Tien strijders herdacht Amerikaansche films „Onnoodig geld uitgeven uit openbare kas is een misdaad jegens ons volk" Plechtig gebeuren Kleur van bloemen en kransen liggen nu met liefdevolle hand geschikt rond het simpele houten kruis in een grasveld bij de Sint Bavo Kathedraal te Haarlem, waar tien dapperen op 26 October 1944 voor een Duitsch vuurpeloton het leven hebben ge laten, offers voor het Nederlandsche volk. En veler gedachte is Vrijdagmiddag in die door feilen storm omjaagde kathedraal teruggegaan naar een jaar geleden, toen voor een verachtelijken S.D.-agent een tyran tien willekeurige celdeuren in de Amsterdamsche gevangenis opende en tien van Nederlands beste zonen door Duitsche kogels deed sterven. Het Koninklijk Huis geeft een voortdurend voorbeeld van mee leven met het bange lot van het Neder landsche volk, zoo zei Haarlems burge meester, de heer M. A. Reinalda. „Nu", nu de oorlog voorbij is rust op ons de taak het werk voort te zetten, waarvoor deze tien landgenooten zijn gevallen. Bij al ons werk moeten zij den geheelen dag tus- schen ons in staan". Prof. dr. J. E. de Quay schetste hoe deze plechtigheid was georganiseerd door „Je Maintiendrai", omdat twee der gefu- silleerden tot de leidende figuren uit den illegalen tijd dier organisatie behoorden, maar naast hen worden ook de acht an dere helden herdacht. Deze bijeenkomst was „een oogenblik tot inkeer, tot terug denken aan deze gefusilleerden zooals wij hen gekend, hun handdruk gevoeld, hun karakter bewonderd hebben en van een wenden tot God om te vragen, dat hun offer vruchtbaar zij voor de zaak, waar voor zij streden en stierven. Het gemeen schappelijke in deze tien levens was de dienstbaarheid aan en offerbereidheid voor het groote doel, waarvoor zij stre den: vrijheid en gerechtigheid. Hun hun kerend hart naar een bevrijd vaderland slaat niet meer, zij zijn gevallen voor het mooiste dat in ons volk leeft en den Ne- derlandschen naam in de wereld heeft groot gemaakt. Dat land, dat betere land, waarvoor zij het offer van hun leven heb ben gegeven, moeten wij opbouwen. Want hun sterven mag niet vergeefsch zijn." Nadat nog speciaal de L.O.-medewer- kers onder de gevallenen waren herdacht, werd de plechtigheid met het bidden van het Onze Vader besloten. Daarna begaf men zich naar buiten, waar de kransen en bloemstukken uit de Generaal-Majoor Kruis Chef van den Generalen Staf Het belicht uit ons vorig nummer, dat gcneraal-majoor Mr. H. J. Kruis benoemd is lot chef van den generalen staf. werd Vrij dagmiddag officieel bevestigd. De benoeming gaat in 1 November. Mr. Kruis krijgt den rang van luitenant-generaal. De minister-president heeft Vrijdagavond in zijn radiorede aan Mr. Kruis warme hulde gebracht voor zijn leiding van het Militair Gezag. Hij blijft met de waarneming van de functie van chef M. G. beiast. Vrijdagmiddag is Mr. Kruis gehuldigd door het personeel van het M. G. in Den Haag. Hem werd een door Sierke Schroder ver vaardigd portret aangeboden. De dijken op Walcheren Hebben den stormaanval doorstaan Er heeft de laatste dagen, nu het zoo stormt, hoogspanning geheexscht op Wal cheren. De ingenieurs, de arbeiders en alle bewoners van het eiland, hebben zich dag en nacht met angst en vreezen afge vraagd: zullen de kersversche dijken het houden? Men kan tot heden tevreden zijn. De drie dichtingen bij Vlissingen, West- kapelle en Veere hebben de stormkracht getrotseerd zonder schade van eenigerlei beteekenis. Bij fort Rammekens, waar het dichtingswerk nog niet voltooid is, ver oorzaakte de storm enkele kleine bescha digingen, die van weinig beteekenis zijn. Men heeft de verwachting, dat de zee wering den storm ook verder zal trotsee- ren. in en bij de Bavo-Kathedraal kerk rond het kruis werden neergelegd. Namens de Koningin legde kapitein Bühr- mann en namens het Prinselijk Paar baron van Tuyll van Serooskerken een kran6. De vele honderden trokken hierna in eerbiedige stilte langs het kruis. Tijdens de plechtige samenkomst in de kerk zong de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" 2 coupletten van het Wil helmus. het vaderlandsche karakter van den verzetstrijd accentueerend, het „Wilt heden nu treden", aangevend hoe bij den strijd tegen de Duitsehers ieder elk oogenblik bedacht moest zijn op het prijs geven van het leven en het „Ecce quomodo moritur", den herinnerenden en verma nenden terugblik op het levensoffer. Wat werd ingevoerd Van t Februari tot 13 October werd ln ons land ingevoerd: levensmiddelen 935.342 ton tabak 10 439 ton textiel 42.G38 ton leer en schoeisel 8.166 ton bouwmaterialen 2.448 ton hout 84.646 ton Proefvlucht naar Ned.-Indië Er wor<3t post meegenomen De directeur-generaal der P.T.T. maakt bekend: Op 7 November zal van regee- ringswege een proefvlucht naar Nederl.- Indië worden uitgevoerd. Het toestel ver trekt dien dag van Schiphol en zal na 4 of 5 dagen te Batavia landen. Met deze vlucht zal post voor geheel Ned.-Indië worden meegegeven. Ter verzending zijn toegelaten gewone (niet aangeteekende) brieven en briefkaar ten. Expres-bestelling is niet toegestaan. Het tarief voor de verzending met deze vlucht bedraagt voor brieven 30 cent per 10 gram en voor briefkaarten 20 cent. Alle met dit vliegtuig te vervoeren post zal te Batavia worden gelost, omtrent de wijze van doorzending van poststukken voor verdere bestemmingen in Ned.-Indië zijn geen gegevens voorhanden. Dit vervoer zal geheel afhankelijk zijn van de even tueel beschikbare vervoermiddelen daar te lande. De adresseering der poststuk ken zal in Ned.-Indië zooveel mogelijk in overeenstemming worden gebracht met het tegenwoordige adres van de geadres seerden. Spaarders blijven Spaarders Gunstige ervaring der Nuts-Spaarbank De directie der Nutsspaarbank te Haar lem deelde ons mede, dat haar erva ringen met de geldzuivering gunstig zijn. De propaganda die zij gemaakt heeft om >de spaarders op te wekken zooveel mo gelijk geld van de vrijgegeven 100 per geldkaart weer op een vrije rekening te storten heeft succes gehad. Op 2 October hadden 48010 inleggers een tegoed van 23.360.000. Tot op heden is aan 7662 inleggers 772.725 terugbe taald. Daaronder zijn ook bedragen be grepen voor het uitbetalen van loonen en andere noodzakelijke dingen waarvoor deblokkeering boven de 100 mogelijk was. 4344 inleggers hebben weer 155.454 op hun vrije rekening gestort, terwijl er bovendien weer 215 nieuwe spaarders zijn bijgekomen. Slechts 49 boekjes wer den geheel afbetaald. Het aantal inleg gers steeg dus tot 48.176. Er is nog een aantal bezitters van een geldkaart, die nog niet om hun 100 gekomen zijn. Niet alle spaarders zijn in het bezit van een geldkaart. Zij kunnen dus enkel in bijzondere gevallen over hun geblok keerd geld beschikken. Het is o.a. moge lijk als zij noodzakelijke dingen moeten koopen, bijvoorbeeld schoenen, kleeding, enz., wat niet mogelijk is uit het gewone inkomen. Men moet, als men alle beschei den bij elkaar heeft, naar de spaarbank komen, die dan de zaak kan regelen. Ook zijn gelden op te nemen bij huwelijk, geboorte en overlijden. De Radio-belasting Wordt I November ingevoerd De radio-belasting wordt 1 November a.s. ingevoerd. Het bedrag voor radio-toestellen en aansluitingen op centrales is vastgesteld op fl per maand. Mishandeling van geïnterneerde Voor den politierechter te Oud-Beyer- land heeft terecht gestaan de comman dant van het interneeringskamp te Oud- Beijerland van M. Hem werd tenlaste ge legd, dat hij den geïnterneerde D. zou hebben mishandeld, door hem met een gummistok te slaan. De kamparts, als ge tuige gehoord, verklaarde, dat hij bij den mishandelde een aantal langstrepige on- derhuidsche bloedingen op het linker schouderblad had geconstateerd. De Offi cier van Justitie eischte f 25 boete 6ubs. 10 dagen hechtenis. De uitspraak was f 20 boete subs. 5 dagen. Wat wij misten De meeste mensehen, die ik spreek ver- keeren in de veronderstelling, dat zij veel op filmgebied hebben gemist gedurende de jaren, waarin de Amerikaansche film in Nederland contrabande was. Die mees te menschen vergissen zich, zooals men zich over het algemeen vergist heef; ten opzichte van al wat er in het buitenland niet geschied is. Want de oorlog heeft in de geheele wereld zijn invloed doen gelden, een invloed die op het gebied van alles, wat kunst en cultuur betreft, remmend heeft gewerkt, behalve wellicht ten aanzien van de letterkunde en de poëzie. Cultuur en Hollywood hebben ook voor den oorlog nimmer veel aanrakingspunten gehad. Gedurende den oorlog geraakten die twee, zoo mogelijk, nog verder van elkaar verwijderd, omdat de Amerikaan sche film-makers het zich (en wellicht niet geheel ten onrechte) tot taak reken den, den menschen afleiding te bezorgen, vlucht uit de barre werkelijkheid. Nu kan men vluchten in de banaliteit, maar ook in de schoonheid. Omdat de schoon heid zeldzamer is dan de banaliteit heeft Hollywood enkele schoone en vele banale dingen voortgebracht. De banaledat waren de honder den „musicals" en „show-films", aaneen rijging, door een mager en flauw gesehie- denisje, van liedjes en dansjes. Op dit gebied was de eene film al zwakker dan de andere en met den besten wil en de vriendelijkste tegemoetkomendheid is er niemand, die ook maar eenige beschaving bezit, die ook maar eenigen norm van aanvaardbaarheid aanlegt, die zich niet doodelijk verveelt bij de honderden films, die op dit gebied zijn voortgebracht. Men zal deze naargeestige en kwasi-vroolijke rolprenten, alle geknipt naar hetzelfde poovere recept, ook wel hier te zien krij gen en telkens zal men „de grootste", „de verbluffendste" - „de rijkste" - „de duur ste" - „de vermakelijkste" en „de kost baarste" film, ooit ter wereld vervaar digd, voor zijn verveelde oogen gedraaid krijgen. Maar er is ook een vlucht in de schoon heid. Dat wij die hebben kunnen, daar voor heeft de geniale Walt Disney gezorgd. Wanneer die films in Nederland komen, moogt ge u voorbereiden op een feest voor oor, oog en hart. Ik heb er vier ge zien. Hoewel misschien een enkele aan mijn aandacht is ontsnapt, waren dit on getwijfeld de belangrijkste: Fantasia; Bambi: Dumbo en The three Caballeros. Ons huidige Haarlems Dagblad is te klein om uitvoerig over deze films te schrijven, een uitvoerigheid overigens, die terdege gerechtvaardigd zou zijn. want deze vier kleurige melodieuze, verfijn deik mag wel zeggen: film-gedich ten behooren tot het meest poëtische, dat ooit vertoond is. Over Fantasia een film die bijna twee uur duurt is heel veel te doen geweest. Klassieke muziekwerken worden erin ver beeld met Disniaansche „-poppetjes" en volgens de beeldenreeksen, die zij voor het geestesoog van Disney oproepen. Dat is dus zeer subjectief en juist muzikale menschen hebben daar hevig bezwaar tegen. Menschen die muziek kennen heb ben soms heel woedend (zooals de groote Amerikaansche journaliste Dorothy Thompson), geschreven *en gezegd dat dit de profanatie ten top gevoerd was. Maar ik, die niet zeer muzikaal ben en mil- lioenen anderen, die dat blijkbaar even min zijn, hebben van Fantasia genoten als van een reeks bizarre sprookjes, die de muziek op inderdaad fantastische wijze verbeeldden. Bambi is het fijne verhaal van het hertje zooals de Oostenrijker Felix Salten dat in zijn bekende kleine boek heeft beschreven en Dumbo is het verhaal van een jong, leelijk olifantje. Het eerste van groote liefelijkheid, het tweede van teedere hu mor. Twee prachtige sprookjes, met char mante muziek, in bewegende, rijk-gekleur de plaatjes, verteld voor de gTOote kinde ren. die wij zijn. „The Three Caballeros" !s een experi ment in dezeD zin, dat Disney naast zijn geteekende figuurtjes levende menschen op het doek brengt. Ik meen dat dit ex periment niet geslaagd is, doch dit neemt niet weg dat deze film dikwijls groot ge not is voor geest en gemoed en dat. ge haar zeker moet gaan zien. Ge zult dan kennis maken met eenige geheel nieuwe Disney-figuurtjes, waarvan de Brazi'laan- sche papegaai Joe Carioca, met zijn par mantige, dwaze oudemannetjesgezicht dierbaar en onvergetelijk blijft. Komen deze Disney-films in Nederland? Men wil zulke films hier altijd pas ver- toonen, wanneer zij in het Nederlandsch' zijn na-gesynchroniseerd. En dit kost niet alleen veel geld, maar ook vooral in onze huidige omstandigheden veel tijd. Ik meen dat zij zoo fraai zijn dat men het erop kan wagen ze in den oorspron- kelijken vorm en taal hier te vertoonen. Nederland zal er zeer van genieten. Mr. E. ELIAS. Salarisverhooging voor het Provinciaal personeel Gerekend met ingang van 1 Januari 1945 wordt aan het provinciaal personeel in vas ten of tijde! ijken dienst of op arbeidsover eenkomst werkzaam, een salarisverhooging toegekend van vijftien proc. en bovendien een tijdelijke toelage van vijf procent. Deze laatste toelage wórdt verhoogd tot tien proc. voorzoover het salaris, vermeerderd met de verhooging van vijftien proc. alsmede met de tot 10 proc. verhoogde tijdelijke toelage niet overschrijdt een bedrag van i 3000 per jaar voor gehuwden en eenige kostwinners en van f 2200 per jaar voor ongehuwden- niet eenige kostwinners. Het minimum-bedrag van den kinderbij slag. dat op 1 Januari 1944 was verhoogd tot f 200 per Jaar. f 16,65 per maand of f 3.85 per week. wordt teruggebracht tot resp. f 150, 1 12.50 en f 2.90. Heeft Uranium een vervanger? Engelsche geleerden, die zich bezig houden met atoomonderzoekingen, heb ben verklaard, dat in de Schotsehe hooglanden een mineraal is gevonden, dat van onschatbare waarde zal blij ken te zijn bij het vervaardigen van atoombommen. Naast deze belangwek kende stof hebben ertskundigen in Ar gyllshire kleine hoeveelheden goud aan de oppervlakte gebracht benevens een zandsoort die van vitaal belang is bij het vervaardigen van superieure optische lenzen. Over de voornaamste stof. die de aarde prijsgegeven heeft, het mysterieuze element, dat vermoe delijk van grooten invloed zal zijn op de ontwikkeling van de atoomsplit sing, verklaarden de betrokken geleer den, dat het kostbaarder is dan goud en gedurende den oorlog zijn onver vangbaarheid heeft bewezen bij het vervaardigen van geheime instrumen ten. Bovendien zou het geschikter zijn dan Uranium voor het vervaardigen van atoomsplitsende bommen. (U.P.) i Radio-rede van den Minister-President De minister-president, Prof. Ir. W. Schermerhom, behandelde Vrijdagavond it; zijn radiorede de opheffing van het Mi litair Gezag. Hij gaf daarbij een overzicht hoever het daarmee gekomen Is. Van 1 October 'af bestaan nog slechts militaire commissariaten te Assen, Arnhem. Utrecht, Amsterdam, 's-Gravenhage en Vught. De staf van het M.G. zal op of nabij 1 Januari 1946 ook opgeheven wor den. Zoolang de regeering het dienstig acht den bijzonderen staat van beleg te handhaven, zal de chef van den generaiep staf met de resteerende bevoegdheden van het M.G. zijn bekleed. Er zijn veel klachten geweest over het M.G. Spreker wil aannemen dat een deel daarvan inderdaad gegrond is, maar men moet bij het vellen van een rechtvaardig oordeel bedenken, dat het M.G. orde moest scheppen in een chaos. Het moest met bij elkaar geraapte menschen een ambtelijk instrument opbouwen. Het heeft er inderdaad iete van gemaakt dat werkte. De mogelijkheden die het M.G. had zijn zoo goed gebruikt, dat nu geleidelijk alle taken in goede orde aan de burgerlijke instanties kunnen worden overgedragen. Daarom kan men bewondering hebben voor de leiding van het M.G. In het bij zonder bracht spreker hulde aan den chef generaal-majoor Kruis. Het binnenlandsch bestuur wordt thans weer volledig uitgeoefend door den mi nister van binnenlandsche zaken. Ook met de overdracht van andere taken wordt nu spoed betracht. Hel ambtelijk apparaat moet weer loopen op eigen kracht en niet meer op krukken. Er is nog geen beslissing genomen over het bureau voor nationale veiligheid. Men weet nog niet onder welk departement dit, na een noodzakelijke restauratie, zal moe ten ressorteeren. De opheffing van het M.G. beteekent bezuiniging. Niet dat het een monopolie had voor ongecontroleerd geld uitgeven, maar de opheffing beteekent het begin van een nieuwen stap dien de regeering doet op den weg om naar een normaal openbaar leven te komen. Het graat om het wekken van het besef dat elk onnoodig geld uitgeven uit de openbare kas een misdaad is tegenover ons volk. In den tijd, die achter ons ligt en ook nog vandaag, wordt er aan vele kanten met geld gesmeten. Indien er straks weer een staatsbegrooting zal worden gepubli ceerd, dan ben ik zeker, dat talloozen menschen de schrik om het hart zal slaan. Dit geldt niet alleen den belasting betalers, maar ook hen, die deel uitma ken van het enorme staatsapparaat. Im mers, ook zij zullen dan voor hun oogen zichtbaar krijgen, dat er een zoodanig ge deelte van ons nationale inkomen voor uitgaven van de staat wordt gebruikt, dat dit volstrekt ontoelaatbaar is. Dit kabinet wil geen politiek van het „blauwe pot lood", dat domweg als vanouds in begroo tingen wat schrapt. Hetgeen wij wèl wil len is aan het volk de zekerheid geven, dat hetgeen uitgegeven wordt voor de doeleinden, die de overheid zich stelt, in elk opzicht verantwoord is. Het volgende traject op den moeizamen weg omhoog is de strijd tegen alle onverantwoordelijke en voor ons volk onproductieve geldsmij terij. De staatsorganen hebben het volksleven te dienen, zij hebben zich af te vragen of de kosten, die er uit hun werkzaam heden voortvloeien, wel in de juiste ver houding staan tot de diensten welke zij bewijzen. Wij moeten sparen en dus zuinig zijn. De overheid grijpt daartoe diep in in de financieele positie van de burgers. Op deze overheid rust daarom in verdubbelde mate de plicht het juiste verband tusschen kosten en baten niet uit het oog te ver liezen. Het geroofde Kunstbezit Wat met het teruggekeerde gebeurt Het is bekend dat de kunstwerken die de Duitsehers in ons land roofden en die nu terugkomen (althans gedeeltelijk) voorna melijk afkomstig zijn uit particulier bezit Er zal een onderzoek ingesteld worden wie medegewerkt heeft aan vrij willigen verkoop aan Duitsehers. Voorloopig blijven de stukken die terug komen in het taezit der regeering. Later zal de Raad voor Rechtsherstel in sommige ge vallen te beoordeelen hebben in hoeverre het gewenseht en billijk is, dat bepaalde per sonen of stichtingen weer de beschikking krijgen over kunstwerken, die vroeger hun eigendom waren, maar die tijdens den oorlog naar Duitachland werden weggevoerd,

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 2