De Bekercompetitie Visscherij-Snufje Luidsprekers Onze Visschersvloot in oorlogstijd De Stormvogels zorgden Zondag j.l. wel voor één der grootste verrassingen door E.D.O. met niet minder dan 30 te klop pen. Het elftal, dat, ondanks vele voor bereidingen, tot dusver nog weinig vol doening had geschonken, scheen een alge- heele metamorphose te hebben onder gaan, althans er werd nu in tegenstelling met de voorafgaande wedstrijden enthou siast en in een vlot tempo gespeeld. We hopen voor de Vogels, dat deze zege op E.D.O. een stimulans zal zijn voor de komende ontmoetingen! Z.F.C. won van Alcmaria Victrix. Daar door hebben Stormvogels, Z.F.C. en E.D. O. alle 5 punten, echter uit resp. 3, 3 en 4 wedstrijden. Morgen komt Z.F.C. bij Stormvogels op bezoek. Beide clubs hebben aan een ge lijk spel genoeg, om tot de eerste ronde te worden toegelaten. Verliest Stormvo gels of Z.F.C., dan heeft E.D.O. nog een kansje door even eventueel beter doelge- middelde. Zou Stormvogels de verliezen de partij zijn, dan zou de nederlaag echter een tamelijk „sprekende" moeten zijn, zooals uit onderstaande cijfers blijkt: Stormvogels 7 vóór, 2 tegen; Z.F.C. 9 voor, 6 tegen; E.D.O. 13 vóór, 10 tegen. We gelooven dan oók, dat E.D.O. meer haar hoop op een ZJ.C.-nederlaag ge vestigd moet houden. Als Stormvogels met slechts 10 wint, is E.D.O. al „bin nen". En 't komt ons voor, dat de blauw- witten daartoe in staat zijn. In de E-groep spant het ook geducht. A.F.C. was Zondag j.l. zoo onverstandig zich door Watergraafsmeer een puntje te laten afsnoepen. De situatie is thans zoo, da: A.F.C. en T.O.G. 4 punten hebben en Z.V.V. en V.S.V. 3 punten. Gespeeld moe ten nog worden Z.V.V.A.F.C. en T.O.G. —V.S.V. Uit bovenstaande volgt, dat de Amsterdamsche clubs aan een gelijk spel genoeg hebben, terwijl Z.V.V. en V.S.V. persé moeten winnen, willen zij in de eerste ronde komen. Wat V.S.V. betreft, inderdaad het is waar, zij heeft in haar laatste twee wedstrijden danig teleurge steld. Het komt ons echter vrij aanneme lijk voor, dat, nu zij weten, dat er gewon nen móet worden, de rood-witten wel uit een ander vaatje zullen gaan tappen. En dit zal noodig zijn ook, want T.O.G. is inderdaad een flinke tweede-klasser, die enthousiast van zich afbijt. De Kennemers boekten tegen Haarlem een zware nederlaag: Ook den rood-zwar- ten was het productieve spel van den roodbroeken-aanval te machtig! Morgen komt R.C.H. bij de Kennemers op bezoek. De Haarlemmers hebben 5 punten uit 3 wedstrijden, de Kennemers 3. Theoretisch kunnen de roodzwarten dus nog met de Haarlemsche ploeg gelijk ko men al zal het doelgemiddelde dan echter nog wel ten voordeele van R.C.H. pleiten doch we vreezen, dat in de praktijk van een en ander weinig zal te recht komen, daar ook R.C.H. een flinke voorhoede heeft. We houden het dan ook op R.C.H. In de D I-groep eindigden 3 clubs, t.w. Bloemendaal, H.F.C. en Terrasvogels met G punten. Het doelgemiddelde besliste ten gunste van Bloemendaal. H.F.C. had 6lechts met 1—0 van D.S.S. behoeven te winnen om de eerste plaats te bezetten. De „good old" won ook inderdaad, doch met 5—3 en daardoor bleef Bloemendaals doelgemiddelde beter. Beverwijk is met 8 punten uit 4 wed strijden als eerste in haar groep geëin digd, met welk succes wij Maenhout c.s. van harte gelukwenschen. V.V.B. heeft het kleine kansje, dat zij nog had, tot het uiterste verdedigd, doch het baatte haaT met, dat zij I.E.V. met 31 klopte. Kinheim bezet in haar afdeeling met 5 punten de tweede plaats, welk Tesultaat zij mede dankt aan haar laatste overwin ning op Vliegende Vogels. Zandvoort- mecuwen bezet met 8 punten in deze groep op zeer eervolle wijze de bovenste plaats. StormvogelsZ. F. C. Stormvogels komt als volgt uit: Kraak; Kinheim in de 3e klasse De competitie-indeeling van den K.N. V.B. is thans ook bekend voor de derde klasse, waarin Kinheim in afdeeling C uitkomt. De geel-zwarten spelen hierin met Ter rasvogels, Bloemendaal, A D.O. 1920, Scho ten, H.F.C., T.Y.B.B., D.E.M. en Beverwijk. De eerste wedstrijd van Kinheim vindt plaats Zondag 4 November tegen D.E.M. 1e Beverwijk. Uit het I.E.V.-kamp Het eerste elftal van de R.K. Sportver- eeniging I. E. V. is uitgebekerd en heeft dus een vrijen Zondag. Alleen voor de lagere elftallen zijn wedstrijden vastge steld, terwijl de junioren een vriendschap pelijke ontmoeting zullen hebben. Zaterdag komen de adspiranten D.E.M. c en I.E.V. a tegen elkander. Het programma luidt verder: Terrasvo gels 2—I.E.V. 2. 12 uur; V.V.B. 3—I.E.V. 3 en Kennemers Jun.I.E.V. Jun. Programma van V.V. Kinheim Voor a.s. Zondag zijn twee bondswed strijden vastgesteld voor het derde elftal en een junioren-elftal van de geel-zwar- ter.. Het programma wordt echter aange vuld met een tweetal vriendschappelijke ontmoetingen, n.l. van het eerste tegen A.D.O. '20 uit Heemskerk en het tweede tegen De Kennemers 3. Al deze wedstrij den vinden, plaats op het terrein aan den Wijkerstraatweg. De opstelling van Kin heim I i<s: Doei: C. Druijven: achter: P. Rem en S. de Vries; midden: C. de Boer, W. G. Groeneveld en H. J. v. d. Wateren: voor: J. Starreveld, H. Prinsen. J. Ver- hoofstad, A. Versteeg en O. Kuilenburg. Visser, Van Dongen; Zwemmer, Goedhart, Snoeks; Luppens, Van Gemert, Van Pel, De Boer, Opbergen. „Samen". Het eerste nummer van „Samen", maandblad voor directie en personeel van Hoogovens en Nevenbedrijven, is geheel gewijd aan de nagedachtenis van den on langs overleden president-directeur G. A. Kessler. Een groot aantal leden van het personeel heeft gebruik gemaakt van de gelegenheid de vele goede gaven van den overledene, zijn liefde voor het bedrijf en voor alles wat daarmee verband houdt, naar voren te brengen. En al die bijdragen getuigen van den grooten eer bied, dien de schrijvers voor hun direc teur koesterden. Cabaretavond Vereen. Zeeweg De Vereeniging Zeeweg gaf Woensdag avond in Flora een cabaretavond, waar aan meewerkte het cabaretgezelschap „De Vier Azen". Deze eerste ontspaninngsavond der ver eeniging, die met een kort woord door den voorzitter den heer K. Peereboom ge opend werd, is uitstekend geslaagd. Het kleine, doch uitmuntende gezelschap, met Harten Aas als uitblinker, bracht goede „Kleinkunst" voor het voetlicht en de talrijke aanwezigen hebben zich kostelijk vermaakt. Na het optreden van het cabaretgezel schap werd gedanst, waarbij een uitste kende band haar medewerking verleende. IJmuider Trawlervloot leed groote verliezen (Slot.) CAMOUFLAGE. In April 1942 kwamen de Duitschers met een nieuw bevel voor den dag met betrekking tot de stoomschepen. Deze mochten n.l. niet meer aan de visscherij deelnemen. Waarschijnlijk moet de oor zaak hiervan gezocht worden in het feit, dat deze door de groote rookontwikkeling en den langen schoorsteen te veel in de gaten liepen, want een verbouwing werd toegestaan. Later verschenen de stoom schepen in de haven, waarvan het silhouet overeenkwam met dat van een motorlog- ger. Ook de drie IJmuider trawlers wer den volgens dat plan verbouwd. De stuur hut werd op de kombuis of op de machine- kamerkap geplaatst en een dunne schoor steen kwam er voor. Om het loggertype goed tot uitdrukking te laten komen werd ook op de trawlers een grootzeil aange slagen. DE DUITSCH1? BALANS. Nu zijn we ruim 5 maanden bevrijd en als we nagaan, waarmede we de visscherij moeten uitoefenen, kan het ons niet hoop vol stemmen, althans niet wat de staat van de schepen betreft. In Vergelijking met de koopvaardijvloot is het naar En geland uitgeweken gedeelte er goed afge komen, hoewel wij eenige van onze beste booten niet meer in de haven zullen terug zien, o.a. de Erin IJM. 12 en de Caroline IJM. 26. Eenige trawlers varen nog voor de Engelsche marine of liggen nog in om bouw in Aberdeen of Antwerpen. Het voor de visscherij beschikbare gedeelte komt weer geregeld in IJmuiden aan de markt. Wanneer deze weer ter beschikking ko men van de reederijen, hebben we dus weer een categorie schepen terug, die in de eerste jaren nog wel rendabel te ma ken zijn. We moeten echter niet uit het oog verliezen, dat deze schepen vijf jaar ouder geworden zijn en op den duur niet meer mee zullen kunnen. Daar komt nog bij, dat de schepen, die de Duitschers in gebruik hebben gehad, in een staat verkee- Ten, dat er maanden voor noodig zijn om ze weer voor de visscherij bruikbaar te maken. Enkele zijn reeds opgespoord en liggen reeds in ombouw. Van de „Vem" b.v. de Gloria IJM. 37; van „De Mareza- ten" de Zeeleeuw IJM. 29, Condor IJM. 72, Reiger IJM. 106 en Zeehond IJM. 70; van de reederij Groen de Norma Maria IJM. 6 en de Geziena IJM. 140; van de N.V. „De Daad" de Adelante IJM. 19; van de N.V. „Prinses Beatrix" de Irene IJM. 89; van de N.V. v.h. J. C. Pronk de Shamrock IJM. 129 en van de N.V. Mij. „Fram" de Ita IJM. 22. Van de loggers de Verwachting IJM. 204 van J. Plug en van de kotters de Nelly v. B. IJM. 23 en Wiron 2 IJM. 214, terwijl de Twee Gebroeders IJM. 27 en Wiron IJM. 210 ook reeds terecht zijn. Eenige schepen, die door de Duitschers gevorderd werden, gingen nog verloren. Voor zoover bekend de Witte Zee IJM. 167, de Azimuth IJM. 195, de Gezina Ca- tharina IJM. 540, Walvïsch IJM. 323, ter- Scheepvaartberichten Het s.s. Weltevreden verliet 22 October Seattle met bestemming Japan. Op 24 Oct. liep het s.s. Noordam, komende van Mar seille, de haven van New-York binnen. Te Baltimore arriveerde 22 October het s.s. Edam komende van Rotterdam, eveneens op 22 October liep het s-s. Philip Wouwer man de haven van Houston binnen. De Wouwerman kwam uit Mobile. Met be stemming Rotterdam vertrok het ss. Bos koop 24 Oct. van New-York. Het s.s. Bachus arriveerde op 22 Oct. te Galveston en ver trok den volgenden dag naar West-Indië. Op 23 Oct. kwam het s.s. Ittersum, ko mende van Rotterdam, te Montreal aan. Besommingen van Vrijdag Stoomtrawlers: KW134 Katwijk II f30279, IJM103 Dolfijn f 14984, IJM45 Perseus f 16173; motorloggers: KW89 f 1437, KW52 f 590; versche haring: SCH125 f 10189. Lijken aangespoeld J.l. Donderdag en ook Vrijdag is aan het strand nabij het fort een lijk aangespoeld. Dat van Donderdag is vermoedelijk af komstig van een zeeman; van het laat ste kon de identiteit nog niet worden vast gesteld. Orgelconcert Op Vrijdag 2 November a.s. wordt in de Ned. Ilerv. Kerk een orgelconcert gegeven ten bate van Nederlands Volksherstel en Stichting 1950—'45. Solist is de heer Adr. Verschoor. Medewerking verleent de bariton Nol van Leeuwen. SANTPOORT Gereformeerde Kerk. Ds. H. J. ten Brink, Gereformeerd pre dikant alhier, komt voor op het tweetal te Loosduinen. Herdenking Kerkhervorming A.s. Dinsdagavond 8 uur wordt in de Ned. Herv. Kapel de herdenking der kerk hervorming gehouden. Spreker is ds. Pe ters van Beverwijk. Het Kapelkoor zal een tweetal liederen ten gehoore brengen. Lezing kon niet doorgaan Op last van den burgemeester kon de lezing, welke de heer E. van Millingen gisteravond over N. Guinea zou houden, niet doorgaan. wijl de Mary IJM. 189 en Derika 7 IJM. 417 in Amsterdam liggen, doch niet meer te gebruiken zijn. Ook het nieuwste en mooiste schip der vloot, de Delft IJM. 17 2ullen we niet meer terugzien. Op 27 Oct. 1941 is dit fraaie schip nabij Noordwijk ten onder gegaan na een bombardement. Het is niet uitgesloten, dat straks het aantal door de Duitschers zoekgemaakte schepen nog grooter zal blijken te zijn. Het behoeft geen betoog, dat er heel wat noodig is vóór dat we van een nor malen gang van zaken in het IJmuider visscherijbedrijf kunnen spreken. VELSEN Een aanvaring die goed afliep Donderdagmorgen is tijdens het passee- ren van het diepgeladen groote Engel6che s.s. „San Ubaldo" op het Noordzeekanaal ter hoogte van de Papierfabriek een groot ongeluk voorkomen kunnen worden. Een lichter zwaaide even voor het passeeren van genoemd schip in het kanaal rond voor de richting Amsterdam. De door twee sleepbooten geassisteerde stoomer had hierdoor geen gelegenheid te passeeren, maar werd ondanks achteruit slaan door den sterken wind voortgedreven. Door hard stuurboord roer en volle kracht ach teruit van de machines kon een aanvaring nauwelijks worden vermeden, doch dit had tot gevolg, dat de achterliggende bin- nensleeper, de „Anna Cornelia Goedkoop" door deze manoeuvres èn door de zuiging van de Ubaldo èn den wind tegen de spiegel van den stoomer kwam, waardoor het bakboord-hekwerk van de buitenbrug werd gekraakt. Even later kwam de sleep weer slaags. PREDIKBEURTEN SANTPOORT. Ncd. Herv. Kerk en Kapel 10: Ds. J. Dijkhuis. Kapel 5: Dr. H. v. d. Loos, Haarlem-N. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. H. J. ten Brink. Geref. ICcrk In II. V. 10: Ir. B. H. Blankenberg, te Aerdenhout. IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. (Goede Her derkerk). 10.30: Ds. I. P. van der Waal, van Haarlem. 5.30: Dr. E. Emmen, van Haarlem Jeugddienst. Oud-Katholieken 8.30: Pas toor Moleman. Chr. Geref. Kerk (B. L. O.- school) 10 en 4: Ds. Swiep. Lokaal W1I- lenisbeekweg 3: Evangellsatlesamenkomst. J. Sevensma. van Amsterdam. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Joh. Bronsgeest. BEVERWIJK. Doopsgez. Kerk. 3: Griek- sche dienst onder leiding van ds. Hoekema van Haarlem. CDLVIII. Zoo is de rust in het visscherijbedrijf dus weergekeerd. De IJmuider Courant bracht deze week het bericht, dat op in Den Haag gehouden besprekingen tus- schen verschillende hooge rijksambtena ren eenerzijds en vertegenwoordigers der visschers (waaronder twee trawlschippers; anderzijds, dusdanige resultaten werden bereikt, dat het conflict wel als geëindigd mag worden beschouwd. Zoowel voor het geheele visscherijbedrijf als voor de voed selvoorziening is dit resultaat verheugend. Aan een vloot, die niet vaart, is niets te verdienen en vi6ch speelt altijd nog een belangrijke rol op het tooneel der voed selvoorziening al wordt er nog algemeen geklaagd, dat het zoo moeilijk is. een maaltje visch te bemachtigen. Er was deze week weinig visch en hoe kon da tanders? Van de kustvisschers waagden alleen eenige van de grootste het, hun neus buiten de pieren te steken en de trawlers waren pas naar zee. Alleen 'de laatste dagen kwamen er eenige boo ten. die reeds direct na de (toen nog tij delijke) oplossing van het conflict naar zee waren vertrokken, aan den afslag. Gunstig zijn de vooruitzichten r.og geens zins. Het ziet er niet erg aanlokkelijk uit, daar ginder op de Noordzee. Er staat een storm, die zelfs een zeeman geen „stijve bries" meer zou durven noemen Het waait op het oogenblik dat ik dit Snufje zit te schrijven, zoo hard, dat het zelfs voor de trawlers haast ondoenlijk is. naar buiten te gaan en de kustvisschers liggen er met zulk weer heelemaal uit. Op een der laatste dagen van de vorige week is de SCH 161, een kleine trawler, nabij de Nederlandsche kust op een mijn geloopen. Bij dit ongeluk is de geheele bemanning om het leven gekomen. Bij zonder tragisch bij deze scheepsramp was, dat de schipper A. Rog slechts voor deze reis mee was, ter vervanging van schip per Taal, die op zijn beurt den dans ont sprongen is. Zoo zien we al weer. welk een groote rol het toeval in 's menschen leven kan spelen en welk een kleinigheid er soms noodig is, om rouw en vreugde van plaats te doen verwisselen. Weet u wat een „visschers-radar" is? Ik zal het u vertellen. De oorspronke lijke naam is „Fishermans Radar" en ra dar is een afkorting van „radio detection and ranging" of ..radio ontdekking en lo- caliseering". U bent nu natuurlijk nog even ver, maar ik ga door. De Informatie dienst van de Vereenigde Staten vertelt, dat het een nieuw toestel is, waarmee in den oorlog vijandelijke vliegtuigen en on derzeebooten werden opgespoord. Het toe stel ziet er van buiten uit als een doos, met een platten bodem aan een der kan ten. Er zijn nu geen vijandelijke vliegtuigen en onderzeebooten meer en nu gebruikt men het toestel, om te ontdekken, waar de scholen visch zich in het water bevin den. Onlangs werd er in de Long Island Sound bij - New-York een demonstratie mee gehouden. Zoodra het toestel in wer king wordt gezet, wordt de zee er met al haar diepten op afgebeeld, met bereke ningen in voeten en in vademen. Tus- schen den bodem der zee en een lijn, zes voet onder de wateroppervlakte worden scholen visschen er op aangegeven. De visscherman heeft dan nog maar zijn net uit te werpen en het succes is verzekerd. De oorspronkelijke prijs was 500, maar is reeds gedaald tot 100, zoodat de prijs althans voor een trawler, geen bezwaar is. Echo-dieplood, planktonvisscher. vis schers-radarEr is, ook op vissche- rijgebied steeds wat nieuws onder de zon. Straks krijgen we nog de atoombom, die ze in den Oceaan laten ploffen, net als de Duitschers deden met hun handgranaten. Laten ze die radar maar in Amerika hou den. Er is nu wel visch genoeg, maar wanneer we een paar jaar verder zijn, is de Noordzee weer doodgevischt. Wan neer we nu meteen met de radar begin nen. zou het uitroeiingsproces nog wat vlugger gaan. Het is gelukkig alleen maar te gebruiken voor het opsporen van visch, die in scholen rondzwemmen, zooals ha ring en makreel. En de drijfnetvisschers en de trawlers weten die ook zonder radar wel te vangen. PIETERMAN. FIETSENMOFFELEN Nakijken en repareeren van haarden en kachels ZWEMMERS Rijwielhandel ZEEWEG 236 NET MEISJE gevraagd' voor dag en nacht. IJmuider Straatweg 167, IJmuiden. DAGMEISJE gevr. geen winkelwerk. A. J. Braber, Casembrootstr. 23, IJm.-O. NET MEISJE gevraagd van 8.3012 uur. Kennemer- laan 31, IJmuiden. Direct NETTE WINKEL- JUFFR. gevr. in melkzaak. J. Mooy, Drieh.kerkweg 83, Driehuis. VROUW b.z.a. om huizen schoon te maken, Tromp straat 196, IJm. WERKHUIZEN gezocht Br. L 120 bur. v. dit blad. NET KOSTHUIS gevr. voor een jongeman omg. IJmuiden, Driehuis of Bever wijk. Br. de Boer, Wijk aan Zeeërvveg 2, IJm.-Oost. H.SCH. m. 42 ruilen voor m 43 en j jas 16 jr. voor plu6- fourspak IS jr. Dirk Hartogh- etr. 72, IJmuiden. FIJN BANKWERKER tevens instrumentmaker 24 j. werkz. in het Oosten van ons land zoekt hem pass. werk kring in het Westen. Brieven te richten aan Prinsen, Verl. van Themaatlaan 13. Velsen. RUILEN 1 pr. d.sch. m. 38 Vi hak voor d.sch. m. 39 pl. hak d. kappersjas voor k.sch. m. 22 of lapje stof. De Ruy- terstr. 26. RUILEN nieuwe banden 28x114 voor radiotoestel. Na pierdwarsstraat 4, IJm. RUILEN, ruiten 2 van 50x 135; 2 van 52x137. 1 van 40x 144 en 2 van 58x85 voor la kens. Willemsbeekweg 94, IJm.-O. 1 pr. zw. laken DAMES MANTEL m. 42 ruilen voor in goeden st. z. swagger m. 44 of 42. Br. L 119 bur. v. d. bl. Gevr. in g. st. z. HEEREN SPORTRIJWIEL zonder ban den, maat velling 26x1 M- Ook gen. te ruilen voor heeren of dames rijwiel. C. v. d. Kolle. Wüstelaan 76. Santp.St. Electr. Waschmachine met wringer te RUILEN voor haard. Oosterduinweg 52, IJmuiden-O. VRIENDIN gezocht leeft, ongev. 20 j„ omg. Driehuis- IJm. Br. L 121 bur.v.d. bi WONINGRUIL Cypres- sestraat 4 IJm.-O. Kamer keuken, 3 slaapk., voor ka mer en suite en tuin omg. IJmuiderstr.weg. Te bevr. Cypresseslr. 4, IJm.-O. Te koop gevr. een KOLEN FORNUIS. Edisonstr. 46, IJm. Te koop aangeb. een oude kw. lams vel MANTELTJE en mutsje met witte slobbr. leeft. 2 a 3 j. Amsing, Spil bergenstraat 15. IJm. TE KOOP 1 gr. en 2 kl. ko nijnenhokken en een keuken tafel, regenton en hand- waschmachine. Snelliusstraat 35, IJmuiden. TE KOOP wegens bijz. omstandigheden 4 clubfau teuils old fin. met tafel en theemeubel, nieuw gasstel, aquarium 50x50x100 cm. Os- sewaarde, Cederstr. 38 IJm-O. Te koop MASSIEVE BAND f 15. Verserbroekstr. 8 Santp. D. Te koon nieuw RADIO TOESTEL. "Middenduinerweg 77. Santp. Prima SCHRIJFMACHINE te koop aangeb. Wijk aan Zeeërweg 47, IJmuiden. Te koop TROP. AQUA RIUM afm. 70x50x40 cM met lichtkap. staande op kast. Oosterduinweg 52. IJna.-Oost.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 3