Van Genechten voor den Rechter Nederlandsche vlag Na een fel requisitoir eischte de procureur-fiscaal de doodstraf Reden moest Mr. Dr. B. van Genechten der „grootheden" uit de N. S. B.- beweging zich voor het Bijzonder Ge- I rechtshof te 's Gravenhage verant woorden. De publieke belangstelling voor dit proces was aanmerkelijk geringer dan bij Blokzijl, hoewel de perstribune als steeds overvol was. Omstreeks tien uur kwam van Genechten binnen, onder gelelde van twee parketwach ters, de zaal binne. Grijs, mager, vermoeid, een troostlooze man, die niet den indruk wekte, dat hij wilde „vechten" voor zijn zaak. Het hof was samengesteld uit: Mr. G. Scholten. president, Mr. P. S. Noyon en Mr. d. Bijdendijk, juridische leden, kolonel J. van Voorthuysen en kolonel D. W. Kwak. mili- laire leden. Van Genechten nam In de N. S. B. een vooraanstaande plaats in, naast Mussert, Blok zijl en Rost van Tonningen. Hij had pas in 1930 de Nederlandsche nationaliteit verkre gen. Dit feit verzwaart in veler oog zijn schuld tegenover het Nederlandsche volk, dat hem gastvrij op nam, toen hij in België, we gens zijn samengaan met de Duitschers, tot langdurige gevangenisstraf veroordeeld was. Hij kreeg hier gelegenheid zijn studie in de rechten te voltooien. Als aanhanger van de idee „een vereenigd Europa onder leiding van het Groot-Duitsche rijk" aanvaardde hij de nationaal-socialis- tische levensbeschouwing en trad reeds in 1334 tot de N. S. B. In die beweging vervul de hij de hoogste functies, zooals hoofd van de afdeeling Vorming, hoofd van het Op- voedersgilde en tenslotte gemachtigde van den leider voor onderwijs, kunsten en weten schappen. Bovendien was hij commissaris der provincie Zuid-Holland en sedert September 1940 procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's Gravenhage. later tevens bij het zoo genaamde Vredesgerechtshof, welke functies hem vooral verweten worden in de tenlaste legging van den procureur-fiscaal mr. J. Zaayer. De dagvaarding. De dagvaarding legt hem voorts ten laste, dat hij de geestelijke ontwikkeling van het Nederlandsche volk in nationaal-socialisti- schen en jegens Duitschland vriendschappe- lijken zin heeft ontwikkeld en daardoor, we tende. dat Nederland met Duitschland in oorlog was, den bezetters actief van nut is geweest. Voorts is hem ten laste gelegd, dat hij in de strafzaak voor het Vredegerechtshof tegen Bom en Kruithof in verband met den dood van overste Mussert, als procureur- generaal op kennelijk partijdige wijze is op getreden. Van Genechten wordt terzijde gestaan door Mr. J. P. A. van den Oever. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat een vijftiental getuigen décharge, waar onder Mussert en Mr. Tenkink gehoord zou den worden. Hiervan heeft de verdediging echter afgezien. Met duidelijke stem las Mr. Zaayer, de pro cureur-fiscaal, zijn aanklacht voor, door van Genechten oogenschijnlijk zonder belang stelling aangehoord. Onmiddellijk vroeg de president of hij be kende zich schuldig gemaakt te hebben aan het tenlaste gelegde. Verdachte ontkende. Het getuigenverhoor. Daarop ving het getuigenverhoor aan. Uit de verklaringen van den rijks recher cheur W. C. J. Wooming, die in 1940 en 1941 veel met van Genechten (toen reeds procu reur-generaal en directeur van poliite) moest samenwerken, bleek dat verdachte zeer fel gekant was tegen een ieder, die tegen de N. S. B. was en niet schroomde lederen te genstander van het nationaal-socialisme te laten vervolgen, desnoods door de Sicher- heits Polizei. Als tweede getuige kwam voor Mr. J. c. V. Meischke, subst. officier van justitie te Botterdam, die op instignatie van verdachte als zoodanig in Nov. 1941 was ontslagen en korten tijd later was gearresteerd, omdat hij geweigerd had tegen zijn geweten in in een politieke zaak een straf te eischen, niette genstaande het feit, dat van Genechten een eisch van gevangenisstraf had verlangd. Van Genechten ontkende op een vraag van den president echter hierin de hand te heb ben gehad. De derde getuige was de commissaris van politie J. G. Ami abel te Rotterdam; die des tijds als inspecteur aan het Haagsche politie corps was verbonden en als zoodanig veel met verdachte samenwerkte. Uit zijn ver klaring bleek, dat van Genechten steeds ge tracht heeft de nationaal socialistische be ginselen in praktijk te brengen en bij her haling met de bezettende autoriteiten samen werkte. De laatste getuige was J. Esmeyer te 's Gravenhage, ambtenaar bij het parket van den procureur-generaal, die in den zo mer van 1942 een SS-man zou hebben belee- digd. omdat hij niet voldoende eerbied had getoond voor het feit, dat deze SS-man, een bekende recidiivst, die reeds 20 veroordeelin gen achter den rug had, voor „Europa had gevochten". Deze SS-man had geklaagd bij van Genechten en deze had getuige zeer ernstig berispt en hem zelfs gedreigd met „Scheveningen". Verhoor van verdachte. Van Genechten had gedurende het getui genverhoor steeds scherp toegeluisterd en voortdurend aanteekeningen gemaakt. De president besprak vervolgens punt voor punt de dagvaarding met verdachte. Veidachte gaf toe, dat hij propaganda had gemaakt voor het nationaal-socialisme, ech ter voor Het Nederlandsche nationaal-socia lisme. en niet voor het Dultsche nationaal- socialisme. Zeer pertinent ontkende verdacht de hand te hebben gehad in de arrestatie van Mr. Meischke door de Duitschers. Bij het bespre ken van deze zaak waarin de president ver dachte trachtte aan te toonen, dat hij had geprobeerd den subst. officier van justitie te dwingen tegen zijn geweten in te hande len. maakte van Genechten een opmerking, welke de president beantwoordde met ,,U bent later tot hoogleeraar in het strafrecht benoemd, nietwaar?" Het requisitoir. Het woord was vervolgens aan Mr. Zaayer voor het houden van zijn requisitoir. Hij begon met te zeggen Ieder, die nationaal- socialistisch gedacht en gehandeld heeft, in welken vorm ook, heeft getoond voor de Duitschers te zijn. Vervolgens toornde hij heftig tegen het wanbegrip van talrijke N S.B.'ers, die zich trachten te verdedigen, door voor te wenden, dat zij in de rechts dwaling verkeerden, dat Nederland niet in oorlog met Duitschland was. Nederlandsche soldaten en Nederlandsche bondgenooten vochten tegen Duitschland soms zelfs boven Nederlandsch grondgebied. Punt voor punt ging de procureur-fiscaal de dagvaarding na. Lang stond hij stil bij het feit, dat van Genechten na de sluiting van de Universiteit van Leiden in een interview deze universiteit een „horzelnest" had ge noemd, Leiden was een bolwerk van onze vrijheid en spreker begreep daarom, dat van Genechten zoo fel was opgetreden. Mr. Zaayer zeide, dat van Genechten een zeer helder verstand had voor zoover 2ijn politieke gezindheid dit niet benevelde. Hij paarde grooten ijver aan werkracht. „Een man, die over lijken gaat om z(Jn doel te bereiken", aldus typeerde Mr. Zaayer den verdachte, een man, die hoog uitstak boven het rapaille, dat de N'.S.B. voortbracht en daarom was deze man zoo gevaarlijk. Toen het Nederlandsche volk een strijd op leven en dood voerde tegen Duitschland, koos verdachte de zijde van den vijand. Hij was de ge vaarlijkste man die in den eersten tijd der bezetting opstond om in dienst van de vijanden van het Nederlandsche volk de dressuur van dit volk op zich te Op grond hiervan eischte de procureur- fiscaal de doodstraf, gepaard gaande aan levenslange ontzegging van het actieve en passieve kiesrecht. Voorts verzocht Mr. Zaayer het Hof ver dachte niet het recht van cassatie te ver- leenen. Een beul zingt zijn eigen lof Joseph Kramer, de beul van Bergen-Belsen heeft eindelijk een verklaring afgelegd. De voorlezing van dit document vergde een vol Alle beweringen omtrent massa-execu ties in gaskamers en tuchtigingen in het kamp van zijn „onwaar van het begin tot het einde". In 1940 kwam Kramer als helper van SS-Obersturmfilhrer Höss in het kamp Auschwitz. Na tarining m andere kampen kwam hij daar in Meil 1944 terug. Volgens de verklaring zou hij niets te maken gehad hebben met het uitdeelen van straffen dit zou alleen op rekening van Höss geschreven moeten worden. Lijfstraf voor vrouwen was afgeschaft vóór Kramers terugkeer in Auschwitz. „Zelfs indien deze zou zijn toe gestaan. zou ik haar nooit in praktijk heb ben gebracht, daar het niet strookt met mijn opvattingen", aldus de verklaring, „in mijn kampgedeelte werden geen gevangenen af geranseld en er kwamen geen executies, schietpartijen en ophanging voor; er is mij nimmer melding gemaakt van behandeling van gevangenen voor hondebeten". Het kamp Belsen wilde men bij Kramer's aan stelling inrichten voor zieke gevangenen. Volgens Kramer ontvingen alle gevangenen 3 maaltijden per dag: 1 liter stamppot als hoofdmaaltijd, indien beschikbaar brood met koffie 's ochtends, en 's avonds brood met koffie en kaas of worst. Toen het voedsel schaarsch werd, zou hij bij de autoriteiten op verbetering hebben aangedrongen. „Toen tenslotte het kamp van Belsen door de Geallieerden werd overgenomen, was ik er geheel en al gerust over dat ik in de ge geven omstandigheden al het mogelijke had gedaa nom de condities te verbeteren". Kramer heeft dus blijkbaar nog niets ge leerd in zijn gevanagenschap en bij de be handeling van zijn zaak. Het is nog steeds het liedje van den meester „es ist nicht wahr". Haarlem-Mexico-Soerabaya Tjits van TongerenEen naam. die herinneringen opwekt aan een draaien- den molen, aan een rustige rietrand, mis schien aan een paar blauwe oogen in een frisch gezicht. Zoo, uit het Hollandsche land is die vrouw acht jaar geleden ge gaan naar Mexico. Toen de oorlog uitbrak besefte zij, zooals duizenden anderen, dat voor haar een andere taak was weggelegd dan de huishoudelijke. Zij nam dienst in het Ned.-Indische leger, werd getraind in Georgia en kwam na veel omzwervingen in Australië terech'., waar zij van Bris bane uit naar den archipel werd gezonden om medische hulp te verleenen in de be vrijde Indische gebieden. Zij kreeg het commando over een groep Engelsche en Amerikaansche meisjes, allen vol vuur om haar jonge energie op het groote werk te gooien en den nood hunner medemenschen te lenigen. Tjits schrijft naar haar ouders, en wij zien achter dat ietwat onzekere schrift de jonge vrouw, die het nieuwe even vreemd vindt, maar dan vooruit kijkt en haar mooie werk aandurft. Deze meis jes vormen de eerste groep, die op Java geland is. Over de vroegere heerschers, het herrenvolk van Azië. zegt Tjits: „Ze hebben toch zoo heerlijk op hun kop ge had, ze stonden er bij alsof ze geen tien konden tellen." De Bioscopen en de bezetting De minister van Onderwijs, K. en W., dr. G. van der Leeuw, heeft zijn teleur stelling uitgesproken over de houding van verschillende bioscoop-exploitanten, die hun theaters hebben laten misbruiken voor het voeren van Nazi-propaganda. Als verzachtende omstandigheid heeft de mi nister de moeilijkheden erkend, waarin juist deze ondernemingen telkens weer kwamen te verkeeren en de listige wijze, waarop de vijand zijn netten spande. De betrokkenen hebben deze netten zeker niet gezocht, maar toch hebben ze zich maatregelen laten welgevallen, die aller minst strookten met het Nederlandsche belang. VELSEN De klok gaat weer met haar tijd mee. De fraaie klok bij het stoompontveer, die in den eersten tijd van haar bestaan, den velen voorbijgangers trouw niet alleen het uur van den dag, maar ook den dag zelf heeft gewezen, is langen tijd tenge volge van het stroomlooze tijdperk in haar taak tekort geschoten. Maar nu is er weer stroom en nu gaat ze weer met haar tijd mede. De dagaanwijzing is echter nog niet in bedrijf. Wat daarvan de oorzaak is weten we niet, maar we zullen hopen, dat ook dit spoedig in orde komt. Het uurwerk in den Watertoren heeft ook zijn dagelijksche taak hervat. Het is ook ver licht, maarniet alle vier wijzer platen vertellen 's avonds, hoe laat het is Dit doen nog slechts twee, een derde stelt pogingen daartoe in het werk, doch heeft het tot nu toe niet verder gebracht dan de uurpunten. Nummer vier hult zich nog geheel in het duister. Burgerlijke Stand Geboren: R. W. Smits, z., Kerkerinklaan 27, Santpoort; G. P. v. d. Wiel, z., Mei doornstraat 3, IJmuiden; J. J. Spanjaart, d., Terrasweg lrd„ Santpoort. waait weer in Batavia. Reuter meldt: Het prestige en de popu lariteit van Soekarno onder de Indone siërs moet niet overschat worden, aldus verklaart een Nederlandsche correspon dent in een bericht uit Batavia aan de „Times". Wat het volk het minst van al Soekarno kan vergeven is, dat hij op orders der Japanners de gehate „Romusia" heeft ge sticht, den zoogenaamden vrijwilligen ar beidsdienst, doch in werkelijkheid een slavenarbeidsdienst, die voor tienduizen den zijner landgenooten dood en ongeken de ellende heeft gebracht. De correspon dent voegt hieraan toe, dat leuzen, zooals „eerbiedigt onze vlag en onze constitutie" en „ons bloed is warm en onze harlen zijn sterk" op tramwegen in Batavia, staan geschilderd om indruk te maken op de niet-Nederlandsche Geallieerde troepen, die met de landing bij de hoofdstad zijn begonnen. Behalve deze leuzen zijn er de rood-witte vlaggen van Soekarno's „repu bliek Indonesia" welke snel lijken te ver dwijnen nu de orde langzamerhand terug keert na de eerste week van chaotische toestanden, toen er veel intimidatie werd gepleegd. De correspondent gaat dan voort: „Het is Nederlands ongeluk geweest, dat het aan krachten tekort is geschoten om dit land deze drie en een half jaren van be proeving te besparen. Het volk heeft er namelijk nimmer aan getwijfeld, dat met behulp van de geheele Westersche wereld, waarmede men geallieerd was, de Neder landers de Japansche landingen op Java en Sumatra zouden kunnen voorkomen. Toen deze veronderstelling onjuist bleek was de schok hevig en het zal nu eenigen tijd kosten, alvorens het gevoel van vei ligheid onder de Nederlandsche vlag en het algemeen vertrouwen in de macht van de blanken zal zijn hersteld. Zondag werd ten slotte de eerste Nederlandsche vlag geheschen voor wat vroeger de woning van den resident te Batavia was en thans Geallieerd hoofdkwartier is. Naast de Ne derlandsche driekleur wapperen de Brit- sche en Amerikaansche vlaggen, doch de vlaggestok, waaraan de Nederlandsche vlag is bevestigd, steekt boven de andere uit. De Nederlanders, die zulk een schouw spel gedurende drie en een half jaar niet hebben gezien, getroosten zich lange wan delingen om dit te zien. Britsche matrozen die geposteerd staan bij den ingang, over tuigen de Indonesiërs, dat dit geen grap is en dat er geen misverstand mogelijk is. Volgens berichten van radio New Delhi heeft schout bij nacht Patterson verklaard, dat Nederlandsche troepen het vliegveld te Batavia hebben overgenomen. Soekarno geeft collaboratie toe Reuter meldt, dat Soekarno zijn colla boratie met de Japanners toegeeft en ook, dat hij voor de Japansche radio verklaard heeft, dat Britsche en Amerikaansche troepen, die op Java zouden landen, terug gedreven zouden worden aldus een be richt van den speciaien correspondent van de „Daily Mail" Noel Monks uit Batavia. Monks, die Soekarno in zijn huis bij Ba tavia interviewde, meldt, dat Soekarno als „president van de Indonesische repu bliek" weigert een bespreking te voeren met den heer Van der Plas, den vertegen woordiger van het Ned.-Indische gouver nement. Ik vroeg Soekarno of hij en zijn collega's een poging haden gedaan om het leed van de duizenden Australische en Nederlandsche krijgsgevangenen in Indo nesië gedurende de Japansche bezetting te verzachten of zijn beklag had gedaan over den moord in koelen bloede op Australische verpleegsters. Hij gaf het volgende verbazingwekkende antwoord: „Ik moest met de Japanners samenwerken vcor een vrij Indonesië en zü zouden het mij kwaiijk genomen hebben als ik mij beklaagd had." Hij zeide, dat hij „in den geest" bij onze krijgsgevangenen geweest was. zelfs na zijn uitspraak „wij zullen de Britten en de Amerikanen in de zee terug drijven", Politie-elftai naar den Haag Het elftal der Politie Sportver. ..Velsen'* gaat morgen naar Den Haag om aldaar deel te nemen aan een tournooi. waarin ook uit komen elftallen van de poliUe van Den Haag, Amsterdam en Rotterdam. A s Zaterdag speelt het elftal den laatsten wedstrijd van de georganiseerde nederlaag- wedstrijden. Om den H.V.B.-beker' De Stormvogels-reserves hebben hun eersten wedstrijd voor den H.V B.-beker met 4—2 gewonnen. Kennemers 2 gaf goed partij, doch mocht met dezen uitslag zeker nog tevreden zijn. Had n.l. de Stormvogels voorhoede de talrijke kansen nog beter benut, de uitslag had andere, voor Storm vogels nog betere cijfers te zien gegeven. Vooral De Boer. die overigens met 3 doel punten topscorer was, bracht een paar haast niet te missen kansen om zeep Het vierde doelpunt maakte Roelofs. die met v. d. Kuyl en Glas tot de beste speiers van het Stormvogels-elftal behoorde- De ontmoeting voor den H.V.B.-beker lusschen Velsen 2 en V.S.V. 2 is een pit tige partij voetbal geworden. Bij Velsen zagen we o.m. Ninaber, Kaldenbach, Tromp Sr. en Jr., Diederiks en Meyer in de gelederen, terwijl V.S.V. o.m. Voet had opgesteld. Voor de rust vooral werd er door beide partijen goed gespeeld. Met de rust was de stand 22. Een dezer doelpunten had doelman Demmers zeker moeten voorko men. In de tweede helft heeft het geducht ge spannen. Beide verdedigingen moesten herhaaldelijk ingrijpen en deden dat met succes. Tenslotte echter zorgde Molen kamp voor liet winnende punt voor Vel sen 2 (3—2). Komt de heer Weijburg terug? De heer J. P Weijburg, commissaris van politie alhier, die tijdens de bezetting door de Duitschers uit zijn functie werd ont slagen, werd na de bevrijding belast met de waarneming van het commissariaat van politie te Haarlem. In verband met het feit, dat de heer E. H. Tenckinck, commissaris te Haarlem, weer in zijn oude functie terugkeert, komt de heer Weijburg dus weer voor Velsen beschikbaar. Naar de heer Weijburg ons mededeelde, heeft hij ten aanzien van een eventueelen terugkeer naar Velsen nog geen besluit genomen SANTPOORT Voetbalwedstrijden uitgesteld De voor Zondag a.s. voor Velsen 2 en Velsen 3 tegen Stormvogels 2 en Terras vogels 2 vastgestelde ontmoetingen gaan wegens kerkelijke redenen, niet door. Een kwajongensstreek We zouden hierboven ook kunnen zet ten: „Zoo de ouden zongen, piepen de jon gen". Eenige jongens speelden Dinsdag avond een nieuw spelletje. Ze belden in de Wüstelaan bij eenige bewoners aan en riepen, als niet werd opengedaan: „Doe open of we schieten." Eenige door dit dreigement onthutsten gaven van deze kwajongensstreek kennis aan de politie, die een aantal jongens van 14 tot 16 jaar naar het bureau meenam en ze daar op het verkeerde van hun spelletje wees. Waarna ze naar huis mochten gaan. IJMUIDEN Scheepsberichten Gisteren zijn alhier aangekomen het Grieksche s.s. Margaritis Chandris van Melilla met erts voor de Hoogovens; het Nederlandsche s.s. Ittersum van Montreal, met graan en stukgoed; het Amerikaan sche s.s. Brandon Matthews van Baltimore met kolen en het Nederlandsche s.s. Am- stelstroom van Londen met stukgoed. Weer kolen uit Amerika Gisteren is alhier uit Baltimore gearri veerd het Amerikaansche s.s. Branden Matthews met een lading Amerikaansche steenkool. Besommingen van Dinsdag KW190 f 664, KW95 f 284, KW205 f 574, KW 34 f562, KW128 f432, KW160 f282, KW202 f 463, KW61 f 738, KW180 f 58'. KW12 f 527, KW125 f 327, KW98 f378, KW81 f 289, KW 199 f459, IJM261 f261, 1JM255 f 268, IJM 251 f 165, IJM227 f 426, IJM239 f 239. IJM241 f 207, IJM208 f104. HA4 f410, H*89 f466, SL5 f 1833, HD184 f 537, UK172 f 970. UK86 f 309, UK93 f231, UK75 f252, UK174 f 536, UK53 f 1323, UK234 f 577, UK282 f 518, UK7 f 538, UK36 f 449, UK412 f 788, UK144 f 205, UK246 f93, IJM226 f667, IJM310 f247, ZK 72 f 164, HD293 f 24. Er komt weer schot in bij de Hoogovens Zooais wij gisteren reeds meldden, 2ijn er dien dag twee booten met erts, die te- samen bijna 10000 ton aanvoerden, gearri veerd. Nader vernamen we, dat ook een derde, de Rigel, inmiddels met 6400 ton erts uit Hornillo vertrokken i6, terwijl nog een vierde met een kleinere lading in aantocht is. Het was gisteravond heel goed merk baar. dat het havenbedrijf weer in actie is. De groote kranen gierden er weer lus tig op los. Het welbekende geluid was in den stillen avond tot op grooten afstand hoorbaar en ook de vele lichtjes lieten zien, dat het werk weer in vollen gang is. En wanneer binnenkort de ovens weer erts gaan produceeren, zal de roode gloed, veroorzaakt door den uitgestooten gloeien- den ijzerstroom of door de op den slak- kenberg uitgestorte slakken den avond hemel met een rooden gloed verlichten. Het Stormvogels-elftal Stormvogels speelt Zondag as. te Alk maar met het volgend elftal tegen de Alkm. Boys: Kraak; Van Dongen, Zwem mer; Hoogendijk, Goedhart, Snoeks; Lup- pe.Vs, Van Pel, Van Gemert, De Boer, Opbergen.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 3