Het geheele centrum der gemeente zonder Postkantoor En voorloopig nog weinig uitzicht op verbetering In ons blad van Maandag kan men een klacht uit Velsen-Noord vinden ovpr het feit. dat men daar verstoken is van een postkantoor. Het hulpkantoor aan den Wijkerstraatweg, dat den Velsen-Noor- ders gedurende vele jaren trouw van postzegels en briefkaarten heeft voorzien en waar men ook zijn telegrammetje kon afgeven, is onder sloopershanden gevallen en wanneer de bewoners van dat deel der gemeente den postdiepst noodig hebben, anders dan om een postzegel of een brief kaart (die zijn nog wel in sommige win kels te koop), dan moeten ze daarvoor naar de Breestraat in Beverwijk, hetgeen in dezen tijd van rijwielbanden- en 6choenzolen-nood een groote handicap is. Maar het zijn niet alleen de inwoners van Velsen-Noord, die door de oorlogs omstandigheden gedupeerd zijn. Ook aan deze zijde van het Noordzeekanaal is het met den postdienst slecht gesteld. Want het dorp Velsen mist ook zijn postkantoor sedert het hulpkantoor aan den Stations weg nabij het pontveer buiten dienst is gesteld. Kon men hier nog terecht, dan zouden de inwoners van Velsen-Noord, die dicht bij het kanaal wonen, hunne postzaken hier kunnen afhandelen, maar nu moeten ook zij hiervoor naar Bever wijk, een afstand van meer dan een half uur gaans. Zij kunnen zich troosten met het feit, dat hun dorpsgenooten. die ten Zuiden van het kanaal wonen er even slecht, of misschien nog slechter aan toe zijn dan zij, immers de Velsenaren zijn aangewe zen op het hulpkantoor aan het Velser- duinplein of op het agentschap te Drie huis. De toestand is thans zoo, dat tus- echen Sanpoort-dorp en Beverwijk, een afstand van ongeveer l'/2 uur gaans, slechts één postagentschap aanwezig is! Plannen voor Velsen-Noord De postautoriteiten zien heel goed in, dat deze toestanden op postaal gebied on houdbaar zijn, maar om ze te verbeteren is zoo eenvoudig niet. Het is ons bekend, dat de directie te Beverwijk, waaronder Velsen benoorden het Noordzeekanaal ressorteert, pogingen in het werk stelt, een geschikt onderdak voor een hulp postkantoor te vinden. De directie had inderdaad de beschikking over een pand aan den Wijkerstraatweg gekregen, doch zij achtte dit ongeschikt, omdat het ge heel alleen staat temidden van een groote open ruimte, waar alle huizen afgebroken 2ijn. Wanneer de directie de beschikking krijgt over een pand, dat wat ruimte en ligging betreft, aan de eischen voldoet, zal hier zeker gebruik van gemaakt wor den. Radiokuststation en hulppost kantoren in het dorp Velsen. Voor Velsen had men reeds een oplos sing gevonden, maar de oorlog heeft de uitvoering daarvan onmogelijk gemaakt. Eenige jaren geleden heeft P.T.T. een groot pand in de Meervlietstraat aange kocht, n.l. de villa Maria, nabij het begin van den Driehuizerkerkweg. De bedoe ling was, dit gebouw in te richten als hulppostkantoor, ter vervanging van het kantoor aan den Stationsweg, dat voor goed aan den dienst onttrokken is, omdat het bij de ontworpen kanaalverbreeding tusschen pontveer en spoorbrug, welke verbreedirig nog altijd niet is uitgevoerd, ges oopt zal worden. In het aangekochte gebouw bevindt zich echter zooveel ruimte, dat besloten werd, hierin niet alleen een hulppost- kantoor tc vestigen, maar daarin tevens het thans in de school aan de Hout manstraat gevestigde radio-kuststation onder te brengen. Later zal dat station naar een gebouw in den polder worden overgeplaatst. Voorloopig kan ook van deze plannen natuurlijk niets komen, zoodat de Velse naren nog wel geruimen tijd hun post zaken in het hulpkantoor aan het Velser- duinplein of in het agentschap in Drie huis zullen moeten afdoen. Plannen in IJmuiden-Oost. Het hulpkantoor aan het Velserduin- plein is langzamerhand veel te klein ge worden. Sedert de vestiging van dit hulp kantoor daar ter plaatse is de bevolking van de buurt, waarvoor dit kantoor be doeld was, sterk toegenomen, zoo sterk, dat het kantoor niet meer tegen de drukte opgewassen is. Om hierin te voorzien zou Groote makreelvangst De stoomtrawler Utrecht was gisteren aan den afslag met 1400 kisten visch, waarvan (300 kisten makreel. Deze vangst is afkomstig van 59 gr. N.B. Als bijzon derheid dient te worden gemeld, dat de Utrecht op deze hoogte weinig last van 6lecht weer heeft gehad.. De booten daar entegen, die op de 56 gr. hadden gevischt hebben een paar dagen door het slechte weer moeten liggen steken. Besommingen van Maandag Stoomtrawlers: IJM48 Ewald f 14271, IJM73 Utrecht f35077, IJM2 Christine 1 18482, IJM59 Clasina Luther f 18130., IJM 95 Maria f28792. IJM14 Isabel f11065; mo- torloggers: KW173 f252, KW97 f1645. Uitslagen van Zondag KinheimADO 32; Kinheim 2Kenne- mers 3 3—5; Kinheim 3—VW 2 3—2; Kin heim Juniores—DEM 1—13. in de nabijheid van dit kantoor een nieuw en grooter gebouwd worden. P.T.T. kocht voor dit doel een terrein aan de Rem- brandtlaan op den hoek een dei- dwarsstraten. De teekeningen voor dit gebouw liggen klaar, maar ook hier stak de oorlog een spaak in het wiel. De grond wacht nog steeds op bebouwing en zal nog wel eenigen tijd daarop moeten blij ven wachten. Ter ontlasting van het kan toor aan het Velserduinplein is men nu van plan in de nabijheid van het Anto- nius Ziekenhuis een postagentschap op te richten. Dit zou vooral voor de bewoners van het meest Oostelijke deel van IJmui- den-Oost, met name van de buurten tus schen de spoorlijn en den Zeeweg een uitkomst zijn. Oud-IJmuiden. Oud-IJmuiden, eens het centrum van den postdienst, heeft thans noch kantoor, noch hulpkantoor, noch agentschap. Dit deel van de gemeente heeft door de door de bomaanvallen aangerichte schade en door het slooperswerk der Duibschers veel aan belang ingeboet. Maar dit zal wel weer eens anders worden. In elk geval is Oud-IJmuiden nog belangrijk als handelscentrum. Het oude hoofdkantoor in de Kanaalstraat is gesloten en nu het agentschap in de Kennemerlaan is opge heven, zijn de Oud-IJmuidenaren op het kantoor in de Houtmanstraat aangewe zen; dus ook zij hebben „Tante Pos" niet naast de deur wonen. Uit het bovenstaande blijkt duidelijk, da; de toestanden op postaal gebied in onze gemeente verre van ideaal zijn. Moge er spoedig verbetering in den hul digen toestand komen. De voetbalcompetitie Voor de voetbalcompetitie van den KNVB. die Zondag 4 November begint zijn onze plaatselijke 4e klassers VVB en IEV ondergebracht in afdeeling 4C, met Alk maar, Bergen, Zeevogels, Vitesse 1922, CSV, USVU, Uitgeest en WE. Kinheim won van A.D.O. (32) Het was een aardige wedstrijd die voor al ten aanzien van Kinheim goede ver- W-achtingen voor de a.s. competitie in hield. Het talrijke publiek zag van beide partijen mooi, open spel, waarbij de wis selende aanvallen steeds de spanning vasthielden, ondanks dat Kinheim een 30 voorsprong had bereikt. De eerste aanvallen waren voor A D.O., maar daarna zag Kinheim enkele opge legde kar.sen te loor gaan. Na 25 minuten was het Versteeg, die uit een goede voor zet van rechtsbuiten P. de Boer met een fraaien kopbal den geelzwarten de leiding bezorgde. Het tempo werd opgevoerd; een voorzet van Kuilenburg benutte H. Prinsen goed (2-0). Na de rust probeerde A.D.O. het spel te verplaatsen, maar on danks het gemis van W. Groeneveld kon de K.-verdediging stand houden. Aan de andere zijde scoorde P. de Boer uit een pass van Verhoofstad (3-0). Toen A.D.O. echter een verdiend tegenpunt maakte waar de bal over 't hoofd van den uit- geloopen Druyven mooi doel trof door den middenvoor (3-1), kwam er nog meer vuur in. A.D.O. zette gevaarlijke aanval len op, afgewisseld met tegenaanvallen van Kinheim, waarbij de Heemskerkers geluk hadden. Vlak voor het einde echter sloeg Druyven een hoogen bal in eigen doel, waardoor de eindstand 3-2 werd. Opvallend goed werk verrichtte de jeugdige C. de Boer als rechtshalf, waar van Kinheim nog veel pleizier kan be leven. Zijn goed plaatsen, afwerken en aanvallen werd door het publiek gewaar deerd. De lorpedobootjager „Kortciiaer" is de reis uit Amsterdam naar den Oost begonnen onder eommando van den lt. ter zee 1ste klasse J. N. Kempens. Deze snelle torpedobootjagrer lioopt de reis in 16 a 1" dagen te volbrengen. (P) H.A.V. „Suomi" De Athletiekvereeniging „Suomi", die de afgeloopen maanden wederom in ver schillende wedstrijden .prachtige succes sen heeft geboekt, waarbij wij herinneren aan den Mulier-loop van 14 October op Watervliet, waarbij het trio Joop Wee- nink,, Jaap v. Wijngaarden en Siege de Boer op fraaie wijze resp. als eerste, tweede en derde aankwamen en de beker voor de eerste maal bij „Suomi" terecht kwam, heeft voor de stille wintermaan den een programma van activiteit opge maakt. Hiertoe is een feestcommissie benoemd, die grootsche plannen heeft om de Suo- mi-familie bijeen te houden. Er zullen ontspanningsavonden worden gehouden; lezingen en sportfilms zullen deze vullen. Zelfs is er gedacht aan de mogelijkheid om liefhebbers in de gelegenheid te stel len in 1948 de Olympische spelen te bezoeken. Een tooneelavond op 13 Nov. is het voorspel voor aardige plannen ter gelegenheid van St. Nicolaas-viering en Kerstmis. Voorts ziet de commissie een prettige taak voor zich bij de opening van de nieuwe sintelbaan en de verschillende wedstrijden, welke hier het volgend jaar zullen worden gehouden. En niet het minst de voorbereiding voor Suomis eerste lustrum op 24 Augustus 1946, dat vermoedelijk met groote wed strijden zal worden opgeluisterd. De commissie heeft eens per 14 dagen de beschikking gekregen over het clubge bouw „Watervliet", waar met ingang van Zondagavond j.l. dans- en andere avon den worden gehouden. Al met al wordt den Suomï-leden ook voor den komenden winter een prachtig afwisselend programma voorgezet, waar bij groote aandacht wordt geschonken aan de indoor- en buitentraining. Stormvogels-feestavond De belangstelling voor den Stormvogels feestavond was dermate groot, dat aan de zaalruimte groote eischen gesteld werden en de aanhangers van Terpsichore wel eenige concessies moesten doen. De feest commissie had voor tal van aardige at tracties gezorgd en zoo sloeg het klokje van gehoorzaamheid vóór de aanwezigen er aan dachten. Het Stormvogels-clubblad Wij ontvingen ter kennismaking het eerste nummer van „De Stormvogel", het clubblad van Stormvogels. Het is gesten cild en, zooals de waarnemend voorzitter, de heer G. J. Bremerkamp, in zijn inlei dend woord zegt, „nog bescheiden van opzet en omvang, waaraan de papier- schaarschte natuurlijk niet onschuldig is. maar, nietwaar, onze club is ook beschei den begonnen (le klas N.H.V.B.) en heeft zij niet de hoogste afdeeling van den N.V.B. weten te bereiken?" De inhoud is zeer veelzijdig en zal on getwijfeld bij de Stormvogelsleden zeer in den smaak vallen. Haringvisscherij Van de haringvisscherij waren binnen de KW 20 met 21 last en de KW 37 met 27 last. Beide schepen hadden vleetschade. Buurtvereeniging „Schulpen" De ledenvergadering van de Buurtver eeniging „Schulpen", welke Maandag avond in het ontspanningslokaal van de Java-Deurenfabriek werd gehouden, mocht zich in een zeer groote belangstelling ver heugen, hetgeen de heer P. Kee, voorzit ter, tot genoegen constateerde. Indertijd werden reeds plannen ge maakt om de buurtvereenigingsleden op zekere tijden bijeen te brengen door ont spanningsavonden. en andere middelen, welke kunnen bijdragen tot den bloei der vereeniging. Bovendien kan plaatselijk met de an dere buurtvereenigingen tot opbouw van Velsen-Noord in het algemeen belang veel worden gedaan. Het bestuur is thans samengesteld uit de heeren: P. Kee, voorzitter; H. van 't Hoff, secretaris; J. A. de Docxi, penning meester; F. A. van Asselt, 2e voorz., mej J. de Vries, 2e 6ecr.; C. Admiraal, 2e pen ningmeester en C. van Voorbergen, al- gem. functionaris. Het algemeen overzicht door den voor zitter deed blijken, dat in samenwerking met de andere buurtvereenigingen bij het rijden van den eersten trein aan het per soneel der halte Hoogovens een fraai bloemstuk kon worden aangeboden. Het is het voornemen om de St. Nico laas-viering voor de kinderen van 13-17 jaar met de gezamenlijke buurtvereeni gingen te doen plaats viaden. Een adres werd gericht ter verkrijging van straatverlichting, die inmiddels is ge reed gekomen en voorts trachten ae geza menlijke vereenigingen te bespoedigen, dat een arts en een apotheek zich in®VeI- sen-Noord kunnen vestigen. Ook de post kantoor-kwestie wordt niet uit het oog verloren en er wordt aan gedaan, wat mo gelijk is. Bovendien probeert men den monumentalen lantaarnpaal op den hoek WijkerstraatwegPelsstraat terug te krij gen. Verder bestaat het voornemen om tot een muziektent in het plantsoen aan de Duinvlietstraat te kunnen komen, daar deze wclltcht in een behoefte zal kunnen voorzien. Een dans- en tooneelclub zijn inmiddels gevormd door „Schulpen" De St. Nicolaas-viering voor de volwassen leden zal 29 November in „De Pont" wor den gehouden. Op 1 December wordt St. Nicolaas van den trein gehaald door de kinderen. 5 Dec is het kinderfeest voor de jeugd van 312 jaar en 13 Deo voor de 13-17 jarigen. Den ouders werd ver zocht hiertoe hun bijdragen in natura te verstrekken. 28 Dec. zal in het Kennemer Theater een ontspanningsavond voor de volwassenen worden gegeven. Een con cept-reglement werd de vergadering voor gelegd en met algemeene stemmen goed gekeurd. Weer bootverbinding met Engeland Met ingang van Woensdag 14 Novem ber zal het weer mogelijk zijn over zee naar Engeland te reizen, zonder gebruik te maken van buitenlandsche verbindin gen. De boot tusschen Hoek van Holland en Harwich gaat op dien datum varen, voorloopig drie maal per week uit de twee havenplaatsen. Op Maandag, Woensdag en Vrijdag heeft het vertrek van Harwich plaats, Dinsdag, Donderdag en Zaterdag zal men uit ons land naar Engeland kun nen gaan, mits men in het bezit is van een geldig paspoort met Nederlandsch visum. Het schip dat den dienst onder houdt het 6S. Praye vertrekt 's avonds uit Hoek van Holland en arri veert den volgenden morgen in Harwich. Van Engeland uit vertrekt de boot even eens "s avonds om den volgenden morgen in „the Hook" aan te komen. De opbouw van ons nieuwe leger. Direct na zijn huldiging als chef van den Generalen Staf heeft luit -gen. Mr. H. J. Kruis aan eenige journalisten in een gesprek iets medegedeeld over zijn op vattingen omtrent den opbouw van het nieuwe Nederlandsche leger. De generaal wees erop, dat het voor naamste toekomstige principe zou zijn daf van een volksleger. Zij die een uniform dragen mogen niet meer met den nek worden aangezien, zooals dat voorheen vaak het geval was. Zij zijn zeker niet het slechtste deel van onze natie. Indien onze middelen ons toelaten een leger van niet meer dan 100.000 man op de been te houden, meoten wij er niet meer willen hebben. De bewapening dient modern te zijn, terwijl aan de opleiding vooral van het kader, de grootste aandacht zal wor den besteed. Het bezit van goede capaci teiten zal boven dat van diploma's wor den gesteld. Het lotingssysteem wordt afgeschaft; de opleidingstijd zal waarschijnlijk op een jaar worden gestéld, daar 5%> maand on voldoende is gebleken. Het voordeel van minder lichtingen, die dus grooter zullen worden, is dat het economisch leven niet zoo spoedig ontwricht wordt door het. op roepen van hen. die hierin een belangrij ke plaats innemen. Met nadruk bracht de generaal naar voren dat het geheeje leger sterk ver jongd moet worden. De officieren moeten lichamelijk in staat zijn de troep in alles voor te gaan. Noodig hiervoor is. dat door het ministerie van onderwijs en de diverse jeugdvereenigingen aandacht wordt besteed aan de lichamelijke trai ning, opdat de jongeman van 19 jaar niet als een stijve hark onder de wapenen komt, zonder dat we daarvoor in de Duit- sche methoden behoeven te vervallen. We zullen niet moeten vergeten, aldus de generaal, dat er geen neutraliteits politiek meer kan worden gevoerd. De organisatie van ons leger zal in de toe komst overeen moeten stemmen met die van onze bondgenooten. Ook bij den aan leg van vliegvelden en verdedigingswer ken zal hiermede rekening moeten wor den gehouden, de manschappen moeten overal ter wereld kunnen worden ge bruikt. Wat betreft een eventueelen vol genden oorlog was de generaal var. mee ning, dat ook tegen strijdmiddelen als de atoombom wel weer doeltreffende afweer- wapens zouden worden gevonden. De evo lutie op dit punt zorgt steeds weer voor verrassingen. BRANDSTOFFEN VOOR HEN DIE ZICH ELDERS VESTIGEN. Personen die zich in een andere gemeente gaan vestigen en op de in hun oude woongemeente bij een brandstcffenhandel ingeleverde bonnen der brandstoffenkaart nog geen brandstoffen hebben ontvangen, kunnen hun brandstoffenhandelaar ver zoeken, aan hen een aantal rantsoenbon nen „een eenheid brandstoffen 1945 46" te verstrekken, overeenkomende met het aantal ingeleverde nummerbonnen waarop nog geen brandstoffen zijn afgeleverd. Wanneer de handelaar niet aan dit ver zoek kan voldoen, dan zal hij een verkla ring afgeven, waarop staat vermeld in hoeverre nog geen aflevering op ingele verde bonnen heeft plaats gehad. Met deze verklaring dient men zich te wenden tot den distributie-dien6t bij welken de handelaar is ingeschreven.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 3