Gas- en Electriciteitrantsoen Buitenlandsch Overzicht Denemarken-Nederland De Wieringermeer wordt ten tweedenmale Tevredenheid over de zuinigheid der Haarlemmers polder Wij hebben nog eens ter bevoegder plaatse geïnformeerd hoe de Haarlemmers zich houden onder de rantsoeneering van gas en electriciteit. Nu men een ervaring van eenige maanden heeft, is het mogelijk een totaal-indruk te geven. Over het algemeen is er tevredenheid over de manier waarop de Haarlemmers zich gedragen. Het overgroote deel is zoo zuinig dat de rantsoenen in het geheel niet over schreden worden. F.r zijn slechts eenige honderden ver stokte zondaars die zich van de bepa lingen niets aantrekken en maar raak verbruiken. Die moeten door afsnijding tol een ander inzicht gebracht worden. Tenslotte is er nog een groep van eenige duizenden die te royaal zijn en geregeld onder controle gehouden moeten worden. Het getal afsluitingen heeft in den regel niet meer bedragen dan 10 per dag. En dan moet men bedenken, dat de afsnij dingen slechts voorkomen in de weken dat de meteropnemingen gedaan worden over het 2-maandelijksche tijdvak waarover de rantsoenen loopen. Het totaal aantal verbruikers voor gas en electriciteit te Haarlem bedraagt onge veer 40.000. Eigenaardig is dat de meeste overschrij dingen van het rantsoen voorkomen bij electriciteit. Het gasrantsoen is ook wel aan den lagen kant. maar blijkbaar weten de menschen zich te behelpen met petro leum. Nu aangekondigd is, dat voorloopig geen nieuwe petroleumbon zal worden aangewezen, wordt gevreesd dat dit moeilijkheden zal opleveren. Daartegen over staat evenwel, dat velen de warmte van de kachel, die nu in de huiskamers brandt, zullen gebruiken als aanvulling om te koken. Wij vernamen van andere zijde aat er menschen in Haarlem zijn die voor ver lichting in de kamer weer het oliepitje van don vorigen winter in „eere" hersteld hebben. Zij doen dit omdat zij bang zijn het vastgestelde rantsoen slechts met 1 of misschien 2 K.W.U. te overschrijden. Na tuurlijk is het zeer te prijzen als men er alles op zet om zich te houden aan het rantsoen, maar toch hebben wij den indruk dat die menschen te angstvallig zijn. Een Minister-President als pleitbezorger Voor het Bossche tribunaal stond een onderwijzer van 31 jaar terecht omdat hij een aanstelling aanvaard had in het kamp Beekvliet te St. Michielsgestel. Verdachte zei. dat hij na twee maanden al weg wilde gaan. maar was gebleven op aandringen van den tegenwoordigen minister-presi dent, die daar als gijzelaar verbleef, om dat hij in zijn functie bij de censuur wat kon doen voor de gijzelaars. Bij het tribunaal was een brief ingeko men van den minister-president, waarin de hoop werd uitgesproken, dat het goede, dat verdachte deed, zwaarder weegt, dan de misstap van het aanvaarden van de aanstelling. Het tribunaal stelde verdach te onmiddellijk in vrijheid zonder verdere maatregelen op te leggen. De Ziekenfondsen Aantal aangeslotenen Volgens de laatst bekende cijfers waren in ons land 3.342.642 personen verplicht verze kerd bij de ziekenfondsen en 2.126.272 vrij willig. Totaal was 60.2 der bevolking aan gesloten bij de ziekenfondsen. 500 Autobussen voor de Spoorwegen Crossley Motors heeft een order der Nederlandsche Spoorwegen ontvangen voor 500 autobus-chassis met Dieselmotor. De aflevering zal in 1946 beginnen. De waarde van de bestelling beloopt onge veer 900.000 pond sterling. Duitsch soldaat vermoord De Middelburgsche Rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den #9-jarigen A. S. en zijn 28-jarige zuster }A. S. uit Goes, die beschuldigd waren op tl Maart 1.1. een Duitsch soldaat te heb- en vermoord. Het meisje had omgang piet den Duitscher gehad en de jongen |»ad hem na de bevrijding verborgen ge houden. Toen het meisje omgang met ♦cn Engelschman kreeg en de Duitscher dreigend ging optreden, hebben broer en muster hem met bijl en mes gedood en in jflen tuin achter hun woning begraven. ïie: meisje werd veroordeeld tot 7 jaren Ïevangenisstraf en haar broer tot 5 jaren eiden conform den eisch. Bijzondere Rechtspleging Directoraat-Generaal benoemd Bij Kon. besluit is ingesteld een direc toraat-generaal voor bijzondere rechts-' pleging, ressorteerende onder het depar tement van justitie. Tot directeur-generaal voor bijzondere rechtspleging is benoemd mr. B. I. A. A. ter Veer, kantonrechter te 's-Gravenhage. 16-kaars electrisch lampje in de kamer geeft meer licht dan een oliepitje en maakt toch weinig op. Van 1 K.W.U. kan men zoo'n lampje meer dan 60 uur bran den. De ervaring die men algemeen in Haarlem heeft opgedaan is. dat als men zijn rantsoen zóó wetnig overschrijdt, daarop geen aanmerking wordt gemaakt. Er zit een onbillijkheid in dat de een zich het ongemak van een oliepitje getroost, terwijl de ander, die in dezelfde omstan digheden is, het gemak heeft van electri citeit. Maar natuurlijk moet men dit niet opvatten als een aansporing het niet meer zoo nauw te nemen met de rantsoenee ring. Het stelt alleen ,,in het licht", dat het onnoodig is een oliepitje te gebruiken om te voorkomen dat men misschien 1 of 2 K.W.U. boven zijn rantsoen komt. Lucifers Het Is aan te zien dat het in den eersten tijd ln ons land nog zuinig zal zijn met luci fers. Voor den oorlog waren er voor de lucifersfabricage in ons land 20.000 populieren noodig. Het staatsboschbeheer kan, omdat onze bososchen al zoo sterk gedund zijn, niet meer dan 1/3 van dat vroegere aantal be schikbaar stellen. 175.000 K.G. tabak per week De heer A. Polak, directeur van het rijksbureau voor tabak, heeft in een radio-rede o.a. gezegd: Weinigen zullen er zich een voor stelling van kunnen maken, welke hoe veelheid tabak er noodig is, om de binnenkort beschikbaar te stellen 2 rantsoenen tabaksartikelen voor man nelijke en 1 rantsoen voor vrouwelijke rookers boven 18 jaar, te doen fabri- ceeren. Aannemende, dat er ongeveer 3 millioen mannen en \y2 millioen vrouwen zijn, die een rookerskaart kie zen, beteekent dit, dat er per week 7JA millioen rantsoenen tabaksartike len beschikbaar moeten zijn, waarvoor noodig is 175.000 kg. tabak. De tabakspositie is thans zoodanig, dat de distributie van tabaksartikelen op basis van 2 rantsoenen voor man nen en 1 rantsoen voor vrouwen per week, tot einde 1946 gegarandeerd is. Aangenomen wordt, dat voor ver werking in 1947 een hoeveelheid tabak zou moeten worden aangekocht, welke een waarde van tusschen de 40 en 45 millioen gulden vertegenwoordigt. Het is te hopen, dat tegen dien tijd ook weer Nederlandsch-Indische tabak ver krijgbaar zal zijn. Wat betreft Java- tabak wordt dit door deskundigen voor mogelijk gehouden, voor Suma- tra-tabak echter niet. De Radio geeft vanavond: Hilversum I, 301 M. 18,03 Ster van den dag. 18.15 Cabaret „Zes en een kwart", Willem van Iependaal, aan den vleugel: Bis de Groot. 18,30 C. H. W. van der Ven, over: „Naar ruimer horizon". 18.45 Cowboyliedjes. 19.00 Nieuwsb. 18.15 Repor tage. 19.30 Sylvestre trio. 20.01 Nationaal In stituut „De eendracht van het land". 20.15 Onze Londensche corr. J. H. Huizinga. 20.30 Gramofoonmuziek. 21.00 Hoorspel „Ma dame Curie", door Willy Corsari. 22.10 Noc turne in cis mineur op. 27 no. 1 van Fr. Chopin. 22.15 H. v. d. Vlist over: De kunst van samenwerken. 22.30 De vooroorlogsche film. 23.01 Nieuwsber. 23.15 Avondwijding, Ds. Dr. W. Lodder. Hilversum II, 415 M. 18.01 Nieuwsber. 18.30 Orgelconcert Joop Walvis. 19.00 Radio-strijktrio. 19.30 Program ma voor de Nederl. Strijdkr. 20.01 Omroep orkest o.l.v. Marinus v. 't Woud. 21.00 Com mentaar op beleid en bewind door den Patriot. 21.15 B. Sllbermann and his Novelty Serenaders. 21.45 Avondwijding, Dom. Adr. Huyg, O.S.B. 22.01 Nieuwsber. 22.15 Op de drempel van den. nacht. Een aantal journalisten heeft een reis ge maakt door de Nedeilandsche kustgebieden, om een indruk te krijgen van de verwoes tingen, die do Duitsehe bezetter heeft aan gericht. Tegelijkertijd werden de reeds uit gevoerde of geprojecteerde plannen voor den opbouw bezichtigd. Het eerste bezoek gold den Wieringermeerpolder en den arbeid, die verzet wordt om dit belangrijke landbouw gebied droog te krijgen. In totaal zijn op het oogenblik een tiental pompen met een totale capaciteit van 4400 m3 water per mi nuut aan het uitslaan en in den loop van November zullen deze door tien Amenkaan- sche pompen geassisteerd worden, die elk 100 m3 per minuut kunnen verwerken. Dag en nacht dreunen deze zware machines en 't resultaat is merkbaar: het peil van de Wie ringermeer daalt zoodanig, dat de polder hoogstwaarschijnlijk eind December droog zal zijn. Toen de Duitschexs op 17 April van dit jaar nabij Medemblik door middel van explosieve stoffen zware bressen in den dijk sloegen, liep de Wieringermeerpolder in twee dagen „vol" en in die twee dagen werd het werk van jaren bedolven onder een mil lioen m3 water. Direct na de bevrijding is men begonnen met het dichten van de twee gaten. Daar deze te diep waren, om de twee dijkeinden er doorheen met elkaar te ver binden, werd een geheel nieuwe dijk gelegd vóór de oude, Men is thans druk bezig deze nieuwe dijken te verstevigen. Toen het water binnenkolkte, werden de boerderijen, die onmiddeliyk achter de gaten lagen, weggevaagd, en slechts 60 van de 512 hofsteden die de polder ri)k was, bleken tegen het water bestand. Hiervan zijn 20 vrij onbeschadigd en 40 zwaar ontwricht. De rest is totaal vernietigd. Ruim 1000 woningen ondergingen eenzelfde lot. Daar de dorpen nog onder water staan, kan men zich nog geen beeld vormen van de daar aangerichte schade. Een gedeelte van den Wieringermeerpolder met een oppervlakte van ca 1.500 ha staat weer droog en hier wordt hard gewerkt, om de boeren zoo spoedig mogelijk te kunnen ontvangen. De terugkeerende boeren zijn verplicht een getroffen gezin ln huis te nemen, zoodat ook deze menschen in de ge legenheid zullen komen, hun land zoo spoe dig mogelijk te gaan bewerken. De grond wordt zaaiklaar gemaakt en binnenkort zal het zaad aan de aarde worden toevertrouwd. Volgend jaar kan reeds een gedeeltelijke oogst verwacht worden, als het weer tenmin ste een beetje meewerkt. De Wieringermeer polder. vroeger een van onze rijkste land bouwstreken. geteisterd door het sloopende water en bezocht door vele ellenden ont worstelt zich langzaam maar gewis aan het vijandelijke element. Wie den strijd om dezen polder heeft aanschouwd, zal het Zeeuwsche „Luctor et Emergo" ook ln het wapen van den Wieringermeerpolder willen schrijven. Naar Duitschland weggevoerde arbeiders Officiëele cijfers In het Maandblad voor Statistiek zijn thans gegevens opgenomen over het wegvoeren van Nederlandsche arbeiders naar Duitschland. In het tijdvak 20 Juni 1940—31 Juli 1944 wér den weggevoerd 532.325 arbeiders waarvan er in dien tijd 143.346 teruggekeerd zijn. Daaronder waren de volgende vakarbeiders: bouwbedrijven 01.657, metaalnijverheid 88 424. textielnijverheid 26.175. voedings- en genot- bedrijven 22.736, landbouwbedrijven 43.292, verkeerswezen 53.690, ongeschoolde fabrieks- en handarbeiders 95.840. Er zijn den laatsten tijd in vele Euro- peesche landen verkiezingen gehouden: Frankrijk, Engeland, Denemarken, Noor wegen, Hongarije en er zullen nog vele vogen. De eerste concusie is. de door de stembussen te voorschijn gebrachte resu- taten beschouwend, dat er een verschui ving naar links is, dus bereidheid tot het verleenen van grooter bevoegdheid aan den staat voor ingrijpen in het economisch leven. Daarnaast moet geconstateerd wor den. dat b.v. ook in de Engelsche conser vatieve partij een aantal leden bereid zijn een politiek te voeren van radicaler ka rakter dan vóór den oorlog door de partij wenschelijk werd geacht. Tevens is echter duidelijk geworden, dat de voorkeur voor uiterst links niet zoo groot is als velen geloofden of wilden doen gelooven. On tegenzeggelijk hebben de communisten winsten geboekt, soms zelfs groote win sten, maar alleen in Frankrijk hebben zij zich met gering verschil overigens de sterkste partij getoond. Elders bleken zij in 't meest gunstige geval slechts tot een middelgroote partij te zijn uigegroeid. In Engeland, waar de uitersten nooit een aanhang van eenige beteekenis hebben kunnen verwerven, hebben zij ook nu maar een zeer gering percentage van het totaal aantal stemmen kunnen behalen. Hongarije heeft Zondag verkiezingen gehouden, die aanvankelijk nogal eenige roering hebben veroorzaakt, toen bekend werd hoe de bevolking van Boedapest een onverwacht groote voorkeur voor de con servatieve partij der kleine bezitters bleek te hebben. Aanvankelijk leken de Russen te zullen ingrijpen en circuleerden be richten over een gemeenschappelijke lijst, maar later is dan besloten, dat er afzon derlijke partijen zouden zijn, die echter tezamen een regeering zullen vormen. De eerste tellingen der stemmen deden ver wachten, dat de „kleine bezitters" onge veer 60 der bevolking achter zich had den, later werd bericht, dat dit bijna 50 was, d.w.z. nog ongeveer 5 meer dan socialisten en communisten samen. En as. Zondag gaan de Joego-Slaven ter stembus. Tito wil de verkiezingen laten doorgaan, hoewel niet vaststaat, dat de Ver. Staten en Engeland den uitslag als het vrije oordeel van het volk zullen er kennen. En terwijl zoo in Europa de stembriefjes het wapen zijn, waarmee de tegenstanders elkaar te lijf gaan, zijn in Palestina bij het opblazen van bruggen en vernielen van spoorwegen dooden en gewonden geval len. Geen Arabieren, want de ellende zou niet te overzien zijn. Maar niet alleen hier zijn Joden gevallen, ook in Egypte, in Slowakije, in Polen. De door de nazi's aangevuurde geest van het anti-semitisme blijkt nog lang niet naar de krocht waarin hij thuishoort, te zijn teruggedreven. En intusschen komt het niet tot een besluit over Palesina. Engeland heeft een beslis sing op de Ver. Volken afgeschoven, Rus land steunt de Arabieren, Truman dringt aan op toelating van Joden, maar stelt geen Amerikaanschen soldaat beschikbaar om onlusten te bedwingen. Zelfs de rol van Frankrijk is niet geheel onverdacht. Is het dan verklaarbaar, dat een Joodsche ondergrondsche organisatie probeert zelf een oplossing te bereiken, nu er nog zoo veel duizenden Joden in Europeesche kampen zijn ondergebracht, die niet langer in Europa willen blijven? Huisvrouwen te gast Zoowel door middel van het comité Hol- land-Hjaelpen als door iridividueele actie heeft Denemarken de grootste hulp aan ons volk verleend, die men zich maar denken kan. Vele kinderen, illegale werkers en vermoeide huisvrouwen zijn gastvrij in dit kleine landje ontvangen. Over deze laatsten willen wij het ditmaal hebben. Een transport van honderd vrouwen ge schiedde zeer primitief met Deensche vrachtauto's van Rotterdam naar de Deen- In liet Noord-Oosten van den Wieringermeerpolder is reeds een gedeelte van 15O0 Jï.A. drooggekomen. De boeren zijn er druk bezig niet het her stellen van hun zwaar gehavende boerderijen en het zaaiklaar maken van den bodem. Een zaaimnehine die letterlijk ondergedoken is geweest wordt van een nieuw laagje verf voorzien. ,4P>. sche grens, vanwaar het over verschillen de plaatsen verspreid werd. De behande ling van de Nederlandsche huismoeders grenst aan het sprookjesachtige. Uitgaan de van de veronderstelling dat het hun. aan veel noodzakelijks ontbrak, lieten de gulle gastheeren vele goede gaven over hen uitregenen. Een maaltijd was niet volledig zonder volop vleesch, eieren, boter, melk of kaas. Reeds spoedig werden per touring-car uitstapjes gemaakt naar bezienswaardigheden in de omgeving. Hun1 „operatiebasis" was een mooi gelegen staatsjeugdherberg in de buurt van Viborg. Het was jammer dat de Nederlandsche regeering slechts weinig Deensch geld be schikbaar gesteld had. maar de Denen verschaften 10 kronen per week voor kleine inkoopen. Weldra werden de Hollandsche vrouwen in den omtrek bekend, waardoor zij vele uitnoodigingen kregen om te komen logee- ren. Beladen met spek, boter, vet, zeep, koffie en kleeren keerden de meesten dan naar het kamp terug. Ook het comité was niet stil blijven zitten en schonk in de eerste dagen van het verblijf een paar nieuwe stevige wandelschoenen en goede kousen: bij den terugkeer stelde het een pakket levensmiddelen van 5 K.G. voor de huisgenooten van de gasten ter beschik king. Met een blosje en menig pondje aan gekomen, vrij van huiselijke zorgen, keer den de vrouwen terug en belandden na vijf weken ongecompliceerd leven midden in het vaderland met zijn vele problemen en tegenstellingen. Ook Nederlandsche kinderen zijn bij de Denen te gast geweest; zij hebben zich echter niet zoo bemind weten te maken aLs hun moeders. Vele gevallen van ban deloosheid en verwildering hebben den gastheeren vaak de haren ten berge doen. rijzen. Zoo werd bijv. in Taarupgaard een aantal rioolbuizen vernield en ook andere daden van vandalisme der jeugd plaatsten de vrouwen, die kort daarna kwamen, in een minder prettige situatie. Het comité nam echter alle kosten op zich en de gast heeren waren te beschaafd om eenige toe speling daarop te maken.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 2