Deblokkeeringsbeschikking De nieuwe bonnen Tal van strenge maatregelen ER is een beschikking inzake de deblok keering van het geld door den minis ter van financiën uitgegeven. In deze be schikking wordt gepreciseerd, dat onder rekening moet worden verstaan een cre dit staande rekening bij de Nederland sche Bank of een lid der begrijpsgroepen op bankgebied. Een geblokkeerde rekening is een rekening, waarover zonder vrijstel ling krachtens beschikking van den mi nister van financiën of zonder vergunning van de Ned. Bank nóch door overschrij ving nóch door uitbetaling van betaal middelen mag worden beschikt Dan wordt er een girale rekening onderscheiden, waarvan uitsluitend door middel van overschrijving mag worden gebruik ge maakt. Tenslotte zijn er de vrije rekenin gen, waarvan naar keuze door overschrij ving of door uitbetaling van betaalmid delen mag worden gebruik gemaakt. Het verstrekken cn uitvoeren van op drachten met betrekking tot een rekening zonder dat daarbij blykt of de opdracht betrekking heeft op een geblokkeerde, een girale of een vrije rekening, is verboden. Hiermede in strijd zijnde handelingen wor den als overtredingen aangemerkt. Geblokkeerde rekeningen ontstaan inge volge het bepaalde in het K. B. van 5 Juli ■j.l. en nu door het inleveren der overige bankbiljetten kunnen door overboeking worden samengevoegd. Het saldo van iedere rekening wordt vastgesteld volgens den stand van 2 Oct. 1945 na kassluiting. Van dit saldo wordt het bekende bedrag van 1000.- eventueel 10.000.— afgezonderd. Dit bedrag wordt geboekt op girale rekening. Het is ver boden zonder vrijstelling van den minis ter van financiën of zonder vergunning van de Ned. Bank tegoeden op girale rekening op eenigerlei wijze geheel of ge deeltelijk in betaalmiddelen uit te betalen of op te nemen. Een dergelijke handel wijze wordt geacht een misdrijf te zijn. Betalingsstukken Het voldoen van verplichtingen uit hoofde van reis- en andere chèque's, in casso- en andere wissels, postwissel, be taalbaar gestelde coupons en andere divi dendbewijzen, losbare obligatiën, schat kistpapier en in het algemeen uit hoofde van alle betalingsstukken, waardepapier of overeenkomsten, die recht geven het daarin uitgedrukte of uit hoofde daarvan verschuldigde bedrag, te ontvangen op of na 26 Sept. 1945 en die vóór dezen datum zijn uitgeschreven, betaalbaar gesteld, vervallen of tot stand gekomen, mag dooi den debiteur of kooper slechts worden verricht en mag door den crediteur of verkooper slechts worden aangenomen door tusschenkomst van de Nederlandsche Bank of van een lid der bank-bedrijfs- groepen. Deze moeten de tegenwaarde op geblokkeerde rekening ten name van den begunstigde doen schrijven. Opdrachten tot overschrijving, waarvoor de rekening van den opdrachtgever vóór 26 Sept. 1945 is belast, kunnen slechts op geblokkeerde rekening van den begunstigde worden bij geschreven. Het is bedrijven, diensten en in het algemeen alle lichamen niet toe gestaan goedschrijvingen van vrije of girale rekening te doen aan hen, die gel den aan het bedrijf, dienst of lichaam hebben toevertrouwd dan wel daarbij een rekening of rekening-courant onderhou den. Handelingen in strijd met het in deze alinea genoemde worden als misdrijven beschouwd. Eveneens wordt het als een misdrijf be schouwd zonder vrijstelling van den mi nister van financiën of zonder vergun ning van de Ned. Bank tegoeden op ge blokkeerde rekening op eenigerlei wijze geheel of gedeeltelijk in betaalmiddelen uit te betalen of op te nemen of geheel of gedeeltelijk door overschrijving aan der den over te dragen of te doen overdragen. Vrije rekeningen Als vrije rekeningen worden o.m. aan gemerkt de rekeningen van rijks-, pro vinciale en gemeentecomptabelen. Volks herstel, 19401945, herstellingsoorden oud-illegale werkers. Nationale Hulpactie Roode Kruis, Roode Kruis en Nat. Steun fonds, alsmede het tegoed dat tot boeking op vrije rekening wordt toegelaten, als mede storting in betaalmiddelen Vóór of op 25 Sept. verleende deblok- keeringsvergunningen voor rekeningen, ontstaan ingevolge het bepaalde bij K. B. van 5 Juli 1945. hebben op 26 September haar geldigheid verloren. Van 8 t.m. 13 Oct. wordt tegen overlegging van de geld kaart met de bijbehoorende distributie- Teruggave van schepen Volgens een Reuterbericht uit Welling ton heeft de vertegenwoordiger in Nieuw Zeeland van het Britsche ministerie voor oorlogstransporten medegedeeld, dat het ministerie last heeft gegeven, de schepen die door de Britsche regeering zijn ge bruikt, maar eigendom waren van de landen die onder Duitsche bezetting heb ben gestaan, aan de eigenaars terug te geven. Derhalve zal het Nederlandsche s.s. Al- einous (een z.g. blauwpijper van de Ne derlandsche Stoomboot Maatschappij Oceaan'" Ie Amsterdam), dat zich thans bevindt tusschen Auckland en Dunedin, zoodra het in laatstgenoemde haven is gelost, weer in Nederlandschen dienst worden overgedragen. De politiek, die het Britsche ministerie voor oorlogstransporten hiermede beoogt, zoo verklaart men. is, zoo spoedig moge lijk terug te keeren tot normale handels omstandigheden. stamkaart eventueel een bedrag van 100.terugbetaald. Als er meer dan 100.is ingeleverd, wordt bon één der kaart ingenomen. Als het gchcele inge leverde bedrag is terugbetaald, wordt de gcldkaart ingenomen. Heeft men op de geldkaart geen 100.ingeleverd, maar heeft men daarnaast nog een geblokkeer de of girale rekening, dan mag van deze rekeningen zóóveel aan betaalmiddelen worden uitbetaald tot met het bedrag der geldkaart in totaal 100.- is bereikt. (Men zie hieromtrent ook elders in dit nummer. Wie op de geldkaart niets heeft ingeleverd kan van 3 t.m. 6 Oct. bij die bank waar hjj een geblokkeerde resp. een girale reke ning heeft geopend, een schriftelijk ver zoek indienen hem tusschen 8 en 13 Oct. een bedrag van ten hoogste 100.in be taalmiddelen uit te betalen tegen over legging van geld- en stamkaart en afknip ping van bon één der geldkaart. Overschrijving van geblokkeerde rekening Overschrijving van geblokkeerde reke ning mag wel plaats hebben voor beta ling van ondernemingsbelasting voor 1946, vennootschapsbelasting over de boekjaren, welke vóór 1 Jan. 1946 zijn begonnen; nog in te voeren heffingen ineens; alle belas ting en retributies voorzoover zij vóór .1 Jan. '46 materieel verschuldigd zijn; zeker heidsstellingen voor de hïervoren genoem de belastingen; omslagen en dergelijke welke vóór 1 Jan. 1946 materieel aan wa terschappen, enz. van overheidswege in gestelde bureaux, diensten of andere in stellingen verschuldigd zijn; voor betaling van vóór 1 Jan. '46 onherroepelijk gewor den boeten en buiten proces te voldoene geldbedragen; voor betaling van den aan koop van staatsvermogen en nieuwe be wijzen Ned. Schuld en voor bijdragen aan de reeds hierboven genoemde Stichtingen Volksherstel, enz. Loonnormen in aanmerking Ook mag overschrijving van geblokkeer de rekening geschieden voor betaling van loonen, pensioenen, lijfrente e.d., zulks tot het bedrag, dat resteert na aftrek van loonbelasting, bijdragen in sociale ver zekeringen, premiestortingen in pensioen fondsen e.d., die niet aan den belangheb bende in contanten worden uitbetaald, en onder voorwaarde van verklaring dat niet uit anderen hoofde over voldoende betaal middelen en tegoed op vrije rekening wordt beschikt. Voorts moet daarbij wor den verklaard of de loonen en salarissen in overeenstemming zijn of niet in over eenstemming zijn met de door de Tegee- ring gestelde normen. Wordt verklaard, dat van die normen wordt afgeweken, dan moet de bank daarvan onmiddellijk ken nis geven aan het college van rijksbemid delaars. Het afleggen van een valsche verklaring als hierboven vermeld of het door de bank nalaten van het aan de Tijksbemiddelaars kennis geven, wordt beschouwd als misdrijf. De bank mag onderzoeken of een aanvrage om salaris- gelden rechtmatig wordt gedaan. Notarissen, deurwaarders, geneesheeren tandartsen, dierenartsen, accountants, ad vocaten, deelgenooten in firma zonder salarisbeding, kunnen wekelijks van bank- of girorekening over 100.beschikken. Men kan een vergunning aanvragen om een bedrag van een girale of geblokkeer de rekening geheel of gedeeltelijk in geld uit te betalen. Die vergunning moet aan gevraagd worden bij de bank waar men een geblokkeerde of girale rekening heeft. De Ned. Bank beslist op de aanvrage tot vergunning en kan daarbij voorwaarden stellen. De banken mogen den aanvrager provisie in rekening brengen. De rekeningen van banken bij andere banken of de Ned. Bank zijn geblokkeerde rekeningen. Zij kunnen bij de Ned. Bank opgave doen van de benoodigde hoeveel heid kasgeld. POSTCHEQUES Het Centrale Girokantoor maakt be kend dat op alle in omloop zijnde chèques en relspostchequeboekjes na 25 Septem ber niet meer uitbetaald zal worden. Zij moeten dus als vervallen worden be schouwd. Voorzoover de bedragen van deze chèques en reispostchèqueboekjes reeds van de betrokken postrekeningen werden afgeschreven, zullen ze weer worden teruggeboekt. Als algemeene re gel geldt hierbij, dat chèques, die een be drag t.m. f 250.aanwijzen op de post rekening van de betrokkenen worden ge boekt. Zijn de bedragen hooger dan f 250.dan wordt het geheele bedrag als voorioopig geblokkeerd tegoed op een dienstrekening bijgeschreven. Van elke terugboeking doet het Cen trale Girokantoor opgave aan de trekkers van de chèques of reispostchèqueboekjes. Correspondentie aangaande deze kwestie wordt niet in behandeling genomen. Men zal de maatregelen van het Departement van Financiën over de blokkeering van deze dienstrekening moeten afwachten. De Delftsche hoogleeraren Door den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Prof. Dr. G. van dei- Leeuw is het beleid van eenige hoogleeraren en den Senaat aan de Technische hoogeschool te Delft ernstig gegispt. Alhoewel sommige hoogleeraren zich eervol hebben gedragen moet. vastgesteld worden, dat anderen, voor al ten aanzien van de loyaliteitsverklaring, niet genoeg kracht en fierheid hebben ge toond. Velen van hen zijn zich hun falen niet bewust en beschouwen hun geesteshou ding nog steeds als de juiste. De minister spreekt hierover zijn afkeuring en teleur stelling uit en maant de leeraren en den senaat aan tot een beter onderling begrip en samenwerken, om in de naaste toekomst te komen tot een spoedig herstel en een goede verdere ontwikkeling der hoogeschool. Een staking te Amsterdam Omdat gedetineerden in een bedrijf tewerk gesteld werden Donderdag zijn 200 arbeiders van de draad en kabelfabriek te Amsterdam in staking gegaan. De directie verklaarde daarover: in verband met de moeilijkheden in de personeel voorziening voornamelijk, waar het betreft vrouwelijk personeel is uit overweging dat voortgang van het bedrijf dringende eisch is voor den wederopbouw van Nederland, besloten vrouwelijke gedeti neerden uit de kampen te werk te stellen in die afdeellngen, waar vrouwelijke werk kracht onontbeerlijk is. De aroeiders hier in gesteund door de Eenheids Vak Centrale zijn van meening, dat zij onder deze om standigheden niet verder kunnen werken en hebben het werk neergelegd. De Eenheids Vak Centrale deelt mede, dat men niet tegelijk met N.S.B.-ers wil werken, terwijl men ook meent dat het aanstellen van deze „dwang-arbeidsters" de arbeids voorwaarden voor de bona-fide arbeiders slechter maakt, althans de noodzakelijke verbeteringen tegenhoudt. De garantie van afzondering cn bewaking van de N. S. B.-sters acht de E. V. C. niet voldoende. De N. S. B.-sters moeten b.v. worden opgeleid en dit alleen al moet door gewone arbeiders geschieden. ,,Het personeel, van wie in de oorlogsda gen slachtoffers zijn gevallen door verraad van N. S. B.-ers, wil niet tezamen, met N. S. B-ers werken. Er wordt hier een precedent geschapen. Laat men het bij de „Draka" toe, dan bestaat de kans. dat de andere 60.000 N. S. B.-ers op onze fabrieken worden losge laten", zoo werd verklaard. Tenslotte deelde do E. V. C. nog mede. dat zij geadviseerd heeft niet te staken, om niet dadelijk naar het uiterste machtsmiddel te grijpen De arbeiders hebben echter uit eigen beweging het werk neergelegd, toen de N. S. B.-sters de fabriek binnenkwamen. Weerbericht Geldig tot Zaterdagavond: Wisselende bewolking, plaatselijk enkele buien voor al aan de kust, matige wind tusschen West en Noord-West, koel. Uitzending van arbeiders De motieven die daartoe leidden De directeur-generaal van het Rijks arbeidsbureau heeft een circulaire aan de directeuren der gewestelijke arbeidsbureaux gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat men alvorens tot registratie en tot het nemen van een beslissing in het vraagstuk van de burgerdienstpllchl over te gaan, eerst de duizenden werkloozen dient op te roepen. Minister Drees heeft aan het A. N. P. ter toelichting o.a. verklaard: Mijn standpunt is. dat een maatregel in zake arbeidsdienstplicht in vredestijd niet dan bij volstrekte noodzakelijkheid moet worden genomen, en dat het zelfs geen zin heeft zoo lang men nog geen arbeid heeft kunnen aanbieden aan de talloozen, die reeds bij de arbeidsbureaux zijn ingeschre ven. Van dien kant echter gaan wij nu het probleem met kracht aanvatten. Onmiddellijk na de bevrijding was er een omvangrijke werkloosheid. Geleidelijk komt verandering en hier en daar. plaatselijk of in bepaalde bedrijven, doet zich een tekort, soms een groot tekort aan arbeiders gevoe len. Nu hebben wij zeker het recht te ver langen. dat elke arbeidsgelegenheid wordt aangegrepen. Daartoe behoeven wij echter geen burgerdienstplicht met strafbepalingen in te stellen. Wij kunnen in de eerste plaats werk aanbieden aan wie reeds bij de arbeids bureaux zijn ingeschreven, in het bijzonder ook aan wie werkloozen ui tkeering ont vangen. Na de bevrijding zijn de oude steunrege lingen en het „stempelen" waartegen zoo groote bezwaren bestonden, niet weer in het leven geroepen. Aan werklooozen wordt een uitkeering gegeven. In Amsterdam, waar van arbeidsreserve gesproken wordt, een vast bedrag, in andere gemeenten een bepaald percentage van het loon. De gezinsinkomsten worden daarbij niet nagegaan, en controle op de vraag of degenen, die uitkeering ont vangen, toch nog kleine karweitjes opknap pen of op andere manier inkomsten hebben, wordt wel uitgeoefend maar is onvoldoende. Op de daaruit voortvloeiende misbruiken is terecht veel critiek. De geheele regeling is ook slechts houdbaar, wanneer uitkeeringen maar van korten duur behoeven te zijn, om dat spoedig arbeid beschikbaar is. Nu eenige maanden voorbij zijn gegaan acht de regeerlng het oogenbük gekomen om op grooter schaal arbeiders op te roepen zoowel voor den wederopbouw, vooral in de verwoeste gebieden, zooals Noord Limburg, Arnhem, de Veluwezoom, Brabant, als voor oogstwerkzaamheden. Het spreekt vanzelf, dat wie arbeid weigert, geen uitkeering meer ontvangt. Bovendien zullen uit een gezin, waaraan werkloosheidsuitkeering verstrekt moet wor den, alle redelijkerwijs in aanmerking ko mende gezinsleden (niet de vrouw en natuur lijk niet degenen, die nog onderwijs genie ten) zich bij de arbeidsbureaux moeten doen inschrijven en bereid moeten zijn werk te aanvaarden. Wie het dichtst bij het vuur zit.... Voor Nederland zijn in Engeland 120.000 fietsen besteld. Eenige partijen zijn daarvan in ons land aangekomen. De Maasbode verneemt van betrouwbare zij"de, dat gebleken is, dat ook voor de fiet- sendistributïe het spreekwoord geldt: wie het dichtst bij het vuur zit warmt zich het best. In Rotterdam is n.l. bij abuis een zen ding van 72 rijwielen, waaronder tal van damesrijwielen, aangekomen waaraan etiket ten waren gehecht met namen, toebehooren- de aan leden van het personeel van het ministerie van buitenlandsche zaken. De zelfde naam kwam zelfs in enkele gevallen op drie verschillende fietsen voor. Zoodra de vergissing werd bemerkt, zijn de rijwielen door twee militaire auto's uit Rotterdam weggehaald en waarschijnlijk naar Den Haag overgebracht. Het is te wenschen. dat van regeerings- zïjde maatregelen tegen dergelijke onge- wenschte praktijken worden genomen. Ir. ieder geval heeft het Rijksbureau voor de metaalverwerkende industrie, dat belast is met de distributie der rijwielen reeds van deze aangelegenheid procesverbaal opge maakt. Voor het tijdvak van 30 September—13 October: Alle bonkaarten 511 730 200 gram bloem 731 250 gram gort 732 125 gram jam 733 200 gram kaas 734 200 gram zout 735 225 gram huishoudzeep Bonkaarten 511 A, B, C. 700705 800 gram brood 706 707 400 gram brood 708 500 gram peulvruchten 709 400 gram suiker 710 125 gram boter 711 712 125 gram margarine 713 100 gram vet A750 1 doosje lucifers B750 800 gram brood Bonkaarten 511 D D750 751 800 gram brood D752 250 gram rijst of kindermeel D753 500 gram suiker D754 755 125 gram boter D756 125 gram margarine Inlegvellen D17 800 gram brood E19 250 gram rijst of kindermeel Tabakskaart 52 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-sigaretten) Voor de week 30 September6 October: A751 2 liter melk B C751 3J/2 liter melk D757 758 3 liter melk 740 100 gram vleesch 741 B752 1 kg. aardappelen 714 2 kg. aardappelen. Op bon 733 zal 100 gram volvette of 40-f kaas en 100 gram magere of 20 kaas worden geleverd. De jam op bon 732 zal in verband met de bevoorrading van den handel eerst in den loop der veertiendaagsche periode worden afgeleverd. Op bon 52 der Tabakskaart mogen de eventueel nog bij den handel voorradige Engelsche en Amerikaansche import-ciga- retten niet worden verkocht. Deze im- port-cigaretten moeten bewaard worden tot ter zijner tijd weer een bon voor im- port-cigaretten wordt aangewezen. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 28 September van des middags -12 uur af worden gebruikt met uitzonde ring van de bonnen voor melk en aard appelen, waarop eerst met ingang van Maandag 1 October mag worden afgele verd. Bij deelneming aan maaltijden van de Centrale Keukens moeten aldaar de bon nen 740 voor vleesch en 714 voor aardap pelen worden ingeleverd. Zelfverzorgers voor graan, vleesch, melk of aardappelen moeten op de Dis- tributiediensten inleveren de bonnen voor brood, vleesch, melk of aardappelen. Petroleum. Het Centraal Distributiekantoor maakt bekend, dat zij die in de Westelijke pro- vincies in het bezit zijn van kaarten voor petroleum voor kookdoeleïnden op bon 05 tot en met bon 08 van de kaarten UA510, bon 05 en bon 07 van de kaarten UB510 en bon 62 van de kaarten UC510 gedurende de maand October vier liter petroleum kunnen koopen. Voorts zijn gedurende bovengenoemde maand de bonnen 109, 110 en 111 van de petroleumkaart UD510 voor verlichting geldig voor het koopen van 2 liter petro leum. Wij krijgen cacaopoeder 100 gram per hoofd In de tweede helft van October zal be- I gonnen worden met de distributie van cacaopoeder. Deze zal zich uitstrekken over alle leeftijdsgroepen en het rant- I soen zal 100 gram per hoofd bedragen. De cacaopoeder is van vooroorlogsche sa- menstelling en zal niet met suiker zijn gemengd. Het is niet zeker of dit rant- soen regelmatig zal kunnen worden ge- geven Een Nederlandsche trein vernield Door een Engelsche filmmaatschappij Bij het onnemen van de film over den slag om Arnhem heeft zoo meldt het Pa- I rooi de Engelsche maatschappij, zonder hiervan voorkennis te geven aan de Neder landsche Spoorwegen, een drie-treinenstel (diesel) en twee motorrijtuigen met brand bommen in brand gestoken en hierna de ver_ i brande rijtuigen gefilmd. Dit materieel stond te Arnhem te wachten tot de rails zouden zijn vrijgemaakt. De Nederlandsche Spoorwegen hebben hun f beklag ingediend bij de Engelsche autoritei- I ten, die zich over het optreden van de film maatschappij zeer ontsticht toonden. Onder zocht wordt, of voor dit nog zeer bruikbare materieel een compensatie kan worden ge geven. De kinderen in Denemarken en Zweden Van de naar Zweden doorgezonden kinde ren werd getelegrafeerd, dat zij „gelukkig in Zweden gearriveerd zijn". De kleine gasten van Denemarken verheugen zich. eveneens in een goede gezondheid en ver- scheidenen van hen zijn reeds aanmerkelijk in gewicht toegenomen. Er wordt voorzoo ver mogelijk, kleeding en schoeisel verstrekt. De stemming is uitstekend en de verzorging laat niets te wenschen over. De postverbin dingen zijn nog zeer gebrekkig, als u dus niets van uw kind hoort hoeft dat geen re den tot ongerustheid te zijn.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 2