Kort en bondig Situatie in Indië nog onduidelijk. In Snelle Reeks. Luidsprekers houtbewerker Heeft U een jarige? Indische export Naar üe Indische redacteur van ANP- Aneta wrneemt zijn de vooruitzichten voor den export uit Ned.-Indië niet ongunstig te noemen. Bevoegde instanties hier te lande hebben bericht ontvangen, dat op Java 35.000 ton rubber is aangetroffen op onder nemingen en in goedangs (pakhuizen). Ter aanzien van de rubber is de algemeene in druk, dat een hoog percentage van het areaal op Java spoedig weer productief zal zijn. Een zeer gunstig aspect vertoont üe sul- kersituatie De voorraden suiker, die men, volgens tot dusver beschikbare Inlichtingen, op lS va heeft aangetroffen, beloopen niet mlir&r dun 1.400.000 ton. In dit getal is in- tusschen reeds verdisconteerd het cijfer var de nieuwe oogst. Daar men de locale con sumptie op rond 400.000 ton 's Jaars mag schatten, blijft er dus voor uitvoer een mll- lloen ton over. Dp beteekenis van dit cijfer zal duidelijk zijn. als men beseft, dat, de laatste jaren voor den oorlog dit uitvoer- cijfer niet of nauwelijks werd bereikt. Daarentegen staat het vry slecht met de thee- en kofflecultures. Van export van thee en koffie zal, naar venvacht wordt, de eerste Jaren wel niet veel komen. Weerbericht Geldig tot Donderdagavond. Zwakke wind, zwaar tot halfbewolkt met plaat selijk ochtendmist, overwegend droog, zelfde temperatuur. BINNENLAND De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat, in verband met het belang om zoo spoe dig mogelijk verkiezingen te doen houden, zijn collega van oorlog er geen bezwaar tegen heeft, aan ambtenaren van de bevolkings registers. die als zoodanig niet gemist en ook niet vervangen kunnen worden, uitstel van opkomst In mllitpiren dienst te verleenen. voor zoover de belangen van dien dienst dit maar eenigszins toelaten. Volgens het Parool bereidt de minister van Sociale Zaken plannen voor om te ko men tot betere sociale voorzieningen voor het verplegend personeel. O.a. wordt over wogen aan de verpleegsters dezelfde salaris- verhoogingen toe te kennen als gelden voor het rijkspersoneel. „De Waarheid" meldt dat „de beul van Amersfoort -, van Laar, uit het kamp Ede ontsnapt Is. Hij wist te ontkomen op een rijwiel van een bewaker. Vrijdag S October van 19.15 tot 19.30 zal de heer Ir. 3. L. Louwes, directeur-generaal van de Voedselvoorziening, die onlangs een reis maakte naar Engeland en Amerika, een radiorede houden voor den zender „Herrij zend Nederland" over „vooruitzichten van de voedselvoorziening". Het gat dat op 2 September in den Nol- tendijk op Walcheren geslagen is kon weer gedicht worden. Bij koninklijk besluit zijn tribunalen ingesteld in de arrondissementen Amster dam (vooLloopig 11 kamers). Assen (5 ka mers) en Groningen (5 kamers). Ledige tubes behoeven bij aankoop van artikelen niet meer ingeleverd te worden. Bij de familie van den Dennenvan Grimber in de de Vriesstraat te Eindhoven, werd een drieling geboren. De drie meisjes en de moeder maken het best. Voor het civiele verkeer geschiedt de distributie van banden voor motorrijtuigen nu uitsluitend door de rijksverkeersinspectie. Bij een winkelier te Rotterdam, die tij dens den oorlog zwart verdiend had aan den in_ en verkoop van gouden voorwerpen en gouden tientjes, vond de politie tien spaar bankboekjes, waarop bedragen van 2000 tot 3000 gulden waren gestort, alsmede een lijst met de namen van 20 personen, aan wie hu geld in bewaring had gegeven. Een gedeelte van zijn vermogen had hij zelf belegd in. ai.000 gaspeningen. De man is ingesloten. De heer Plesman is, in zijn kwaliteit van adviseur der regeering voor het burger- luchtverkeer, er in Amerika in geslaagd een aantal groote Douglas toestellen te reservee ren voor den ontworpen regeeringsvheg- dienst op Ned. Indlë. Voor het beheer van genoemde luchtlijn Is een directie gevormd, bestaande uit de heeren van Os. van Delden, van Ede, van der Pais en Parmentier. Deze transportvlieg tuigen zullen worden bediend door militaire bemanningen. Van 4 October af gaan de trams in Den Haag den geheelen dag rijden tot 's middags 0V4 uur BUITENLAND Binnenkort zal een commissie naar Tokio gaan om de sedert 1931 door de Japanners geroofde of vernielde Chineesche kunst schatten op te sporen of er schadevergoe ding voor te krijgen. Tijdens de Belgische Kamerzitting heeft de heer Eyskens, minister van financiën, ge pleit voor een nauwe samenwerking tus- schen België en Nederland. Zijn rede werd op talrijke banken hartelijk toegejuicht. In een rivier in Z. W. Br. Guyana zijn stukken ontdekt van het uraniumhoudende metaal euxenite. In New York heerscht een ongekende woningnood. Daklooze oudstrijders hebben verzocht tenten te mogen opslaan in de Stadsparken, hetgeen geweigerd is. De zwarte markt in woningen bloeit welig. Op het vliegveld van Tripolls is een Pransch vliegtuig verongelukt, waarbij de bemanning en 17 passagiers om het leven zijn gekomen. Noorwegen zal een schadevergoeding van SL milliard kronen van Duitschland eischen. De Amerikaansche troepen ongeveer 47.000 man— zullen Noorwegen zeer binnen kort veriaten. De eerste contingenten zullen op 13 October naar Amerika terugkeeren. Generaal Patton is van zijn commando ln de Oostelijke helft van de Amerikaansche bezettingszone in Duitschland ontheven. Voor het eerst sinds 1904 heeft de Rus sische vloot weer in Port Arthur ligplaats gekozen. Rauter en Christansen blijken onderge bracht te zijn in een kamp nabij Lüneburg, zfj zitten daar met ongeveer 8000 andere S.S.- mannen, Gestapo-lieden, partijfunctionaris sen enz. De hertog van Windsor zal waarschijn lijk Maandag a.s. in Engeland arriveeren. Onder de Poolsche soldaten in Enge land is een stemming gehouden inzake een terugkeer naar Polen. 65 pet. was voorstan der van een teruggaan naar Polen, Naar Un. Press meldt is de luit.-gouv.- gen, van Ned.-Indië, dr. v. Mook, in Bata via aangekomen. In Geallieerde kringen verwachtte men. dat Hij spoedig een be spreking zou hebben met generaal Chris- tison en een verklaring over de toekomst van Indië zou afleggen. Vice-admiraal Helfrich is eveneens in Batavia gearriveerd. In Soerabaja hebben zich botsingen voorgedaan tusschen Japanners en Indi sche natioKalisten, waarbij 50 personen zijn gedood en 150 gewond. Soekarno: Wij stellen ons tegenover de heele wereld. De partij van Soekarno heeft, een blad uitgegeven genaamd „Vrijheid", dat ge drukt wordt bij het Japansche blad „Asia Raja". In een hoofdartikel schrijft Soe karno. dat hij weigert te onderhandelen met de Nederlanders en dreigt geweld te gebruiken als zij de souvereiniteit en on afhankelijkheid van Indonesië bedreigen. Voorts wordt daarin gezegd, dat de po litie te Batavia bereid is de orde en rust te handhaven, zoolang zij met toestem ming van Soekarno werkt. „Wij volgen slechts één gedragslijn, namelijk de vol ledige erkenning te verkrijgen van de heele wereld inzake de onafhankelijkheid van Indonesië. Een dergelijke politiek is wellicht niet gebaseerd op iets, dat zou kunnen leiden tot een compromis, aan gezien een dergelijke basis gevaarlijk zou zijn ten opzichte dezer onafhankelijkheid en de leiders, door een dergelijk compro mis te aanvaarden, ten nadeele der be volking zouden handelen. Wij zijn overtuigd, dat een dergelijke politiek de tegenwoordigheid van Neder landers uitsluit. Wij staan niet tegenover de Nederlanders maar tegenover de 'heele wereld. Als de Nederlanders -de souve reiniteit van Indonesië aanranden, zullen wij den strijd daartegen aanbinden. Maar wij geven voorkeur aan een vreedzame oplossing. De heer Van der Plas heeft het gewaagd vertegenwoordigers van het Indonesische volk op te roepen ter on derhandeling, maar de Indonesiërs zul len zich niet door het zoet gefluit van Van der Plas laten verlokken. Wij be schouwen de Nica-menschen als onder drukkers, die de internationale veilig heid bedreigen en wij wenschen niet met dergelijke lieden te onderhandelen. Van der Plas over den toestand op Java Voor 1 maand rijst De heer Van der Plas heeft in een ra diotoespraak o.m. het volgende gezegd: De strijdkrachten der Geallieerden hebben Batavia bezet. Ons streven is zoo hard mogelijk te werken voor het welzijn der bevolking, overeenkomstig het Ja- vaansche gezegde, dat als orde en rust heerschen het land welvarend is. Wij zijn gekomen om een nieuw Indonesië te hel pen opbouwen, gebaseerd op rechtvaar digheid en niet op geweld als in de Ja pansche periode. Komt en helpt ons een land zelfstandig te maken. Alle bestuurs ambtenaren, hoog en laag, alsmede alle dorpshoofden moeten den arbeid voort zetten ter beveiliging van het land en ter bescherming der bevolking. Aan el- ken vorm van geweld van wien ook zal een einde gemaakt worden. Niemand zal gestraft worden voor het feit, dat hij voor de Japanners heeft gewerkt. De omstandigheden op Java zijn thans zeer moeilijk. Er is nog voor een maand rijst beschikbaar op een basis van de helft van het vooroorlogsche rantsoen. In het binnenland is de toestand ernstig. Men is echter doende voorraden te im porteeren» Intusschen is men bezig het Japansche systeem te herzien, waarbij in- en uitvoer tusschen districten onder ling verboden was. Alle handelsbeperkin gen op Java waren opgeheven. De valuta- politiek is nog niet opgelost. De waarde van den Japanschen gulden is gemiddeld tot een vijftiende gedaald. Het is onmo gelijk den Japanschen gulden te depre- cieeren, zoolang de Japanners nog steeds uitgestrekte gebieden controleeren. Maar een beslissing wordt spoedig verwacht. De Japansche burgemeester van Bata via is afgezet en in zijn plaats is de Ja vaan Soeridjo benoemd. Soekarno en Mohammed Hatta mogen zich binnen het :ebied van Batavia vrij bewegen, maar moeten voortdurend contact onderhouden met het Geallieerde opperbevel. De Van Heutsz heeft zonder hulp van sleepbooten Brisbane verlaten met be stemming Java. Aan boord bevinden zich Nederlandsche en Ned.-Indische militai ren van alle rangen. Door admiraal Patterson is verklaard dat de N.I.C.A. onmiddellijk de bestuurs functies zal vervullen in alle gebieden, die geleidelijk aan door de Geallieerden zul len worden bezet. Minister Logemann is uit Londen In de residentie teruggekeerd. Een Engelsche persstem. De „Times" brengt naar voren, dat de terugkeer van de Fransche autoriteiten Indo-China en de Nederlandsche over heid in Indië plaats had, terwijl in geen van beide gevallen de Geallieerde strijd krachten sterk genoeg waren om onmid dellijk een doeltreffende controle in te stellen. „Het welkom der Britten in Bur ma en Malaka zou wel eens anders ge weest hebben kunnen zijn, als er niet zulke duidelijke teekenen geweest waren om de onmacht van de Japansche bezet tingstroepen te demonstreeren." De „Times" zegt. dat het op het oogen- blik moeilijk is de beweging voor onaf hankelijkheid in Indo-China naar waarde te schatten, terwijl op Java dr. Soekarno twijfelachtige blijken van opportunisme op zijn naam heeft staan, maar het blad voegt er aan toe: „alles wat met zeker heid gezegd kan worden is, dat de Brit- sche ervaring in Burma en Malaka de wijsheid aantoont van de Engelsche sa menwerking met de nationalistische ele menten en leert dat het overhaastig is om hen als „Quislings" te beschouwen, al leen omdat zij onder de Japanners aan de macht kwamen." Christison heeft den nat. leiders gead viseerd te zorgen, dat de relletjes eindi gen, welke zich in verschillende deelen van Batavia voordoen. Uit Haarlem Aan den slag in de getroffen gebieden Het geteisterde Zuiden moet voor den win ter „onder de pannen" in den meest letter lijken zin des woords. Daar zijn veel arbeidskrachten voor noodig, wie de pulnhoopen in Nij megen, het getroffen Arnhem en de ruine's van Venray heeft gezien, zal beseffen, hoe veel werk nog verzet moet worden, voor de bewoners van Zuid-Nederland weer onder normale omstandigheden kunnen leven. Haarlem levert in dit werk in den opbouw zijn aandeel. De arbeidsbureaux in het Zui den zenden hun verlanglijstje naar de Noor delijke en Westelijke provincies, waar alles gedaan wordt om de wenschen te bevredi gen. Uit Haarlem zijn ongeveer 200 vakmen sehen, voornamelijk metselaars en timmer lieden uitgezonden. Alleen werkelijke vak lieden kunnen gebruikt worden, hier geldt wel zeer sterk: de juiste man op de juiste plaats. De animo voor de uitzending eener zijds en de dankbaarheid van het Zuiden anderzijds zijn groot, maar Haarlem's ar- beidsreservoir raakt uitgeput, daar ook voor den opbouw van iJmuiden en omstreken veel krachten vereischt worden. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: 28 Sept., J. H. de Jong—Meijer, z.; 29 Sept., J. I. H. Müller—Kluek, z.; I Oct. J. P. M. TillemansChristiaans, z. OVERLEDEN: 29 Sept., C.. 22 d„ z. van S. J. Hak. Kamperlaan; 30 Sept., W. Bogaard, 38 j„ Scheepmakersdijk; 1 Oct. K. G., 1 m„ z. van W. Koper, Kamperlaan. ONDERTROUWD: 2 Oct., E. Cornet en H. Cornet. GEHUWD: 2 Oct., G. van der Linde en M. Steen; A. Peters en J. A. Warnaar; H. Schaafsma en H. G. Niebroek; J. H. Vos en M. A. Marijnen. De Anglicaansche Kerk, die tijdens den oorlog haar werk in het openbaar heeft moeten staken en dit slechts op bescheiden schaal ondergronds heeft kunnen voortzet ten, treedt thans weer in het volle licht. Zon dagmiddag om 14,30 uur wordt de eerste dienst gehouden in de Oud-Katholieke Kerlc aan den Kinderhuissingel te Haarlem. De voorganger is dan the Reverend Evans, Bri tish Army Chaplain. Op tal van bruggen te Haarlem ontbre ken de reddingshaken, vele zijn verstookt. Ook reddingsplankjes ondergingen het zelfde lot. Laat men toch bedenken dat alleen in Haarlem meer dan 500 menschenlevens gered konden worden met de reddingshaken en plankjes. Chris v. d. Glas, viool en Pie v. d. Glas Boosman, piano, zullen een sonaten recital houden op Dinsdag 9 October in het Gem. Concertgebouw te Haarlem. Het programma bevat werken van; Tartini. Mozart, Voor molen en Brahms, Op de jaarlijksche vergadering van de N. V. Hypothecaire Beleggingsbank te Haar lem, die heden gehouden is, heeft men be sloten over het jaar 1944 geen dividend uit te keeren. Er geschiedden geen nieuwe benoe mingen. Het jaarverslag over 1944 werd goed gekeurd. De abonnements-concerten, welke te Haarlem plaats zouden vinden op 4 Oct., 17 Oct., 7 Nov. en 14 Nov zijn wegens de geld- saneering veertien dagen uitgesteld. Het eerste concert vindt nu plaats op Woensdag 17 Oct. in de Gem. Concertzaal. Solist Is Theo Olof, viool, aan den vleugel Luctor Ponse. AGENDA VOOR WOENSDAG 3 OCTOBER Gem. Concertzaal: Leidens strijd en zege-: praal, kinderkoor concert. 19.30 uur. Muziek zaal Brinkniann: Dr. A. v. d. Boom. zo uur. Rembrandt Theater: De slag om Rusland, 14.30, 16.15, 19.15 en 21.30 uur. Cinema Palace: Remember the Day. 14. 16.15. 18.45 en 21 uur. Luxor: Hoe raak ik mijn geld kwijt?, 14, 16.15, 19 en 21-15 uur. Krans Hals: De ontem bare nachtegaal. 14, 16.30, 19 en 21.15 uur. DONDERDAG 4 OCTOBER. Stadsschouwburg: Tooneelgroep „Comedia" De mooiste oogen van de wereld. 20 uur. Gein. Concertzaal, Theo Olof, viool en Luctor Ponse, plano. 20 Bioscopen als Woensdag. Officieele publicatie PROVINCIALE PUBLICATIES Extra toewijzing witte- en bruineboonenpiksel Varkenshouders, die in aanmerking wen schen te komen voor een extra toewijzing witte- en bruineboonenpiksel dienen hiervoor zoo spoedig mogelijk, m ieder geval voor 12 October 1945, opgave te doen bij den plaatse lijken bureauhouder. Verwarmen pootaardappei- bewaarplaatsen Aan houders van pootaardappelen wordt medegedeeld, dal zij zich na 7 October 1945 tot den plaatselijken bureauhouder in hun district kunnen wenden ter verkrijging van een aanvraagformulier voor het verwarmen van pootaardappelbewaarplaatsen. Telers van aardappelen kunnen zich eveneens tot hun bureauhouder wenden die hen kan mededee- len welke formaliteiten moeten worden ver vuld ter verkrijging van een toewijzing voor poterkiembakken. Centrale zuiveringsraad bedrijfsleven Ingesteld is de centrale zuiveringsraad voor het bedrijfsleven. Zooals reeds eerder is gemeld, zal mr. dr. J. Donner, oud-minister van justitie, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, als voorzitter van deze centrale instantie optreden. Tot r ïcretarls is benoemd mr. J. B. W. P. Kickert. lid-secre taris van diverse beroepscolleges en raads heer-plaatsvervanger bij het Bijzondere Ge rechtshof te 's Gravenhage, Surinamestraat 3. Klachten tegen ondernemers uit het be drijfsleven, die zich gedurende de bezetting in strijd met het nationaal belang hebben gedragen, kunnen, behalve bij de secretaiia- ten van de betrokken zuiveringsraden, ook bij dit secretariaat worden ingediend. Verhuizing pensioenraad Het kantoor van den Pensioenraad is met ingang van 1 October 1945 verhuisd van Zwarteweg 75 naar Benoordenhoutscheweg 46 te 's Gravenhage. COMMISSIE BEHEER VAARTUIGEN. De commissie beheer vaartuigen (C. B. V.) deelt het volgende mede: De bij de commissie beheer vaartuigen ln beheer zijnde vaartuigen, zooals Duitsche vaartuigen en vaartuigen van N. S. B.'ers e. d. zullen, voorzoover mogelijk, op nader te bepalen voorwaarden tijdelijk ter be schikking worden gesteld van particulieren of ondernemingen, die door verlies van hun vaartuig tengevolge van oorlogsomstandig heden het meest gedupeerd zijn. Belanghebbenden worden in de gelegenheid gesteld, zich hiervoor schriftelijk op te geven bij de commissie beheer vaartuigen, Pieter de Hoogweg 110 te Rotterdam, onder vermel ding van de volgende gegevens in de volg orde als hieronder aangegeven: l. Naam, 2. Voornaam. 3. Corresponden tie-adres. 4. Gehuwd of ongehuwd. 5. Aantal kinderen. 6. Bekwaamheden (diplo ma's, Rijnpatent tot welke plaats, etc.). 7. Bijzonderheden over het (de) verloren vaar- tuig(en): a) Naam; b) Soort; c) Grootte (tonnage resp. I.P.K./E.P.K.), 8. Uitvoerige toelichting van de reden, waarom belang hebbende als gedupeerd beschouwd kan worden. (Hierbij in het bijzonder vermelden: datum van verlies van het vaartuig; even- tueele daden van verzet, waardoor vaartuig is verloren gegaan, resp. schade is geleden; financieele omstandigheden etc). De opgave dient te geschieden voor 1 No vember 1945. Na dien datum ingediende op gaven zullen niet meer in behandeling wor den genomen. Er wordt met nadruk op ge wezen, dat het aantal beschikbare vaartuigen in verhouding tot het aantal gedupeerden zeer gering is, zoodat slechts aan een zeer klein gedeelte van de betrokkenen een vaartuig ter beschikking zal kunnen worden gesteld. Eerst heden bereikte ons het ontstellende bericht dat op 5 Mei 1944 in een kamp op Java is overleden onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, ANNA CATHARINA OHM. geb. SCHMIDT in den leeftijd van 58 jaar. A. D. M. Arpad-Ohm M. Arpad. A. Ohm. B. C. OhmRoos. en kleinkinderen. Santpoort (d.). 2 Oct. 1945. Tandarts Biewinga hervat 8 October zijn prak tijk te IJmuiden, Juliana- kade 31. Spreekuren Maand., Woens dag, Zaterdag 9-10 en, vol gens afspraak. Spreekuren te Driehuis, Drieh.kerkweg 104, Maan dag, Woensdag, Vrijdag 11-12 en volgens afspraak. Privé-adres: Iepenlaan 53, Bloemendaal. Telefoon 25241 ITaarlem. NET DAGMEISJE gevr. Braber, Casembrootstraat 23. Geen winkelwerk MEISJE, leeft. 17 j., zag zich gaarne geplaatst in winkel. Br. L 86 bur. v. d. bi. P. DE GRUIJTER ZN. N V. vraagt voor filiaal Velseixhiinplein 3, IJuuiiden-O. EEN FLINKE WINKELJUFFROUW leeftijd 20 tot 25 jaar Aanmelden Barteljorlsstraat 40 Haarlem, op Maandag tusschen 4 en 6 uur. De KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE HOOGOVENS EN STAALFABRIEKEN N.V. te IJMUIDEN vragen voor haar timmerwerkplaats een Vereischten: Ervaring en zelfstandigheid op het gebied van de bediening van houtbewerkingsmachines. Leeftijd 25-35 jaar. Eigenhandig geschreven sollicitaties met uit voerige beschrijving, levensloop, opleiding etc. uiterlijk een week na plaatsing van deze advertentie te richten aan de Sociale Afdeeling Bleyenhoeve. Wü ontvingen een aardige sorteering Lees-, Kleur, en Prentenboeken Kinderkruiwagens en Speelgoederen LOENDERSLOOT's WARENHUIS Mcenweulaan 2, IJniuiden-Oost, Telefoon 4654 Te koop gevr MODERNE BOEKENKAST. Br. L 87 bu reau van dit blad RUILEN kindersch. m. 24 nw. zolen en hakken voor m 29. Frans Naereboutstr. 29, IJmuiden. WIE HEEFT WAT TE RUILEN v. k.sch m. 26. z. g. a n. Cederstr. 38, IJm.O. NET KOSTHUIS gevr. in IJm. O- Br. L 88, bur. RUILEN 1 pr. werksch. m. 40-41 voor jongenssch. m. 35-36. De Bock, v. d. Helst- straat 24, IJmuiden. RUILEN 1 pr. damessch. m. 39 voor m 40 of heeren- sch. m. 44. Drijver, Casem brootstraat 44, IJm. O.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 4