Vraagstuk Pufvlsscherij wordt weer actueel Raymond Petit Oplossing in t belang van den vischstand is zeer gewenscht. Het vraagstuk der pufvisscherij heeft Sn 'de laatste jaren voor den oorlog de ge moederen vooral in de kringen der belang hebbenden in beroering gebracht. In de enkele vakbladen, die toen nog bestonden, ook in de groote en de plaatselijke dag bladen kon men herhaaldelijk de p.ro's en de contra's lezen ten aanzien van de denk beelden die werden geopperd en de voor stellen die werden gedaan, om deze kwes tie tot een goed einde te brengen. In groote artikelen werd deze aangelegenheid van verschillende kanten bekeken, wer den allerlei denkbeelden van den ecnen kant naar voren gebracht, die prompt door den anderen kant werden afgekeurd, om dat daarmee de belangen van dezen kant ernstig gesohaad zouden worden. Zoo bleef de kwestie gedurende eenigc jaren een dankbaar polemisch onderwerp, die haar culminatie vond in de brochures, die over deze aangelegenheid het licht zagen. Het waren in hoofdzaak twee partijen, die lijnrecht tegenover elkaar stonden en die elkaar fel bestreden inzake het al of niet invoeren van een puf verbod. Voor standers daarvan waren in de eerste plaats de mannen van de wetenschap, die aan de hand van de statistieken aantoonden, dat vooral het scholbestand der Noordzee door het wegvisschen van de jonge visch' hard achteruitging. Naast hen stond het trawl- visscherijbedrijf en achter deze groepen stond de regeering. Tegenstanders van het puf aan voer verbod waren de eenden hou ders. de vischmeelfabrieken en natuurlijk de kustvisschers, waaronder er velen wa ren, die feitelijk niet anders dan pufschol en pufschar vingen en daardoor opzette lijke roofvisscherij uitoefenden. De puf- visscherij was een belangrijk bedrijf ge worden en uit dien hoofde was het niet te verwonderen, dat er zooveel tegenstanders van een pufaanvoerverbod waren. Eenden houders en vischmeelfabrieken kunnen het nu eenmaal niet zonder deze grond stof stellen en een pufaanvoerverbod zou ongetwijfeld den ondergang van deze be drijven beteëkenen en eveneens een groote slag zijn voor de kustvisscherij. De regeering heeft zich ten slotte op het standpunt gesteld, dat wat het zwaarste weegt, het zwaarst moet gelden. Andere landen zooals Engeland, Duitschland en Denemarken hadden reeds de pufvisscherij beteugeld door het invoeren van een be paalde maaswijdte en een aanvoerverbod van visch beneden zekere maten. Op een in Maart 1937 te Londen gehouden inter nationale conferentie, waar ook ons land vertegenwoordigd was, kwam men tot overeenstemming aangaande de te nemen maatregelen. De toenmalige minister mr. M. P. L. Steenberghe diende een voorstel tot ratificatie in met de voorwaarde, dat ook de andere betrokken landen tot rati ficatie zouden overgaan. De Tweede Ka mer aanvaardde dit, maar tot ratificatie is het niet gekomen, zoodat we thans nog even ver zijn als voor den oorlog. De oorlog bracht een groote voedsel- schaarschte met zich mede. zoodat de stemmen der pufaanvoerbestrijders prompt verstomden. De pufscholletjes en puf- scharretjes, die voorheen slechts als een- denvoer konden dienen of als grondstof voor de vischmeelfabrieken, werden nu als voedsel voor den mensch onmisbaar. De hongerperiode ligt nog zoo kort ach ter ons, dat iedereen zich nog wel weet te herinneren, hoe gelukkig hij was als hij een paar pond scholletjes of scharretjes, niet grooter dan een kaartenblad, had kunnen bemachtigen. Maar nu leven we gelukkig weer in een anderen tijd. Er is nog geen overvloed van levensmiddelen, ook niet van visch, maar j het miniatuur-goedje uit de oorlogsdagen hebben we gelukkig niet meer noodig. Er wordt geen honger meer geleden in Ne derland. En daarom wordt het pufvraagstuk weer actueel, te eerder omdat een steeds groo ter aantal kustvisschers, nu de visscherij weer onbeperkt kan worden uitgeoefend, er eiken dag op uittrekt om de scholletjes de scharretjes en de tongetjes te verschal ken, ongehinderd door voorschriften voor minimum-maaswijdten en minimum-maten van de gevangen visch. Zullen, wanneer dit vraagstuk weer wordt aangesneden de pro'6 en de con- Meisjesvereeniging Dorkas Maandagavond werd in de Ned. Herv. Kapel onder groote belangstelling de jaar vergadering van de meisjesvereeniging Dorkas gehouden. De vereeniging heeft met deze jaarvergadering de aanwezigen een aangenamen avond bezorgd, die werd gevuld met zang en voordrachten. Haringvisscherij Alhier zijn binnengekomen Van de ha ringvisscherij de KW 4 met 800 kisten en de VL 50 met 100 kisten versche haring. Nieuws van de Voetbalver. IJmuiden V.V.IJ. speelt as. Zaterdagmiddag 3 uur om den Kennemerland-beker tegen V.V. R.A. Gespeeld wordt op het terrein van Waterloo. De opstelling is als volgt: E. de Waard, G. Jongejan, A. Borst, J. Braven- boer, J. v. d. Vlis, J. Kramer, G. Hoek, A. Wapenaar. K. Wielinga, C. Post en J. v. d. Heide. Vrijdagavond organiseert V.V.IJ. een ontspanningsavond in Café Royal aan den Wijk aan Zeeërweg. Voortaan zal eiken tweeden en vierden Vrijdagavond in de maand zulk een ontspanningsavond ge houden worden. tra's weer losbarsten? Zullen de voorstan ders weer opnieuw, aan de hand van statistieken, de noodzakelijkheid van een puf verbod aantoonen en de tegenstanders weer gaan vertellen, dat ondermaatsche visch. wanneer die eenmaal gevangen is toch dood is? Zal er weer een internatio nale conferentie gehouden moeten worden of zal onze regeering de onderbroken behandeling vervolgen? Dat zijn allemaal vragen, waarop het thans moeilijk is een antwoord te geven. Maar vast staat, dat het alleszins ge wenscht is. dat er zoo spoedig mogelijk ordening komt in deze zaak. Een ongebrei delde pufvisscherij zal op den duur nood lottig worden voor ons nationaal vissche rij bedrijf. Dat is iets waarover aile des kundigen en belanghebbenden het. met el kaar eens zijn. Verschil van meening be staat er alleen ten aanzien van de metho den, die moeten worden toegepast om het euvel te bestrijden. Geen overuren bij de Rijks Levensmiddelen Voorziening Bij de besprekingen in verband met de moeilijkheden bij het bedrijf der R.L.V alhier, in den Haag gevoerd tusschen de leiding van dit bedrijf en de vakorganisa tie is men niet tot overeenstemming ge komen. De arbeiders staan op het stand punt, dat overuren moeten worden be taald en niet „teruggegeven", zooals de leiding wenscht. De oplossing van het geschil is thans in dien zin gevonden, dat niet langer dan de vastgestelde uren gewerkt zal worden. Of dit in de praktijk te handhaven is, zal mc:5en blijken. Polyhymnia weer present De zangvereeniging Polyhymnia is weer present. De heer J. Beider zwaait weer den directeursstaf en er wordt met animo gerepeteerd en wel eiken Maandagavond -in de bovenzaal van Café Royal. Het aan tal leden is al bijna even groot als voor den oorlog en reeds bestaat het voorne men, binnenkort een uitvoering te geven. Toenemende scheepvaart op het Noordzeekanaal De scheepvaart op het Noordzeekanaal neemt nog steeds geregeld toe; langzaam maar zeker gaat het ook hiermee in stij gende lijn, hetgeen blijkt uit de volgende cijfers: Gedurende de maand September pas seerden door de Noordzeesluizen naar bui ten 72 zeeschepen met een inhoud van 340637 m3 en naar binnen 92 met 523150 m3, totaal 164 schepen met 863.787 m3; voor October waren deze cijfers: naar buiten 88 schepen met een inhoud van 606.124 m3 en naar binnen 86 met 557.027 m3, to taal 174 schepen met een inhoud van 1.163.151 m3. Onderlinge competitie Damclub IJmuiden Met 26 spelers^ allen in één klas is de onderlinge competitie van D.C.IJ. begon nen. De uitslagen luiden: le ronde: J. BalL. Koetsier 20, A. LigthartD. Ott 20, VrijhofDixhoorn 11, v. d. Bos—J. Waal 20, Lichtendahl Riedeman 20, F. DukelJ. Smit 20, Beetsv. d. Velde 02, KoelemijNieu- wenhuizen 2—0, KoperSchol 02, Kaan H. de Boer 0—2. 2e ronde: B. DukelDixhoorn 02, A. LigthartJ. Postma 2—0, C. SuijkNieu- wenhuizen 20, H. de BoerL. Koetsier 0—2, Kaan—J. Bal 0—2, Vrijhof—Waal 20, P. v. d. VeldeP. Swier 11, J. KramerKoper 20, F. DukelRiedeman 20, J. SmitBeets 20. Voor den a.s. Zaterdagmiddag te spe len competitiewedstrijd tegen het Amster- damsche C.D.A. zal D.C.IJ. met 3 inval lers moeten spelen, daar H. Laros, M. Hühl en T. Postma verhinderd zijn. Besommingen van Woensdag Stoomtrawlers: IJM 87, Neptunus f 20.727; IJM. 97 Bruinvisch f 24.727. Motorlogger: KW 107 f 2686. Versche haring: KW 4 f 13.860, VL 50 f 17.650. Kustvisschers: IJM 237 f 342, IJM 239 f 298, IJM 251 f 255, IJM 255 f 225. IJM 310 f 147, IJM 208 f 278, IJM 226 f 1104, IJM 249 f 2034. IJM 202 f 875, IJM 262 f 1394, IJM 213 f 1411, KW 34 f 37, KW 72 f 363. KW 199 f 401, KW 12 f 659. KW 160 f 446, KW 205 f 645, KW 125 f 632, KW 61 f 647, KW 190 f 465, KW 148 f 1137, KW 152 f 424, HA 4 f 176, HA 89 f 183, EG 1 f 241, HD 184 f 273, HD 293 f 53, SL 5 f 1371, WK 116 f 284. UK 59 f 1158, UK 246 f 62, UK 75 f 759, UK 190 f 461, UK 87 f 799. UK 7 f 713. UK 215 f 741, UK 174 f 708, UK 185 f 471, UK 121 f 856, UK 184 f 332. UK 1105 f 201, UK 85 f 346, UK 230 f 49, UK 143 f 759, UK 142 f 782, UK 1 f 441, UK 282 f 888, UK 60 f 1126. VSV-Nieuws A_s. Zondag worden de volgende wed strijden gespeeld: ADO 1—VSV 1 2 uur; DWV 2—VSV 2 2 uur; Waterloo 1—VSV 3 9.45 uur; Be verwijk A—VSV A 12 uur. Zaterdagmiddag worden gespeeld: Ter rasvogels BVSV B 3.30 uur: Kenne- mers B—VSV C 3 uur. Het eerste elftal verschijnt as. Zondag als volgt in het veld: A. Akkerman, C. Kunst, S. Voet, J. v d. Kuil, A. de Vries, J. van Eerde, J. Bouwens, A. v. Onselen, G. v. d. Lugt. W. Balvers, S. Sterk. Groote haringaanvoeren te Scheveningen Vannacht zijn te Scheveningen 7 log gers binnengeloopen met flinke ladingen gezouten en versche harig. Circa 4000 kis ten versche haring waren hedenmorgen aan de markt. De binnengekomen sche pen zijn: SCH 14 K. Pronk, met een ia- ding van 54 last, (waarvan 800 kisten versche), SCH 125 M. den Meyer met 800 kisten versche. SCH 443, T. Bruin, met 30 last versche, SCH 314, W. Rog, met 30 last versche, SCH 310, J. Mos, met 33 last, SCH 118, A. Taal, met 43 last versche, SCH 75, C. Flink, met 30 last versche ha ring. Vergadering R.K. Vrouwenbond Hedenavond wordt in het Patronaats gebouw een vergadering gehouden van den R.K. Vrouwenbond. Na oen „Praatje op de Brug" liet Minis ter Soliermerlioni zich nauwkeurig voor lichten over de ingewikkelde apparatuur van den zender Herrijzend Nederland". (P-) VELSEN Jubileum der „Nederlandsche Vereeniging" Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de afd. Santpoort-Bloemendaal van de Ned. Vereeniging tot bestrijding van he alcoholisme, werd Maandagavond in het Herv. Jeugdgebouw een jubileumavond gehouden. De avond werd geopend door den voorzitter, den heer G. Frankfort. Deze bracht vele herinneringen naar vo ren. Hij zeide o.a. dat de drankbestrijding in Santpoort ouder was dan 25 jaar. Reeds in Januari 1904 kwamen enkelen bijeen om, naar aanleiding van een rede van den heer G. v. d. Zwaag, over het drankvraag- stuk te spreken. Vervolgens bracht hij nog enkele gebeurtenissen uit het verleden naar voren, waarna hij de, in den oorlog, gevallen leden herdacht, waarbij de aan wezigen zich van hunne zitplaatsen ver hieven. Als spreker trad op de heer A. Klok uit Haarlem. Spreker wees op het nut van georganiseerd te zijn. Wie niets van organisatie wil weten, moet de kracht hiervan ontberen. Bij moed om te beginnen behoort moed om door te zetten. Die het goede wil moet dikwijls offers brengen. De drankbestrijding, zegt spreker, vraagt offers, een offer voor het welzijn van zijn naaste. Spreker bracht hulde aan de 11 leden der afdeeling aan wie het eere insigne voor het 25-jarig lidmaatschap zou worden uitgereikt. Na deze rede bracht de voorzitter dank aan twee Herv. predikan ten, ds. W. Bax en prof. ar. G. A. v. d. Berg van Evsinga, die in Santpoort veel voor de drankbestrijding hebben gedaan. Prof. v. d- Berg van Evsinga werd daar voor benoemd tot eerelid der Vereeniging. De avond werd verder opgeluisterd door den voordracht-kunstenaar Willem van Capellen en het Arbeiders Zangkoor Mor genrood. Voor de verdienstelijke mede werking van deze vereeniging werden de dingente mej. J. Schoen bloemen aange boden. De Toorts en de S.D.A.P. boden de jubileerende vereeniging bloemen aan. Winkeliersver. „Wijkeroog" De Velsen-Noordsche winkeliers kwa men Dinsdagavond in café Sloot aan den Koningsweg onder voorzitterschap van den heer H. H. Meyer bijeen. De voornaam ste bespreking vormde de ordening win kelsluiting. Naar uit de mededeelingen bleek heeft de Winkeliersvereeniging het hare bijge dragen tot de verlichting: toezegging is ge daan, dat de monumentale booglamp op „Schulpen" zal terugkomen. De kwestie van het postkantoor is een uiterst moeilijk geval, wel was reeds de woning Wijkerstraatweg 21 toegewezen, doch deze leek den postdirecteur van Be verwijk, den heer Kroes, niet geschikt. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten, in dien medewerking wordt verkregen, dat een postagentschap wordt gevestigd. Later werd het oog gevestigd op een ander per ceel, maar ook dit zal niet doorgaan. De kwestie zuivering aansnijdend bood de voorzitter den leden gelegenheid om bin nen 14 dagen eventueele klachten in te zenden over niet-gewenschte leden der Vereeniging. De heer E. Sanders, verslag uitbrengende over een onderhoud met de commissje- wederopbouw. deelde mede, dat binnen kort 150 noodwoningen aan de Noorder- Menschen in Oorlogstijd Petit is in Luxemburg niet maar een ge wone naam zooais Klein bij ons zou zijn het roept herinneringen wakker aan het felle ondergrondsche verzetswerk in de eerste jaren van den tweeden wereld oorlog. Er zijn dan ook maar weinig na men geweest die zóó fel op de fantasie van het volk gewerkt hebben. Talrijke avon turen worden Raymond Petit toegeschre ven, waarvan verscheidene thans op waar heid getoetst zijn. Petit was mank en zijn signalement was aan de Gestapo volkomen bekend. Op een winteravond reed hij per spoor van Luxemburg naar Wiltz voor een vergade ring met eenige verzetsleiders uit België. Het was koud en stikdonker en toen de trein het stationnetje van Mersch uit- tufte, stapte een passagier uit de gang de coupé binnen. Raymond zat in een hoekje, met de handen in zijn jaszakken. Vlak voor Etteibrück knipte het licht in de wa gens plotseling aan. Tegenover Raymond zit de beruchte Gestapo-agent Neumann. De wederzijdsche herkenning is ongeveer gelijktijdig. Petit verstart, maar verliest zijn koelbloedigheid niet en houdt de han den in zijn zakken. Neumann vermoedt ten onrechte een vuurwapen en kent on getwijfeld sommige van de verhaten die over Petit de ronde doen. De twee man nen zitten als versteend tegenover elkaar. De Gestapo-man en de Luxemburger we ten beiden wat. het licht beteekent: als de trein dadelijk in Etteibrück stopt, zal het station door groene politie afgezet zijn en komt er geen vischje door de nauwe ma zen van het net heen. De remmen begin nen te knarsen en de niet overal even goede verduistering-verraadt de nabijheid van het stadje. De trein komt tol stil stand, Raymond vliegt overeind, het gan getje in, den trein aan den verkeerden kant uit, een op een ander spoor gereed- staanden trein in. Op het perron weer klinken commando's en laarzengeklik. Een vluchtige blik op het tweede perron ver raadt. dat de Duitschers ook dezen trein op het oog hebben. Het is zaak, niet te veel deining te maken ook de reizigers kunnen wel eens noodlottig voor hem worden. Aan het einde van deze treinen is altijd een goederenwagen, die door een soort platformpje met het passagiersge deelte in verbinding staat. De gedachte en de uitvoering ervan hebben geen twee seconden tusschen elkaar liggen en even later heeft Petit zich door de met zenuw achtige menschen volle gangetjes naar den goederenwagen weten te worstelen. De spoorwegbeambte begint ambtelijk te sputteren, maar hij blijkt een goed vader lander te zijn en met vereende krachten worden de gereedschappen uit het kastje onder het aangeplakte remmershuisje ge smeten en Petit erin gewurmd Twee uur werden de treinen opgehouden en vele arrestaties dienden om de teleurstelling der Gestapo te camoufleeren. Petit kwam dienzelfden nacht nog waar hij wezen wil de, ondanks dat de „grüne" meermalen op slechts een meter afstand van hem ge staan had, en hij zette het werk voort. Nog vaak zat de Duitsche politie hem achterna en ten langen leste viel ook hij zijn vervolgers in handen met de bekende gevolgen van dien. Hij is den beul ten of fer gevallen, maar zijn naam leeft voort als de eerste leider van het verzet, die reeds in 1940 als 19-jarige het Hitler-ge- vaar in zijn vollen omvang overzag en zich niet alleen direct op het gewapende, doch ook op het geestelijke verzet toe legde. daarmee den grondslag vormend voor het vaste vertrouwen in Duitsch- land's nederlaag, D. W. B. laan zullen verrijzen. De ordening winkel sluiting. welke voorheen was gesteld op 20 uur, achtte de voorzitter gewenscht na der te herzien. Na 1 November j.l. zou de landelijke regeling zijn vervallen en dus weer worden overgegaan tot een ge meentelijke. De Kamer van Koophandel voorziet echter toch weer een landelijke regeling. De heer Sanders wilde de gedachte van den minister-president ook voor de win keliers in het algemeen zien toegepast en het willen bevorderen, dat des Zaterdags om 12 uur wordt gesloten. Besloten werd de Kamer van Koophandel te verzoeken, te willen bevorderen, dat de winkelsluiting landelijk wordt toegepast. Alle leden wa ren het er over eens niet meer terug te willen tot de .winkelsluiting van 8 uur s avonds. Gezien de verschillende over tuigingen zal het bestuur zich verder op dit chapiter beraden, daar het zoowel voor de winkeliers als voor de cliënten van overwegend belang is. Tijdens de rondvraag werd de glaskwes tie, welke vooral voor de winkeliers van groot belang is, onder het oog gezien. Sterk werd geageerd tegen den verkoop van gebruiksartikelen door de groote be drijven, zooals dit ook vóór den oorlog het geval was, waardoor de winkeliers gedupeerd worden. Daar thans weer eeni ge duizenden inwoners in Velsen-Noord zijn teruggekeerd, werd de behoefte aan een arts sterk gevoeld. Het bestuur is thans samengesteld uit de heeren H. H. Meyer, voorzitter; J. W. D. Schmitz, secretaris; J. W. Schoot, pen ningmeester; W. Fontein, 2e voorzitter; E. Sanders, 2e secretaris; G. Brakenhoff. 2e penningmeester en T. Winkel, commissaris. Nieuwe levensmiddelenkaarten Voor het afhalen van nieuwe levens middelenkaarten zijn aan de beurt: Vrij dag 9 Nov. letters L en M; Zaterdag 10 Nov O. P en Q Alleen voor IJmuiden, Driehuis en Vei sen (dorp) in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 3