Luxemburg Vrij en Onverveerd IJMUIDEN Jaarvergadering Stormvogels" De heer Suwerink Eere-Voorzitter Onder voorzitterschap van den heer W. Chr. Suwerink hield „Stormvogels" haar jaarvergadering, die goed bezocht mocht heeten. In zjjn openingswoord herdacht de heer Suwerink o.a. de leden, welke de vereeni- ging ontvallen waren. n.l. de heeren De Bruvn, Van Kempen en Nuyens. Het jaarverslag van secretaris Wijmer was, als altijd, weer keurig verzorgd. Het jaarverslag van den penningmeester den heer Zwemmer, gaf een vrij gunstig beeld te zien. De bestuursverkiezing verliep vlot. Alle candidaten van het bestuur, t.w. de heeren Bremerkamp. Broersen, Driessen, Heere, Martens Jr., Menist, Verwoerd, Wijmer en Zwemmer, werden bij enkele candidaat- stelling gekozen. Het verdere deel van de vergadering stond nu onder leiding van den heer Bre merkamp, die al sinds eenige maanden als waarnemend voorzitter was opgetre den. Op hartelijke wijze nam hij afscheid van de scheidende heeren Suwerink en Marlens. Op zijn voorstel werd de heer Suwerink tot eerevoorzitter benoemd Den Heer Martens, die reeds eerelid was. werd, evenals den heer Suwerink. voor zijn lang durig bestuurslidmaatschap een porte feuille aangeboden. Tot leden van verdienste werden de heeren P. Heylig, J. Lindhout en H. Wa genaar gekozen. Voor de werkende leden werd een con- tributie-verhooging vastgesteld. Tot leden der kascommissie werden de heeren Swier, Tol en Sieben benoemd. De statuten en het huishoudelijk regle ment werden grootendeels vastgesteld, zooals een en ander door het bestuur was voorgesteld. Stormvogels-D. W.S, Stormvogels komt als volgt uit: Kraak; Visser en Van Dongen; Zwemmer, Goed hart, Snoeks, Luppens, Van Gemert, Van Pel. De Boer en Opbergen. Waterloo-Nieuws Het programma voor Zondag a.s. luidt: Waterloo 1V.S.V. III, 9.45 uur; Velsen V Waterloo II. 12 uur: Waterloo IV—Water loo III, 2 uur Waterloo I komt als volgt uit: C. Seda; M. Verswij veren, P. G. Swieserijn; P. Zwaan. P. Sloot, A. v. Zonderen; J. B. Jolie. S. Zwanenburg. W. v. d. Vlis. P. Dekker. D J de Bruin. Besommingen van Donderdag Motorloggers: KW97 f4019, KW107 f 866 versche haring; VL80 f 17653. KW32 f 3432, KW18 f5600; kustvisschers: HA89 f375, HA4 f 448, HD18 f 3191, HD184 f 673, HD293 f156, SL5 f1144, UK1I6 f311, EG1 f121, IJM239 f241, IJM237 f 260, IJB245 f227, IJM264 f759, IJM262 f 1029, IJM202 f160. IJM226 f471. IJM249 f567, IJM255 f166, IJM251 f70. IJM261 f96, IJM208 f74, IJM 310 f265, IJM241 f482, KW160 f 364, KW12 f 234, KW190 f 281, KW205 f 182. KW72 f 344 KW152 f316, WK34 f63, KWI99 f 293, KW 165 fill, UK142 f515, UK93 f1532, UK185 f 337. UK190 f 462. UK230 f 171. UK60 f 939. UK7 f671, UK143 f245, UK59 f743, UK75 f397, UK9 f485, UK282 f541, UK85 f 387. UK174 f575, UK184 f 340, UK215 f 285, UK 87 f411, UK161 f706, UK105 f 299, UK144 f607, UK144 f67, UK121 f605, UK1 f607. Een collectief contract voor arbeiders in de ijsindustrie? Op verzoek van de directies van de vier In IJmuiden in bedrijf zijnde ijsfabrieken met een gezamenlijk personeel van onge veer 200 man, is door de samenwerkende organisaties onder leiding van den Cen- tralen Bond een collectieve arbeidsover eenkomst opgemaakt, waaromtrent nadere besprekingen gehouden zullen worden. Wanneer deze overeenkomst een feit wordt, zal het voor het eerst in de ge schiedenis van IJmuiden zijn, dat de loon- en arbeidsvoorwaarden der ijswerkers in een collectief contract zijn vastgelegd. De IJmuider Bestuurdersbond weer opgericht Dezer dagen is de IJmuider Bestuurders- bond, het centrale lichaam der moderne vakbeweging weer opgericht, nadat ook deze organisatie tijdens de Duitsche bezet ting ondergedoken is geweest. Met alge- meene stemmen werden gekozen tot voor zitter, de heer D. Verbaan; tot secretaris de heer E. Luikman en tot penningmees ter de heer Stenneke. De afgetreden voor zitter, de heer J. de Waal, een der pioniers der moderne vakbeweging in deze ge meente, gaat van een welverdiende orga nisatie-rust genieten. Bakkersgezellen ontevreden De bakkersgezellen in onze gemeente hebben dezer dagen vergaderd ten einde hun positie te bespreken. Algemeen was men van oordeel, dat verbeteringen noo- dig waren. Getracht zal worden, 50 pCt. toeslag op het levensmiddelenpakket, te verkrijgen, voorts kleeding en schoeisel, aangezien r.aar het algemeen oordeel de bezorgers deze artikelen dringend noodig hebben. De wenschen zullen in Den Haag besproken worden. Wanneer aan de wen schen niet tegemoet wordt gekomen, wen-dt een landelijke proteststaking in uitzicht gesteld. Vergadering IJmuider Bestuurdersbond De IJmuider Bestuurdersbond houdt 14 November a.s. een openbare vergadering in Flora aan den Zeeweg. Spreker is de heer Oosterhuis, 2e voorzitter van het N. V. V., die zal spreken over „Eenheid in de Vakbeweging". Haringvisscherij Alhier zijn binnen van de haringvis scherij de KW32 met 30 last en 150 kisten versche, de KW18 met 18 last en 30 kisten versche, de VL207 met 2 last en 800 kisten versche en de KW54 met 44 last. Adv. VELSEN Verjaagden keeren terug Velsen heeft reeds ruim 30.000 inwoners. Toen einde 1942 met de evacuatie van een deel onzer gemeente werd begonnen, kon men niet vermoeden, dat deze ge dwongen verhuizing zulk een omvang zou aannemen als later zou blijken. De eva cuatie begon met de gepensionneerden en wachtgelders en eindigde ten slotte bij alle inwoners van bepaalde deelen van de gemeente. Toen de evacuatie haar hoogte punt had bereikt, waren, er van de onge veer 49000 inwoners der gemeente slechts 18 a 19000 overgebleven, zoodat 30000 in woners of ongeveer 7000 gezinnen verjaagd waren. De verjaagden troostten zich met de ge dachte, dat zij na den oorlog weer in hun eigen huis terug zouden kunnen keeren, het eigen huis. dat zij met de deur op slot en met het zegeltje van de politie hadden achtergelaten. Het officieele advies: laat den boel maar staan, alles in één vertrek en laat dat vertrek door de politie ver zegelen, is gelukkig door slechts een heel klem aantal geëvacueerden opgevolgd. De weinigen, die dit advies wel opvolgden, vonden niets of bijna niets van hun bezit tingen terug. Zij werden de slachtoffers, evenals zoovelen, wier woning tijdens hun afwezigheid ge-sloopt of door bommen vernield werden. Zeker 4000 gezinnen heb ben hun oude tehuis niet meer terugge vonden Degenen, die zoo gelukkig waren dat zij weer de beschikking over hun eigen huis kregen, of die door het Evacuatiebureau een vacant huis toegewezen kregen, kwa men zoo spoedig mogelijk terug. En thans, een hklf jaar na de bevrijding, telt de ge meente al weer ruim 30.000 inwoners, het geen beteekent. dat ongeveer 12000 inwo ners of bijna 3000 gezinnen teruggekeerd zijn. Puinhoopstad herleeft, zelfs daar, waar men, afgaande op den aard der vernie ling, nieuw leven haast onmogelijk had geacht. De menschen kruipen in woningen, waarin bijna geen heel ruit meer te vin den is, planken en spijkers varvangen glas en stopverf, inwendige schade wordt zoo goed mogelijk hersteld en thans wacht men rustig het verdere verloop der dingen af, in de hoop dat Wederopbouw, Volksher stel of andere hulpverleenende instanties op den een of anderen dag de behulpzame hand zal reiken om hun woning behoorlijk bewoonhaar te maken. Jubileum-sportdag uitgesteld In verband met een verzoek van het bondsbestuur en met het oog op den Zon dag 18 November a.s. te houden Techni sche Dag van den K.N.V.B. hebben de be sturen van de jubileerende Velsen-Noord- sche voetbalvereenigingen „I.E.V." en „Kinheim" besloten, hun gezamenlijken sportdag, welke aanvankelijk op 11 No vember zou plaats hebben, een week uit te stellen. De beide clubs zullen thans op dien dag competitiewedstrijden 6pelen resp. tegen Zeevogels en H.F.C. Nieuwe levensmiddelenkaarten Voor het afhalen van nieuwe levens middelenkaarten zijn aan de beurt: Zater dag 10 November de letters O, P en Q en Maandag 12 November de letter S. De R komt Dinsdag 13 November aan de beurt, tegelijk met de T, U en V. Alléén voor IJmuiden, Driehuis en Velsen (dorp) in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg. „Herwonnen Levenskracht" De collectelijsten, welke de afdeeling Velsen-Noord van de R.K. Vereeniging tot bestrijding der tuberculose „Herwon nen Levenskracht" na de bevrijding heeft doen circuleeren blijken na sluiting der inteekening een bedrag van f 237 te heb ben opgebracht Een veertje in den grooten storm Een licht voorwerp wordt gemakkelijk een willooze speelbal van groote krachten en zoo kunnen we de situatie van Luxem burg in den oorlog schetsen. Het wezenlijke leed begon eerst den Gen Augustus 1940, toen het land in het kader van de nazi-partijpolitiek ingelijfd werd bij de gouw Trier onder Gauleiter Gustav Simon, die erin geslaagd is. zich nog gehater te maken dan Seyss-Inquart in ons land. Hoewel Luxemburg toen in feite volkomen ingelijfd werd zoo wer den bijv. de jonge mannen voor de Duit sche weermacht opgeroepen zeggen de „Bücher der Verwaltung für Lützelburg, Elsasz - Lothringen, Unter-Steiermark, Karnten und Krain, 1943": „Deze gebie den zijn staatsrechterlijk formeel en uit drukkelijk nog niet met het Duitsche Rijk vereenigd." Hierin is nadien geen wijzi ging gekomen. Dit heeft den Duitscher echter niet belet van meet af danig huis te houden. Leegrooven was natuurlijk gauw gebeurd in zoo'n klein en ongecom pliceerd landje. Toen daarmee nog slechts weinig eer viel in te leggen, begonnen de deportaties van geheele gezinnen, voor namelijk naar Oost-Pruisen, Polen en Si- lezië de Joden ook („natuurlijk", zou men haast geneigd zijn te zeggen1. maar meerendeels z.g. Volksdeutsche gezinnen waarvan de man ondergedoken was of waarvan de anti-Duitsche gezindheid be kend was (en dat waren vele), 's Ochtends kwam het bevel het noodzakelijkste bij elkaar te zoeken en eenige uren later bolderden zij al met een trein „heim Ins Reich". Denzelfden middag verscheen dan een lijst in de kranten met als kop: „Weer 50 gezinnen vertrokken." Vooral de algemeene staking van Sep tember 1942 lokte verwoede represailles en vergroote deportaties uit. Nu. een jaar na de bevrijding, is van 1% van de bevolking nog niets omtrent hun lot bekend. De situatie werd voor jonge Luxemburgers van goede gezindheid steeds zwaarder en reeds twee jaar voor dat in ons land de duik-epidemie begon, verscholen de jongelui daar zich reeds op de duisterste en meest afgelegen plekjes, 'vooral in de bosschen. Hieruit ontstonden de vinnigste verzetsgroepen, die in samen werking met de Belgische Witte Brigade en de Lotharingsche vrijheidsstrijders in het Belgisch-Luxemburgsch-Fransche grensgebied den Duitschers het leven be paald ongezond maakten. Zij noemden zich de „Letzeburger Miliz" en telden 5000 meest van moderne vuurwapenen, o.a. uit Amerika en Rusland, voorziene mannen. Dezelfde staking was aanleiding voor de Duitschers om de groote gedenknaald op te blazen, waarin de namen van de verscheidene duizenden in den vorigen oorlog gevallen Luxemburgers gebeiteld waren. Men is er echter in geslaagd, een groot aantal brokstukken te verzamelen en deze worden thans met specie aaneen- gekit tot een afgeknotte naald, als waar schuwing en herinnering voor het nage slacht. De half in het duister gevoerde strijd ging voort en schonk het land zijn. onver getelijke vrijheidsstrijders, die een aan fanatisme grenzend enthousiasme voor de vaderlandsche zaak wisten op te wekken. Helaas zijn bijna alle vooraanstaande figuren aan den vijand ten prooi gevallen. Zoo heeft Luxemburg gevochten en zijn strijders waren als een veertje in den erooten storm. Het langverwachte einde kwam echter pas 9 Sept. 1944, toen Prins Jean als eer ste aan het hoofd van een Amerikaansche tankcolonne de stad Luxemburg binnen ratelde toen de Duitschers nog in de bui tenwijken vuurden. De geestdrift der be volking naderde den waanzin, toen het glundere gezicht van „ons Prenz Jean" hen als eerste bevrijder toelachte. Nog eenmaal kwam de oorlogsverschrik king over het land: met Von Rundstedt's tegenoffensief, maar de hoofdstad bleef bevrijd. Zoo is den 9en Sept. 1945 dan ook het eerste lustrum der bevrijding op ge paste wijze gevierd. Harïngaanvoer te Scheveningen Van de haringvisscherij kwamen te Scheveningen binnen de SCH 30 B. Rog met 36 last, SCH 402 C. IJsperder met 27 last, de SCH 53 A. Taal met 43 last ha ring. In aanvaring geweest Het m.s. „Saparoea" van de Mij. „Ne derland" kwam hedenmorgen te IJmuiden aan met bestemming Ned. Scheepsbouw Mij., waar het gerepareerd moet worden. Het is in aanvaring geweest met een Ame- rikaansch motorschip, waarbij dc „Sapa roea" aanmerkelijke schade heeft opge- loopen. Het schip is geconvooieerd met de Ned, sleepboot „Ebro". AGENDA VOOR VRIJDAG 9 NOVEMBER Gem. Concertgebouw: Concert door Nijme gen, 20 uur. Stadsschouwburg: Cor Ruys. Hoe laat gaat de trein? Rembrandt: Vrij en on- verveerd 20 uur Cinema Palace: Theodora maakt schandaal. 14, 16.15 19 en 21.15 uur. Luxor: The Drum. 14, 16.15 19. en 21.15 uur. Frans Hals: Strike up the band. 14. 16.30, 19 en 21.15 uur. Moviac: Regenboogcabaret, 19.30 en 21.30 uur. ZATERDAG 10 NOVEMBER Gem. Concertgebouw: Concert door Nijme gen, 14 uur. Stadsschouwburg: Première Comedia, De Vijfde Colonne, 20 uur. Begijn hofkapel: Ans Bouter, pianorecital. 20 uur. Rembrandt: Vrij en onverveerd, 14.30 16 45, 19.15 en 21.30 uur. Bioscopen en Moviac: als Vrijdag. VRIJDAG Bioscoop De Pont: De wereld wil bedrogen zijn. 20 uur. ZATERDAG Bioscoop De Pont: De wereld wil bedrogen zijn, 20 uur. Prijsuitreiking en Muziekuitvoering in Teyler's Stichting Onze stadgenoot prof. dr. A. D. Fokker, conservator van Teyler's Stichting, wien vernuft en werkkracht ook op het gebie der geluidsleer reeds meermalen verrat sende resultaten hebben bereikt en di ook belangstelling voor en kennis van de muziek als kunst bezit, heeft in de afge- loopen jaren uit wiskundig exacte toons- a(standen onze gewone muziek gebruikt die, behalve de octaven, niet! een aan tal nieuwe „toongeslachten" samengesteld, en een orgeltje doen construeeren. waarin die tot klinken gebracht kunnen worden. Als consequentie van deze proeven heeft T.'s St. verleden jaar een prijsvraag uit geschreven voor een aantal in die toon geslachten geschreven muziekstukken. Daarop zijn 6 antwoorden ingezonden, waarvan één door de uit 3 musici en 2 musicologen bestaande jury de bekroning waardig werd gekeurd. Aan den schrijver, den Haarlemschen musicus Mart J Lür- sen, reikte de voorzitter J. C. Tadema, Donderdagnamiddag in een bijzondere bij eenkomst, die door vele belangstellenden werd bijgewoond, den prijs. n.l. 'r. medaillj? nu nog van brons, maar eerlang te var vangen door een gouden, uit. met een van groote waardeering getuigende toespraak. Ook prof. Fokker. Willem Pijper (voorzit ter der jury) en dr. R. Walther Boer (insp. v. h muziekonderwijs en vertegenwoordi ger van den minister van O., K. en W.) en de bekroonde voerden het woord Daarna werd een aantal der bekroonde muziekstukken ten gehoore gebracht: de meeste door een uit Jos. de Clerck (viool), Jan Tegel (alt) en K v. Leeuwen Boom kamp (viola da gamba) gevormd strijk trio, een paar met adoptatie van Javaan- sche slaginstrumenten, en één, het laatste door een ensemble van 12 violisten. De stukken waren: Gavotte en Musette* Pre ludium en Fuga; Oneindige Spiegelcanon; Adagio espressivo: Elegie: Andante pasto rale; Exotische Dans; Sarabande met Double. Alle waren zeer kort, en van zeer beperkten tonalen omvang, evenals boven genoemd orgeltje. Het leek me toe dat ze hiervoor bestemd waren, maar ter wille der expressiviteit nu op strijkinstrumen ten gespeeld. Dit is eigenlijk jammer, want het ma thematisch zuiver treffen der ongewone intervallen op een strijkinstrument is zoo goed als onmogelijk en hiermee staat of valt de beoordeeling der waarde voor de kunst. Het beperkte tonenaantal (het 1ste toongeslacht heeft er slechts 4. nl. c d. f en g), de geringe omvang, de afwezigheid van modulatie en van door merkbare functies gewekte spanningen deden de stukjes meer interessant dan mooi klin ken. Het leek meer physische constructie dan muziek: meer kennis eh kunde dan Kunst. Of het embryonen zijn, wier ont wikkeling een nieuwe Toonkunst kan doen geboren worden dan wel dwergjes we zullen het moeten afwachten. Interessant zijn deze experimenten in elk geval. K. DE .TONG. Vrij en onverveerd stond ons kleine landje in den vreemde tegenover de be lagers van onze vrijheid en deze woorden zijn de titel geworden van het uitstekende documentaire filmwerk van de lengte van een groote speelfilm, die de komende week in het Rembrandt Theater draait De bio scoopeigenaars hebben hun zaal geduren de de geheele week belangeloos ter be schikking gesteld, waardoor alle baten aan Volksherstel ten goede zullen komen. De eerste en tot nu'toe eenige film die op verdienstelijke wijze een overzicht van den geheelen oorlog om ons heen brengt zal dienen tot steun van degenen die on der dien oorlog geleden hebben Vooral een aantal tot dusverre niet gepubliceer de opnamen van onze eigen strijdkrach ten zal veler belangstelling wegdragen. Vrijdagavond vindt de in eenigszins offi cieel gewaad gestoken première plaats, waarbij vele autoriteiten tegenwoordig zullen zijn. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 8 November 1945 OVERLEDEN: 5 Nov A. M., 2 m., ci. van A de Nieuwe. L. Annastraat; H. E. van der Wiel—Zwaan. 42 j., Llngestraat, W J. M„ 6 j„ z. van A. A. van Amerongen. Kamper laan. ONDERTROUWD: 3 Nov.. H. J. G:eske en W. M. Dieben; H. Wijkhuisen en M. Hogen- doorn; B. Ruifrok en H. Greuter; J. S. van Vuren en C. Gomes; W. Meerwaldt en C. M. van Buuringen: B. Ruiter en H. C Alders; H. J Rubeling en H. C. M. Bakkenhoven; G J Engelchor en J. P. Jager; J M Wempe en G. J. Filemieg; J. C. Schagen en J. E. Pennarts: H. M. Walraven en F. Sieputat. GEHUWD: 8 Nov D L van Drunen en G. Gorelowa; B. M F Dieben en C 4 M. van der Helm; A. G. Balk en G. van B~ een: W. van Apeldoorn en F. W. J. Ultient-osch; J. Molenaar en J C. Rooijers: J. B Koolhulj- zen en W. Philippo: W. C. Hoos en C J Dub belman: J. Kom el en A. C. Fleseh: W A- van Ooijen en W. J. Leewes. P.S.V. won met 40 Het elftal der Politie Sportvereeniging Velsen speelde deze week op het Kinheim- terrein een wedstrijd tegen het Amers- foortsche politie-elftal. Velsen won dezen wedstrijd met 40. SANTPOORT Een concert van Wilhelmina Behoudens toestemming van de autori teiten zal de Muziekvereeniging Wilhel mina. directeur de heer J. Groot, Zaterdag 1 December as. een concert geven in de Weijman. Medewerking zal worden ver leend door het dubbelmannenkwartet

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 3