Bezinnende gerechtigheid De Minister van Justitie somt nieuwe maatregelen op inzake politieke verdachten De minister van justitie Mr. H A. M. T Kolfschoten heeft Vrijdagavond ..op de brug" een rede gehouden over Justitioneele Ïiroblcmen Hij stelde voorop, dat het in ons aiul nog niet goed gaat met de justitie, hij ondervindt dagelijks dat het rechtsleven ontwricht is Wat in 5 jaar grof en brutaal verkracht is herstelt men niet in enkele maanden In het algemeen is er vertrouwen In onze Jusltie cn rechterlijke macht, maar dit kan pas volledig z\ln als ook die gezui verd zijn. Het aantal schorsingen, stakingen en ontslagen is niet zoo heel gering. Ook bij de politie moeten betrouwbaarheid en on kreukbaarheid zoo spoedig mogelijk her steld worden Voor den overgangstoestand was het noo- dlg een apparaat in het leven te roepen voor opsporing en berechting van politieke mis daad en politiek wangedrag. De minister omschreef de taak en be voegdheden die het Militair Cezag en de Politieke Opsporingsdiensten in deze had den Die maatregelen hebben ons volk be- borcl voor wraakneming en eigen rechting. Thans zijn wij gekomen in het stadium dat die bijzondere taak weer overgenomen kan worden door de gewone organen. De minister somde de maatregelen op die Jn voorbereiding zijn om geleidelijk naar bet normale terug te keeren. Nu de zuivering tan het politie-ap- paraat zoover voltrokken Is, dat opne ming van nieuwe krachten daarin mo gelijk is, bestaat liet voornemen om de dleiisten van de Politieke Opsporing onder de gewone politie te brengen. De diensten zullen geschift worden naar geschiktheid en bekwaamheid. De procu- reuis-fiscaal zullen daartoe inspecties in- 8tellen van erkende politieautoriteiten. Voorts zal het directoraat-generaal voor- Zien in een paraat-werkend klachtenbureau. Daaraan is groote behoefte; als spreker den etroom klachten gelooft die binnenkomen. f;ebeurden en gebeuren er volmaakt ontoe- oatbare dingen. Voortaan zal aan onrechtmatig en onduldbaar optreden energiek een einde gemaakt werden. Volgt onder de wer king der aanstaande regeling op dit ge bied na 24 uur geen inbewaringstelling op naam van den aangehoudene en duurt de arrestatie desondanks voort, dan zal niet geschroomd worden een strafvervolging in te stellen wegens wederrechterlljke vrjjheidsberooving. Gedurende het etmaal moet den arres tant een voorloopig verhoor worden afgeno men. op grond waarvan moet worden uit gemaakt of er termen zijn voor een bevel tot het in bewaring stellen. Dit bevel blijft 14 dagen van kracht. Daarna kan het uit sluitend door den procureur-fiscaal ver lengd worden Dit verlengde bevel is voor ten hoogste 3 maanden geldig, maar kan dan verlengd worden. Hierdoor wordt bereikt «lat elke zaak op gezette tijden bekeken moet worden. Een degelijke repressie aan het adres van onwillige en verharde elementen zal nood zakelijk en onvermijdelijk zijn. maar langs dezen weg alleen zullen wij er niet ko men. Van binnen uit moeten begrip en respect voor de persoonlijke vrijheid terug- keeren Spreker deed een beroep op allen die een functie hebben bij de politieke re cherche. Vervolgens behandelde spreker de berech ting van de politieke misdadigers. Hij me moreerde wat al gedaan is eh zei daarna dat thans alle tribunalen zijn ingesteld, uit gezonderd die in ae arrondissementen Haarlem. Utrecht en Alkmaar. Daar wordt met inspanning gewerkt aan de sa menstelling. Het feit. dat het optreden van advocaten In zaken van landverraders onder het pu bhek ergernis heeft gewekt is ongegrond. Ook oolitieke misdadigers hebben recht op verdediging. Het. is een waarlijk niet aan trekkelijke beroepsplicht van de advoca ten. De advocaten moeten hun gedragslijn bep. ien door den regel dat zij het recht en niets dan het recht hebben te dienen. Het, directoraat-generaal zal zijn zorgen ook uitstrekken over de bewarings- en in tern c-cringskampen. Over het probleem der Jnv-yiielclsstellmg van politieke verdachten Wilde de minister duidelijk zijn, opdat niet opnieuw misverstand daarover ontstond. *t Gaat hier niet om een willekeurige of stel- sellooze invrljheidsstellindg zonder meer van vaag aangeduide categorieën van politieke verdachten, maar om een, in rechtsbeginse len geworteld stelsel van beoordeeling van gevallen, wier langere vasthouding in af wachting van een tijdroovende procedure voor tribunalen en gerechtshoven, niet noo- clig, niet verantwoord, en voor ieder wel denkend Nederlander onrechtvaardig is. Binnenkort zal in het Staatsblad worden afgekondigd een „Besluit politieke delin quenten 1945". Dit beoogt: le het scheppen van waarborgen tegen ongemotiveerde ar restaties. 2e het geven van een complex van maatregelen betreffende invrijheidsstelling ria versnelde beoordeeling van politieke ver dachten. De invrijheidsstelling- Meer en meer werd den laatsten tijd als een ernstige leemte gevoeld, dat wie een maal de hekken van een bewaringslnrich- ting echter zich had zien sluiten, niet of slechts na overwinning van zeer groote moeilijkheden weer in de vrije maatschap pij kan terugkeeren, ook al zou een ernstig vermoeden van onschuld bestaan. Gewerkt op een Gewestelijk Arbeidsbureau Een eisch van 5 jaar Jansje de Jong. pensionhoudster te Leiden, stond voor het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage terecht. Zij had in 1944 op het Gewestelijk Arbeidsbureau aldaar gewerkt, waar zij formulieren invulde om Nederland- ache arbeidskrachten naar Duitschïand ge zonden te krijgen. De verdacht* zeide. dat zij alleen maar de formulieren had overge- De advocaat-fiscaal noemde het optreden van veidachte gedurende den bezettingstijd zeer onsympathiek en vorderde een gevan genisstraf van 5 jaar. De verdediger mr. van Dille wees op het feit. dat verdachte van haar jeugd af ziek is geweest en bestreed de dagvaarding in zooverre zij den vijand hulp zou hebben verleend. Hij vroeg daarom vrijspraak. Het besluit geeft 4 normen volgens welke tie in bewaring gestelden in vrijheid moe ten worden gesteld. le. als de grond waarop het bevel tot be waring werd gegeven, niet of niet meer aanwezig is. 2e. als de schuld van zoodanigen aard is, dat oplegging van een straf of maat regel niet gerechtvaardigd is te achten. 3e. als redelijkerwijs moet worden aange nomen. dat by veroordeeling door Bijzon der Gerechtshof of Tribunaal betrokkene niet langer van zijn vrijheid zal worden be roofd dan voor den tijd, dien hij reeds in bewaring heeft doorgebracht. 4e. als voortzetting van de bewaring, ge zien den lichamelijke» of geestelijken toe stand van den betrokkene dan wel het be lang zijner kinderen, zulks en dat niet te vergeten in verband met den ernst van de hem verweten feiten en gedragingen, niet gerechtvaardigd is. Versnelling van de processen. De gewone procedure voor Bijzonder Ge rechtshof of Tribunaal is niet of nauwelijks te versnellen. Daarom ls een weg gezocht om minder belangrijke zaken op snellere wijze af te doen. Dit betreft natuurlijk niet de politieke misdadigers, maar er bevinden zich in de kampen velen, die zich slechts schuldig gemaakt hebben aan betrekkelijk lichte politieke vergrijpen. Dit wordt door niemand ontkend, ook niet door den fel sten vaderlander. De procureurs-fiscaal hij <le BU/.on- dere Gerechtshoven krijgen de bevoegd heid niet alleen tot invrijheidsstelling, zij het ook met de beperkingen, zooals ilie neergelegd Zijn in de bovenopge- soinde normen, maar tevens tot liet al of niet opleggen van voorwaarden aan de in vrijheidgestel den. Kort gezegd, de procureurs-fiscaal kunnen lien die in vrijheid gesteld worden, buiten vervol ging stellen en wel op voorwaarden of onvoorwaardelijk. Alle werkelijk lichte gevallen kunnen voorwaardelijk bulten vervolging gesteld worden. Het. wil niet zeggen, dat nu de hek ken van de kampen in eens wijd open gezet zullen worden om leder de vrijheid te ge ven die geen moord heeft gepleegd of in ernstige mate zijn medeburgers heeft be nadeeld. Ook moet men niet denken dat de in vrijheid gestelden een gemakkelijk leventje krijgen. Er kunnen 16 voorwaarden aan de invrij heidstelling verbonden worden. O.a.: onder toezichtstelling, verbod om te gaan met be paalde personen, verbod toe te treden tot bepaalde vereenigingen of bepaalde verga deringen te bezoeken, verplichting tot wer ken. verplichte te werk stelling, aanwijzen van een verblijfplaats, meldingsplicht, hand having van het beheer van het vermogen, storting van een waarborgsom, afstand van eigendommen, betaling van een boete tot een onbeperkt bedrag, ontzegging van het kiesrecht. Iemand die de voorwaarden niet aan vaarden wil kan een beslissing van het Ge rechtshof of het Tribunaal aanvragen. Door dezen maatregel zal het werk der Bijzondere Gerechtshoven en Tribunalen verlicht worden. Daardoor kan meer aan dacht gegeven worden aan de ernstige zaken. De minister zei tenslotte dat deze maat regelen zijn ingegeven door een geesteshou ding die men zou kunnen omschrijven met „beginnende gerechtigheid". Wij willen niet anders dan ons volk reinigen en zuiver ma ken uit eerlyke liefde voor ons vaderland. ZU duldt rechtvaardig slaan, maar ook rechtvaardig heelen Permanente Hof van Intern. Justitie Te verwachten valt, dat het Permanen te Hof voor Internationale Justitie na de derde week van October eindelijk weer in vergadering zal bijeenkomen. Welis waar zal het geen openbare vergadering zijn, maar toch in elk geval een verga dering. Meer dan vijf jaar is het geleden sinds de rechters, met uitzondering van onzen landgenoot jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, het land, waar het Hof zijn zetel heeft, verlieten. Dit gebeurde half Juli 1940, tegelijk met de buitenlandsche diplo maten en wel nadat was komen vast te staan, dat men van Duitsche zijde geen eerbied voor hun internationale on schendbaarheid kon verzekeren. Toen gaven de buitenlandsche rechters er de voorkeur aan tegelijk met de diplomaten te vertrekken. Sindsdien is niettemin het Hof, zij het ook, dat de normale werk zaamheden niet konden worden verricht, blijven bestaan. De president Guerrero en de griffier Lopez Olivan kozen Genève als verblijfplaats en gedurende den oorlog hielden zij schriftelijk contact met het in Den Haag gebleven personeel van het Hof. De Duitschers lieten dit toe. zooals zij ook toestonden, dat van Genève uit betaling van het personeel geschiedde. Van de 15 rechters, welke het Hof in 1940 telde, zijn er thans nog 11 over. Eenï- gen van hen zullen zich met de liquidatie van het Hof bezig houden. maar het nieuwee Internationale Gerechtshof krijgt ook weer zijn zetel in Den Haag. Wellicht zal het niet zoo heel lang meer duren voor tot de benoeming van 15 rechters zal worden overgegaan. Het is te hopen, dat. om de continu'teit in de behandeling der zaken te verzekeren, een of meer leden van het oude Hof opnieuw zullen worden benoemd. Dr. E. v. RAALTE. De 100.— op de geldkaart RENTETREKKERS Voor rentetrekkers, die hun geld van de Rijksverzekeringsbank laten bijschrij ven op een postgiro-rekening, bestaat de mogelijkheid tof, het ontvangen van con tant geld uit hun tegoed tot een maximum bedrag van 50 per 2 weken. Jongens en de Leerplicht Moeilijkheden bij de toepassing Werkgevers viagen herhaaldelijk jeugdig personeel, ook jongens van 15 jaar. In het algemeen bestaat de meening dat alle kin deren van dien leeftijd buiten den Leerplicht vallen. Dit is evenwel onjuist. Het Bevol kingsbureau te Haarlem moet herhaaldelijk „bewijzen dat aan de Leerplichtwet voldaan is" weigeren, wat tengevolge heeft, dat zulke kinderen geen werkvergunning van het Arbeidsbureau krijgen. De zaak zit aldus: in de oorlogsjaren heeft de secretaris-generaal van Onderwijs den Leerplicht gewijzigd. Buiten den Leer plicht vallen: le. Kinderen die de 8 klassen der lagere school doorloopen hebben. (Dit kunnen al 14-jarigen zijn. Die kunnen dan ook een werkvergunning krijger.). 2e Kin deren die de klasse doorloopen hebben, waar. in zij zaten toen hun 15e levensjaar inging. (Die 15 jarigen mogen dus nog niet van school); 3e. Kinderen die op hun 14e jaar nog niet in de 6e klasse opgenomen waren. Inderdaad een ingewikkelde regeling. Het eigenaardige is, dat de bewuste bepalingen thans nog onveranderd gehandhaafd wor den. Domme kinderen, of kinderen die moei lijk leeren, mogen als zjj 14 jaar zijn gaan werken, terwijl pientere kinderen van 15 jaar, die dus veel meer van het onderwijs opgestoken hebben, soms moeten wachten tot ze bijna 16 geworden zijn. Ieder zou zeggen: die groep van 14-jarlge» heeft het onderwijs in het bijzonder noodig! Of staat men op het standpunt dal een kind van 14 jaar. dat het nog niet tot de 6e klasse ge bracht heeft, een hopeloos geval is, dat die het leeren maai- moet opgeven? Commissies Een briefwisseling Mijne Heeren, Gaarne zou ik van U willen vernemen hoeveel commissies er gemiddeld per dag benoemd worden en hoeveel er reeds in Nederland zijn. Het wil mij n.1. voorko men dat iedereen momenteel bezig is met in een commissie zitting te nemen, zoodat er voor andere, nuttiger bezighe den geen tijd meer over is. Ik kan ten minste de radio 's morgens niet aanzet ten of er is een commissie benoemd. Uw antwoord tegemoet ziende, enz. Mijnheer, Wij zijn de tel allang kwijt. Het aan tal commissies, dat door de radio wordt bekend gemaakt, vormt maar een kleine fractie van het totaal. Ons volk is com missoriaal gemaakt. Welke bezigheden, die nog nuttiger zijn, bedoelt U? Duizen den rapporten op niet te korten termijn tegemoet ziende teekenen wij, enz. Staatspartij vóór samenwerking Tegen een gemeenschappelijke Candidatenlijst Bij besprekingen van het dag. bestuur der R.K. Staatspartij wferd geconstateerd, dat de besprekingen tusschen de Volksbeweging en de Staatspartij niet geëindigd zijn. Het wordt zeer gewenscht geacht, dat tot een nauwe samenwerking en zoo mogelijk met een ge zamenlijk verkiezingsprogram met - andere politieke groepeeringen wordt gekomen. Het wordt echter noodzakelijk geacht, dat de ka tholieke Nederlanders bij de komende ver kiezingen gezamenlijk zelfstandig electoraal optreden. Daarom kan geen medewerking worden verleend tot het uitkomen met een gemeenschappelijke candidatenlijst. In dezen zin zullen de besprekingen met de Ned. Volksbeweging worden voortgezet, Aan een in Dec. te houden partijraad zal een urgentieprogram worden voorgelegd. Een jeugdcommissaris zal worden aangesteld. Tot ondervoorzitter van het dag. best. werd ge kozen prof. mr. C. P. M. Romme te Overveen en tot penn. mr. Fr. Teulings te Vught. Eep tweede partijsecr. zal nog worden aange steld. Arbeiders in de geteisterde gebieden Er is een wijziging gebracht in de regeling van arbeidsvoorwaarden voor werknemers, die in de geteisterde gebieden buiten hun woonplaats arbeid verrichten en gehuisvest worden. De wijzigingen zijn: 1. het kostgeld vervalt voor de gehuwden en de ongehuwde kostwinners: 2. ook ongehuwden met-kost- winners ontvangen het loon van de woon plaats; 3. bij verlof wordt het noodzakelijke aantal reisuren vergoed; 4. er is een defini tie van het begrip kostwinner opgenomen. Spellingsbesprekingen vorderen Bij de in den Haag gehouden besprekingen tusschen een Nederlandsche en een Belgische delegatie over eenheid ln de schrijfwijze van de Nederlandsche taal is volledige overeen stemming bereikt over de eigenlijke spelling, de buigings-n en de voornaamwoordelijke aanduiding. De spelling van bastaardwoorden en de spelling van geographische en historische woorden zal op een tweede in November te houden conferentie worden besproken. Ver wacht mag worden, dat van de zijde der Nederlandsche delegatie na het einde der be sprekingen bij de regeering een wetsvoorstel zal worden ingediend, dat de wijze van in voering van de schrijfwijze der Nederland sche taal regelt. De schrijfwijze zelve zal dan bij algemeenen maatregel van bestuur worden vastgesteld. FAILLISSEMENTEN. Door het verbindend worden der tweede tevens slotuitdeellngslijst ls geëindigd het faillissement van: de nalatenschap van E. D. van Wely, laatst gewoond hebbende te Bloe- mendaal, Kennemerweg no. 10. Curator Mr. P. J, Prinsen Geerligs te Haarlem. Amerikaansche Democratie Een bijzonder genre.... Over de Amerikaansche conceptie van het begrip „democratie" valt veel te schrijven, zonder dat men kans heeft, er in afzienbaien tijd over uitgepraat te raken. Deze conceptie immers biedt zoovele aspecten, politiek en maatschappelijk, dat het onmogelijk lijkt er een behoorlijke definitie van te geven. Afge zien nog van de, alom-tegenwoordige en steeds meer, als een geestelijke ramp van de eerste orde om zich heengnjpende, verwar ringen der woorden. De taal is zoo kort. zóó „practisch", zoo direct geworden, dat ieder belangrijk woord vele beteekenissen en nog meer nuancen bezit. De menschen verstaan elkaar niet altijd meer wanneer zij over „democratie" spreken. Een van mijn aardigste ervaringen in Ame rika was de volgende: In San Francisco vroeg ik een tramconducteur, dien ik nog nooit te voren gezien had. of hij mij kon zeggen hoe ik naar de Redwoods, een beroemd stuk na tuurschoon, kon komen. „Well", zei de conducteur „dat is zoo ge makkelijk niet, maar wanneer u zin hebt, mijn vrouw en ik gaan er Zondag naar toe, dan kunnen wij samen gaan en dan zal ik u komen halen." Ik gaf den vriendeiijken tram conducteur mijn adres en Zondagmorgen stond hij voor de deur van mijn huis, met vrouw, en auto. En zoo reden wij in de glan zende Ford van den tramconducteur naar het houten villatje van den tramconducteur, dat midden in de Redwoods aan den grooteii vijver lag, op-welken vijver wij, met de mo torboot van den tramconducteur, heerlijk hebben rondgevaren. Wanneer dit democratie heet. dan ls Noord- Amerika een zeer democratisch land. En op dit aspect doorgaand is de Amerikaansche democratie een verrukkelijke levensvorm. Geschoolde arbeiders, die deze voorwaarde moet daarbij vermeld worden werk heb ben. hebben nergens ter wereld een hoogcren levensstandaard bereikt. Daargelaten of dit democratie is. plelzierig is het zeker, zoowel voor den betreffenden arbeider als voor het land, waar de arbei dersbevolking in de meerderheid Is. Ander zijds heeft deze democratie niets met socia lisme en alles met kapitalisme gemeen en dan waarlijk niet met een verlicht soort ka pitalisme. doch met precies hetzelfde kapi talisme dat wijlen mijn grootvader beleed. Zoo is ook het kapitalisme van het Ameri kaansche vakvereenigingswezen niet veel de mocratischer dan de gildentijd. Wie niet georganiseerd is verspeelt min of meer het recht op arbeid en eten. En mis schien gelooft een Nederlandsche democraat mij niet. maar het is echt waar: tallooze vak- vereenigingen (dragers der democratie, niet waar?) zijn alléén voor blanken toegankelijk. Negers kunnen daar met geen mogelijkheid lid van worden. Negers kunnen in heel Amerika alleen maar m een neger-hotel logeeren. Negers kunnen in heel Amerika alleen maar in de negerbuurten of Sn speciale neger-flatgebouwen wonen. Negers kunnen in heel Amerika alleen in treincompartimenten voor negers reizen. En op alle stations in heel Amerika zijn aparte toiletgelegenheaen voor „Coloured people". Ik ben dit stukje met een onvergetelijke kleine herinnering aan een tramconducteur in San Francisco begonnen. Ik zal het beëindigen met een andere on vergetelijke kleine herinnering. In Juni 1944 stond ik op mijn trein te wach ten in het station van de groote stad Miami (Florida). Drie marine-officieren wandelden op het zelfde perron. Drie vrij-hooge marine officieren: medici. Alle drie gingen zij naar het toilet: de twee blanke doktoren naar het toilet links en de neger-dokter naar het tollet met het bordje „Coloured" erboven. En ik vermoed dat die eene dokter anders denkt over de Amerikaansche democratie dan die tramconducteur. Mr. E. ELIAS. Weer Radiobelasting Niet hooger dan f 12.- per jaar Een Koninklijk Besluit is verschenen waar bij is bepaald, dat met ingang van een nader te bepalen datum voor het aanwezig hebben van een radio-ontvangtoestel, aan het staats bedrijf der P.T.T. een periodieke vergoeding verschuldigd is. welke dient ter bestrijding van de exploitatiekosten van den omroep. De minister van binnenlandsche zaken stelt het bedrag dier vergoeding vast, welke f 12 per jaar niet mag overschrijden. Overtreding van de voorschriften wordt gestraft met hechtenis van maximaal 6 maanden of geldboete van maximaal 1000 gulden. Vrij redelijke groentenvoorziening Ofschoon de oogst van sommige tuinbouw- gewassen. zóoals bewaarkool, veel te wen- schen overlaat, verwacht men toch. dat in den komenden winter de groentevoorziening vrij redelijk zal zijn, wanneer het publiek zijn eischen niet te hoog stelt. Vooral, om dat de geheele voedselvoorziening ten op zichte van den vorigen winter verbeterd is en dus de groente niet zoo'n belangrijke plaats inneemt als toen het geval was. Bo vendien staan er nog hoeveelheden gezou ten groenten ter beschikking. Wanneer de strenge nachtvorsten voorloo pig uitblijven zullen de te velde staande late herfstgroenten nog geruimen tijd geoogst kunnen worden. Voor export worden geen groenten en ook geen fruit ter beschikking gesteld, zoolang niet op eenigszins voldoende wijze in de behoefte van eigen land is voor zien. Textiel uitsluitend op geldige bonnen Het Centraal Distributie Kantoor ves tigt er de aandacht op, dat het koopen en verkoopen van textielgoederen op bonnen der textielkaart niet geoorloofd is, zoo lang deze bonnen nog niet door middel van een perspublicatie geldig zijn ver klaard. Tegen hen, die zich hieraan niet houden zullen strenge maatregelen geno men worden.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 2