UMUIDEN Hoe de Vem uit den oorlog kwam Drie van de vier nieuwste en grootste trawlers gingen verloren ,,Wat het aantal schepen betreft, valt onze oorlogsschade nog al mee, maar onze beste schepen hebben we verloren," zeide ons de directeur van de Vem, de grootste Teederij van IJmuiden, toen we hem in zijn noodkantoor aan de Kennemerlaan opzochten om eens te informeeren naar den stand van zaken bij zijn onderneming, die toen de oorlog begon, over niet min der dan 21 booten beschikte. Toen de oorlog begon en de Duitschers naar den zeekant opdrongen, konden 14 van de 21 trawlers de wijk naar Engeland ne men. 7 booten die in het land waren ge bleven, werden spoedig door de Duitschers gevorderd. En van dit zevental is tot dus ver alleen de Gloria teruggekomen. Van de overige zes liggen er nu nog twee in Amsterdam, n.I. de Mary en de Derika 7. Deze beide schepen zijn grondig verknoeid. Er moet zooveel gerepareerd worden, dat er haast niet aan te beginnen is. Van een dezer booten is de machine er uit gehaald. Deze boot werd gebruikt als drijvende stoomketel De Sumatra en de Derika" 5 zijn beide, al visschend, ten onder gegaan tengevolge van een luchtbombardement. De Sumatra is met man en muis vergaan, maar van de Derika 5 konden zeven van de negen opvarenden worden gered. Maar ook dit zevental is ternauwernood den dans ontsprongen. Hun schip zonk snel en de/twee slachtoffers zijn vermoedelijk door de zuiging van de zinkende boot mee in de diepte verdwenen. De zeven over levenden hebben twee uur, hangende aan een boot of een vlot in het water rond gezworven, toen ze tenslotte door een trawler van de Marezaten werden opge pikt. Verder is van de door de Duitschers gerequireerde schepen de Delft als hulp kruiser van de Duitsche marine bij een bombardement ter hoogte van Noordwïjk gezonken. Van de veertien naar Engeland vertrok ken trawlers zijn de twee beste vergaan, n.I. de Erin en de Caroline. De Erin voer voor de Engelsche marine met Engelsche zeelui, de Caroline voer echter met eigen bemanning. Deze liep in de Iersche Zee op een mijn en van deze boot heeft geen enkele der opvarenden het leven kunnen redden. De Haarlem, die ook bij de Navy werd ingedeeld, vaart thans nog als marineschip onder Engelsche vlag. Dit is het eenige van de vier nieuwste schepen van de ree- derij, dat den oorlog heeft overleefd. De Delft, de Erin en de Caroline zullen we niet meer in de haven terugzien, hetgeen natuurlijk een groot verlies voor de ree- derij beteekent. De vier Vem-booten. die thans ge regeld hun visch in IJmuiden lossen, i n.I. de Christine, de Clasina Luther, de i| Ewald en de Utrecht varen thans nog j| onder bewindvoering, zoodat de reede- l| rij feitelijk factoor is voor haar eigen J schepen. Maar de heer Thiel verwacht- te. dat dit viertal binnen eenige weken I; weer in eigen exploitatie terug zal komen. De overige sdhepen, die nog in Engeland zijn, zijn nog in dienst bij de Engelsche marine of worden weer als trawler ver bouwd. De verliezen in Engeland vallen dus mee. Deze schepen, voor zoover ze als trawler voeren, vischten in de Iersche Zee, waar betrekkelijk weinig gevaar was. De heer Thiel wist niet wanneer ook deze schepen naar IJmuiden terug zullen ko men. Ook de andere reederijen hebben geen groote verliezen in Engeland geleden. De heer Thiel was van meening, dat van de 39 IJmuidensche trawlers, die naar Enge land zijin gegaan, er wellicht vier of vijf zijn vergaan. Verder is de Bergen zoo door de Engelschen vertimmerd, dat dit schip niet meer als trawler gebruikt zal kunnen worden. En wat de schepen betreft, die uit Duitschland komen, hiervan is alles afgenomen, zoodat het wel heel lang zal duren, voordat deze weer ter visscherij kunnen gaan. De heer Thiel wees nog op de vele moeilijkheden waarmede de reederijen thans te kampen hebben, niet alleen om de schepen in de vaart te krijgen, maar ook om ze in de vaart te houden. Ook daar is veel materiaal voor noodig en dat is zeer moeilijk te krijgen; zelfs de kleinste dingen mankeeren. Het vertrek van een der trawlers werd een paar uur vertraagd, doordat men moest wachten opeen lampeglas! Een handicap voor de vissche rij is ook. dat de Visschershaven voor een groot deel door de marine in beslag wordt genomen. Het beeld, dat de heer Thiel ons van zijn reederij schilderde, geldt natuurlijk ook voor de andere reederijen. De exploi tatie van IJmuidens trawlervloot zal nog gedurende langen tijd met tal van moei lijkheden te kampen hebben. Op het oogenblik is de situatie zoo, dat een traw lervloot van normalen omvang onmogelijk op een eenigszins behoorlijke wijze in IJmuiden geëxploiteerd zou kunnen wor den. Dat geldt niet alleen voor het uit rusten van de schepen en de outillage van de haven, maar ook het vervoer van de aangevoerde visch, waarvoor snelle ver bindingen met het binnenland een eerste vereischte zijn en ook daarmee is het slecht gesteld. Scheepvaart Aangekomen het Noorsche s.s. Kong Trygve, van Karlstadt, met een lading boutstof voor Amsterdam. Te IJmuiden kwam op 8 October aan het Nederlandsehe stoomschip „Trajanus" komende van Rotterdam. Alhier zijn aangekomen: het Finsche m.s. Sweden van Bristol op doortocht naar Kemi, het Nederlandsehe m.s. Zuiderha ven van Londen, met stukgoederen voor de marine, het Nederlandsehe s.s. Noesa- niwi van Buenos Aires, met veevoeder, het Nederlandsehe m.s. Alcyone van Lon den, met stukgoederen, het Nederlandsehe ms. Actinia van Goole, met kolen, het Nederlandsehe m.s. Hazewind van Bruns- buttel, ledig en het Nederlandsehe m.s. Helena van Gooi,, met kolen. Chr. Gereformeerde kerk De Chr. Gereformeerde Kerk houdt haar diensten voorloopig in de school voor bui tengewoon L.O. aan de Houtmanstraat, welke school door het gemeentebestuur hiervoor beschikbaar is gesteld, tot de kerk aan de Marconistraat weer hersteld is. Dat zal echter nog wel eenigen tijd duren, aangezien het interieur veel ge leden heeft. Het orgel en het meubilair zijn verdwenen en de kosten voor het her stel worden op 10.000 geraamd. In de classis Haarlem der Chr. Gerefor meerde kerk woeden hiervoor collecten gehouden. De pedikant ds. Swiep, die naar de gemeente Zwaagwesteinde was gegaan, welke gemeente zonder predikant was, geeft daar Zondag 21 October a.s- zijn af scheid. Hij zal zich voorloopig vestigen in het perceel Snelliusstraat 49, tot zijn ambtswoning weer is vrij gegeven. Voor taan zal hij 'hier zijn herderlijk werk weer verrichten. Haai gevangen. De heer J. Timmerman te Petten is er in geslaagd op de glooiing van de Hond6- bossche Zeewering aldaar, een levenden haai van 2VZ meter lengte te vangen. Het dier, dat 150 kilogram woog, zal overge- d-agen worden aan het Zoölogisch Sta tion te Den Helder. Er zal van den haai een gipsafdruk worden gemaakt, die in bovengenoemd zoölogisch station zal wor den opgesteld. Scheepsberichten. Op 30 September kwam te New-York aan het ss.. Tawati, 30 September pas seerde het S.S. Tabian Gibraltar, op 30 September arriveerde het s.s. Oranje te Melbourne en op 4 October kwam het s.s Sinkep aan te Huil. 6 October vertrokken de volgende sche pen van IJmuiden naar Amsterdam: het SvS. Henk van Bordeaux, het s.s. Horizon van la Rochelle, het s.s. Depa van Goole, het s.s. Hertha van Bureo, het s.s. Setas van Sandsvik, en het s.s. Lysaker van Onton naar de Hoogovens. A.F.C.—V.S.V. 6—1 V.S.V. heeft in haar tweeden bekerwed strijd een groote nederlaag geleden. Zij vond een van strijdlust blakend en een uitstekend spelend A.F.C. tegenover zich, terwijl zij het zelf zonder den steun van Balvers in de voorhoede moest doen. Daardoor zag de aanval er als volgt uit; Sterk, Spaans, Bakkenes, v. d. Kuyl. Bau- wens. Het gemis van Balvers heeft zich geducht doen gevoelen, daar de voorhoede nu haar gangmaker miste. De A.F.C.- defensie kon haar aandacht volledig aan Sterk wijden, zoodat deze niet veel kon uitrichten. Zooals reeds gezegd: A.F.C. speelde een uitstekende partij voetbal. De „Reds" zaten enthousiast op den bal, combineer den goed en schonken alle aandacht aan hun positie-spel. Daardoor werd van de V.S.V.-defensie het uiterste geëischt en aan dien eisch vermocht zelfs De Vries niet altijd te voldoen. Met de rust had Akkerman dan ook al tweemaal door toedoen van Claus en Dis selkoen den bal uit het net moeten halen. Na de hervatting stond De Vries mid- voor en Kunst spil. Al spoedig bracht De Vries den stand op 21 na een snellen rush. Het had er veel van, dat hij ook den gelijkmaker zou scoren, doch op het critieke moment werd hij gehaakt, wat den leider ontging. Ook Bauwens kreeg nog een prachtige kans om gelijk te ma ken, doch hij weigerde, hardnekkig deze kans te accepteeren. Had V.S.V. in deze periode den gelijkmaker gescoord, de uit slag zou o.i. een geheel andere geweest zijn, daar bepaalde teekenen er op wezen, dat A.F.C. na het eerste V.S.V.-doelpunt reeds eenigszins de kluts kwijtraakte. Toen A.F.C. echter op eenigszins fortuin lijke wijze haar derde punt maakte, zakte V.S.V. als een kaartenhuis ineen en brach ten Disselkoen c.s. den stand op 61. Stormvogels 2V.S.V. 2 Voor den H.V.B.-beker is voor Zondag a.s. vastgesteld Stormvogels 2V.S.V. 2. Deze ontmoeting wordt om 2 uur op het E.D.O.-terrein gespeeld. SANTPOORT Opera-concert Voor het opera-concert in „Zomerlust" bestond maar zeer matige belangstelling. Vermoedelijk zal dit wel verband gehou den hebben met de vrij thooge entree-prij zen in combinatie met de geldsaneering. Zij, die er waren, zullen zioh hun gang naar „Zomerlust" echter niet beklaagd hebben, want er viel van prachtigen zang te genieten. „Jan van Dommelen" In de ledenvergadering van het her rezen „Jan van Dommelen" werd het volgende bestuur gekozen: J. Zaal, voor zitter; Jac. Nol, secretaris, Hoofdstraat 172; J. v. d. Sijden, penningmeester; mevr. G. TaberaalHam en A. Voogt, commis sarissen. Half December hoopt de vereeniging voor het voetlicht te komen met „Een huis vol herrie". Cultureele filmavond De Cultureele commissie van de Ver. tot het Vieren van Vrijheidsdagen gaf Maandagavond in de Kegelbaan van het Stationskoffiehuis een cultureelen film avond, waar een film over Bali werd ver toond. Deze werd toegelicht door de be kende schrijfster, mflrr. Szekely—Lulofs, die veel interessants vertelde over dit mooie eiland en zijn bewoners. Er was voor den avond groote belangstelling, onder de aanwezigen bevonden zich o a. Burgemeester mr. M. M Kwint en de wnd. secretaris, de heer W. Chr Suwe- rink. Jeugddag Zondag a.s. wordt bij goed weer in het Rijkenspark en anders in de Ned. Herv. Kerk een jeugdbijeenkomst gehouden. Als sprekers zullen optreden ds. A. v. Biemen met het onderwerp: „Waaruit leven wij?" en ds. I. P. v. d. Waal met het onderwerp: „Waar komen wij terecht?" Evangelisatieweek Vanwege de Gereformeerde Kerk van Santpoort wordt een evangelisatieweek gehouden. Maandag 15 October zal Ds. H. J. ten Brink spreken over het onder werp „Kerk en vaderland'1. Dinsdag 16 October Dr. W. G. Harrenstein over „De Kerk en Indië"; Woensdag 17 October Ds. J. van der Linden uit Haarlem over: „De kerk en het sociale leven". Donder dag 18 October Ds. D. Zwart van Half weg over: „De Kerk en het gezin"; Vrij dag 19 October Ds. Tj. van der Zee van Amsterdam-West over: „De Kerk en de jeugd". Chr. Knapenvereeniging. De Chr. Knapenvereeniging Samuel Houdt a.s. Donderdagavond haar jaarver gadering. Deze wordt gehouden in de Ned. Hervormde Kerk. Nederl. Volksbeweging. De Nederlandsehe Volksbeweging houdt a.s. Vrijdagavond een openbare vergade ring in de Ned. Hervormde Kapel. Als spreker zullen optreden de heeren W. Thomassen, algemeen secretaris met het onderwerp: „Socialisme nu!" en ds E. Emmen te Haarlem met het onderwerp: „Op welken grondslag?" Volksonderwijs De afdeeling Santpoort van Volksonder wijs zal in samenwerking met de afdeeling Velsen-IJmuiden een openbaren propagan- da-avond organiseeren op Zaterdag 10 November in het Jeugdhuis. Mevr. M. H. Székely-Lulofs zal dien avond spreken over „Indië zooals ik het zag." VELSEN De Politieke Opsporingsdienst Mr. Engels, hoofd van den P.O.D. te Velsen, heeft in het nieuwe home van den dienst, Huize Spaaraberg te Santpoort voor de pers nog eens uiteengezet, wat de taak is van den P.O.D. en hoe deze bij het opsporen van politieke misdadigers te werk gaat. In het groote landhuis, dat bijna geheel door den dienst in beslag wordt genomen, werkt een groote staf van personeel den geheelen dag aan het omvangrijke werk, verbonden aan het opsporen van degenen, die op de een of andere manier in de oor logsjaren hun vaderland verloochend heb ben. De heer Engels vertelde in de eerste plaats, dat de algemeene lastgeving van den Chef Staf van het Militair Gezag als richtsnoer geldt voor de te verrichten ar restaties. Tot de personen, die gearresteerd moeten worden behooren o.a. zij die bij de landwacht, of de S.S. hebben gediend of bij den Jeugdstorm zijn geweest. Ook de N.S.B.'ers, die na Februari 1941 nog lid waren, worden opgepikt. Verder natuur lijk de collaborateurs; maar ook op het plegen van majesteitschennis, en op het opzettelijk verleenen van hulp aan den vijand volgt arrestatie. Het probleem is nu anders dan in Mei 1945, aldus de heer Engels. Toen werden menschen. die verdacht waren van de straat gehaald en ingesloten. Zoodoende kwam men direct voor vele moeilijkheden te staan. Het is moeilijk, de publieke opi nie te peilen. Het gebeurt, dat pas dan de klachten komen, wanneer een aangehou dene weer vrijgelaten werd. De ingekomen klachten zijn over het algemeen vrij vaag. Er komen weinig aangiften binnen, waar-* aan de P.O.D. houvast heeft en in zulke gevallen valt er natuurlijk veel te onder zoeken. De P.O.D.'s in Haarlem hebben een bu reau gesticht voor collaboratiezaken, waar men de beschikking heeft over vakbe kwame lieden als juristen, accountants, enz. Ook de vrijlatingen kwamen ter sprake. Mr. Engels zeide, dat de meisjes, die vrij willig, voor de Duitsrtiers hebben gewerkt of met Duitschers omgang hebben gehad, bijna allen zijn vrijgelaten. Het vrijlaten geschiedt door den militairen commissaris op advies van de commissie voor vrij lating. De bewijzen van politieke betrouwbaar heid zijn vervallen. Overheids- en semi- overheidsinstellingen kunnen, zoo zij dit wenschen, omtrent de politieke betrouw baarheid van bepaalde personen inlichtin gen bij den P.O.D. verkrijgen. Ook parti culieren kunnen dit, maar het beantwoor den daarvan is niet verplichtend. Burgerlijke Stand Geboren: J. v. Schooten, z.. Dwarsweg 3, Velsen; R. Hermans, d„ Evertsenstraat 14, IJmuiden: G. E. Bouwmeester, d Me rellaan 5. IJmuiden; C. Nauwe, d.. Velser- duinweg 328. IJmuiden. Overleden: J. J. Jak, 69 j.. echtgen. van A. M de Vries, Hoofdstraat 169. Santpoort A. v. d. Welle, 49 j., ongeh., Beverwijk. N5 HU VOELT ZICH WEER HET HEERTJE Boodschappen doen? Niets voor 'n man! Maar zijn vrouw stuur de hem naar 'n UNIE winkel en daar richtte de vlotte be diening wonderen Wie is er nog niet thuis? Een verzoek van den dienst der repatrieering Luitenant-kolonel S. C. F. Maas. wnd. hoofd van den Dienst der repatrieering heeft In een radiorede medegedeeld, dat de stroom van duizenden gerepatriaerden al sinds eenigen tijd is afgeloopen. Per week komen nu nog slechts eenige honderden in ons land terug. Volgens inlichtingen der verbindings officieren zijn er nu ook nog slechts een be trekkelijk klein aantal Nederlanders op vreemd grondgebied. Daarom wordt het nu de tijd geacht om een balans op te maken om vast te stellen hoeveel Nederlanders indertijd i.aar Duitsch land gevoerd zijn er. hoevee! er teruggekeerd zijn. Om daartoe te komen wordt gevraagd aan het informatie- en registratiekantoor Groenhovenstraat 13 in Den Haag op te ge ven wie naar Duitschland vertrokken zijn (naam. voornamen, geboortedatum, geboorte plaats en adres in Nederland). Ook moeten de namen opgegeven worden van personen waarvan men weet dat zij nog in Duitsch land leven of daar overleden zijn als die op* gave niet gekomen is via het bedoelde bureau. Als de vertrokkene of weggevoerde geen familie in ons land heeft, wordt gevraagd of buren, vrienden, pensionhouders of anderen de opgaaf willen inzenden. Het is beter dat over één persoon drie opgaven komen dan geen enkele De dood waart langs den weg Sinds den dag der Duitsche capitulatie hebben vele oorzaken als te snel rijden, onvoorzichtigheid en totaal negeeren van alle geschreven en ongeschreven ver keerswetten reeds verscheidene Canadee- zen en Nederlanders in het ziekenhuis doen belanden. In het Canadeesche le ger is het aantal verkeersongelukken na VE-day met sprongen omhoog geloopen. April 1945 wees een ongevallenpercenta ge van 1,3 per 1000 man per week aan, in de week die 12 Mei eindigde was dit cijfer gestegen tot 2.3 pCt. Sindsdien be weegt het cijfer zich weer in dalende lijn, maar het blijft nog steeds veel te hoog. Statistieken wijzen aan, dat in één Canadeesch ziekenhuis elke 40 dagen 32 officieren en 422 minderen werden op genomen met verwondingen, tengevolge van verkeersongelukken, 2 officieren en 5 minderen overleden in die zelfde 40- daagsche periode. Sinds de bevrijding werden 906 Cana- deezen, waarvan 77 officieren, voor hun leven verminkt, zeer zwaar gewond of langen tijd in een ziekenhuis opgenomen tengevolge van verkeersongevallen. Voor de maanden Maart en April waren het 15 officieren en 154 minderen; maar van 18 Juni tot 27 Juli steeg dit aantal tot resp. 32 en 273. Voor den dag der geallieerde overwinning op Duitschland gebeurde 50 pCt. van alle ongelukken „langs den weg"; dit percentage steeg na VE-day tot 80. De oorzaken? „The Maple Leaf" noemt: te hooge snelheid, waarmee gereden wordt, soms alcohol en ook de verregaande slordig heid die de Hollanders op den weg ten toon spreiden. De Duitsche bezetting lijkt ons zoo grondig alle fatsoen op den weg te hebben afgeleerd en dat is begrij pelijk dat het eerst vele dooden moet kosten, voor de Nederlandsehe wegge bruiker weer weet, wat voorzichtig rij den is. Voor dezen oorlog was Nederland een der best gedisciplineerde landen ter wereld wat het verkeer betrof, maar nuDe schuld ligt bij de Canadeezen, zeker, maar ook wij kunnen gerust de helft op ons nemen Weggebruikers, wordt een beetje voor zichtiger met het leven van anderen; wij moeten weer terug naar het .safety first" van voor den oorlog. Nu geen sabotage meer, maar gemeenschapszin! Het Amateurtooneel Beslissing van denEereraad De Eereraad voor Töoneel heeft het standpunt ingenomen dat aan het amateur tooneel strengere maatstaven moeten wor den aangelegd dan aan het beroepstoo- neel omdat het voor het amateurtooneel slechts ging om het afstand doen van een liefhebberij. Amateurgezelschappen die na de instel ling van de Kultuurkamer zich gemeld en doorgespeeld hebben mogen tot 1 Septem ber 1947 niet optreden, noch in besloten kring, noch in het openbaar. Alle andere amateurtooneelgezelschappen die in be sloten kring of in het openbaar een voor stelling willen geven moeten tot 1 Sep tember 1947 vergunning vragen aan de N A T U„ die deze verleent onder voor waarden. De Eereraad behoudt zich het recht voor strengere maatregelen te nemen tegen vereenigingen die meer verweten kan worden dan zich alleen aangemeld te heb ben bij de Kultuurkamer. i

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 3