Plechtige herdenking der gevallenen De Distributie Amerikaansche Films De Spoorwegbruggen Wanneer klaar De voorloopige data (behoudens moge lijke tegenslag) van de indienstneming Van de spoorwegbruggen zijn als volgt: Maasbrug bruggen bij Roermond: einde November. De Rijnbrug Oosterbeek bij Arnhem: half December. De Maasbrug bij Venlo: begin Februari: Hollandsch Diep bij den Moerdijk: zomer 1946. Brug over de Oude Maas bij Dordrecht: zomer 1946. De Maasbrug bij Hedel: zomer 1946 De Waalbrug bij Zaltbommel: 1 Januari 1947. IJselbrug Zwolle (Katerveer) niet bekend. Merwedebxug bij Baanhoek (bij Sliedrecht) niet bekend. De Duitsch-Russische oorlog op Texel Het eiland Texel, dat vele vrienden in Nederland heeft; Texel, het mooie vogel eiland. zou practisch onbeschadigd uit den oorlog gekomen zijn, ware hier niet een maand voor de bevrijding de „Duitsch- Russische oorlog" uitgebroken. De Russen, die hier vertoefden, waren door de Duit- echers in hun kriegsdienst gedwongen en tagen in den nacht van 5 op 6 April hun kans. Zij bonden den strijd aan tegen de pldaar gelegerde Duitsche troepen en heb ben dezen strijd met groote hardnekkig heid gevoerd. Den Burg werd zwaar ge teisterd, terwijl de Cocksdorp, de Koog en de Waal aanzienlijke schade leden. Vele boerderijen werden verwoest en geplun- werd. onder de burgerbevolking vielen •alrijke slachtoffers. De duinen op Texel geven hetzelfde >eeld te zien als elders langs de kust. Betonnen bunkers zijn verrezen en land mijnen lagen her en der verspreid. De schade in Den Helder De vreemdeling, die van de landzijde het #tide marine-stadje Den Helder binnen komt, vermoedt niet, dat hij in een der awaanst getroffen gebieden van Nederland tK gearriveerd. De eerste aanblik van de binnenstad bevestigt ook geenszins dit vermoeden. Wel zijn door bommen groote gaten in dit gedeelte van Den Helder ge- fiagen, doch de grootste schade ligt buiten fcet eigenlijke centrum. Langs een breede strook achter de kust heeft de bezetter ruim 1800 woningen af gebroken en een met puin bezaaid terrein van circa 32Vi H.A. oppervlakte is het tTieste resultaat. 1909 woningen en gebouwen werden ten gevolge van Duitsche en Engelsche bom bardementen geheel of gedeeltelijk ver woest. terwijl tallooze woningen lichte schade opliepen als gevolg van verwaar- loozing door de gedwongen evacuatie van Den Helder. Ook de marinewerf, de ziel van Den Helder, werd zwaar door het oor logsgeweld getroffen, terwijl het bekende hotel Den Burg op den dag voor de capi tulatie door bommen werd verwoest. Huisduinen, de laatste jaren bekend als de badplaats van Den Helder, heeft even eens gevoelig te lijden gehad. Hier betreft het met zoozeer het dorp zelf als wel het natuurschoon. De duinen geven een beeld te zien van vernieling en ontsiering, door het ontelbare aantal bunkers dat De oorlogsmisdrijven Een oproeping tot de bevolking Dezer dagen zal door middel van aan plakbiljetten de Nederlandsche bevolking worden opgeroepen tot het doen van aan gifte van oorlogsmisdrijven, tijdens den oorlog waar ook gepleegd, door anderen dan Nederlanders of Nederlandsche onder danen. Met de algeheele militaire onderwerping van Duitschland was het voornaamste oorlogsdoel bereikt. Daarnaast eischt ech ter de gerechtigheid, dat de individueele Duitsche oorlogsmisdadigers, die direct of indirect verantwoordelijk zijn voor tal looze gruweldaden, worden opgespoord en voor den rechter gebrach^ opdat zij hun gerechte straf niet ontloopen. Te zamen met de andere vereenigde volkeren heeft ook Nederland de verplichting op zich ge nomen deze taak met betrekking tot de door vijandelijke onderdanen jegens on2e landgenooten gepleegde misdrijven met kracht ter hand te nemen. Van slachtoffers van oorlogsmisdrijven, nabestaanden en allen, die hieromtrent verklaringen kunnen afleggen, wordt ver wacht, dat zij daarvan mededeeling doen bij de politie. Deze aangifte moet vóór 15 November schriftelijk geschieden. Er wordt door de regeering een drin gend beroep op de bevolking gedaan, haar volle medewerking te verleenen. Het Permanente Hof Zooals reeds is gemeld, heeft het Per manente Hof van Internationale Justitie dezer dagen onder voorzitterschap van den heer Guerrero te Den Haag zijn eeT- ste zitting gehouden 6inds Februari 1940. Het Hof heeft o.m. de kwesties bestu deerd, die zich voordoen als gevolg van cle onderteekening van het Handvest der Vereenigde Naties te San Francisco. Naar men weet. voorziet dit handvest in de op richting van het Internationale Hof van Justitie, dat het rechtsorgaan van de Vereenigde Naties zal worden. Tijdens hun verblijf te 's Gravenhage hebben de leden van het Hof hun hand- teekenmg geplaatst in de registers van H. M. de Koningin en van H. K. H. de Prinses en den Prins. Onze klokken komen terug Vele klokken welke destijds waren gevorderd om grondstoffen te leveren aan de Duitsche oorlogsindustrie xijn onbeschadigd teruggevonden en zullen nu aan de rechtmatige eigenaars worden teruggegeven, zoodat hun stemmen weer spoedig over 't Nederlandsche landschap zullen klinken. (P) Overdracht Eeregrafhof te Bloemendaal Meer dan 400 slachtoffers van het Duit sche schrikbewind, afkomstig uit alle deelen van het land, die gevonden zijn in de duinen, zijn nu definitief ter aarde be steld aan den Zeeweg te Bloemendaal. Hier zal zooals wij reeds mededeelden te zijner tijd een eeregrafhof komen, ter nagedachtenis van hen, die hier voor vrijheid en vaderland het leven lieten. De plechtige overdracht aan de familie was aanvankelijk vastgesteld op 20 November, maar is thans om dringende redenen uit gesteld tot Dinsdag 27 November. Op dien dag zal om elf uur in tegen woordigheid van de nabestaanden, strijd makkers en autoriteiten een gedachtenis- plechtigheid worden gehouden in dé Groo te Kerk te Haarlem. Het stoffelijk overschot van Anneke Schaft de dochter van een onderwijzer te Haarlem de eenige vrouw onder de velen, die in de duinen gefusilleerd wer den, zal opgebaard staan in de Groote Kerk om na de plechtigheid te worden uitgedragen en te ruste gelegd temidden van haar medestrijders. In de kerk zullen eenige sprekers het woord voeren, vermoedelijk een minister en een vertegenwoordiger van de illegali teit. De 6toet vertrekt om 1.30 uit de kerk te Haarlem naar den Zeeweg. Het belooft een zeer indrukwekkende plechtigheid te worden. Vermoedelijk zal de stoet voor afgegaan worden door de Koninklijke Mi litaire Kapel. Kransen kunnen een dag van te voren aan de Groote Kerk worden bezorgd. Langs den geheelen weg zullen schoolkin deren uit Haarlem worden opgesteld ter afzetting. Het is de bedoeling, dat voor verwan ten en genoodigden, voor zoover zij niet met eigen voertuigen komen en 6lecht ter been zijn, autobussen ter beschikking zul len zijn voor den tocht van de kerk naar de begraafplaats. De Koningin, de Prinses en de Prins zijn uitgenoodigd de plechtigheid bij te wonen. Ook aan de regeering en vele andere auto riteiten is verzocht door hun aanwezig heid blijk te geven van medeleven. Nog zoetjes-aan met de suiker Met alle mogelijke vervoermiddelen wordt de beetworteloogst van dit jaar weer gevoerd naar de suikerfabrieken waar de campagne begonnen is. Als men die aanvoer naar en de bedrijvigheid in deze fabrieken ziet, is men geneigd weer het vooroork>g6che suikerschepje te gaan gebruiken in de plaats van het kleinste formaat theelepeltje dat nu het rondkomen met het rantsoen moet helpen waarborgen. De campagne bereikt dit jaar evenwel nog slechts een derde van het normale peil. Uit de volgende cijfers kan men zich gemakkelijk een beeld vormen van onze huidige suikerpositie: In normalen tijd werd uit 1806 millioen K.G. bieten 2.5 millioen zak consumptie suiker gefabriceerd. Als resultaat van de loopende campagne wordt verwacht: Uit 500 millioen K.G. bieten ongeveer 700.000 zak suiker. Gaat men nu uit van een be volking van 9 millioen, dan is per 13 distri butieperioden noodig: 1 millioen zak sui ker. Zoodat de uitkomst van dit eenvou dige sommetje 300.000 zak te weinig allerminst een zoete smaak geeft. Alles wijst er op dat 6uïker wel het laat ste artikel zal zijn, waarvoor men nog een bon zal hebben in te leveren. Naar schatting zijn ongeveer driehon derd andere slachtoffers gecremeerd. Het onderzoek naar hun stoffelijk overschot is voorloopig nog niet geëindigd. Het ligt in de bedoeling om later de asch van deze slachtoffers in een gemeenschappelijke urn te plaatsen in de eeregrafhof. Koffie en biscuit. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de. geldigheidsduur voor bon 110 voor koffie en van de bonnen 108 en 204 voor biscuits wordt verlengd tot en met 24 November. Karnemelk en taplemelk-yoghurt Karnemelk en taptemelk-yoghurt zijn thans uitsluitend verkrijgbaar op rantsoen bonnen voor taptemelk. Deze worden uit gereikt ten behoeve van zieken en zuige lingen, voor wie karnemelk en/of yoghurt door den arts is voorgeschreven. Visch in blik. Het publiek dient er op bedacht te zijn. dat het plaatselijk of tijdelijk niet altijd mogelijk zal zijn op den vleeschbon, waar voor thans het rantsoen is verhoogd van 100 tot 150 gram, versch vleesch te be trekken. Men zal ook genoegen dienen te nemen met op den vleeschbon verkrijg baar gestelde producten in blik. met in begrip van visch in blik, voor zoover bij slager, winkelier of in den vischwinkel voorradig. Het ligt echter in de bedoeling op den vleeschbon voor een zoo groot mogelijk gedeelte versch vleesch te ver strekken. Gecondenseerde melk. Tengevolge van de in het najaar en des winters steeds optredende daling van de melkproductie, zal het straks niet meer mogelijk zijn in het Westen des lands het geheele meikrantsoen in losse melk te verstrekken. Teneinde het huidige rant soen zoolang mogelijk te kunnen hand haven, zal binnenkort in genoemd gebied een aanvang worden gemaakt met het verstrekken van gecondenseerde ongesui kerde melk in blikjes, z.g. „evaporated milk", ter vervanging van een gedeelte van het meikrantsoen. De prijs van de blikjes is dezelfde als voor een liter losse gestandaardiseerde melk. De gewichtsin- houd der blikjes kan onderling geringe verschillen vertoonen; voor de distributie geldt elk blikje voor een liter melk. Examens Geslaagd voor akte N19 NO: W. Inger- man te Heemstede; D. Limburg te Bloe mendaal; A. F. Vogelenzang te Haarlem, hopen, dat het bij tal van voordrachtskun- AGEXDA VOOR DINSDAG NOVEMBER Stadsschouwburg: Comedia. Pas op voor stille waters. JO uur. Evang. Luthersche Kent: Kerkconcert. 20 uur. Ver. van Vrjjz. Herv. Jacobstr.: Lezing Ds. J. A. de Ruiter. Begijn hofkapel: Liederenavond, 20 uur. Kapel Sa- repta: Wijkbijeenkomst. 20.15 uur. Gebouw Haal. Kegelb.: Evening Party, 20 uur. Rem brandt: Denk aan mij, 14.30 uur. Cinema Palace: Zij trouwde haar baas. 14. 16.15. 19 en 21 uur. Luxor: The drum. 14. 16.15 19 en 21.15 uur. Frans Hals: Strike up the band. 14, 16.30. 19 en 21.15 uur. Moviac: Het Begen- boogcabaret 19.30 en 21.30. WOENSDAG 7 NOVEMBER Gem. Concertgebouw. Tuinzaal: Marg. Couperus, 20 uur. Stadsschouwburg: Alb. Thym. Het Lied van alle tijden. Rembrandt: Denk aan mij, 14.30 en 20 uur. Bioscopen en Moviac: als Dinsdag. De ijdelheid van alle tijdelijkheid blijkt duidelijk bq het overzien van vijf jaren Amerikaansche film. Wanneer ik over weeg dat ik, gedurende de vijf jaren die Nederland gemist heeft, elke week een maal naar de bioscoop ben geweest en dat is dus 260 Amerikaansche hoofdfilms heb gezien en wanneer ik dan tevens overweeg, wat ik van al die films heb „overgehouden", dan is het resultaat dier overweging poover. Dan kom ik tevens tot de wonderlijke overweging dat, bij de enkele films die ik heb onthouden twee.. Fransche producten waren. Zij herinneren aan een warmen Zondagmiddag in Mexico City, die luister verkreeg door „La femme du boulanger" en een stillen, tropischen, avond op Curasao, die ontroerend werd door de geheel-onverwachte confrontatie met ,.Le dernier jour". En was het voor den onsterfelijken Europeaan niet typee rend, dat hij in New-York altijd weer die heel kleine bioscoop aan het begin van Fifth Avenue opzicht, waar uitsluitend Fransche films werden gedraaid en dat hij in één week vier maal ging kijken naar Guitry's sublieme „Roman d'un tricheur" meer dan tien jaar oud en steeds nog een hoogtepunt van veertig jaar film? In Nederland heb ik vele malen, het verlangen vernomen, „Gone with the wind" te zien.Misschien dat het „in leven den lijve" aanschouwen van menschen uit een geliefd boek den schok der herkenning aangenaam en ontroerend doet zijn. Maar de film op zichzelf, met de beeldschoone Engelsche Vivian Leigh in de hoofdrol, is op haar best middelmatig te noemen, op haar slechtst: vervelend. Een veel te lang filmverhaal zonder groote verdienste. En Chaplins „Dictator"? Ook deze was een tegenvaller. Er zijn prachtige dingen in (het spel met den aardbol; het tragi komische slot). Voor mij is de humoristi sche interpretatie van dingen, zoo tra gisch dat zij zelfs geen humor verdragen kunnen, eerder smakeloos dan knap. Ik bestrijd zelfs een Chaplin het recht, grap pig te zijn over de vervolging der Joden. Deze grofheid liep over de maat en het was de eerste keer dat ik, dit overden kende. twijfelde aan het kunstenaarschap het „begenadigde" kunstenaarschap, zooals zooveel critici plegen te schrijven van Chaplin. De Amerikaansche film ging langs een curve, die meestal gelijkvloers liep doch zich soms hooger en een heel enkele keer hoog verhief. Ik denk aan „Rebecca", een romanti sche historie, gepenseeld in vele en veler lei grijzen: aan „The Long Voyage Home" een excellent werk. waarin Thomas Mit chell (voor mijn gevoel, met Claude Rains en Spencer Tracy behoorend tot de groot ste Amerikaansche filmspelers) uitblinkt in zijn sombere hoofdrol- Om voor mij on begrijpelijke. ten eenenmale ondoorgron delijke redenen heeft de Nederlandsche Filmkeuring te Londen deze wondermooie rolprent voor Nederlandsche consumptie afgekeurd. Ik denk vooral aan „Citizen Kane", ge maakt door den wonderlijken Orson Wel les, eens het wonderkind der Amerikaan sche radio, een fantastisch en fantastïsch- knap man. Deze grootsche film is in Ame rika gevallen als een baksteen. Zij gaat den gemiddelden bioscoopganger inder daad veel te ver boven de Stetson. Zij raakt filmisch en foto-conceptisch psycho analytische hoogten en diepten, die voor velen onbereikbaar zijn. De macabere fi guur van den krantenkoning Hearst moet de inspiratie voor dit uitzonderlijke pro duct van een bizarren geest zijn geweest. Een film voor de weinigen, die weten wat „film" is en zeker niet voor de ontelbaar velen, die de kassa van het bioscoopthea ter moeten doen rinkelen. Ik eindig vandaag met de eervolle ver melding van „Going my way", een mid delmatige film. ja zelfs een film met zang nummertjes, ja zelfs een film met den schaapachtigen Bing Crosby een film die zijn. uitzonderlijkheid ontleent aan het prachtige, ontroerende figuurtje van een ouden pastoor, subliem vertolkt door een onbekenden ouden Engelschen speler: Berry Fitzgerald. Mr. E. ELIAS. Deblokkeering bij huwelijk Het ministerie van Financiën vestigt er de aandacht op, dat de 200.in contan ten en 200giraal tegoed, welke bij een huwelijk voor een der partijen kun nen worden gedeblokkeerd, uitsluitend bedoeld zijn voor de huwelijkssluiting en de daaraan verbonden feestelijkheden. Voor zoover men over onvoldoende giraal tegoed of contanten beschikt voor woning inrichting e.d. dient men individueele de- blokkeerïng aan te vragen bij de instel ling, waar men een rekening heeft. De Radio geeft vanavond: Hilversum I, 391 M. 18.04 Ster van den dag. Jack Hylton. 16.30 Engelsche les. 19.00 Reportage. 19.30 Vogels van diverse pluimage. 20.01 Mr. Petra Elde- nng over: „De doodstraf'. 20.15 Vragenkwar- tier L. de Jong. 20.30 Radio-Phil harm. Or kest olv. Albert van Kaalte. 21.45 De gevol gen van een glimlach. 22.15 B. Verhoeven over „Kunst en leven". 22.30 Ninon Vallin, sopraan. Paul Robeson, bas en Eileen Joyce, piano. 2S.01 Nieuwsber. 28.45 Avondwijding. Rector G. J. Braakhuis. Hilversum II, 415 M. 18.01 Nieuwsber. 18.30 Jan. Bron. 18.50 Voor je slapen gaat. 19.30 Programma voor de Nederl. Strijdkr. 20.01 Jan Corduwener non stop. 26.30 Interview met een illegaal werk ster. 20.45 De werkende vrouw, de zingende vrouw. 21.00 Departementen spreken 21.45 Ensemble George Frank. 21 45 Avond- wijding. Ds. P. N. V. Kruyswijck. 22.01 Nieuwsber. 22.15 Wil Walis met sweet and swing.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 2