Mussert staat op 13 November terecht Visscherij-Snufje IJMUIDEN Causerie over de invasie. Op den eersten avond der door de Ver eeniging Zeeweg belegde serie Ontwik- kelings- en Ontspanningsavonden, hield onze plaatsgenoot de heer L. Menist, ser geant van de brigade Irene, een boeiende causerie over zijn belevenissen gedurende den oorlog in Engeland en op het invasie front. Hij schilderde den critieken toe stand in Engeland in 1940, hoe de bewape ning vaak bestond uit gummiknuppels, hooivorken, enz. Door de inschakeling van vele fabrieken in de oorlogsproductie en door de strenge opleiding van zijn man schappen, slaagde Engeland er in, een sterk leger en een sterke luchtmacht op te bouwen. Men kreeg een goed inzicht van de ontzettende moeilijkheden bij de ontscheping en de landing op de Fransche kust. Spreker schilderde den harden strijd in Frankrijk en vervolgens de succesvolle doorbraak en den opmarsch in België. Daarna werd uitvoerig stilgestaan bij den tegenstand der verspreide groepen Duitschers in België en den georganiseer den tegenstand in Noord-Brabant, als mede bij den hachelijken toestand, ont staan door het afsnijden der geallieerde troepen bij .Nijmegen )en) Arnhem. De harde strijd om den Scheldemond op Walcheren werd door spreker op leven dige wijze naar voren gebracht. Sprekers uiteenzetting, vaak op geestige wijze verteld, werd door de aanwezigen met belangstelling gevolgd. Tot slot dankte de voorzitter, de heer Peereboom, den heer Menist voor zijn in teressante causerie en wekte de aanwezi gen, die nog geen lid zijn, op, zoo spoedig mogelijk tot de vereeniging „Zeeweg" toe te treden, hetzij als lid, hetzij als dona teur. Het reddingwezen en de oorlog. Uit het jaarverslag van de N.Z.H.R.M. vernemen wij o.m. het volgende: De be manningen van de reddingsbooten hebben in de oorlogsjaren belangrijke prestaties geleverd. Van het uitbreken van den oor log af tot de capitulatie van Duitschland zijn niet minder dan 860 schipbreukelin gen gered; daaronder waren 350 Nederlan ders. de overigen waren zeelieden, solda ten en vliegers van vele nationaliteiten, de reddingsvloot bleef gespaard, maar wel gingen eenige bootenhuizen door oor logsgeweld verloren. Belangrijke inventa ris-artikelen werden gestolen. In 1944 voe- Ten de booten 71 maal uit en werden 189 schipbreukelingen aan wal gebracht. Het totaal aantal geredden, van de oprichting in 1824 af, bedraagt 6880. Dit mensch- lievende werk heeft dringend financieelen steun noodig, het postgironummer is 26363," het gemeentelijk gironummer te Amster dam N.289. De bekercompetitie Zoo langzamerhand begint er in de meeste groepen van de bekercompetjtie eenige teekening te komen: Alleen in groep B zijn nog te weinig wedstrijden gespeeld, om het reeds nu op twee be paalde clubs te durven houden. Wèl ech ter kan nu reeds geconstateerd worden, dat de Kennemers zich beter gehouden hebben, dan over het algemeen verwacht werd. Voor morgen is voor deze groep vastge steld HaarlemVelsen. De Santpoortsche roodbroeken zijn tegen Kennemers zeer slecht gestart en een tweede nederlaag zou dan ook beteekenen, dat ze zich reeds Uitgeschakeld konden rekenen. Daarom verwachten we, dat Velsen zich tot het uiterste zal inspann^fi, doch we vreezen, dat dit niet voldoende zal zijn, om zich den goeden Haarlem-aanval met Smit, Roozen en Groeneveld als uitblinkejs van het lijf te houden. In de D-groep spant het geducht: Drie clubs, t.w. Stormvogels, E.D.O. en Alcm. Victrix hebben na 2 wedstrijden 3 punten, welk aantal Z.F.C. ook nog kan bereiken. Alleen de Alkm. Boys zijn reeds definitief uitgeschakeld. Zondag is Stormvogels vrij. Z.F.C. speelt dien dag tegen de Boys en zal wel win nen. Voorts rekenen we er op, dat E.D.O. tegen Alcmaria op beide punten beslag legt. In de E-groep staan de beide Amster- damsche clubs A.F.C en T.O.G. er met 3 punten uit 2 wedstrijden het best voor. V.S.V.'s papieren zijn aardig gedaald door de 61 nederlaag tegen A.F.C. Toch zijn de roodwitten nog niet direct kansloos, vooral wanneer zij morgen van Water graafsmeer winnen en daar rekenen we vast op, daar deze Amsterdamsche club na 2 wedstrijden nog geen enkel winst punt heeft. A.F.C. achten we in staat van Z.V.V. te winnen. Beverwijk heeft in de Cl groep met het maximum aantal punten uit 2 wed strijden de leiding, terwijl V.V.B. met 4 punten uit 3 wedstrijden tot dusver geen slecht figuur heeft geslagen. D.E.M. bleef met 2 punten uit 2 wedstrijden eenigszins beneden de verwachtingen. Beverwijk speelt morgen uit tegen I.E. y. en zal wel winnen. D.E.M. achten we in staat Onze Gezellen te kloppen. In D I staan Terrasvogels en Bloemen- daal met 4 punten uit 3 wedstrijden er het best voor, doch uiteindelijk kunnen H.F.C. en D.S S. het ook nog zoover brengen. Toch gelooven we niet, dat D.S.S. een rol van beteekenis zal spelen. Terrasvogels is morgen vrij. H.F.C. jen Bloemendaal winnen resp. wel van Spaar- nevogels en D.S.S. Kinheim met 3 punten uit 3 wedstrij den moet in Groep E I de eer vermoede lijk wel aan Zandvoort laten, daar deze club uit 2 wedstrijden reeds 4 punten heeft behaald. Wanneer de Zandvoorters morgen van Ripperda winnen, en dat verwachten we is Kinheim definitief uitgeschakeld. Het proces tegen Mussert zal op 13 No vember voor hel Bijzonder Gerechtshof In den Haag beginnen en waarschijnlijk twee dagen in beslag nemen. Er zijn drie getuigen gedagvaard, zoodat ook bij dit proces die kortheid zal worden betracht, welke tot nu toe ook bij de andere pro cessen in acht is genomen. Hem wordt in de eerste plaats ten laste gelegd, dat hij in Sept. 1940 een brief aan de Duitsche autoriteiten heeft overhan digd, met de bedoeling, dat deze aan Hit- Ier zou worden doorgezonden, waarin hij dezen verzoekt een bond van Germaan- sche volken te stichten en het Nederland- sche volk als lid daarin op te nemen. Deze bond zou, zooals Mussert in een nota uit eenzette, onder leiding van Duitschland en Hitier moeten staan. Er zou een bonds- weermacht moeten komen en één bonds- economie en de deelnemende staten zou den nat. soc. moeten worden. De over- zeesche gebieden van eiken staat zouden deel uitmaken van den bond. Verder vermeldt de tenlastelegging een telegram van begin Sept. 1940 van Mus sert aan Hitier, waarin hij verklaarde het welzijn van het Nederlandsche volk in Hitiers handen te leggen en zijn bevelen af te wachten. Tezelfder tijd heeft hij ten overstaan van Seyss Inquart schriftelijk Hitier erkend als Fiihrer aller Germanen. Voorts wordt hem ten laste gelegd, dat hij op of omstreeks 12 Sept. 1941 te Berlijn den eed van trouw tot in den dood aan Hitier aflegde en dat hij op of omstreeks 20 Juni 1942 te Utrecht een groot aantal functionarissen van de N SB. een eed van trouw aan hemzelf heeft afgenomen. Ook wordt hem zijn propaganda voor den bond van Germaansche volken ten laste gelegd. Verder zijn in de dagvaarding zijn oproe pen voor dienstneming in de Waffen SS. in het Nederiandsch legioen e.d. genoemd en het afnemen van eeden van trouw aan Hitier. In het tweede deel der dagvaarding wordt een plan van Juli 1942 genoemd, waarin hij uiteenzet een aanslag te willen plegen met het oogmerk den grondwet- telijken regeeringsvorm van Nederland te vernietigen, althans op ongrondwettige wijze te veranderen. Daarbij heeft hij o.m. neergeschreven, dat de Raad van State drager van de Koninklijke macht was ge worden door het vertrek van de Konin gin. De Rijkscommissaris moest in dit college leden benoemen, die Musserts volle vertrouwen hadden, waarna het hem dan als regent zou uitroepen. In die func tie zou hij dan een regeering vormen. De Rijkscomm. en Mussert bereidden daartoe de noodige staatsstukken voor (als juiste tijdstip werd Zaterdag 5 Sept 1942 aan bevolen). Om ook uiterlijk als staatshoofd te kunnen optreden „verzoek ik Hitier de als „Feindvermögen" in beslag genomen koninklijke bezittingen ter beschikking te willen stellen van het nieuwe staatshoofd In 'het derde deel wordt verklaard, dat Mussert terecht zal moeten staan voor zijn werkzaamheden als leider van de N.S.B. Als zoodanig heeft hij de actieve deelne ming van Nederlandsche zijde aan de Duitsche oorlogvoering bevorderd en be werkstelligd. Naar men weet, is mr. J. H. Rolandus Hagedoorn hem als verdediger toege- Kennemerland wandelt voor Jan van Hooffonds Het ligt in de bedoeling, op Zaterdag 10 en Zondag 11 November een groote wan deltocht te organlseeren onder auspiciën van den Noord-Hollandschen Wandelsport Bond. De opbrengst zal ten goede komen aan het fonds, dat Is opgericht om een mo nument ter nagedachtenis van Jan van Hoof, de redder van de Nymeegsche Waal brug in het bijzonder en de Illegale werkers van Nederland in het algemeen, te stichten, 's Zaterdags zal 15 en 's Zondags 20 K.M. geloopen worden, terwijl de inschrijving voor leder open staat. Een diploma, spe ciaal voor dit doel ontworpen, zal aan al degenen, die de tocht volbrengen, uitgereikt worden; verder worden vele extra pryzen zich opgeven bij een der onderstaande adres sen: H. H. H. Winters, Heussensstraat 104, E. v. d. Hooff, Prof. v. d. Waalsstraat 35, P. J. Janbroers, Dr. Schaepmanstraat 67, P. C. Westera, KrUidbergerweg 19 (Santpoort), J. H. Doets. Zijlweg 104 en G. P. C. van Delden. Pijnboomstraat 115. Voor het op te richten monument, dat in de onmiddellijke omgeving van de Waalbrug zal komen. Is reeds ruim f 15.000 bijeengebracht. Er ls echter meer geld noodig. Wandelgrage In woners van Kennemerland, aan u de mooie taak, om deze tocht een evenement te doen worden. Poolsche trawlers gaan weer varen Voor den oorlog beschikte Polen over een aantal trawlers, die onder Neder landsche schippers en bemand deels met Nederlandsche, deels met Poolsche zee lieden, de visscherij uitoefenden. Hun thuishaven was Gdynia. Deze trawlers zijn bij het uitbreken van den oorlog, voor zoover ze op de visscherij waren, naar Engeland gevaren en hebben daar, even als de Hollandsche booten gevischt of voor de Engelsche marine gevaren. Naar wij thans vernemen, komen ook deze booten spoedig weer vrij. Reeds worden in IJmui- den bemanningen voor deze schepen ge zocht. Hout uit Finland. Voor het eerst na den oorlog is een schip met hout alhier aangekomen. Het is het Nederlandsche s.s. Zeeland, dat van Mar- tyluoto in Finland een lading balken en sparren voor Zaandam aanvoerde. Ook de bestrating komt terug In den tijd der bezetting hebben de Duitschers gestolen, niet alleen wat los, maar ook wat vast was. Uit vele straten in oud- en nieuw IJmuiden hebben ze zelfs de straatsteenen weggehaald, waar door deze straten meer op een stukje duingrond, dan op een straat gelijken. Tot kniehoogte groeit er gras en onkruid, waardoor deze „straten", meestal geflan keerd of door puinhoopen, of door huizen, waarin geen ruit meer heel is, een triest beeld der vernieling vertoonen. Gelukkig komt ook hierin verbetering. Op sommige plaatsen zooals in de Snel- liusstraat en de Fultonstraat is men al weer bezig de bestrating te herstellen. Het is te hopen, dat de gemeente over de noodige straatsteenen beschikt, om ook elders het Duitsche vernielingswerk onge daan te maken. Een schip met papiergeld. Te IJmuiden is aangekomen het m.s. „Amstelstroom" van de Hollandsche Stoombootmaatschappij van Londen ko mend met 200 ton suiker en 10 ton papier- Kld' PREDIKBEURTEN ZONDAG 14 OCTOBER SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk en Kapel (in de kerk) 10: Ds. E. Emmen. van Haar lem. H. Doop. 3: Jeugdsamenkomst in het Burgem. Riikenspark. N'cd. Hery. Kapel: 5: Ds. H. J. Plaggemars van Spaarndam. Ger. Kerk. 10: Ds H. J. ten Brink, H. Av. 5: Dezelfde. Geref. Kerk in H. V. 10: A. C. Reuijl. van Bentveld. IJMUIDEN. NccL Herv. Kerk (Goede Her derkerk) 10: Ds L. Lagerweij. Voorber. H. Av. 5: Dezelfde. Oud Katholieken (in de Goede Herderkerk) 8.30: Pastoor Moleman. BEVERWIJK Concert Haarl. Orkestvereeniging. Onder auspiciën der Hoogovenstaten gaf de Haarlgemsche Orkest Vereeniging Don derdagavond een z.g. paedagogisch concert in het K.S.A.-gebouw, dat bijzonder goed geslaagd genoemd mag worden. De zaal was goed bezet en de aanwezigen hebben met aandacht naar het mooie programma geluisterd. Dit bevatte o a. de Ouverture uit de Barbier vna Sevilla en het Ballet uit Faust. De heer Demmers. chef van de afd. Sociale Zaken van het Hoogovenbe- drijf, heeft het orkest bedankt voor zijn bereidwilligheid, naar Beverwijk te komen en hoopte, dat de Hoogovenstaten de H. O. V. binnenkort weer in haar midden zou mogen hebben. SANTPOORT Jaarfeest Samuël De Christelijke Knapenvereeniging vier de Donderdagavond onder groote belang stelling in het Hervormd Jeugdgebouw haar jaarfeest. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging, vooral wat de finan ciën betreft, geen reden tot klagen heeft. De verschillende schetsen, de voordrach ten en de muziek van mej. L. van Dille wijn en ook de drie Cowboys hadden veel succes. De Terrasvogels benutten hun vrijen Zondag door het spelen van een vriend schappelijke ontmoeting tegen S.D.W. Om 10 uur speelt Terrasvogels 2 voor den Stads-Editie-beker tegen VI. Vogels 2. \tsJ?//es watdeHM.Kï^j ontvangt en inzameltv> wordt OM NI F* ,aant nen i ^^l^olionoFe Hulp-Actie - Roodc-KfuSs Japan een verslagen natie Millioenen Japanners zwerven hongerig door het land. Millioenen anderen zitten alleen maar en wachten. Dit eens zoo ar rogante volk heeft heden slechts één be langstelling: woedsel. Door het water van Tokio's modderige kust waden duizenden mannen, vrouwen en kinderen; zij doen dit niet voor hun plezier maar zijn op zoek naar een maaltje schaaldieren. Dui zenden anderen omzoomen, met bamboe hengels gewapend, de rivieren en kanalen van de stad. Overal is honger en overal zijn voedselrijen. En rijen voor de uitre king van levensmiddelenbonnen, waar;* de Japansche vrouw een handje „oorlogs- rijst" kan koopen: zwarte boonen. Met groenten, boonen of visch keert de Ja pansche tegen donker naar huis terug. Dat huis is meestal niet meer dan een hut. opgetrokken op de zwartgeblakerde ruïnes van de metropolis Tokio en afgedekt met oude stukken plaatijzer. De bewoners van Tokio kunnen zien wat de oorlog hun heeft opgeleverd: het skelet van een ver zengde stad. Elk stukje grond waarop geen hutten staan, wordt bebouwd. De Japan ner bidt, dat zijn tuin genoeg voedsel op levert om den hongersnood "weer een winter uit te stellen of dat er iets van hoogerhand gedaan wordt om de monden van deze trieste schare te vullen. Sommi gen werken, anderen ruimen vrijwillig puin. allen voeden de hoop, dat er bin nenkort uitkomst mag komen uit de hon- germisère. (U.P.). CDLVI. Het vïsscherijbedrijf is een dynamisch bedrijf. Er ligt hier, aan den zelfkant van de Noordzee een terrein, waar het leven bruist en gist, waar soms gewerkt wordt als nergens anders, waar de werkdag be gint als het nacht en eindigt ais het dag is, waar nu eens handen te kort zijn om het vele werk af te maken, dan weer deze handen rusten omdat er geen werk is. Het leven is pas weer begonnen in de bedrijven rond de Visschershaven; er wordt weer gewerkt. Er komt weer visch, er wordt gelost, gepakt, gerookt; dit laat ste in de bokkingrookeryen. niet echter aan boord van de trawlers; juist het te kort aan rookertjes ls een van de oor zaken van een gedeeltelijken stilstand m het bedrijf, doordat de trawlers niet meer uitvaren. Er is gisteren al iets in de IJmuider Courant geschreven over dezen stilstand en daaruit blijkt, dat er iets niet klopt in ons economisch bestel. Het gaat natuurlijk niet alleen om de shag en de sigarettenvloeitjes. Het gaat ook om de hoeveelheid voedsel en ook om de koffie. Koffie is het levenselixer voor den zee man. Een zeeman moet op tijd zijn bakkie kunnen doen. anders kan hij niet werken. Wie wel eens een reis met een trawler of een sleepboot heeft gemaakt, zal dit onge twijfeld beamen. Een kom warme koffie schenkt niet alleen warmte aan het ver kleumde lijf, maar ook nieuwe werklust aan het door zwaren en langdurigen ar beid vermoeide lichaam. Straks zullen meneer zus en mevrouw zoo hun kleintje koffie in het restaurant kunnen bestellen. Er is dus weer koffie, hetgeen trouwens geen geheim is. Laat men dan ook den zeeman daarvan profiteeren, geeft hem een extra portie en niet over veertien dagen, maar nu. want hij kan ze niet mis sen. Vanmiddag zullen de zeelieden opnieuw vergaderen om te vernemen, welk nieuws de afgezanten, die in Den Haag zijn ge weest, meebrengen. Het is te hopen, dat het goed nieuws is en dat geen nieuwe moeilijkheden zullen rijzen. Het bedrijf •s aan den gang en moet aan den gang blijven, niet alleen om het bedrijf zelve, maar ook om de voedselvoorziening. Want de visscherij is hiervoor van groote be teekenis; nu er zulke groote hoeveelheden worden aangevoerd. De beide laatste da gen van de vorige week bedroeg de totale aanvoer ongeveer 10.000 kisten of 500.000 kilo! De omzet van den Vrijdag van deze dagen beliep meer dan twee ton. Noteert u het goed: dit is de omzet van één dag. Een paar dagen later beliep de omzet slechts een paar duizend gulden, maar zoo is nu eenmaal het visscherijbedrijf. Het is het bedrijf der groote contrasten, het is hollen of stilstaan. Deze week hadden we de eerste versche haring. Het was nog niet veel, maar het begin is er. Van den vischrijkdom der zee getuigen vooral de groote vangsten der kustbooten. Voorheen werd het een gunstig resultaat genoemd, wanneer zoo'n boot met 150 manden visch binnen kwam. thans komen deze schepen met 500 a 600 manden bin nen. PIETERMAN. Geen Annexatie Uit New York wordt gemeld, dat het Octobernummer van de Atlantic Monthly het. volgende bericht over de annexatie mogelijkheden voor Nederland bevat: „De Engelsche Labour-regeering heeft d.e Nederlandsche voorloopige aanspraken op een strook Duitsch grondgebied als vergoeding voor de overstroomingsschade, die de Duitschers bij hun terugtocht heb ben veroorzaakt, niet aangemoedigd. Zulk een tijdelijke schade, welke, naar de meening van het Britsche kabinet, in eenige jaren kan worden hersteld, recht vaardigt een Nederlandsche annexatie van Duitschland niet. De Nederlandsche socialisten, die ver moedelijk in toenemende mate een rol in de Nederlandsche politiek zullen gaan spe len, staan koel tegenover de annexatie plannen. Nederland zal het plan waarschijnlijk laten varen." Herdenking van gefusilleerden Op 26 October a.s. zal te Haarlem een eenvoudige plechtigheid plaats hebben ter herdenking van de tien Nederlanders, die daar op 26 October van het vorig jaar vóór de Sint Bavokathedraal wer den gefusilleerd. Het waren: Wilhelmus ie Boer, Zuilen; Willem Böhler, Amster- 'am; Cornells Erends, Amsterdam: Ger ard Fambach, Amsterdam; Robbert Log gers, Zuilen; Ferdinand Maaswinkel. Am sterdam; Karei Tempelman, Zuilen: Ja cob de Vries, Amsterdam; Cornells Vlot, Zeist: Johannes Wuttrich, Utrecht. Twee van hen, n.I. Cornelis Vlot en Jo hannes Wuttrich behoorden tot de lei dende figuren van het illegale „Je Main- liendrai". Het weekblad ,.Je Maintiendrai" neeft in dit verband het initiatief genomen tot deze herdenkingsplechtigheid op 26 Oc tober a.s. De burgemeester van Haar lem, de heer M. A. Reinalda, heeft alle medewerking toegezegd. De herdenking zal plaats hebben op Vrijdag 26 Ocl°l>er a.s., des namiddags om 2 uur, naast de Sint Bavo-kathedraal aan de Leidsche- vaart te Haarlem. De familieleden van de slachtoffer* zijn door dc directie van J. M. reeds vaa een en ander in kennis gesteld. _i

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 3