Sport uit IJmuiden en Velsen. Gunstige perspectieven StormvogelsD.W.S. 14 Twaalf tegenpunten in 2 wedstrijden! Dat wijst er o.i. voldoende op, dat er aan de verdediging iets hapert. En dat is ook inderdaad zoo. Backs en halfbacks be grijpen elkaar onvoldoende, spil Goedhart trekt te ver naar voren en Van Dongen en Visser spelen te veel op één lijn in- plaats van schuin achter elkaar. De voorhoede der Vogels kon tegen het etopperspil-systeem van D.W.S. niet op. Opbergen had meer ontzag voor de re putatie van den nog keurig spelenden Caldenhove dan voor Stormvogels wel goed was. Van Pel kon van Kil niet los komen en Luppens ontbeert nog te veel het noodige zelfvertrouwen. Stormvogels begon niet slecht. De voor hoede zat pittig op den bal en weldra no teerde Roelofs een goede kans, doch hij schoot recht op Richter aan. Langzamerhand nam D.W.S. echter het «pel in handen. De Amsterdammers voer den het tempo op en de Stormvogels- defensie, waarin Goedhart verzuimde op tijd terug te komen, kreeg het steeds zwaarder te verantwoorden. Zwemmer hield den snellen Ruineman aardig in be dwang, doch Snoeks liet Kliffen een paar maal leelijk glippen. Kraak hield aan vankelijk nog kranig stand, doch tenslotte moest hij voor een schot van Slot bezwij ken (0—1). Dezelfde speler doelpuntte nog voor de rust uit een corner. In de tweede helft viel Stormvogels meer aan dan voor de rust, doch haar aanvallen waren te doorzichtig om tegen een ouden rot als Caldenhove succes te hebben. Door het verre opdringen van de Stormvogels-verdediging waren de razend snelle D.W.S.-uitvallen zeer gevaarlijk. Na ruim 20 minuten spelen doelpuntte Ruineman, doordat Zwemmer den bal van richting veranderde, onhoudbaar voor Kraak en één minuut later profiteerde Keller van het hierboven genoemde verre opdringen (04). Nadat Kraak nog op fraaie wijze een paar vliegende schoten had onschadelijk gemaakt en De Boer bij Richter het houtwerk had bewerkt, werd Stormvogels een strafschop toege kend, waaruit De Boer het verdiende tegenpunt maakte (14). A.D.O.V.S.V. 4—1 Reeds spoedig nam V.S.V. door een uit stekend doelpunt van Sterk de leiding nadat Bouwens een dergelijke kans on benut had gelaten en Van Onselen voor hem niet wilde onderdoen. A.D.O. zag het gevaar evenwel tijdig in en wist het spel te verplaatsen. De Vries kon aanvankelijk den stand nog in zijn voordeel houden doch J. Everstein wist Akkerman met een ver schot te verschal ken en nog in de eerste helft gaf P. Ever- Etein A.D.O. de leiding. Lang bleef het 21 doch in perioden dat V.S.V. het spel beheerschte, faalde de voorhoede voor het Haagsche doel. Geheel anders deed A.D.O. het. Appel, die tegen de Vries niets had in te bren gen wist bij een vrije trap Akkerman te passeeren en J. Everstein bracht den etand op 41. Zeer verdienstelijk werk van Akker man dient vermeld te worden, terwijl A.D.O. als geheel een fraaien wedstrijd speelde op een zeer zwaar veld. SpartaanVelsen 33 Op een zeer slecht bespeelbaar terrein werd deze ontmoeting ten aanschouwe van een weinig talrijk publiek gespeeld. Spartaan speelde het eerst van den wind af en daar de Amsterdammers zich bo vendien het eerst thuis gevoelden op het glibberige terrein, kwamen de eerste ge vaarlijke aanvallen dan ook van hun kant.. Toen de rechtsachter van de thuisclub den bal opbracht en van verren afstand een schot loste, verraste dit doelman Stet volkomen (10). Deze tegenslag ontmoedigde Velsen niet. Aanvoerder Maarschalk zette met lange centers zijn voorhoede aan het werk. In deze linie voldeed invaller-rechtsbuiten Kramer lang niet slecht, speelde v. d. Poll voor twee en Jan Bakkum veel minder zelfzuchtig dan gewoonlijk. Toch moest Spartaan eerst den voorsprong nog ver- grooten, alvorens Velsen een tegenpunt maakte. Rust 21. Ne de rust haalde Velsen het stoute stukje uit den aanvankelijken 20 achter stand om te zetten in een 32 voorsprong. Van deze 3 doelpunten nam Ninaber, die dezen middag zeer actief was, er 2 voor zijn rekening, het andere scoorde Hirsch op waarlijk prachtige wijze. In het ver dere gedeelte van de tweede helft be heerschte Spartaan het spel. Vooral mid- voor en linksbuiten waren gevaarlijk. Tenslotte maakte Spartaan den verdien den gelijkmaker (33). Voetbalver. IJmuiden V.V. Rijksambtenaren Deze matig gespeelde wedstrijd werd met 40 door V.V.IJ. gewonnen. V.V.IJ. was in alle opzichten sterker dan de Rijks ambtenaren en bovengenoemd resultaat bereikten zij zonder dat zij zich behoef den in te spannen. Door deze overwinning plaatste V.V.IJ. zich in den halven eind strijd om den Kennemerland-beker. Daar de competitie a.s. Zaterdag be gint, zullen deze bekerwedstrijden eerst later gespeeld worden. Velsen 2-HBC 2 3—1 Beide ploegen, die zich voor de halve finale voor den H.V.B.-beker hebben ge plaatst, speelden een goeden wedstrijd. Bij Santpoort blonken o.a. de gebr. Tromp uit. De Velsen-doelpunten werden ge maakt door Kaldenbach (2) en Vrome. RCH 2Stormvogels 2 51 De Stormvogels-ploeg was zwaar gehan dicapt door het gemis van haar beide achterspelers Schriemer en Dekker en haar midvoor De Boer. 't Werd dan ook een zware nederlaag: R.C.H. won met niet minder dan 51. De Kennemer Jagers jubileerden De Wandelsportvereeniging De Kenne mer Jagers heeft haar 10-jarig jubileum herdacht met een feestavond in Hotel Vreeburg te Bloemendaal. Aan den feestavond ging een receptie vooraf, die Zaterdagmiddag in Vreeburg werd gehouden. Hier heeft dc secretaris de heer H. C. Smit bij ontstentenis van den voorzitter, in het kort de geschiede nis van zijn vereeniging herdacht. In Oct. 1935 werd de vereeniging opgericht en 14 Juni 1936 werd voor het eerst aan een wandeltocht deelgenomen. In Januari slo ten de Kennemer Jongens zich bij de Ne- derlandsche Wandelsport Federatie aan. P.ij het eerste lustrum telde de vereeniging nog slechts 9 leden; men wilde haar ont binden, maar spreker wist dat te verhin deren en later nam het ledental weer toe. Eind 1941 waTen er 35 leden, welk aantal tot 60 is gestegen. De vereeniging is thans kerngezond en het ledental neemt steeds toe. Hij bracht dank aan de oud-bestuurs leden de heeren A. A. Baak en G. Krom, die veel voor de vereeniging hebben ge daan. De vereeniging werd gecomplimen teerd door de heer A. Sonder namens den Nederlandschen Wandelsportbond: S. Vis ser. voorzitter van den Noord-Holland- scnen Wandelsportbond; J. P. Klein Schip horst namens „Onder-Door" te Haarlem; A. A. Baak, oud-bestuurslid; J. P. Lub bers, namens „De Laatste Loodjes", te Zaandam; W. F. Visser namens het ge meentebestuur van Velsen; P. Dijkstra, ambtenaar voor de Lichamelijke Opvoe ding en P. van Balgooi namens de Wan delsportvereeniging Stormvogels IJmuiden die een aardige herinnering aanbood in den vorm van een schild met de kleuren van de Jagers en de Stormvogels, welk schild was vervaardigd door een 17-jarig meisje. Verder getuigde nog de R.K. Sport- vereeniging afdeeling Wandelsport van haar belangstelling. Voor den feestavond, die Zondagavond eveneens in Vreeburg werd gehouden, was een aardig programma opgemaakt, zoodat de avond met recht een cabaretavond ge noemd mocht worden. De heer Smit open de met een kort woord van welkom. Het programma werd in hoofdzaak verzorgd door het Tooneelgezelschap Jan van Dom melen, die o.a. een liedje op de Kennemer Jagers brachten. Conferencier was Toon van Nierop. Niet alleen de opgevoerde tooneelschetsjes. ook de Mexicaansche Zangers hadden veel bijval. En na dezen gezelligen cabaretavond werd nog lustig tot laat in den nacht gedanst. Haringvisscherij Alhier zijn binnengekomen van de ha ringvisscherij de KWK38 met 32 last, de KW20 met 23 last, de KWK9 met 34 last en de KW15 met 28 last. Vergadering der S.D.A.P. De afdeeling Velsen-Noord der S.D.A.P. belegt Dinsdagavond een openbare ver gadering in het ontspanningslokaal der Java-Deurenfabriek. Spreker is de heer W. Thomassen met het onderwerp: „Het socialisme van thans: verhouding S.D.A.P. en Nederlandsche Volksbeweging. Besommingen van Zaterdag Stoomtrawler; KW1 Zes Gezusters f 4635 motorloggers: KW22 f 6454. KW33 f5351, KW175 f6713. Damclub IJmuiden-C.D.A. Een spannende strijd Zaterdagmiddag heeft de Damclub IJmui den om het kampioenschap van den N.D.B. gespeeld tegen de Christelijke Damclub Amsterdam. Het werd een spannende wedstrijd en D.C IJ., dc club. die steeds een der ernstigste candidaten voor het landskampioenschap was, heeft dezen wed strijd slechts op 't nippertje kunnen win nen. Hieronder volgt de gedetailleerde uitslag D. C. Y.—C. D. A. B. DukelJ. Gokkel 1—1 C. SuijkH. Smit 20 T. PostmaH A. Staal 11 H. de BoerR. C. van Dijk 02 J. J. MertensJ. Schroder 11 A. Ligthart—J. P. T. Longberkel 11 J. A. van DixhoornJ. J. de Jong 11 K. v. d. HeijdeA. J. Smit 20 T. BasstraA. C. F. van 't Schip 20 G. PostmaJ. T. Rosschar 02 11—9 De wedstrijd. Reeds na lVi uur spelen had D.C.Y., die één invaller had voor bord 1 H. Laros, de leiding door H. v. d. Heijde. Basstra bracht den stand na een fraaie combinatie op 4—0. Mertens, Ligthart en Dukel had den belangrijk voordeel, doch brachten het ten slotte niet verder dan tot remise, zoodat de stand 73 werd. Daarna ver loren H. de Boer en G. Postma en met de remises van Van Dixhoorn en T. Postma werd de stand 99. Toen was Cees Suijk nog aan het spelen en deze vocht voor de eer van zijn club. Cees won na een mees terlijk gespeeld eindspel, waarmee de strijd ten gunste van zijn club was beslist. Na twee wedstrijden is de stand van de kopgroep: Gez. Samenzijn 2 2 0 0 4 32 8 Joz. Blankenaar 2 2 0 0 4 30 10 D. C. IJmuiden 2 2 0 0 4 25 15 Haarl. Damclub 2 1 0 1 2 20 20 Over 14 dagen speelt D.C.Y. tegen „Het Oosten". De voorbereidingen voor de a.s. verkie zingen. Een kijkje in het Bevolkings register te Amsterdam dat, tijdens de bezetting van ons land door de Duit- sehers, in brand werd gestoken, en waar, voordat de verkiezingen gehouden zullen worden, weer alle gegevens volledig be trouwbaar moeten worden gemaakt. (P) voor de Gamalenvisscherij Ondanks dal de vloot groote verliezen leed Evenals zooveel andere takken van Ne derlandsche bedrijvigheid heeft ook de garnalenvtsscherjj ten gevolge van den oorlog heel wat van haar capaciteit inge boet. Waren er voorheen omtrent 350 schepen in dc vaart, thans is dit aanlai geslonken tot ongeveer 100; de rest is ge zonken of in beslag genomen. Het is verheugend, dat de opbrengst des ondanks niet ongnnstig genoemd kan wor den. Bedroeg vroeger de wekelqksche vangst mei 35 schepen bjj benadering 250 a 300.000 K.G.. nu, na den oorlog brengen omtrent 100 schepen meer dan 100.000 K.G. (in één week zelfs 134.000 K.G.) garnalen aan den wal. Slechts een deel van de vangst wordt bestemd voor menschelijke consumptie; 50.00 K.G. van de wekelijksche vangsten gaat naar den vischhandelaar, tegenover 200.000 K.G. voorheen. Vooral de groote steden, de Noordelijke provincies en Twente profiteeren van dit smakelijke zee product. In Friesland en Groningen bijv. zijn visch en garnalen verkrijgbaar in plaats van de blikken visch, zooals die in 't Westen ter beschikking worden gesteld. Men zal zich afvragen, waar de andere helft van de garnalenvangst blijft. Nu is de garnaal zeer rijk aan eiwit, vandaar het gebruik voor veevoeder-doeleinden. Gedurende de oorlogsjaren, toen er groot gebrek was aan visch- en bloedmeel, vormden de garnalen in gedroogden en gemalen toestand nog altijd een vrij aan zienlijke bijdrage tot de eiwittenvoorzie- ning. De oorlogstijd heeft, er toe geleid be langrijke bijproducten tot ontwikkeling te brengen, zooals de vitaminenwinning, bij uitstek van öeteekenis voor het opgroeiend geslacht, voorts de vervaardiging van ge- latinepreparaten en de productie van be- standdeelen van Indische gerechten. Deze bijproducten zullen in de toekomst van belang blijken te zijn voor de economische basis der gamalenvisscherij. Moest de re geering in 1934 ten gevolge van de moei lijkheden in dezen tak van bedrijf een aan vang maken met het bijpassen van tekor ten. thans, nu gebleken is welke mogelijk heden er zijn door de verwerking van eventueele overschotten in bijproducten, zal de regeeringssteun vermoedelijk wel tot het verleden gerekend kunnen worden. De regeling van den afzet door een cen traal lichaam blijft niettemin gewenscht. Op deze wijze immers kan, aan de hand van de behoeften, een afzetschema wor den opgesteld. Op het oogenblik bijv. is de vraag veel grooter dan het aanbod. Met name de varkensmesterijen zijn voor een belangrijk deel aangewezen op het garna- lenmeel, aangezien er onvoldoende devie zen beschikbaar zijn voor den invoer van vischmeel. Ook de eendenhoud'erij, de vos- senfarms, de vischkweekerijen en de die rentuinen zijn afnemers. Export? Garnalen zijn altijd een groot export artikel geweest. Reeds zijn voorbereidende besprekingen gevoerd over het weder op vatten der buitenlandsche betrekkingen. Het spreekt vanzelf dat de verbetering onzer deviezenpositie hierbij een rol speelt. Samenvattend kan geconstateerd wor den, dat, ook al zijn aan de gamalen visscherij door het wegvallen van een groot deel harer vloot, zware slagen toe gebracht, de perspectieven alleszins gun stig zijn. In het bijzonder is door het win nen van bijproducten de vrees voor gebrek aan afzet, naar men mag hopen voorgoed verdwenen. En daarmede is de garantie van een gezonde economische basis ver kregen voor een tak van bedrijf, die bij draagt tot de welvaart van Nederland. Palestijnen worden aan den tand gevoeld Examen op de Vissche rijschool Vijf en dertig soldaten van de Joodsche divisie, die in IJmuiden bewakingsdiensten hebben verricht, hebben van hun verblijf in IJmuiden gebruik gemaakt door een specialen cursus te volgen op de Gemeen telijke Visscherljschool. Hun leertijd is niet lang geweest en volleerde visschers en volleerde zeelui zijn het nog niet. maar wanneer ze straks naar hun land terug- keeren, zullen ze net een en ander afwe ten van de grondbeginselen van bet mo derne visscherijbedrijf. dat wellicht spoe dig ann het meest Oostelijke gedeelte van de Middellandsche Zee ter hand zal wor den genomen. Zaterdag was het een belangrijke dag voor de Palestijnsche leerlingen. Dien dag zijn de examens begonnen voor deze jonge zonen van het Oude Volk, wier ouders in het Bijbeische land een nieuw vaderland gevonden hebben. Waar ze vandaan ko men? Duitschland leverde het leeuwen aandeel, maar ook Polen en Roemeniërs zijn er onder. Twee leerlingen worden tegelijkertijd geëxamineerd, een daarvan legt proeven van bekwaamheid af in het kaartpassen, de ander in de bepalingen van de wet op het uitwijken. Ze moeten weten, wat de verschillende teekens op de kaart betee- kenen, ze moeten aan de vuren van een schip kunnen zien wat voor schip het is, hoe het vaart. enz. Hiervoor zijn kleine kaartjes gemaakt met roode stippen, groe ne stippen, witte stippen, enz., die de sein lichten voorstellen Bij den een gaat het vlotter dan oij den ander; er zijn goede en minder goede leer lingen. Sommigen haperen wel eens. maar hun leertijd was slechts kort. En de taal leverde ook haar moeilijkheden op. want niet allen verstaan Engelsch. Dan wordt de hulp van den tolk ingeroepen, een in telligente en ontwikkelde Palestijn, die ook zelf examen moet doen. De heer J. H. Th. Eerman, inspecteur van de Scheepvaart, was geruimen tijd bij de examens aanwezig en gaf zijn tevre denheid over de resultaten te kennen. De examens worden heden voortgezet, VELSEN Hinderwet-vergunningen Ter gemeentesecretarie (4e afdeeling) liggen ter inzage verzoeken met bijlagen van: a. H. Oudshoorn Azn. te Santpoort, Kerkweg 28, om vergunning voor het op richten van een constructiewerkplaats op het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, sectie H no. 210, gelegen aan de Middendorpstraat no. IA. te Velsen, waarin zullen worden geplaatst, een draai bank. een boormachine en een slijpsteen, aangedreven door een electromotor van 21/s P.K.: b. van Th. C. Böhm te Sant poort, Hoofdstraat 144, om vergunning voor het oprichcten van een banketbak kerij op/in het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, sectie F, no 2776. ge legen aan de Hoofdstraat no. 144 te Sant poort, waarin zullen worden geplaatst, een gasoven. een klutsmachine van P.K., een amandelwrijfmachine van Vx PK. en een amandelpelmachine. Geslaagde bonte avond van de Trompstraat De bonte avond, die de Buurtvereeniging Trompstraat Vrijdagavond in Thalia gaf \s een groot succes geworden. Ondanks het ongunstige weer was de zaal uitste kend bezet- De voorzitter, de heer C. Tervoort sprak een woord van welkom en wees er op. dat alle medewerkers en medewerksters dilet tanten waren, zoodat het publiek wat door de vingers moest zien. Het programma werd onder leiding van den heer F. Hunsche vlot afgewerkt en allen die aan de uitvoering daarvan mee werkten oogstten een hartelijk en welver diend applaus. Er werd om de verschil lende zotternijen braaf gelachen. De heer Hunsche kreeg voor zijn verdienstelijk werk een aardige bloemenhulde. Verplichte inlevering van benzinebussen Alle leger-benzinebussen (z.g. Jerricans), die de bevolking onder zich heeft, hetzij dat zij deze van de geallieerde militairen heeft ontvangen, dan wel op andere wijze in het bezit daarvan is gekomen, moeten weder ter beschikking van de geallieerde militaire autoriteiten worden gesteld. Deze bussen moeten vóór 20 November e.k. worden ingeleverd aan het hoofdbu reau van politie of aan een der politie posthuizen. Na dezen datum zal een 6trenge controle worden uitgeoefend en zal het in he: bezit hebben van zoodanige bussen als diefstal of verduistering kunnen worden aange merkt. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: J. Koper. Iepenlaan 72, Bloemendaal en A. T. de Pagter, Ekster laan 6, IJmuiden. W. v. Dongen. Blokweg 23B. Rotterdam en C. Smit, Eikenstraat 38. IJmuiden. Toek. adres: Rotterdam, Blokweg 23B. P. Grundel, Ladderbeekstr. 32, VelsenN. en W. Draaisma, Kleine Hoogstraat 1. Bolsward. Huwelijken: N. Aland en J. M. Huij- bens. IJmuiden, Kennemerlaan 35. J. P. Sohr en N Kramer, Haarlem. Atjehstr. 26 Th. F A. Traa en P. Prins. IJmuiden. Kennemerlaan 7. J. Lutz en G. Sijpersma, VeisenN.. Corverslaan 85. C. Keersemaker en W. E. Krab, IJmuiden, Kompasstr 56. Geboren: C. P, Zwart, z„ Zeeweg 179, IJmuiden. W. Tichelaar, d., de Lumey- straat 24. IJmuiden. Overleden: Geen. u-

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 3