Situatie op Sumatra onduidelijk Kort en bondig „S.O.S. voor het Dier" HUWELIJK Gemeente VELSEN Gebr. Klaassen Lzn voor herstellingswerkzaamheden enz. Luidsprekers Gaat U verhuizen? „Nederland" „Nederland" United Press meldt over den toe stand in Indië, dat de politieke situatie op Sumatra zeer ongewoon is. Verschil lende elementen staan tegenover elkaar. Er is een actieve ondergrondsche bewe ging. Momenteel wantrouwt ieder den ander, zoodat de atmosfeer geladen is. Te Siantar is het tot een botsing gekomen tusschen Chineezen en inboorlingen. De Inboorlingen blijken erg slecht op de hoogte te zijn van de situatie in de wereld. Soekarno is overgegaan tot het benoe men van gouverneurs voor Sumatra, Borneo, Celebes en de Molukken. Het Indonesische leger, waarvan de leden in dienst der Japanners zijn geweest en de S.S.-troepen worden in de buurt van Ba tavia gereorganiseerd. Het doel van dit «eger is den terugkeer der Nederlanders te voorkomen. Soekarno verklaarde, dat de nationalisten geen duimbreed zullen wijken en desnoads bereid zijn te vechten. Dr van Mook staat in geregeld contact met de Nederlandsche regeering. Econo mische experts hebben verklaard, dat als ln Indië weer wet en orde heerschen de productie van vele belangrijke producten spoedig weer op oud peil zal zijn. De thee cultuur zal practisch opnieuw opgebouwd moeten worden Voor zijn terugkeer uit Singapore naar Batavia heeft de heer M. A. C. Sparks, een Britsch onderdaan, die 35 jaar in Ned.-Indië gewoond heeft, o.m. het vol gende verklaard: „Ik ben ervan overtuigd, dat 99% van de Indonesiërs de terug keer van de Nederlanders wenschen, die hun altijd zeer welgezind geweest zijn. Ik heb opgemerkt dat steeds als een hon gersnood of een ramp dreigde, de Neder landers zoo spoedig mogelijk de maat regelen namen die noodig waren om de moeilijkheden te verzachten. De Neder landsche medische dienst, die nergens ter wereld geëvenaard wordt, was voorbeel dig georganiseerd en werkte zoo goed dat de Indonesiërs nooit een klacht uitten in tijden van bezoeking, daar zij zich voor goed hechten aan de menschen die hen goed behandelden. De Indonesiër interes seert zich in het algemeen niet voor poli tiek Iedere Franschman, Belg of En- gelschman die in Ned.-Indië geweest is, zal u hetzelfde zeggen. Zij zouden geen vertrouwen kunnen hebben in Soekarno, die den Geallieerden den oorlog ver klaard heeft en zij zouden vluchten zoo dra hij aan de macht zou komen. Ik heb ln de gevangenis gezeten met verschillen de Indonesiërs, regenten, die door de Ja panners bijna vermoord waren omdat zij den Nederlanders trouw bleven en wei gerden aan de Japansche propaganda mee te werken. Een van hen, die uit Tjitjalen- ka kwam. en die overdekt was met ver wondingen hem door de Japanners toe gebracht. zei me: ,,ik ben in dienst ge weest van het gouvernement, evenals mijn vader en mijn grootvader en wij zijn altijd zeer tevreden geweest over de Nederlan ders". Financieelc situatie fantastisch. De financieele situatie op Java is op het oogenblik verward en fantastisch. De speculaties in goederen en geld zijn op hol geslagen. Op het oogenblik gaan alle zaken vrijwel uitsluitend met Japansche guldens, hoewel in sommige streken het vroegere Ned. Indische geld nog gangbaar Is. Het Japansche geld wordt nergens vertrouwd, maar toch wordt het overal aangenomen. Een aantal oorlogscorrespondenten heeft een pas aanvaard van de republikeinen, wrfbrbij persoon en auto tegen molest ge waarborgd worden. De republikeinen zijn begonnen met kortegolfuitzendingen voor overzeesche propaganda. Gen.-majoor O verakker gefusilleerd. Uit in Nederland ontvangen berichten is nu zekerheid verkregen dat generaal- majoor D. R. Th. Overakker medio 1944 door de Japanners op Sumatra is gefu silleerd. Gen .-majoor Overakker heeft na de capitulatie van Ned.-Indië een zeer be langrijke rol gespeeld in het ondergrond sche verzet tegen den Japanschen over weldiger op Sumatra. N.S.B.-er bij ontploffing gedood. In het Zij-kanaal F van het Noordzeeka naal waren gedetineerde N.S.B.'ers bezig met het lossen van kisten munitie en pijp leidingen van pantservuisten van schepen op auto's. Een der pijpleidingen ontplofte en de gedetineerde H. S., Schoen uit IJmuiden werd daarby zoodanig getroffen, dat hij kort daarop is overleden. Weerbericht Geldig tot Woensdagavond: Matige later aan de kust tijdelijk krachtige wind tus schen Zuidwest en Zuid. Heldere nacht, plaatselijk ochtendmist, overdag toene mende bewolking, nog geen regen van beteekenis, zelfde temperatuur. BEVERWIJK Nog geen uitweg voor den noodraad. Maandag heeft de burgemeester de can- didatenlijsten voor den noodraad in ont vangst genomen. Ingeleverd werd een lijst voor de roomsch-katholieken met 8 namen en één voor de chr.-hïstorischen mei 3 namen. Andere lijsten kwamen niet binnen. Hoe deze zaak nu zal worden opgelost, is nog niet bekend, maar zooals zij nu staat, lijkt het veel erop, dat Be verwijk geen noodraad zal krijgen, daar, zooals bekend, bij dezen gang van zaken de r.k.- en c.h.-candidaten geen benoe ming zullen aanvaarden. BINNENLAND Per vliegtuig zijn op Schiphol aangevoerd 26 schilderijen van meesters die door de Duitschers uit Nederland geroofd waren. Er was onder een zelfportret van Rembrandt, een Rubens en een Van Gogh. Bij het terug brengen der stukken is veel medewerking ondervonden van de Amerikaansche regee ring en generaal Eisenhower. De stukken waren meest uit particuliere verzamelingen, over de bestemming moet nog beslist worden. In Den Haag is een conflict gerezen tus schen de V. B, N. A. (Vereenigitig ter behar tiging van den Nederlandschen Aaidappel- handel) en de P. O. D. (Politieke Opsporings dienst). Er dreigt van de zijde der aardap pelhandelaars een staking als protest tegen de arrestatie van hun voorzitter, die opge pakt en kaalgeschoren Is. terwijl men niet te weten kan komen waarvan hij beschul digd is. Gemeend wordt dat de betrokkene veel verdiensten voor de nationale zaak ge had heeft, hij zorgde destijds dat veel onder duikers, spoorwegmannen en Illegale wer kers steeds op aardappelen konden rekenen. Een technisch foutje heeft ons berichtje van Zaterdag J.l. over een benoeming aan de rijksuniversiteit te Leiden abrupt doen eindigen. De naam van den benoemde is Dr. A. J. M. Hilmer, hoogleeraar ln de verlos kunde en de leer der vrouwenziekten. Te Amsterdam is een vergadering ge houden van oud-Spanje-strijders. die op grond van het feit dat zij tegen het fascisme gestreden hebben, een actie voeren om. hun Nederlandsche nationaliteit terug te krijgen. Drie bestuursleden zullen een onderhoud aanvragen met den minister-president. In een vergadering van de Eenheidsvak centrale werd besloten dat de stakers van de Draka te Amsterdam alleen aan het werk zullen gaan als geheel wordt afgezien van het voornemen N. S. B.-ers (mannen of vrouwen) in het bedrijf te werk te stellen. Tot hoogleeraar in de faculteit der God geleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is benoemd dr. A. H. Edelkoort. Prof. mr. F. M. baron van Asbeck is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de facul teit der rechtsgeleerdheid te Leiden. De Canadeezen hebben in de laatste 3 maanden 100.000 Can. dollar besteed aan de verbetering van gebouwen die zij in gebruik hebben. Na het einde van de bezetting zal Nederland daarvan proflteeren. 15 October hervat de Bilt den waarschu wingsdienst per radio voor harden wind en Storm. BUITENLAND Toen een Engelsch militair vliegtuig bij Rennes (Frkr.) een noodlanding moest ma ken, vloog het toestel in brand, waardoor alle 26 Inzittenden om het leven kwamen. De president van het Duitsche bestuur der Noordelijke Rijnprovincie is ontslagen, omdat hij onwillig was vroegere nazi-amb tenaren te ontslaan. Op 18 Nov. zullen in Portugal aigemeene verkiezingen worden gehouden. De Portugee- sche nationale vergadering is ontbonden. De staatsveiligheidspolitie zal in een gewone politiemacht worden omgezet. De vrijheid van pers en van het woord zullen worden hersteld. De Japansche ministerlijst is door Mac Arthur goedgekeurd. Deskundigen van het ministerie van financiën der V. S. hebben verklaard, dat het financieele apparaat der nazi's voor een groot deel nog in het geheim in neutrale landen onder het mom van „sehijnffrma's" doorwerkt. Tot nu toe zijn 750 van dergelijke firma's ontdekt. Het C. D. K. maakt bekend, dat tabaksgros siers in het Noorden des lands, dus in d provincies Groningen, Friesland, Drente Overijsel, Gelderland benoorden de Waa; Utrecht, Noord-Holland en Zuid-Holland be noorden het Haringvliet, die op de toewij zingen no. 340 Engelsche of Amerikaansch import sigaretten wenschen te betrekken van een depót, de helft van het aantal rant soenen. waarop zij recht hebben, onmlddel lijk van het depót zullen Ontvangen. De andere helft zal eerst In de week va 21 t.m. 27 Oct. a.s. worden afgeleverd. Dt depóts zullen den grossiers een bewijs vet strekken, waarop vermeld is. hoeveel rant soenen zij nog tegoed hebben. Evenzoo zul Ion detaillisten, die hun toewijzingen 340 b een grossier hebben ingeleverd, van deze grossiers voor de helft van het aantal inge leverde rantsoenen import sigaretten oni vangen. De andere helft zal eerst veertie dagen later worden geleverd. Desgewenscl zal de grossier den detaillist een bewijs a: geven, waaruit blijkt hoeveel rantsoen» hij nog ontvangen moet. Deblokkeering voor vrachtbetalim De Nederlandsche Bank N.V. verleent ee aigemeene vergunning aan leden van de tx drijfsgroepen effectenhandel, handelsbanke landbouwcredietbanken en spaarbanken ti deblokkeering van de rekeningen van verlj ders van goederen in het binnenscheepvaar verkeer, met dien verstande, dat over rekeningen zoowel ln betaalmiddelen, door middel van overschrijvingen kan w den beschikt, ter betaling van vrachten voorschotten op vrachten aan binne schippers. 1. De verladers moeten aan de-bank wa de geblokkeerde rekening wordt gehoudi een schriftelijke verklaring overleggen, afg geven door een bevraehtingscommissaris bevrachtingsagent, waaruit blijkt, dat reis noodzakelijk is en waarin het bedrag vermeld, dat aan den schipper kan word uitbetaald. 2. De verladers moeten tegenover de ba: verklaren, dat zij niet over betaalmiddel of vrij tegoed beschikken, om de vracht voorschot op de vracht te betalen. 3. Deze vergunning is geldig tot 1 Decei ber 1945. AANVULLING GROENTEN FRUITPRIJZEN De prijzen zijn respectievelijk: telerspriji per 100, grossiersprijzen per 100. detailprijz per eenheid. Schorseneeien: sort. 1 (ten hoogste 20 I p. kg.) f20,—. f 24.50, f 0,30 p. kg.; sort! (20'45 St. p. kg.) f 13,—, f 16,30, f 0,2L p. kl uien (nep) f7,—, f9.30, f0.13 p. kg.. Telersprijzen gelden vanaf 9 October en| overige prijzen vanaf 10 October 1945. 8 Oct. '45. Het P. V. K. voor groenten fruit te Beverwijk maakt bekend, dat in periode van 1 t.m. 6 Oct. '45 de volgende; meenten werden bevoorraad met: Druiven: bon 639. rantsoen l.» pond consument. Beverwijk, Velsen-N.. Hee: kerk, Assendelft. Uitgeest, 1 x geheel. Limmen 1 x geheel 3 ons per bon. Fruit: bon 039. rantsoen 1 pond per c sument. Beverwijk restant en opnie geheel. Velsen-Noord. Assendelft, Heemskerk, geest. Castricum en Limmen 1 x geheel. IJmuiden 2 x geheel. Tomaten: bori 638, rantsoen iVi pond consument. Assendelft geheel. Heemskerk en IJmuiden gedeeltelijk. Uien: bon 638, rantsoen V- pond per i sument. Limmen geheel. Beverwijk gedeeltelijk. Geboren WILHELMINA PATRICIA dochter van G. E. Bouwmeester F. J. Bouwmeester Franken IJmuiden, 7 October 1945 Merellaan 5, IJmuiden-Oost DANKBETUIGING Voor de vele bewijzen van deelneming van familie, buurtgenooten en kennissen bij het overlijden van onze lieveling GIJSJE betuigen wij langs dezen weg onzen hartelijken dank. Mede namens de familie H. Michel Cederstraat 48, IJm.-Oost. DIT IS HET MERK voor vakkundig ver vaardigde vakkleding Het juiste model. Prima kwaliteit. Voor ieder vak Het juiste pak Voor ieder vak Een TEXAS-pak Breast raat 96 Hoek Begijnenstraat S BEVERWIJK f DIERENBESCHERMING Ter herdenking van den Die rendag wordt de film op Dinsdagmiddag 9 October in het Jeugdhuis, B. Ensche- délaan te Santpoort voor de schoolkinderen ter plaatse vertoond. Aanvang der voorstellingen 1.30 en 3.30 uur. Voor leden der afd. worden op vertoon der lidm.kaart plaatsen gereserveerd. Eenzame! Blijf toch niet langer doorleven met Uw stil verlangen naar een le venskameraad! Door onze bemiddeling kunt U direct in contact komen met iemand, die evenals U zelf oprecht verlangt naar een ernstige, oprechte kennis making. Wjj hebben immers massa's ingeschrevenen uit alle plaatsen en dorpen van Noord-Holland en geheel Nederland! Onze bemidde ling is voor jong en oud. voor werkenden, gegoeden, midden- en boerenstand. Wij hebben een speciale be middeling voor jongelui en kunnen Heeren. die ln een moederloos gezin (met hu welijk als doel) een serieuze huishoudster zoeken of da mes, die als zoodanig ge plaatst wenschen te worden, ook direct van dienst zijn- Schrijft ons toch direct en wij antwoorden in blanco couvert! Geheimhouding verzekerd. Nedcrland's grootste Huwclijksbemlddelings- knntoor „EXCELSIOR" Kampcrsingel 48 rd., Haarl. Attentie! Voorloopig ver strekking van inlichtingen uitsluitend schriftelijk. GEVRAAGD: NET MEISJE VOOR KANTOOR, goM kunnende typen. Aanmelden: IJMUIDER WAS- fiCHERIJ, Snelliusstraat 39. Na 5 uur Burg. Rambonnet- t&an 26, I Jam idea. Verzoeken om Vrijstelling van Dienst. Het Hoofd van het Centraal Vrijwilligers Bureau vestigt de aandacht van belanghebben den erop. dat verzoeken om vrijstelling van opkomst in werkelijken dienst ingeval van een buitengewone oproeping dienen te worden ge richt aan den Minister van Oorlog, echter door tusschen komst van het dichtstbijzijnde Aan meldingsbureau voor Oorlogsvrijwilligers. Ingediende aanvragen buiten die bureaux om loopen kans niet In behandeling te kunnen worden genomen bij gebrek aan de voor de beoordeeling noodzakelijke gegevens. Het Hoofd C.V.B. De Kolonel. Ir. G. H. TH AL LARSEN Leden van de Begrafenis-Onderneming „KENNEMERLAND" Geeft zoo spoedig mogelijk Uw nieuw adres o,p. Die nog geen lid zijn kunnen zich vanaf heden opgeven: OOSTERDUIXWEG 22. ÏJMUTDEN-O. Directeur: JOH. FENENGA. Weer telefonisch aangesloten No. 4952 LIJKAUTO beschikbaar voor vervoer van overledenen van en naar alle plaatsen. Tarieven zeer verlaagd. Ingaande 9 October 194 5 is de Gemeentelijke Genees kundige- en Gezondheidsdienst gevestigd: Stationsweg 80 te VELSEN, Telef. 4796. Bouwondernemers Gerrit van Heesstraat 21, Haarlem, Tel. 15868 gevraagd VOOR OUD-IJMUIDEN voor zoo spoedig mogelijk. Conditiën nader overeen te komen. Br. no. IJ34 bur. v. blad. VERLOREN' dameshor loge m. bruin leer bandje, gaande van Kennemerpl. n. Zuidzijde, gedacht, tegen bel. ter. te bez. Cossee, Lemaire- straat 13, IJm.-Oost. Voor direct gevr.: manlijke kantoorbediend Leeftijd pl.m. IS jaar. kunnende typen en eenigsz bekend met boekhouden. Brieven onder no. 2378 Bur« van dit blad. DEBLOKKEERING. Burgemeester en Wethouders van Yelsen maken beke: dat ln de week van 8 tot en met 13 October a.s. zitti zal worden gehouden in het Ontspanningslokaal Java-Deurenfabriek te Velsen-Noord voor het uitbeta van ten hoogste t 100 op de geldkaart A of B. en wel de volgende dagen: DONDERDAG 11 OCTOBER 1945. naamletters A t.m. (Op dezen dag wordt in het lokaal door den D tributiedienst geen zitting gehouden). VRIJDAG 12 OCTOBER 1945. naamletters L l.in. liet kantoor is gcojjend van 912 en 13.3016.30 u Alleen de bewoners van VELSEN-NOORD. die op 1 2 October j.l. bij dit kantoor hun geld op de geldka hebben gestort, kunnen hier uitbetaling verkrijgen. Bij de uitbetaling moeten worden overgelegd: t geldkaart A of B; 2. de bijbehoorende Tweede Dflst butiestamkaart. Houders van geld-kaarten, waarop minder dan 10J ingeleverd, kunnen bij een instelling waar zij een tegs •hebben, een bedrag opnemen van 100 vermind met het op de geldkaart gestorte bedrag. Indien zij deze mogelijkheid gebruik maken, moeten zij EEB het bedrag der aanvulling bij de instelling opnemen kunnen zij zich pas DAARNA wenden tot bovenvern: uitbetalingskantoor om uitbetaling van het op de ge kaart gestorte bedrag. Voor do overige kantoren en bankinstellingen in gemeente, waar men zijn gold op de geldkaart of macht heeft ingeleverd, gelden de volgende uitbetalit dagen Maandag 8 October 1945, naamletters A t.n Dinsdag 9 October 1945. naamletters F t Woensdag 10 October 1945. naamletters K t Donderdag 11 Octol>er 1945. naamletters I' t.n Vrijdag 12 October 1945. naamletters T Zaterdag 13 October 1945. naamletters X t.m VELSEN, 5 October 194 5 Burgemeester en Wethouders voornoen De Burgemeester. M M. KWTNT De Secretaris, SUWERÏNK L.S. Iaat Uw woning dan VAKKUNDIG INRICHT dns door TROMPSTRAAT 10, telefoon 5352 Wij kunnen U thans weer DIRECT helpen. Ook ï'oparoeren wij l'w MEUBELEN, MATRASSEN' Belt U even op en wij komen bij U! voorheen Zeeweg, thans Trompstraat 10, Telefoon 53

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 2