Haarlems Noodraad Ook de Eerste Kamer Burgemeester Reina?da over het oorlogsleed en toekomstplannen Woensdagmiddag vergaderde Haarlems Noodraad voor het eerst. De zaal van het Prinsenhof was met eenige palmen ver sierd. Op de tribune gaven enkele direc teuren van bedrijven en onderwijsinrich tingen, alsook hoofden van takken van dienst, door hun aanwezigheid blijk van belangstelling. Herdenking der dooden. Bij de opening der vergadering herdacht de Voorzitter, de wnd. burgemeester M. A. Reinalda, de dooden die in den oor log gevallen zijn; de millioenen op de slag velden in Europa en andere werelddeelen, alsook op de zeeën, de duizenden die hun leven lieten bij de bevrijding van ons land. Ook dacht spreker aan de duizenden land- genooten die door de Duitschers zijn af geslacht of gestorven in de concentratie kampen. aan allen die hun leven lieten in den vrijheidsstrijd voor ons vaderland Vele stadgenooten hebben het licht der vrijheid helaas niet mogen aanschouwen Ook de oude Haarlemsche raad leed, na dat hij in 1941 voor hef, laatst samenkwam, geweldige verliezen. Spreker herdacht de heeren L. Peper, in een concentratiekamp gestorven, mr. H. O. Drilsma, door de Duitschers gefusilleerd, mr. L G. van Dam. die door de Duitschers is wegge voerd en waarvan nooit meer iets ver nomen is. zoodat aangenomen moet wor den. dat ook hij overleden is; D. J. A. Wes ter veld. den wethouder van onderwijs en G. Wolzak, beiden dit jaar overleden. B. en W. hebben besloten een school in de gemeente te doopen als „Wethouder Wes- terveldschool". De raad hoorde deze herdenkingsrede staande aan. Nadat de raadsleden de eed obelofte h'adden afgelegd, hield de voorzitter een uitvoerige rede ter inleiding van de werk zaamheden van den nieuwen raad. Wcrkloozensteun. Op dit oogenblik worden 2316 personen gesteund volgens de Armenwet met on geveer 44.000 per week. 63 arbeiders ge nieten overbruggingsgeld (werkloozen- steun) waaraan 18.000 per week wordt uitgegeven, terwijl bovendien nog eenige duizenden arbeiders wachtgeld genieten. In Augustus hadden 1756 arbeiders over bruggingsgeld en waren er nog meer wachtgelders. De toestand verbetert dus. Alles moet gedaan worden om te bereiken dat de maatschappelijke ziekte, de werk loosheid, niet terugkeert. Daarom moet er voor gezorgd worden, dat handel en in dustrie er weer bovenop komen. Het woningtekort. De huisvesting der bevolking stelt ons voor moeilijke problemen. In de jaren vóór den oorlog werden te Haarlem ge middeld 700 nieuwe woningen per jaar gebouwd. 'In de oorlogsjaren is er prac- tisch niets gebouwd, terwijl er door oor logsgeweld en afbraak der Duitschers nog 300 woningen verdwenen. 1 Januari 1940 waren er 36.095 huizen, thans 38.300. Het tekort aan woningen is op dit oogenblik te stellen op 2650. waarbij dan nog een gewenschte reserve van 1000 woningen moet komen. De schade aan het onderwijs. De oorlog heeft ook aan het onderwijs veel- schade aangericht. Herhaaldelijk moesten de scholen met halve dagen les volstaan, terwijl in den winter van 1944 1945 de deuren geheel gesloten moesten worden wegens den brandstoffennood. Er Is door de onderwijzers gedaan wat mo gelijk was om het onderwijs zoo goed mogelijk gaande te houden. Daarom ver dient het corps den dank der gemeente. Er is thans natuurlijk achterstand, maar het algemeene streven is die zoo 6nel mogelijk in te halen. De Van Zeggelenschool in het Amster- damsche kwartier is bij een bombardement verloren gegaan. De gemeente werd door de Duitschers geo wongen een Joodsche school en Lyceum te openen. Daarvoor is 76.000 uitgegeven. Aanvankelijk was het de bedoeling dat het rijk de kosten zou dragen, maar later ie dit afgewend op de gemeente. Thans wordt getracht, via de Vereeniging van Ned. Gemeenten, te bereiken, dat het rijk alsnog die 76.000 aan de gemeente ver goeden zal. Sterfte in oorlogstijd. De sterfte onder de bevolking is in de oorlogsjaren opgeloopen. De cijfers zijn voor de sterfte van kinderen beneden het jaar en volwassenen boven de 60 jaar: 1941: 1366, 1942: 1475; 1943: 1622; 1944: 1861 en de eerste 10 maanden van 1945: 2118. Het verloop van die 10 maanden was Januari 323, Februari 332, Maart 301, Apr.; 262, Mei 248. Juni 175, Juli 110, Augustus 107, September 94 en October 116. Thans een half jaar na de bevrijding is het sterftecijfer weer vrijwel normaal. Er zijn nog geen betrouwbare cijfers over de tuberculose, alleen is met zeker heid te zeggen, dat het aantal gevallen in de oorlogsjaren zeer 6terk is toegenomen. Ter bestrijding van de geslachtsziekte is aan den Geneeskundigen Dienst een af- deeling geslachtsziekte met consultatie bureau ingesteld. Veel is ook gedaan aan de bestrijding van scabies en de luizen. Voor 6cabies zijn 13.275 personen behandeld, voor luizen 7150. Het is aan te nemen, dat het bestrij den van de plagen, die een ontstellenden omvang hebben genomen, nog vele weken zal vorderen. Dc gemeente-financiën. Hierop gaf spreker een overzicht van den stand der gemeente-financiën in de oorlogsjaren De dienst 1938 6loot met een tekort van 832.000, waarin het rijk De wnd. burgemeester M. A. lteinalda. 325.000 bijdroeg. 1939 gaf een tekort van 742 000, dat geheel door het rijk gedekt werd. Van het tekort van 1.223.000 over 1940 nam het rijk 1.000 000 voor zijn rekening, van het tekort over 1941, dat 1.831.000 was "745.000, terwijl nog 255.000 in het uitzicht is gesteld. 1942 gaf te tekort van 1.413.000, het rijk draagt 893.000 bij. De resultaten over 1943 zijn nog niet volledig bekend, maar de raming is dat het tekort 1.500.000 zal bedragen, van het rijk is een voorschot van 750.000 ont vangen, terwijl nog op 200.000 gerekend wordt. De begrooting voor 1944 gaf een tekort te zien van 2.224.000. Het is te verwachten dat het werkelijke tekort nog grooter zal zijn, doordat de gas- en elec- triciteitsbedrijven gedeeltelijk stil gelegd moesten worden. De schulden der gemeente zijn van 1 Jan. 1940 tot 1 Jan. 1945 gedaald van 49.540.000 tot 47.240.000. De bedrijven. Het gasbedrijf heeft de productie einds eenigen tijd hervat. Door de rantsoenee ring is evenwel te vreezen, dat de finan- cieele resultaten voorloopig ongunstig zul len zijn. Het electriciteitsbedrijf is thans ook weer intact, de onderdeelen der tur bines die de Duitschers weghaalden, zijn teruggehaald. Voorloopig krijgt Haarlem zijn stroom evenwel nog van het Prov. Eleetr. Net. Uitvoering van werken. Openbare Werken heeft sinds de bevrij ding al weer heel wat objecten in uit voering genomen. Er was eerst geen schop meer, maar nu werken er reeds eenige honderden arbeiders. In bewerking zijn o.a. de aanleg van 23 H.A. sportterrein aan den Schalkwijkerweg, de verplaatsing van het Haarlem-veld aan den Rijksstraat weg, inbegrepen den aanleg van het Noor der Sportpark, de aanleg van 15 H.A. sportterrein met een stadion ten Westen van de Delft, de verbetering der sport velden aan de Kleverlaan en den Ver- spronckweg. De dienst voor den Hout en de Plant soenen is begonnen met het herstel van den Hout en de verbetering van de plant soenen. Verschillende uitbreidingsplannen voor de gemeente zijn klaar of in bewerking. Er zullen volkstuincomplexen komen aan de Zomervaart en den Schalkwijkerweg. Het gemeente-personeel. In het algemeen kan gezegd worden dat het gemeentepersoneel zich in den oorlog zeer goed gedragen heeft. Er werd veel welbewuste tegenwerking jegens de Duit schers getoond, terwijl zooveel mogelijk gedaan weTd om de #verlast voor de be volking zooveel als mogelijk was af te wenden. Er waren enkele ambtenaren die alleen op eigen veiligheid en eigen belang bedacht waren, maar gelukkig was hun aantal zoo klein, dat dit geen afbreuk kon doen aan den goeden naam dien het ge meentepersoneel had. Het gemeenteperso neel verdient daarom den dank en d< waardeering der gemeente. De nieuwe raad. Nu 6taat de nieuwe raad gereed zijn werkzaamheden te aanvaarden. Spreker hoopte en vertrouwde dat allen schouder aan schouder zullen staat om eendrachtig het belang der gemeene te dienen (applaus) De heer M L. A. KI e i n, nestor van den raad. dankte den voorzitter voor zijn gelukwenschen aan den nieuwen raad. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat de heeren Reinalda en Wesstra weer aan de .tafel van B. en W. hebben plaats genomen na het vele leed dat zij in de oorlogsjaren hebben moeten dragen. Ook de raad 6luit zich aan bij de waardeerende woorden jegens het gemeentepersoneel gesproken. De raad heeft het voornemen het goede voorbeeld van B. en W. te volgen om door eendrachtige samenwerking te ijve ren voor een gezond en krachtig Haarlem in de toekomst (applaus). Verkiezing van wethouders. Hierna volgde de wethoudersverkiezing. Gekozen werden (allen met 36 van de 37 stemmen) de heeren F. S. Noordhoff. A. J. M Angenent, D. J. A. Geluk en mr. S. C. v. d. Wall. Alien namen de benoeming aan. Tenslotte werden de raadscommissies benoemd. Extra brandstoffen voor Centrale verwarming en Leskamers Aan gezinnen, die, wegens het gemis van een schoorsteenaansluiting in een woonver trek of in een vertrek, dat daarvoor kan dienen, zijn aangewezen op het gebruik van een in hun woning aanwezige centrale ver warmingsinstallatie, zal alsnog een toeslag in cokes kunnen worden toegekend. Deze toewijzing is zeer beperkt, doch zal tezamen met de hoeveelheid, die op bonnen van de brandstoffenkaart zal worden beschikbaar gesteld, voldoende zijn om een woonkamer in ongeveer gelijke mate te verwarmen als het geval zal zijn ten aanzien van de woon kamer van gezinnen, die hierin met een haard of kachel kunnen stoken. De voor een toeslag cokes in aanmerking komende gezinnen kunnen dezen per brief aanvragen bij de brandstoffencommissle, waaronder zij ressorteeren, onder overleg ging van een schriftelijke verklaring, dat het gebruik van de centrale verwarmings installatie het eenige middel is om de woon kamer of een kamer, die daarvoor kan wor den ingericht, te verwarmen. Diegenen, die in het geven van lessen aan eigen huis een hoofdbron van inkomsten hebben, dienen zich schriftelijk aan te mel den bij de brandstoffencommissie, waar onder zij ressorteeren. Zij ontvangen dan zoo spoedig mogelijk een oproep om bij deze commissie te verschijnen, die vervolgens aan de hand van door betrokkenen mede te brengen bescheiden en te verstrekken inlich tingen, zal nagaan, of aan de voor het uit reiken van een extra toeslag vaste brand stoffen gestelde voorwaarden wordt voldaan. Geen reden tot uitsluiting Gebleken is, dat sommige werkgevers ar beiders, die gedurende de bezettingsjaren in Duitschland hebben gewerkt, niet. in dienst willen nemen. Het zou betreurenswaardig zijn, indien ar beiders, die gedwongen in Duitschland heb ben gewerkt en zich daar met onvaderlands lievend hebben gedragen, niet in de gelegen heid zouden worden gesteld, hun arbeids kracht aan te wenden. De directeur-generaal van het Rijksarbeids bureau heeft aan de directeuren der Gewes telijke Arbeldsbureaux een circulaire gericht, waarin hun in verband met het bovenstaan de wordt verzocht, in voorkomende gevallen op de desbetreffende werkgevers invloed te oefenen om hen te bewegen, hun houding fe herzien. Twee kinderen bij brand omgekomen Op droevige wijze zijn te Bellingwolde bij Winschoten twee jeugdige kinderen bij een brand om het leven gekomen. Een drietal kinderen speelde in een boerenschuur, die gevuld was met koren en stroo, met vuur. Plotseling stond de schuur in volle vlam. Een elfjarig meisje, een evacueetje uit Den Haag, kon nog het zoontje van den eigenaar der schuur naar buiten brengen, maar door haar pogingen, om het andere kind van twee jaar te redden hetgeen haar niet gelukte is ook zij zelf omgekomen. Uitgebreider bonnenlijst Naar wij vernemen zal de morgen te pu- bliceeren bonnenlUst grooter zijn dan tot nu liet geval Is geweest. Er zal een bon worden aangewezen voor 100 gram choco lade- of suikerwerk, een bon voor één rantsoen gebak en een bon voor 70 gram beschuit. Ieder komt voor deze heerlijk heden in aanmerking. Voorts zal voortaan niet meer 200 gram. maar 400 gram bloem per 14 dagen worden beschikbaar gesteld. De bonnenlUst, welke volgende week be kend zal worden gemaakt, zal o.m. waar schijnlijk bonnen vermelden voor den aan koop van jam, zuidvruchten, ontbijtkoek en vermicelli. i Dc door de heeren zoo lang ontbeerde scheerzeep zal in de maanrl December ge kocht kunnen worden. Hiervoor zal een bon van de tabakskaart voorin geleverd moeten worden. De Koningin in ons land terug De Koningin is Woensdagmiddag per vliegi tuig uit Engeland teruggekeerd, na in Londen afscheid genomen te hebben van den ko ning en de koningin en de Engeische ko ninklijke familie. Het vliegtuig, dat bestuurd werd door den piloot Van Dijk. die a s. Za terdag het eerste Indië-toestel zal vliegen, landde omstreeks kwart over twee op het vliegveld Valkenburg. Onze land- en tuinbouw Minder grond in cultuur Thans zijn ln ons land in cultuur 2.167.764 H.A. grond, tegen 2.334 148 H.A. in 1939. Een vermindering dus van 134 106 H.A Dat is natuurlijk een gevolg van het feit dat groote gebieden door de Duitschers onder water gezet zijn. Met akkerbouwgewassen zijn evenwel 46.000 H.A. meer beteeld dan in 1939. het grasland verminderde echter met 222.000 hectaren. Met bloembollen zijn beplant 5751 H.A., tegen 7862 H.A. in 1939 en 4516 H.A. ln 1943. 63.762 H A. zijn in gebruik voor groen teteelt tegen 51.967 HA. in 1939. Met tarwe en rogge zijn nu bebouwd 335.000 H.A. tegen 349.000 HA. in 1939 en 466.000 HA. in 1943. De oppervlakte suikerbleten verminder de van 45.700 H.A. in 1939 tot 18.500 H.A. in 1945. In 1939 werden 132.000 H.A. met aardap pelen bebouwd, nu 181.000 H.A. AGENDA VOOR DONDERDAG 8 NOVEMBER Gem. Concertgebouw: Liedeienavond Jo Vincent. 20 uur. Tuinzaal: Marg. Couperus, 20 uur. Stadsschouwburg: Het iied van alle tijden. 20 uur. Rest. Brinkmann Muziekzaal: Lezing Groote Kerk. 20 uur Ver. van Vrijz. Herv.: Ds. van Biemen. Christendom en So cialisme. 20 uur. Museum Teyler: Voordracht moderne muziek, 15 uur. Rembrandt: Denk aan mij, 14.30 en 20 uur. Cinema Palace: Zij trouwde haar baas, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor; The Drum. 14, 16.15. 19 en 21.15 uur. Frans Hals: Strike up the Band, 14, 16 30 19 en 21,15 uur. Movlac Theater: Regenboogca baret 19.30 en 21.30 uur. VRIJDAG 9 NOVEMBER. Stadsschouwburg: ..Hoe laat gaat de trein", 20 uur. Movlac en Luxor: geprolongeerd. Andere bioscopen: nieuw programma. keurt het Handvest goed Dichter bij de werkelijkheid gekomen" Regeering en Kamer hebben spoed ge maakt met de behandeling van het Hand vest der Vereenigde Naties. Dit bleek o.m. heden nog uit het feit, dat minister Van K 1 e f f e n s mondeling het afdeelings- verslag van de Eerste Kamer beantwoord de. Daarbij liet hij niet na er op te wijzen, dat de nieuwe regeling ten volle be- heerscht wordt misschien, zeide hij, wel wat te veel door de zucht om vooral rekening te houden met „de harde wer kelijkheid." Vermeld zij voorts, dat hij om. de aandacht vestigde op het voor nemen om voor objectieve internationale voorlichting door de pers enz. zorg te doen dragen. Regionale regelingen kunnen best zijn, doch voorwaarde dient te wezen, dat zij niet tegen bepaalde bevriende staten gericht moeten worden. Derhalve is hier bij uitstek omzichtig beleid geboden. Es- sentieele voorwaarde voor onze toetreding is geweest, dat de beginselen van recht vaardigheid en volkenrecht leidraad bij vreedzame beslechting van internationale geschillen hooren te zijn, hetgeen gelukkig in het Handvest is opgenomen. Prof. A n e m a (A.R.) meende, dat wij niet uit een gevoel van nooddrang moeten toetreden, maar uit een gevoel van natio nale roeping. Met voldoening constateerde spr. dat het nieuwe gebouw op het bestek van den wel eens te veel gesmaden Vol kenbond wordt opgetrokken. Door de vre- des-orde in stee van de rechts-orde de eerste plaats te doen innemen is men wat op zichzelf als een vooruitgang te beschouwen valt dichter bij de werke lijkheid gekomen. Jammer genoeg is er in het tegenwoordige Handvest, evenals destijds in het Pact, 6lechts voorzien in een regeling t.a.v. vreedzame wijziging in bestaande, eventueel onhoudbaar te ach ten. toestanden en verhoudingen. De A.R. woordvoerder waarschuwde tegen aaneen sluiting van staten, zoo, dat één groot land een te sterk overwicht binnen zulk een blok zou kunnen krijgen. Prof. De Savornin Lohman (C.H.) meende, dat wij tot de regeling moeten toetreden, zulk6 aangezien wij anders zou den komen te verkeeren in een onhoud baar isolement. Spr. kon met het oog op Duitschland en het van dien kant steeds dreigend gevaar iets voelen voor een Wes telijk blok. Prof. Van Embden (V.D.) noemde een voordeel van het nieuwe Handvest, dat daarin zorg is gedragen voor deug delijke reorganisatie van het apparaat der machtsmiddelen ten behoeve van de vei ligheid en rechtshandhaving. Voor de moreele verzwakking van de organisatie der Vereenigde Naties door het veto-recht is prof. v. Embden niet blind. Evenmin: voor de na-oorlogsche politiek van Rus land. die heel veel gelijkenis met het oude imperialisme vertoont. Niettemin stond deze spreker met een gevoel van, zij het sober, optimisme tegenover de nieuwe „Volkenbonds-organisatie". Ook mr. Kropman (R.K.) liet een op timistischer geluid hooren dan met name prof. de Savornin Lohman. Tot voldoening strekte z.i. dat de internationale gedachte tenslotte niet is afgeknapt en dat er. zij het telkens met vallen en opstaan, een vooruitgang van de volkenrechtelijke ont wikkeling valt waar te nemen. Mr. I n 't V e 1 d (S.D.) besloot de rij der sprekers, zich o.m. afvragende of uit de nieuwe organisatie wel een geest 6preekt, waarin men vertrouwen kan stellen. Ver plichte rechtspraak voor rechtsgeschillen ontbreekt ook nu nog steeds. Slechts wan neer de grooten. gelijk thans de kleine staten hebben gedaan, afstand zouden doen van hun vetorecht, zou er t.a.v. de rege ling met betrekking tot behartiging van de veiligheid van vooruitgang sprake kunnen zijn. Beperking van bewapening had meer dan 't geval is, een plaats in het Handvest moeten krijgen. Na dit alles begon minister Van Klef- f e n s met er op te wijzen, dat tusschen de groote mogendheden alleTlei verschil len bestaan, althans op het oogen blik. Dit vormde z.i. geen reden tot grenzenloos pessimisme, want ongetwij feld kan 6traks de eenheid toch weer be reikt worden. Wat Rusland betreft, dit beoogt volgens den bewindsman geen im perialistische politiek, maar streeft naar verzorging van de eigen veiligheid. Met prof. An erna was hij het eens, dat er voor Nederland o.m. een mooie taak gelegen is in bevordering van gezond internationa lisme in de diverse organen als Vergade ring. Veiligheidsraad, enz. Een bepaling inzake „herziening van verdragen" is niet in het Charter opgenomen, maar wel de gelijk bestaat de mogelijkheid om eiken gevaarlijken toestand onder de oogen te zien, en door wijziging van bestaande ver dragen daaraan tegemoet te komen. De waarschijnlijkheid, dat. wij slechts met één groote mogendheid in een blok zou den gaan zitten, is veel geringer dan dat wij zulks o.m. met twee groote staten zou den doen. Hierbij kon de minister het laten, waarna de Kamer het Handvest z.h. st. goedkeurde. E. v. R.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 2