Toestand op Java verbetert Huishoudelijk Werk De Pax VL 68 onthult een drama der zee Fransche volk steunt De Gaulle lOo Jaargang Xo. 18159 I I 1 T 1 V» 1 T V* "J" Maandag 22 October 1»« Bureaux: Kennemerlaan 154. I III II I I M V M I V M III Uitgave van de stichting jjmuiden - Telefoon 5437 Voorlichting te Haarlem. a c Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Te Haarlem. Gr. Houtstr. 93 Abonnementen: p.week 31 cl. Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom per kwartaa! 4. Hef ^|A minister Drees' radio-rede over het tekort aan verpleegsters in ziekenhui- gen en sanatoria, dat tengevolge heeft dat jer veel bedden ongebruikt moeten blijven len een aantal patiënten niet opgenomen lean worden, is heel wat over dit onder werp te berde gebracht. Er is op aange drongen, dat meer meisjes zich als leer ling-verpleegster zouden aanmelden. Hier jn Haarlem, waar het tekort zich vooral jn het St, Elisabeths Gasthuis doet gevoe len, heeft nu de waarnemende directeur van den Geneeskundigen Dienst, dr. Boon- gaayer, ons medegedeeld dat aan leerlin gen geen gebrek is. Er bestaat wel een bijpend tekort aan gediplomeerde ver pleegsters, omdat velen van haar ontslag lebben genomen en andere betrekkingen kijn gaan vervullen. Het zou te wensc'nen feijn dat zij terugkeerden. Maar aangezien voldoende leerlingen een opleiding volgen k tc verwachten, dat er over een a twee paar geen gebrek aan gediplomeerden keer zal zyn. Dr. Boonzaayer heeft nog een ander te- tort genoemd. De ziekenhuizen beschik- :en niet meer over genoeg vrouwen en neisjes voor huishoudelijk werk. Daar- loor komt het. dat de zusters nu dit werk rbij moeten doen. Het.is onverklaarbaar, eg: de dokter, dat er geen voldoende per- oneel voor te krijgen is. Er bestaat een loede loonregeling met een achturigen ar- leidsdag. zoodat men alle avonden vrij Een week geleden las ik in de Sunday ^iznes een artikel van Miss MacManus. de (natron (directrice) van een der grootste iekenhuizen in Londen, Guy's Hospital, ver het Engelsche tekort aan verp'leeg- ters. Er bleek uit, dat de verschijnselen |n Londen precies gelijk zijn aan die bij ns: geen gebrek aan leerling-verpleeg- ters en evenmin aan studeerenden, maar tel aan gediplomeerden, die in grooten etale verdwenen zijn om beter betaald n gemakkelijker werk te vinden. En ïoeilijkheden door gebrek aan personeel oor huishoudelijk werk, dat dientenge- o!ge ten deele door de verpleegsters ver- icht moet worden. Het is logisch dit in verband te brengen iet den dienstbodennood, die niet alleen ons land, maar ook in Engeland en ook 1 Amerika heerscht. Onze medewerker ir. Elias heeft onlangs een aanlokkelijke eschrijving gegeven van het „dienstbo- enlooze huis", dat door zijn constructie n apparatuur den huishoudelijken arbeid oozeer verlicht en dat hij vooral in Cali- irnië veelvuldig heeft aangetroffen. In .mcrika en blijkbaar ook in Engeland is icn den dienstbodennood als een blijvend erschijnsel gaan beschouwen en ik heb en indruk, dat menigeen dat ook in ons and doet. Is dat juist, dan zullen mo- erne vindingrijkheid en techniek ons kr te hulp moeten komen, om de na- eelen voor een groot deel op te heffen, ammer dat wij achterop geraakt zijn door en oorlog en nog langen tijd gebrek aan eld voor zulke vernieuwingen zullen ebben. In der jaren loop is al heel wat over en dienstbodennood geschreven en in en laatsten tijd 'heb ik weer veel motie- en hooren opsommen voor den onwil bij zoveel meisjes, om dienstbode te wor- en. Maar uit het feit, dat ook in de zie- - enhuizen en sanatoria gebrek aan huis- oudelijk personeel is, moet ik wel op- naken dat de meeste van die motieven ngegrond zijn of weinig gewicht in de chaal leggen. Gebrek aan vrije avonden er in de ziekenhuizen niet, want alle vonden zijn vrij. Als dat argument nog ïeetelde bij het werk in de gezinnen, ouden er trouwens wel dagmeisjes te rijgen zijn. En die ontbreken ook. „Las- ge mevrouwen" doen zich in de zieken- j uizen niet voor. Tenminste niet als werk- eefsters. Over eenzaamheid kan niemand r te klagen hebben. En de loonen zijn oed, Die waren overigens ook voor de ienslboden in de gezinnen al sterk ver- eterd. Het bezwaar tegen de beroeps- leeding, dat in de meeste gezinnen al ervallen was, heb ik nooit zoo erg goed egrepen als ik de onflatteuse overalls ag, waarin meisjes op vele kantoren en i magazijnen moeten werken. En de uni- irme kleedij van verpleegsters. Het bezwaar van de ondergeschiktheid jkt in het algemeen geen waarde te ebben. 95 van de arbeidende mensch- eid werkt in ondergeschikte betrekkin- 5 en en de overige 5 hebben er lange iren in moeten verkeeren, eer zij leiden- e posities in bedrijven of bij andere in- lellingen verkregen. In andere betrek ingen zijn de meisjes dan ook eveneens ndergeschikt, hetzij aan chefs of aan irectrices. M i. bewijst het geval van de ziekenhui- en dus, dat afkeer van huishoudelijk erk het groote, beslissende argument is. m de een of andere reden schijnt dit rerk als minderwaardig beschouwd te rorden, tenminste voor ongehuwden. Het uwelijk heft blijkbaar de minderwaar- igheid van dezen arbeid op. Of is men aarin slechts bereid, hem als een nood- Uikelijk kwaad te aanvaarden? Dat lijkt ibevredigend. Voor mannen is dit alles moeilijk te be- rijpen. Wij zien immers niets minder- aardigs in huishoudelijk werk. In de Dor de huisvrouwen zoo moeilijke oor- gsjaren is ons respect ervoor zelfs aan- enlijk toegenomen. Ook heeft iedere Voordat Semarang bezet was, is het nog tot ernstige gevechten gekomen tusschen de Japanners en de nationalisten. Door een vergissing kwam het ook tot een vuurgevecht tusschen de gelande Gurkha's en de Japanners. Voorts zijn de Gurkha's nog beschoten, volgens eigen bewering door de nationalisten. Deze laatsten zei den echter, dat de schoten door Japan ners waren gelost, maar deze verklaring werd door de Geallieerden zeer sceptisch ontvangen, aangezien het hoogèt onwaar schijnlijk wordt geacht, dat dc Japanners dit zouden durven. Het is nu rustig in de stad. Deze heeft echter nog wel wat door den strijd te lijden gehad. Over de geïnterneerden in het kamp Am- barawa is echter nog niets bekend. 150 Japanners zijn in de gevangenis door ex tremistische jongeren en misdadigers ge fusilleerd. Voorzoover bekend zijn drie Nederlanders in Semarang door nationa listen gedood. Van Midden Java komen nog berichten binnen, dat alle Indo-Europeanen in de kleinere gemeenten door benden worden vermoord. In de grootere gemeenten wor den zij in de gevangenissen gedreven. Deze benden zijn volgens een A.N.P.- Anetacorr. ontstaan onder' Japansche in spiratie en wijden zich nu voor het groot ste deel aan msidaden en plunderingen. Over het geheel is de toestand op Java aanmerkelijk verbeterd. Volgens Reuter is er een groeiende atmosfeer van ver trouwen onder de Indonesiërs. Op Oost-Sumatra is het betrekkelijk kalm. Men is op het oogenblik bezig met De Eerste Kamer De voorloopige Staten-Generaal Verschenen is het eindverslag van de Eeerste Kamer over het ontwerp van wet houdende regelen omtrent de voorloopige Staten-Generaal. Eenige leden duchtten, dat de regeering door technische moeilijkheden haar toe zegging. de verkiezing vóór den 30sten April 1946 uit te schrijven, niet zal kunnen nakomen. De volledige uitslagen der Zondag ge houden Fransche verkiezingen voor een constitueerende vergadering zijn, voor zoover zy betrekking hebben op het Fran sche moederland, voor de 522 zetels: Communisten 142; M.R.P. (Mouvement Républicain Populaire van de Gaulle) 140; S.F.I.O. (socialisten) 133; U.R.D. (Union Républicaine Démocratique) 26; Radicaal- Socialisten 19; Entente Républicaine 12; Union Démocratique Socialiste de Résis- tance 10; Alliance Démocratique 10; Mou vement Unifié de Reneissanee Frangaise 6; Onafhankelijke Republikeinen 24. Twintig millioen Franschen namen gis teren deel aan de grootste verkiezing, die ooit in Frankrijk is gehouden. De lijsten omvatten 24 millioen kiezers, van wie de vrouwen, ten getale van 13 millioen, voor het eerst aan de Fransche verkiezingen meededen. Een overweldigende meerderheid heeft „ja" geantwoord op de eerste vraag van het referendum, „Wilt U dat de volksver tegenwoordiging, die vandaag wordt ge kozen, de grondwet zal herzien?" De twee de vraag was of de volksvertegenwoor diging beperkte bevoegdheden zal heb ben. De communisten hadden als pa rool uitgegeven, dat het referendum ^net „Ja-neen" moest worden beantwoord en dat de katholieke M.R.P., de partij van Bidault, die achter De Gaulle staat, de vijand no. 1 was, die tot eiken prijs dien de te worden verslagen. Deze campagne is op een nederlaag uitgeloopen, zoo schryït een Fransch blad. De uitslag van het referendum, waar- Jaarvergadering Figee. In de op 20 October j.l. gehouden jaarlijk- sche algemeene vergadering van aandeelhou ders der N.V. Haarl. Machinefabriek v.h. Gebr. Figee werden jaarverslag, balans en verlies- en winstrekening over het boekjaar 1944 goedgekeurd. Tot commissarissen wer den benoemd de heeren J. Hudig, lid der fir ma Hudig''& Veder te Rotterdam en dr. ir. W. J. Muller, hoofdingenieur van de N.V. Kon. Paketvaart Mij. te Amsterdam. man altijd veel ontzag gehad voor een be langrijk deel van het huishoudelijk werk, namelijk de kookkunst. Er zijn tamelijk veel mannen, die er een voorliefde voor hebben en er zich zelf met succes op toe leggen. De meest begaafden onder hen vindt men in het beroep van kok en van een koksnood heb ik nooit iets vernomen. Zoo blijft dan de vrouwelijke afkeer van huishoudelijk werk-als-zoodanig, waar en onder welke omstandigheden het ook verricht wordt, een voor ons moeilijk verklaarbare zaak. Wat. er voor minder waardigs in schuilt is duister. Maar wij zullen het verschijnsel moeten aanvaar den. Wij evenals de huisvrouwen, voor wie het erger is. Nadert de tijd, waarin man nen dit werk in vele gevallen zullen overnemen? Voor de ziekenhuizen lijkt het de goede oplossing. R. P. de evacuatie der burger-geïnterneerden uit het vrouwenkamp Pamienke en het mannenkamp Si Ringo Ringo, beide nabij Rantau Prapat gelegen, naar Medan. De Japansche capitulatie op Sumatra zou heden officieel geschieden. Christ ison. Volgens een officieele mededeeling uit Kandy op Ceylon is generaal Christison niet gemachtigd zich te mengen in aange legenheden van internen politieken aard, Ned.-Indië betreffende. Bij de botsingen tusschen Jappen en Indonesiërs op Java zijn tot nu enkele honderden dooden gevallen. In Semarang alleen reeds ruim 500. In Batavia zijn heden 13 plunderaars neergeschoten. Volgens mededeeling van Ass. Press waren op 18 Oct. 5000 man Nederlandsche troepen op Java aangekomen. Han van Meegeren Wij hebben reeds gemeld dat Han van Meegeren terwijl hij in hechtenis was. in twee maanden zijn nieuwe „Vermeer", de zevende. ..Christus in den Tempel" vol tooid heeft. Deskundigen die het gezien hebben vinden het een zeer goed werk. In drukwekkend ls de nabootsing van het craquelé, dat het schilderij een oud ca chet geeft. Het A. N P meldt thans dat van Mee geren. nadat hij onder strenge controle zijn 7de Vermeer voltooid had. in vrijheid ge steld is. Hij wordt evenwel bewaakt door een jonge athleet. maar dat dient meer voor zijn bescherming tegen de nieuwsgierige buitenwereld. Het proces tegen van Meegeren zal in Mei 1946 plaats hebben Hij deelde mede over tuigd te zijn. dat hij door het nu onder controle gemaakte schilderij, bewezen heeft dat hU ln staat is zulke werken in ouden trant te maken. Op de vraag of de schilder ook in staat zal zijn een anderen meester te imiteeren, b.v. Frans Hals of Rembrandt, antwoordde hij bevestigend. „Natuurlijk zou ik eerst geruimen tijd een speciale studie van dit werk moeten maken." zelde hij. „maar als dat gebeurd ls. zou het my ongetwyfeld ge lukken. Ik heb uit de vijf grootste meesters die ik ken. Da Vinci. Angelo, Hals. Rem brandt en Vermeer, den laatsten gekozen, ik had ook een ander kunnen kiezen. voor 19 millioen stemmen zijn uitgebracht luidt als volgt: lc vraag (nieuwe consti tutie): 18.901.808 stemmen voor, 840.884 stemmen tegen. 2e vraag (volmachten voor de regcering, dus beperkte bevoegdheden der volksvertegenwoordiging 13.224.753 stemmen voor, 6.613.653 stemmen tegen. Vooraanstaande personen onder.de ge kozenen zijn Daladier (radicaal) te Avig non, Herriot (radicaal) te Lyon, de min. van Luchtvaart Tillon (comm.) in het Seine-dep., Vaindroux (M.R.P.), een zwa ger van De Gaulle, te Calais. woord is aan.... Voltaire: De vrijheid is de ge zondheid der ziel. Weinig menschen hebben deze gezondheid geheel en on veranderlijk.' IJMUIDEN Geen staking in het baggerbedrijf Regeering kwam' tusschenbeide Zooals wij reeds hebben gemeld, hadden de arbeiders, werkzaam bij het bagger bedrijf te IJmuiden, in principe besloten, tn staking te gaan. indien aan hunne wei>- schen inzake loonsverhooging niet werd voldaan. Op dit principieele besluit tot staking, welk besluit een uitvloeisel was van een landelijke actre, is echter geen staking gevolgd. Het werk in IJmuiden heeft hoogstens een paar uur gestagneerd. Dat het niet tot een landelijke sta king is gekomen, moet worden toege schreven aan het optreden van de re- gecring, welke tegen eiken prijs een stilstand in het baggerbedrijf wilde voorkomen, omdat daarbij ook het werk op Walcheren betrokken was. Het schijnt, dat de tusschenkomst van 1 <le regeering niet het minst het gevolg is geweest van pressie, uitgeoefend van den kant der Engelrche regeering, wier troetelkind het eiland Walcheren is, om begrijpelijke redenen. Naar wij vernemen, heeft men van werknemerszijde deze zware verantwoor ding niet op zich durven nemen, wetende welke noodlottige gevolgen stilstand van de werkzaamheden op Walcheren met zich mee zou brengen. Van de zijde der organisatie-besturen is ook op doorwerken aangedrongen. De regeering heeft toege zegd, bij de komende onderhandelingen rekening te zullen houden met de wen- schen der arbeiders. Deze onderhande lingen zullen zoo spoedig mogelijk plaats hebben. Honderd last haring in drie reizen. De motorlogger Martenshoek IJM 268, die j.l. Zaterdagmidadg voor de vierde reis ter haringvisscherij is uitgevaren, heeft zijn eerste drie reizen gemaakt in vijf weken tijds. Schipper Van Duin heeft in deze drie reizen meer dan 100 last of 1600 kantjes haring aangevoerd. Dit is weer een nieuw haringrecord. Nog 9 loggers ter trawlvisscherij Van de Katwijksche loggers nemen nog negen aan de trawlvisscherij deel. Twee liggen nog in Amsterdam in reparatie. Stoomlogger SCH 161 op mijn geloopen - Tien Slachtoffers Dc bemanning van den Zaterdagmor- morgen in IJmuiden binnengekomen stoomtrawler Pax VL 68 heeft de zee een geheim ontfutseld, waarbjj het toeval een groote rol heeft gespeeld. Het gebeurde heeft geleid tot de ont dekking van een ernstige scheepsramp waarbij tien visschcrs, opvarenden van den stoomlogger SCH 161 met hun schip ten onder zyn gegaan, haast in het gezicht van de veilige haven. De schipper van den Vlaardingschen stoomtrawler heeft omtrent het gebeurde verteld, dat zijn schip Maandag 15 Oct. evenals de SCH 161 van IJmuiden naar de visscherij vertrok. Na tot j.l. Vrijdag te hebben gevischt, besloot de schipper thuiswaarts te stoomen om voor de Zater- dagnaoht binnen te zijn. Men rekende aan boord van den Vlaardinger trawler, onge veer 7 uur Zaterdagmorgen binnen te kunnen zijn Bij het aanbreken van den dag kwam echter een dikke mist opzetten. Hierdoor moest vaart worden geminderd, om dan desnoods heden (Maandag) te markten. Ongeveer 9 uur Zaterdagmorgen trok de mist op. Stoomende in de richting van IJmuiden ontdekten de opvarenden iets ten Zuiden van Kamperduin, niet ver van de kust een wrak, dat grooten- deels boven water uitstak. Men had dit wrak daar tevoren niet opgemerkt en zoodoende besloot de schipper van de Pax wat bij te draaien. Voortdurend loo- dende werd op het wrak toegestoomd. Het bleek dat de voormast van het wrak gebro ken was. Dekdeelen staken recht omhoog boven het water uit, eveneens een deel van den schoorsteen. Verder dreef de scheepsboot in de nabijheid rond. Aan den schoorsteen herkende men aan boord van de Pax in het wrak den stoom logger SCH 161, die met tien man aan boord was uitgevaren. Van de bemanning werd geen spoor gevonden, zoodat aange nomen moet worden, dat allen om het leven zyn gekomen. Vermoed wordt, dat het schip op een drijvende mijn is geloopen. Het wrak stond op drie vaam water aan den grond. Door dit ernstige ongeval worden tien gezinnen in rouw gedompeld. Van de 10 opvarenden waren 9 gehuwd en één on gehuwd. Dé SCH 161 behoorde tot de nieuwste kustbooten. Het schip had vorigen Maan dag IJmuiden in de beste conditie ver laten. Nader vernemen wij omtrent deze ern stige scheepsramp, dat aanwijzingen be staan, dat de logger op een magnetische mijn is geloopen. Zooals gezegd, bestond de bemanning uit tien man, waarvan 7 gehuwden en 1 ongehuwde uit Schevenin- gen en twee man machinekamerpersoneel. beiden gehuwd, afkomstig uit Vlaardin- gen. De schipper was A. Rog, die voor één reis was meegegaan ter vervanging van schipper A. Taal, wiens broer als stuur man tot de slachtoffers behoort. Bij helder weer kan men het schip van het strand af waarnemen. De namen van de opvarenden der SCH 161 luiden als volgt: W. Rog, schipper; De Kraa, stuurman; D. van Duivenbode, kok; W. Roos, matroos; A. van der Berg, matroos; A. Pronk, matroos; A. Taal. ma troos; voorts twee Vlaardingers: een ma chinist en een stoker. SANTPOORT Doodelijk verkeersongeval op den Rijksweg De 15-jarige V. wonende te Santpoort was Zaterdagmiddag ongeveer 1 uur nabij het pontveer op een vrachtauto geklom men. Nabij het kruispunt Rijksweg Hoofdstraat sprong de jongen van den *uto af, echter in de verkeerde richting. Het gevolg was, dat hij achterover tegen den grond sloeg en met het hoofd onder een der achterwielen geraakte. Een te hulp geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. _j

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 1