Wereld Het Annexatie-probleem en de schadeloosstelling Voorkom moeilijkheden! Het Vleesch Verklaringen van den Minister-President In oen ;t Groningen gehouden perscon ferentie, tor gelegenheid van de opening van het districtsbureau van den regee- ringsvooriiehfihgsölenst, heeft de minis ter-president, prof :r W. Schevmerhorn, belangrijke mededeelingen gedaan over het annexaiieprobleem, de schadeloosstel ling en andere vraagstukken den opbouw van o: s land betrel'iende. Wat het annexatieprobleem betreft, zei- tie minister Schermerhorn, dat dit niet een Nederlandsch, maar een internatio naal probleem is. Van groot belang is niet, welke mecning ik daar omtrent op na houd aldus de minister-president maar welk standpunt bijvoorbeeld Rus land zal innemen. Zoolang de internatio nale toestand zoo blijft, als hij is, en er vrijwel op geen enkel punt overeenstem ming is tusschen de groote mogendheden, kan Nederland moeilijk zijn houding in zake annexatie van Duitsch gebied bepa len en met positieve plannen komen. Na de mislukte conferentie van Londen, be hoeft men geen groote verwachtingen te koesteren. Annexatie van Duitsch gebied zon der Duitschers noemde de minister practisch uitgesloten. Overigens meende de minister-presi dent, te moeten constateeren, dat de be langstelling voor het annexatieprobleem afnemende is. Komt dit, omdat Indië zoo zeer onze aandacht vraagt? Misschien niet. Voor een volksstemming zou de mi nister niets voelen, omdat los van de genoemde bezwaren, het volk niet over voldoende gegevens beschikt om op dit moment tot een verantwoorde be slissing te komen. De ingestelde staatscommissie heeft reeds een rapport uitgebracht, doch zal nu ook de technische vraagstukken nader bekijken. Tevens zal zij zich bezinnen op de vraag, of Nederland tijdelijk een deel van Duitsch gebied bezet kan houden en onder beheer kan nemen. Als van an nexatie op groote 6chaal wordt afgezien, kan zij ook nagaan, welke grenscorrecties wenschelijk en noodzakelijk zijn. Betreffende de schadeloosstelling zeidc de minister-president, dat Ne derland thans een officïeele nitnoodi- ging heeft ontvangen een missie te zenden naar de Allied Control Coun cil te Berlijn. Admiraal Doorman zal van deze missie de leiding krygen en een soort Nederlandsch gezantschap te Berlijn zijn. Een en ander beteekent, dat er nu wat schot in de zaak komt. Er wordt door de Geallieerden nu een lijst opgesteld van Duitsche bedrijven, die afgebroken zullen worden. De groote vraag is echter, of het geen daarvan voor de geteisterde landen beschikbaar wordt gesteld, ons te pas kan komen. Wat hebben wij aan ver ouderde installaties? Voor den opbouw van ons land kunnen wij beter de nieuwe outillage benutten. Ook is het een vraag, of het wel een Nederlandsch belang is Duitschland economisch te vernietigen. Het is voor ons belangrijker onze eigen goederen uit Duitschland terug te krijgen. Men moet zich van de schadeloosstelling niet al te veel voorstellen. Het is voor den minister een groote vraag, of het wel ge wen scht is, een groot vacuum in dit Euro pa to scheppen. Hier spelen ook politieke factoren een rol. In den breede heeft minister Schermer horn daarbij stil gestaan, zulks ook naar aanleiding van gestelde vragen, bij de grondige wijzigingen, welke er komen .zullen in de economische positie van ons land door de totaal gewijzigde verhoudin gen in Midden-Europa. De meeste Neder landers beseffen nu nog niet, wat hier op het spel staat. De wederopbouw van onze industrie en landbouw kan niet aan het inzetten van individueele ondernemers of groepen van ondernemers worden over gelaten. De totaal nieuwe omstandigheden maken het noodzakelijk een plan van op bouw te ontwerpen op langen termijn. De overheid zal de groote lijnen moeten trek ken voor den opbouw van het economi sche leven en daartoe heeft Nederland een planbureau ingesteld, al .zal dit voorloopig meer gericht zijn op het' vermijden van armoede, dan op het bevorderen van wel vaart. Dit plan zal moeten aangeven, hoe de ontwikkeling in de komende vijf a tien jaren zal moeten zijn. Het is niet de be doeling, het geheele bedrijfsleven in een N.V. te vereenigen, maar wel om bij.de 'distributie van kapitaal en grondstoffen naar bepaalde richtlijnen te handelen. Elk bedrijf zal dan binnen een bepaald raam zijn eigen taak hebben. Het na'io- nale welvaartsplan zal o.a. de vraag moe- De oliebronnen in Nederland Uitbreiding Er komt geleidelijk leven in Oud-Schoo- nebeek, het dorpje bij Coevorden, waar de Bataafsche Petroleum Maatschappij inten sieve olieboringen verricht. Tankauto's rijden af en aan om de geproduceerde olie weg te voeren naar lichters in de kanalen of naar spoorwagons in Coevor den. Binnenkort zal een 6-duims pijplei ding worden aangelegd om een geregelden en grooteren afvoer van de olie te waar borgen. Verwacht wordt, dat het personeel, het welk thans c.a. 100 man bedraagt, een belangrijke uitbreiding zal ondergaan naarmate de werkzaamheden toenemen. ten beantwoorden, welke soorten van in dustrie Nederland kan overnemen. Het wachten is thans op de beslissingen van de groote mogendheden. Dit vraagstuk moet echter met alleen van den Neder- landschen kant, maar ook van den Euro peesehen kant worden bekeken Wat de internationale voedselconferen- tie in Canada betreft, zeide de minister president nog, dat deze van zeer groot be lang is, omdat hier het eerste begin wordt gemaakt met internationale economische ordening, die voor nu bitter noodzakelijk is. Hij verwachtte veel van economische samenwerking met Rusland en, wat den tuinbouw betreft, van uitvoer van zaai en pootgoed naar Oost-Europa. Onze kolenmijnen Wenschen der arbeiders Bij een excursie van journalisten naar de mijnen in Limburg is naar het A.N.P. meldt gebleken, dat de mijn werkers voor 100"/o willen medewerken om de kolenproductie op te voeren. De eischen der mijnwerkers om een betere pensioenregeling te krijgen zullen spoedig in vasten vorm gegoten worden. De mijnwerkers zijn er zeer erkentelijk voor, dat hun in ruime mate genotmidde len in den vorm van drank en tabaks- artikelen worden verstrekt. De meesten hunner echter zijn hiermede niet gebaat, zij zouden veel liever meer boter, vet en vleesch willen ontvangen. Door de Ne- derlandsche voedselautoriteiten moet der halve wil men tot een nog hoogere kolenproductie komen zeer ernstig wor den overwogen den mijnwerkers in dit opzicht nog hoogere rantsoenen toe te kennen. De geheele Nederlandsche bevolking zal zoo vervolgt het A.N.P. zeer zeker bereid zijn, gezien het zware, onmisbare werk, dat door de mijnwerkers wordt ge presteerd, zich kleine offers te getroos ten ten behoeve van de mijnwerkers, ten einde de voorziening met kolen geduren de dezen winter gewaarborgd te zien. De Eerste Kamer De Eerste Kamer zal op Vrijdag 2 No vember des namiddags te één uur in een korte openbare vergadering bijeenkomen. Daarna zal in de afdeelingen onderzocht worden het wetsontwerp ..goedkeuring van het handvest der Vereenigde naties", indien dit wetsontwerp tijdig door de Tweede Kamer zal zijn afgedaan. —11 Denk aan de verplichte Registratie v. Automobielen Woensdag 31 Oct laatste dag! Inlichtingen bij de Rijksverkeersinspectie Publicatie Ministerie van Verkeer en Energie Adv. van vriendschap Sir Stafford Cripps heeft Maandag bij de opening van het wereldjeugdcongres in Londen het woord gevoerd. De minis ter verklaarde, dat de enorme vorderin gen op wetenschappelijk en technisch ge bied in de handen der menschheid de macht hebben gelegd een ongekende levensstandaard te scheppen, anderzijds geven deze vorderingen haar het vermo gen tot volledige zelfvernietiging. "Wij zijn er totaal in tekort geschoten om deze vorderingen gepaard te doen gaan van gelijkwaardige vooruitgang op sociaal, po litiek, economisch en moreel gebied. Wij hebben het fascisme, het nazisme en het Japansehe imperialisme bevochten en overwonnen, wij hebben deze overwonnen machten echter nog geenszins in bedwang. De minister wees vervolgens op de geva ren van een overdreven nationalisme. Alle menschen, van welke rassen of landen ook zullen samen moeten leven in een wereld van vriendschap en harmonie en zonder een periodiek terugkeerenden oorlog, an ders moet men naar zijn meening onver mijdelijk de vernietiging van onze be schaving aanvaarden. Hij waarschuwde voor de opvatting als zou het groote ex periment van de Vereenigde Volken de laatste hoop der beschaving zijn. Deze or ganisatie zal niet volmaakt zijn, maar wel zal zij ons een gelegenheid bieden om naar verbetering te streven. Minister-president Attlee zond deze boodschap aan het congres: ,,In dit land, waar de vrijheid van het woord een fun- Gas of Electriciteit Voor verwarming Het Rijkskolenbureau bericht, dat voor woningen waarvan verwarming met vas'e brandstoffen wegens practische redenen niet mogelijk is, gas of electriciteit voor verwarming kan worden toegewezen. Ook kamerbewoners kunnen voor gas of elec triciteit in aanmerking komen, nadat de hun reeds verstrekte rantsoenbonnen voor vaste brandstoffen bij den distributie- dienst zijn ingeleverd. Voor elke ingeleverde kolenbon kan 150 M3 gas of 500 KWH electriciteit worden toegewezen. Als nog geen kolen zijn afgeleverd kan men die bij zijn kolenhandelaar afbestel len en daarvoor een bewijs vragen, waar op men dan gas of electriciteit krijgt toe gewezen. Ook voor het verwarmen van andere gebouwen met gas of electriciteit kan een rantsoen worden toegekend, mits in 1939/40 deze wijze van verwarming toepassing vond en er nog geen kolentoewijzing werd afgegeven. Restaurants, café's, winkels en gebou wen voor publieke vermakelijkheden ko men voorloopig niet voor deze regeling in aanmerking. Schoenen-distributie Op nader bekend te maken dagen zullen wderom bonnen voor beroeps- en werk schoenen worden uitgereikt. De schoenen bonnen moeten voor 22 November bij een handelaar worden ingeleverd. Men kan wederom aanvragen voor ortho- paedlsch schoeisel of gewooon schoeisel op medisch attest Indienen, op dezelfde wijze als voorheen het geval was. AGENDA VOOR DINSDAG 30 OCTOBER Muziekzaal Brinkmann: Lezing V. N. S., 19.30 uur. Gem. Concertzaal: H. O. V. Volks concert. 20 uur. Stadsschouwburg: „Tooneel- vereen. Ludamus Genesius", 20 uur. Rem brandt: ..Denk aan mij", 14.30 en 20 uur. Cinema Palace: Kaarslicht in Algiers, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: Edison's jeugd, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: De vrouw v. Generaal Ling, 14, 16.30 19 en 21.15 uur. Movlac: Cabaret. 19.30 en 21.30 uur. WOENSDAG 31 OCTOBER. Gebouw Heerenweg 141: toespraak J. A. Bruyn, 19.30 uur. Gcm. Concertgebouw (turn zaal): duo-avond, 20 uur. Stadsschouwburg, bioscopen en Moviac: als Dinsdag. Ging zoo vroegen wij aan den direc teur veel van het te Haarlem geslachte vee .naar Duitschland en de Duitsche weermacht? Dr. F. P. Keijser antwoordde: Cijfers hebben wij niet, maar onze indruk is, dat het. voorzoover Haarlem betreft, nog al meegevallen is. Het kan op ongeveer 20°/o gesteld worden. Maar de weermacht moest steeds vleesch hebben, ook al was er voor de burgerij niets op de bonnen te koop. Ook eischten de Duitschers steeds het beste op. Er was evenwel op het Slacht huis een algemeen streven om de Duit schers zooveel mogelijk tegen te werken om voor de burgerij te redden wat slechts mogelijk was. In het begjn van den oorlog moesten er veel koeien afgemaakt en in gevroren worden. Gelukkig is het zoo ge- loopen dat van het vleesch een zeer groot deel, misschien wel haast alles, in ons land gebleven is. Als de Duitschers vleesch uitvoerden was dit in den regel in den vorm van levend vee, maar dat ging na tuurlijk buiten het Slachthuis om. Een overval op het Slachthuis Een spannend moment was toen in het najaar van 1944 een aanval op het Slacht huis werd gedaan. Er kwamen mannen met revolvers die vleesch moesten hebben. en harmonie noodig damenteel recht is voor een ieder, kunt gij U vrij uiten en van gedachten wisse len en uiting geven aan Uw hoop en idea len. Voor het opbouwen van een vrede lievende wereld is meer noodig dan over eenkomsten tusschen de regeeringen, er moet een einde komen aan het wantrou wen en het verkeerde begrip tusschen de volken". Voorts werden nog boodschappen gezonden door Edw. Stettinius en den Chin, minister van buitenl. zaken, Wang Tsjij. Minder benzine en petroleum Door staking in Amerika Tengevolge van stakingen in de petro leumindustrie in Amerika, zal de aan voer van aardolieproducten voor ons land gedurende November belangrijk minder zijn dan in de afgeloopen maanden. Aangezien Nederland niet de beschik king heeft over voldoende reservevoor- raden, zullen de toewijzingen voor benzine gasolie, stookolie en binnenkort ook voor petroleum, derhalve aanzienlijk verlaagd moeten worden. Gehoopt wordt dat tegen het eind van November, of begin Decem ber, de aanvoer weer normaal zal zijn. De smeeroliepositie is op het oogenblik eenigszins gunstiger. Herplaatsingsrecht De Haarlemsche Bestuurdersbond deelt ons mede, dat met ingang van 15 Oct. 1.1. het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhou dingen 1945 in werking is getreden. Krach tens art. 4 van dat besluit hebben werk nemers, wier arbeidsverhouding door toe doen van den bezetter of in verband met de onder de bezetting heerschende om standigheden, anders dan uit vrije wil, is beëindigd, recht op herplaatsing. Dit geldt dus b.v. voor ontslagen Joden, voor door Verwalters e.d. uit hun betrekking ver wijderde personen, geëvacueerden en on derduikers. De aanmelding bij den ouden werkgever dient uiterlijk op 14 Nov. 1945 te geschieden, de wederindienstneming binnen twee dagen na de aanmelding. De werknemer, die in een andere dienstbe trekking werkzaam is, maar die bij zijn vroegeren werkgever wenscht terug te keeren, kan met het oog daarop ontslag nemen, zonder dat hij daarvoor toestem ming behoeft van den Directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Hij moet ech ter de gewone termijn van opzegging in acht nemen. Ook de werknemer, die ziek is. kan zich voor herplaatsing aanmelden; nij heeft dan aanspraak op ziekengeld van den dag der herplaatsing af. Geschillen over de herplaatsingsregeling kunnen worden voorgelegd aan den Direc teur van het Gewestelijfc^Arbeidsbureau, die een bindende beslissing geeft. Bij eventueele moeilijkheden kan men zich het beste wenden tot zijn vakbondsafdee- ling of tot het Bureau voor Arbeidsrecht, Kruisweg 74 te Haarlem. Radio-belasting en de Radiodistributie Het bericht, dat met ingang var. 1 No vember weer een luisterbijdrage van f 1 per maand verschuldigd zal zijn, schijnt eenige ongerustheid te hebben veroor zaakt bij aangeslotenen op de rijksradio- distributie. Dit is evenwel niet noodig. Radiodistributieluisteraars zullen niets meer behoeven te betalen dan zij tot dus ver deden. In het door hen betaalde be drag is de luisterbijdrage reeds inbegre pen. De directeur van het Openbaar Slachthuis te Haarlem aan het woord Zij namen behalve een geslachte koe ook 5 halve varkens mee. Het opmerkelijke was, dat de menschen precies wisten welk vleesch voor de Duitsche weermacht be stemd was, want dat namen zij mee, ter wijl het vleesch voor de ziekenhuizen on aangeroerd bleef. Onmiddellijk kwam de Duitsche politie ïn actie. Zij wilde mij en nog eenigen van het Slachthuis gevangen nemen, omdat wij het eigendom van de weermacht met gevaar voor ons leven hadden moeten redden. Maar zoover is het toch niet ge komen. De daders van den overval zijn nooit gevonden, maar al gauw bleek ons, dat het een avontuur der „ondergrondsche" was. Het vleesch is in Haarlem en omge ving op eigen manier gedistribueerd, in het bijzonder voor zieken. Wanneer meer vleesch? Onze eigen vleeschpositie was zoo vervolgde Dr. Keyser na den oorlog slecht. Er is nu eenige verbetering geko men, maar den eersten tijd zullen wij nog op aanvoer van buiten aangewezen zijn om het tegenwoordige rantsoen te kunnen verhoogen. Het Centraal Distribu tiebureau heeft reeds bekend gemaakt dat het in de bedoeling ligt in de toekomst het vleeschrantsoen op te voeren tot 4 a 5 ons. Maar voorloopig zal dat nog wel niet bereikt kunnen worden. Dezer dagen heeft men in de courant gelezen dat er 160 ossen uit Ierland zijn Aangevoerd. Het waren mooie zware dieren, maar men moet bedenken dat er 20 maal 160 ossen noodig zijn om aan het Nederlandsche volk 1 ons vleesch te geven. Er is pas meer vleesch uit eigen land te verwachten als de varkensstapel weer behoorlijk is aangewassen. Dit is om streeks Juli 1946 tegemoet te zien. Voorspellingen doen is moeilijk, maar algemeen wordt aangenomen dat wij de vleeschdistributie nog wel tot April 1947 zullen houden. In normalen tij3 was het vleeschgebruik in Haarlem en omgeving ongeveer 6 ons per persoon. Nu is ons rantsoen 1 Yz ons* T.b.c. onder de koeien. De verwachting dat wij na den oorlog vrijwel alleen koeien zonder tuberculose zouden hebben, is niet vervuld. Het t-b.c.- percentage is wel iets achteruitgegaan, maar de boeren zijn er niet in geslaagd de slechte koeien op te ruimen en alleen de gezonde te houden. Een verklaring ligt wel in het feit, dat de gezondheids toestand van het vee achteruit gegaan is door de onvoldoende voedselpositie. On der de menschen is de t.b.c. in den oor logstijd om diezelfde reden toegeno men. Verschillende dieren waren zoo on dervoed, dat het vleesch zelfs niet meer voor consumptie geschikt was. Gelukkig is er nu ook wat meer en beter voer voor de beesten. De gezondheidstoestand ver betert daardoor. Aan het slachtvee is dit ook al te zien. Er kwamen op het Slacht huis deze maand onder de 300 koeien, die daar geslacht zijn. nog 4 gevallen van open t.b.c. voor. Een feit dat er op wijst, dat het nog steeds noodig is de melk goed te koken.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 2