TT 1 /m Een Antwoord Scherper Geallieerd optreden op Java? Waar de teruggekomen Visschersvaartuigen geidentificeerd worden 60c Jaargang No. 18154 I I ji"I T "I "V* I 1 T V* Dinsdag 16 October 1945 Bureaux: Kennemerlaan 154, I III I m I Jk I M I M I I 1 I Uitgave van de stichting IJmuiden - Telefoon 5437 Voorlichting te Haarlem. c o* Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Abonnementen: p.week 31 ct. Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom per kwartaal 4. Het woord is aan. Augustus: Wat goed genoeg ge schiedt, geschiedt snel genoeg. IJMUIDEN DE EngeLsche minister van Buitenland- sche Zaken Ernest Bevin heeft, uitge put. eenige dagen rust moeten nemen na de mislukte Conferentie van Vijf. Dit be richt zal weinig sympathie bij het groote publiek gewekt hebben. Want het is niet geneigd rust te gunnen aan mannen, die in hun taak gefaald zijn en vindt het eenigszins belachelijk, dat zij er behoefte aan hebben. Hetgeen erg onbillijk is, te- meer omdat de verliezer altijd veel ver moeider is dan de overwinnaar, zoowel in een sportwedstrijd als in een inter nationale conferentie. De teleurstelling, na groote spanning, veroorzaakt dat. In een verklaring, afgelegd in het La gerhuis, heeft Bevin gezegd: „Wij waren nog te dicht bij de overwinning in den oorlog om tot onmiddellijke overeen stemming te kunnen komen". En een Engelsch blad heeft daar in een hoofdartikel op geantwoord: „Het is moeilijk te begrijpen, waarom het ge makkelijker zou zijn tot overeenstemming te komen naarmate wij verder verwijderd raken van den geest van eendracht waar in de oorlog gewonnen werd. Dit antwoord ligt voor de hand. Het lijkt een juiste commentaar. Maar zij is evenmin juist als de spot over den mi nister. die rust moet nemen na een mis lukte conferentie. Ook is het niet zoo erg moeilijk te begrijpen, waarom later over eenstemming gemakkelijker zal zijn. Ik heb daar onlangs al een antwoord op pogen te geven in een beschouwing over dezelfde mislukte conferentie, onder den titel „Vijf Ministers". Ik heb gezegd dat een andere geestesgesteldheid zal moeten gaan heerschen, dat men vlak na I een oorlog geen groote dingen, machtige élans of edele impulsen moet verwachten, dat er tijd noodig zal zijn, waarin de menschen weer op hum verhaal komen en zich rekenschap gaan geven van de groo te mogelijkheden die het leven biedt, be halve een keur van machines, waarmee het vernietigd kan worden en het eigen belang der mogendheden. Wij moeten hopen op de kracht van een nieuwen, ge- louterden geest, als de verbijstering en opwinding van dezen tijd zullen zijn weg geëbd. En het helpt niet, telkens te zeg gen- „Hebben zij nu nog niets geleerd", want de gedachte dat de wereld van oor log beter zou worden, of er iets goeds van leeren, is verkeerd. Zij wordt er slechter van en leert er kwaad in. En als de oorlog afgeloopen is, moet zij dat weer afleeren eer opnieuw begonnen kan wor den met iets goeds op te bouwen, van den grond af. Aan deze beschouwing zou ik nu iets toe willen voegen. Dat betreft de men- I echen die het belangrijke werk moeten doen. In het algemeen, de uitzonderingen niet te na gesproken, zijn dat niet de zelfde menschen, die den oorlog hebben gewonnen. Eigenlijk is dat hard. Veel menschen hebben het hard gevonden, toen het in een toonaangevend voorbeeld tot uiting kwam: de Engelsche kiezers brachten Churchill ten val nadat hij, als een der voornaamste aanvoerders in den oorlog, de overwinning behaald had. Maar toch moest dat gebeuren, want hij is wel een geboren strijder en vernietiger maar geen begaafd bouwer en constructeur. Ervaring heeft in Westminster geleerd, dat hij in vredestijd een uiterst moeilijk man is om mee samen te werken: een doordrijver, niet geneigd om zich in eens anders standpunt te verplaatsen, evenmin geneigd tot diepgaand onderzoek van moeilijke vraagstukken, ongeloovig in het stellen van een doel, dat niet op korten en vastgestelden termijn bereikt kan worden. Het voorbeeld van Churchill is inder daad toonaangevend. Hij is van origine en van aanleg een vechtjas, een soldaat. Maar als het vrede is zijn het niet de vechtjassen, die de leiding moeten heb ben en den invloed uitoefenen. Dan heeft men vooral de overtuigde bouwers en de vakmenschen noodig. Op ministerposten en ook in andere functies in het open bare leven heeft men behoefte aan de lieden, die de menschelijke natuur en de menschelijke verhoudingen grondig be grijpen. Kennis en begrip worden ge vraagd, met weloverwogen beleid. Het winnen van den oorlog, het verslaan van den vijand, is een zware en gevaarvolle taak geweest. Velen hebben er het offer van hun leven bij gebracht. Talloozen hebben ervoor geleden. De samenleving is erdoor ontwricht Nu komt de vrede met den opbouw. Dat is een gansch an dere taak. waarin andere menschen de Uitblinkers zijn. De schrijver van het hoofdartikel in dat Engelsche blad had dit alles in aanmer- king kunnen nemen, want hij heeft van nabij meegemaakt hoe Churchill ten val gebracht werd. Misschien wil hij het al leen maar niet erkennen, omdat hij een politieke tegenstander van Bevin is. Maar daar wordt het niet minder waar om. Een van de redenen waarom het zoo kort na de overwinning nog niet mar- cheeren wil in de wereld is, dat de bou wers nog niet georganiseerd zijn op de manier, waarop zij hun beste werk tot stand kunnen brengen. Voor vele strij ders blijft er plaats in de legersal zullen zij nu legers-in-vredestijd worden. R. P. Ds. D. Henstra van de Christ. Geref. Kerk Haarlem-Noord heeft het beroep naar Broek op Langendijk aangenomen. Groote Britsche versterkingen zullen spoedig in Ned. Indië aankomen, seint de Times-correspondent uit Batavia.Hij voegt erbij dat hij uit betrouwbare bron ver nomen heeft: „Wij zullen spoedig de hou ding van non-interventie laten varen in het geval, dat onjuist wordt aangeduid als politieke of binnenlandsche oneenigheid. Wij zullen de leiders der opstandelingen laten weten dat wij niet van plan zijn nog langer het leven van Britsche en Britsch- Indische troepen in gevaar te brengen door een toestand te laten bestaan, dat de door de Japanners gekozen rebellen onder de mantel van nationalisme ongeregeldheden in de hand werken teneinde hun eigen opportunistische doeleinden te bereiken en terloops nog de ontwapening der Japan ners te vertragen. Wij zullen hen laten weten dat Britsche en Britsch-Indische troepen de rust en de orde zullen ver zekeren door met strijdkrachten de sleutel posities op het eiland in te nemen. Wij zullen dit zelf doen om complicaties te vermijden als die in Saigon, waar wij om onze non-interventiepolitiek te laten blij ken, ongeregelde Fransche troepen in staat stelden een slag te slaan, die natuurlijk eerst mislukte. Maar misschien is nog wel het belangrijkste dat wjj de wereld duide lijk zullen maken, naar ik begrepen heb, dat dfize opstandelingen in deze landen met terroristische maatregelen optreden, die typisch tyranniek-fascistisch zijn, en dat zij dat doen volgens plannen, die de Japanners listiglijk hebben uitgewerkt." Een bewijs van een beginnend strenger optreden, kan ook hierin gezien worden, Moskou spoort aan tot opstand in Spanje Radio Moskou heeft Maandag ln een spe ciale uitzending voor Spanje een beroep ge daan op de bevolking van Catalonië, om zich aaneen te sluiten en in opstand te komen voor een vrij Catalonië en een vrij Spanje. Franco, zoo voegde de omroeper hieraan toe, hoort met de andere oorlogsmisdadigers thuis in de beklaagdenbank. Laval's einde Het is gebleken, dat Pierre Laval cya nide in handen heeft gekregen en daar mee een einde aan zijn leven heeft pro- beeren te maken. Nadat hij zich eeniger- mate van het vergif hersteld had, werd hij in de gevangenis van Fresnes voor het vuurpeloton geleid. Honderden uit het dorp hadden zich voor het gebouw opge steld. Een politiecordon moest journalis ten en persfotografen verhinderen nader bij te komen. In een brief blijkt Laval verklaard te hebben, dat hij het vergif altijd bij zich heeft gedragen sinds hij in Aug. 1944 Duitschland verliet. „Ik heb de wijze van mijn dood zelf gekozen, zoodat dus nie mand hieraan medeplichtig is". De alge- meene opvatting was echter, dat Laval een ampul cyanide bij zijn sigaretten had ontvangen. Nazileiders bestalen het Duitsche volk Volgens den correspondent van de New York Herald Tribune zijn in Berlijn do cumenten ontdekt, waaruit blijkt, hoe de nazileiders zich ten koste van het Duit sche volk hebben verrijkt door het ont vangen van belastingvrije uitkeeringen of verjaardagsgeschenken uit de staatskas. Bedragen, welke tot 600.000 R.M. gingen, werden aan leidende nazi's gegeven. Kei tel, Rosenberg, Von Neurath, Von Ribben- trop, Frick en Funk hebben dergelijke ge schenken ontvangen. Hitler, Göring, Hess, Göbbels en Himmler lieten aan het bu reau van financiën niet weten, hoeveel geld zij ontvingen of bezaten. 3. K. Oosterwijk overleden In Haarlem is bericht ontvangen, dat in een concentratiekamp in Duitschland is overleden de heer J. K. Oosterwijk, die o.m. in het be gin van den bezettingstijd vele pogingen in het werk heeft gesteld om Nederlandsche jongens uit Duitsche handen te houden. Hij heeft toen ook de Sneldienst Haarlem opge richt. Groote diefstal van bonnen Drie honderd dertig boterbonnen. 650 margarinebonnen, 400 eierbonnen, 1600 melkbonnen, 1500 kaasbonnen, een brand- stoffenkaart en alle andere loopende bon kaarten, ziedaar de buit van de inbre kers*/ die Zondagnacht een melkzaak in de Sparrenstraat te Haarlem bezochten. Bij dezen grooten bonnendiefstal verdwijnt het bedrag van 600 aan contanten, dat de inbrekers eveneens in deze zaak buit maakten, in het niet. Het spreekt vanzelf, dat de eigenaar door dezen diefstal zoo zeer gedupeerd is, dat het hem moeite zal kosten, zijn zaak voort te zetten. dat sinds Maandagmiddag soldaten van de Seaforth Highlanders alle Indonesische personen en vrachtauto's aanhouden, om de inzittenden op wapens te onderzoeken. Als de Indonesiërs protesteeren tegen het fouilleeren, worden zij met de bajonet tot rede gebracht. Buitenzorg bezet Geallieerde troepen hebben Maandag Buitenzorg bezet. In Batavia hebben zich ook weer enkele incidenten voorgedaan; Op het vliegveld Tjililitan kwam het tot een vuurgevecht. Er zijn nog geen nadere berichten over dit incident ontvangen, doch wel is het bekend geworden dat een contingent Nederlandsche troepen er ter versterking heengezonden is. Uit in Ba tavia ontvangen berichten blijkt, dat twee Nederlandsche soldaten, die over het vliegveld liepen, neergemaaid zijn door een Indonesisch machinegeweer, waarmee van een boomtop uit werd geschoten Vroeger op den dag werd een vrachtauto met Nederlandsche vrouwen, die naar het hospitaal vervoerd werden, beschoten. Een vrouw werd gedood, een andere ern stig gewond. Zevenduizend Nederlandsche krijgsge vangenen en geïnterneerden op de Philip- pijnen hebben aan president Truman een telegram gezonden, waarbij zij hem mede werking verzoeken voor een 6poedig transport naar Ned. Indië, daar zij in groote ongerustheid verkeerën over hun familieleden. Ook branden zij van ver langen om deel te nemen aan het herstel van vrede en orde in Indië. Voorts wen- schen zij alle krachten in te spannen om te komen tot een onafhankelijk bestuur van Ned. Indië conform de door Koningin Wilhelmina in 1942 afgelegde verklaring. De Geallieerden hebben niets gedaan om de conferentie van de plaatselijke regee ringen te beletten. In een der lokalen van het „Bureel van den Rijkswaterstaat" aan de De Wetstraat, is gevestigd het bureau „Teruggave Visschersvaartuigen". Daar zetelt de ambtenaar van de afd. Visscherij van het departement van Voedselvoorziening, Landbouw en Vis scherij, daar worden alle door de Duitschers geroofde visschersvaartui gen, die teruggevonden zijn, geïdenti ficeerd en doorgezonden naar de werf, waar ze weer voor de visscherij wor den klaargemaakt en dan voor de oor spronkelijke eigenaars kunnen gaan visschen. Hier bevindt zich, wat men zou kunnen noemen de burgerlijke stand van de vis- schersvloot en de ambtenaar van dezen burgerlijken stand is de heer A. v. d. Veer, die de gegevens bezit, noodig om de teruggekomen schepen te kunnen identifi- ceeren. Wanneer het een of andere vaar tuig hier niet geïdentificeerd kan worden, kan men dat nergens. In November 1931 is de heer Van der Veer, zoo vertelde hij ons, toen wij hem verzochten ons het een en ander van zijn werk te laten weten, uit louter liefhebbe rij begonnen, gegevens te verzamelen om trent de visschersvloot. In de eerste plaats de besommingen, maar verder en daar van profiteert hij nu de afmetingen van alle schepen waarvan hij ze maar kon bemachtigen, gegevens omtrent machines en motoren. Hij kreeg deze van den scheepsbouwer, van Lloyds Register, van de Scheepvaartinspectie, noteerde en re gistreerde alles zorgvuldig. Hij bezit bouwteekeningen van een dertigtal traw lers, loggers, enz. Bij de evacuatie werd zijn verzameling naar het kantoor der Visscherijcentrale in Den Haag overge bracht en bij een der bombardementen is een deel er van verloren gegaan. In 1939 kwam de heer Van der Veer in dienst bij het Bedrijfschap voor de Visscherijproduc- ten en sedert Juli heeft hij de leiding van het in IJmuiden gevestigd bureau „Terug gave Visschersvaartuigen", een naam die duidelijk vertelt, wat de taak van den heer Van der Veer is. Opsporing en voorgeleiding De Nederlandsche visschersvaartuigen, die in Duitschland zijn opgespoord, wor- Vanmiddag ramen dicht Naar wij van officieele zijde vernemen is het heden- en morgenmiddag niet noodig de ramen te openen. De ontploffingen, die plaats zullen hebben, zijn niet bijzonder zwaar, zoodat er geen gevaar bestaat voor glasschade. Eerste Hoogoven in bedrijf De eerste van de nog aanwezige twee hoogovens is vanmorgen in be drijf gesteld. Dit kon geschieden door dat onlangs de eerste lading erts is aangekomen. Tengevolge van de inbedrijfstelling van dezen eersten hoogoven kunnen thans ver schillende bedrijven weer aan het werk gaan. zooals de staalfabriek, de walserij en de cementfabriek, terwijl voorts weer gietijzer kan worden vervaardigd. Dreigend conflict in het baggerbedrijf Bij een landelijk conflict, dat dreigt ln het baggerbedrijf, is ook IJmuiden be trokken. o.a. het onderhoudswerk van de havens enz. De grootste werkgeefster is hier de N V. Adriaan Volker's Aanneming Mij. van Openbare Werken. In totaal wer ken in IJmuiden ongeveer 60 man in het baggerbedrijf. Hun weekloon bedraagt 31.verlangd wordt een verhoocing van 8.per week; de Rijksbemidde laar wil een verhooging van 2.50 toe staan. hetgeen onvoldoende wordt geacht. Hedenmorgen zou een vergadering on der leiding van den Centralen Bond wor den gehouden. Over het algemeen wordt verwacht, dat het tot een staking zal komen. den naar Delfzijl gesleept, daar „opge lapt" en dan naar IJmuiden gesleept, waar ze worden „voorgeleid". J.l. Vrijdag is echter voor het eerst een convooi recht streeks naar IJmuiden gebracht, drie zeer verwaarloosde schepen, gesleept door twee sleepbooten. In IJmuiden worijen de schepen geregistreerd, de motornummers opgenomen en aan de hand van deze ge gevens en die waarover de heer Van der Veer beschikt, worden de oorspronkelijke eigenaars opgespoord. Wanneer deze ge vonden zijn, wordt het schip teruggege ven. Het gaat naar een werf, waar een expertise-rapport wordt opgemaakt en wanneer het noodige materiaal voorhan den is, worden de schepen weer voor de visscherij in orde gemaakt Op tal van werven werkt men thans voor de visscherij. Tot 30 September j.l. waren er reeds 70 schepen in bewerking, maar slechts acht (6 stoomtrawlers, 1 log ger en 1 kotter) waren IJmuidenaren Ver der waren er o.a. 18 Scheveningers, 19 Katwijkers en 12 Vlaardingers onder. Tot nu toe zijn er twee schepen weer in de vaart gebracht. Het identificeeren is vaak een moeilijk werk, want de schepen zijn grondig ver bouwd. Ze worden herkend aan de ver hoogde verschansing, aan klinknagelgaten en andere kleinigheden. De toestand in welken de schepen terugkomen, is vaak met geen pen te beschrijven. De water dichte schotten zijn verplaatst, de visch- ruimen zijn er uit gebroken, de masten zijn er afgehaald en aan boord heerscht dikwijls een onbeschrijflijke wanorde. De KW 57 was de KW 161. De gekste dingen maak je mee. vertelde de heer v. d. Veer. We vonden een logger die we aan de winch herkenden als de KW 57. Het schip kwam in het dok, maar toen bleek, dat het de „57" niet kon zijn. Het schip werd geïdentificeerd als de .,161" waarop men de winch van de „57" had geplaatst. Op de meeste loggers zijn de motoren door zware Duitsche vervangen van 200 tot 300 PK. Een reeder, die een logger had met een motor van 60 P.K., kreeg zijn schip terug met een 300 P.K.- motor er in. Zooiets is niet altijd win", omdat zulk een groote motor veel te ve l ruimte inneemt Alleen door den romp te verlengen is zoo'n schip bruikbaar te m; - ken. Of alles moet er weer uitgebroken worden. Voor den sleepdienst worden eenige van de beste schepen gebruikt, die nog niet zijn vrijgegeven. Veel en nuttig werk wordt er hier ge daan en dat dit gedaan kan worden, is in hoofdzaak daaraan te danken dat de heer Van der Veer jaren geleden heeonnen is met het samenstellen van 7>in schepen register, dat hem thans zulk» «oed» dien sten bewijst En waaraan vele readers het te danken hebben, dat ze hun schip terug hebben gekregen. De burgerlijke stand van de Visschersvloot

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 1