De nieuwe bonnen Sportterreinen in Haarlem N ederland-Z weden GELDIG TOT 10 NOVEMBER Bonkaarten Ka, Kb en Kc 512 118 250 gram bioem 110 203 gram zout 12u 250 gram jam 121 250 gram peulvruchten 122 pl.m. 225 gram huishoudzeep 124 150 gram vleesch 125 126 2 kg aardappelen B06 1 kg. aardappelen A07 2 liter melk B07 C07 3»2 liter melk Bonkaarten Kd en Kc 512 213 250 gram bloem 214 200 gram zout 215 250 gram jam 216 pl.m. 225 gram huishoudzeep 217 150 gram vleesch 218 1 kg aardappelen 219 6 liter melk Tabakskaartcn Q 413 04 1 rantsoen iraport-cigaretten Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 2 November van des middags 12 uur af worden gebruikt, met uitzonde ring van de bonnen voor melk en aard appelen, waarop eerst met ingang van Maandag 5 November mag worden afge leverd. Deze week wordt wederom één kilo gram aardappelen meer verstrekt aan personen van 4 jaar en ouder. Di? kilo gram extra is bestemd om een voorraad te vormen. Op den jambon kan men in den vervol ge jam, stroop, kunsthoning of hagelslag koopen, voor zoover de winkelvoorraad deze keus toelaat. Per bon kan men 150 gram hagelslag betrekken. Bij deelneming aan de maaltijden van de centrale keukens moeten aldaar de bonnen 124 of 217 voor vleesch en 125 voor aardappelen worden ingeleverd. Eipoeder zonder bon Het eipoeder. dat nog in kleine hoeveel heden bij de detaillisten aanwezig is, kan vrij. dus zonder bon. worden verkocht. De opslag van Winteraardappelen De volgende week 2 K.G. extra Er werd reeds 1 K.G. aardappelen per persoor. extra gegeven voor winter- opsiag. Nu wordt de volgende week nog 2 K.G. aardappelen extra gegeven voor den wintervoorraad Daarvoor is bon 127 aangewezen der bonkaart K512. Deze is geldig tot en met 10 November. Melk en Boter De vooruitzichten Het aantal koeien in ons land is sinds 1939 verminderd van 1.566.000 tot 1 184.000. Een vermindering van 24*/». Bovendien daalde de productie per koe met 17. Dezen winter zal het noodig zijn de hoeveelheid melk die beschikbaar is aan Ie vullen met melkpoeder wil men het huidige me'krantsoen handhaven. Er zal gezorgd Worden voor melkpoeder van goede kwaliteit. Thans wo*dt per volwassene 125 gram boter in de 2 weken verstrekt. Als de bij zondere verzorging van veehouders en personeel van zuivelfabrieken wordt afge schaft (die vrij veel boter eischt) dan kan dit rantsoen eehandhaafd blijven Anders krijgen volwas-enen dezen winter nog slecht" 5 moe! 125 gram boter Nationaal Herstel Een bank voor de financiering De akte i« verleden tot oprichting van de Maatschappij tot financiering van het Nationaal Herstel, N.V., die in de praktijk als „Herstelbank" zal worden aangeduid, duid. Het kapitaal bedraagt f 300 000 000. ver deeld in 151 000 gewone en 149.000 prefe rente aandeelen. De gewone aandëelen worden door den Staat genomen, f 100 000.000 is volgestort. Daaraan is o.a. deelgenomen door de Ned. Bank voor 1 3.000 000, de groote. banken voor 1 25.000.000. de levensverzekeringmaat- echanpijen voor f 14 355 000, de pensioen fondsen voor 3 345 000 en de spaarban ken voor f 1.300.000. Er wordt een raad van 15 commissaris sen ingesteld. Prins Bernhard wordt bij zonder adviseur. Tot president-directeur is benoemd dr. G W. M. Huysmans, oud-minister van financiën en tot. directeur-secretaris drs. J F. Posthuma. Auto's voorde Artsen of: het kost menschenlevens De Commissie „Medisch Contact" heeft haar grieven kenbaar gemaakt aan de pers over de slapheid, die betracht wordt bij het toewijzen van vervoermiddelen aan artsen. Het aantal patiënten, dat één dok ter moet bedienen, is vaak zoo groot., dat hij het onmogelijk per fiets, te voet of met de tram kan doen. Wanneer er wordt aangedrongen op een snellere toewijzing van motorvoertuigen, worden de betrok kenen met een kluitje in het riet ge stuurd, in casu de opmerking, dat ande ren voorgaan. Dr: J. L. Siemens, de voor zitter van „Medisch Contact", bij monde van wien de bezwaren naar voren wer den gebracht, haalde voorbeelden aan, dat de patiënt kwam te sterven, omdat de arts niet snel genoeg bij hem kon zijn. r<?»9; ,-?■ - l\ ?;j! s - m 3^29 Aan ilen vooravond van de samenkomst der Generale Synode 111 de Nieuwe Kerk te Amsterdam een Bidstond gehouden. Belangrijke plannen Het is steeds een prijzenswaardig streven van het Haarlemsche gemeentebestuur ge weest om de beoefening der port te be vorderen door het beschikbaar stellen van velden. De Duilschers hebben in de oor logsjaren verschillende sportvelden ver knoeid Het streven is nu niet alleen die schade te herstellen, maar ook uitvoering ie geven aan verschillende plannen die reeds waren voorbereid. Bestaande velden. De sportterreinen aan den Verspronck- weg zijn van Duitsche smetten gezuiverd en weer geheel in orde gebracht. Boven dien is een nieuwe toegangsweg gemaakt omdat de brug over de Delft vernield was. Deze terreinen kunnen dus weer in ge bruik genomen worden. De sportterreinen aan de Kleverlaan zullen nu aan de beurt komen. Evenzoo die aan de Van Oosten de Bruynstraat. Gehoopt wordt dat die terreinen in het a.s. voorjaar weer gebruikt kunnen worden Het laatste terrein is wat smal. In de toe komst hoopt men het nog eens te kunnen verbreeden, maar dit moet wachten op de verhooging van de spoorbaan en daarvan zal in de eerste jaren nog wel niets komen. Sportpark aan den Schalkwükerweg Aan den Schalkwijkerweg, even ten Zui den van de Buitenruslbrug, heeft de ge meente reeds eenige sportvelden. Het is de bedoeling die iets te verplaat sen en uit te breiden. De velden zullen dan het centrum vormen van een sport park waarin ook speelweiden zullen wor den opgenomen. Voorts zal voor een mooie beplanting gezorgd worden, zoodat een aanlokkelijk geheel verkregen zal worden. Het is waarschijnlijk dat met de uitvoe ring van deze werken spoedig begonnen zal worden. Het Noorder-Sportpark. Ook zal nu binnenkort de verplaatsing van het „Haarlem"-veld had beslag krij gen. Zooals men weet, moet Haarlem zijn veld aan den Rijksstraatweg missen, om dat de Planetenlaan moet worden door getrokken naar de brug over de Jan Gij-, zenkade en de werken die daarmee samen hangen. „Haarlem" krijgt nu een terrein in net Noordder Sportpark, dus even meer naar het Westen. Het aantal velden (het groote veld met de bij-velden) blijft gelijk. De gemeente zal in dat Sportpark ook de beschikking krijgen over een aantal ter reinen die voor verschillende takken van sport te gebruiken zijn: voetbal, hockey, korfbal honkbal, athletiek, enz. De aanleg is nu breed opgezet, zoodat ook hier van een recreatie-gebied te spreken is. Een Stadion voor Kennemeland. Reeds vóór den oorlog bestond het plan om op een terrein nabg den Orionweg, ten Westen van de Delft, een stadion te maken. Er is gedacht aan een veld van internatio nale afmeting en een accomodatie voor 10.000 a 12.000 bezoekers Het ligt dus niet in de bedoeling te concurreercn met de stadions van Amsterdam en Rotterdam, waar wedstrijden gespeeld worden die door 50.000 a 60.000 bezoekers worden bij gewoond. Het zal een stadion worden voor belangrijke sportgebeurtenissen in Kenne- merland. Behalve het groote veld komen er nog een drietal andere velden. Ook is gedacht aan den aanleg van een sintelbaan. Er is behoefte aan werkobjecten waarin weinig materialen begrepen zijn. Daarom is er kans dat in afzienbaren tijd met de grondwerken voor het Stadion begonnen zal worden. De velden zouden dan ge bruikt kunnen worden met eenvoudige hulpgebouwen. Want bij de uitvoering van de definitieve plannen kleedlokalen tribunes, een restaurant, enz. zijn veel materialen noodig en die zullen den eer sten tijd voor dit doel wel niet beschik baar komen. Wel zal, wil het terrein ge bruikt kunnen worden, een brug over de Delft gemaakt moeten worden. De ligging van dit Stadion voor Kenne- merland is zeer gunstig. Er sluiten immers groote wegen op aan en het ligt bovendien dicht bij het spoorwegstation Bloemen- daal. Voor geheel Kennemerland zal het dus gemakkelijk te bereiken zijn. AGENDA VOOR VRIJDAG 2 NOVEMBER Remonstrantenkerk: Allerzielen-herden- kmg (Spint.), 20 uur. Gem. Concertzaal: Le denconcert H. O. V., 20 uur. Stadsschouwburg: Haarlemsch Operette Ensemble Nelly", 20 uur. Rembrandt: „Denk aan mij". 20 uur. Palace: Zij" trouwde haar baas, 2. 15, 7 fcn 9.15 uur. Luxor: The Drum. 2. 4 15. 7 en 9 la uur. Frans Hals: Strike up the band. 14. 16.30, 19 en 21.15 uur. Moviac: Het Regenboogcaba ret, 7.30 en 9.30 uur. AGENDA VOOR ZATERDAG.1 Stadsschouwburg: Weekend in Californië, 20 uur. Bioscopen en Moviac: als Vrijdag. >r. Dr. G. v. tl. Txvniw, Minister van lerwijs. Kunsten en Wetenschappen gesprek met Luitenant Daniels op het 'fiveld Y pen burg-, even voor zijn ver is naar Kiigeliuul. om deel te nemen 1 de Inter Geallieerde Conferentie ir de hervorming van het onderwijs in Europa. (P) Een vloot nadert Haarlem De Leidschevaart wordt „schoongemaakt" In de Leidschevaart nabij Vogelenzang heerscht op het oogenblik een heele drukte. 35 schuiten liggen schots en scheef in het donkere water en 's morgens vroeg worden deze bevolkt door een groot aan lal mannen, die de tram uit Noord en Zuid aanvoert. De vloot verplaatst zich langzaam in de rich ting van Haarlem, maar niet met het plan on/e stad te veroveren. Het is een vredelie vende, ja zelfs een nuttige vloot. Bij Noord- wijkerhoek begonnen, baggert de veelkop pige bemanning een van Rijnland's belang rijkste waterwegen uit. om weer over een behoorlijke scheepvaart van l1! meter diep te te kunnen beschikken. Een ander uit vloeisel van dit omvangrijke werk is het beter functionneeren van de bemaling. De diepte van de Leidschevaart was dooi de 50 jaren, dat dit kanaal niet werd „schoonge maakt". zoo gering geworden, dat het gemaal te Spaarndam, hetwelk een van de belang rijkste voedings- en spui wateren in de Leid schevaart heeft, er hinder van ondervond. De Dienst Uitvoering Werken heeft het project, dat nog wel ongeveer l!i jaar in beslag zal nemen, van het Hoogheemraad schap Rijnland in uitvoering ontvangen en hoopt in de toekomst zijn vloot en aantal arbeiders nog uit te breiden. Elke meter lengte, die uitgediept wordt levert 10 M3 bagger op, over de 15 km. die ongeveer bewerkt moet worden, zal dus naar schatting 150.000 M3 modder naar boven ko men. Met die bagger komen soms de wonder lijkste zaken aan de oppervlakte, waaronder veel wapens en ander oorlogstuig. Sabotage of diefstal In 1942 betrapte de Haarlemsche recherche een lid van de stedelijke brandweei politie, V die zich meester trachtte te maken van een transformator voor de noodverlichting van een straat. Indertijd verklaarde V.. dat hij den transformator had willen stelen, maar toen deze zaak Donderdagmiddag in hooger beroep voor het Amsterdamsche ge rechtshof behandeld werd, vei klaarde hij, dat het zuiver een geval van sabotage betrof. In de straat draaide namelijk een betonmo len, die dienst deed bij een werk voor de Duitsche Weermacht. Zonder transformator zou er een aanzienlijke stagnatie ontstaan zijn. Daar hij begrijpelijke angst koesterde door de Duitschers voor een saboteur aan gezien te worden, had hij den indruk gewekt, een diefstal te willen plegen. Aan den an deren kant kon V. als enthousiast radio amateur den transformator goed gebruiken. Uitspraak over 14 dagen. De Radio geeft vanavond: Hilversum I, 301 M. 18.04 Ster van den dag. 18.20 Gra ziek. 18,30 Engelsche les. 19.00 Nieuwsber. 19.15 Allerzielenherdenking, predikatie door Pater Gilbertus Lohuis O.F.M. 20 01 Mr. C. H. W. d'Arüllac Briel over: ,,De telefoon in de branding". 20.15 Politiek weekoverzicht door L. de Jong. 20.30 Eddy Wal is speelt. 21 00 Op de brug. 21.15 f.Doodenhei denking allerzie'.en 1945 22.15 Prof. dr. C. A. Men- nicken spreekt over: „het verband lusschen maatschappij, opvoeding en onderwijs" (4) 22,30 Orkestsuites. 23.01 Nieuwsber. 23.15 Avondwijding Pater H. Paalvast S.C.J. Hilversum 2, 115 M. 18.01 Nieuwsber. en persoverzicht. 18.30 Les chanteuses de la eolombiere. 10.50 Voor je slapen gaat. 19.00 Willem Noske, viool en Herman Kruyt, piano. 19.30 Progr. voor.de Nederl. strijdkr. 20.01 Ensemble George Frank. 20.30 De werkende vrouw. mej. dr. Sis Heyster spreekt. 20,45 H. Koning, bari ton en Cor van Boven, piano. 21.00 „Op de brug". 21.15 The symphony of strings, o.l.v. Spike Hughes. 21.45 Avondwijding, ds. E. D. Spelberg. 22.01 Nieuwsber. 22.15 Op den drem pel van den nacht. herinneringen en vooruitzichten Zweden. Herinneringen aan een honger winter en wittebrood, dat als een manna kwam in de woestijn van tulpenbollen en bietenpulp. Wat weten wij van dit deel van Scandinavië af en hoe zal onze ver houding tot dit nijvere volk zijn? Welke vooruitzichten bestaan er voor ons ge schonden land om de zoo noodige mate rialen uit het hooge Noorden te krijgen? Wat denkt dit volk van blonde menschen over Holland? Vroegs; was Nederland vrijwel onbekend bij de groote massa van het Zweedsche publiek. De eerste steen voor een meer vriendschappelijke verhou ding werd gelegd, toen Graaf Bernadotte in zijn kwaliteit van voorzitter van het Internationale Roode Kruis ongeveer 35.000 burgerlijke gevangenen, waaronder vele Hollanders, uit de Duitsche helle kampen wist te verlossen. In den afge- loopen winter kwam de tweede stap in den vorm van een geste, zoo spontaan, dat wij in onze harten een groote plaats hebben ingeruimd voor de Zweden. De dank van Nederland zal zich binnenkort uiten in een bloemenhulde, een ovatie van kleuren, die vele Zweedsche steden zal hullen in een waas van Hollandsche bloe men. Vele honderdduizenden bloembollen zullen in Zweden geplant worden om het komende voorjaar den brengers van ons brood onze dankbaarheid te toonen.-Een land kan en wil echter bij liefdadigheid alleen niet leven. Het is dus van het hoogste belang, dat de economische ver houdingen tusschen de twee landen ge regeld worden. Nederland is uitgeplun derd en leeggeroofd. Nederland tracht de zoo hoog noodige deviezen te veroveren om daarmee onmisbare producten in het buitenland te koopen. Voor onzen opbouw zijn hout en machines essentieel. Het eenige, wat wij momenteel als compensa tie kunnen aanbieden is: bollen en Phi- lipsproducten. Dank zij deze beide natio nale voortbrengsels is het mogenjn een Zweedsche import te verzekeren, die na tuurlijk gelijken tred moet houden met de beschikbare deviezen. Zweden heeft dezen oorlog niet direct aan den lijve ondervonden. In vergelij king tot ons eigen land is Sverige dan ook een oord, overvloeiend van melk en ho ning. Kort geleden zijn de tabaksartike len „vrij" gekomen, voor het einde van dit jaar hoopt men koffie, cacao, eieren en schoenen zonder bon te kunnen ver- koopen. De andere artikelen zijn welis waar gerantsoeneerd, maar de bepalingen zijn zoo soepel, dat de Zweedsche huis vrouw er weinig of niets van merkt. Vleesch en vet zijn, met het oog op de internationale positie van deze zaken iets minder overvloedig, maar dit tekort kan gemakkelijk worden aangevuld met visch. Zweden is ongeschonden en staat met zijn outillage klaar, zich op de wereldmarkt te werpen. Het is bereid, Nederland de helpende hand te bieden, zijn geslagen economisch leven te herstellen. Wij heb ben in Zweden niet te klagen over „good will". Dat Nederland deze niet beschame! Een verrassing voor Zwa rte Pieten Mr. J. M. Landre heeft op een perscon ferentie in Rotterdam medegedeeld dat de regeering binnen tien a veertien dagen een verrassing in petto heeft voor de zwarthandelaren, waarover begrijpelijker wijze geen nadere mededeelingcn kunnen worden gedaan. Voorts zal enkele maan den achter elkaar een intensieve campag ne tegen den gifhandel worden gevoerd. Het systeem zal worden toegepast: wie niet luisteren wil, moet maar voelen.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 2