Kort en bondig Dc oorlog heeft veel leed o% land gebracht. Een deel daarva. helaas onherstelbaar. Gevallen h't. I den zijn niet tol nieuw leven te roe pen. om lien terug te kunnen geven aan ouders, vrouw en kinderen. Die ledige plaatsen zullen blijven. Invali den zullen invaliden blijven. Maar overal waar het mogelijk is den druk te verlichten door hulp en geld, wordt In naam der regeering gehandeld. Zoo goed mogeiijk, want onze eer als volk is daarmee gemoeid Daai vvjji over net tana verspreid, de D(istrict) B(ureaux) V(erzorgtng) Oor logsslachtoffers) opgericht. Het bureau te Haarlem (Paviljoenslaan 9-11) strekt zijn zorgen uit over het gebied dat reikt ten N. tot Ltmmen, ten W. tot Zandvoort, ten Z. tot Bennebroek en ten O. tot Uithoorn, Het aantal oorlogsslachtoffers is groot, want het begrip wordt ruim genomen. Het zijn niet alleen de nabestaanden van de et rijders die vielen aan het ondergrond- sche front, maar ook vrouwen en kinde ren van mannen die bij bominslagen wer den gedood. Illegale strijders, die hun be trekking verloren hebben, moeten weer aan gelijkwaardig werk geholpen worden, of als dit nu noj niet gelukt, voorloopig met een uitkeci.ig geholpen worden. De evacuaues brengen ook veel beslom meringen. Eerst had mgn het werk voor het onderdakbrengen der verjaagden, nu de zorg voor het onderdak houden, en het zooveel mogelijk terugbrengen der ge- evacueerden naar de oude woonplaats. Eerst recht ingewikkeld worden de rege lingen als niet alleen menschen maar ook bec. ven en winkels evacueeren. Trouwens elke categorie heeft zijn af wijkingen en bijzondere zorgen. Nemen wij slechts enkele voorbeelden. Een inva lide kan men blijven helpen tot aan zijn dood. omdat hij niet in staat is zijn oude handwerk uit te oefenen, maar ook en da: is veel beter kan men hem helpen Opdat hij in staat is een nieuw vak te leer en waarmee hij weer in eigen levens onderhoud kan voorzien. Een jonge vrouw wier man in den illegalen strijd viel, zou voor haar leven recht hebben op fin. hulp. maar-als die lust en geschiktheid heeft zelf een bedrijfje of winkel te beginnen, is dat meer aan te bevelen. Die zorg voor nagelaten betrekkingen is trouwens een rijk arbeidsveld voor het Bureau De financieele uitkeeringen zijn landelijk geregeld, maar daan—cc kan in veel gevallen niet volstaan worden. In bijzondere gevallen is aanvulling van fin toelage mogelijk door Volksherstel en het Fonds 1940-29-55. waarmee in deze wordt cam ngewerkt. De uitkeering is er niet op berekend, dat kinderen van gevallen strij ders hun aangevangen studie voleindigen. En daarvoor moeten nog wegen ingeslagen worden. B,j de groep evacués hebben wij ook de zorg voor de Joden. Zij die het leven er af brachten zijn als regel beroofd van huis. meubelen en kleeding. Zij hebben niets gered De noodige hulp wordt gebo- den om deze slachtoffers weer een drage lijk bestaan te verschaffen. Hef werk van D.B.V.O. is een mooi werk. Het welslagen hangt evenwel af van de geschiktheid die het betrokken personeel heeft voor dien zeer bijzonderen arbeid. Voor zoover wij over het Haar- lemsche Bureau kunnen oordeelen, is de directeur Jhr F. Sandberg, die vol enthou- Dr. Renner „met vier Olifanten in een roeiboot" C De Oostenrijksche kanselier dr. Karl Renner, heeft de positie, waarin hij door de Geallieerden is gebracht, tegenover Reuters speciale correspondent beschre ven als die van een man „in een roeiboot met vier olifanten als passagiers'". Behalve de zes millioen Oostenrijkers herbergt, zijn land thans 600.000 Sovjet-Russische bezet ters. 200.000 Amerikaansche, 100.000 Brit- sche en 50.000 Fransche soldaten. Dit be- teekent in totaal één „bezettingssoldaat" ©p drie volwassen Oostenrijkers Boven dien genieten 300.000 Sudeten-Duitsehers uit Tsjecho-Slowakije gedwongen gastvrij heid. Dit aantal groeit nog dagelijks aan. In de Britsche bezettingszone zijn nog ongeveer 11.000 Tito-vijandige Joego- slaven. Me' de Poolsche troepen van ge neraal Anders en nazi-gezinde eenheden beeft Oostenrijk meer dan een half mil lioen vluchtelingen en „verplaatste" per sonen binnen zijn grenzen. De financieele positie van het land is précair door het 6teeds toenemen van de geldsomloop, een landelijk plan voor economisc'nen weder opbouw is een utopie er, in elke bezettings 2óne wordt op eigen gelegenheid gewerkt of niet gewerkt Wat Indische Soc.-Democraten willen ..Het Vrij Volk" neemt een manifest op van de groep Sociaal Democraten in Indië, die bij monde van hun leiders hun stand punt uiteenzetten ten aanzien van de Indone sische kwestie Het manifest bestrijdt o.m. de goede bedoelingen van onze regezring en noemt de behandeling van de Ind.sche aan gelegenheid ontbloot van voldoende begrip var. de internationale opvattingen omtrent de liquidatie van de koloniale verhoudingen. Vruchtbare samenwerking tusschen de heide gebiedsdeelen is alleen mogelijk op basis van zelfbestuur voor het Indonesische volk, waar noodig terzijde gestaan door Neder- landsche adviseurs. de D.B.V.O. óp dit gebied te bereiken Hk^ms mogelijk is, er in geslaagd -omringen door een kern van be- HRIme medewerkers, zoodat de beste ver pachtingen gekoesterd mogen worden. Elk oorlogsslachtoffer kan met een ge rust hart naar de Paviljoenslaan gaan. Men zal hem daar helpen zooveel dat slechts mogelijk is. Niemand wordt van het kastje naar den muur gestuurd. Natuurlijk kost die hulp geld. Voor het geheele land loopt dit in de millioenen. Maar dat is de erfenis van den oorlog die wij als volk hebben te aanvaarden en ge zamenlijk te dragen. Een noodkreet der slagers Verhooging van den vleeschprijs is noodzakelijk Het slagersbedrijf in ons geheele land is zoo deelde het bestuur van de Haar- lemsche slagerorganisatie ons mede noodlijdend geworden. Wie eerlijk zaken doet moet met verlies werken. De prijzen van in- en verkoop zijn voor den slager nog dezelfde als voor den oorlog. Toen kon gerekend worden op een winstmarge van 30" wat een behoorlijk bestaan garan deerde, maar nu is die (door hoogere be drijfskosten en zwaardere sociale lasten) gedaald tot beneden de 20. Bovendien is de omzet door het verlaagde vleeschrant- soen tot 1'6 verminderd. De Nederland- sche slagerorganisatie heeft een accountant een onderzoek laten instellen in 18 slage rijen. waarbij gebleken is. dat bij een rant soen van 1 ons per week een verlies van 15 cent per vleeschrantsoen werd ge leden. De laatste weken is het rantsoen op IV2 ons gekomen, maar dat verandert nog weinig aan de financieele uitkomsten. Als er niet spoedig wat gedaan wordt om aan den nood der slagers een einde te maken, dan zullen verscheidene van de 200 slagers in Haarlem en omgeving ge noodzaakt zijn hun zaken te sluiten. Minister Lieftinck heeft gezegd: „Leef van uw inkomen en leg regelmatig iets op zij". Over sparen willen de slagers zwijgen, zij zullen al blij zijn, als zij weer 10 staat zijn van hun verdiensten te leven. De slagersorganisatie is al maanden aan het onderhandelen met de betrokken instanties, maar tot heden is niet veel bereikt. Een goede oplossing zou zijn als toestemming Begeven wordt om de verkoopprijzen met 25*te verhoogen. Voor het publiek heeft dit bij het lage vleeschrantsoen niet veel te beteekenen. De prijsverhooging wil zeg gen. dat men dan in het vervolg voor een pond runderlappen geen f 080 maar 1 gulden zou moeten betalen. Voor een ge zin van 4 personen is dit een hoogere uit gaaf van f 0.24 bij een rantsoen van lYz ons per week. Vrijwel alles is in de oor logsjaren duurder geworden. Waarom moet dan alleen de prijs van het vleesch onveranderd blijven? Wij willen zoo deelde het bestuur ons verder mede niet verheelen, dat de sla gers in het algemen zich in de oorlogs jaren geen goeden naam verworven heb ben. Maar onderscheidden zij zich van vele anderen die zaken deden? De slagers ston den in den bezettingstijd voor de keuze- gedurig geldverliezen of iets doen wat feitelijk niet gedaan had moeten worden. Er zijn slagers, die in de oorlogsjaren een flink bedrag aan bedrijfskapitaal zijn kwijtgeraakt, maar niet allen konden zich die opoffering getroosten. Toen de vrede gekomen was, is van overheidswege aangemaand onder het oude dat verkeerd was, een streep te zet ten. Ook de slagers willen met het nieuwe sehoone geld geen vuile dingen meer doen. Wie een gegronde klacht tegen een slager in deze omgeving heeft, kan bij het bestuur komen, dat dan maatregelen zal nemen. Maar nu vertrouwen de sla gers er ook op, dat het hun mogelijk ge maakt wordt op den nieuw ingeslagen weg voort te gaan Haarlem 700 jaar Stad De Commissies Door het Gemeentebestuur van Haarlem zijn alsnog benoemd in de „Commissie van voorbereiding voor viering van het 700 Ja rig bestaan van Haarlem als Stad" Dr. P. H. Schroder cn P H. Borghouts, voorzitter van „Volksherstel". Verder zfjn door het Gemeentebestuur nog benoemd in de Sub-commissie voor de Schooljeugd onder voorzitterschap van Dr. Ct Spoelder de heeren Dr. A. v .1 der Boon, Th. Donkersloot. P. J. Scheepers. Pater Hutjens O.ESA., Dr. P. H. Schroder en F. van Woerden, Anti-Revolutionaire Partij Te Utrecht is het Centraal Convent der A. R kiesvereenigingen gehouden. De w.n. voorzitter Mr. J. A. de Wilde herdacht in zijn openingsrede het overlijden van Dr. Coltjn. die 30 jaar een belangrijke plaats in de partij Innam. Vervolgens hield Mr. de Wilde een be schouwing over de taak der A. R. partij in de huidige situatie. Alles is volkomen in constitutioneel. Anti-parlementaire invloeden werken op de regeering in. Van buiten het parlement tracht men enkeie lievelingsdenk beelden door te voeren. Spreker wees o.a. op wat gebeurt met de radio-omroep en de r.oodgemeenteraden. De A. R. partij wil met alle groepen samenwerken tot opbouw van ons vaderland, zij wil eendracht, maar geen eenheid. Wij zouden nooit Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer als gouverneur-gene raal hebben prijsgegeven. De fusie met de Christ. Historische Unie is mislukt, de zaak is nog met rijp. Hierop volgden uitvoerige besprekingen over verschillende actueele onderwerpen. De sprekers werden door de heeren de Wilde cn Schouten beantwoord. Neurenberg-proces zal snel verloopen Tot dusverre hebben slechts twee Duit- sche advocaten zich verbonden voor de verdediging van de grootste oorlogsmisda digers. Dr. Kubuschek uit Honncf is door Von Papen en Sauter uit Munchen door Von Schirach uitgekozen: andere, die door de beschuldigden moeten worden aange wezen. zullen nog worden benoemd. Men zal ter wille van de verdediging geen vertraging tolereeren in het begin van het proces. Is dit eenmaal een feit, dan zal men met den meesten spoed ver der gaan. Het hof zal 6 dagen per week zitting houden, ook 's nachts en niet eer der op recès gaan dan met Kerstmis. De getuigenverklaringen zullen niet in vier talen worden vertaald, als er voor de be wijsvoering voldoende ondubbelzinnige documenten zijn. Ook zal gebruik gemaakt worden van in beslag genomen documen taire films. Tegen de beschuldigden zal een collectieve aanklacht worden inge diend. BINNENLAND Te Amsterdam zijn plannen ontworpen om Nederland weer een belangrijke rol te doen spelen in de walvlschvaart, welke voor den 001 log in handen was van Noorwegen, Engeland, Duitschland en Japan. De totale kolenproductie van de Neder- landsehe steenkolenmijnen bedraagt over de maand October 619.066 ion. Dinsdagavond 6 November om 9 uur zal de heer A. Polak, directeur van het rijks bureau voor tabak en tabaksproducten, voor den zender Hilversum 2, golflengte 415 M. een radiopraatje houden onder den titel „problemen rond de tabaksrantsoeneering". Het tijdelijke standbeeld van schout bij nacht Doorman te Rotterdam is 's nachts door onbekenden vernield. Vermoedelijk is dat gedaan omdat velen het geen geslaagde proeve van beeldhouwkunst vonden. De haven van j^atterdam wordt steeds levendiger. In October kwamen er 180 sche pen met totaal 430.000 ton binnen. Daar onder was 112.000 ton stukgoed, 113.000 ton graan. 56 000 ton kolen. 74.000 ton olie. 38.000 ton pyriet, fosfaat en pek. Vier personen, die bezig waren een over kapping van het station te Arnhem af te breken, zijn van groote hoogte op de rails gevallen. Allen werden gewond, 3 verkeeren in levensgevaar. Koningin Wilhelmina heeft te Londen een bezoek gebracht aan den Koning van Griekenland en den Koning van Joegoslavië. In Den Haag zijn 5 distributie ambtena ren gearresteerd wegens het knoeien met kaarten. Een hunner had. 60 inlegvellen, als ook 65 textiel- en ieerkaarten. 24 levensmid delenkaarten. enz. Er werden levensmid delen op de kaarten gekocht, die dan in den zwarten handel kwamen. f441.000 aan deviezen is door de regee ring toegestaan voor de uitzending van Ne- derlandsche studenten naar het buitenland. De postzegel „Herrijzend Nederland" die aanvankelijk tot 1 Nov. te koop zou zijn, is nu te koop tot 30 November. Aan het buitenland zijn 125.000 ton poot- aardappelen verkocht. De vraag naar onze pootaardappelen is zeer groot. In Den Haag is de film „Vrij en onver- veerd", die, met medewerking van den Re- geeringsvoorlichtingsdienst. door British Paramount News X'ervaardigd is. voor het eerst gedraaid in tegenwoordigheid van vele autoriteiten. Te aanschouwen wordt gege ven welk aandeel Nederland in den oorlog heeft gehad. De film wekt veel belangstel ling. De Bioscoopbond vertoont de film ten bate van Ned. Volksherstel. De Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft zal over 1944 5 dividend uitkeeren. De auteur Arthur van Schendel is in ons land teruggekeerd. BUITENLAND Dr. Marcel Petiot, in wiens woning in Maart 1944 menschelijke overblijfselen ge vonden zijn, heeft zich erover beklaagd, dat men hem vergeten schijnt te hebben. Het politioneele onderzoek heeft echter niet stil gestaan en zestig van de drie-en-zestig slacht offers zijn geïdentificeerd. Petiot zelf ver zekert, dat hij uitsluitend verraders en nazi's uit den weg heeft geruimd. In alle Hongaarsche kerken is een her derlijke brief voorgelezen, waarin gespro- testeerd wordt tegen het optreden van de politieke politie. Min, Pres. Miklós heeft den leiders van alle democratische partijen ver zocht. tegen dit schrijven stelling te nemen. Duitschers die sinds het begin van den oorlog naar O. Duitschland zijn vertrokken, moeten vór 5 Nov. de Russische bezettings zone hebben verlaten; alle overige Duit schers mogen naar de geallieerde zones ver trekken. In San Francisco is meer dan 50 ton aan kleeding voor ons land ingezameld. Bardossy, de voormalige Hongaarsche premier, is tot den dood door den strop ver oordeeld. HAARLEM EN OMGEVING Vrijdag 2 November provoveerde aan de Utrechtsche universiteit onze stadgenoot Ds. Ch. de Beus tot Dr. in de theologie op het proefschrift „De oud-Christelijke doop en zijn voorgeschiedenis (eerste deel). Voor het examen Nijverheidsonderwijs akte NA zijn geslaagd de dames A. M. A. Ruigrok en E. v. d._Ven te Haarlem. M. v. Haeften en A. Schouten te Heemstede. 8 Nov. hoopt de heer J. H. v. d. Kop. adjunct-commies bij de Posterijen met standplaats Haarlem, den dag te herdenken waarop hij 25 jaar geleden deze functie aan vaardde. Duitsch Staatseigendom geconfiskeerd Maarschalk Zjoekof heeft een bevel uit gevaardigd, volgens hetwelk de vorde ring en inbeslagneming wordt bevolen van alle goederen die voorheen eigendom waren van den Duitschen staat of zijn functionarissen. Deze bepaling geldt voor alle goederen in het geheele door de Rus sen bezette deel van Duitschland alsmede voor de landen die in den oorlog aan Duitsche zijde hebben deelgenomen. De goederen zullen gebruikt worden ten ba te van de Sovjettroepen en de plaatselijke Duitsche bevolking. Uit het Familieleven Mijn zuster trouwt Ik heb haar altoos als een broeder lief gehad, ofschoon ik haar broer ben. Zij is mijn eenige zuster, twee jaren mijn oudere en al ben ik haar eenige broer niet, toch heb ik mij steeds in haar bijzondere zorg mogen verheugen. Nooit heeft ztj afgela ten van haar pogingen, mij om te vormen tot den kneedbaren suikerbroer harer preutsche droomen. Dat zij tenslotte het volstrekt ijdele pogen heeft moeten sta ken, stemt mij nog immer tevreden. Dit gevoel van tevredenheid vooral maakt, dat ik haar op ieder oogenblik van den dag tegemoet zou kunnen treden met een ongeveinsd „sans rancune, zus" en zelfs met een hart, zachtjes kloppend op het rhythme van een dankliedje. Spreek ik waarheid? Reeds lang had ik gevoeld, dat haar zorgelijke belangstelling voor mijn over hemd, mijn kuif en mijn avondlijke tijd— passeeringen begon te tanen. Een zwaren schok kreeg ik op dien fatalen avond, nu bijkans anderhalf jaar geleden, toen zij, nadat wij bij haar thuiskomst zich haastig verwijderende schreden over het grintpad hadden gehoord, bij het binnentreden in den huiselijken kring met blozende triomf verklaarde, dat zij was „gezoend". Mijn zuster telde toen eenentwintig jaren, maar heusch lezer, ik kan U verzekeren dat die triomf zijn reden had: het was de eerste maal. Ik had haar toen moeten feliciteeren, doch miste de kracht ertoe Ik voelde mij miserabel door haar gulle bekentenis en voor het eerst verwaarloosd en bijna be lachelijk met mijn verwarde kuif en de ezelsooren aan mijn boord. Kort daarop vierde mijn zuster haar verloving en ik genoot sedert dien een ongekende vrijheid. Ware het in die dagen mogelijk geweest, ik zou aan den drank zijn geraakt, louter en alleen om goed doordrongen te worden van dat vrijheids besef. Nu mijn zuster haar zorgen elders plaatste, zou ik haar toonen dat ik daarbij welvoer! Doch in haar enthousiasme voor hém kon zij zelfs in mijn welvaren geen belang meer stellen. Toen probeerde ik het met een scheiding, een krakend boordje en ontbijt-op-tüd. Vergeefs! Ik begon te kwijnen, maar leefde weer op, toen het plotseling „uit" raakte. Inderdaad constateerde zij op een zonnig'n dag 'o' mijn groote vreugde (ik veinsde fcevi- gen toorn), dat ik er ellendig uitzag en degelijker moest gaan leven Totdat het onverwachts (hoe zenuwschokkend-onver- wachts!) weer „aan" was. Opnieuw begon ik te kwijnen. Twee weken geleden (wegens voortdu rend kwijnen was ik inmiddels van huis en hof verbannen) bracht de post mij oen huwelijksaankondiging. Het is zoover. Vandaag trouwt zij. Ik heb mijn valiezen gepakt om de plechtigheid te gaan bij wonen. Hooge hoeden zullen mij voor de oogen schemeren en ik zal een har'ver lamming krijgen als ik haar „Ja" (het Ja woord) hoor fluisteren. Vanmorgen ben ik naar het kleine huis in een vredige Haarlemsche buurt Begaan, waarin zij ter wereld is gekomen. Na eenig aarzelen heb ik gebeld en de verbaasde maar vriende lijke bewoonster een onzinnige verklaring voor mijn komst toegestameld. Ik ben de trap opeeloopen en de kamer binnen, waarin ik haar wieg nooit heb zien staan. Met zachte stem heb ik de bewoonster toen gevraagd, waarom er in die kamer geen bloemen stonden. Nu heb ik nog hee'emaal niets over hem verteld. Ik ben verheugd dat hii het is, want hij is tandarts en er zitten chronisch even groote eaten in mijn kiezen pU in miin beurs. Maar dat mag niet doorslag gevend ziin. Hij is een beste kerel en de goede zoreen van mijn zuster z.iin stellig aan hem besteed Ik hoon dat ze «amen heel gelukkig zullen worden. Zij zwierven in den oorlog op zee Langzamerhand komen de mannen te rug op Vaderlandschen bodem, de Neder- landsche mannen, die gedurende dezen oorlog de zeeën bevoeren, mijnen, torpedo's luchtaanvallen en de elementen trotsee- rende om onze bondgenooten en daarmee de nationale zaak te dienen. Z(j staan daar een beetje onwennig, de koopvaarders en de mariniers, ontkomen aan het inferno van een modernen wereldkamp en voelen zich nog niet geheel thuis in het kleine Hol land, dat hun verhalen belangstellend aan hoort. maar zich dan weer terug trekt in de heilige huisjes van naoorlogsche zorgen en zotgjes. Velen van onze zeelui werden door het oorlogsgeweld in de ziel gegrepen, an deren werden lichamelijk verminkt en zijn voor langen tijd of voorgoed ongeschikt een plaats in te nemen in het komende wereld bestel. Nederland mag hen daar niet laten staan. Dank z\j deze kerels van de daad, dank zij hun doorzetten, hun onversaagd heid heeft Eng eland zijn voorraden gekre gen en dezen oorlog gewonnen. Een beroep gen en dezen oorlog gewonnen. En indien zij nu verzorging nocdig hebben vanwege het meemaken van 5 Jaar zenuwsloopenden zeeoorlog, dan dient hun die verzorging te worden gegeven. Ontstemming onder de bollenmenschen Een aantal beginnende en gevestigde bol- lenkweekers heeft de gelegenheid gekregen tot het aanvragen van uitbreiding van teeltrecht. Nu de resultaten bekend wor den. blijkt de organisatie te vluchtig op gezet te zijn om volledige voldoening te kunnen geven. Het is n.L voorgekomen, dat een boer een teelttoewijzing ontving en een bloemist het zonder moest doen Er bestaat daardoor ontstemming in de bol len- en tuinderswereld over de wijze, waar mee met de vergunningen is omgesprongen. Brand te Zandvoort. Zaterdagavond om luilf zeven ontstond brand in het perceel Diaconiestraat 8. De zol derverdieping brandde vrij wel geheel uit. De brandweer, die tijdig ter plaatse was. hoefde niet meer in te grijpen, daar het vuur reeds door omwonenden gebluscht was.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 2