Engelsche pers over Indische kwestie Verhooging van gas en electriciteit de rantsoenen In een sang artikel bespreekt de Lon- densche Times van Zondag de moeilijk heden te Batavia en speciaal het dood schieten op Donderdag van de Britsche en Britsch-Indische officieren. Het blad 6chrijft: „Er zijn steeds meer teekenen in de laatste dagen, die er op wijzen, dat de houding van de Indonesische nationalis ten. die eerst zeer pro-Britseh was( het® geen hoofdzakelijk te danken was aan de verklaring van generaal Christison, dat de Britsche rol in deze uitsluitend mili tair was) nu omzwaait naar de tegenover gestelde zijde en dat de nationalisten den ken, dat de Nederlanders terugkeeren onder Britsche bescherming." De spanning tusschen de Nederlanders en de Indonesiër*, neemt voortdurend toe. De aansprakelijkheid voor het toenemen de aantal incidenten moet niet geheel aan één zijde geweten worden. Soekamo toch tot overeenkomst bereid „Soekarno en zijn zelfbenoemde kabinet lijken zich niet op hun gemak te voelen, doordat zij meer door de beweging wor den meegesleept dan dat zij haar leiden, maar hun gezag is waarschijnlijk grooter dan men op het eerste gezicht zou zeggen. De belangrijkset groep in het kabinet is die van Hatta en andere intellectueele socialisten, die in Holland gestudeerd heb ben. De anderen zijn romantische natio nalisten. die geen duidelijke politieken blik hebben. Het leiderschap van Soekarno is verre van zeker en slechts tijdelijk aan vaard, omdat hij een persoonlijkheid is, die den meesten indruk maakt op de mas sa. Het meest eigenaardige van de situa tie is het ontbreken van georganiseerde radicale groepen. Een Indonesische com munistische partij bestaat, maar lijkt zich nooit te hebben hersteld van de onder drukking. die volgde op hun opstand in 1926. De constitutie toont weinig commu nistische en socialistische invloeden, wat tot uiting komt in de groote macht van den president en den vice-president. „De Nederlanders handhaven hun wei gering om met Soekarno te onderhande len. maar de correspondent zegt, dat woorden als „Quisling" en „collabora teur" in de tegenwoordige verhoudingen weinig beteekenis hebben. „Er zijn zelfs een of twee leden van Soekarno's kabinet die een niet onwaardige staat van dienst hebben in het verzet tegen de Japanners." De persoonlijke indruk, dien de corres pondent heeft van de leden van Soekar no's kabinet, is, hoewel zij roepen om volledige onafhankelijkheid, dat zij hopen op een onafhankelijkheid onder interna tionale controle en dat wat zij waar schijnlijk wel zouden willen accepteeren (hoewel zij het niet durven bekennen) de een of andere nieuwe overeenkomst met de Nederlanders is. Zij verwachten veel van de buitenwereld, speciaal van Ame rika, gezien de houding, die dat land in een voorgaand overeenkomstig geval te genover de Philippijnen heeft aangeno men." Herstel Nederlandsch bestuur noodig De Daily Telegraph schrijft in een hoofdartikel: Generaal Slims aankomst zal wellicht een duidelijker uitgestippelde gedragslijn inleiden dan tot dusverre gevolgd is, dan wel kon worden. Het is duidelijk dat zoo spoedig mogelijk Nederlandsche troepen geland moeten worden en getracht moet worden het Nederlandsch bestuur te her etellen. De tegenwoordigheid van Brit sche troepen kan gemakkelijk verkeerd begrepen worden en tot gevaarlijke ver wikkelingen leiden. Het Nederlandsche bestuur zal zich tegenover een dilemma geplaatst zien dat niet nieuw is, hoewel dit eerst onlangs een gewelddadigen vorm heeft aangenomen. De Indonesische partij bestond reeds voor den oorlog, doch be zigde constitutioneele middelen om haar doel te bereiken. Het geweld, dat een erf deel is van de Japansche bezetting, zal het economisch herstel van Ned. Indië vertragen en mogelijk belemmeren. Suc ces voor de opstandelingen, die slechts een klein gedeelte van de bijzonder groote be volking uitmaken is niet denkbaar, maar de bestuursvormen in Ned. Indië zullen wellicht gewijzigd dienen te worden naar een democratischer regime, indien aan bepaalde wettige aspiraties der Indone siërs voldaan wil worden. Onderscheid noodig De Manchester Guardian schrijft in een hoofdartikel over de problemen van het Verre Oosten: „Wij moeten een zorgvul dig enderscheid maken tusschen de Ja- Vervroegd vertrek troepentransporten Klaarblijkelijk hebben oproepen tot manschappen van infanteriebataljons, die met verlof waren en wien werd verzocht zich ten spoedigste te melden, hier en daar eenige ongerustheid doen ontstaan. Van de zijde van het ministerie van oorlog verzekert men ons, dat hiervoor geen en kele reden bestaat. Er is slechts sprake van een vervroegd vertrek van eenige troepentransporten, welk vertrek reeds weken geleden was voorbereid, doch door wijzigingen in de verschepingsplannen kon worden bespoedigd. pansche marionetten, die alleen naar vo ren zijn gekomen om ons te hinderen en de meer gematigde bevolking van Indo- China en Ned.-Indië, die verlangen naar het einde van den ouden kolonialen sta tus en naar een toekomst van grooter vrijheid. In het Oosten zoowel als in het Westen zijn de dingen veranderd in de afgeloopen zes jaren, maar daar zijn de Franschen en de Nederlanders zich even bewust van als de Britten zelf. De orde op Java moet worden hersteld en de Ne derlanders moeten er terugkeeren. Al is het klein en al heeft het alles verloren wat het bezat, daarom moet het zijn rech ten nog niet verliezen. Het is zijn eigen voorrecht om na een lange periode van niet onverlichte koloniale politiek, zijn inheemsche volkeren op hun eigen vrije paden te zetten. Rampokpartijen Er blijven berichten binnenkomen over nationalistische rampokpartijen. Depok, een dorp tusschen Batavia en Buitenzorg heeft veel geleden door nationalistische plunderaars en moordenaars. In de afge loopen dagen hebben gewapende benden daar huis gehouden en een groot aantal bewoners gedood. Voorts zijn huizen be schadigd en is alles wat meegenomen kon worden gestolen. De bevolking verlaat nu het dorp. In Garoet (O. Preanger, op 60 km. van Bandoeng) zijn gedurende de laatste drie dagen 20 personen, w.o. 3 Nederlanders gedood. Japansche troepen zijn in Garoet van Bandoeng uit gearriveerd en hebben de volledige controle over de stad, zoodat er nu rust heerscht. Een Nederlander heeft gemeld, dat hij met nog 60 andere Nederlanders „voor eigen veiligheid" door de Indonesische speciale politie 24 uur zonder voedsel was ingesloten. Hun werd aangezegd, dat zij om één uur 's ochtends zouden worden terecht gesteld Voor dat uur echter arriveerden vrachtauto's en pantserwagens met Japanners, die hen verlosten. In een bericht uit Batavia van Maan dag wordt melding gemaakt, dat de trams er nog rijden, maar dat het aantal rijwie len, tax is en andere verkeersmiddelen sterk is afgenomen. Er zijn nog geen aanwijzingen, dat de door de „Oemat Islam" (Mohammedaan- sche gemeente) geproclameerde algemee- ne staking succes zal hebben. Borms ter dood veroordeeld De Vlaainsche activist dr. August Borms is door den Brusselschen krijgsraad ter dood veroordeeld. Washington erkent Renner De Amerikaansche regeering heeft be sloten de Oostenrijksche regeering-Renner te erkennen op voorwaarde, dat algemee- ne verkiezingen zullen worden gehouden vóór het einde van dit jaar. Europa hoopt op Amerika Een rapport van de commissie van het Amerikaansche huis van afgevaardigden over een reis door twintig Europeesche landen, gewaagt van een kinderlijk ver trouwen. dat allerwege op het Europee sche continent :n Amerika gesteld wordt, om een .mirakel" tot stand te brengen. Daar een zekere desillusie niet te voor komen zal zijn. is deze hoop min of meer beangstigend. In het rapport wordt aan gedrongen op het afschaffen van het stel sel van „bezettingszone's" in Duitschland en Oostenrijk, daar dit de uniformiteit op het punt van denazificatie, heropvoeding en permanente ontwapening in den weg staat. Wat Rusland betreft, wordt door het rapport aanbevolen dit land met dezelfde egards te behandelen, als wederkeerig van de Russen wordt ondervonden. Verder wordt opgemerkt, dat het unfair zou zijn, duizenden Europeesche Joden naar Pa lestina te sturen zonder een behoorlijke bescherming van Amerikaansche troepen. Normandie doelwit voor Atoombomproefnemingen Het voornemen zou zijn de „Normai*- die" te gebruiken als doelwit ergens in den Atlantischen Oceaan voor proefne mingen met de atoombom, aldus meldt de „Washington Times Herald". De correspondent van A.F.P. kon in of- ficieele kringen geen bevestiging van dit bericht verkrijgen, daar het juridisch sta tuut van de „Normandie" nog niet is vast gesteld. Hitlers lot nog onbekend In het Britsche parlement heeft de on derstaatssecretaris van buitenlandsche za ken Hector McNeil naar aanleiding van vragen verklaard, dat de Britsche regee- rina geen bewijzen in handen heeft, dat Hitier dood is. Het onderzoek hiernaar wordt voortgezet. De Portugeesche minister-president Salazar heeft bekend gemaakt, dat de geheime poli tie geen bevoegdheid meer heeft, bepaalde overtredingen buiten de gerechtshoven te houden en zelf af te doen. Politieke misdrij ven zullen in den vervolge slechts worden vervolgd voor zoover zij gewone misdrijven opleveren, en zij, die daarvan worden ver dacht, zullen alle normale wettelijke rechten bezitten. De geldsaneering Het ministerie van financiën deelt mede dat de Nederlandsche Bank aan de be trokken financieele instellingen een alge- meene deblokkeeringsvergunning ten be hoeve van notarissen en advocaten heeft gegeven. Mits aan de betrokken bankre latie een schriftelijke verklaring wordt overgelegd, dat het gelden betreft, welke de notaris of advocaat met de aangegeven bestemming voor 26 September 1945 van anderen onder zich heeft gekregen,, mag I over geblokkeerd tegoed worden beschikt, I doch alleen door middel van overschrij- I ving naar geblokkeerde rekeningen en naar rekeningen van rijks-, provinciale en gemeente-comptabelen. Contanten mo gen. uit geblokkeerd tegoed alleen worden opgenomen tot het aanhouden van een kas, als in de normale uitoefening van de functie als zoodanig noodzakelijk is. Besluit tijdelijke St.-Gen. gewijzigd In Staatsblad F.228 is een wijziging opgenomen van art. 2 van het besluit Tijdelijke Staten-generaal, whardoor deze Staten-generaal ook bevoegd verklaard I worden, onderwerpen te behandelen, wel- I ke door de regeering aan de orde worden gesteld. BIJZONDERE POSTZEGELS VAN 1940. Met ingang van 1 Januari :946 worden de zomerpostzegels 1940 (in de frankeerwaarden van 1 V>. 2V4, 3, 5, VA en 1216 cent) alsmede de zoogenaamde kinderzegels, 1940 (in de frankeerwaarden van VA. 2'A. 4, 5 en VA cent) buiten gebruik gesteld ën voor de frankee ring waardeloos. In de Staatscourant van Maandagavond is opgenomen een beschikking van den minister van Handel en Nijverheid, waar bij wijziging gebracht wordt in de rijks regeling voor de rantsoenen gas en elec triciteit. ELECTRICITEIT De "rantsoenen voor verlichting zijn voor de wintermaanden iets verhoogd. oud nieuw December en Januari 26 38 Februari en Maart 19 27 April en Mei 12 12 Juni en Juli 8 8 Augustus en September 12 20 October en November 23 35 Dit wil dus zeggen dat het rantsoen voor het twee-maandelüksche tijdvak October en November verhoogd is met 12 K.W.U., voor December en Januari eveneens met 12 K.W.U., voor Februa ri en Maart met 8 K.W.U. en voor Augustus en September ook met 8 K.W.U. De wederopbouw Cijfers over vernielingen Op een persconferentie te Groningen heeft dr. Ir. Z. Y. v. d. Meer, lid van het college van commissarissen voor den We deropbouw, medegedeeld, dat er in Ne derland tijdens den oorlog 130.000 wo ningen vernield of zwaar beschadigd zijn. 300.000 woningen kregen minder schade dan f 3000. Door inundaties zijn. 195.000 H.A. onder water gezet, dat is 8.2 pCt. van de totale bebouwde oppervlakte gras-, bouw- en tuinland. De Wieringermcer zal vermoedelijk in het begin van December droog zijn; dat is eenige weken vroeger dan verwacht werd. Omdat alleen zoet water in den polder gekomen fs, zal de vruchtbaarheid van het land niet veel geleden hebben. Op Walcheren is het anders; daar heeft het zoute water veel schade aangericht. Er werken op dit oogenblik 2800 man aan het dichten der dijken. Een belangrijk deel van de beschikbare materialen is gebruikt voor herstel van huizen. De opzet was voor den winter 2/3 der dakloozen in eigen huis onder dak te brengen. Dit is gelukt. In Hengelo waren 3000 dakloozen; die zijn nu allen onder dak. Verder zijn onder dak 4000 van de 9000 in Venlo, 7000 van de 19.000 in N. Limburg, 2800 van de 3000 in Zeeuwsch- Vlaanderen en 8000 van de 13294 in de Betuwe. Toch zullen dezen winter nog 100.000 van de 300000 lichtbeschadigde huizen op herstel wachten. In Zeeland zijn 26.6 pCt. van de huizen beschadigd, in Drente 9.6 pCt., in Gelder land 9.9 pCt., in Noord-Brabant 8.1 pCt. Daarentegen in Friesland slechts 0.5 pCt. en in Groningen 1.5 pCt. Er zullen in ons geheele land slechts 6000 noodwoningen worden gebouwd. DE MATERIALEN De cementpositie in ons land is niet on gunstig. Velsen produceert 8000 ton per maand, het Zuiden 25.000 a 30.000 ton. Ook gaat cement uit het buitenland ko men. De behoefte aan hout voor het bouw bedrijf is geschat op 700.000 M3. In het buitenland is 375.000 M3. gekocht. 75.000 M3. is al aangekomen. De glaspositie is slecht. Uit België is 60.000 M2. gekomen. Minister Vos heeft getracht meer te krijgen. Waarschijnlijk zal dat gelukken. Er zijn enkele millioe- nen M2. noodig. De productie van steenen en dakpan nen neemt slechts langzaam toe. De rantsoenen electriciteit voor koken blijven voor gezinnen onveranderd. Al leen is verhoogd het rantsoen voor al leenwonende personen. Dit was 42'/2 K.W.U., maar wordt nu 70 K.W.U GAS Het gezinsrantsoen voor koken op gas blijft onveranderd. Alleen is het rantsoen voor alleenwonen- den, dat nu 17 M3. gas was, gebracht op 28 M3. per twee maanden. De vernielingen in den Wieringermeerpolder Het opbouwwerk Op 17 October zal het een half jaar ge- j leden zijn, dat de Duitschers den Wie- ringermeerdijk vernielden en dezen pol- I der aan de golven prijs gaven. De daar- I door veroorzaakte vernielingen zijn groot. Van de drie dorpen staan slechts nog de resten overeind. Van de 148 woningen in Wieringerwerf staat er nog één. Met de andere dorpen is het evenzoo gesteld. Van de boerderijen, 512 in totaal, is 85 a 90 pCt. geheel of grootendeels vernield. Op 9 Augustus kon met de bemaling worden begonnen en thans is het water in den polder gedaald tot 1 64 m. N.A P., zoodat door deze bemaling reeds een da ling is verkregen van 1,26 m. De eerste I hulpgemalen zijn thans ook met de werk- I zaamheden begonnen. Wanneer de rest spoedig volgt en geen bijzondere tegen- I slagen optreden kan de polder vóór Kerst- I mis droog zijn. Een. gevolg van de daling van den wa terspiegel is, dat langs de randen, vooral in het Noorden tegen Wieringen, reeds een oppervlakte van 1500 a 2000 H.A. droog gevallen is. Daarmede is automa tisch het probleem van den wederopbouw aan de orde gekomen, met talrijke vra gen. Daarbij komt allereerst de vraag naar voren of wederom de drie dorpen zullen moeten worden opgebouwd. In den laat- sten tijd gingen nogal stemmen op om over te gaan tot het stichten, van éép cen traal gelegen groot dorp, vooral in ver band met gebleken bezwaren. Het ligt in de bedoeling deze vraag op korten ter mijn te doen bestudeeren door eep be kwaam stedebouwkundige. Uiteraard komt daarbij tevens de algemeene in^ee- ling van den polder in den vorm van we gen. bruggen, kanalen enz., in het geding. Met het herstel van de behouden geble ven boerderijen is reeds begonnen. De verwachting is. dat een 50-tal vóór den winter weer zal kunnen worden betrok ken. De wegen, welke tot dusver boven wa ter zijn gekomen, zijn vrijwel geheel in orde. De vooruitzichten van den wederop bouw draaien voornamelijk om twee pun ten. n.I. materialen en arbeidskrachten. Wat de materialen betreft kost het zeer veel moeite en tijd om op gang te ko men. Voor de arbeidskrachten is aller eerst de onderbrenging nog een groote I moeilijkheid Stichting Voedselvoorzienings Import Bureau Voor aankoopen in liet Imitcnlnml In de Staatscourant is opgenomen een be- I slissing van den minister van Landbouw. Vis- I scherij en Voedselvoorziening, waarbij goed- gekeurd worden de statuten van de Stichting Voedselvoorziening Import Bureau. De Staat stelt zich financiëel aansprakelijk voor de door dit bureau verrichte handels daden. Rechten en verplichtingen van het Aan- en Verkoopbureau van Akkerbouwproducten te "s-Gravenhage worden door de nieuwe stich ting overgenomen. De stichting heeft ten doel producten (be doeld in het Voedselvoorzieningsbesluit), landbouwmachines, werktuigen en apparaten en kunstmest in het buitenland aan te koo- pen, te importeeren, op te slaan en/of af te zetten.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 2