West-Borneo door Australiërs bezet Een werk van bari ieheid hervat Hoe verward de toestand op Java ls en hoe weinig eenheid er onder de nationalis ten is, blijkt uit een mededceling van uit Semarnng in Batavia teruggekeerde Rapwi- vertegenwoordigers, die vertelden dat zij daar besprekingen hadden gevoerd met In donesische leiders. Toen de vergadering for meel gearrangeerd was, kwamen niet min der dan 50 personen opdagen, die verklaar den. dat zij allen leiders en ten nauwste bij de republiek betrokken waren. In Semarang en Bandoeng is het momen teel rustig. De situatie te Cherïbon op W. Java ls slecht. De landingen te Soerabaja zijn uitgesteld tot 25 Oct. W. Borneo is op 36 Oct.. door een Australische macht bezet, die er de Ned. Indische wetgeving heeft her-ingevoerd. Met de Australiërs kwamen vertegenwoordigers van de Nica en een contingent gekleurde Nederlandsche troe pen onder Nederlandsche officieren. Op den weg naar Pontlanak waren door de bevol king eerebogen aangebracht. Tijdens Ja- pansche terreurperioöe waren 2000 bur gers vermoord. De leden van de plaatse lijke zelfstandigheidsbeweging hadden den dag voor de aankomst der Geallieerde troe- tegen terugkeer van het Nederlandsche pen een vreedzame demonstratie gehouden bewind. Soekarno is in Batavia teruggekeerd en heeft gezegd, erin geslaagd te zijn op W. Java het extremisme te beteugelen. Een Daily Telegraph-corr. meldt, dat er op Java informeele besprekingen zijn gehouden tus- schen de leden van de Indonesische regee ring en een gezelschap Juist uit Nederland aangekomen advocaten. De besprekingen zouden nog geen resultaten hebben opgele verd, doch in ieder geval hebben bijgedra gen tot verbetering van de algemeene situatie. De Indonesische republiek zou van plan zijn binnenkort haar eigen geld te gaan drukken. Tot concessies geneigd? De A.N.P -Aneta corr. Robert Kiek meldt: Er bestaat een toenemende neiging on der de „republikeinen" om wat betreft de oplossing van de huidige Impasse in be spreking te treden, bij voorkeur met een internationaal lichaam, het zij dat de .In donesische republiek in dit lichaam verte genwoordigd is of niet maar „zoo noo- dig direct met de betrokken partijen of Frankrij'k na de verkiezingen Dc regeering van Frankrijk, als resultaat van de recente verkiezingen, gaat zich af- teekenen en men acht het waarschijnlijk, dat het nieuwe kabinet gebaseerd zal zijn op de drie grootste partijen met zeven mi nisters elk voor de socialisten, de commu nisten en de Katholieken. De communisti sche partijleiders hebben duidelijk blijk ge geven van hun verlangen om deel te ne men aan een nieuwe regeerine. Dit werd nogmaals onderstreept in een verklaring van den secretaris van de Fransche commu nistische partij, Jacques Duclos, waarin deze zijn vreugde uitte over het succes van zijn beweging en het feit dat deze nu de groot ste politieke groepeering ln Frankrijk ls geworden, maar tevens begrip toonde voor de groote verantwoordelijkheid, die dit mee brengt. Frankrijk heeft duidelijk getoond, dat het iets nieuws wenscht, doch -evens iets. dat redelijk is. Volgens Duclos is zijn partij gekant tegen een West-Europeesch blok. daar dit verdeeldheid tusschen de geallieerden teweeg zou brengen. Over de Katholieken verklaarde hij dat samenwer king met hen niet onmogelijk geacht wordt. Wat betreft de concrete plannen van de Fransche linkervleugel deelde Duclos mede, dat er aan een programma van actie ge werkt wordt, waarin de Communisten. So cialisten en Radicalen hun algemeene be- ginsele belichaamd zullen zien. Men ver wacht een voorstel tot. het volgen van ge leide economie, maar in hoeverre de pro gressieve Katholieken bereid zijn dit te aan vaarden, is nog niet te zeggen. Hier zal dan weer van afhangen, of er een coalitie-regee ring. gebaseerd op de drie groote partijen, gevormd kan worden. „Oranje" en „N.-Amsterdam" binnenkort uit Indië terug Naar alle waarschijnlijkheid zal tegen het einde der volgende maand het Neder landsche m.s. „Oranje" in ons land aanko men met een groot aantal zieke repatriee- renden uit Ned. Oost-Indlë. In den loop van December is de „Nieuw Amsterdam" in Nederland te verwachten met weduwen en weezen aan boord. Reeds worden zoowel te Rotterdam als te Amsterdam de noodige maatregelen ge troffen om een goede ontvangst te waar borgen. Voor de eerste ontvangst zal in de hoofdstad het Victoria-hotel worden in gericht. Te Rotterdam staat het hotel At lanta ter beschikking. De scheepvaart Engeland-Nederland De Daily Mail geeft het volgende be richt: Henri Armstrong, general mana ger van de Tyne-Tees Scheepvaart Mij. zeide. dat geen enkel schip van zijn maatschappij door het ministerie voor oorlogstransport was vrijgegeven. Tengevolge van de regeeringsrestricties op de scheepvaart krijgen de Nederland sche schepen het monopolie voor de vaart tusschen de Tyne en de havens Amster dam. Rotterdam en Dordrecht, welke vroeger in Engelsche handen was. Alle exportgoederen naar Nederland worden door Nederlandsche schepen gevaren, al dus de heer Armstrong. Indien wij de vaart niet mogen hervatten, zal deze ge heel in handen der Nederlanders komen. Bij informatie te bevoegder plaatse bleek, dat van een maatregel als boven bedoeld in on6 land niets bekend is. partij". Aldus kan de huidige gemoedsge steldheid in de leidende kringen der Indo nesische „republikeinen" het best worden samengevat. Deze stemming valt bijzonder op onder de meer prominente leden van het „Werk comité" van het „Centraal Nationaal Co mité" Zoo dit comité eenige tendenz heeft, dan ls het minder extremistisch dan het Kabinet. Enkele „republikeinsche" kringen zijn de meening toegedaan, dat indien Soekarno zou beseffen, dat hy op dit oogenbllk voor de partij niet langer een creditpost is. hij voldoende vaderlander zou zijn om zich vrijwillig terug tc trekken. Op mijn vraag of deze kwestie hem al was voorgelegd, werd mi)ten antwoord gegeven: „Niet officieel". Bovenstaande uiteenzetting geeft uiter aard een zeer vereenvoudigd beeld, nade- maal er een groot aantal stroomingen en onderstroomingen bestaan binnen het re publikeinsche kabinet", de „regeering" en do partij. Maar men kan niet ontkomen aan den indruk, dat onbaatzuchtige nationalisten meer en meer verlangen naar een spoedige oplossing. Zij zouden wellicht zelfs zoo ver gaan, dat zy den rupublikelnschen regee- rlngsvorm vaorwel zouden zeggen, wanneer aan hun eischen om zelfbestuur tegemoet gekomen zou worden. Gifhandel Een nieuwe actie tegen zwarte handelaars „Het Vrije Volk" meldt: De regeering be reidt op het oogenbllk een forsehe cam pagne voor, die waarschijnlijk over een dag of veertien effectief zal worden en die be doelt. den zwarten handel den kop in te drukken. Het is, nu de geldzuivering achter den rug is, de regeering thans ernst en de vooruitzichten van de zwarte handelaren zjjn niet bjjster rooskleurig. Aan de uitwer king van de campagne wordt dezer dagen de laatste hand gelegd. Men beoogt de uitdruk king „zwarte handel" te laten verdwijnen In het vervolg zal niet meer gesproken wor den van zwarten handel, maar van gifhandel. Ieder, die met het sehoone geld vuile dingen doet, maakt zich schuldig aan gifhandel. FAILLISSEMENT. De Haarlemsche Rechtbank heeft in staat van faillissement verklaard: Frede- rik van Yperen, grossier in rookartikelen, wonende te Haarlem, Lorentzkade 198, handelende onder den naam Handels onderneming „Ypho". Curator Mr. A. Beets te Haarlem. Rechter-Commissaris in bovengenoemd faillissement Mr. J. H. H. Hülsmann te Haarlem. UITBREIDING VAN ONS DAGEUJKSCH MENU Wij eten niet alleen béter, maar wij krijgen ook wat meer afwisseling. De huisvrouwen kunnen weer, als vroeger, den maaltijd laten beginnen met een. krachtig bord goede soeji. Dc firma Honig, wier vermicellifabriek jiu weer volop draait, begint met de aflevering van haar reeds jarenlang bekende ver- micellisoep, die niet alleen vermicelli bevat, maar letterlijk alles, wat ver der voor een smakelijk bord soep noodig te. Nu de slager nog maar .sporadisch „soepbeenen" kan leveren, zijn het wéér de Honlg's Fabrieken, die uitkomst J 'brengen! Door den Minister van Justitie is in zijn radiorede van j.l. Vrijdag al medegedeeld, dat het de bedoeling is dat politieke delin quenten die blijken onschuldig gevangen te I zitten of zich te hebben schuldig gemaakt aan lichte vergrijpen, zoo spoedig mogelijk I vrij worden gelaten. Naast de onlangs opgerichte „Stichting toe- I zicht politieke delinquenten", welke gesub- I sidieerd wordt door het rijk, komt er een vereeniging tot steun dezer stichting. De stichting heeft als doel het bevorderen van de terugschakeling der in vrijheid gestelde politieke gevangenen in de vrije maat schappij. Over de in aanmerking komende personen kan een rapport worden opgemaakt, waarna de procureurs-fiscaal beslissen over de vrijlating. De stichitng stelt zich ook voor. doorgangs kampen op te richten* waar de vrijgelatenen eerst worden ondergebracht, want als eerste voorwaarde voor het terugbrengen dezer menschen in de maatschappij geldt, dat zij I onderdak moeten hebben en middelen van bestaan. Hebben zij die niet, dan blijven zij I in de omgeving van het kamp werken. Som- I mige vroegere werkverschaffingskampen zullen hiervoor in gebruik gesteld worden. Gaan dan na den kamptijd (voor sommigen j zal die enkele dagen, voor anderen maan- I den duren) de ex-gevangenen huns weegs, dan kunnen zij nog gedurende zes jaren I onder toezicht gesteld worden. De brandweer te Bloemendaal Aan den heer Joh. Meeuwig is, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als eomman- dant der brandweer te Bloemendaal. mooi getimbreerde altstem van grooten om vang, in alle registers welluidend; Henk Noort bezit een mooi tenorgeluid. Holt- haus' tongvaardigheid noemde lk reeds; zijn stemkwaliteiten zijn ook uitstekend. Frag menten uit werken van Verdi, Rossini, We ber, St. Saëns, Puccini, Beethoven, Mozart, e.a. werden voorgedragen, alle uitstekend begeleid door den pianist Joan Giesen, die terecht in de bijvalsbetuigingen deelde. K. de Jong. Elisabeth Everts Een jonge pianiste trad Zondagnamiddag I in de turnzaal van het Gem. Concertgebouw te Haarlem op, en begon met Bach's Partita in C mineur. Een aantal consequent volge houden nancueeringen in de Sinfonia moclw I ten nog ongewenscht schijnen; al spoedig be_ merkten we dat hier een klaviertalent speel- i de. De absolute zekerheid en de duidelijk-* heid der stemvoeringen, ook in het zeer las tige Capriccio troffen. Bij Schumann's Da- vidsbündlertanze groeide de waardeering tot bewondering. Florestan en Eusebius, de twee gefingeerde namen, waarmede Schumann de onstuimige en de poëtisch-droomende zijden zijner natuur aanduidde, stonden als levend vöor ons. Welk een tempereftnent, welk een i poëzie in deze voordracht en welk een feü- looze techniek; welk een rythme, welk een prachtig pedaalgebruik! Dit was spel van I den eersten rang. De verdere vertolkingen van Elisabeth Everts bevestigden dit: een, Elegie, en een Etude van S. Bortkiewicz, I waarvan de eerste een versmelting van List'z I Concertetude in des met Rachmaninoff's stijl t gelijkt, vervolgens de iets te breed uitgeme ten Etude op 25 no. 7 van Chopin en diens eerste Ballade, die werkelijk fascmeerend klonk. Dat was voortreffelijk, meer nog: dat I was geweldig en grootsch. Het spel dezer raspianiste is geen sehoone I toekomstbelofte meer: de vervulling is er I reeds in allen deele. Mogen velen er van genieten! K. de Jong. I Miilionair tegen wil en dank Ook de geheelonthouderstooneelveree- niging Nieuw Leven heeft als tegenwicht I tegen de ei lenden en beslommeringen van dezen tijd haar kunstlievende leden een vroolijken avond willen bezorgen. Zij heeft dit doel ruimschoots bereikt met de bekende Amerikaansche klucht, welke door Jaap van de Poll voor de Nederland sche vertooning is bewerkt. Alles draait in deze zotternij om den hoofdpersoon, die in deze voorstelling zich duchtig van zijn taak heeft gekweten. Het oolijk-Iaco- nieke in zijn spel hield den lach er onver poosd in, en de figuren welke het milieu I van het slachtoffer van een zonderling I testament vormden, steunden hem naar behooren. Aan de regie was goede zorg I besteed en zelfs had men de bankbiljet ten, waarvan ook het publiek kwistig zijn' j deel kreeg, nog dienstbaar weten te ma- ken voor de propaganda. H. G. CANNEGI ETER. Ned. Chr. Grafische Bond In de ledenvergadering van de afd. Haarlem van den Ned. Chr. Grafischen I Bond werd het bestuur samengesteld uit de volgende heeren: voorzitter D. A. J. Spek, secretaris J. Piso, penningmeester J. C. Allard. mej. Burger en de heeren J. H. Dam, G. H. N. Germans, J. H. Kruyt en J. A. Labeur. „Meer en Bosch" bergt reeds weer 150 patiënten Dinsdagmiddag werd in de kapel „Irene" van „Meer en Bosch" te Heemstede de her vatting van het werk der Chr. Ver. voor de verpleging van lijders aan vallende ziekten met een feestelijke bijeenkomst gevierd. Ver schillende autoriteiten waaronder de Com missaris der Koningin dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. Jhr. J. P. W. van Doom, burgemeester van Heemstede en talrijke ver tegenwoordigers van kerken en instellingen waren hierbij aanwezig. De voorzitter, de heer H. J. Voors consta teerde tot zijn vreugde, dat het bestuur weer meester was op eigen terrein en dat dus het alom bekende medische zendingswerk door de vereeniging kon worden hervat. Ds. J. C. van Dijk uit Bloemendaal, oud-voorzitter, belichtte hierna de nauwe verbondenheid van het vereenigingswerk met het Christe lijke barmhartigheidsstreven. In trouw aan het Evangelie hebben wij onzen plicht ge daan en moesten wij onzen plicht doen zoo lang dit maar mogelijk was, zeide spr. De directeur-geneesheer, Dr. B. C. Lede- boer gaf hierna een gelrouw verslag van de gebeurtenissen in de laatste 3 jaar. Spr. memoreerde dat volgens een internationale enquête in 1939 over de zorg voor epileptici Nederland en de Chr. Ver. voor de verple ging van lijders aan vallende ziekte boven aan stond. In ons land lette ieder op de reactie, die de greep van N.S.B.-functiona- rissen naar de leiding dezer inrichting zou veroorzaken. Na veel strijd moest het bestuur dit bolwerk van nationale vrijheidszin prijsgeven, waarna alle medewerkers ontslag namen. De weigering, de zorg voor epileptici over te laten aan bovendien ondeskundige nazi-ideologen was van princi pieel belang. Toegeven ware verraad ge weest aan de Christelijke Charitas. Voor de patiënten, die geevacueerd werden werkte voortaan een nazorgdienst. Dr. Ledeboer rekende in de toekomst op veler hulp om de groote toekomstplannen den bouw van een moderne kliniek nieuwe gebouwen te Heemstede, meer consultatie-bureaux te verwezenlijken. Helaas heeft men de plan nen voor het stichten van een kliniek op den hoek Hazepaterslaan-Dreef te Haarlem, wel- Een spaarpot van Aardappelen Voor wintervoorraad Het ministerie van Landbouw, Vissche- rij en Voedselvoorziening deelt mede, dat het in het voornemen ligt, aan de con sumenten gelegenheid te geven, een win teropslag van aardappelen te vormen. Te beginnen met de volgende week zal, wanneer bijzondere omstandigheden dit niet verhinderen, het rantsoen aardappe len voor personen van 4 jaar en ouder ge durende een aantal weken met 1 kg. wor den verhoogd. De bedoeling is, dat dit extra kilogram gereserveerd wordt als kleine winter voorraad, waaruit zal kunnen worden ge put, wanneer het in de a.s. wintermaan den door sneeuw of vorst tijdelijk niet mogelijk zou zijn, het normale aardappel- rantsoen te verstrekken. Het verdient aanbevéling, zoolang het verstrekte voor schot niet behoeft te worden aangespro ken, dit steeds uit het normale rantsoen te ververschen. Als de periode, waarin de aanvoer ge stremd zou kunnen worden, voorbij is, zal deze voorraad geleidelijk worden ver rekend, door wekelijks 1 kg. op het rant soen in te houden, tenzij door aanwijzing van een lager rantsoen gedurende de winterperiode deze voorraad reeds geheel of gedeeltelijk is verrekend. Zwarte straathandelaren In Amsterdam wordt thans streng op getreden tegen zwarte straathandelaars die tabak, vloei en sigaretten verhande len. Bij betrapping worden zij in hech tenis gezet en binnen 4 dagen komen zij voor den economischen rechter. Deze legde gevangenisstraffen op varieerende van 14 dagen tot 2 maanden. Alle veroor deelden werden direct gevangen genomen. Gezondheidstoestand Prins Bernhard De gezondheidstoestand van Prins Bernhard, die lijdende was aan longontsteking, is thans zeer bevredigend. z. K. H. zal nog eenige dagen zijn kamers moeten houden. ke vlak vóór het uitbreken van den oorlog voltooid waren, moeten laten varen. Jhr. J. P. W. van Doorn achtte zich ge- lukig dal Heemstede de zetel der vereeni ging was. Hij zegde ook voor de toekomst zijn volle medewerking toe. Ds. A. C. van Uchelen gewaagde van de wederzij dsche hulp tusschen de Vereen, en den Ned. Bond v. Diaconessen- huizen. Ds. G. A. Barger te Heemstede ge tuigde van het medeleven der Ned. Herv. Synode. Dr. Barnhoorn, vertegenwoordiger van Medisch Contact wees op het belang van de door de Chr. Ver. aangenomen houding tegenover den bezetter voor het illegale art- senverzet. Nog andere sprekers herinnerden aan de Macht van het Kleine; vele kleine gaven hebben toch samen dit groote werk tot stand gebracht. De voorzitter eindigde met te zeggen dat het bestuur thans vol vertrouwen aan den slag ging en geen moeite zou vreezen. Men hoopt vóór den winter nog 400 patiënten er zijn er nu reeds 150 in de inrichting te hebben opgenomen. Voor dezen arbeid en voor de uitbreidingen in de toekomst is veel geld noodig, waartoe spr. een beroep om steun deed op particulieren en overheid. Na afloop dezer bijeenkomst werd nog een receptie gehouden. De geroofde Kunst Terugkomst van 26 Meesterwerken Heden zal de eerste zending schilder stukken welke gedurende de Duitsche bezetting, in vijandelijk bezit is geraakt, aan de Nederlandsche regeering worden overgedragen. Deze plechtigheid zal plaatsvinden in het Rijksmuseum te Am sterdam. Het betreft hier de overdracht van 26 schilderstukken uit particulier eigendom, welke onder de geroofde bezittingen van Hitier en Goering zijn aangetroffen, en welke door het persoonlijk toedoen van generaal Eisenhower aan Nederland wor den teruggeschonken. Onder deze 26 kunstwerken zijn schil derstukken van Rembrandt (vier exem plaren, waaronder „de Pauwen"), Jan Steen, Aert van der Meer, Jan van Goyen, Terborch, Gabriel Metsu, Avercamp, Pie- ter Lastman en andere 17de-eeuwsche meesters. Muziekschool der M. t. B. d. T. LEERLINGEN UITVOERING. De uitvoering van Zaterdagnamiddag in den Stadsschouwburg bracht als gewoonlijk leer lingen van verschillenden graad van gevor derdheid. Aardig werk deden de pianoleer- Imgen van de dames Bekkers en Nederkoorn en den heer Zwaan; een zeer jong vioolleer- lingetje van den heer Althuizen toonde zeer goede stokvoering en zuiverheid. Van de voordrachten der meergevorderde planoleer lingen oogstten vooral die van Schubert's lm promptu in Es en de werkelijk uitstekend door een blinde gespeelde Sonatine van Ra- vel groot succes; dit laatste mag ook den leeraar Vincent tot bijzondere eer strekken. Allen toonden onder goede leiding te zijn, eveneens de viool-, hobo- en fluitleerlingen (de laatsten speelden een zeer aardig trio voor drie fluiterv!), resp. van de leeraren De Clerck, Stotijn en De Klerk. Goede de clamatie en verdienstelijke solozang waren het resultaat van het onderwijs van mej. Brockmann. Nieuw en een groote aanwinst bleek het voorbereidend muziekonderwijs volgens de beginselen van W. Gehrels, (zoo als dat ook aan de Volksmuziekscholen ge geven wordt), door mej. Alie Michielsen met klasjes, w.o. zeer jonge kinderen, gedemon streerd. Alles bijeengenomen een zeer geslaagde uit voering. Opera-concert. We hebben Zondagavond in de Gem. Con certzaal te Haarlem een viertal vocale so listen van de Amsterdamsche Opera zoowel in solo-voordrachten als in duetten en ter zetten gehoord. In 't algemeen kunnen al die uit hun verband genomen fragmenten, zonder enscèneering, orkest en costumee- ring en bovendien een tekstboekje, dat den inhoud zou kunnen verduidelijken, slechts gedeeltelijke voldoening schenken. Het ter zet uit Aida was dan ook ongenietbaar, te meer door de geluidsexpansies. Bij de vol gende nummers schenen de solisten en duettisten meer rekening met de acoustiek te houden. De baryton Gerard Holthaus. die i. p. v. Theo Bayle optrad verrukte door zijn radde voordracht van Rossini's beroemde Figaro-cavatlne; hij deed daarmee voor geen Italiaan onder. Ruth Horna is een krach tige sopraan, van wie 11c slechts het vooral in de hoogte sterke vibrato minder zou wenschen; Jeanne v. d, Rosière heeft een De politieke gevangenen Maatregelen tot terugschakeling" in de vrije Maatschappij

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 2