Magnetische mijnen en gedemagnetiseerde schepen Schipper laat uw schip immuniseeren Tot de verschrikkingen van den moder nen oorlog behooren de mijnen en tot de modernste van deze verschrikkingen be boeren de magnetische mijnen. Gewone rojjnrn ontploffen, wanneer een schip daarmee in aanraking komt. bij magneti sche mijnen is echter een dergelijk con tact niet noodig. Wanneer een schip over zulk een mijn vaart, veroorzaakt het ijze ren schip, werkend als een groote mag neet een explosie, die den ondergang van bet schip tot gevolg kan hebben. Zoo'n magnetische mijn heeft een elec- trische ontsteking, waarbij het contact tot eland wordt gebracht door een magneet naald. die aangetrokken wordt door het magnetische veld van het schip. Ook schij nen er mijnen te zijn, die van den bodem naar boven komen, om dan tegen den bodem van het schip te ontploffen. Houten schepen varen dus over deze mijnen heen zonder dat deze tot ontplof fing komen. En ijzeren schepen doen dit ©okwanneer ze gedemagnetiseerd zijn en aangezien er zich nog tal van mijnen ook magnetische in zee schijnen te bevinden is het voor elk schip, dat de ge vaarlijke zone bevaart, een vereischte, dat hel gedemagnetiseerd wordt. Hetgeen fei telijk, nu eenmaal de methode daartoe ge vonden is. een klein kunstje is. Ieder schip heeft, zooals reeds werd op gemerkt. zijn magnetisch veld. dat door middel van de zich in de magnetische mijn bevindende naald het contact tot stand brengt. Werkt men het magnetische veld weg dan is alle gevaar geweken. Dit nu is het demagnetiseeren en dit 'demagnetiseeren geschiedt voor Neder- landsche schepen in Rotterdam. Het schip, dat men wil demagnetiseeren wordt tus- 6chen twee pieren gevaren en komt dan als 't ware in een groote spoel te liggen. Door deze spoel, die het geheele schip om spant. wordt een stroom gestuurd, die in de 6poel een magnetisch veld opwekt, tegenovergesteld aan het natuurlijke mag netische veld van het schip. Het natuur lijke magnetisme wordt dus opgeheven, echter niet voor altijd. De moleculen toch hebben de eigenschap, steeds weer de richting van het aardmagnetisme, het magnetisme, dat de kompasnaald naar het Noorden doet wijzen, aan te nemen en daardoor moet de behandeling periodiek herhaald worden. Zooals men in het ar tikeltje over deze aangelegenheid in ons blad van j.l. Zaterdag heeft kunnen lezen, moet dit demagnetiseeren om de acht maanden geschieden. Hier is de behandeling verteld, ontdaan van alle technische bijzonderheden, waar door het misschien wel iets eenvoudiger lijkt dan het is. Want de moleculen bewe gen zich in een richting, die verschillend is naar gelang van de richting van de werf, waarop de kiel gelegd werd en daar mee moet met de behandeling rekening worden gehouden. We hebben ons echter beperkt tot het principe waarop de be handeling berust, een behandeling, waar over uit den volksmond al tal van ver keerde voorstellingen gehoord kunnen worden. Tal van visschersvaartuigen, ook van lJmuiden, hebben reeds deze behandeling ondergaan en nu de schepen binnenkort Oud-Kath. Ondersteuningsfonds De Vereeniging „Oud-Katholiek Onder steuningsfonds", gevestigd te Utrecht, die vóór de evacuatie in onze plaats op één na de grootste afdeeling had, zal op Dins dag 20 November des morgens te 11 uur haar 58e jaarlijksche algemeene vergade ring houden in de Gemeentezaal van de Oud-Katholieke Kerk aan de Kinderhuis singel te Haarlem. Hoewel deze vergade ring een formeel karakter draagt, is zij vooral belangrijk door de te houden ver kiezingen. Voor de aftredende heeren pastoor H. 'J Verhey te Den Helder en dr. A. J. van de Ven te Arnhem, secretaris, zijn de vol gende dubbeltallen opgesteld: pastoor F. T. v. d. Steen te Rotterdam en pastoor J. A. J. van Zanten te Egmond aan Zee; dr. A. J. van de Ven te Arnhem en drs. Th. C. H. Hijzen te 's-Gravenhage. In het verslag over 1944 wordt vermeld, 'dat tijdens den slag om Arnhem het rijke vereenigingsarchief verloren is gegaan. In een kluis van de Ned. Handel-Mij. te Arn hem bleek de z.g. O.K.O.F.-film van groote documentaire waarde, gelukkig te zijn behouden. Na de algemeene vergadering zal in hotel Lion d'Or te Haarlem een lunch plaats hebben. Fryske Trou weer boven water De Friesche vereeniging Fryske Trou, die door de evacuatie uiteen was gerukt, is ook weer boven water gekomen. Zij heeft al weer een 100-tal leden in kunnen schrijven. Het plan is, op Zaterdag 1 Dec. tn café Royal een „Fryske Winterjoun- nocht" te geven. De vereeniging is thans gevestigd Dirk Hartoghstraat 5. Scheepsberichten Aangekomen te lJmuiden op 6 Novem ber het Nederlandsche s.s. „Randfontein" van Montreal, vertrokken op 5 November het Nederlandsche s.s. „Iris" naar Liver pool en het Engelsche s.s. ..Empire El- gar' op 6 November naar Tijne. niet naar zee mogen, voor en aleer ze „geimmuniseerd" zijn zullen ook die, welke nog niet voor den „wiping officer" zijn geweest, een bezoek aan Pier no. 8 in Rotterdam moeten brengen. Iedere op varende zal zich ongetwijfeld gaarne dit oponthoud getroosten, wetende dat hij daardoor zijn leven kan beveiligen tegen een ernstige ramp aLs die. welke de SCH 161 is overkomen en wellicht nog tal van andere visschersvaartuigen. Wij merken hierbij ten slotte nog op, dat wat wij aan het eind van het artikel in ons blad van j.L Zaterdag over de de- gaussingkabel schreven, niet juist is. De degaussingkabel, die om een schip gespan nen is en blijft, heeft hetzelfde effect als een demagnetiseering, heft dus ook het eigen magnetisme van een schip op. Het opwekken van een magnetisch veld ge schiedt wel bij het mijnenvegen met be hulp van een achter den mijnenveger ge sleepten kabel, waardoor de mijn op veï- ligen afstand van den veger tot ontplof fing wordt gebracht. In de Visscherij School te lJmuiden krijgen loden der Joodselie Brigade in Nederland onderricht in de visoh\ angst- Theoretisch onderricht in navigatie. (P) Besommingen van Dinsdag Stoomtrawler: IJM 183 Vikingbank Kustvisschers: IJM 237 f 309. IJM 264 f 323, IJM 262 f 1181, IJM 310 f 100, IJM 255 f 218, IJM 251 f 189, IJM 308 f 68, IJM 239 f 350, IJM 202 f 532, IJM 218 f 167, KW 34 f 199. KW 180 f 119, KW 160 f 422, KW 205 f 316, KW 12 f 200. KW 190 f 577, KW 199 f 817, KW 10 f 730, KW 95 f 192, KW 165 f 125, KW 125 f 344. KW 128 f 82, KW 61 f 606, HA 4 f 437. HD 184 f 444. HD 293 f 141. SL 5 f 1391, WK 116 f 290, EG 1 f 133, ZK 53 f 8. UK 143 f 374. UK 185 f 365, UK 174 f 529. UK 142 f 743, UK 215 f 762, UK 121 f 674, UK 93 f 401, UK 85 f 530, UK 199 f 135/ UK 7 f 321. UK 61 f 644, UK 234 f 86, UK 282 f 714, UK 172 f 1117. Bond v. Jonge Oud-Katholieken De Bond van Vereenigingen van Jonge Oud-Katholieken in Nederland zal alsnog dit jaar zijn bondsdag houden en wel op Zaterdag en Zondag, 10 en 11 Nov. a.s. De ontvangende vereeniging O.I.O.S. te Utrecht heeft een mooi programma samen gesteld en aal alle deelnemers(sters) waar onder ook een aantal D.G.S.'ers van lJmuiden. nachtlogies verleenen. Zaterdagmiddag worden de deelnemers verwacht en des avonds zal in hotel „N. Brabant" een feestelijke bijeenkomst wor den gehouden. Ook het Leger des Heils weer in eigen huis Het Leger des Heils, dat door de Duit- sche bezetting uit zijn eigen huis aan de Edisonstraat verdreven was en nadien eenige malen heeft moeten verhuizen, zal van a.s. Zondag af zijn bijeenkomsten weer in eigen huis houden. Voor deze bij zondere gebeurtenis zal de divisie-officier brigadier J. E. van Eeken uit Amsterdam de bijeenkomsten leiden. Des morgens 10 uur wordt een opdrachtdienst gehouden en des middags 3 uur een herdenkings dienst. De dag wordt besloten met een bij zondere avonddemonstratie. Cabaretavond De IJmuider Sport Unie, van welker op richting wij onlangs melding maakten, or ganiseert a.s. Zaterdagavond een cabaret avond in de groote zaal van Thalia. De verschillende medewerkers aan dezen avond zullen er ongetwijfeld in slagen, de bezoekers op een prettige wijze bezig te houden. De Nestor en de Stentor deze maand terug De twee sleepbooten van Bureau Wijs muller, de Nestor en de Stentor, die zoo- als wij eenigen tijd geleden hebben ge meld, in Duitschland werden teruggevon den, liggen thans in Bremerhaven in re paratie. De schepen worden in den loop dezer maand in lJmuiden terug verwacht. Bezwaarden in de Geref. Kerk In de zeer druk bezochte vergadering, die Maandagavond in de Marnixschool werd gehouden, heeft prof. dr. K. Schil der gesproken over „de kerkelijke kwes tie". Deze vergadering was door een aan tal bezwaarden belegd. Er werd langdurig over de bekende ge schilpunten gediscussieerd. Uit den loop der discussies bleek, dat vele aanwezigen aan den kant van den spreker stonden. VELSEN Het feest der handboogschutters De handboogschutterij heeft feest ge vierd ter gelegenheid van het feit, dat de vereeniging in 1940 50 jaar bestaan had welk feit door de tijdsomstandigheden on opgemerkt voorbij ging en thans 55 jaar bestond. De voorzitter-koning der vereeniging. de heer A. J. Voogt, heeft den feestdag geopend en deelde mede, dat dr. A. de Groot Lzn. wegens ziekte verhinderd was de officieele opening bij te wonen. Hierna begonnen de onderlinge wed strijden. Het resultaat hiervan was als volgt: le afdeeling: 1. M. v. d. Berg 50 p 2. Ch. Smit 48 p.; Rozenprijs Ch Smit met 3 rozen. 2e afdeeling: 1. H. Jansen 44 p.; 2. W. Immers 34 p.; rozenprijs H. Jansen met 3 rozen. Witte rozenprijs W. Immers 1 witte roos. Des middags vond het „duel op den pijl" plaats tusschen den keizer der ver eeniging, den heer Ch. Smit en den ko ning, den heer A. J. Voogt. Voor dezen kamp had de directie der N.V. Verzekering Mij. ..De Noord-Zuid-Hollander" een wis selbeker beschikbaar gesteld. De 6trijd tusschen de twee hooggeplaatsten was zeer spannend en werd door ta! van be zoekers gade geslagen. Tenslotte legde de keizer met 55 punten beslag op den beker. De koning stelde zich met 48 punten te vreden. De prijzen van de onderlinge wedstrij den werden door voorzitter Voogt aan de gelukkigen overhandigd. Tevens dankte de heer Voogt allen, die hun medewerking hadden verleend. Om 6 uur vereenigden de leden zich aan een gemeenschappelijken maaltijd, waar de stemming zeer geanimeerd was. Om 8 uur trad de vereeniging „Jan van Dommelen" met een cabaret-programma voor de leden van V Z.O.S. op. Dit optre den oogstte, mede door de vlotte confe rence van den heer Voogt, veel bijval. Een gezellig bal besloot de festiviteiten. Twee ongelukken op één dag Tusschen Groesbeek en Kranenburg is Dinsdagochtend een ernstig spoorwegongeluk* gebeurd. Ken Engelsche verlofgangerstrein, die naar Kranenburg reed, is in botsing ge komen met een losse locomotief, die uit Kranenburg terugkeerde. Vier personen die zich op de locomotief bevonden werden min of meer ernstig ge wond. De locomotief is uit de rails geloopen en verspert den weg. Het personeel van den verlofgangerstrein was er nog erger aan toe. De machinist en zijn Dultsche conducteur werden gedood. De leerling-machinist werd ernstig gewond. Van Engelsche zijde wordt een nader onderzoek naar de toedracht in gesteld. Gisteravond heeft een stoomtram van de R. T. M. nabij Rotterdam een auto met oplegger geramd. De oplegger werd een tiental me ters meegesleurd, terwijl de locomotief met twee volgwagens van den dijk kantelde. De postwagen was volkomen vernield en van het eerste personenrijtuig werd het voorbal- con afgerukt. Een blokhuisje van de Spoor wegen werd verbrijzeld. De machinist van de tram T. W. v. K. kreeg vrij ernstige brandwonden, de stoker T. liep eveneens verwondingen op. Door het verdienstelijke werk van de brandweer en militairen kwam 20 Jaar gevangenisstraf Het Bijzonder gerechtshof te 's Graven- hage deed heden uitspraak in de zaak var. H. Aldus, betonwerker uit de Lier. die er van beschuldigd werd een moordaanslag op Petronella Vos te hebben gepleegd. Boven" dien had hij als landwachter den vijand hulp verleend. Hij werd veroordeeld tot 20 jaar. Het recht van cassatie werd hem verleend. De advocaat-fiscaal had de doodstraf ge- eischt. Wat Engeland over Indië denkt De heer Koos Vorrink heeft een verslag gever van het A. N. P. een en ander ver teld over zijn indrukken van de publieke opinie in Engeland ten opzichte van het Indonesische probleem. De heer Vorrink heeft in zijn kwaliteit van leider van de S. D. A. P.-delegatie contact gehad met leden van de Labour-party, waarbij ook de moei lijkheden, waarin Nederland thans verkeert, te berde kwamen. Alhoewel de Soekarno-beweging in Enge land in het geheel niet op populariteit kan bogen, is er door de gebeurtenissen op Java een ietwat geprikkelde stemming ontstaan, daar men in Engeland vreesde voor verwik kelingen, die de demobilisatie ongunstig zou den beïnvloeden. Voor de Britten is een conflict ais het huidige niets nieuws. Zij heb ben nooit geaarzeld den eenen dag Ghar.di te arresteeren, en den volgenden besprekin gen met hem te voeren. Wellicht is hieruit de reserve te verklaren, die de Engelschen tegenover het Nederlandsche standpunt aan den dag leggen. De heer Vorrink had den stel- ligen indruk, dat Engeland inzake Neder- landsch Indië niets wil. maar hoogstens be reid is van advies te dienen. AGENDA VOOR WOENSDAG 7 NOVEMBER Gem. Concertgcb. Tulnzaal: Marg. Coupe rus, 20 uur. Stadsschouwburg: Alb. Thym, Het lied van alle tijden, 20 uur. Rembrandt: Denk aan mij, 14,30 en 20 uur. Cinema Palace: 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: The Drum. 14. 16.15. 19 en 21.15 uur. Frans Hals: Strike up the Band. 14. 16.30, 19 en 21.15 uur. Moviac Theater: Regenboogcabaret, 19.30 en 21.30 u. DONDERDAG 8 NOVEMBER Gem. Concertgebouw: Liederenavond Jo Vincent. 20 uur. Stadsschouwburg: Het lied van alle tijden. 20 uur Brinkmann Muziek zaal: Lezing Groote Kerk, 20 uur. Museum Teyler: Voordracht moderne muziek. 15 uur. Rembrandt en fefcascopen: als Woensdag. Nijmeegsche Oorlogsverhalen Sjang en BatHe-Dress Sjang is zoo'n kleine schobber met 'n waaikuif en twee groote blauwe kijkers in z'n toet. Hij komt daar uit de lage straten van de stad en heeft zijn avonturen be leefd aan de Waal, op de dansende dek schuiten en onder de rijzende pijlers van de brug. Daar was het schoon te zwerven langs het wielende water, te droomen in den gulden zonneschijn van het Gelder- sche. Toen de oorlog over Nijmegen sloeg werd het recht opwindend voor Sjang, die met schitterende oogen de duikelende ja gers over de rivier volgde, die fantaseer de over de ongeweten heerlijkheden van zoo'n vlieger, vrij door de hooge luchten stormend. Het vervaarlijkep lan is gerijpt, ook eens té vliegen hoog over de landen, als een vogel onder de blauwe luchten. Nijmegen werd bevrijd, de Tommies kwa men en de opwindingen waren vele. Daar had je een reusachtige tank met een groot kanon, daar had je de cook-houses",waar het goed eten was bij de warmte van een haastig benzinevuur. Sjang telde zijn vrienden in grooten getale onder de khaki- mannen. hij brabbelde zijn Engelsch en rookte zijn eerste sigaret met een ver- wrongen-dapper gezicht. Hij zwierf door de bosschen die vol waren met verrader lijke mijnen. Midden tusschen de boomen !ag een vliegveld, waar de Mosquitoes, de Thunderbolts en de Spitfaires met ron kende motoren over de boomtoppen scheerden. Daar verzeilde Sjang op dien gedenkwaardigen wintermiddag. Met zijn ontwapenend smoeltje wist hij de aanvan kelijke barschheid van de bezige mannen te keeren in een lach, een tegemoetko mendheid, die zijn kleine hart verrukte. Hij was kameraad met de mannen van de R.A F. Hij was kind aan huis in de „Spit- fairs", hij mocht met zijn handje aan de gladde romp van de brommende monsters komen. Herhaaldelijk hebben de mecano's hem weg moeten sleuren van de gierende schroef. Maar hij wist in een onbewaakt moment in den staart van een gereed staande machine te komen.Boven Duitsch land werd de piloot opgeschrikt door een stoffïgen kop. die achter hem opdook, verbeet een vloek met iets van „Damn" er in, maar kon zijn ongewenschten pas sagier toch niet per parachute afzetten. Daarom heeft Sjang toen het avontuur van zijn leven meegemaakt. In duikvlucht heeft hij Kleef op zich zien afkomen, hij heeft het commando „Bombsgo" ge hoord en voor zijn oogen waast nog dik wijls de stuivende rookwolk, die dit com mando ten gevolge heeft gehad Het pak voor zijn broek heeft hij op den koop toe genomen en thuis hebben zijn ouders, ver baasd, later woedend, uit een opgetogen mond, tusschen twee vlammen van wan gen. het verhaal gehoord van: „en toen ging het „rang en duiken dat-ie dee. Moeder en een rook!" Sjang vloog boven Kleef en heeft de toekomstmuziek van „treinmasimst" laten overstemmen door die van piloot van de R. A. F. J. F. Rusland handhaaft zijn voorwaarden Ter gelegenheid van den 28en verjaardag der revolutie heeft Molotov, de volkscommis- s voor buitenlandsche zaken, een over zicht van den strijd tegen Duitschland en Japan gegeven. In aansluiting hierop gaf hij nog eenige verklaringen over de bin- nenlandsche en vooral over de buitenlandsche politiek: „Wij zijn van meening, dat de oprichting van een geallieerde controle-commissie voor Japan dit land voorgoed als agressor zal uitschakelen". ..De vorming van een statenbloc is geen middel tot verdediging. De USSR zal nimmer aan een dergelijke politiek meewerken. Er worden echter in het Westen pogingen in het werk gesteld om tot een dergelijk bloc te komen, dat duidelijk een anti-sovjet ka rakter draagt". „De voormalige fascistische landen, die den weg der democratie hebben betreden, moeten in die richting aangemoedigd worden". „Wij wiillen goede relaties hebben met alle volken, die den vrede wenschen. Het fiasco van de conferentie te Londen wekt twijfel ten aanzien van de hechtheid van het ver bond tusschen de Groote Drie. maar ook tijdens den oorlog zijn tusschen de Ver- eenigde Volken moeilijkheden gerezen, die steeds na een zeker tijdsverloop opgehel derd zijn". „De organisatie van den vrede mag niet ontaarden in het imperialisme van een enkel volk, want het eenig mogelijke systeem is de samenwerking tusschen de mogendheden die het faseisme hebben overwonnen". „De vredelievende naties zullen gewapend loeten blijven om den vrede te handhaven, doch uitvindingen als de atoombom kunnen in geen geval onder berusting van een slaat of groep van staten blijven, zooals zekere partijgangers van het imperialisme buiten e grenzen wel willen beweren. In dit tijd perk van ontwikkeling der atoomenergie moeten wij in den pas marcheeren met de andere technici; ook wij zullen atoom energie hebben en vele andere dingen". De vergadering te Moskou is gesloten zon der de gebruikelijke rede van Stalin. Vol gens een bericht van den Reulercorr. heeft hij de vergadering niet eens bijgewoond. Zelfs is de herdenkingsdagorder aan het Roode Leger ditmaal uitgege%*en door den volkscommissaris voor de landsverdediging, maarschalk Wassilevski. Engelsche reactie. In Londen heeft men in het algemeen den Indruk gekregen, dat de Sovjet-regeering oprecht naar internationale samenwerking blijft verlangen, doch dat zij geen wijziging wil brengen in haar voorwaarden daartoe. Pontificale dienst van Mgr. J. v. d. Oord De nieuw-gekozen bisschop van Haarlem der Oud-Katholieke Kerk. mgr. J. v d. Oord. zal na zijn wijding op 13 November Zondag 18 November a s. des morgens 10 uur zijn eersten ponïificalen Diens- ver richten in de Kathedrale kerk aan de Kin» óerhuissingel te Haarlem.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 3