Behandeling der Indischecollaborateurs De geldzuivering Op een persconferentie heeft de heer Van der Plas, vertegenwoordiger van de Ned.-Indische regeering bij den staf van generaal Patterson, o.a. verklaard: „Het ligt in de bedoeling niemand in Indië te vervolgen voor zijn politieke overtui gingen, of louter om zijn politieke activi teiten gedurende de Japansche bezetting, tenzij bewezen wordt, dat hij een oorlogs misdadiger is". Gevraagd naar wat de Ned.-Indische regeering van plan was in zake de vervolging van Soekarno, ant woordde hij: „dat hangt van de toekom stige ontwikkelingen af". Verder verklaarde hij nog ten aanzien van deze vraag: „In tegenstelling tot de procedure onder de Japansche heerschap pij zou Soekarno slechts worden veroor deeld, indien niet slechts het overtuigend doch tevens het wettig bewijs zou wor den geleverd, dat hij een oorlogsmisdadi ger is Ik zal echter niet onderhandelen met Soekarno, die fascistische en terro ristische methoden heeft gebruikt. Zoo hij niet als oorlogsmisdadiger wordt ver oordeeld, zou hij voor de aanstaande ver kiezingen zijn eigen partij vormen Ik betreur het persoonlijk, dat een aan tal Indonesiërs, die ongetwijfeld oprecht waren, in de Soekarno-'oeweging werden getrokken. De heer Van der Plas gaf als zijn mee- ning te kennen, dat een groote meerder heid van de Indonesiërs den opbouw van een nieuw en meer democratisch Indo nesië in samenwerking met de Neder landers gunstig gezind was. Zuks ten ein de een door en door democratische ge meenschap te vestigen, die „een brug naar Azië zou vormen en toch tegelijker tijd een slagboom zou zijn tegen Aziati sche agressie, zooals men nu van Japan Nadert Amerika Engeland weer? De spoedige terugkeer van den Amerl- kaanscheji minister van bultenlandsche zaken. James Byrnes, uit Londen naar Washington, zal de Engelsch-Amerlkaan- sche handels- en flnancleele besprekingen bespoedigen, aldus wordt volgens Reuters correspondent door leden van beide dele gaties verklaard. Naar in betrouwbare, kringen verluidt, hebben de ervaringen, welke Byrnes in de bijeenkomst van de vijf ministers van bui- tenlandsche zaken te Londen heeft opge daan. hem overtuigd van de noodzakelijk heid van het zoo spoedig mogelijk bereiken van een omvangrijke overeenstemming tus- schen de beide landen als voornaamsten steun voor den wereldvrede. Het algemeen parallel loopen van de zienswijzen van Ert- gelschen en Amerikanen op dé Londensche conferentie heeft naar verluidt diepen in druk op Byrnes gemaakt. Een andere fac tor. welke beschouwd kan worden als een bijdrage ter verbetering van de vooruit zichten der besprekingen te Washington, is waarschijnlijk het aftreden van Leo Crow ley. die voornamelijk verantwoordelijk is geweest voor het abrupte einde van de leen- en pachtleveranties. President Tru man heeft naar aangenomen wordt veel op hem gesteund, wat betreft adviezen inzake de economische aspecten van de Amerikaan- sche buitenlandsche politiek. Zijn aanvaar den van het aftreden van Crowley en het ontbinden van de Foreign Economic Ad ministration kan worden opgevat als een aanduiding, dat hij besloten heeft voortaan van adviezen van deze zijde af te zien. Het tijdstip is thans nabij, waarop de Amerika nen definitieve voorstellen aan de Engel- schen zullen doen, ten aanzien zoowel van de directe financieele als van de alge- mfeene commercleele politiek. Het leven in de Indische interneeringskampen. Te Camp Columbia In Australië is aange komen mevrouw Hans Reyns. een van de eerste Nederlandsche vrouwen die bevrijd zijn uit de Japansche interneeringskampen op Java. Zij vertelde iels over haar ervarin gen in deze kampen. Zij begon met te zeggen, dat naar haar schatting sinds Mei 1945 van de 100 kinderen, opgesloten in kampong Ma kassar bij Batavia er 75 door ondervoeding zijn overleden. In het kamp Tjodeng had mevr. Reyns Nederlandsche kinderen mogen onderwijzen in een kleuterschool onder toe zicht van de Kempei, de Japansche Gestapo. De bewoners van het kamp moesten voor hun eigen voedsel zorgen. Zij moesten daar voor aan geld zien te komen en zij verkoch ten al hun bezittingen. Het werd een gewoon gezicht, dames, die voorheen een hooge po sitie bekleedden, hun eigen gemaakte jam en koek te zien verkoopen langs de straten om geld te verdienen, waarmee /.tj hun voed sel moesten koopen. Ook met de kleeding was het erbarmelijk gesteld- de vrouwen maakten tenslotte hun Kleeding van tafel- kleeden en theedoeken. Australiërs hebben melding gemaakt van een groot kamp van Nederlandsche vrouwen nabij Pakambaroe, waarin deze vrouwen genoodzaakt zijn ratten te vangen om daarmede haar kinderen in leven te houden. Er waren veel gevallen van beri-beri. Jappen hielden hun woord niet Volgens een bericht, uitgegeven door het hoofdkwartier van de hulpactie aan krijgsgevangenen in Oost-Indië, zijn er tot dusver 18.625 krijgsgevangenen en ge- interneerden op Sumatra aangetroffen, van wie 7112 van verschillende nationali teiten. In weerwil van de Japansche verklarin gen, dat zij na de capitulatie de omstan digheden dezer personen zouden verbete ren. bleek de situatie waarin zij zijn aan getroffen, zoo slecht, dat men gedwongen was het aantal menschen, dat voor steun- verleening in aanmerking komt, uit te breiden tot een totaal van 25.000. Zestien duizend dezer personen zijn Nederlanders. Op Java zijn volgens deze hulporgani satie 14.470 krijgsgevangenen, waarvan de meesten Nederlanders zijn met woonste den op Java. heeft ondervonden, tegen de vooruit ge schoven posten van democratische be schaving in de Stille Zuidzee". De heer Van der Plas legde er den na druk op, dat de Japanners de economie van Indië hadden geruïneerd door de re gentschappen tot zoogenaamde zelfstan dige provincies te maken. Hij gaf als voorbeeld het feit, dat de Jappen de ex port van rijst uit een typisch rijst-district naar een gebied, waar er een tekort aan rijst heerschte, niet toestonden. Het ge volg hiervan was, dat de Indonesiërs er geen nut meer in zagen meer te produ- ceeren dan voor eigen gebruik noodzake lijk was. De opbrengst van rijst is sterk gedaald en die van soya is teruggebracht tot min der dan een derde van de voortbrenging in vredestijd. De graanproductie is zelfs nog sterker gedaald en de cassave-teelt heeft nog meer geleden. De heer Van der Plas voegde hieraan toe: „Wanneer een maal een normale regeering is hersteld, zal het betrekkelijk gemakkelijk zijn de economische welvaart te herstellen". Een kleine groep van kwartiermakers der Britsche bezettingstroepen in Indië is reeds te Batavia aangekomen. Zij wer den oorspronkelijk in het begin van de volgende maand verwacht. Renpaarden geblokkeerd. Thans is een „besluit renpaarden 1945" verschenen. Naar van officieele zijde wordt medege deeld, moet men dit besluit zien in het kader van het streven van de overheid zooveel mogelijk gegevens te verkrijgen omtrent de tijdens de bezettingsperiode ontstane zwevende koopkracht. Het besluit dient om de overheid een inzicht te ver schaffen in de zeer ingewikkelde en in het algemeen moeilijk te achterhalen transacties in renpaarden, welke geduren de de bezetting in grooten getale en tot ongehoorde bedragen zijn afgesloten en waarvan voor een aanzienlijk deel moet worden aangenomen, dat zij ten doel heb ben gehad bepaalde buitengewone winsten weg te werken. De voorschriften komen neer op een voorloopige blokkeerïng van de in de re gisters der Ned. Draaf- en Renvereeniging ingeschreven paarden en op een aangifte plicht met betrekking tot die paarden voor de eigenaren, de trainers en de ver zorgers daarvan. Voorts wordt een com missie ingesteld, waarin deskundigen zit ting zullen hebben en welke de deblok keering van de paarden zal regelen. Niet op naam gestelde spaarboekjes In het Staatsblad van 28 September 1945 no. F 200 is verschenen de „beschikking te naamstelling spaarbankboekjes aan toon der", waarbij houders van niet op naam gestelde spaarbankboekjes of soortgelijke bewijzen van inleg, daaronder begrepen niet op naam gestelde schuldbekentenis sen, verplicht zijn deze voor 1 Nov. 1945 ten name van den rechthebbende tot het tegoed te doen stellen, voorzoover althans dit tegoed meer dan 950 bedraagt. Ge lijke verplichting rust op dengeen die het document heeft uitgegeven, als de houder hem dit stuk aanbiedt, teneinde het op naam te doen stellen. Zoolang te naam stelling niet heeff plaats gehad, is het ver boden eenigerlei betaling in welken vorm ook daaruit te verrichten. Het niet vol doen aan voormelde verplichtingen wordt beschouwd als misdrijf, waarbij van toe passing zijn de strenge strafbepalingen van het machtigingsbesluit geldzuivering. DIAMANTEN BRUILOFT. Op 7 October as. hoopt het echtpaar J. v. TongerenVerhoeven den dag te herdenken, waarop zij 60 jaar geleden in het huwelijk traden. Zij zijn resp. 81 en 78 Jaar oud en genieten belde nog een goede gezondheid. De Oude van Tongeren heeft vele vrienden in Haarlem: als visehventer genoot hij een uit stekende reputatie. Voorzoover bekend (er zijn eenige kinderen in Indië) leven er nog 55 nakomelingen van de twee oudjes. De dood aan de Narcis-vlieg Een uitvinding van Dr. W. E. de Mol Voor de bestrijding van de narcisvlieg past zoo deelt het A.N.P. mede de firma Van 't Hof en Blokker te Limmen reeds geruimen tijd een nieuw systeem toe, dat uitgedacht is door dr. W. E. de Mol te Amsterdam. De narcisvlieg brengt ontzaglijke schade toe aan de narcisplant. Zij legt 100 eitjes, die zij nauwkeurig over de bloembollen verdeelt, met dien verstande, dat zij bij elke bol slechts één ei legt. De larve dringt zich dan naar binnen, verpopt zich in de bol en vliegt na verloop van tijd uit om honderd nieuwe bollen te besmetten. Het systeem (waarvoor ook in Amerika patent is aangevraagd) bestaat hieruit, dat de bol voor het planten in een ketel wordt gelegd, waar zij onder een druk van 10 atmosfeer aan de werking van een meng sel van koolzuur en zuurstof wordt bloot gesteld. Door den hoogen druk dringt het mengsel zich gemakkelijk in de bol. De zuurstof dwingt de larve het mengsel in te ademen en het koolzuur doodt het beest onherroepelijk. Het koolzuur heeft ook een bij uitstek gunsfigen invloed op de plant zelf, want het bevordert den groei zooals uit de genomen proeven is gebleken. Na een behandeling van 12 uur zijn de larven dus dood en kunnen zich niet verpoppen. De Noodraad van Bloemendaal In den noodraad van Bloemendaal zul len de volgende leden, daar er geen andere candidaten zijn gesteld, zitting hebben: W. C. Bier, ir. C. Boot, A. Cassee, ir. F. M. G. Cochius, A. van Geluk, baron O. M. Groeninx van Zoeten, J. P. van Haaften, G. H. M. Holt, mr. J. C. C. W. Hijszeler, W. Noorman, J. F. M. Pinxter, mr. F. P. Th. Roling, C. Schulz, mevr. E. van Tien hovenRipperda Wierdsma, mr. H. W. Vliegen, W. van Waveren, K. Zwitser. De noodraad zal dus 17 leden tellen (vroeger 15). Zeven leden van den ouden raad zullen er zitting in hebben. Het ge voelen der nieuw benoemde leden was, dat zij liever niet als vertegenwoordigers van een politieke partij wenschten te wor den aangeduid. Zuinig zijn met gas en electriciteit Onze kolenpositie laat nog niet toe, dat er meer kolen dan tot nu toe aan de gas- en electriciteitsfabrieken wor den beschikbaar gesteld. Nog kan er gas en electriciteit geleverd worden. Indien het publiek zich echter niet de noodige beperkingen oplegt, dan zal de levering moeten worden stopgezet. Want rantsoenoverschrijding beteekent. dat de gasfabrieken en electriciteits- centrales meer gas en electriciteit moe ten gaan produceeren dan da< zij kun nen met de hun toegewezen hoeveel heden kolen. Het gasrantsoen, dat is toegewezen, is juist voldoende om iederen dag een eenvoudigen maaltijd te bereiden. Het bedraagt voor gezinnen van twee per sonen 34 M3.. voor elk gezinslid meer 6 M3. extra en voor alleen-wonenden, die zelf hun maaltijd bereiden, 17 M3. per 2 maanden. Voor degenen, die elec- trisch koken, bedraagt het rantsoen voor dezelfde periode voor gezinnen van twee personen 85 KWH, voor elk gezinslid meer 15 KWH extra en voor alleenwonenden, die zelf hun maaltijd bereiden, 42.5 KWH. Met dit rantsoen voor kookdoeleinden kan eveneens iederen dag een eenvoudige maaltijd worden bereid. Voor verlichting en ander huishoude lijk gebruik is een rantsoen toegewe zen, dat met het korten der dagen stijgt en voor September op 7 KWH, voor October op 11 KWH, voor Novem ber op 12 KWH en voor December op 14 KWH kan worden gesteld. Dit rant soen schept vooreerst de mogelijkheid om per gezin een lamp van 25 Watt van zonsondergang tot 11 uur te laten branden. Bij deze verlichting moeten alle huisgenooten hun avondbezigheden verrichten. Daarnaast laat het rantsoen toe om gedurende korten tijd slaap kamers, trappenhuizen, keukens, e.d. met lampen van 7,5 Watt, zooals deze onlangs in den handel zijn gebracht, te verlichten, mits deze lampen onmiddel lijk worden uitgedraaid, zoodra geen licht meer noodig is. Behalve dit ge bruik voor verlichting laat het rantsoen ook nog toe om dagelijks gedurende 1 of 2 uur, naar gelang het verbruik van het toestel, radio-uitzendingen te be luisteren. Bovendien kan wekelijks ge durende enkele uren een stofzuiger worden gebruikt. Voor verwarming, in welken vorm ook (snelkokers, strijk ijzers, straalkachels, kookplaten, e.d laat het rantsoen naast bovengenoemd gebruik geen ruimte. Duitsche invasieplannen voor Engeland De militaire correspondent van de Times meldt, dat blijkens documenten, die in Berlijn ontdekt zijn, de Duitschers 22 di visies en 17 reserve-divisies in den herfst van 1940 gereed hadden voor de invasie van Engeland. De correspondent herinnert zich nog zijn indertijd gestelde vraag aan Sir John Dill: „Ik vermoed dat zij onge veer 20 divisies hierheen zullen sturen". Het antwoord van Sir John Dill was: „dat zou meer dan voldoende zijn". De invasieplannen waren zoo ongeveer wat men er in Engeland van verwachtte. De twee voornaamste landingen zouden uitgevoerd worden op de kusten van Kent en Sussex, resp. tusschen Margate en Hastings en tusschen Brighton en Ports mouth. Het negende leger, dat uit Ostende Duinkerken en Calais zou varen, moest Kent aanvallen. Het 16e leger van Dieppe en Le Havre uit, Sussex. Daarenboven zouden luchtlandingen plaats hebben ten Noorden van Romney Marsh en in de South Downs achter Brighton. Wanneer het den Duitschers gelukt was de South Downs in hun bezit te krijgen, zouden zij bijna niet meer te verdrijven zijn geweest. Dan was er nog een leger, en wel het 6e, dat Cherbourg als uitgangspunt had en tot taak had in de baai van Weymouth te landen. Onder de 22 divisies bevonden zich 6 gepantserde en 2 gemotoriseerde divisies. Nadat de landingslegers van Kent en Sussex zich vereenigd hadden, zouden zij in de eerste plaats een linie vestigen, die zich uitstrekte van Portsmouth via Al- dershot en Caterham naar Tilbury. De tweede linie zou van Colchester naar de monding van de Severn loopen. Daarna zou het 6e leger in actie gekomen zijn. Verder zij nog te vermelden, dat de sterkte der beraamde Duitsche invasie legers ongeveer dezelfde was als die der Geallieerden in Normandië in 1944. Ten slotte zegt de correspondent nog, dat niets of niemand Engeland had kunnen redden indien de luchtslag om Engeland verloren en de landingen uitgevoerd waren geweest, Amerika Nieuw en Oud Ongeveer twee jaar hèb ik in New York gewoond en nu zit ik te schrijven in Am sterdam. Wanneer ik opkijk van mijn schrijftafel zie ik een rij nob«le grachten huizen, een symphonie van zwart en grijs en wit in wisselenden toon, spiegelend in het gladde, duistere water, en een rij stille, herfstige boomen; een lichtgrijze lucht en wat rustige menschen. als scherp-geleekende poppetjes tegen al dat stemmige grijs. Ik denk aan New York, die razende stad. Zijn menschenmassa's ijlend onder en boven den grond. Zijn tienduizenden auto's. Zijn luidheid. Zijn prikkelende at mosfeer van niet dan superlatieven Zijn enorme lichtreclames in door je hoofd daverende kleuren, Zijn schouwburgen en hotels (Pennsylvania met 3000 kamers en 3000 badkamers), zijn restaurants en zijn voeder-schuren, die men Cafetaria of Automatic noemt; zijn krantenschreeu wers; zijn enorme Rockefeller Plaza met die torenhuizen, waar tienduizenden en tienduizenden werken (ik zelf op een 56ste verdieping) en waar. onder den grond, een groote provinciestad met hon derden winkels en restaurants een koort sig leven leidt. Ik denk aan zijn parken en musea, zijn nachtleven, dat even te gennatuurlijk geetandariseerd is als zijn dagleven: aan zijn rivierkant met het klare zicht over de Hudson: aan zijn uni versiteiten, kerken, filmpaleizen, arbei dersbuurten. Wanneer ik denk aan New York ben ik blij terug te zijn in Amsterdam Want. alles wat goed en mooi en verhef fend is in Amsterdam is natuurlijk. Zijn, in dubbelen zin. Koninklijk Paleis op den Dam is natuurlijk stedenschoon: zijn. grachten en zijn nauwe zwarte kronkel- straten zijn natuurlijk-geworden en na tuurlijk-gegroeid: zijn cultuur en hartslag zijn natuurlijk Amsterdam is oud en ge groeid. New York is nieuw en opzettelijk. Alles van New York is nieuw en opzette lijk: gestippeld langs bepaalde lijnen, uitgelegd als een legkaart of een blok kendoos. Niet alleen zijn uiterlijk, docK ook, vooral, zijn innerlijk. Zijn alledaag- sche leven, van het bed naar de kerk en van het sportveld naar het eethuis, is krampachtig-gelijkvormig. Tn de Friek Gallery, een heerenhuis aan het stille gedeelte van Fifth Avenue, hangen prachtige Rembrandts. Er is een zelfportret bij Rembrandt bejaard 1 I dat van een tragische beklemming is. Ge bewondert het, doch ge zoudt het mee „naar huls" willen nemen, naar Holland. Hef is een gevoel, dat ge waarlijk niet omschrijven kunt; het gevoel van den Europeaan in Amerika, van den oud- wereïdschen mensch in de nieuwe wereld. Veel is interessant en geweldig in New York en in Amerika. Veel is er bewonderenswaardig en veel wekt eerbied. Maar iets ontbreekt en ge kunt nooit duidelijk genoeg zeggen wat het is. Het is dat „iets" die sfeer, die stem- i ming, die pate die om de Amsterdam- sche grachtenhuizen is, die huisvest op het donkere Kolkje, die glanst om Am- stels torenspitsendie zingt in het bloed van deze verrukkelijke stad, die véél Hol- landscher is. véél eigener en veel op rechter dan New York, dat niet Ameri- kaansch is, maar nieuwe-wereldsch. Verrukt heb ik door New York geloo- j pen Gelukkig ben ik door zijn straten ge gaan. Verteederd heb ik de eendjes gevoerd aan het kleine vijvertje van Central Parlï, een groote groene plek met toren huizen omringd Maar er is iets dat ge, als Europeaan, er mist. Want verrukt er, gelukkiger en vertee- derder loop ik door Amsterdam Tn Holland staat mijn huis. Misschien is het dat wat mij in Am sterdam gelukkiger maakt dan in New York. En in Nederland blijer dan in Amerika. Ook in dit Nederland, dat ik nimmer heb gekend; zoo bitter geschonden. Mr. E. ELIAS De verkiezingen Uitspraak der Nationale i Advies-Commissie In de vergadering van de Nationale Ad-J vies-Commissie van Vrijdag kwam een door den minister van bmnenlandsche zaken, overgelegde nota aan de orde, opgesteld door het waarnemend hoofd van de rijks inspec tie van de bevolkingsregisters, waarin de technische bezwaren verbonden aan het reeds thans houden van verkiezingen wor den uiteengezet. De commissie besloot aan de regeering mede te deelen. dat zij door deze nota er niet van overtuigd :s geworden, dat deze bezwaren een beletsel zouden zijn om de verkiezingen te houden op de tijd stippen, door de Nationale Advies-conimlssia aanbevolen. Eind October 2 ons Koffie Op 27 October zal voor alle leeftijdsgroepen' een bon voor koffie worden aangewezen. Deze bon zal geldig zijn tot en met 24 November en recht geven op het koopen van 200 gram koffie. De hotels, café's en restaurants zullen in deze zelfde periode hun gasten en bezoekers weer koffie kunnen serveeren. MEER VLEESCH? De Maasbode verneemt dat het vleeschrant- soen. dat nu 1 ons in de week is, over 4 of 5 weken verhoogd zal worden tot 2 5 3 ons. Dit zal mogelijk zijn door aanvoer uit het buitenland. Ook wordt 5.000.000 kg. bevroren .vleesch ingevoerd.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 2