Nieuwe regeling voor arbeidsverhoudingen Moskou zal oplossing uit Londensche impasse moeten brengen Loonpolitiek in handen der Rijksbemiddelaars Het buitengewoon besluit Arbeidsverhou dingen is thans gewijzigd. Er is daarbij een regeling vastgesteld voor de plaatsing ln de vroegere arbeidsverhouding zoowel van ge- repatrieerden en onderduikers, als van hen, die bij de BS. of als oorlogsvrijwilliger dienst hebben genomen, of in werkelijken dienst zijn opgeroepen. Vervolgens geeft het besluit een regeling van de beëindiging der arbeidsverhouding, ln het algemeen kan deze slechts geschieden met toestemming van den directeur van het gewestelijk arbeidsbureau. De mogelijkheid is geschapen, dat het georganiseerde be drijfsleven in voldoende mate in de gelegen heid zal zijn dien directeur daaromtrent te adviseeren. Zeer belangrijk zijn de bepalingen omtrent de loonen. De loonpolitiek wordt onder ver antwoordelijkheid van den minister van so ciale zaken, die terzake algemeene aanwij zingen kan geven, gelegd in handen van het college van rijksbcmiddelaars. Dit geeft al gemeene richtlijnen voor de vaststelling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden, van welke het zonder vergunning van het college niet geoorloofd is af te wijken. Voorts kan het college, op verzoek van organisaties van werkgevers en werknemers, of ook ambts halve. regelingen van loonen en andere ar beidsvoorwaarden bindend vaststellen. Van de op IS October 1945 bestaande col lectieve arbeidsovereenkomsten moet aan het college mededeeling worden gedaan. Nieuwe collectieve arbeidsovereenkomsten en wijzi gingen van bestaande contracten behoeven de goedkeuring van het college. Overtredingen van het besluit of van op grond daarvan vastgestelde regelingen wor den gestraft met hechtenis en geldboete. Daarnaast kunnen bij overtredingen van loon voorschriften als bijkomende straffen o.m. worden opgelegd geheele of gedeelte lijke stillegging van de onderneming van den veroordeelde en ontzetting van het recht bepaalde ambten te bekleeden of be paalde beroepen uit te oefenen. Het besluit is niet van toepassing op de arbeidsverhoudingen van werknemers bij een College van Rijksbemiddelaars ln verband met de inwerkingtreding van toet nieuwe buitengewoon besluit Arbeids verhoudingen, dat, in tegenstelling met het oude besluit, geen regionale rijksbemidde laars, doch aUeen een college van rijksbe middelaars kent, is aan de tijdelijke rijksbe middelaars voor de onderscheidene provin ciën. van wie verschillende uit hoofde van hun drukke werkzaamheden daarop reeds meermalen hadden aangedrongen, met in gang van 15 October 1945 eervol ontslag ver leend onder dankbetuiging van de in hun functie bewezen diensten. Tot lid en voorzitter van het college van rijksbemfddclaars is benoemd prof. C. P. M. Homme te Overveen; tot leden mr, J. A. Berger te Haren (Gr.), mr. A. M. Joekes te 's-Gravenhage, prof. mr. M. G. Levenbach te Amsterdam, J. Schouten te Rotterdam en dr. F. J. H. M. van der Ven te Tilburg. Het bureau van het college is gevestigd te 's-Gravenhage, Bezuidenhout 121, telefoon 720060. De zuivering aan de Technische Hoogeschöol te Delft In het kader der zuiveringsmaatregelen aan de Technische Hoogeschool te Delft heeft de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen een berisping gegeven aan prof. dr. H. B. Dorgelo en prof. dr. A. M. A. A. Steger, in verband met de door hen tijdens de bezetting aangenomen houding. Hierdoor is hun „staking" door het Militair Gezag op geheven. zoo meldt het A.N.P. EEN EXTRA UITKEERING AAN GEPEN SIONNEERDEN. Binnenkort zal een Kon. besluit verschijnen, betreffende een extra-uitkeering aan gepen- sionneerden over 1945 ten bedrage van een vierde van hun jaarpensioen, tot een maximum van f 500. Deze regeling geldt niet voor de Indische gepensionneerden. Mijdt de brug bij Hedel! Een raad aan Autobestuurders Het Militair Gezag deelt mede, dat ten ge volge van den lagen waterstand in de rivie ren de noodbrug bij Hedel dermate laag is komen te liggen, dat alleen motorvoertuigen met zeer zware motoren de hellingen kun nen berijden. Teneinde ernstige verkeersop stoppingen te voorkomen, wordt verzocht de route, die over deze brug leidt, te vermijden en de route te nemen over Nijmegen en de Moerdijk. De Distributie KARNEMELK VOOR ZIEKEN EN ZUIGELINGEN. Er zal thans binnenkort een regeling komen, waarbij de karnemelk, die thans regelmz.ig fer beschikking komt, uitsluitend ten goede zal komen van die zieken en zuigelingen, öie deze op voorschrift van hun arts noodig hebben. De bonnen voor gestandaardiseerde melk van den betrokkene moeien daartoe ingeleverd worden en daarvoor in de plaats sal deze karnemelk ontvangen tot elke voor geschreven hoeveelheid. Ook zal het mogelijk zijn in plaats van karnemelk taptemelk- yoghurt te verkrijgen. EXTRA RANTSOENEN VOOR A.S. EN JONGE MOEDERS. Het Centraal Distributiekantoor deelt i jde, dat de extra-rantsoenen voor a.s. en 'ige moeders voortaan de volgende hoe- - elheden zullen bedragen per vier weken: rantsoenen bloem, 8 rantsoenen grutters- v. rren, 10 rantsoenen melk, 2 rantsoenen i ter of margarine naar keuze, 4 rantsoe- j.«n vleesch. Voorts zullen in den vervolge i' extra rantsoenen verstrekt worden gedu- j ide een periode van 28 weken vóór en 24 weken na de bevalling, in plaats van gedu rende 24 weken vóór en 28 weken na de be- - ailing. Zij, die thans nog extra rantsoenen ntvangen. zullen deze evenwel nog gedu- j ende 28 weken na de bevalling kunnen ver krijgen. publiekrechtelijk lichaam, van onderwijzend en doceerend personeel, werkzaam aan on derwijsinrichtingen, van personen, die een geestelijk ambt bekleeden en van vrouwe lijke werknemers, die uitsluitend of >n hoofdzaak huishoudelijke of persoonlijke diensten in de huishouding van private per sonen verrichten. Geallieerde eigendommen in beslag genomen De republiek Indonesië heeft alle parti culiere eigendommen in beslag genomen, die behooren tot particulieren en particu liere ondernemingen en ze tot vrij eigen dom der republiek verklaard. Vele bedrij ven als fabrieken en andere ondernemin gen zijn daarvoor in aanmerking gebracht, zooals de General Motorsfabriek te Tand jong Priok en de Britisch American To bacco Company-fabrieken in de verschil lende steden op Java. Troepen naar Indië De Voorlichtingsofficier der Kon. Land macht deelt mede, dat de vier bataljons der Kon. Landmacht, die enkele weken geleden naar Engeland zijn vertrokken, zich in de laatste dagen der afgeloopen week hebben ingescheept en thans op weg zijn naar Ned.-Indië. Gedurende de eerstvolgende drie dagen zullen vier nieuwe bataljons uit Neder land naar Engeland vertrekken. Dit zijn: het 1ste bat. jagers, het le bat. van het 11e, het 2e bat. van het 6e en het le bat. van het 8e reg. infanterie. Volgens de New York Times heeft de Britsche voorlichtingsdienst gemeld, dat Britsche en Br. Indische troepen zonder incidenften op de. Westkust van Sumatra zijn geland. Voorts meldt het blad, dat schepen uit de Geallieerde pool zijn vrij gemaakt voor troepentransport naar Indië, waarheen nu 4000 man onderweg zijn. Generaal Slim in Batavia In Batavia is lt -gen. Slim aange komen, de beroemde commandant van het 14de leger in Burma. Dit heeft in verschillende kringen de hoop op een spoedige beëindiging van de moeilijk heden op Java, doen stijgen. Men ver wacht, dat een van zijn eerste orders zal zijn den Japanschen commandant, lt.-gen. L. Nagamo Youshioetsji te dwingen de capiU^atievoorwaarden na té komen. Nog een oorlogsverklaring Naar de correspondent van ANP- Aneta meldt: kwam een nieuwe oorlogs verklaring van de nationalisten aan de Nederlanders enkele uren na de verkla ring die het bevel gaf slangen en vergift te gebruiken. Onderteekend met: „Cemat Islam" (Mohammedaansche volk) riep het de Mohammedanen in Batavia op om te bidden voor de Mohammedanen die in Batavia gedood zijn als het begin van den „heiligen oorlog tegen de ongeloo- vige Nederlanders". De volgelingen van Soekarno moeten niet aan het werk gaan maar er voor zorgen dat het verkeer in welken vorm ook. van trams tot fietsen tot stilstand komt, zoo gaat de verklaring verder. Dr. Soekarno zond Zondag een groot protest aan generaal Sir Philip Christison den geallieerden commandant op Java. waarin hij opmerkte dat de Britten „on voldoende neutraal" waren. Hij beklaag de zich er over dat „wanneer de Neder- landsche troepen beginnen te schieten de Br.-Indische soldaten hen niet weg jagen maar zich bij hen aansluiten. Het Indonesische volk is gereed om zich te gen de Nederlanders te verzetten en hen te vernietigen als de Britten en de Britsch-Indiërs neutraal blijven", voeg de Soekarno er aan toe. De van Heutsz is met 700 civiele offi cieren van de Nica aan boord, in Batavia aangekomen. (Un. Press). De nationalistische regeering heeft tegen 16 en 17 October een conferentie van alle plaatselijke regeeringen belegd. (Un. Press). Volgens Un. Press neemt de ongerust heid onder de geïnterneerden in de kampen op Java, van wie er 2 maanden na de capitulatie, nog slechts weinigen zijn bevrijd, toe. Verklaring van Van Mook Dr. H. J. van Mook „De Nederlandsche regeering heeft plannen uitgewerkt voor den toekomsti- gen status van Indonesië, die gebasseerd zijn op de verklaring van H. M. Ko ningin Wilhelmina in 1942", verklaarde luitenant-gouverneur-generaal dr. van Mook tegenover een aantal journalisten. Hij zei dat deze plannen echter niet ver der in discussie konden worden geno men terwijl het geheele land in een staat van opwinding verkeert. Als er maar eerst een zekere veiligheid en vrijheid van gedachte en uitdrukking bereikt was zou hij bereid zijn om te onderhandelen met Indonesische leiders van alle scha keeringen. inbegrepen dr. Soekarno. De Nederlandsche regeering was er zich al lang van bewust, dat de loop van den oorlog en de uitwerking van de Japan- sche overheersching de Indonesische en nationalistische beweging versterkt heeft en zij was in geenendeele van plan dezen geest tegen te gaan. Van Mook ging ver der: „Wij Nederlanders hebben geleerd, dat wat er van het oude koloniale sys teem is overgebleven, moet verdwijnen". Van Mook verklaarde, dat de too-*;v-d op Java zeer verward is. Kr z;:-i t 100.000 Nederlandsche krijgsgevangenen gedachte niet verdragen, dat !- van deze menschen nog steeds in gevaar was na alles wat zij de laatste drie jaar hebben doorstaan. De Japanners hebben een rassenhaat tusschen blank en bruin veroorzaakt om hun eigen plannen te steunen. Maar, voegde hij er aan toe. de rassenhaat is even vreemd aan de Ne derlanders als zij het was aan de Indo nesiërs. Hij was er van overtuigd, dat een vrijwillige samenwerking tusschen Indonesiërs, Nederlanders en anderen, al6 de Chineezen, die op het eiland wo nen, Indonesië haar volledigen status van zelfstandige natie zouden verzekeren (Reuter) Engelsche meening over de oorlogsverklaring Volgens Reuters diplomatieke corres pondent meent men in Londen, dat de Indonesische oorlogsverklaring de ernst van het reeds bestaande probleem, voort komend uit de algemeene onrust van de inlandsche volken in Z.O.-Azië, niet ver zwaart. De verwarde toestand in Ned. O.-Indië zou volgens de algemeene opinie te Londen beter kunnen worden aange duid als opstand dan als oorlog. Engeland blijft de Nederlandsche regeering als de eenige wettige autoriteit erkennen in Ned. Niets wijst er op, dat de impasse, welke is ontstaan tusschen de Sovjet Unie en de andere vier groote mogendheden tij-- dens de jongste ministersconferentie te Londen, zal worden verbroken aldus schrijft de diplomatieke correspondent van de „Observer" en hij vervolgt: „De uitwerkingen hiervan doen zich reeds ge voelen buiten het kader van den Raad van Ministers van buitenlandsche zaken en hebben het werk van de Geallieerde controlecommissies in Boelgarije, Roeme nië, Hongarije en Oostenrijk vrijwel tot stilstand gebracht. In Berlijn is de positie nauwelijks beter en de pogingen om een grootere mate van samenwerking tus schen de verschillende zones tot stand te brengen hebben weinig succes. Er is ook wrijving ontstaan in het uit voerende comité van de commissie der Vereenigde Volken, welke thans bijeen is in Church House te Londen ter voorbe reiding van de eerste bijeenkomst van de organisatie van de Ver. Volken. Het is reeds een speculatieve aangelegenheid geworden, of het al of niet mogelijk zal zijn in verband met de verslechtering in de verhoudingen tusschen de Wester- sche mogendheden en Rusland dat de organisatie van de Ver. Volken begin De cember a.s. bijeen kan komen, zooals aan vankelijk was verwacht. In Londen geeft men ronduit te kennen dat, aangezien Rusland onwillig bleek om eenige con cessie te doen tegenover de zienswijze van alle andere deelnemers, hetgeen de mislukking van de bijeenkomst der mi nisters van buitenlandsche zaken veroor zaakte, een eventueele stap in de richting van een hervatting van de besprekingen van den Raad van ministers van de zijde van Moskou moet komen". Dit initiatief zal aldus verneemt de correspondent van de „Observer" niet komen van de zijde van Londen en ook niet, voor zoover dit kan worden nagegaan, van de zijde van .Washington. O.-Indië. Hoewel men de Indonesische oorlogsverklaring als een bloote geste be schouwt, neigt men er in Londen echter niet toe de ernst van het meeromvattende probleem, voortkomend uit de algemeene onrust in Z.O -Azië, te onderschatten. Naar het oordeel van welingelichte krin gen zou de Britsche regeering er nog steeds opuit zijn een oplossing door vre dige middelen te bevorderen, liever dan met geweld van wapenen. Het is echter bekend, dat zoowel het militaire als het diplomatieke aspect van de kwestie is be sproken tijdens het laatste bezoek van minister v Kleffens, en dat plannen zijn gemaakt om onmiddelijk een aantal Neder landsche bataljons, welke zich nog in En geland bevinden, naar Ned.-Indië te zen den. Gouv.-generaal vraagt ontslag. Naar wü vernemen is b»j besprekingen ge bleken, dat er over het in Ned.-lndië te voe ren beleid verschil van inzicht bestaat tus schen de regeering en den kortelings uit Ja- pansche krijgsgevangenschap gerepatricerden gouverneur-generaal van Ned.-Indië Jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachow- wer met betrekking tot het standpunt, dat tegenover de nationalistische stroomingen in het kader van dit beleid valt in te nemen. De gouverneur-generaal meent ten aanzien van dit gewichtige punt niet de drager van de politiek der regeering te kunnen zijn en heeft om eervol ontslag uit zijn ambt ver zocht. Min. Logemann zal Dinsdagmiddag bij zijn verklaring over Indonesië ook de ontslag aanvrage van den gouv.-gen. bespreken. Laval neemt vergif in Toch geëxecuteerd Laval heeft gepoogd aan executie door het vuurpeleton te ontkomen. Toen he denmorgen om kwart voor negen Pre sident Bouchardon, Procureur Generaal Mornet, het parket en Laval's advocaten in de gevangenis te Fresnes kwamen, om den veroordeelde mede te deelen, dat hij geëxecuteerd zou worden, slikte Laval den inhoud van een fleschje in en viel op den grond. Men hoopt hem nog in het leven te kunnen houden. Laval heeft echter een half uur tusschen leven en dood gezweefd. Een later bericht meldt, dat hij om 12.31 uur is geëxecuteerd. Weerbericht Geldig tot Dinsdagavond. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk eenige lichte regen. In het Z. des lands zwakke wind, in de overige deelen des land-s matige, aan dc kust tijde lijk krachtige wind uit N.W. richting; matige temperatuur. Geen politieke rechteloosheid Een actie der kerken? De kerkeraad der Rem. Geref. gem. te Haarlem heeft de volgende motie aange nomen: „Verontrust door de klaarblijke lijk bestaande willekeur bij de behande ling van landgenooten, verdacht van land verraad, begunstiging van den vijand, collaboratie of andere politieke delicten; overtuigd, dat een dergelijke toestand van rechteloosheid volkomen in strijd is met de Christ, grondslagen en staatkundige tradities van het Ned. Volk; voorts na denkende over de vraag, of voltrekking van de doodstraf, buiten het geval van militaire noodzaak, met deze Christ, grondslagen en staatkundige tradities in overeenstemming is; van oordeel, dat de Kerk geroepen is, in deze tijden ten aan zien van deze vraagstukken haar stem te doen hooren; verzoekt de „Commissie tot de zaken voor de Broederschap" te bevor deren, dat de hier genoemde vraagstukken ten spoedigste met de andere kerken in bespreking worden genomen, opdat het getuigenis der gezamenlijke kerken dien aangaande van den kansel af en op andere wijze klaar en duidelijk moge worden ge hoord." De classicale vergadering van Haarlem der Ned. Herv. Kerk heeft het volgende besloten: „De afgevaardigden ter Classicale ver gadering te Haarlem, verontrust over de volstrekt onvoldoende wijze, waarop de bewaking en berechting der zoogenaamde geïnterneerden of gedetineerden in ons land wordt behandeld: van oordeel, dat de kerken een onafwijsbare taak hebben zich openlijk het lot dezer gedetineerden aan te trekken, dringen er bij de Synode op aan te bevorderen, dat dit vraagstuk zoo spoedig mogelijk tot zulk een oplos sing wordt gebracht, als verantwoord ia in het licht van het Evangelie van Jezus Christus; en dat aan de leden onzer Kerk duidelijk wordt, dat de Synode in dezen diligent is. Zij verzoeken de Synode aan te dringen op een spoedige berechting der 700-enaamde „lichte gevallen". Het rijwielpad Haarlem-Amsterdam Wordt hersteld Van het tegelrijwielpad Haarlem-Am sterdam was na den oorlog weinig over. De Duitschers hadden veel tegels opge broken om schuilplaatsen voor auto's te maken. Ook waren er tegels verdwenen. De Rijkswaterstaat is nu bezig het rij wielpad te herstellen. Het gedeelte Haar- iem-Halfweg is klaar, nu volgt Halfweg- Amsterdam.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 2