Klachten over vleugellamheid De Nederlandsche Bank Buiteniandsch Overzicht Tweede Kamer Nog een poging het wetsontwerp inzake het Nóód-Parlement te amendeeren Ten aanhooren van volle tribunes en van den Minister-president, van zijn mede- formateur Minister Drees alsmede van den Minister van Binnenlandsehe Zaken, ving de a s. fractieleider Schouten, frisch en krachtig, als had hij niet langen tijd in Duitsche gevangenschap verkeerd, aan met een scherpe rede tegen de on democratische handelwijze, waaraan dit kabinet zich z.i. schuldig maakt, nadat mr. De Wilde (A.R.), die toestemming vroeg te mogen interpelleeren over den toestand in Ned Indië, te hooren had gekregen, dat zulks niet kan tengevolge van het K. B. „tijdelijke Statcn-Generaal". Met bewo genheid pleitte de heer Schouten voor het zich houden aan Grondwet en wet. Helaas, aldus de klacht, beleven wij in zekeren zin voorzetting van 'het vijf jaren lang door ons als verfoeilijk gevoelde systeem van dictatuur en willekeur, destijds onder Duitsche, nu onder Nederland sche leiding. Met klem drong spr. er op aan, dat alsnog de Regeering zou terugkomen van den z.i. verkeerden weg. dien zij is gaan betreden. Eenzelfden klaagzang naar aanleiding van voortzetting van het stelsel van wil lekeur. alsmede van de aarzeling van de Regeering om ons de waarachtig burger lijke vrijheid terug te geven, zong mr. dr. Deckers (R.K.). In verband met de toe gepaste zuiveringsmethode vroeg spr. ter loops, of het niet passend ware, den uit gesloten Kamerleden mededeeling te ver strekken omtrent de redenen, welke tot het hen treffend vonnis hadden geleid en hun voorts te geven wat men ook geen enkelen misdadiger onthoudt: het recht op hooger beroep. Zooals nu de zaken een maal geloopen zijn, kunnen de gekort wiekte Kamers aldus mr. Deckers niets anders doen dan ten spoedigste het optreden van een volksvertegenwoordiging te bevorderen, die althans wel over de grondwettelijk gewaarborgde bevoegd heden zal beschikken. Zoo spoedig moge lijk verkiezingen houden, gelijk de Regee ring zelf in het vooruitzicht stelde, was mr. Deckers aange naam, die tenslotte verklaarde zijn stem aan dit w.o. niet te zullen ont houden. Nadat de heer Til anus (C.-H.), «veneens heel wat critiek had geuit, (mede op de toege paste zuiverings tegenstemmen Mr. n»r. ij. W. iJecKers maken, dat hij zou hij wacht het antwoord van de Regeering af verklaarde mr. v. d. Goes v. N a- ters (S.D.) het wetsontwerp te beschou wen als een versterking van de democra tie, omdat de klove, die er oudtijds tus- schen kiezers en Kamers bestond, opzet telijk verkleind wordt. Overigens bleek deze afgevaardigde juist vijf jaar geleden met de heeren Drees, Tilanus, Deckers en Raoyen naar Buchenwald te zijn gezon den. Van de daar opgedane belevenissen blijft iets hangen, zoo zei spr. en zij wer ken mee om tot nieuwe (breedere) groe peeringen te komen.. Wat zijn A.R. col lega Schouten had bepleit, noemde hij in 6tee van democratisch, reactionair. Hij verklaarde met zijn partijgenooten de. schoon niet volmaakte, door de Regeering voorgeslagen oplossing. te aanvaarden. Van zeer veel belang was spreker's plei dooi in de riohting van aansluiting van de bevoegdheden van de tijdelijke Staten- Generaal bij die van de voorloopige Ka- Mr. J o e k e s (V.D.) die overigens in te genstelling met den A.R. Schouten aan de zijde van de Re geering stond, even eens zeer zou toe juichen. Aanblijven van het „romp- parlement" tot het optreden van de voorloopige Staten- generaal prees spr. aan. Waarna dr. Bierema (Lib.) insgelijks bereid bleek het wetsont werp te aanvaar den, bij wijze van nood-regeling, aange zien handhaving der oude Kamers, aange vuld met de „opvolgers" op de lijsten, uit een representatief oogpunt niet bevredi- Mr. A. M. Joekes. Interscholair Comité opgericht Wethouder D. J. A. Geluk voorzitter Uit de schoolactie Venray—Nijmegen, waardoor de Jeugd van de Middelbare scho- .en uit Haarlem en omgeving dichter tot Ikander is gekomen, heeft zich een Inter- rcholair comité gevormd, dat alle belangen an de leerlingen der verschillende middel- are scholen zal behartigen. De wethouder an Onderwijs te Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, heeft het voorzitterschap van dit comité aanvaard. Voorts hebben in het be stuur een leerares en enkele leerlingen zit ting genomen. Voor zoover dit mogelijk is wordt er reeds gewerkt aan verschillende plannen, waaromtrent thans echter nog niets definitiefs bericht kan worden. gend ware. Vóór we het laatste trammetje konden pakken. luidde president Van Schaik den afgetreden griffier mr. Kesper uit, die na dit ambt voortreffelijk te heb ben vervuld, thans Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland is. De A.R. leden der Tweede Kamer heb ben eenige amendementen ingediend. Eenige hebben de strekking de aanvul ling van de beide Kamers te doen geschie den overeenkomstig de bepalingen van de Kieswet, met dien verstande, dat op de candidaten volgens de lijsten dezelfde zui vering wordt toegepast, welke ten aan zien van de leden der Kamers reeds heeft plaats gevonden. Een ander amendement heeft tot strek king in de wet op te nemen de bepaling, dat vóór 1 April 1946 verkiezingen worden gehouden voor de beide Kamers der Sta- ten-Generaal op de bij en kraohtens de Grondwet voorgeschreven wijze. Het laatste amendement tenslotte heeft tot strekking om de tijdelijke Staten-Gene- raal de positie van grondwettige Staten- Generaal te geven, totdat de gewone zit ting van de voorloopige Staten-Generaal zal zijn geopend. De Kamer komt hedenmiddag weer bijeen. Nederlanders 5-15 K.G. zwaarder Eerst 10 K.C. te licht Major J. M. Tinley, hoofd van de sectie Levensmiddelen en Landbouw van Civil Affairs verklaarde aan het A. N. P., dat bij het begin der bevrijding iedere Neder lander gemiddeld 20 pond te licht was. De ondervoeding was zeer ernstig. Thans is ieder ongeveer 5 tot 15 kg. aangekomen. De officieele rantsoenen zijn in Neder land zelfs iets hooger dan in Engeland. Nederland heeft in Amerika 50 000 ton vleesch kunnen reserveeren. Dat zijn dus 50.000.000 kg. Per hoofd ruim 5 kg Als Nederland kan betalen zijn nog 20.000 ton te koopen. Ook flinke hoeveelheden melk poeder en afgeroomde melkpoeder zijn aangeboden. Indien de credietovereen- komsten tegen het einde van het jaar tot stand zullen zijn gekomen, zal de vleesch- positie hier belangrijk verbeteren. Als de regeering in staat is de credietovereen- komsten aan te gaan, zal het voedselni- veau kunnen blijven als het thans is. In ieder geval zal het niet beneden de 2000 calorieën komen met het voedsel dat hier reeds aanwezig is en de levensmiddelen die op komst zijn. Major Tinley bracht een eere-saluut aan de Nederlandsche voedselautoriteiten voor het goede werk dat zij verricht heb ben. De Gelclzuivering De grens van 10.000. Het ministerie van financiën maakt be kend, dat de grens van 10.000.voor girale rekeningen opgeheven is voor het bedrijfsleven. De grens wordt gehand haafd voor particulieren en evenzoo voor z.g. „eenmanszaken". Oude postwissels onder 50.vry De postwissels tot een bedrag van min der dan 50.welke vóór 26 September werden uitgeschreven en op of na dien datum betaalbaar werden gesteld, zullen in contant nieuw geld worden uitbetaald. Ten aanzien van de overeenkomstige post wissels van 50.en meer, blijft gelden, dat de tegenwaarde op een geblokkeerde rekening wordt geboekt. Het afhalen der 100. De toeloop van het publiek voor het afhalen van nieuw geld op de geldkaart, eventueel met aanvulling uit het spaar bank- of girotegoed, blijkt in sommige gevallen zoo groot te zijn, dat ernstige vertraging in de afhandeling niet steeds kan worden voorkomen. Teneinde een regelmatig verloop van den gang van zaken te waarborgen is be paald, dat de postinrichtingen ook de vol gende week voor deze uitbetaling geopend zullen zijn. De houders van een geldkaart, die deze week het nieuwe geld niet hebben afge haald, kunnen de volgende week op den overeenkomstigen, voor hun letter be paalden dag dus nog terecht. Ook geestelijken 100.per week. Het ministerie van financiën deelt mede, dat tot degenen, die uit hoofde van een zelfstandig beroep wekelijks over honderd gulden in contanten of op vrije rekening zullen kunnen beschikken, mede zullen worden gerekend de bedienaren van den openbaren eeredienst. Veilingen. Er is een speciale regeling gemaakt voor deblokkeering van rekeningen van koopers op veilingen van groente, fruit, bloembol len en bloemen. De kooper moet schrifte lijk verklaren buiten een normaal bedrag aan kasgeld de beschikking te hebben over een vrij tegoed. De bedragen mogen alleen overgeschreven worden op de girale re keningen van de betrokken veilingen. De aanvoerders krijgen de hun uit te betalen rekeningen tot een totaal bedrag van ƒ5000 op hun vrije rekening geboekt. Als het bedrag de 5000 overschrijdt, wordt daarenboven 50°/o vrij gegeven, eveneens tot een maximum van 5000. De Roosendaalsche distributiefraude De ontdekking van de fraude op het distributie-bureau te Roosendaal heeft een nasleepje gekregen. Door de bekentenis sen van de 5 fraudeerende ambtenaren, zijn tal van kleinere fraudes aan het licht gekomen. In totaal werden nog 26 perso nen geverbaliseerd voor kleinere knoeie rijen met levensmiddelenkaarten, extra bonnen en dergelijke. De vijf gearresteerde ambtenaren zijn ter beschikking van den officier van justi tie te Breda gesteld. Bankwet in eere hersteld. - Wijziging in het statuut der Bank. - Oude leiders weer op hun post. Bij koninklijk besluit is de tijdens de bezetting op zijde geschoven bankwet, welke tot grondslag strekt voor de Ne derlandsche Bank, in eere hersteld. De regelingen uit den bezettingstijd, die een uitgesproken nationaal-socialistisch ka rakter droegen, zijn ingetrokken. Verder zijn eenige andere nadere voor zieningen getroffen die een gevolg zijn van de gegroeide verhoudingen of door de heerschende omstandigheden worden geëischt. De voornaamste bepalingen zijn: De minister van financiën kan, ter co ördinatie van de monetaire en financieele politiek van regeering en Nederlandsche bank, de daartoe noodzakelijke aanwijzin gen geven, welke de directie der bank ge houden is op te volgen. In de tweede plaats wordt een bankraad ingesteld, bestaande uit den koninklijken commissaris der bank als voorzitter en acht door den minister van financiën te benoemen leden uit bedrijfsleven en we tenschap. Deze raad dient den minister van voorlichting omtrent 's lands alge- meene economische en financieele ont wikkeling en omtrent het door de bank gevoerde beleid. Vervolgens is de benoeming van direc teuren der bank in den vervolge gebonden aan een goedkeuring van den minister van financiën. Zooals bekend is werden voorheen reeds de president en de secretaris der bank door de kroon benoemd. Tenslotte zal de minister van finan ciën een commissie benoemen, welke zal adviseeren inzake de versterking van het gemeenschapselement in het statuut der bank, ter bereiking van den overgang van de bank van parti culieren in publiekrechtelijken of scmi- publiekrechtelijken eigendom. Omtrent de definitieve positie van de Neder landsche Bank zal uiteraard in laat ste instantie mede door de Staten- Generaal moeten worden beslist. Om den weg te effenen voor een spoe dige herziening van het 6tatuut, is in het onderhavige koninklijke besluit het aan de bank verleende octrooi opgezegd, waar mede het recht om in den ouden vorm als circulatiebank op te treden na 1 Januari 1946 kan worden herzien. De werkkring van de bank is uitge breid met de bevoegdheid tot aan- en verkoop van ovenheidspapier ook van derden, waarmede een openmarkt poli tiek ter versteviging van den rentestand kan worden gevoerd. Aangezien het bij de huidige financieele situatie nog on mogelijk is de dekkingsvoorschriften der bank vast te leggen, is bepaald, dat dien aangaande bij koninklijk besluit nadere voorschriften zullen worden gegeven. De door den bezetter benoemde leden der directie, welke aanstonds na de be vrijding zijn verwijderd, zijn thans for meel uit hun functies ontzet met verlies van alle financieele aanspraken. De president en de secretaris, die tij dens de bezetting zijn ontslagen, worden geacht met ingang van 7 Mei 1945. weder in functie te zijn getreden. De eerstge noemde, mr. Trip. die den wensch heeft te kennen gegeven zijn functie neer te leggen, heeft zich desgevraagd verklaard zijn ambt te blijven bekleeden, tot de regeeriffg het tijdstip gekomen acht om aan zijn verzoek te voldoen. Voor aanstaande moeders Een belangrijke verbetering De huidige textielpositie laat thans toe, dat aanstaande moeders bij de distributie diensten een aanvraag indienen voor het verkrijgen van een babypakket. Het baby pakket is samengesteld uit 6 luiers en 500 gram breigarens. Bij de aanvraag dient een doktersattest te worden overlegd, waaruit blijkt, dat de baby binnen 3 maan den verwacht wordt. De aanstaande moeders ontvangen ge lijktijdig met de vergunning voor het ba bypakket van den distributiedienst 50 punten, waarmede zij bij den handel be reidverklaringen kunnen verzamelen voor het verkrijgen van babykleertjes. Aanstaande moeders kunnen behalve voor bovengenoemde artikelen, aanvragen indienen voor aanvulling tot 2 camisoles en 3 directoires, terwijl voor de te ver wachten baby 1 matrasje, 1 kussentje, 1 dekentje en 2 onderleggers kunnen wor den aangevraagd. LlDE diep de Londensche wonde in het 1 A wereldoptimisme is, bewijzen dc vele beschouwingen, gewijd aan de mislukte besprekingen tusschen de ministers van buitenlandsche zaken, der vijf groote mo gendheden. De geheimzinnigheid tot nu toe betracht bij de besprekingen tusschen de kopstukken, en vóór Londen alleen verantwoord omdat er een vijand te be strijden was, heeft de wereld wekenlang doen gissen naar wat door enkele men- schen beraadslaagd werd over het lot van millioenen. En nu wordt in de verdedi gingsredevoeringen der groote drie voor eigen huis slechts dat bekend wat zij ter rechtvaardiging van het door hen inge nomen standpunt meenen te mogen los laten orationes pro domo Deze verkla ringen-achteraf hebben althans ten ge volge, dat we tenminste iets meer te we ten komen. Ze maken duidelijk dat er in den oorlog tegen Duitschland voor de groote mogendheden maar één binding was: de zelfverdediging. Iets meer en iets anders is er niet' geweest. Bij dezen strijd om behoud van het eigen land heeft tus schen de Sovjet-Unie, Engeland en de Ver. Staten de krachtigste overeenstem ming bestaan toen Berlijn zijn grootste militaire successen behaalde. Daarna moet er al een zekere verwijdering zijn geko men. omdat er slechts één gemeenschap pelijk doel was: de vernietiging van Hitier en zijn kliek, maar geen gemeenschappe lijk ideaal voor den tijd na het terneer slaan van het nat. socialisme. Dit ontbre ken van eenheid in zienswijze wreekt zich nu het doel bereikt is en de dwingende noodzaak van éénheid in han delen is verdwenen. Er zijn nu weer groo te mogendheden, die in nog maar zeer los verband iets met elkaar te maken hebben. En overeenstemming over het vredes werk is er niet. Zoo kon men bij de be sprekingen der drie grooten b v. geen verwezenlijking van democratische begin selen ontdekken. In Londen wilden Bevin en Byrnes de kleinere staten eenig recht van spreken geven, maar de Sovjet-Unie heeft zich daartegen furieus verzet. Nog steeds blijkt, dat achterdocht alle samenwerking on mogelijk maakt. Londen is niet zonder goede resultaten geëindigd, omdat Molo- tof of Byrnes of Bevin of Bidault of Wang gefaald hebben. Zij zullen stuk voor stuk hun best hebben gedaan, maar bij één of meerderen van hen heerschte wan trouwen tegenover de anderen en dat maakte het vredeswerk onmogelijk. Het wantrouwen moet verdwijnen en dan moeten er normen gevonden worden vol gens welke allen zullen willen werken. Nu heeft men blijkbaar gedacht, dat" een paar handige ministers wel een op lossing zouden kunnen vinden. Het on derlinge wantrouwen bleek echter veel sterker te zijn dan elke diplomatieke be kwaamheid. En nu zitten we met de mis lukking. De gevolgen ervan zijn merkbaar, in zeer pijalijke mate reeds voor Oosten rijk. waar de Russen op eigen houtje een beslissing willen nemen ten koste van een. zwaar getroffen staat. Op deze wijze wordt het vredeswerk met den dag moeilijker. Dat is geen reden tot pessimisme, maar het spoort wel aan de werkelijkheid te zien, dat den vrede winnen uiterst zwaar is. Tot heden zijn er in de wereldgeschie denis reeds zooveel mislukte vredes ge weest, dat er geen dergelijke meer be hoeft bij te komen Palestina. Terwijl zoo het tot stand brengen van een rechtvaardigen vrede velen benauwt, voert het Joodsche volk in de verstrooiing zijn strijd om een nationaal tehuis. De aan de nat. soc. moordenaarshanden ontkomen Joden voelen zich voor een deel in Europa niet meer thuis. Dit werelddeel bergt voor hen zooveel smartelijke herinneringen, dat zij zich hier geen bestaan meer wen- schen op te bouwen, ook omdat het anti semietisme meerderen gegrepen blijkt te hebben dan aanvankelijk vermoed mocht worden. Naar Zion trekt nu hun hart en de reeds in Palestina gevestigde Joden hebben verklaard deze menschen ondanks alles te willen opnemen. Maar de poort is gesloten. De Arabieren weigeren eenige concessie te doen, zij dulden niet, dat er één Jood meer wordt toegelaten dan het vastgestelde aantal dat reeds is bereikt. En hier botsen twee opvattingen, die niet met elkaar te vereenigen zijn. Alle pogin gen daartoe hebben gefaald. Amerika heeft den wensch te kennen gegeven, dat nog 100.000 Joden zulleït worden opgeno men, maar het kent geen Palestijnsche belangen en er zullen geen Amerikaan- sche soldaten in Palestina sneuvelen. En geland, dat geen uitweg uit de vele moei lijkheden ziet, wil het heele vraagstuk aan de Vereenigde Volken overlaten. Daarmee is de kwestie echter niet opge lost. Integendeel er mogelijk nog moei lijker oplosbaar door geworden. En mede hierdoor zal het woord Palestina in de komende maanden nog vaak in het nieuws worden genoemd- De gefusilleerden Begrafenis thans mogelijk Thans is het mogelijk, voorzoover de identilicatiewerkzaamheden dit toelaten, de stoffelijke overschotten van hen die voor het vaderland hun leven lieten en door de Duitschers gefusilleerd werden, op waardige wijze te doen begraven. Voor een bepaald gedeelte worden de kosten doorvoor door den Staat gedragen. De dienst der repatrieering heeft daartoe een overeenkomst gesloten met de vakgroep „begrafeniswezen". Ieder die wenschen koestert over de overbrenging kan zich wenden tot den dienst Identificatie en berging, gebouw B P.M., kamer 11, Karei van Bijlandtlaan 30 te 's-Gravenhage.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 2