I Palestljnsche leerlingen op de Visscherijschool De K.L.M. pebreeuwsch en Engelsch bij het netten breien en boeten Vreemde klanken kan nien tegen woordig hooren in de leslokalen vim de Gemeentelijke Visscherijschool; dat i is geen Egmondsch of I.tmuidensch dialect; vreemde mannen zitten er in de schoolbanken, geen blonde stoere bewoners van de Noordzeekust, maar zwart-oogige donkere typen van de Syrische en ralestijnsche stranden, met door de felle zon gebrande gezichten, mannen die met aandacht de lessen i volgen in de regelen van het verkeer ter zee. in de internationale bepalin- I gen. in nettenbreien en boeten, kortom in al datgene, dat een visscherman j moet weten, wil hy goed beslagen ter zee komen. Ongeveer 35 Palestynen volgen nu gedurende eenige uren per dag trouw de lessen, die hun door den I directeur den heer P. Verwayen en zijn leeraren gegeven worden. I Zooals men weet, is gedurende eenigen tijd een afdeeling soldaten van de Pale- fctijnsche divisie belast geweest met het ioezicht op de Duitsche krijgsgevangenen, pegin September kreeg de heer Verwaijen cp zijn school bezoek van eenige Pale- ptijnen die hem vroegen of zij een cursus In de visschcrij konden volgen. De direc teur keek natuurlijk vreemd op. toen hem Hit verzoek gedaan werd. Ze vroegen plaats voor 35 man. I Daar moest eens over nagedacht wor- jden or waren natuurlijk bezwaren. Het ging niet aan, deze vreemdelingen in één klas met de Hollandsche leerlingen te blaatsen. En geen der leeraren was de He- fcreeuwsehe taal machtig. Maar op het een fcoowel als op het ander werd wat gevon- Hen. Dank zij de medewerking van den jurgemeester kreeg de heer Verwaijen de jeschikklng over de benoodigde school- ■uimte zonder kosten voor de gemeente en bulten schoolverband krijgen de jon gemannen thans het gewenschte onder- ■icht. Toen de Palestijnsche afdeeling naar elders werd overgeplaatst, bleven de leer ingen hier achter. Ze wonen thans in een paar panden aan de Wilhelminakade. De bedoeling is. de jongemannen in te wijden in alle geheimen der visscherij. Ze volgen hiertoe een cursus voor stuurman Ier visscherij en leeren tevens de practi- ;che vakken, ook roeien, zeilen, enz Natuurlijk worden de lessen niet in het ïebreeuwsch gegeven, maar in het En gelsch. Onder de leerlingen bevindt zich >ok een education-officier. die uitstekend Sngelsch spreekt en die als tolk optreedt voor die leerlingen, die de Engelsche taal liet of niet voldoende machtig zijn. Het is vel eens moeilijk, maar het zijn ïntelligen- e kerels, waarmee wel wat te beginnen s. Ze willen, als ze weer in Palestina f- ■ug zijn, daar de visscherij op grootere ;chaal dan tot nu toe, gaan uitoefenen en wellicht ook een school oprichten. En het. zal ook wel de bedoeling zijn Hollandsche schippers te engageeren om het practisch visschen te leeren. evenals onze schippers dat o.a. de Polen en de Russen hebben gprlaan. Ze zijn niet alleen intelligent, maar ook ambitieus en wat ze doen. doen ze in 't iclang van hun nteuwe vaderland en niet in dat van zichzelf. Ongaarne zouden ze hun studie afbreken. Dat bleek toen on- angs een 12-tal leerlinèen naar België zou worden overgeplaatst. Ze smeekten den heer Verwaijen hun toch vooral een brief mee te geven, waarin tot uiting zou moe- en komen, dat het van belang was in IJmuiden te blijven om den cursus verder te volgen. Ze kregen hun brief en den vol genden dag waren ze al weer terug, dol blij dat ze niet weg hoefden en dus kon den blijven doorleeren. Feitelijk moeten ze allen 5 November Besommingen van Donderdag Motorlogger: KW89 f4138, kustvisschers' iEGl f80, HD18 f1394, SL5 f371, SCH38 |I904, WR116 f56, HA4 f 683, KW61 f728. KW102 f 278, KW98 f 288. KW205 f 140. KW 195 f153. KW12 f 367, KW180 f 375. KW125 f274, KW190 f210. KW160 f158, IJM251 jf 226, ÏJM208 f709, IJM249 f1128, IJM310 ■f 123, IJM226 f862, UK59 f 753, UK9 f184, RJK174 f 326. UK7 f651, UK87 f1127, UK161 jf 192, UK41 f94, UK93 f 364, UK142 f516, FUK199 f214, UK282 f416, UK60 f 379, UK61 (f676, UK121 f 754, UK172 f2317, SCH83 jf 149. Uit het V.S.V.-kamp I Voor a.s. Zondag zijn vier bondswedstri jden vastgesteld voor het eerste, tweede, (derde en vierde elftal der rood-witten. Zaterdagmiddag spelen de adspiranten A en B elftallen beiden een uitwedstrijd te Beverwijk. Het programma luidt als volgt: Zondag: V.S.V. I—R.F.C. I 2.30 u. V.S.V. II—Ken- nemers II 12 u. Beverwijk II—V.S.V. III 12 u. Kennemers IVV.S.V. IV 9.45 u IZaterdag. Kennemers AV.S.V. A 3 u. (Beverwijk B—V.S.V. B 3 uur. j De opstelling van V.S.V. I is: doel: A. Akkerman; achter: J. v. d. Gevel en S. IVoet; midden: J. v. d. Kuil, A. de Vries en iJ van Eerde; voor: J. Bouwens, A. van |0nselen, G. v. d. Lugt, W. Balvers en S. (Sterk. I Mochten er voetballers zijn. die niet peer spelen en wel nog in het bezit zijn (van voetbalschoenen, shirts voetbalbroe- 'ken en sportkousen, zoo verzoekt het be stuur hen beleefd deze artikelen te willen jverkoopen; daar de spelers hieraan groot gebrek hebben, hoopt het bestuur, ■dat elk oud-speler eens kijkt of hij nog wat kan vinden, en verwacht aanbiedin gen hierin. vertrekken. J.l. Dinsdag kwam de Engel sche kolonel op de school en deze was zeer getroffen door de manier waarop de man nen worden opgeleid. Hij zegde toe. te zullen trachten gedaan te krijgen, dat de jongens nog eenigen tijd kunnen blijven. Straks gaan ze weer terug naar het land rond_ de Doode Zee. Het zullen geen volleerde visschers zijn, maar veel zullen ze geleerd hebben, dat hen te pas komt, wanneer misschien eens door hun regeering trawlers in bedrijf worden gesteld. Dan zullen het bruikbare menschen zijn en zullen ze ongetwijfeld nog dikwijls terugdenken aan de lessen op de Visscherijschool in dat verre IJmuiden, waar ze onder den rook van de stoomtrawlers onder leiding hunner IJmuidensche leer meesters de knepen van het vak ge leerd hebben: navigatie, wet op het uitwijken, boeten, breien, schieman nen, allemaal vakken waarvan men in Palestina vermoedelijk nooit te voren gehoord heeft. Wat wil de Eenheids Vakcentrale? In een gisteravond in Thalia gehouder vergadering heeft de heer Boelaarde, hoofdbestuurder van de Vakgroep Bouw vakarbeiders der Eenheids Vakcentrale, uitvoerig gesproken over het werk en het doel der Eenheids Vakcentrale. Dc voor zitter der goed bezochte vergadering wees in zijn openingswoord op de vele conflicten overal in het land, nu weer in IJmuiden, waar weer een conflict is in het visscherij- bedrijf. Hij wees op het belang der arbei ders om tot eenheid in de vakbeweging te geraken. Ir. IJmuiden telt de E. V. C. reeds meer dan 1000 leden, de landelijke organi satie heeft er meer dan 200.000 De arbei ders weten, dat de E.V.C. is opgericht door hen en voor hen. De heer Boelaarde zeide. dat het rom melt in Nederland in Frankrijk, in geheel Europa. De arbeiders over de geheele we reld voeren een strijd om verbetering van hun sociale positie. Steeds is er actie en beweging, nu eens in dit, dan weer in dat bedrijf. Hoe dit komt? Spreker wees op de woorden van den minister-president en op die van de Koningin: er werd gevoch ten niet alleen om het fascisme te vernie tigen, maar ook om voor den werkman een positie te verkrijgen, die men vóór 1945 niet had gekend. Deze stemmen heb ben er toe geleid, dat toen de oorlog voor bij was. het werkend Nederland zich de vraag stelde: zouden we weer dezelfde ge schiedenis krijgen of zouden we krijgen wat ons beloofd werd? Wat heeft deze democratie ons gegeven? Steeds weer een strijd tusschen arbeiders en kapitaal. Spr. memoreerde den strijd der Rotterdamsche havenarbeiders. Men gaf de E.V.C. de schuld van de staking, maar toen die uit brak telde de E.V.C. in Rotterdam nog maar 150 leden. Toen de strijd voorbij was had zij 600 leden of 90 procent van het aantal werkende havenarbeiders. De bouwvakarbeiders, aldus spr. waren direct bereid om mede te werken aan den opbouw van het Zuiden waar heele dor pen met den grond gelijk waren gemaakt. En wat zagen zij? Dat verschillende fir ma's in den wederopbouw waren ingescha keld, waarvan bekend was, dat zij hand en spandiensten hadden verleend aan de Duitschers en daaraan millioenen hadden verdiend. Honderden arbeiders, waarvan velen pas uit Duitschland terug waren, ttelden zich beschikbaar voor den weder opbouw van het Zuiden. Zij werkten daar onder de slechtste verhoudingen. Zij leven met 12 a 13 man in hokjes van 3 X 4 M. In Arnhem zijn arbeiders onder gebracht, in groote steenen gebouwen met betonnen vloeren. Tot 1 October werd 48 tot 55 gld. per week verdiend. Later wer den deze voorwaarden verslechterd en meenden de heeren in Den Haag, dat zij éénmaal in de 14 dagen in plaats van één maal in de week naar huis moesten. Een spontane staking was hiervan het gevolg. De E.V.C. slaagde er in, de arbeiders den volgenden dag weer aan het werk te krij gen. Het college der Rijksbemiddelaars seinde, dat het bestuur kon onderhande len, maar dat de arbeiders zich bij voor baat bij de uitspraak der Rijksbemidde laars moesten neerleggen. De 24 uurs pro teststaking is overal in het land doorge voerd. Spreker besloot met een opwekking tot aansluiting bij de E.V.C. Alleen door eenheid kan er iets bereikt worden. VELSEN Drankwet Bij Burgemeester en Wethouders van Velsen is ingekomen een verzoekschrift van Anna Gerarda Maria Starreveld, van beroep zonder, wonende te Velsen, om een verlof A, voor den verkoop van zwak- alcoholisehen drank in het klein in de suite en rechterfrontkamer van het per ceel Duin en Kruidbergerweg no. 16 te Velsen Vóór 14 November 1945 kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schrif telijk bezwaren bij Burgemeester en Wet houders voornoemd inbrengen. Eerste competitiewedstrijd van Kinheim De jubileerende geel-zwarten zullen Zondag hun eersten competitie-wedstrijd spelen te Beverwijk tegen D E M. om half drie. Na de goede oefening van verleden week kan de opstelling van W. Groeneveld het team nog versterken, hoewel linksback De Vries vermoedelijk een verzwakking op de linkshalfplaats kan beteekenen. Het eerste elftal van Kinheim komt uit met: doel: C Druyven; achter: W. Groeneveld en P Rem; midden- C. de Boer. H. J v. d. Wate ren en S. de Vries; voor: P. de Boer, H. Prinsen, J. Verhoofstad, A. Versteeg en O. Kuilenburg. Kinheim II ontvangt om 12 uur D.E.K. Het derde elftal van Kinheim speelt op eigen terrein te 12 uur tegen I.E.V. II en de Kinheim Jun. ontmoeten de V.V B. Jun. Hoofd der Chr. School vertrekt Het hoofd van de Christelijke School aan de Van Langeveldstraat, de heer J. Wedzinga, is benoemd tot hoofd van de Pro Rege-school te Amsterdam, welke benoeming 1 Februari 1946 ingaat. Tevens zal een tweede vacature aan de Chr. school ontstaan door het vertrek van den lieer J. L. de Visser, die per 1 Januari a.s. benoemd is tot onderwijzer aan de U.L.O.-jschool te Harüngen. Ned. Herv. Kerk De Generale Synode De Synode te Amsterdam benoemde ds. A. H. Brink tot predikant in algemeenen dienst ter geestelijke verzorging van de repatrieerenden uit Indië. Ds. A. W Wild schut werd aangesteld tot geestelijk ver zorger van de repatrieerende en in de werkkampen op te nemen jongeren Medegedeeld werd dat het budget der Ned. Herv. Kerk sinds 1940 20 keer groo- ter is geworden. Een commissie werd benoemd om advies te geven aan de Sy node om zich te kunnen uitspreken over de doodstraf. In een motie spreekt de Synode zich uit voor de totstandkoming van een na- tionalen omroep, omdat het belang van het volk zoowel als dat van de kerk daar mee het meest gediend is, en gaat daarbij van uit, dat de kerken onder eigen ver antwoordelijkheid aan den nationalen om roep hebben mee te werken. Zij is van oordeel, dat in den overgangstijd niet al leen de kerkdienstuitzendingen, maar alle uitzendingen die de verhouding van kerk en wereld raken, niet door particuliere omroepvereenigingen, maar door organen der kerken zelf behooren verzorgd te worden. De generale synode zal dit jaar weder om in den Haag bijeenkomen Effecten regis tra tie Nadere gegevens Thans zijn eenige gegevens bekend ge maakt betreffende de komende effecten registratie. Voor de registratie komen in aanmerking de zich in Nederland bevindende: 1. Officieel genoteerde binnenlandsche fondsen. 2. De binnenlandsche incourante fondsen met uitzondering van die waarden, die be- trekkinig hebben op Vennootschappen met be sloten karakter (hiervoor wordt een afzon derlijke regeling getroffen). 3. Buitenlandsche fondsen met uitzonde ring van die, welke als practisch waardeloos plegen te worden beschouwd. Ten aanzien van zich in het buitenland bevindende Nederlandsche effecten en van buitenlandsche effecten zullen te zijner tijd nog de door de Nederlandsche Regeering te nemen maatregelen worden bekend gemaakt. Prins en Prinses ook naar Londen Prinses Juliana en Prins Bernhard wor den binnen enkele dagen te Londen ver wacht. De Koningin (die zooals men weet reeds in Engeland verblijft). Prinses Ju liana en Prins Bernhar<i zijn door het Engelsche koningspaar uïtgenoodigd om op 6 November het noenmaal in Buckingham Palace te gebruiken. Protest tegen Scvjetcensuur Engelsche en Amerikaansche radio- en dagbladcorrespondenten hebben geprotes teerd tegen de censuur die er op de be richten dezer correspondenten door de Sovjet-Unie wordt uitgeoefend. Het hand haven van deze.censuur heeft zoo zeggen zij, een wantrouwen veroorzaakt tegen alle nieuws, dat uit de Sovjet-Unie komt. Er zijn censors die niet voldoende bekend zijn met de Engelsche taal, waardoor veel tijd verloren gaat en dus ook veel van de waarde der berichten. De Sovjet-Unie is, aldus het protest, het eenige land waar na den oorlog nog perscensuur voor buiten landsche correspondenten bestaat. Molotof heeft het protest-der journalisten niet ge fundeerd geacht. Blijkens een mededee- ling aan hen via de persafd. van zijn mini sterie vond hij het niet noodig een ver zoek tot opheffing in overweging te nemen. bouwt aan Neerlands W erel dl uch t vaart De heer A Plesman, directeur van de K.L.M. heeft op een persconferentie eenige interessante mededeelingen gedaan over de mogelijke ontwikkeling van de inter nationale luchtvaart en de plaats, die Ne derland. naar zijn meening daarbij zain nemen Al was de toestand direct na de bevrijding verre van rooskleurig, het is den heer Plesman toch gelukt een acht tal machines in Amerika te koopen. die tezamen met veertien Douglasmachines eer, welkome aanvulling van ons ..vlieg tuigpark zullen vormen. Ook het vraag stuk der bemanningen baart veel zorg, maar er wordt hard aan de opleiding van nieuwe piloten gewerkt. In de toekomst zal de K.L.M. het niet zonder buiten landse)] personeel kunnen stellen, waar' groote plannen bestaan betreffende deel neming aan het wereldverkeer Natuurlijk voert op het toekomstprogramma van de K L M. de Indië-lijn den boventoon. Deze zal met Douglas DC 4 machines gevlogen worden De dienst wordt niet meer in eigen beheer onderhouden, maar onze K L M. zal ..contractor'' zijn onder aus piciën van den Nederlandschen Regeerings- Luchttransportdient. Men hoopt op 7 No vember proef te vliegen op de Oos; De frequentie van dezen dienst zal geleidelijk opgevoerd worden en men denkt in het begin van het volgende jaar een dage- lijkschen vliegdienst op Indië te kunnen onderhouden. De heer Plesman onthulde, dat de Douglas fabrieken eerstdaags met een machine zullen uitkqmen, die dezelf de kostenrekening vertoont als de „Grey- hound"bussen in Engeland en Amerika, wat natuurlijk een directe uitwerking op de tarieven zal hebben. De New York- route heeft eveneens de volle belangstel ling van de Nederlandsche luchtvaart autoriteiten. Men denkt binnen afzien- baren tijd te komen tot een verbinding met Amerika, die in 16 uur gevlogen kan worden. De machines il.ockheedsi worden vermoedelijk in April 1946 verwacht. Zoo gauw er materiaal beschikbaar is zal de urgente aangelegenheid van de Eurooee- ■sche luchtlijnen onder oogen gezien wor den. Alle '-'ruiliolblokken ten spijt, wordt er bij de K.L.M. hard gewerkt om onzen naam op luchtvaartgebied te verstevigen en erootere bekendheid te geven Twee boeken over Duitschland Twee boeken, die onlangs in de Ver. Staten het licht hebben gezien, werpen een scherp licht op de toestanden, zooals deze in Duitschland vlak voor de capitulatie zijn geweest, en op de vraag, wat er thans met dit land moet gebeuren in het belang van den vrede. In ..Germany is our problem" geeft Hen ry Morgenthau, de gewezen secretaris van financiën een volledig overzicht van zijn plan voor Duitschland. Dit plan is door den schrijver al eerder opgesteld op ver zoek van pres. Roosevelt, die het in 1944 meenam naar de conferentie van Quebec. „Bij het schrijven van dit boek", zegt Morgenthau in de inleiding, „was mijn overtuiging, dat het doel van ons pro gramma voor de behandeling van Duitsch land de vrede als eenige oogmerk moet zijn. De volkeren van deze aarde hebben recht van de vredemakers te eischen, dat de volgende generatie zich niet zai be hoeven te offeren voor de verdediging van de vrijheid." De auteur geeft een over zicht van de Duitsche herbewapening na den vorigen oorlog. Zijn programma is. dat dit verhinderd wordt door de geheele zware Duitsche industrie te verwijderen, want juist met dat apparaat zou dit land een nieuwen en verschnkkehjken oorlog snel kunnen voorbereiden. Hij wil zoowel de economische ais de militaire agressieve krachten uitschakelen. Hiertoe zou het ge heele Ruhrgebied moeten worden losge maakt van het rijk en onder toezicht van een intergeallieerd bestuursapparaat moe ten worden gesteld. De schrijver toont aan, dat Duitschland voldoende arbeids krachten en landoppervlakte heeft om zijn bevolking te voeden. Dit land zal zijn eigen levensmiddelen moeten voortbren gen. Kleine landbouwbedrijven zullen met de vroegere industrie-arbeiders veel snel ler kunnen beginnen te produceeren dan de staalfabrieken van Essen. Het is volgens Morgenthau een fout om een democratisch bestuur aan het zich daartegen verzettende Duitsche volk op te dringen. Voor democratie moet gevochten worden, zij moet worden verdiend. De democratische leiders moeten gehoord worden, zij moeten niet de taak op de schouders gelegd krijgen, een verslagen en verbitterde natie ie moeten besturen. Een ander boek, „The curtain falls" door Graaf Folke Bernadotte en uit net Zweedsch vertaald door Graaf Eric Le- wenhaupt. behandelt de laatste dagen van het nazi-regime. Bernadotte vertelt erin, hoe hij begin 1945 als neutraal afgezant verwikkeld werd in de wanhopige en ver- geefsche pogingen van Himmler om voor waarden van de Geallieerden te verkrij gen voor een gedeeltelijke overgave. ..Mijn ervaring zegt mij, aldus de schrijver, dat het menschen waren, die moreele begrip pen en menschelijke houding volkomen misten, intrigeerend tegen elkaar en zich achter eikaars ruggen trachtend te ver bergen. Het laatste bedrijf van het drama in het Derde Rijk bezat geen enkele waar digheid of tragische eigenschap. Het was alleen maar onteerend en kleinzielig De nazi-leiders vochten niet voor een ideaal, een geloof, een overtuiging; zij vochten uitsluitend voor hun leven, besmeurd met misdaden, die nimmer goedgemaakt kon den worden." Adv.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 3