Sport uit IJmuiden en Velsen. Velserbeek 'eer geopend HaarlemVelsen 5—2 In ons overzicht van Zaterdag j.l. spra ken wij als onze verwachting uit, dat de Velsenaren zich ongetwijfeld tot het uiterste tegen Haarlem zouden inspannen doch dat tenslotte het aanvalsspel van het trio Smit-Roozen-Groeneveld hun wel te machtig zou zijn. Onze tweeledige voorspelling is geheel uitgekomen: Velsen heeft zich kranig geweerd, doch het rappe aanvalsspel van genoemd trio. waarbij Koning zich nog op waardige wijze aansloot, heeft tenslotte den doorslag gegeven. Haarlem won vol komen verdiend, maar 4-2 was voldoende geweest. Roozen, de snelle Haarlem-aanvaller, was dezen middag al bijzpnder gevaarlijk. In dit verband had het geen kwaad ge kund als Maarschalk wat meer „achter" had gebleven. Nu deze dat niet deed en Nijssen. in tegenstelling met Kuiper, niet erg op dreef bleek, kon Roozen driemaal doelman Stet passeeren. Smit, die in Die- dericks een knappen tegenstander had, en Groeneveld namen verder één doelpunt voor hun rekening. Haarlem nam de leiding, doch Ninaber profiteerde van een misverstand in de Haarlemsche achterhoede, zoodat met 1-1 de rust inging. Na de ru6t voerde Haarlem door knap 6pel den stand tot 31 op. Toen maakte Jan Bakkum, die dezen middag minder zelfzuchtig speelde dan gewoonlijk, met het hoofd een prachtig doelpunt. (32). Wie nu in Velsen-kringen nog op een gelijk spel rekende, kwam bedrogen uit, want al gauw leidde Haarlem met 42. En in de laatste minuut werd het zelfs 5—2. Hirsch was wel de beste Velsen-aanval- ler. maar ook Bakkum, v. d. Pol en Nina ber kunnen op een goeden wedstrijd te rugzien. Stormvogels 2V.S.V. 2 12 Tegen het einde zakte het spelpeil in deze ontmoeting om den H.V.B.-beker, doch daarvoor was het zeker geen onaar dige vertooning. Het spel van de meeste V.S.V.-ers was pittiger, levendiger dan dat van de Stormvogels, onder wie er waren Hamers o.a. wien een zekere traagheid niet kan ontzegd worden. ,V. S. V. heeft dan ook verdiend gewon nen. In het veld ging de strijd vrijwel ge lijk op mogelijk zijn de Stormvogels zelfs nog iets meer in den aanval geweest doch voor 't doel waren de V.S.V.'ers doortastender. Koen Hamers speelde als linksbinnen lang niet kwaad, doch was met schieten niet fortuinlijk. Tweemaal bewerkte hij buiten Keeminks bereik de lat en eenmaal „lepelde" hij den bal over het leege doel. Daartegenover staat, dat Van der Kuyl aan den anderen kant, toen doelman Blomvliet al geslagen was, van zeer dichtbij tegen den paal schoot. Met de rust was de stand door toedoen van Bakkernes 1—0. Na de hervatting vergrootte Bruisschaart al spoedig den voorsprong (20). Reyer de Boer zorgde voor het Stormvogels-tegenpunt. Bij V.S.V. noemen we in het bijzonder Van Dongen, Spaans en Hamers; bij Stormvogels Roelofs, Glas en Dekker. TerrasvogelsS.D.W. 12 De Terrasvogels, die o.a. de gebr. De Jonge en Kraak misten, verloren giste- Ten den vriendschappelijken wedstrijd te gen S.D.W. uit Amsterdam met 12. Kennemers 2Velsen 2 02 De Velsensche reserves schijnen zin in 'den H.V.B.-beker te hebben: na hun over winning op V.S.V. 2 wonnen zij gisteren van Kennemers 2 met 20. Om den Kennemerlandbeker KenncmerlandV.V.IJ. 33. Zaterdagmiddag speelden Kennemerland «n V.V.IJ. op het Bloemendaal-terrein om den Kennemerland-beker. Vóór de rust speelde Kennemerland een goede partij. Door toedoen van den snellen midden-voor en door aarzelen van den doelverdediger van V.V.IJ. kreeg zij een 2-0 voorsprong, waarna V.V.IJ. een tegenpunt maakte. Door het onzekere spel van de achterhoe de van V.V.IJ. zag Kennemerland kans, den voorsprong tot 31 op te voeren, met welken stand de rust inging. Na de rust zat V.V.IJ. beter op den bal en door haar beter spel kon V.V.IJ. twee maal doelpunten, zoodat de stand gelijk (3-3) was. Hierna werd het een spannende wedstrijd. V.V.IJ. kwam steeds meer in den aanval, maar tot een doelpunt kon zij het niet meer brengen. Voor de rust viel het spel van V.V.IJ. tegen, maar na de rust werd dat geleide lijk beter. De tweede helft van den wed strijd was zeer aantrekkelijk. CLUBCOMPETITIE NED. DAMBOND. Nog enkele weken en de hoofdklasse competitie voor Noord-Holland zal weer aanvangen. Hoewel verschillende leden en spelers van het eerste tiental nog bui ten de gemeente verblijven, hebben ze toegezegd voor D.C.IJ. te zullen uitkomen. Het eerste tiental is samengesteld als volgt: 1. H. Laros, 2. B. Dukel, 3. C. Suyk, 4. T. Postma, 5. J. H. H. Mertens, 6. A. Ligthart, 7. H. de Boer, 8. J. A, van Dix- hoorn, 9. H. v. d. Heijde, 10. F. Basstra. Reserves zijn: 1. M. Hühl, 2. K. de Jong, 3. F. Dukel, 4. G. Postma, 5. J. Smit, 6. J. Kramer. 7. J. van Stralen, 8. L. Koetsier. 9. J. Bal. 10. T. Hoek, 11. I. Ott, 12. P. Schenk, 13. J. Bosse. 14. T. "Vrijhoef, 15. H. Koelemij. Op papier beschikt D.C.IJ. over een uitstekende ploeg, maar door de gedwon gen rust van 2 jaren zijn de spelers nog niet in vorm. De IJmuidenaren zullen in de competitie met clubs als „Gezellig Samenzijn" tegenover zich, een zwaren dobber hebben. Damclub IJmuiden gaat weer spelen Nu zoo langzamerhand haar geëvacueer de leden weer terug keeren, kan de popu laire plaatselijke damclub weer op volle toeren gaan draaien. De oorlogsgebeur tenissen hebben er toe geleid, dat de laatste twee jaren geen clubavonden meer werden gehouden. Dit was niet meer mo gelijk. doordat de spelers óf geëvacueerd, of ondergedoken waren. Het speelmate riaal is geheel behouden gebleven, even als medaille- en bekerkasten. Wat de spelers betreft, is D.C.IJ. bijzon der gelukkig door den oorlog heen ge komen. Zoover bekend, is in de D.C IJ.- famïlie geen verlies te betreuren. Een groote kern, die te IJmuiden was blijven wonen, is reeds in Augustus een compe titie begonnen. Er werd gespeeld in twee klassen, een hoofdklasse en een eerete klasse. Hoofdklasse: Hier is het T. Postma, die een der ernstigste candidaten voor het kampioenschap is, bedreigd door F. Dukel. een broer van den meester B. Dukel. Wij laten den stand dezer kopgroep volgen: gesp. gew. rem. verL pnt. T. Postma 9 5 4 0 14 F. Dukel 8 4 4 0 12 J. A. v. Dixboorn 8 2 6 0 10 Ligthart 8 3 2 3 8 Op de verdere competitie komen wij nog nader terug. Stormvogels' voorzitter gaat heen Was meer dan 30 jaar bestuurslid. Naar wij vernemen, heeft de heer W. Chr. Suwerink aan het bestuur der IJ.V.V. „Stormvogels" medegedeeld, dat hij in de in November as. te houden jaarvergade ring zijn functie als voorzitter der ver- eeniging zal neerleggen en als bestuurslid zal bedanken. De heer Suwerink acht het zijn plicht tegenover de vereeniging om thans, nu met haar wederopbouw een bui tengewoon zware taak op het bestuur Tust zijn plaats beschikbaar te stellen voor iemand, die zijn vollen vrijen tijd aan de vereeniging kan geven. Gedurende een dertigtal jaren heeft de heer Suwerink deel uitgemaakt van het bestuur der Stormvogels. In 1912, bij de oprichting der vereeniging, behoorde hij reeds tot de aanhangers der blauw-witte kleuren en in October 1915 werd hij door een algemeene vergadering tot 2en secretaris gekozen. Typeerend voor de opvattingen van dien tijd was wel het feit, dat men hem eigen lijk „te jong" voor deze functie vond. De heer Suwerink bekleedde achtereenvol gens alle functies in het bestuur en was ook geruimen tijd voorzitter der Elftal commissie. Gedurende een dertiental ja ren heeft hij thans het voorzitterschap van de „Stormvogels" bekleed. Van een clubje uit de derde klasse N.V.B. heeft hij Stormvogels helpen opbouwen tot een groote eerste klasse vereeniging. De heer Suwerink is lid van de bondsvergadering van den N.V.B.bestuurslid van de Ver eeniging Westelijke Eerste Klassers en secretaris van de Federatie van Eerste Klassers in Nederland. Clubavond van Stormvogels Op den Stormvogels-clubavond, welke op de bovenzaal van café Sjerps gehouden werd, werden voor de juniores en adspi- ranten een aantal Charly Chaplin-films vertoond en deze oudjes deden het bij de jeugd nog best. De jeugdcommissie had ook nog voor een tractatie gezorgd, zoo dat de jongens voldaan huiswaarts keer den. Voor de seniores der vereeniging hield de heer Joh. Martens een causerie over den zoo vaak versmaden, doch tevens zoo onmisbaren scheidsrechter. Hierna speelde de heer Pum Swier een aantal partijen simultaan tegen dammen de voetballers. De heeren Krab en Meyer wisten hun partijen te winnen. Hoogoven-Schaakclub De uitslagen der gespeelde partijen van de H.O.S.C. luiden als volgt: Groep A: J. BeentjesG. L. de Haas 0-1; G. PaardekooperP. Lanser af gebr.; G. L. de HaasJ. Beentjes afgebr®; J. Kroon A. de Bruin 0-1; W. VerhagenB. Wulms J&-'/*. Groep B: J. C. de Haas T. Tol y2-Vz; J. HillecampP. Veldheer 1-0, A. SlingsJ. A. Stals 1-0, R. Visser P. Veldheer 1-0, G. ZandbergenJ. C. de Haas %-Vï- Groep C: A. v. Niekerken G. Schouten 0-1, J. RingersA. A. Schel vis 0-1, J. PlugboerW. Deelder 1-0, J. de VriesJ. Verschoor 1-0, A. Schoen makerTh. Spijker 0-1, J. SchmitzH. Mooy 0-1. Groep D: A. BurggraafG. v. Alfen 0-1, H. BüchiJ. Hoogzaad afgebr., K. de BoerA. Kistemaker 0-i, S. Kiste- makerA. Schelvis 0-1, J. HoogzaadS. Kistemaker 1-0, P. BosG. Hoogland 1-0, J. H. SmitL. Spruit 0-1, H. Hartendorp H. Steenman 1-0. Groep E: L. Verschoor R. Blok 1-0, P. Dekker—E. Stam 0-1, H. GjaltemaP. Scheurkogel 0-1, F. Boetje B. Stek 1-0, H. J. Pekel—F. Bakker 1-0, H. J. PekelL. van Heulen 1-0. A. Koet W. Soeteman 0-1, J. v. d. StruijsH. Lus ter 0-1, H. van LaarenL. van Heulen 1-0, C. B. AffourtitA. v. d. Kommer 1-0. Het honderdste lid ingeschreven. Dat de animo voor het schaken groot is, blijkt uit het feit, dat de club j.l. Vrijdag haar 100e lid heeft kunnen inschrijven. Het was de heer A. v. d. Kommer, die met een kort woord door den voorzitter, den heer P. Veldheer verwelkomd werd en die hem een passend geschenk over handigde. Ook de heer Pekel, die het honderdste lid had aangebracht, ontving een aandenken. VELSEN Mej. E. Vijlbrief 25 jaar bij het bewaarschoolonderwijs Op 1 November a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat mej. E. Vijlbrief, fröbel onderwijzeres aan de school voor buiten gewoon lager onderwijs (bezinkingsklasse) haar benoeming kreeg bij het bewaar schoolonderwijs in deze gemeente. Mej. Vijlbrief begon haar loopbaan bij het bewaarschoolonderwijs op 5 Januari 1909, toen zij kweekelinge in Utrecht werd. Op 9 October 1912 werd zij benoemd tot onderwijzeres en in November werd zij waarnemend hoofd aldaar, welke functie zij bekleedde tot zij op 1 November 1920 benoemd werd tot onderwijzeres aan de bewaarschool in het toenmalige Velser- oord. Van 1910 tot 1918 was zij ook onder wijzeres aan de avondhandwerkschool in Utrecht. Op 20 Augustus 1925 werd mej. Vijlbrief benoemd tot hoofd der openbare bewaarschool, hetgeen zij bleef totdat zij op 2 Januari 1933 benoemd werd tot fröbelonderwijzeres aan de school voor buitengewoon lager onderwijs op een proeftijd van 1 jaar, na welk proefjaar zij haar vaste aanstelling in deze functie kreeg, waarin zij thans nog werkzaam is. Mej. Vijlbrief heeft vee! op maatschap pelijk terrein gewerkt, vooral als het gold hulp te verleenen aan kinderen. Wanneer er wat gedaan moest worden voor zwakke of misdeelde kinderen, was zij steeds be reid te helpen en meermalen nam zij zelf het initiatief daartoe. Schoolvoeding, klee ding en dekking, kinderpostzegels en -briefkaarten, vacantie-kinderfeest, dat alles had haar belangstelling en er zijn weinig kinderen in IJmuiden die haar niet voor het een of ander dankbaar kun nen zijn. De Heirweg afgesloten De Heirweg te Velsen-Noord zal in ver band met de uitvoering van werken, van heden af tot nader order, van den Wijker- straatweg af tot aan de Schoonoortstraat voor alle verkeer afgesloten zijn. IJMUIDEN Hedenavond weer straatverlichting Hedenavond zal de straatverlichting, na gedurende langen tijd afwezig te zijn ge weest, weer ontstoken worden. Begonnen wordt met het eerste gedeelte van den Wijk aan Zecërweg, \vaarn3 de verjichting geleidelijk In Oostelijke richting zal wor den uitgebreid. Later znllen dan in de eer ste plaats ook de groote verkeerswegen worden verlicht. Aanvoer van steurharing Van de haringvisscherij kwamen alhier binnen de KW18 met 29>/z last. de KW32 met 30 last en de KW54 met 42 last, alles steurharing. Besommingen van Zaterdag IJM 2 Christine f 29048, IJM 14 Isabel f 16580. VL 68 Pax f 10951. KW 52 f 11788, KW 89 f 9810, KW 107 f 8632, KW 97 f 6916, KW 22 f 8017, KW 173 f 9851. KW 175 f 7760, KW 181 f 309, KW 190 f 627. KW 84 f 495, KW 61 f 228, KW 128 f 409, KW 210 f 3545. KW 160 f 388, KW 203 f 1851, KW 148 f 718, KW 224 f 216, KW 152 f 115, KW 226 f 381. KW 205 f 459, KW 95 f 477. KW 98 f 680, IJM 218 f 198, IJM 241 f 444, IJM 610 f 195, IJM 255 f 437, IJM 208 f 506. IJM 237 f 826, IJM 264 f 1001, IJM 213 f 1309, IJM 226 f 543, IJM 261 f 211, IJM 239 f 106, IJM 308 f 105, IJM 262 f 1034. HA 10 f 440, HA 4 f 492, HA 89 f 383, HO 184 f 413, HO 293 f 275, SL 5 f 950, TX 14 f 2968. UK 60 f 395, UK 61 f 491, UK 215 f 215, UK 172 f 1122, UK 1 f 896, UK 144 f 663. UK 184 f 209, UK 190 f 528. UK 230 f 215, UK 87 f 689. UK 246 f 342 UK 75 f 389. UK 174 f 313, UK 51 f 812. UK 199 f 345. UK 282 f 622, UK 168 f 365, UK 7 f 509, UK 9 f 92. Haring VL 40 f 148. Scheepvaart Zondagmorgen is alhier uit Liverpool binnengekomen het s.s. Odysseus met 220 balen tabak, 1451 balen katoenen kleeren, 912 colli koper. 1400 balen katoen. 40 drums en 54 kisten zuren, totaal 430 torn Van Southampton kwam binnen het es. Bengkalis met 100 ton baggermateriaal. SANTPOORT Nederlandsche Volksbeweging In de Ned. Hervormde Kapel hield de Nederlandsche Volksbeweging Vrijdag avond een openbare vergadering, waar als sprekers optraden de heeren W. Thomas sen, algemeen secretaris der Ned. Volks beweging te Amsterdam en dr. E Em- men te Haarlem. De heer Thomassen had tot onderwerp: „Socialisme, nu". Spreker wees er op, dat er steeds door de geschiedenis heen is ge streden voor recht en geestelijke vrijheid. Steeds werd deze strijd in zekere banen geleid en de uitkomsten waren dikwijls anders dan men gedacht had. Zoo was het ook met den laatsten oorlog. In den tijd van overheersching werd de drang naar eenheid grooter en deze eenheid op veler lei terrein gevonden. Hieruit is dé NederL Volksbeweging ontstaan. Deze wil trach ten, de toen ontstane eenheid te behouden en in breeden kring voortgang te doen vinden. De Nederl. Volksbeweging wil zich niet aandienen als een politieke partij maar wil de breede massa opwekken tot personalistisch socialisme. Dr. Emmen bracht het samengaan van Christendom en Humanisme ter 6prake. Hij ontkende dat deze niet kunnen samen gaan. Op den grondslag van Christendom en Humanisme kan ons volk samenwer ken om een nieuwe maatschappij te bou wen. Beide sprekers werden met onverdeel de aandacht gevolgd. Aan het einde was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Maskers af Onder dit motto geeft de nieuwe ont spanningsgroep van de sportvereeniging „Terrasvogels" op 27 October en 1 en 2 November een cabaret-avond. Een hermetisch opgesloten heremiet Velserbeek is na gedurende bijna den geheelen oorlog gesloten te zijn geweest, Zaterdag weer voor het publiek geopend. En Zondagmorgen hebben we een uurtje door het park gewandeld om eens te zien, hoe de Duitschers ons mooie park hebben achtergelaten. Het viel mee, althans wat het geboomte en het andere gewas betreft. Zouden de bezetters," die overal waar ze geweest zijn, de sporen hunner vernielzucht hebben achtergelaten, onder den indruk van het rijke natuurschoon, het park gespaard hebben? Voor zoover wij hebben kunnen nagaan, is nergens gekapt of gesloopt, al is hier en daar natuurlijk wel een hekje of een voetraster gesneuveld. Er waren nog maar weinig wandelaars, maar dat heeft ons niet verwonderd, om dat in IJmuiden spoedig iets stond te ge beuren, dat de algemeene belangstelling trok, n.l. het vertrek der mijnenvegers. Hier en daar zagen we een enkelen wan delaar zich een weg banen door de bosch paden of de dikke laag gevallen bladeren. Vooraf in de afgelegen gedeelten leek het, alsof het park een ander karakter had ge kregen. Daar geleek het, door de door gras en onkruid overwoekerde paden, meer op een bosch dan op een park. Nog was daar de schoffel en de hark van den tuinman niet geweest, daar was alles ruig en wild, een ruigte en een wildernis, die iets aantrekkelijks had, die prettiger aandeed dan het betonnen wegdek, dat de bezetters in de Lindenlaan en in een deel van de Beukenlaan hadden aangebracht. De zware bruine beuken in den herten kamp tooiden zich nog met hun bruinen herfsttooi, die wanneer een enkele maal de zon zich door het wolkendek een weg kon banen, een gouden glans kreeg, als het Alpengloeien van het Zwitsersche berglandschap op een mooien zomeravond. Mooi is het park, wanneer op zulk een stillen herfstdag een enkele zonestraal het gelende gebladerte beschijnt; dan ver dwijnt het sombere van het stervende jaargetij en vormt het herfstkleed met zijn rijke kleurschakeeringen een natuur tafereel. waard om door een kunstschil der op het doek gebracht te worden. Van de fauna is weinig meer overge bleven. In den hertenkamp dartelt nog een half dozijn herten, die vermoedelijk te mager geweest zijn, dat de Duitsche kok ze den officieren als Rehbraten heeft durven voorzetten Een eenzame zwarte zwaan roeit met wilde slagen 6chreeu- wend door een plokje eenden, bijt eens nijdig naar een vogel, die in zijn vaar water komt, schiet dan plotseling naar iets anders dat hem verontrust, om zich dan weer een tijd lusteloos te laten drijven. Hij (of is het een zij?) heeft het klaar blijkelijk niets op z"n gemak. Denkt hij met zijn diereninstinct aan zijn Australi sche voorouders of denkt hij terug aan den tijd toen hij nog met zijn levensgezel lin in den vijver rondzwom? De volière is leeg, de witte zwanen, de ganzen, de pauwen, de kalkoenen zijn verdwenen. Dit levende deel van den in ventaris zal opnieuw bijeengebracht moe ten worden, want het was een der groot ste attracties van het park. En hoe staat het met den kluizenaar? De hermitage is hermetisch gesloten, de oeververbinding is ook hier een vraag stuk geworden, want het pontje is ver dwenen. Zetelt de oude nog in zijn een zame kluis, daar op het eilandje in den vijver? We moeten het antwoord op deze vragen schuldig blijven, aangezien een be zoek aan de bekende kluizenaarswoning door de ontbrekende oeververbinding niet mogelijk was. Het janneeverhuisje staat nog steeds verscholen achter den beuk, die zoo dik is dat hij door geen twee volwassen man nen omspannen kan worden. Het uithang bord, hoewel min of meer getuigend van een langdurig janneever- en brandewijn loos tijdperk, hangt er nog steeds, ais herinnering aan de glorierijke dagen van weleer, toén de dorstige jager zich hier tijdens de groote jachtpartijen een hart versterking kon laten inschenken. Er ont breken eenige luiken, waardoor den voor bijganger voor het eerst gedurende heel den langen tijd dat Velserbeek eigendom der gemeente is, gelegenheid wordt ge bóden, een blik naar binnen te werpen. Er is niets te zien dan een wand, een vloer en een bank, waarop eenmaal ongetwijfeld heel veel jagerslatijn gesproken werd. De muziektent staat er nog en ook het Chineesche huisje bij den onder zwaar geboomte schuil gaanden vijver kon men na eenig zoeken nog terugvinden. En het landKuis? Het is bezig, zich te ontdoen van zijn camouflage-kleed. Het wordt weer het oude Velserbeek, het is alleen in de vijf oorlogsjaren erg verouderd, zoo erg dat het voor de gemeente wel van weinig nut meer kan zijn. Er is nog veel op 1e knappen in het park. maar laat ons blij zijn, dat het be houden is gebleven. Het is een kostbaar bezit, dat niet genoeg gewaardeerd en gerespecteerd kan worden. S. B,

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 3