te vragen, niet alleen in deze eerste weken met hun on vermijdelijk ongerief, maar ook daarna, als de spaarcampagne gaat beginnen. „Dan zullen wij op dit, voor het welzijn van ons volk zoo belangrijke. strijdtooneel de krachten, die aan geldvernieuwing en welvaartsherstel in den weg mochten staan, gemeenschappelijk overwinnen." Blokzijl in cassatie Max Blokzijl, die door het Haagsche bijzondere gerechtshof ter dood veroor deeld is, heeft tegen deze uitspraak cas satie aangeteekend. De zaak tegen De Blocq van Scheltinga zal eveneens ln cas satie worden behandeld, aangezien hier de procureur-fiscaal in cassatie ging. Haarlem krijgt Marechaussee-detachement Het Militair Gezag heeft indertijd een Politie-reserve ingesteld met de bedoeling waar dit noodig was het bestaande politie toezicht aan te vullen. Er was o.a. te Velsen en Bloemendaal een peloton gestalionneerd om aan onbevoegden den «toegang te belet ten tot de verdedigingswerken en de muni- tieopslagplaalsen in de duinen. Thans wordt de Politiereserve gereorgani seerd. Er zullen 12 pelotons blijven bestaan die het karakter van een mobiele eenheid i behouden. Bewakingsopdrachten zullen zij met meer uitvoeren. Deze worden opgedra gen aan vaste detachementen van de Konk. Marechaussee die ie Amsterdam, Rotterdam en Haarlem hun standplaats krijgen, Handvest aanvaard De regeering heeft het Handvest der Vereenigde Volken goedgekeurd. Dit handvest dient vóór 1 December a.s. ge ratificeerd te zijn, zoodat dit onderwerp een der eerste zal zijn die door het Nood- parlement zullen worden behandeld. Ernstig zedenmisdrijf te Spaarndam. In het landelijke Spaarndam is de politie een zeer ernstig zedenmisdrijf op het spoor gekomen, in verband waarmee een 49- jarige inwoner van het dorp is gear resteerd. Gebleken is, dat de man 2ich heeft vergrepen aan dertig tot veertig meisjes uit Spaarndam, kinderen van 30 tot 14 jaar. Als gevolg van deze misdra gingen is een golf van zedeloosheid over Spaarndam gekomen, vooral onder het jonge geslacht, dat zich in bunkers en andere stille plaatsen aan ontucht heeft overgegeven. Thans tracht men van alle kanten aan deze uitspattingen paal en perk te stellen, waarbij geestelijken, doc toren en politie samenwerken. Nederlandsche commissie inzake oorlogsmisdrijven Thans is ingesteld de in art. 2 van het Besluit Opsporing Oorlogsmisdrijven be doelde commissie inzake oorlogsmisdrij ven. Benoemd zijn: tot voorzitter: Mr. A. M. Baron van Tuyll van Serooskerken, procureur-fiscaal bij den Bijzonderen Raad van Cassatie: tot vice-voorzïtter: Prof. Dr. N. W. Posthumus, voorzitter van het Rijksbureau voor Oorlogsdocumenta tie: tot leden: kolonel Mr. L. Einthoyen, hoofd van het Bureau Nationale Veilig heid, majoor Mr. S. M. S. Reitsma van den staf Militair Gezag. Mr J. J. Wolt- man, hoofdcommies bij het departement van Justitie, tevens secretaris. HOE HET WAS Pol. Opsporingsdienst Haarlem Zaterdagmorgen om half elf zal hel hoofd van den Pol. Opsporingsdienst te Haarlem, mr. B. J. Besier, in het gebouw van den P. O. D. aan de Nieuwe Gracht, afscheid nemen uit deze functie. Mr. Besier is benoemd tot advocaat-fiscaal bij het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam- Als hoofd van den P. O. D. te Haarlem zal hij worden opgevolgd door den heer P. Weyma, voorheen commis saris der Rijksrecherche Centrale in Den Haag, die a.s. Maandag zijn nieuwe functie zal aanvaarden. Het gebeurde in het kamp te Voorburg Het A.N.P. meldt uit Den Haag: De kampcommandant van het interneerings- kamp te Voorburg, die eenige dagen ge leden werd gearresteerd, is weer vrijge laten. Gebleken is n.l., dat de man zich wel schuldig heeft gemaakt aan zekere nalatigheid en het uit het oog verliezen van de juiste gezagsverhoudingen, waar door hij als kampcommandant niet langer gehandhaafd kon worden, doch dat de hem verder ten laste gelegde misdaden uit de lucht waren gegrepen. Het belangrijkste feit, dat hem n.l. ten laste gelegd kon worden, is dit, dat hij aan een 16-tal ge detineerden, die reeds bijna vier maan den in arrest waren en waarvan vaststond, dat zij vrijgelaten zouden worden en die dus onschuldig vastzaten, gelegenheid heeft gegeven voordat het officieele bevel tot invrijheidstelling hem had bereikt, het kamp voor enkele uren te verlaten. Er zijn inderdaad in het kamp grove misstanden geconstateerd en er zijn in derdaad dingen gebeurd, die in de verste verte niet door den beugel konden. Dit moet echter op het conto van het bewa kingspersoneel worden geschoven en de huidige regeling van de leiding der poli tieke gevangenkampen geeft den kamp commandant slechts een zeer beperkte zeggingschap over het bewakingspersoneel. Dit personeel, meestal oud-B.S.'ers, heeft zijn eigen commandant, welke opdrachten kan krijgen van den kampcommandant, maar verder volledig onafhankelijk is. Misstappen van het bewakingspersoneel kunnen dus niet onder de verantwoorde lijkheid van den kampcommandant vallen. VERPLICHTE INSCHRIJVING VAN WACHTGELDERS. De werknemer, die op het oogenblik wacht geld geniet, is verplicht zich te laten in schrijven bij het Gewestelijk Arbeidsbureau of één der Bijkantoren, binnen welks gebied de gemeente gelegen is, in welker bevol kingsregister hij of zij is opgenomen. Zulks dient te geschieden vóór 1 October a.s. Het niet nakomen van deze gedragslijn kan stopzetting van de uitbetaling van het wachtgeld tot gevolg hebben. In verband hiermede dienen zij zich in eerste instantie te melden op de afdeeling „Wachtgeld" van het Gewestelijk Arbeids bureau of van het betreffende Bijkantoor, alwaar de verdere gang van zaken wordt aangegeven. De situatie in Batavia. United Press meldt uit Batavia, dat de situatie nog troebel is. Dr. C. O. v. d. Plas heeft de stad verlaten en heeft zich aan boord van de Britsche kruiser Cumberland begeven. Bij een tocht door de stad zou met steenen naar zijn auto zijn geworpen. Bij een aanval op een groep Europeanen door een aantal nationalisten zou een Nederlander zijn gedood. De kans bestaat, dat de Engelsche bezet tingstroepen eerder zullen verschijnen dan verwacht wordt. De Ned. Indische regeering zou ook op spoed hebben aangedrongen en zou Nederlandsche schepen uit de schepen- pool hebben gevraagd voor het overbrengen van Nederlandsche troepen uit het moeder land. Luitenant-admiraal Helfrich is aan boord van de „Plancius" van Colombo naar Ba tavia vertrokken om daar het hoofdkwar tier van de Kon. Ned. Marine te vestigen. Het conflict in Australië heeft zich nog toegespitst. De vakbondsleiders hebben een herstelverbod uitgevaardigd voor schepen, die oorlogsmateriaal vervoerden, om de Indonesische republiek te onder drukken. Slechts hospitaalschepen, mits geen oorlogsmateriaal vervoerend, zijn hiervan uitgesloten. Het verbod geldt ook voor andere dan Nederlandsche schepen. Als de Nederlandsche autoriteiten zullen probeeren de schepen met eigen krachten te laden, zouden de werven „besmet" ver klaard worden. Tevens werd een resolutie aangenomen, waarin wordt geprotesteerd tegen het gebruik van Japansche strijd- Fiscus toont medegevoel! Jets geheel nieuws. Belastingbetalers zullen met verbazing kennis genomen hebben van een geheel nieuw verschijnsel op het aangiftebiljet. Dit is weliswaar een buitengewoon aan giftebiljet, bestemd voor eventueele na vorderingen, maar dat doet niets aan de nieuwigheid af. Boven de toelichting richt de minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, die dan toch maar ambtshalve spreekt namens die mystieke maar niettemin zeer werke lijke en gevreesde autoriteit, den Fiscus, zich tot ons allen met een woord van medegevoel en begrip. Hij zegt: „Het in vullen van dit biljet is een vervelend en lastig werk; ik ben mij hiervan zeer wel bewust. Toch doe ik een dringend beroep op Uw eerlijke medewerking aan het ge zond maken van 's lands financiën. Zon der gezonde financiën is algemeene wel vaart niet mogelijk. Help mij daarom' schoon schip maken en stel uw aangifte niet uit. Als allen zouden klaploopen op hun mede-belastingbetalers, hoe zou dan de Overheid al datgene kunnen doen, wat gij dagelijks van haar verlangt?" Het is niet alles medegevoel, maar die eerste zin toont het onmiskenbaar. In haar voortdurend streven, om met ons op vertrouwelïjken voet te verkeeren. heeft de huidige regeering een nieuwe daad vol bracht. Op het ongemoedelijkste aller paperassen, het belastingbiljet, schrijft zij ons gemoedelijke, overredende briefjes. Het is wonderlijk. Wij wrijven ons de oogen uil: droomen wij? Neen. Het is de minister zelf, de man van „het tientje van Lieftinck", de man die, het wonder volbracht heeft, dat alle Nederlanders van groot tot klein zij het dan slc-chts voor enkele dagen evenveel geld be zitten. Al is het dan ook maar een tientje. Als hij zoo doorgaat wordt de minister populair. Of is hij het al? En als hij op zulken toon iets vraagtzullen wij ons dan maar niet haasten met onze eer lijke aangiften? Loterij voor oorlogsgetroffenen. Men deelt ons mede. dat het balig saldo van de loterij voor Oorlogsgetroffenen f 114.000.bedroeg, waarvan reeds tijdens de bezetting f 20.000,— aan het illegale werk werden besteed. Verder werden aan de Stichting '40'45 150.000.afgedragen, f20.000,aan het Kin derhuis „Margriet", f 10.000,aan het Roode JXruis, f 10.000.— aan de T. B. C.-bestrijding, terwijl het restant, bestemd is voor de Verg. van Oud-Polilleke Gevangenen. UIT HET HAARLEMSCHE POLITIERAPPORT. De politie heeft drie mannen aangehouden, van G„ nog een van G. en v. d. M., de eerste twee verdacht van diefstal van een radio toestel, de derde verdacht van heling daarvan. Verder is bij A. A. G. een radiotoestel in, beslag genomen, dat daar volgens den be woner was opgeslagen door een ongeveer 30- jarigen onbekenden man. Het radiotoestel werd aan den eigenaar teruggegeven. MUZIEK. Het Spaarndamsch Fanfare Corps Kunst kring, dat in Haarlem meer dan 20 bevrij dingsfeesten heeft heipen slagen, zal Zondag 30 Sept. een sluitingsconcert geven te Spaarndam op de kolk van 3 tot 5 uur. Het corps staat onder leiding van Peter Wit. krachten door de Britsche autoriteiten tegen de „republikeinsche Tegeering" (die gelijk reeds is gemeld, intusschen weer is afgetreden). Door het optreden der Austra lische havenarbeiders worden vijf Neder landsche schepen getroffen, n.l. de „Schwarnhompt", de „Van Spool", de „Generaal Van Speyk", de „Japara" en de „Patras". Intusschen wordt in Australië door- Ne-, derlandsche en Australische autoriteiten aan een oplossing gewerkt. De regeering zou de noodige stappen hebben onderno men dat de schepen met vrachtgoederen zouden kunnen worden geladen. Men ver wachtte heden een regeling der meenings- verschillen tusschen de Australische auto riteiten en de havenarbeiders. In Australië zelf is ook verzet tegen de houding der vakbondleiders. Een blad in Brisbane schrijft: „Zij vallen roekeloos een Geallieerde regeering aan, die Austra lië van de dreigende Japansche invasie heeft helpen redden. Ausrtalïsche vakbondsleiders, die onmo gelijk kunnen weten hoe de veertig mil- lioen bewoners van Java tegenover de „republikeinsche beweging" in Batavia staan, handelen en praten, alsof Australië oogenblikkelijk de onafhankelijkheid van Java en zijn afscheiding van de Neder landsche kroon moet erkennen. Dit is een zoo groote dwaasheid, dat zij belachelijk zou zijn, als niet het gevaar bestond, dat andere landen zulks kunnen beschouwen als een ernstig gemeende uiting van een onvriendschappelijke houding van Austra lië ten opzichte van de Nederlandsche re geering en het Nederlandsche volk. Het toekomstige bestuur van Ned.-Indië en de taak de Indonesiërs tot zelfbestuur te bréngen, zijn zaken, die alleen de Neder- landsch-Indische regeering en dat volk aangaan." Gebleken is, dat Soekarno door middel van de radio direct contact heeft met de Australische communisten. Een aantal Nederlandsche vlooteenheden zijn op weg naar Oost-Indi? of worden gereed gemaakt om te vertrekken. Omtrent den toestand in Batavia meldt Un. Press, dat het in de stad Tustig is. In de buitenwijken komen echter gevallen van plundering voor ondanks de Japan sche barricades op de toegangswegen. Auteursrecht CBD Beeldpersdienst De finaneieele maatregelen der regeering beoogen in liet kort: 1. Herstel van liet evenwicht tusschen goederenvoorraad en geldliocvcelheid. Tijdens de bezetting werd dit evenwicht grondig verstoord door een sterke inkrimping van de hoe veelheid goederen (o.a. door de „export" naar Dnitschland) en een enorme uit breiding van de geldhocvcelheid (o.a. door zeer groote overheidsuitgaven, ge financierd met behulp van de bankbiljettcnpcrs). 2. Inventariseering van liet nationale vermogen en vervolgens herstel van "s Rijks financiën, o.a. door con fiscatie van zwart geld, achtcrhaling van niet. betaalde bela6tingpenningcn eu doorvoering van algemeene belasting-maatregelen. Helfrich naar Batavia vertrokken.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 2