Kachels Autobedrijf Jotorenco' Regeeringsverklaringover Indië Kort en bondig (Vervolg van pagina 1) Luitgouv.gen. van Mook is gemachtigd besprekingen te voeren en eenige con crete punten van hervorming, die recht streeks voortvloeien uit den geest van de radiorede van Dec. 1942 der Koningin, bij die samensprekingen te ontwikkelen. Het Soekarno-regiem verzet zich echter wer kelijk met geweld tegen vrije samenspre kingen. De regeering heeft dan ook niet nagelaten het Britsche gouvernement bij de mededeeling over de aan dr van Mook gegeven machtigingen te doen weten, dat deze onverbrekelijk verbonden worden geacht aan door de bezettingstroepen te nemen maatregelen, welke de veiligheid effectief waarborgen. Het ontslag van den G.G. De regeering is bereid binnen het ver band van het koninkrijk met het Indone sische nationalisme samen te gaan. Het is dan ook met groot leedwezen, dat zij heeft kennis genomen van verschil tus- schen haar inzicht en dat van den Gouv.- Gen. Er is geen verschil van meening over aard en maat van de tot stand te brengen hervormingen, maar over den te bewandelen weg De Landvoogd is van meening, dat de hervatting van de nor male functies van het wettig gezag niet door samensprekingen als bovenbedoeld behoort te worden begeleid en dat in geen enkel opzicht mag worden vooruit- geloopen op de vroeger uitgestippelde procedure van de rijksconferentie. De re geering is van meening, dat zoodanig be leid de diepten niet zou bereiken, waarin het huidige conflict zich. geestelijk af speelt en dat zij geen gezag prijsgeeft door te handelen als zij zich voorstelt. De regiering heeft de ontslagaanvrage met diep leedwezen vernomen. Zij is gemach tigd mee te deelen, dat dit ontslag door de Kroon wordt aanvaard. Zij is zich be wust. dat aan Indië hiermee een man ont valt. wiens persoonlijkheid den grootsten eerbied heeft afgedwongen en wiens toe wijding, bekwaamheid en karakter het land zwaar zal missen. De toestand is momenteel hoogst ern stig en hij kan elk oogenblik door exces sen zoozeer verergerd worden, dat de grondslag voor verdraagzaamheid en sa menwerking tusschen Indië's bevolkings groepen voor afzienbaren tijd kan worden verstoord De rijkshervorming De regeering heeft de loyale uitvoering van de verklaring der Koningin van 6 Bijzondere raad van cassatie Eerste zitting De Bijzondere Raad van Qassatie hield in het gebouw van den Hoogen Raad te 's-Gravenhage zijn eerste zitting. Behandeld werd het cassatieberoep van J. Breedveld uit Delft, die tot de dood straf veroordeeld is wegens het verraden van Joden aan de S.D. en het aanbrengen van een bezitter van een radiotoestel en gouden tientjes. Mr. E. Droogleever Fortuyn lichtte het beroep toe. Hij zei o.a., dat hij overtuigd is dat het overgroote deel van het Neder- landsche volk de doodstraf niet wenscht te zien toegepast. Er is geen absolute noodzaak geweest deze straf in te voeren. In de zaak van B. vond pleiter toepassing te ontraden omdat toen deze in 1942 Joden verraadde, de vervolging nog niet zoo wreed was als in den lateren tijd. In de zitting van 31 October zal de pro cureur-fiscaal zijn conclusie nemen. Dec. 1942 tot grondslag van haar pro gram gemaakt. Het regionale staatsrecht der rijksdeel en en het staatsrecht van het koninkrijk als geheel zal worden her vormd en de regeering is tenvolle bereid tot een hervorming, welke de zelfstandig heid der rijksdeelen in hun inwendige aangelegenheden inderdaad verwerkelijkt. En van de structuur der regionale orga nisatie is reeds vastgelegd, dat zij de zelf standigheid des lands voor haar deel wil doen dragen door een volksvertegenwoor diging met substantieele Indonesische meerderheid. Als tegenspeelster dezer volksvertegenwoordiging zal een kabinet als drager van een bepaald regeerbeleid optreden. De minister verklaarde, dat de ras discriminatie, welke nog in sommige op zichten bestaat, vóór de rijksconferentie zal verdwijnen. Er zal een benoemingsbe leid komen, waarin alle rasgroepen wer kelijk zonder onderscheid worden beje gend. Ook het bedrijfsleven zal geen ras senonderscheid mogen toepassen. Hierop zal toezicht worden gehouden. Uit de verklaring der Koningin is dui delijk gebleken, dat de koloniale figuur niet in de vermomming van de rijksstruc tuur zal terugkeeren. De rijksconferentie is niet gebonden aan een beperkte op dracht, maar zoekt de oplossingen in vrij overleg. Het in werking brengen van de resultaten dier conferentie zal langs con- stitutioneelen weg geschieden De minister eindigde met te verklkren, dat er zwaar werk is te doen. Nederland wil en mag zich echter het werk niet on tijdig uit handen laten nemen. Het voelt in zich de kracht Indië te doen ervaren, dat het een zegen is deel uit te maken van het Koninkrijk der Nederlanden. BINNENLAND De minister van binnenlandsche zaken heeft een commissie benoemd om op korten termijn te adviseeren welke verbeteringen er gemaakt kunnen worden in de bezoldiging van de rijksambtenaren, met name van het lager-bezoldlgde personeel, als overbrugging voor den tijd die er verloopt voor de alge- heele herziening van het Bezoldigingsbesluit is te verwachten. Medegedeeld wordt dat schoenreparatie voorloopig op den bon. blijft. De lederpositie is nog altijd precair. Voor het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra venhage werd de doodstraf geëischt tegen H. G. v. Spollng die in dienst getreden was van de Waffen SS. De verwerkingsmogelijkheden van de Rotterdamsche haven zijn weer op vooroor- logsch peil gebracht, n.l. 10 millioen ton stuk goed. De Koningin heeft een deel van het palels het Loo ter beschikking gesteld van de Stich ting 1940-1945 met de bedoeling oorlogsslacht offers, ex-illegale werkers en ex-politieke gevangenen, die eenigen tijd rust noodig hebben, in de gelegenheid te stellen, volko men te genezen. Prins Bernhard zal Maandag 22 October in de „Bijenkorf" te 's-Gravenhage de ten toonstelling openen „ondergrondsche strijd in beeld en document". In Antwerpen ligt de „Thalatta" met een lading goederen voor Nederland geschonken door Nederlanders en vrienden van Neder land in Zuid-Afrlka. Van de 100.000 fietsen die in Engeland besteld zijn kwamen er tot heden nog slechts enkele duizenden in ons land. De liquidatie van het Ned. Arbeidsfront zal vermoedelijk 2 jaar duren. Woudenberg had 800 vereenigingen ontbonden, waarmee een kapitaal gemoeid was van 70 millioen gulden. Wat er van over is wordt: procents- gewïjze aan de oude bezitters teruggegeven. Hoeveel er gered kan worden is nog onzeker. Over 1943 werd door het N.A.F. een verlies geleden van f 1.760.000, hoewel de Inkomsten hoog waren. Naar het Handelsblad meldt is er kans dat de effectenbeurs te Amsterdam binnen kort op beperkte schaal heropend zal wor den. Er zal dan begonnen worden met den handel in staatsfondsen. Op Sumatra is omgekomen Dr A H. Colijn (zoon van Dr. H. Colijn) die bekend heid heeft verworven door zijn exploraties op Nieuw-Guinea. BUITENLAND De regeering der V.S. zou een beroep willen doen op Tito, zijn beloften tot het houden ver verkiezingen in Joego-Slavië, zonder inmenging van geheime politie, na te komen Volgens Gen. Elsenhower zou Berlijn bij eerlijke verkiezingen de huidige overheer- sching van de communisten in het Gemeente bestuur niet ondersteunen. In de Amerikaan- sche zone zal het stelsel van politieke bloc- vorming niet worden bevorderd. Pogingen om door middel van Britsche maatschappijen Roemèensche olie voor uit voer naar Engeland te reserveeren hebber, gefaald, omdat Rusland een groot deel van de Roemeenscho olleproductle vordert als her stelbetaling en zich ook van de rest heeft verzekerd. De Londensche havenarbeiders zetten hun staking voort, Op grond van een overeenkomst tusschen de Poolsche regeering en Maarschalk Rokos- sofski zullen er Russische legereenheden naar Polen worden gezonden om op te treden tegen de activiteit van Nazi-weerwolven en van volgelingen van den Russischen Quisling. Wlassof. De Japanners bezaten een 3700 ton me tende duikboot, die drie vliegtuigen en 200 man aan boord had en voor onbepaalden tijd onder water kon blijven. De boot, de groot ste ter wereld, was in Februari 1945 gereed gekomen. In de Keizerlijke universiteit te Kyoto is een laboratorium voor atoomonderzoek ontdekt. Binnen vijf tot tien jaar zouden ook de Japanners de atoombom hebben kunnen produceeren. Ten gevolge van de nederlaag van de llnksche partijen bij de Gemeenteraadsver kiezingen in Boedapest hebben er in ver schillende streken van Hongarije communis tische demonstraties plaats gehad. In heel Hongarije is de staat van beleg afgekondigd, omdat er een golf van moorden en beroo- vingen over het land gaat. IJMUIDEN De Kennemerlaan leeft op De Kennemerlaan was de laatste jaren bezig, de belangrijkste winkelstraat van IJmuiden te worden. De Oranjestraat in Oud-IJmuiden, die In vroeger dagen het winkelcentrum was, werd van het eerste plan verdreven door den boulevard van Nieuw-IJmuiden, waarde eene winkel na de andere verscheen. De Oranjestraat is grootendeels ver woest; de Kennemerlaan verloor een mid denmoot, n.l. de gedeelten tusschen de Grahamstraat en de De Rijpstraat aan den. een en en het Kennemerplein aan den anderen kant, terwijl voorts het verlies van de mooie Winkelgalerij het aanzien van het nieuwe winkelcentrum ernstig heeft geschaad. De evacuatie maakte de Kennemerlaan tot een rue morte, een doode straat. De winkels werden door de eigenaars leeg gehaald, er kwamen luiken voor de ra men, de winkeliers stoven her- en der waarts. En nu komen ze weer terug. Ze vonden hun winkels in een desolaten toestand: vele ruiten waren stuk, étalages en win kelstellingen verdwenen (brandhout), schuttingen afgebroken enz. Maar de tim merman, de schilder, de stucadoor kwam en voorzoover de winkels nog niet her opend zijn, wordt er achter de luiken en de witgekalkte ruiten getimmerd, ge schaafd, geschilderd, opdat zoo gauw mo gelijk het bedrijf hervat kan worden Het oudste gedeelte van de Kennemerlaan zal spoedig geheel bezet zijn. Ook de woon huizen worden geleidelijk weer bewoond. Het nieuwe gedeelte van de Kennemer laan, waar vroeger bijna' geen enkele winkel was. heeft thans een aantal za- kenmenschen tot zich getrokken, in den regel winkeliers, wier winkels gesloopt zijn. Ook een andere bedrijfstak is naar dit gedeelte gevlucht, namelijk de haven kantoren of -bedrijven. Bij elkander vindt men nabij de Napierstraat de Scheepvaart inspectie, het Loodswezen, twee carga doorszaken en Bureau Wijsmuller. Bijna al deze zaken verloren haar oud tehuis nabij de haven door slooping of bombar dement. Het is wel eigenaardig, dat al deze kantoren zoo dicht bij elkaar ge komen zijn. Nu nog de straatverlichting terug, des noods op een bescheiden schaal en zal het spoedig weer een weinig op ouden toestand gaan gelijken. De sfeer is er echter nog lang niet. Dan eerst het Kennemerplein weer in hersteld zijn. Hoe staat het met onze vissch De afdeeling Voorlichting van he nisterie van Landbouw, Visscheri Voedselvoorziening schrijft aan ,,De scherijwereld", dat het gelukt Vischaanvoer, die bijna tol niets wa reduceerd, gestadig weer op te vo dank zij de terugvoer van verschil schepen en niet het minst dank trawlers, die in de Meidagen van naar Engeland waren gevlucht en aldaar nog worden gereed gemaakt, middels niet meer). Het Bedrijfschap voor Visscherijpr* ten stelt alles in het werk om ovei geheele land regelmatig normale ran nen visch ter beschikking te stellen, is op het oogenblik echter nog niet gelijk. De situatie wordt evenwel e beter en het zal niet lang meer dure het gestelde doel zal kunnen worden wezenlijkt. Zoo werd bijv. in Juli 800.000 kg. zeevisch en 50.000 kg aangevoerd. In Augustus bedroegen l cijfers resp. 2400.000 kg. en 600.000 kg i belangrijke vooruitgang derhalve. De deeling van de aangevoerde visch schiedt van een centraal punt uit, vankelijk naar de groote steden, worden practisch alle distributiekri t ingeschakeld via den normalen handi Verder wordt er op gewezen, dat d i geering In het buitenland haring ei dere visch heeft aangekocht. Een gedeelte hiervan is aangekomen; een ter gedeelte wordt nog verwacht. Weerbericht Geldig tot Donderdagavond. Weil' verandering. Zwaar bewolkt met jz delijk opklaringen. In den ocht h plaatselijk mist, vooral in het Zifg Oosten des lands. Overwegend dn h Zelfde temperatuur. Zwakke wind. z Engeland koopt visch in bli Engeland zal ingevolge een comn afgesloten door de aankoopcommissif Britsche regeering, vrijwel de gel® Portugeesche productie van visch in 1945-'46 overnemen. De totale prod® dezer artikelen bedraagt ongeveèr 3 lioen kisten. E.D.OStormvogels Voor den beker is Zondag a.s. dllt langrijke wedstrijd E.D.O.Stormv v. vastgesteld. Stormvogels komt uit xi< Kraak; Visser, Van Dongen; Zwen h Goedhart, Snoeks; Luppens, Van Ge N Van Pel, De Boer, Opbergen. d' Stormvogels 2Velsen 2 V( Deze ontmoeting, welke vóór den a; strijd E.D.O.-Stormvogels op het E.ljg terrein gespeeld wordt, is voor beide 0. tijen zeer belangrijk. Stormvogels fc, uit met: Keemink; Schriemer, Delg( Hessels, Glas, SiebenRoelofs, Cu De Boer, Meyer, v. d. Kuyl. fli Besommingen van Dinsdact» Trawlers: Clasina Luther IJM 59 f z'_ Prinses Beatrix IJM 117 f 16028. Kus v' schers: IJM 226 f 455, IJM 261 f 165, J" 262 f 1774, IJM 255 f 213, IJM 218 f 93, f 34 f 168. KW 148 f 360, KW 202 f 119, 224 f 158, KW 205 f 325. KW 61 f 397, 190 f 417. KW 95 f 215. KW 199 f 225. 12 f 364, UK 89 f 172, UK 4 f 323, Hl f 134, HD 184 f 322, EG 1 f 74, SL 5 f z" ZK 72 f 45, UK 172 f 1420, UK 184 f n UK 246 f 101. UK 75 f 389. UK 185 f 2 UK 174 f 276, UK 190 f 486, UK 41 UK 142 f 136. UK 144 f 414, UK 62 f UK 60 f 214, UK 7 f 411. Burgerlijke Stand Geboren: G. Filarski, z., Station be 51, Velsen. B. Beekman, z., Walra ee straat 9, Velsen-Noord. J. F. Muller, Hoofdstraat la, Santpoort. J. Broekgle Lijsterlaan 28, IJmuiden. HUWELIJK Weduwe, 36 jaar oud. flinke verschijning, geen kinderen te harer laste, wenscht in kennis te komen met net persoon met vaste betrek king. Leeftijd 35-45 jaar. 1 kind geen bezwaar Brieven liefst met foto onder letter IJ 36 bur. v. d. blad. GEBRUIKTE DEUREN te koop gevraagd. Zaanlandsche Houthandel Kennemerlaan 174-176, IJmuiden. Nog eenige te koop ""W I DE RUYTER Luidsprekers GOLDCRêME MATCRêME NAGELLAK „DE ECONOOM" Tel. 5162 Kennemerlaan 127 IJmuiden Voor direct gevr. FLINK MEISJE voor halve dagen, of fl. jonge werkster voor eenige dagen per week. Aanm. Drieh.kerkweg 17, Driehuis. HUISNAAISTER b. z voor voorkomend naaiwerk. Cederstraat 41, IJm. O. NET DAGMEISJE gevr. Mevr. J. van der Zijl, foto graaf, Kennemerlaan 25, IJmuiden. NETTE KOSTGANGER gevr., b. b. h. h., Ruyterstr. 159, IJm. O. WIE RUILT goede werk- sch. m. 43 v. binnenb. 28 x 1 Yz- Trompstraat 52, Kerk hof. RUILEN: 1 p. hooge schoenen, o. k„ m. 42, nieu we zolen en hakken, voor dito maat 43, hoog of laag. Terrasweg 1 rood. Santp. RUILEN bruine piirie- ten wieg op wieltjes voor avondjapon 'm. 42, Burg. Enschedélaan 5. RUILEN n. o. k. Heeren- costuum m. 48 v. gr. vloer kleed en br. H.sch. m. 42 o. k. voor divanbed met toe- beh. Overhemden, boorden enz, voor dames-textiel Wulverderlaan 12. hoek Ter rasweg Santp. D. 1 pr. nw. WERKSCH. m. 42 ruilen voor 1 pr. d.sch. m. 39 of 40. Beukenstraat 40 IJmuiden Oost. Wie wil met mijn woning te IJm.O. RUILEN voor woning liefst Driehuis. Na 6 uur 's avonds J. Mains, Kastanjestr. 5, IJm. O. RUILEN. D.sch. m. 40 voor m. 39 of k.sch. m. 34 Napierdwarsstraat 12, IJm. AANGEB.: grijze tweed- stof voor heerencostuum of demi Te koop of te ruilen voor fietsbanden 28 x 1^. Drieh.kerkweg 17. Drieh. TE KOOP: eik. sal.wieg en ruilen 1 pr. werksch. m. 41 voor j.sch. m. 31. Hee- renduïnweg 48rood. IJm.O. Te koop gevr. ZEEFJE v. babyvoedsel zeven. Schou tenstraat 2, Jansen Te koop gevr. 1 PERS. LED. MET BED. P. de Fe- ber. J. P Coenstraat 109. TE K. GEVR.: mouw- of kruisband-verpl.schorten en liefst donker katoen, japon nen Br. Honing. Casem- brootstraat 47. IJm. O. WAAKHOND te koop ge vraagd. Zaanlandsche Hout handel, Kennemerl. 174-176. Te koop gevr. ZWART COLBERT m. vest en fant- broek. Br. L 104 bur. TE KOOP AGB.: eiken 2 pers. waschtafel met mar mer blad; groot eiken 2- pers. ledikant met matras sen enz.; Turksch bescha digd vloerkleed. Br. L. R. J. de Ruyter, Boekhandel, Zeeweg, Driehuis. WIJ NEMEN' WEER AANOveralls. Overhemden en Boorden (halfstijf). Ook kunnen wij nog een lieperkt aantal wassehen aannemen. IJMUIDER WASSCHER1J SNELLIUSSTRAAT 39, TELEF. 4371, IJMUIDEN Te k. MODERN K.LED. Te koop en wol dekentje. Weerdstr. HONDJE, 7 w. 3, IJmuiden. 110, IJmuiden O. LIEF Li n deft". SLAGERIJ WED. D. HOOGLAF OP VRIJDAG 19 OCTOBER Hopende het vertrouwen van het geachte pub" en clientèle te zullen herwinnen. Beleefd aanbevelend, Wed. D. HOOGLAND ik Bloemstraat 13. ÏJmu Regeeringsdirectoraat voor Motorvoertuig Registratie van Vrachtautomobielen Beverwijk, Velsen en Omstreken Meldt U voor bovengenoemde verplichte regi^gj tie met Uw wagen bij AIJÖLVARSOHEWBG 138, BEVERWIJK vanaf Donderdag IS October t/m Dinsdag October a.s. van 9-12 en 1.30-5 uur. der BELASTINGCONSULENT voor liet invullen van nw BUITEVGEWO€en AANGIFTEBILJET, eiken dag van 9 tot 4 WIJK AAN ZEEëRWEG 91, IJMUIDEN BOEKHOUDINGEN EN CONTRöLE lei Ier der ka

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 2