u..± KrijgtIJmuiden nu een nieuwe voordeur? Visscherij-Snufje HUWELIJK Luidsprekers Verbreeding van den spoorweglunnel hoogst noodzakelijk Dc spoorwegtunnel in den Stationsweg is voor IJmuiden wat de voordeur is voor een woonhuis. Dat is de voornaamste toe gang. waardoor nagenoeg alles binnen komt. Wel zijn er nog een paar zijdeuren (een „achterdeurtje" hebben we' helaas niet) maar deze zijdeuren zijn van veel minder belang, alhoewel ook de Zeeweg een tamelijk drukke toegangsweg is. Langs den Stationsweg en dus door den tunnel komt het verkeer van Amster dam en van het Noorden van het Noord zeekanaal onze weer tot nieuw leven ko mende visschers-, haven- en industriestad binnenrollen en met de opleving van het bedrijf neemt ook het verkeer Ln even redigheid toe. Toen deze tunnel, nu meer dan 40 jaar geleden gebouwd werd, was IJmuiden nog 6lechts een onbelangrijk dorpje en het toenmalige Velseroord niet veel meer dan een gehucht. Er was weinig verkeer; trucks kende men nog niet, een auto was haast nog een bezienswaardigheid, wiel rijders waren verre van algemeen en de weinige voetgangers waren tevreden met het verhoogde voetpad van nauwelijks }/t M., dat aan weerskanten van den rijweg onder den tunnel door loopt. Die rijweg onder den tunnel is zeer smal. Twee auto's kunnen elkaar passeeren, maar dan blijft er geen decimeter voor een wielrijder over, die dus, wanneer hij tegelijk met twee elkaar passeerende auto's of andere rij- of voertuigen op den tun nelweg is, de vlucht naar het smalle trot toir moet nemen. Mag nu de tunneldoorgang in de eerste jaren dezer eeuw voor het verkeer breed genoeg geweest zijn, thans is hij dit al lang niet meer en het bordje bij' den ingang „Inhalen verboden" is dan ook alleszins op zijn plaats. Het ergste is nog de trech- tervorm van den Oostelijken toegang, waardoor menige wielrijder benauwde oogenblikken beleefd heeft. Meer dan eens heeft 't gemeentebestuur van Velsen bjj de Spoorwegen aangeklopt en verzocht, den tunncldoorgang te ver broeden maar steeds kreeg men nul op het request, want zoo zcide men in Utrecht „wij hebben er geen belang bjj." En zoo is dit leelijke verkeersobstakel tot op den huidigen dag gebleven zooals het ruim veertig jaar geleden gebouwd werd. Onze havenstad bleef het groote huis achter de smalle voordeur, die niet verbreed kon worden omdat de Spoorwe gen daartoe niet wilden medewerken. Het verbreeden van den doorgang is geen eenvoudig werkje. Men had niet al leen met de tunnels, maar ook met de woningen aan weerskanten van den Sta tionsweg tot aan het kruispunt Willebrord- slraatBriniostraat, rekening te houden. Deze woningen zijn thans verdwenen. Ze werden gesloopt en vormen dus geen beletsel meer voor een eventueele vei1- breeding. De gelegenheid is er dus thans V.S.V. heeft weer een cluborgaan Het cluborgaan van V.S.V. is onlangs weer uitgegeven. Het blad zal voortaan geregeld eens in de veertien dagen ver schijnen. Onder het hoofd „Opnieuw be ginnen" wijst de voorzitter arts A. J. van Leusen op de harde slagen, die de vereeni- ging getroffen hebben door de vernietiging van de terrein-accomodatie en van het speelterrein in IJmuiden-Oost. „Maar", zoo schrijft hij, „V.S.V. is op de kale heide geboren, is van bijna niets gegroeid tot een sterke gemeenschap. Wij hebben nog genoeg over om onze tweede geboorte temidden van de puinhoopen toch met groote blijdschap te begroeten. In luxe hebben we nimmer geleefd. In den goeden zin van het woord hopen we een echte volksvereeniging te blijven. Zouden we den moed verliezen omdat we armer zijn dan we waren?" In het jaarverslag van den secretaris over de jaren 1943 tot 1945 werden zij die met terugkeerden met de volgende woor den herdacht:. Helaas zijn niet allen teruggekeerd uit de Duitsche hel. Ik herdenk hierbij onzen bekwamen sympathieken en jeugdigen doelman Kees Bol, die op 8 Maart van dit jaar overleed, nadat hij een jaar tevoren bij de beruchte razzia in Beverwijk was opgepakt. Hij stierf onder de ellendigste omstandigheden en met weemoed denken wij daarbij aan het leed, gebracht aan zijn ouders, zijn verloofde en verdere familieleden. Voorts verloren wij in Duitschland ons lid A. v. d. Boogaart en bij een bombardement op de Hoogovens ons lid van Kampen. Door ziekte verloren wij ons lid en oud-eerste elftalspeler G. Hendriks. En dan denken wij terug aan het lot dat onze bevriende familie God schalk heeft getroffen, want vast staat wel dat ook de speler J. Godschalk het slachtoffer van de Duitsche terreur is ge worden. Met gebogen hoofd gedenken wij het fusilleeren van ons oud-lid P. Wey. Ook gaan onze gedachten uit naar den 6lag, dien ons eerelid Wout Zwanenburg tTOf, door het verlies van zijn oudsten zoon. Ook hier vond een veelbelovend jong 6portman den dood in het gehate land. Besommingen van Vrijdag Stoomtrawlers IJM114 Maria Elisabeth 1 18990. IJM147 Oostzee f 25700. V168 Pax f 7111. Versche haring: VL207 f 16402, KW 47 f 12682. KW2 f 3443. SCH23 f 12496. Mo- torlogger-s: KW104 f 6167, KW108 f 6389, KW45 f 5971. KW89 f 4508, KW52 f 5087. Kustvisschers. KW10 f 1717, KW210 f 1152 KW203 f 935. UK16 f 922, "UK57 f 490, UK45 f 671, UK172 f 1474, UK79 f 675, UK44 f 849 UK2 f 2626, UK68 f 3305, ÜK53 f 3476. UK64 f 2141, UK86 f 3743, UK162 f 3455, UK296 f 1025, UK21 f 238. meer dan ooit, om in den toestand die verbetering aan te brengen, die zoo drin gend noodig is. IJmuiden gaat een groote toekomst tege moet, zoo is de algemeene opinie en een plaats met een groote toekomst mag niet langer achter een tunnel met een rijweg van vier of vijf meter weggestopt worden. Het verkeer wordt steeds drukker en wat erger is de vervoersmiddelen wor den steeds grooter, breeder, zwaarder. De tijd is gekomen om plannen voor een breederen doorgang te maken, welke plan nen dan zoo spoedig mogelijk ten uitvoer dienen te worden gebracht. Een lezer oppert het denkbeeld, om aan weerskanten van den bestaanden tunnel een apart viaduct voor wielrijders en voet gangers te maken. We zullen echter het maken van plannen aan de deskundigen overlaten en ons er toe bepalen te wijzen op de noodzakelijkheid, den toestand te verbeteren. De voetbalwedstrijden van Zondag Zullen Stormvogels en V.S.V. zich herstellen? De eerste competitie-Zondag is voor onze eerste klassers een weinig fortuinlijke ge weest: Hij leverde hun geen enkel winst punt op. Morgen ontvangen de Vogels op het E.D.O.-terrein D.W.S. Nu de ploeg met meer zelfvertrouwen dan tegen Feyen oord in het veld zal komen, verwachten we een beter resultaat, vooral wanneer Goedhart zich persé voorneemt den pro ductieven D.W S.-midvoor Keiler uit te schakelen. V.S.V. is nog steeds zichzelf niet. 't Ls onze absolute meening. dat de roodwitten tot betere dingen in staat zijn, dan zij den laatsten tijd hebben laten zien. Het zou ons dan ook niets verwonderen, als de V.S.V.-ploeg plotseling op ouderwetsche wijze voor den dag kwam. Of dit Zondag a.s. tegen A.D.O. reeds het geval zal zijn? De Velsenaren trekken Zondag a.s. naar Amsterdam, waar Spartaan de tegenpartij is. Als het den Velsenaren een beetje mee zit, behalen zij 2 puntjes en zoo dit niet het geval mocht zijn, rekenen we toch in ieder geval op een gelijk spel. De Kennemers krijgen Quick, (Haag) den ouden eerste-klasser en de club van Snethlage, Welcker, Bosschart en andere beroemdheden, op bezoek. De Hagenaars zijn op buitengewone wijze tegen R.C.H. gestart ze wonnen met niet minder dan 71 zoodat de Wijkers weten, waar zij aan toe ziin. Of dit echter voldoende is, om zich de kwieke Hagenaars van het lijf te houder, is een andere vraag. Bloemenoaal speelt tegen Beverwijk. Maar de Wijkers zullen heel wat meer tegenstand bieden dan Terrasvogels. In ieder geval hebben zij een productiever voorhoede dan Terrasvogels. We gelooven dan ook, dat Bloemendaal met een gelijk 6pel tevreden mag zijn. Kinheim heeft het seizoen buitengewoon goed ingezet, door met 42 van D.E.M. te winnen. Houdt dit een belofte voor de toe komst in, Kinheimers? Morgen komt H.F. C. op bezoek Dat wordt ongetwijfeld een lastige opgave. We veronderstellen, dat de Kinheimers het voor een gelijk spel „doen". V.V.B. krijgt het morgen met Uitgeest aan den stok, welke vereeniging Zondag j.l. met 124 van Bergen-won. Dat wordt een lastig karweitje. V.V.B,'ers! De I.E.V.'ers trekken naar Zeevogels en maken o.i. wel een kansje op beide punten V.S.V. II zal het tegen D.W.V. II niet gemakkelijk krijgen. Kennemers II zal on getwijfeld aan A.F.C. III de handen vol hebben. Stormvogels II opent het seizoen met den uitwedstrijd tegen R.C.H.welken zij naar onze meening kan winnen. Velsen II zal in H.B.C. II een moeilijke tegenstander ontmoeten. Ingelascht is de ontmoeting D.E.M. Zandvoortmeeuwen. De Zandvoorters heb ben zich in de bekercompetitie van een zeer goede zijde laten zien, zoodat we ver wachten, dat D.E.M. het niet tegen hen zal bolwerken. Kinheim tegen H.F.C. Na de fraaie overwinning van de geel zwarten op D.E.M. wacht hun Zondag geen gemakkelijke ontmoeting tegen H.F.C. op eigen terrein in Van Gelder's Sportpark. Aan de Kinheim-opstefling is niets ver anderd, zoodat het volgende elftal ver schijnt: doel: C. Druyven; achter: P. Rem en W. G. Groeneveld; midden: C. de Boer, H. J. v. d. Wateren en S. de Vries; voor: P. de Boer, H. Prinsen. J. Verhoofstad, A. v. d. Steeg en O. Kuilenburg. Cabaretavond Dmuider Sportunie De cabaretavond, die de IJmuider Sportunie in Thalia zal geven heeft niet piaats op heden Zaterdagavond, maar op Zaterdag 17 November. Gemeenschappelijk St. Nicolaasfeest Op initiatief van „Volksonderwijs" is in principe besloten, dat de openbare scho len van IJmuiden en Velsen-Noord het St. Nicolaasfeest gezamenlijk zullen vie ren. De definitieve plannen moeten nog nader uitgewerkt worden. Haringvisscherij Alhier zijn binnen van de haringvissche rij de KW 42 met 34 last, de KW 47 met 21 last en 700 kisten versche, de KW 37 met 18 last, de KW 2 met 33 last en 200 kisten versche, de IJM 268 met 25 last en de SCH 23 met 700 kisten versche. Mensclienjaclit We schrijven 1943. De nood sluipt lang zaam door Nederland en over de men- schen ligt het vermoeide waas van drie jaar oorlog. De razzias nemen toe en her haaldelijk worden de vele onderduikers in onze omgeving opgeschrikt door alarm, dat meer dan eens loos is, maar toch op de zenuwen werkt als een voortdurende, hooge fluittoon van een overbelaste loco motief. Boven de lage Friesche landen hangt een grijze lucht, hier en daar een vlaag regen neerplensend. In de lage huis jes van den Veenpolder is het warm, maar de bewoners zitten niet om het ronkende kacheltje, zij staan buiten hun huizen en turen naar den weg, waarlangs vanmorgen de onheilspellende schim van een Duit- schen overvalwagen gleed. Gelukkig, dal wij er nog een aardig eindje vandaan zit ten, hier zullen ze ons niet zoo gauw zoe ken. Het is vandaag bijna een jaar ge leden, dat we hier onderdoken, m de kleine stulpjes van de Friesche veenstreek. Het leek er veilig, ver van de groote, drukke dorpen, ver van het gewoel van de ver keerswegen, maar sinds kort is het rustige leven van spinnen, turfsteken, boerenwerk en 's avonds even overwippen naar een collega, omgeslagen in een gespannen uit kijken. een gejaagd vluchten, een sauve- qui-peut, wanneer de posten melden, dat er onraad is. Zoo vandaag ook weer. het werk blijft liggen, onze gastneeren staan in de lage deur en wisselen ervaringen van dien dag uit. Plotseling wordt er uit het raam van de boerderij van De Leeuw een laken ge stoken. Groot Alarm! Razzia, vlak bij. Gauw de koffers wegwerken in de droge sloot achter het huis; mijn gastheer stopt me inderhaast een plukje eigen teelt in mijn zak, dat ik dankbaar accepteer en voor rustiger uren wegstop in mijn porte feuille, Dan de jas aan, een laatste hand druk en met vier anderen, die buiten on geduldig gesticuleerend staan te wachten, in de kleine lekke boot, die ons naar het meertje zal brengen, waar geen mof ons ooit zal vinden. In de onmiddellijke na bijheid klinken schoten en uit de kleine boerderijtjes en arbeidershuisjes komen de zwarte poppetjes gehold, gedreven door een panischen drang naar vrijheid, niet in de handen van die vervloekte Ons bootje drijft geruischloos verder; we moeten onder den grooten weg door, oppassen jongens, als je een mof ziet, meteen duiken. Gelukkig, we zijn er on derdoor. De luchten zakken lager over het dreigende water en het wordt moei lijk in dit warnet van slootjes en plassen den juisten weg te vinden. ..Daar is de scheeve boom" fluistert Pieter. en het vaartuigje maakt een draai om het klei ne meertje binnen te varen, uit de verte gemerkt door den scheefgegroeiden po pulier. Op een der eilandjes in het kleine ven staat een verzakt oud hokje, dat in beter dagen jagers en visschers een on derdak bood. en dit gammele onderkomen is het doel van onze vlucht. Daar hebben vier mannen drie etmalen dooingebracht, zware eigen teelt rookend en nog zwaar dere gesprekken voerend; het dagelijksch brood werd hun gebracht door vertrouw de omwonenden. Maar dat is een ander verhaalJ. F. Bouw- en Woningtoezicht Wegens verhuizing van het bureau van Bouw- en Woningtoezicht der gemeente Velsen naar Stationsweg 15 is dat bureau op 14 en 15 November a.s. voor het pu bliek gesloten. CDLX. Ja, de rust in het visscher ij bedrijf is weergekeerd. De trawlers varen weer en vangen weer veel vïsch. Hel zaakje loopt gesmeerd alsof er geen vuiltje aan de lucht is geweest. Er is een voorloopige oplossing gekomen en ongedwongener dan wanneer de zeelui waren blijven staken kunnen de reeders en de menschen van den bond thans de besprekingen openen over de voorwaarden voor een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst. Bij deze besprekingen zullen de Engelsche voor waarden ongetwijfeld een groote rol spe len, ongeacht het feit, dat deze Engelsche voorwaarden tamelijk vaag zijn. Niemand, die in Engeland gevaren heeft, schijnt feitelijk precies te hebben geweten, op welke condities hij voer. Hadden ze op Engelsch contract gevaren, d.w.z. op de zelfde voorwaarden als de Engelsche trawlervisschers, dan had men nog eenig houvast gehad, maar onze menschen voe ren daar op voorwaarden, die niets met het Engelsche contract te maken hadden. In Engeland geldt bijvoorbeeld bij do vaststelling van het procentengeld een heel ander principe. Daar worden allerlei exploitatiekosten afgetrokken voordat men aan de basis voor de berekening van het onstandvastige loon toe is. waartegen over staat, dat het Engelsche percentage hooger is. Het schijnt daar aan den over kant met de. afrekening vreemd te zijn toegegaan, waarmee ik nochtans geens zins wil beweren, dat men de menschen tekort heeft gedaan. Er is deze week weer aardig wat visch geweest en de kustvisschers hebben er hard aan meegewerkt om de score op te voeren. De trawlers, die binnen waren, hebben ook beste reizen gemaakt, zelfs tot over de 30.000 gulden Kustvisschers waren er met 2 a 3000 gulden. Maar nu schijnt er slecht weer in aantocht te zijn, zoodat er wel eens verandering zou kunnen ko men. Het uiterlijk van de marktzijde van de Visschershaven verandert snel. Waar eens de hallen A en B verrezen is net nu. be halve wat pijlers van hal A, één groote kale vlakte geworden. En aan den ande ren kant van de resten der hallen C en D wordt druk gewerkt aan, laat ik maar zeggen hal E, alhoewel we voorheen om trent een eventueel te bouwen hal E heel andere gedachten hadden. De stijgende lijn zet zich van D naar E niet voort, immers krijgen we nu ten Oosten van hal D, waar we een al weer moderner ge bouw hadden mogen verwachten, het ge raamte van hal B, zoodat deze vijfde hal het tegen haar ouder zusje D wel zal moe ten afleggen. Het ziet er voor den komenden winter voor de menschen, die in den afslag hun brood moeten verdienen, niet rooskleurig uit. Wind en regen hebben nog steeds vrij «pel en wat dat beteekent weet ieder, die den buitenkant, van IJmuiden kent. Het is er nu al guur en koud en hoe zal het er dan zijn als het eens een graad of tien vriest? En die tijd zal ook wel eens komen. Neen, prettig is het daar lang niet; het bedrijf is wel zwaar getroffen. Nieuwe levensmiddelenkaarten Voor het afhaien van nieuwe levensmid delenkaarten zijn aan de beurt: Maandag 12 November de letter S. Dinsdag 13 Nov. de letters R. T. U en V. Alleen voor IJmui den, Driehuis en Velsen (dorp) in het Pa tronaatsgebouw aan den Zeeweg. Eenzame! Blijft toch niet lan ger doorleven met Uw stil! verlangen naar een levens kameraad! Door onze bemid deling kunt U direct in con tact komen met iemand, die evenals U zelf oprecht ver langt naar een ernstige, op rechte kennismaking. Wij hebben immers massa's in geschrevenen uit alle plaat sen en dorpen in Noord-Hol land, ook in IJmuiden en di recte omgeving en geheel Ne derland! Onze bemiddeling is voor jong en oud, voor wer kenden, gegoeden midden- en boerenstand. Wij hebben een speciale, prettige bemidde ling voor jongelui en kunnen Heeren, die in een moeder loos gezin (met huwelijk als doel) een serieuze huishoud ster zoeken of Dames, die als zoodanig geplaatst wen- schen te worden, ook direct van dienst zijn. Schrijft ons toch direct en wij antwoorden in blanco couvert! Geheimhouding ver zekerd. Nederland's grootste Huwe- lqksbemiddelingskantoor „Excelsior" Kampersingel 48 rood Haarlem. Zoolang de treinen niet normaal loopen. alleen op Woensdag en Zaterdag 2 tot 4.30 geopend. Een St. Nicolaas Cadeau? dan naar het parfumeriehuis ALB. VAN PEL Kcnnemerlaan 94, Tel. 4426 Gebruikt Uw geblokkeerde rekening! Het Nederlandsche Roode Kruis kan niet buiten Uw hulp. Ook in dezen tijd van schaarschte aan contant geld kunt U helpen. Daar om is in de ..Beschikking deblokkeering" de moge lijkheid geopend tot over schrijving van bedragen van geblokkeerde rekenin gen op de rekening van het Hoofdbestuur van het Ne derlandsche Roode Kruis bij de Nederlandsche Han- dél-Maatschappij, de Twent sche Bank, de Rotterdam- sche Bankvereeniging of op haar Girorekening 2 2 1 2 0. HET NED. ROODE I Jiwtk iaat vulling voor kinder bedjes en kussens Joh. van Reeuwijk Willemsbeekweg 22, lJm.Oost Gevraagd NET MEISJE, zelfst. kunn. werken. P. Ka lis, Trompstraat 71, IJm.-O. NET MEISJE 15 jr- b.za. voor hulp in den winkel. Br. L 148 bur. van dit blad. RUILEN* 1 pers. ledikant voor 2 pers. Trompstraat 186, IJm.-Oost. Heer zoekt NET KOST HUIS voor enkele dagen per week. Omgeving IJmuiden. Br. L 147 bur. van dit blad Beste WERKSCH. m. 41 ruilen voor d.sch. m. 37-38. Webbe, Spilbergenstraat 14. - RUILEN meisjessch. m 38 39 of 40 en k.sch. m. 34 •oor j.sch. m. 34. W. Ba- rendszstraat 5. RUILEN 1 pr.' z.g.a.n. k.sch. m. 35 voor m. 31. Ka merbeek, Zeeweg 349, Drieh. In kl. besch. gez. te IJm.- Hooge RIJGLAARSJES m. 22 ruilen voor 1. m. 20 of 19. Lagerstraat 9. Oost aangeb. PENSION f 70 p. rand of gelegenh. tot gebr. middagm. f 30 p. mnd. Br. L 143 bur. van dit blad. Te koop gevr. een CAS SETTE, liefst compl. Br. L 146 bur. van dit blad. Te koop gevr. W.MANTEL Ift. 19 jr. of ruilen voor meis jes mantel Ift. 12-16 jr. Wijk aan Zeeërweg 14. Te koop aangeb. AVOND- SCH. m. 38 en 36, japon m. 40 en wintermantel m 40. Bloemstraat 98. TE KOOP: 2 m. kachel pijp 115 mm met elleboog, cenige prima kleerborstels en nieuw eiken bijzettafeltje, prijs tafeltje f 38.50. G. Zwen- ne, Drieh kerkweg 49, Drieh. TE KOOP: 2 armstoelen, 4 stoelen, dressoir, kachel. Ja kenbroek en baadje. Na 6 uur Nachtegaallaan 17 TE KOOP wollen jumper f 15, 2 schilderijen m. glas 78x65 f 15. d.sch. m. 39 ruilen v. sporthemd of te koop. Br. L 144 bur. v. d. bl. Te koop prima HAARD KACHEL. Spanjaard, Zee weg 178, IJm.-O. Alle soorten FLESSCHEN EN POTTEN te koop. Velser- duinweg 246, IJm.-Oost. TE KOOP luidspreker f 25, haard f 65. handwaschmacbi- ne f 45, closet met bak f 30, aquarium f 10. Willebrord- straat 25. TE KOOP Manchester broek, 1 pr. d.sch. z.g.a.n en 1 pr. suède d.sch. m. 37. Alex. Bellstraat 54.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 3