IJmuider Courant De Noodraden Bokkingrookerijen werken dagen nacht Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 9 October 1943 Uitgave van de stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p.week 31 ct. per kwartaal 4. BOe Jaargang No. 18148 Bureaux: Kennemerlaan 154, JJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. IN den loop van deze maand zullen de tijdelijke gemeenteraden hun taak gaan vervullen. Aanvankelijk, toen er sprake was van gemeenteraadsverkiezingen in December, leek die taak wel heel kort van duur te zullen zijn. Maar sinds prof. Schermerhorn de verwachting uitgespro ken heeft, dat de Raadsverkiezingen ge lijktijdig met de Kamerverkiezingen in de maand April gehouden zullen worden, moeten wij aannemen dat de Noodraden minstens een half jaar in functie zullen blijven. Binnen een maand zullen zij wet houders moeten kiezen, alsmede natuur lijk de noodige commissies van bijstand. Daarmee zal het gemeentelijk bestuurs- bedrijf tenvolle hersteld zijn, zij het dan nog zonder het erkende en wettige, dus op den duur onmisbare fundament van de volksuitspraak. Ik zou de hoop willen uitspreken, dat de noodraden van den nood een deugd zullen maken en een voorbeeld geven van goed en weloverwogen bestuursbeleid. Niet alleen omdat een goed begin het halve werk is, maar ook omdat in de her innering aan het optreden van de voor- oorlogsche gemeenteraden oud zeer leeft. Ik behoor niet tot diegenen, die in een generaliseerenden vernieuwingsijver alles afkeuren wat vooroorlogsch was, veelal zonder deze krasse verklaring nader toe te lichten. Er is, ook in de periode 1918- 1940, in ons land veel goed werk gedaan, er zijn zelfs groote daden verricht. Er is veel ondernemingsgeest tot uiting geko men. Bovendien bezitten wij kostbare waarden, vergaard in veel langer tijdsver loop, die niet geminacht mogen worden. Wie vernieuwen wil kan alleen werkelijk slagen, als hij datgene van het oude be houdt, dat goed was. Maar er waren opvallende tekortkomin gen, ook in het beleid der gemeenteraden en men zou.den Noodraden wel willen j toeroepen: Pas op dat gij er niet in terug valt! Er zijn redenen om te hopen, dat daar kans op is. Ten eerste de omstandig heid, dat de meeste leden zich zelf be wust zullen zijn van de noodzaak van vernieuwing. Ten tweede het feit, dat de verkiezingen zoo nabij zijn en dat zij zich nauwkeurig geobserveerd zullen voelen door een openbare meening, die de terug- keerende colleges van openbaar bestuur met nieuwsgierige belangstelling en ge- reede critiek zal gadeslaan, volkomen be reid om straks diegenen niet te kiezen, die niet aan haar verwachtingen voldoen. Aan het hoofd van de gemeente staat de Raad, zegt de Gemeentewet. Deze for mule drukt een machtspositie uit, maar tevens een verplichting. Geen geringe ver plichting. Zij houdt in dat dit college een belangrijk deel van het gemeentelijk gezag belichaamt. Noblesse oblige. Het uitoefe nen van gezag eischt, behalve kundigheid, een zekere houding en waardigheid. Die kan de Raad niet aan burgemeester en wethouders overlaten. Hij behoort er zelf in te deelen. Dat eisoht de openbare mee ning en dat eischt zij terecht. Zij vergt, min of meer bewust, dat de Raad zal be staan uit een aantal van de beste leden der bevolking, waarmee ik bedoel: het best door kennis, belangstelling en ver antwoordelijkheidsgevoel geschikt voor de gemeentelijke bestuurstaak. Voldoet de Raad niet aan dien eisch, dan verliest hij gezag. Er wordt geringschattend over hem gesproken, schouders worden opgehaald, er wordt gelachen om zijn debatten. Het is niet te ontkennen, dat de openbare be stuurslichamen in Nederland vóór den oorlog een deel van hun gezag verloren hadden. Zij staan nu voor de moeilijke taak, te trachten dat te herwinnen. En de pauze van vijf jaar geeft hun een nieuwe kans. Ik schrijf nu alleen over gemeenteraden en zal ook daarom niet pogen binnen dit beknopte bestek alle oorzaken op te som men, die destijds tot verzwakking van het gezag der openbare bestuurslichamen leidden. Maar dit zij duidelijk gezegd: ge meenteraden zijn niet bestemd voor het botvieren van politieke partijtwisten en evenmin voor het voeren van debatten over binnenlandsche en buitenlandsche aangelegenheden. Die formule: „Aan het hoofd van de gemeente staat de Raad" I houdt niet alleen macht en gezag bin- 1 nen het kader van de wetsbepalingen der democratie maar ook een beperking in. Die zit in het woord gemeente. De Raad heeft tot taak de gemeentebelangen te be hartigen, niet meer en ook niet minder, 'i De leden zitten er niet in ten dienste van de een of andere bevolkingsgroep, maar om de geheele bevolking te dienen. En „de menschen buiten" verdragen niet van hen, dat zij bij de gemeentebegroo- ting algemeene beschouwingen gaan hou- den over de landspolitiek of over den Volkenbond, inplaats van over de begroo- ting. Evenmin, dat zij propaganda voor partijleuzen gaan voeren. Daar zijn de openbare vergaderingen van hun partijen F voor. Houden zij zich niet aan hun be- perkte maar verantwoordelijke taak en gaan zij debatteeren over onderwerpen, die buiten hun bevoegdheid liggen en die velen van hen dan ook niet beheerschen, dan ergeren zij de bevolking en verliezen - hun gezag. Moge dit alles beter beseft worden dan vroeger. Ook wat „incidenten" betreft. Mocht het hier en daar niet beseft wor den en mochten er leden zijn, die meenen hun mond niet te kunnen houden als een R medelid zijn bevoegdheid te buiten gaat, dan zal nieuwe wetgeving zich wel dwin- Atoombom blijft Anglo-Amerikaansch geheim President Truman heeft onomwonden verklaard, dat het geheim van de atoom bom niet gedeeld zal worden met andere naties en derhalve Anglo-Amerikaansch bezit blijft. Hij deelde voorts mee. dat geen der bondgenooten een verzoek had inge diend om aangaande de vervaardiging van atoombommen te worden ingelicht. Onder handelingen zullen worden geopend met Canada en Engeland teneinde tot een in ternationale overeenkomst te geraken, waarbij het gebruik van atoombommen wordt verboden. Moeilijkheden in Oostenrijk Ernstige moeilijkheden zijn gerezen tus- schen de Russen en de andere geallieer den in de controlecommissie voor Oosten rijk, meldt Reuter nit Weenen. De Sovjet- vertegenwoordigers hebben op het aller laatste oogenblik hun veto uitgesproken tegen twee belangrijke maatregelen, waar over men het aanvankelijk eens was ge worden. Zij weigerden n.l. een nieuwe wet op de geldcirculatie goed te keuren, welke zich richt tegen de ernstig dreigende inflatie en welke Maandag van kracht zou worden. Bovendien hebben zij hun veto uitge sproken over een clausule in een te slui ten handelsovereenkomst tusschen Oos tenrijk en Tsjechoslowakije, volgens welke Oostenrijk petroleum (geproduceerd te Zistersdorf) zou ruilen voor steenkool, waaraan het dringend behoefte heeft. Toen Renner het concept voor een der gelijke handelsovereenkomst aan de be zettende mogendheden voorlegde, gaven de Russen te kennen, dat de zaken, die Zistersdorf betroffen, noch Oostenrijk, nog den drie anderen bezettenden mo gendheden, doch alleen Rusland aangaan. Dienovereenkomstig hebben de Russen thans het gansche olieveld bezet en daar mee de olieproductie onder hun controle gesteld. Volgens gezaghebbende kringen is daar door een zeer ernstige situatie geschapen: het is de eerste concrete consequentie van de mislukking der Londensche conferen tie. Gaat de ontwikkeling in deze richting verder, dan dreigt ér chaos in het kleine, door vier mogendheden geregeerde Oos tenrijk. Een mijnontploffing i Negerr jongens gedood Honderden dooden zijn in de provincie Limburg reeds gevallen, tengevolge van mijnontploffingen. Het ernstigste ongeluk in deze droeve reeks heeft zich afgespeeld in de gemeente Maasniel, in de omgeving van Roermond. Daar op een terrein dat door de Duitsche mijnenruimers was ge zuiverd vond een troepje schooljongens een zoogenaamde tankmijn. Toen zij er aan begonnen te prutsen is het projectiel ontploft, met het ontzettende gevolg, dat zeven jongens op slag werden gedood en twee later overleden aan hun wonden. De jongens waren in den leeftijd van 8- 14 jaar, en allen afkomstig uit het ge hucht „het Spik", een gezin verloor drie jongens. De distributie van koffie. In afwijking van het oorspronkelijke voor nemen zal bij de a.s. distributie van koffie geen bon worden aangewezen voor kinderen voor wie een bonkaart KD 512 of KE 512 uit gereikt is (dat is de leeftijdsgroep van 0 t.m. ca. 4 jaar). Tegen man en vrouw de doodstraf geëischt Door het Bijzonder Haagsch Gerechts hof dat te Rotterdam zitting hield, is door den advocaat-fiscaal tegen de 25-jarige J. M. Vermeulen en haar 30-jarigen man J. de Jong de doodstraf geëischt. Beiden waren in Juni 1942 naar den Duitschen Sicherheitsdienst gegaan, om er te gaan verraden, dat C. Schouwenburg met plan nen rondliep om telefoonkabels op het sportterrein Woudesteyn door te knippen, plattegronden bezat van vliegvelden en benzineopslagplaatsen en besprekingen voerde over het geven van seinen aan Engelsche vliegtuigen. Genoemde Schou wenburg werd eenigen tijd later voor deze zaak in Utrecht door de Duitschers ge fusilleerd. Ter dood veroordeeld Het Haagsch Bijzonder Gerechtshof heeft te Rotterdam zijn eerste vonnis gewezen. De onderwijzer C. Kooman, die als lid van de illegaliteit honderden bonkaarten verduisterde en door zijn kornuiten ter verantwoording geroepen, den Duitschen Sicherheitsdienst ging waarschuwen, werd ter dood veroordeeld met recht op cas satie. De Geldzuivering LOONEN. Ook voor de loonen die 13 Oct. uitbetaald moeten worden kan door werkgevers, als zij geen geld genoeg op vrije rekening hebben, beschikt worden over geblokkeerd geld. NIET SCWPTTVEN AAN HET DEPARTEMENT. Men wordt verzocht over de geldzuive- rings-aangelegenheden niet te schrijven aan het departement van financiën, daar in de meeste gevallen een bank bestaande moeilijkheden kan oplossen aan de hand van de verstrekte richtlijnen. De uitgezonden arbeiders Verbeteringen Naar aanleiding van het overleg tus schen den bedrijfsraad voor het bouwbe drijf en het college van rijksbemiddelaars is een regeling getroffen voor de arbeids voorwaarden voor arbeiders die buiten hun woonplaats werken en huisvesting genieten. Gehuwden zoowel als ongehuwden krij gen een woonplaatstoeslag gelijk aan het verschil tusschen het loon van de woon- en de werkgemeente. Gehuwden en kost winners behoeven geen vergoeding voor voeding te betalen. Voor ongehuwden niet- kostwinners blijft 1,vergoeding voor voeding per dag verplicht. Alle noodzake lijke reisuren worden als werkuren ge rekend. Wat krijgen we te rooken? Op 13 October zal een bon worden aange wezen voor het koopen van 40 Rhodesia- sigaretten of 20 cigarillos of 10 sigaren; op 20 October een bon voor het koopen van 20 Engelsche- of Amerikaansehe sigaretten; op 27 October een bon voor 40 Rhodesiasigaret- ten of 20 cigarillos of 10 sigaren en op 3 No vember een bon voor 20 Engelsche of Ameri kaansehe sigaretten. De prijs van Rhodesia-sigaretten blijft voorloopig gehandhaafd op 75 cents per pakje. Zoodra er voldoende sigarettenpapier kan worden gemaakt, zal een bepaalde hoeveelheid vloeitjes bij de shag worden geleverd. Dit kan echter nog eenigen tijd duren. Het woord is aan.... La Bruyère: Indien gij met zorg waar neemt, wie wel dé lieden zijn, die niet kunnen prij zen, die altijd afkeuren, die over niemand tevreden zijn, zult gij zien dat het juist de genen zijn, over wie nie mand tevreden is. VELSEN Een zilveren gemeentebode. De heer J. van Kempen, bode op het gemeentehuis viert 18 October as" zijn zilveren jubileum. Deze dag zal ongetwij feld een drukke dag voor den jubilaris worden, aangezien er velen zijn die. zijn prettiger: omgang en zijn hulpvaardigheid kennende, van hunne erkentelijkheid daarvoor met een gelukwensch zullen wil len getuigen. BEVERWIJK Ned. Hervormde Kerk. Ds. J. A. Peters. Ned. Hervormd predi kant alhier komt voor op het drietal voor predikant bij de Ned. Hervormde kerk te Vlaardingen. GEREFORMEERDE KERK Ds. M. Feitsma te Beverwijk is beroe pen te Oenkerk. IJMUIDEN De Claesje en de Dirkje komen terug. De motortrawlers Claesje RO 46 en Dirkje RO 53 van de Visscherij Mij. Pïs- cator, welke gedurende de oorlogsjaren voor de marine in West-Indië dienst heb ben gedaan, worden bij de „De Schelde" te Vlissingen voor de visscherij klaarge maakt. Varia komt weer op de planken. De tooneelvereeniging „Varia", die ge durende be bezettingstijd om principiëele redenen geweigerd heeft op te treden, heeft haar repetities hervat en zal het ko mende winterseizoen de planken weer be treden. De bekende acteur Wim Paauw heeft zich met de regie van het gezelschap belast Binnenkort zullen de oud-dona teurs dezer vereeniging, die in November as. 43 jaar bestaat worden opgeroepen opdat een nieuwe ledenlijst aangelegd kan worden. Deblokkeering tot 100 Bewoners van Velsen-N., die hun geld in het ontspanningslokaal van de Java- deurenfabriek hebben ingeleverd, kunnen aan dit kantoor bij overlegging van hun geldkaart A of B en de bijbehoorende 2e distr. stamkaart, een bedrag van ten hoog ste f 100 uitbetaald krijgen, en wel op Donderdag 11 (A t.m. K) en Vrijdag 12 Oct. (L t.m. Z). Voor de overige inleve ringskantoren gelden de volgende afhaal- dagen: Maandag 8 Oct. A t.m. E: Dinsdag F t.m J; Woensdag K t.m. O; Donderdag P t.m. S; Vrijdag T t.m. W en Zaterdag 13 Oct. X t.m. Z. Chr. Jongernannenver. Emanuel. De Chr. Jongemannenvereeniging Ema nuel houdt a.s. Woensdagavond een ver gadering in het bewaarschooltje aan den Willemsbeekweg. Spreker is de heer J. C. Gordian. Een nadeelige reis. Maandagmiddag is alhier van een reis van ongeveer 10 dagen binnengekomen de motorlogger Martensboek met 24 last haring. De logger heeft de Teis wegens schade aan de netten af moeten breken. Het schip verspeelde 30 netten, hetgeen een groote schadepost beteekent. Bueau Wijsmuller sleept weer. Voor den sleepdienst buiten de sluizen is alhier gearriveerd de sleepboot Eliza beth Goedkoop, die geëxploiteerd wordt door Bureau Wijsmuller. De sleepboot, die voorheen sleepdiensten verrichtte op het Noordzeekanaal heeft de kleuren van Bu reau Wijsmuller aangenomen, zoodat men den bekenden zwart-wit-blauwen schoor steen weer in de buitenhaven kan zien rooken. S. O. S. voor het dier. Dinsdagmiddag 9 October wordt ter her denking van den Dierendag in het Jeugd huis aan de Burg. Enschedélaan de film „S.O.S. voor het dier" voor de Santpoort- sehe schoolkinderen vertoond. De voor stellingen beginnen om 13.30 eg 15.30 uur. Leden der afd. Velsen e o. van de Neder- landsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren hebben toegang op vertoon van hun bewijs van lidmaatschap. Besommingen. IJM 87 Neptunus f 19.608, IJM 73 Utreöht f 50.293. IJM 86 Rijnstroom f 20.151, IJM 4 Knikker f 6021. KW 173 f 8265. IJm. 213 486; KW. 148 376; UK. 1*4 2TJ5; UK. 93 166. UK. 234 233. Millioenen Steurharingen worden gerookt In een tiental groote en eenige kleine rookerijen in IJmuiden wordt thans dag en nacht gewerkt om de millioenen steurharingen, die door de Katwijksche en IJmuldensohe loggers worden aange voerd, tot spekbokking te verwerken. Als zilver komen de haringen de rookerijen binnen, als goud gaan ze er weer uit; gend doen gelden. Want zoo zullen al die genen het wenschen, die vernieuwen wil len wat verkeerd was. En dat zijn er velen! Ik eindig met een woord van hulde aan den Noodraad van Bloemendaal. Die heeft, bij de bekendmaking van zijn samenstel ling, den unaniemen wensch geuit dat geen partij-etiketten bij de namen ver meld zouden worden. Er is geen reden om te zeggen, dat alle Noodraden dat hadden moeten doen. Het is een gebaar. Maar een gebaar, dat den oprechten wensch tot ge meenschappelijk werk in het gemeente belang aangeeft. En daarom goed en be langrijk. R. P. netjes in kistjes verpakt worden ze ver zonden naar de vischwinkeliers over het geheele land. IJmuiden, dat in den ha- ringhandel feitelijk nooit een rol van be- teekenis heeft gespeeld, behalve in de korte periode, dat de haven bezocht wordt door de Engelsche drifters, is thans een belangrijk centrum geworden, doordat het sinds korten tijd de stapelplaats van de steurharing is.AVroeger werd alle haring, door de Katwijkers aangevoerd, per 6chip naar Katwijk verzonden, maar thans ge schiedt dit alleen nog maar met de pekel haring. De steurharing, die bestemd is om gerookt te worden, blijft in IJmuiden, wordt althans van hier uit over de roo kerijen in ons land, gedistribueerd. De rookerijen in IJmuiden hebben groote toewijzingen en deze komen dan ook han den te kort om de steurharing te verwer ken. Groote hoeveelheden zijn reeds in den detailhandel gekomen en ook in con sumptie gebracht en vele liefhebbers van een hartig bokkinkje zullen wel reeds van deze smakelijke vette en daardoor voedzame visch gesmuld hebben. Dit gou den zeebanket is een zeer welkome aan vulling van het veertiendaagsche levens middelenpakket en, te oordeelen naar den grooten aanvoer zullen er nog (heel wat „bukkumpjes"' gegeten kunnen worden.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 1