Onze Visschersvloot in oorlogstijd TffjsSplE Kort en bondig Hollandsche bollen in Albion IJmuider Trawlervloot leed groote verliezen Wij vervolgen hieronder het verhaal van den heer Arie van der Veer, waarvan het eerste deel werd gepubliceerd in ons blad van Donderdag 18 October j.l. N.S.B.-reederij bleef buiten schot. Slechts drie IJmuider trawlers, de Rijn stroom IJM 86. de Johanna IJM 107 en de Olympia IJM 111 konden buiten schot blij ven. doordat ze behoorden aan een ree- derij L. Parlevliet Nzn., die bij de Duitschers in een goed blaadje stond. De motorloggers Corn, de Boer Jr. IJM 268 en Martenshoek IJM 283 werden op het laatste moment ook nog gevorderd, doch deze konden na 5 Mei 1945 weer te ruggevoerd worden. De IJmuider vloot werd zelfs in den oorlogstijd nog met eenige schepen uit gebreid. Bijna al deze schepen vielen ten deel aan de Reederij Parlevliet. De motor- kotter Wiron 3 HD71 b.v. werd door deze reederij gehuurd en werd de IJM 221. Verder kreeg men de beschikking over een drietal Belgische kotters: de Volhar ding IJM 222. Klaus IJM 224 en Handel en Zeevaart IJM 244. Aangekocht werd de stoomtrawler Olympia IJM 111 en gehuurd de Johanna IJM 107. Deze Teederij kreeg voorts nog in exploitatie de motorlogger Sursum Corda 3 IJM 225 (ex-Mercurius KW27) van de Reederij ..Sursum Corda", welke later werd overgedaan aan de Ree derij „Dolfijn" te Katwijk en den naam kreeg van Cornelis IJsbrand Willem KW 211. Verder nog de overgebleven vloot van de Reederij N. Parlevliet te Katwijk aan Zee. bestaande uit 3 loggers en de motor- logger Yolande SCH 443 van de Reederij- Unie te Scheveningen. Slachtoffers van den oorlog. Evenals in den vorigen oorlog zijn we derom een aantal visscherijschepen het slachtoffer geworden van den oorlog ter zee. In de periode van 9 Mei 1920 tot 5 Mei 1945 zijn 7 trawlers, 1 motorlogger en 5 motorkotters van de IJmuider vloot ten onder gegaan of als vermist opgegeven. Na 5 Mei 1945 is vast komen te staan dat de stoomtrawler Beatrice IJM. 118. welke op 16 Februari 1942 van IJmuiden ter vis- scherij was vertrokken naar Engeland is overgestoken. Deze is reeds eenige malen wederom in IJmuiden aan de markt ge weest. Vóór 10 Mei 1940 waren reeds drie IJmuider trawlers ten onder gegaan. Het begon al in 1939 met de Silvain IJM 116, welke 18 November 1939 uitvoer en niet meer is teruggekeerd. In 1940 gingen de Petten IJM 49 en de Protinus IJM 85 ver loren. Toen in 1941 de z.g. nachtvisscherij werd toegestaan, gingen in dat jaar 4 trawlers verloren, waarvan 3 in één maand. De Sumatra IJM 253 vertrok op 13 Augustus naar zee en keerde'niet meer terug. Aan boord gevonden zich 11 opva renden. Op 18 Augustus werd de Derika 5 IJM 418 met bommen bestookt, waarbij 2 leden der bemanning omkwamen. De op 15 Augustus vertrokken Raaf IJM 432 met 10 man aan boord is niet meer terugge keerd, terwijl op 11 November de Vios 4 IJM 96 met bommen werd bestookt, het geen 3 menschenlevens kostte. In 1942 sin- gen 2 stoomtrawlers verloren. Op 31 Jan. de Penelope IJM 64 met. 1 en op 26 Maart de Corrie IJM 21 met 3 slachtoffers. In 1941 werd de IJmuider vloot nog verrijkt met een logger door aankoop van Kat wijk, de Herman Jacobus KW158, welke overging aan de Reederij „Sursum Corda" en gedoopt werd in Sursum Corda 4 IJM 3. Dit schip vertrok op 4 Augustus 1941 De strop om den hals „De strop om den hals" is de titel van het spannende crimineele blijspel, dat de tooneelvereeniging „Varia" binnenkort zal opvoeren. Het is geen pleidooi voor de doodstraf zooals men op het eerste gezicht vermoeden zou, integendeel. Onder den titel van „The neck in the rope" haalde dit vlotgeschreven, moderne, pittige En- gelsche spel van de hand van John von Bradley een aantal succesvolle opvoerin gen te Londen. Regisseur Wim Pauw stu deert het thans met de Varianen in. De heeren L. W. Boeree en A. H. Holtslag met mevrouw J. BoereeKarreman spe len de hoofdrollen. IJ.V.V. Stormvogels Donderdagavond houdt de IJ.V.V. Storm vogels haar maandelijkschen clubavond voor de spelers met hunne dames in Café Royal aan den Wijk aan Zeeërweg. Voor dezen avond is een speciaal programma samengesteld. Besommingen van Dinsdag Kustvisschers. IJM 226 ƒ443. IJM 245 ƒ304, IJM 241 ƒ58, UK 234 ƒ175, KW 165 74. Geen kustvisch Maandag, Dinsdag en ook heden was er geen aanvoer van kustvisch als gevolg van het ingetreden slechte weer. In den loop dezer week wordt echter weer aan voer van stoomtrawlers verwacht, daar de eerste booten na de staking vertrok ken, spoedig kunnen binnen komen. Aanvoer van haring Alhier zijn binnengekomen de haring- loggers KW 79 met 30 last, KW 9 met 53 last. KW 47 met 39 last en 50 kisten ver- eche en de KW 4 met 500 kisten versche haring. ter haringvisscherij met 14 man aan boord waarvan nooit meer iets is vernomen. De 5 kotters, welke verloren gingen zijn de Sursum Corda IJM 209, op 20 Juni 1941 gebombardeerd, geen slachtoffers. Op 13 Augustus 1942 de Vier Gebroeders IJM 203, gebombardeerd, 2 slachtoffers. De Klaus IJM 224 strandde op 11 November 1942 en ging verloren. De Volharding IJM 222 vertrok op 3 April 1943 met 4 man aan boord, ter visscherij en is niet meer bin nengekomen. Tenslotte is tijdens de uit oefening van de visscherij van Delfzijl nog verloren gegaan de Guus IJM 263. in het dagelijksch menu Fijn is het weer eens een bordje echte Honig's vermicellisoep te proeven. Dat brengt afwis seling in de maaltijden! Voor- deelig is het ook, want U hebt nu niet alleen de vermicelli, maar ook de soep op Uw bon. VELSEN Velsen-Noord herleeft Het Noordelijk deel onzer gemeente, dat door de Duitsche bezetting grondiger is verwoest dan het overige deel, met name IJmuiden en IJmuiden-Oost, heeft zich in de maanden na de bevrijding reeds in zooverre hersteld, dat van een vrij nor maal „leven" kan worden gesproken. Het begin was, als elders, moeilijk, maar naar gelang er meer vervocrs- en reisgelegenheid kwam, werden de nog be staande huizen, waarvan verscheidene nochtans ernstig beschadigd waren, be woond. Daarmede hield de opening van winkels vrijwel gelijken tred en waar daartoe gelegenheid was en is, werden en worden door gedupeerde zakenlieden noodwinkels ingericht. Thans is het zoo ver, dat de bewoners van „Noord" weer in eigen omgeving terecht kunnen om zich van het noodige te voorzien. Alleen met groote zorgen en bijzonder doorzettingsvermogen hebben de zaken lieden dit weten te bereiken. De fabrieken werken weer, voor zoover mogelijk, geheel normaal. De Papierfa briek produceert opnieuw papier, de „Plaatwellerij" lascht en monteert, de Rubberfabriek heeft afgezien van gebrek aan grondstoffen haar personeel aan den slag, de Melkinrichting „Velsen" levert sedert een week gestandaardiseerde melk, zij het dat de fabriek tot een zeer beschei den omvang is teruggebracht en over een week gaat „De Pont" weer films ver toon en. Uitgezonderd die woningen, die zooda nig beschadigd zijn, dat van spoedig her stel geen sprake is, zijn thans alle weer betrokken. Uiteraard heerscht, zooals in de geheele gemeente, ook in „Noord" een geweldig huizengebrek. Maar overigens krijgt „Noord" ook een eenigszins ander aanzien. Er wordt druk puin geruimd en vele fundeeringen zijn al- blootgelegd, vooral aan den Wijkerstraat- weg, waardoor een ruimere kijk wordt verkregen. De Wijkerstraatweg !s op nieuw de groote verkeersader tusschen Noord en Zuid, waar het pontveer, hoe wel niet den vooroorlogschen, toch een grooten stroom vervoermiddelen verwerkt. Ener brandt weer licht 's avonds! Bij het pontveer gloeien de natriumlam- pen. De verlichting van den Wijkerstraat weg, die Vrijdagavond voor de eerste maal weer dienst deed. doet weldadig aan, te meer omdat de puinbrokken op dezen weg door het verkeer ook 'savond6 ver meden kunnen worden. Er is nog slechts één ontspanningslokaal, dat van de Java-deurenfabriek, dat velen clubjes huisvesting verleent en tamelijk druk bezocht wordt. Voorts telt „Noord" thans nog maar twee kleine café's, welk aantal straks met de heropening van „De Pont" en „De Tunnel" wordt uitgebreid. Er komt dus weer leven in het puin- hoopdorp. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: P Bonekamp. d Dulnvlietstraat 126. Velsen-Noord: A. J. de Jong, z., v. d. Helststraat 6. IJmuiden. OVERLEDEN: J. Vos, 14 j-, z. v. J. Vos en A. P. Bol. Kerkweg 23, Santpoort; C. J. Klau wers, 78 j.. wed. v. J. P. Handgraaf, Wüste- Iaan 68, Santpoort. BINNENLAND Dezer dagen komt de eerste tanker „San Ubaldo" van de Bataafsche Petroleum Maatschappij, de haven van Amsterdam bin- nenloopen met 8000 liter olie. Dit is de eerste tanker die na onze bevrijding arri- Dinsdag is een landmijn, die zich bevond in een grintbalk van den spoorweg tusschen Kesteren en Hemmen, tot ontploffing geko men. Een ploegbaas werd zwaar en een weg werker werd lichtgewond. Dr. A. F. Philips, leider van de Phillps- fabrieken ls voornemens zich eind dezer week in te schepen voor de terugreis van Amerika naar het vaderland. 8 November zal het 25 jaar geleden ztjn, dat Dr. Abraham Kuyper overleed. Uit Wiesbaden wordt gemeld, dat Ne derland de uitlevering verwacht van gene raal Christiansen, Duitsch militair bevel hebber van Nederland, om hem te vervolgen als oorlogsmisdadiger, speciaal voor de gruwelen in Putten bedreven. Gistermiddag heeft op den Brusselschen weg bij Maastricht een Nederlandsche grens wachter blijkbaar per ongeluk een geweer schot laten afgaan Van drie meisjes uit een groep wandelende kostschoolkinderen werden er 2 getroffen. Zij zijn in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis overgebracht Militaire autoriteiten stellen een onder zoek in. De tentoonstelling „Kunst in Vrijheid" in het Rijksmuseum te Amsterdam is ver lengd tot 25 November. Van overheidswege wordt het publiek met grooten nadruk erop gewezen, dat het aanbeveling verdient door middel van sparen een gedeelte van het inkomen thans reeds te reserveeren, opdat men wanneer straks we derom textielgoederen aan de markt komen, ook de koopkracht bezltte om zich deze goe deren te kunnen aanschaffen. Prijzen in de Staatsloterij worden op girale rekening uitbetaald. Men kan alleen f 10 per persoon contant krijgen. BUITENLAND De drijvende kracht achter de anti- semietische actie in Polen is het onder- grondsche leger Krjova. Een toenemend aan. tal pogroms in Polen dwingt de overgeble ven 80.000 Joden te vluchten of zich te ver bergen. (U. P.) De spanning tusschen Joden en Arabie ren in Palestina duurt onverminderd voort. Er zijn opnieuw verscheidene duizenden Britsche soldaten In Haifa aangekomen (U P). De havenstaking in Singapore duurt voort. Er zijn Britsche troepen op weg om het lossen der schepen over te nemen. De staking zal echter waarschijnlijk niet lang duren. De Britsche minister van financiën. Dal ton, heeft Dinsdag de eerste na-oorlogsche begrooting ingediend. Hij verwachtte, dat het deficit voor 154346 vrijwel zou overeenko men met vorige raming, n.l. op 2300 mill, pond-st. Het kosten-niveau voor het levens onderhoud zou gehandhaafd worden, zoo noodig met staatssubsidie. Begin 1946 zal wor den begonnen met verstrekking van gezins toelagen en verhooging van ouderdomspen sioenen. Wohingbouw, opvoeding, koloniale ontwikkeling en sociale zorg zullen hooge uit gaven viagen. Er zal gestreefd worden naar begrootmgsoverschotten in de goede jaren, opdat de begrooting over een periode van eenige jaren zal sluiten. Op grond van erva ringen na den vorigen oorlog verwachtte Dalton geen surplus voor 1949 of 1950. Be lastingverlaging leek den minister met het oog op inflatie nog te gevaarlijk. Hierover zouden volgend voorjaar nadere voorstellen komen. Sanatorium te Bloemendaal Ontvangt zijn eerste patiënten Wanneer men door den hoofdingang het enorme terrein van het Provinciaal Zie kenhuis betreedt, ziet men aan den rech terkant een bordje met een rood kruisje en het opschrift Noodziekenhuis er op. Loopt men een minuut of tien in de aan geduide richting dan ziet men voor zich een groot gebouw met het bekende teeken er op Dit is het z.g. Nieuwe Gesticht, een zeer groot gebouw met een torentje in het midden. De rechtervleugel van dit gebouw is door het bestuur van het Ziekenhuis ter beschikking gesteld van het hoofdbe stuur van het Nederl. Roode Kruis om daarin een sanatorium voor t.b.c.-patiën ten ;.n te richten. Ook de Haarlemsche afdeeling van het Roode Kruis heeft haar medewerking verleend. De geneesheer-directeur der inrichting, dr. J. Muller, was, toen wij hem dezer dagen in de te midden van een schit terende omgeving gelegen inrichting be zochten, gaarne bereid, ons iets daarover te vertellen. Het nieuwe sanatorium, zoo vertelde hij ons, is feitelijk een voortzet ting van het illegale ziekenhuis te Hoofd dorp, waarvan dr. W. de Ruijter. chirurg te Haarlem, het hoofd was. Het hoofdbe stuur van het Roode Kruis nu heeft dr. De Ruijter opgedragen, het sanatorium in het bovengenoemde gebouw in te richten. Dr. de Ruijter heeft toen een werkcomité om zich heen verzameld en het is dit werk-comité inderdaad gelukt, het ge bouw in enkele maanden tijds in ie rich ten. De verbouwing was in handen van ir. J. C. Schreuder, hoofd van den teenni- schen dienst van het Nederl. Roode Kruis. Zoowel mannen als vrouwen en kinde ren zullen in het sanatorium worden op genomen. Eerst komen echter de repa- trieerenden aan de beurt. Daarvan zijn juist deze week de eerste zestig aange komen; over ongeveer drie weken komt de volgende afdeeling klaar en kunnen weer zestig worden opgenomen en daarna hoopt men elke week zestig te kunnen plaatsen, tot de 300 bedden, waarover men de beschikking heeft, bezet zijn. Dr Mul ler hoopte, in November geheel klaar te komen. De inrichting zal dan officieel ge opend worden. Bij onzen rondgang door het kolossale gebouw bleek, dat dr. Muller, toen hij zei- de, dat aan de inrichting niets gespaard wordt, niets te veel gezegd had. Alhoewel er nog overal gewerkt wordt, was er al zooveel gereed, dat men de overtuiging krijgt, dat hier een modern en uitstekend geoutilleerd sanatorium in wording is, een inrichting waar onze jongens, die door ondervoeding en slechte behandeling ziek uit Duitschland terug zijn gekomen, de eerste schrede kunnen doen op den weg naar beterschap om dan na hun kuur- tijd als gezonde menschen aan de maat schappij teruggegeven te kunnen worden. De ten Westen gelegen duinrug vormt een prachtige beschutting tegen den zeewind en de bouw is zoodanig, dat alle zalen volop zon hebben. En voor de loopende patiënten is er een schitterende gelegen heid om te wandelen. Wij lezen in de „Yorkshire Post": „Voor het eerst sedert het uitbreken van den oorlog zullen er binnenkort Holland sche bloembollen in de winkels van de Britsche eilanden te koop zijn. Twee zaken in Leeds hebben hun voorraden reeds ge kregen, maar de havenstakingen belemme ren verderen aanvoer. Ten gevolge van de beperkende bepalin gen ten aanzien van de verbouwing zijn de voorraden der Engelsche kweekers zeer ge ring. De Hollandsche bollen, die alle van goede kwaliteit zijn, kosten de helft of Op de tentoonstelling ..Kunst in Vrijheid" welke lil liet Rijksmuseum te Amsterdam wordt gehouden, zijn een drietal olieverf schilderijen van II.M. de Koningin te zien. Hierboven een reproductie van «Maneschijn in Zwitserland", geschilderd in 1912 naar studies over dit onderwerp. minder dan de helft van de Engel sche soorten. Engelsche narcissen kos ten 12 1/2 shilling tot 15 shilling per dozijn. Hollandsche narcissen van deze- Van hyacintenbollen, die nagenoeg van de Engelsche markt zijn verdwenen, is de prijs, by gelijke kwaliteit, voor de Engelsche en de Hollandsche soort resp. 3 1/2 shilling en ruim 1 shilling per stuk: van een bepaalde variëteit tulpen resp. 8 shilling en nog geen 6 shilling per dozijn; van crocussen resp. 7 shilling en 2 shilling per do*ijn. De Hollandsche bollenkweeker heeft op zijn Engelschen collega het voordeel, dat hij vry zijn catalogussen kan laten drukken, terwijl daarvoor in Engeland aan de hand van de papiervoorschriften belasting moet worden betaald Men zou dit voordeal mis schien unfair kunnen noemen, maar aan den anderen kant werden de catalogussen gebruikt om den internationalen handel te herstellen. Men heeft gezegd dat de Hollandsche bol- lenkweekers vastbesloten een poging doen, hun markt in Engeland te heroveren. Dit jaar zal echter de Invoer van bloembollen de 5000 ton, met een totale waarde van 750.000 pond sterling, niet te boven gaan." Quisling geëxecuteerd Volgens het blad „Aftenposten" zou Vid- kun Quisling, die wegens hoogverraad ter dood veroordeeld werd. in het fort Akershus aan de haven te Oslo geëxecuteerd zijn. Over dit bericht is echter nog geen offl- cieele bevestiging ontvangen. J. HULST OVERLEDEN. Te Haarlem overleed Zondagavond jJ. plotseling de heer J. Hulst, rijksontvanger werkzaam ter inspectie der rijksbelastin gen sedert Augustus 1932, toen bij van Veendam naar Haarlem werd verplaatst. Door zijn prettigen en gemoedelijken om gang met collega's en publiek, wist hij zich vele vrienden te verwerven. De be grafenis'zal geschieden Donderdag om 10 30 uur op de Algem. Begraafplaats te Heemstede.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 3