IJmuider Courant leneraal in Soerabaja vermoord Geheime overeenkomst over Atoombom Burgeroorlog en hongersnood bedreigen China Op .Taartrnns: No. 18167 jureaux: Kennemerlaan 154, jmuiden - Telefoon 5437 :e Haarlem: Gr. Houtstr. 83 er telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad JOirectenr-IIoordredactearr Robert Pocreboom Woensdag 31 October 1943 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4. ioor Extremisten Uit het Geallieerde hoofdkwartier in itavia wordt gemeld, dat brigade-gene st A. W. Mallaby, bevelhebber van de igen en veertigste Indische brigade, te icrabaja is vermoord, zoo deelden twee rallieerde officieren mede, die in gezel- hap van Mallaby waren, doch konden ltsnappen. Generaal Christison. die de mededeeling !ed, zeide dat hrj aan den Indonesischen ider dr. Soekarno bevel had gegeven om tlf elf Bataviasche tijd bij hem te ko en. Op een vraag, of hü Soekarno ver- itwoordelyk zou stellen voor den moord I brigade-generaal Mallaby, antwoordde neraal Christison: „Wis en zeker". Generaal Christison zeide in zijn ver- sring, dat brigade-generaal Mallaby op •n smerige manier ter dood was ge acht. Hij werd vermoord, nadat hij een nferentie had gehad met extremistische donesischc leiders. In den laten namiddag as hij weggereden om hen te ontmoeten neinde den gang van zaken en de vol- dige uitvoering van de bevelen om het te staken, te verzekeren, en te be reken. Dr. Soekarno en generaal Hawthorn, de ■allieerde bevelhebber op Java, vertrok- m Dinsdagmiddag uit Soerabaja, nadat overeenkomst over het staken van het iren met de plaatselijke Indonesische Iders was bereikt Deze regeling houdt dat het havengebied van Soerabaja be- aakt zal worden door gezamenlijke •Ijdkrachten. Darmo, waar de voorma- e geïnterneerden zich bevinden, zal door Britten bewaakt worden en de rest r stad door de nationalisten. Een ieder zich vrij door de stad mogen bewegen voorwaarde van de instelling van een rbindingsbureau van Britten en Indo- siërs. Geen Nederlandsche troepen mo- n aangevoerd worden. De veiligheid r voormalige geïnterneerden wordt ge- larborgd door beide partijen en beide rtijen zullen de gevangenen vrijgeven, zal geen algemeene ontwapening ge- )ieden alleen de leden der voormalige roepsinstanties als de nationalistische ilitie mogen gewapend zijn. Deze wapenstilstand leek eenig effect hebben gehad, zoodat officieel de toe- ind Dinsdagavond „rustig" werd ge- emd. In eenige deelen van de stad iren nog enkele scherpschutters aan het >rk. leneraal Christison heeft nieuwe beve- in verband met de situatie in Soera- ja uitgevaardigd. Japanners en Duitschers Jeneraal Sir Philip Christison gaf op in allerijl bijeengeroepen persconfe- ïtie heden een overzicht van de gebeur- nssen in Soerabaja, die hebben geleid den moord op brigadier-generaal Mal- >y. Christison was, naar hij verklaarde kermis gesteld van den moord te 8 uur taviasche tijd hedenmorgen. Een maand eden had de Nederlandsche marineof- ier, kapitein Huijer, de Japansche over- 'e geaccepteerd, zulks tegen de geschre- 1 orders in, die hem door schout-bij- :ht Patterson waren verstrekt. Patter - i was de eerste Geallieerde vertegen- lordiger, die op Java aankwam, aldus i. Christison. Er waren in Soerabaja dien tijde groote voorraden wapenen uitrusting, tanks en pantserwagens, die Japanners gewillig aan Huijer over- legen en een groot aantal van deze wa nen viel in handen van Indonesiërs. Ie Indonesiërs in Soerabaja hadden Ja- osche uniformen en er waren aanwij- gen. dat eeniger., zoo niet allen, wer- geleid zoowel door Japansche officie als door Duitschers. In de laatste and, zoo voegde gen .Christison hier toe, waren 5 Duitsche duikbootkapi- ns uit een kamp 1e Batavia ontsnapt en, ar acmeld werd, naar Soerabaja ge- Geen provocatie .Op 28 October nadat de Geallieerde letting op vreedzame wijze voortgang 1 gevonden gedurende drie dagen, vie- de Indonesiërs de Britsch-Indische ijdkrachten aan, zonder dat er eenige •vocatie was geschied. De oorzaak, die 1 geleid tot dezen niet uitgelokten aan- was een mededeeling, die uit vlïeg- gen was uitgeworpen en waarin ver- ard werd, dat in de voornaamste ge- den alle onbevoegde personen hun wa- ïs moesten inleveren. Zulke mededee- gen waren ook elders, bijv. in Batavia, ndoeng en Semarang, uitgeworpen zon- dat dit tot ongeregeldheden aanleiding Het was duidelijk, dat deze mededee- g slechts beteekende dat onbevoegde eonen onluapend moesten worden, en t de geüniformeerde politie of het of- eele beveiligingscorps der bevolking." het bezoek van ir. Soekarno aan Soe- >aja, zoo ging hij voort, scheen ieder et Spoorwegtarief met 25 pCt. verhoogd Iet ingang van 1 December worden de leven der Ned. Spoorwegen met 25 hoogd. Er wordt overwogen met I Jan. weer retourbiljetten in te voeren. misverstand uit den weg te zijn geruimd, doch de extremisten gingen voort den wapenstilstand te schenden. Generaal ma joor D. C. Hawthorn, de commandant van de Geallieerde strijdkrachten op Java, had gisteren een ontmoeting met de extremis tische leiders en zette bij die gelegen heid de situatie der Britsche strijdkrachten op Java uiteen. De extremisten verklaar den, dat zij die situatie begrepen, aldus Christison. Nieuwe ongeregeldheden zijn uitgebro ken in Semarang aan de noordkust van Java, aldus meldt A.N.P./Aneta. Troepen en munitie worden per vliegtuig naar deze plaats gebracht. Eveneens wordt gemeld, dat een dringend beroep is gedaan op het Z. O. Azië-commando in Singapore om alle beschikbare transportvliegtuigen naar Java te zenden. Soekarno heeft volgens Un. Press aan Soebardjo opgedragen de gedelegeerden voor de besprekingen met dr. Van Mook te benoemen. Deelneming der Ned. Regeering De Nederlandsche regeering neemt met groot leedwezen kennis van den moord op den brigade-generaal A. W. Mallaby, tij dens een bespreking met nationalisten in Soerabaja. Zij heeft haar deelneming aan de nagelaten betrekkingen en aan de re geering van het Vereenigd Koninkrijk betuigd. Zij spreekt haar afschuw uit over deze laaghartige daad tegenover een man, die streefde naar herstel van rust en orde in het belang van allen. Zij is overtuigd dat de Indonesische bevolking in over- groote meerderheid naast haar staat in haar afkeuring over het gebruik van zulke middelen. Niet alleen mannelijke, doch ook vrouwelijke vrijwilligers vinden hun opleiding in de kampen in Australië. Met grooten ernst werken zij aan de voorbereiding voor de taak welke ze straJcs in liet Neder- laiulsoh-Indische leger te vervullen hebben. lit.-generaal Ij. H. van O .ven, opperbev el hebber van het Nederlandsch-Indisohe leger, inspec teert eenige afdeelingen van liet korps in liet opleidingskamp Columbia op Nieuw Guinea. (P.) Slachtoffers van mijnen De landmijnen blijven in Limburg nog steeds slachtoffers eischen. In Posterholt zijn twee kinderen van de familie Tim mermans door een ontploffende mijn ge dood en twee andere kinderen ernstig ge wond. In Beringen werd een boer met zijn drie koeien gedood en twee andere per sonen werden gewond. De Koningin in Engeland Koningin Wilhelmina arriveerde Dins dagmorgen per vliegmachine te Londen. Na de begroeting door den Nederlandschen gezant en Engelsche autoriteiten inspec teerde H. M. een eerewacht van de Air- crew Cadets. Hierna vertrok de Koningin naar een landgoed in Mortimer, ongeveer 80 K.M. van Londen, waar zij volgens haar secretaris, drs. M. Kohnstam, een week denkt te blijven. IJmuider Sportunie Op 26 Januari 1939 werd door de zweef- club A.V.L. een algemeene sportunie op gericht. De bedoeling van het bestuur was te komen tot een algemeene jeugdorgani satie in IJmuiden. eventueel door het uit- noodigen van vereenigingen om te komen tot samenwerking of fusie. Thans zal het werk, dat zoo lang door den oorlog heeft moeten rusten, weer ter hand worden ge nomen. Getracht zal worden een zeilclub, een wandelclub, een kampeerclub, enz. op te richten, om hierdoor te komen tot zede lijke verheffing van de jeugd. Ds. H. J. ten Brink te Santpoort is be roepen tot predikant der Geref. Kerk te *s Gravenhage-Loosduinen. Het woord is aan.... Het is niet goed, ongeluk kig te zijn maar het is goed. het te zijn geweest. IJMUIDEN Over annexatie In ons vorig nummer namen wij een verslag op van het A.N.P. over een rede die de minister-president prof. ir. W. Schermerhorn te Groningen op een pers conferentie gehouden heeft over actueele problemen. Nader verzoekt het A.N.P. mede te deelen dat daarin ten onrechte is vermeld, dat de minister-president ge zegd zou hebben, dat annexatie van Duitsch gebied zonder Duitschers prac- tisch uitgesloten moet worden geacht. Openbare vergadering Eenheids Vakvereeniging De Eenheids Vakvereeniging belegt a.s. Donderdagavond een openbare vergade ring in Thalia. Als sprekers zullen optre den de heeren Blokzijl over „De E.V.V. en de opbouw van Nederland" en Beilaar- de over „Acties in het bouwbedrijf". Herdenking Kerkhervorming Hedenavond wordt in de Goede Herder kerk de Kerkhervorming herdacht. Ds. Joh. Bronsgeest van Velsen zal spreken over „Het wachtwoord der hervormers." Besommingen van Dinsdag Motorloggers: KW107 f 1736; versche haring: KW54 f2660; kustvisschers: IJM308 f185, I.JM239 f410, LTM202 f764. IJM218 f187, IJM255 f 373, IJM261 f95, IJM251 f66, IJM310 f28, IJM237 f 479, IJM226 f785, IJM245 f 233. IJM213 f 922. IJM249 f647; KW98 f 59, KW226 f 225, KW34 f 123. KWK 180 f 334. KW125 f 358. KW181 f141. KW12 f 377. KW205 f 493. KW190 f 339. KW61 f 521 KW10 f 597, EG1 f155, WK116 f62. HD293 f119, HD18 f 1208, HA89 f216, HA4 f521, UK246 f318, UK1 f86, UK144 f132. UK44 f 197, UK190 f 308, UK60 f 758, UK61 303, UK59 f 244, UK7 f763, UK121 f358, UK199 f 257, UK161 f 286, UK41 f510, UK93 f487, UK172 f 1100. UK142 f 1058. UK143 f 883. Staatsvisscherijbedrijf Bij Kon. Besluit is, te rekenen van 1 Juli 1945, in vasten dienst benoemd tot onderdirecteur van het staatsvisschers- havenbedrijf, ter standplaats IJmuiden, mr. J. R. van Eerde. Eenige uren na de aankondiging dat mi nister-president Attlee de Vereenigde Sta ten zal bezoeken werd er in het Engelsche Lagerhuis gesproken over het feit, dat Churchill en Roosevelt tc Quebec in Sep tember 1943 een geheime overeenkomst hebben gesloten met betrekking tot de atoombom. Het Labourlid kapitein Blackburn vroeg den minister-president deze overeenkomst zoo spoedig mogeiyk te publiceeren. zoo dat het huis in overweging zou kunnen nemen de overeenkomst te ratificeeren. Ky drong er op aan dat alle inspanningen zouden worden geconcentreerd op het ge bruik van atoomenergie in vredestyd. Hij zeide, dat meer dan 90 pet. van de in Amerika verrichte onderzoekingen er op gericht waren grootere en betere bommen te vervaardigen voor onbepaalde doel einden. „De centrale regeering moet afzien van alle pogingen om het geschil gewapender hand op te lossen. Wanneer zij haar mili taire penetratie naar het Noorden blijft doorzetten, zullen de communisten zich vastbesloten verdedigen, daar hun bestaan zelf op het spel staat", aldus heeft een woordvoerder van de Chineesche commu nisten te Tsjoengking verklaard Hij zei de verder, dat de communisten zich niet verzetten tegen het gebruik van de spoor wegen voor de repatrieering van de vluchtelingen. Hij beschuldigde de regee ring er echter van, dat zij de spoorwegen slechts zou gebruiken voor het vervoer van troepen. Verder zeide hij, dat het antwoord op de vraag, of de burgeroorlog zich over het geheele land zou uitbreiden, voor een groot gedeelte zou afhangen van de houding der Vereenigde Staten, wier legers nog steeds de Kwomintang ter zijde zouden staan. Hij voegde er nog aan toe, dat de communisten met de Amerikanen wenschen samen te werken, doch dat de communisten niet de garantie konden geven, dat geen schoten zouden worden gelost, indien de Amerikaansche marine troepen de troepen van de centrale regee ring naar het centrum van de door de communisten gecontroleerde gebieden in Noord-China. zouden geleiden. In het communistische hoofdkwartier werd ont kend. dat de communistische partijstrijd krachten materieele hulp van de Sovjet- Unie ontvingen Het vallen van de eerste sneeuw in Noord-China heeft een stren gen winter aangekondigd in de provincies van het Noord-Westen, waar zich geen kolen bevinden en zoowel de Kwomintang als de communisten hechten de grootste beteekenis aan een spoedig herstel van de verbindingen en een hervatting van het verkeer der spoorwegen, hetgeen leven en dood kan beteekenen voor millioenen, die anders door hongersnood worden be dreigd. Op de vraag welke firma's in Amerika door het Amerikaansche ministerie van oorlog belast zijn met de leiding van de fabrieken voor atoomenergie, luidt, aldus Blackburn, het antwoord: de firma Du- pont. Deze naam klinkt den Russen zeer onaangenaam in de ooren, omdat deze onderneming overeenkomsten had met de Imperial Chemical Industries in Londen en met de I.G. Farbenindustrie in Duitsch- land, overeenkomsten die gesloten waren met het doel hun eigen herleving na den oorlog veilig te stellen. Zij werden door de Russen beschouwd als een onderdeel van de omsingelingspolitiek gericht tegen de Sovjet-Unie. Blackburn zeide. dat om deze belangen die nu tegen de wenschen der geleerden en de meening der vooruit- 6trevenden in de Ver. Staten en Engeland hun werk voortzetten, de walm der reac tie hangt.. Hij drong aan op internationale contróle der atoomenergie. Herbert Morrison antwoordde voor de regeering, en zeide dat Attlee bij zijn. aanstaande besprekingen deze en andere overwegingen de noodige aandacht zou schenken. Het zou niet nuttig zijn wan neer er voor het vertrek van den minis ter-president diepgaande verklaringen zouden worden afgelegd. De besprekingen met president Truman zullen zich niet be perken tot de wetenschappelijke metho den met betrekking tot het losmaken van atoom-energie, doch zullen volledig en allesomvattend zijn. Morrison zeide voorts, dat de aspecten van de atoombom op het terrein van de buitenlandsche politiek „de regeering zware hoofdpijn geeft". Zij kan niet in vijf minuten een uitweg voor dit veelomvattend probleem bedenken. Het conflict in de Geref. Kerken Ds. J. P. Unger, Geref. predikant te Bruinisse, geëvacueerd te Haarlem, heeft bij zijn kerkeraad een voorstel tot vrij making ingediend, dat na ampele bespre king werd verworpen, waarop ds. Unger zich persoonlijk vrijmaakte. Aangezien hij niet naar zijn gemeente kan terugkeeren, etelt ds. Unger, die door de classis Zierik- zee van het predikambt vervallen is ver klaard. zich beroepbaar in de vrijgemaak te Gereformeerde kerken.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 1