Korf en bondig Luidsprekers Heropening VELSEN Uitreiking nieuwe levensmiddelenkaarten Voor het afhalen van nieuwe levens middelenkaarten zijn aan de beurt: Dins dag 13 November de letters R. T, U en V en Woensdag 14 November de Wens W, X, Y en Z. Alleen voor IJmuiden. Drie huis en Velsen (dorp) in het Patronaats gebouw aan den Zeeweg. St. Maarten langs de straat Het kinderfeest van Sinter Maarten is fn Velsen-Noord ook dit jaar niet onop gemerkt voorbijgegaan en de Zondag, hoewel de weersomstandigheden niet erg aanlokkelijk waren, leende zich hiervoor goed De donkere avond deed de verschil lend gekleurde kaars- en zelfs olie-lamp jes v rooi ijk tintelen Sommige kinderen hadden zich hierbij bijzonder verdienste lijk gemaakt en hadden hun licht op de moest fantastische wijze aangebracht. Uiteraard gaven vele bewoners niet thuis en klonk het overbekende versje van de juffrouw, die niets geven wil. Anderen daarentegen waren gelukkig en zagen zich voor hun moedig volgehouden zang be loond met een koekje of versnapering van de „bon". Van Gelder Zonen zonder kolen Door gebrek aan kolen is de fabricage van napier in Van Gelder's Papierfabriek Zaterdagmorgen weer stopgezet. Hierdoor is het bedrijf voor de nood zakelijk" werkzaamheden, waarbij electri- citoit Moet worden gebezigd, aangewezen op stroomlevering van het P K.N. Tenge volge van den door het P.E.N. ingevoerden sper'iid tusschen 1(145 uur en 19 uur heeft de directie van Van Gelder Zonen NV moeten besluiten de ochtend- en middag- ploegen gelijktijdig te laten werken, ter- wiil ook voor de dagarbeiders een gewij zigde werktijdregeling is ingevoerd: beide met ingang van heden. Maandag. Deze regelingen zullen blijven bestaan totdat kolen zullen zijn aangevoerd. Wanneer dit het geval zal zijn is thans echter nog niet te zeggen. Verhouding S.D.A.P.-N.V.B. De afdeeling Velsen-Noord van de S.D. A P. houdt op Dinsdagavond 13 November a-s een openbare vergadering in het Ont spanningslokaal van de Java-Deurenfa- briek aan den Wijkerstraatweg. Als spreker zal optreden de heer W. Thomassen, die tot onderwerp heeft: „Het socialisme van thans" en ..Verhouding S.D. A P.Ned Volksbeweging". J. Bosch jubileert De heer J. Bosch, werkbaas in de af- deelings electricienswerkplaats van Van Gdder Zonen N.V. Papierfabriek zal Don derdag 15 November a.s. den dag van zijn vijfentwintigjarig arbeidsjubileum her denken. Baas Bosch werkte vóór zijn indienst treding bij V.G.Z. eerst bij de K.E.M. flater P.E.N.l om vervolgens naar Dord recht te gaan Vandaar kwam hij als elec- tromonleur bij de papierfabriek, waar hij thans ongeveer 15 jaren afdeelingswerk- baas is. Het zal hem ongetwijfeld en naar gewoonte ook van het afdeelingspersoneel niet aan belangstelling ontbreken. VVBUitgeest 10 In een door de slechte weersomstandig heden matig gespeelden wedstrijd, waar bij de gladheid van het terrein en de nieuwe bal van grooten invloed was heeft V.V.B. dank zij keeper Michel beslag weten te leggen op de beide punten. V.V B.-aanvallers kregen slechts een keer een kansje, dat Stek gebruikte. Tegen het einde veroorzaakte Lantsink een straf schop. Hoewel goed genomen wist Michel vallend den bal weg te stompen tot hoek schop. Rood-Wit in top Langzaam maar zeker gaan wij voor waarts. V.S.V., de zoo zeer gedupeerde Velsensche vereeniging ging niet bij de pakken neerzitten en heeft haar oud ter rein aan de Frans Halsstraat weer in zoo- danigen staat gebracht, dat op Zaterdag 24 en Zondag 25 November de lagere elf tallen daar weer kunnen beginnen. Er 6taan goaipalen. er is een kleedgelegen heid verrezen, zoodat het veld waar V.S.V. eens triomfen vierde, thans weer bewoon baar wordt. Hoe troosteloos de omgeving daar nog Is, dit is alweer een schrede in de goede richting. Spanning bij KinheimH.F.C. 2-0 De good-old" H. F. C., welke met een verjongde ploeg uitkwam, waarin vooral het werk van de half-linie met spil Kam- meyer aan het hoofd opviel en beschikte over uiterst snelle en gevaarlijke buiten spelers, was voor de geel-zwarten aller minst een gemakkelijke opgave. Dit was des te meer het geval door het ontzettend gladde veld, dat allen spelers groote moei te bezorgde en derhalve de aantrekkelijk heid van den wedstrijd verminderde. Hoe wel H.F.C. uitgesproken sterker was. goed samenspel te zien gaf en in den aanval gevaarlijker was, kon de Kinheim-verdedi- ging, waarin Wout Groeneveld een su blieme partij speelde. flink weerstand bieden. Technisch waren de Haarlemmers ook in 't veld beter, maar desondanks slaag den zij er niet in, al was 't soms op het nippertje, Druyven te passeeren. Dit was bij Kinheim wel het geval en indien scheidsrechter Hom, die een half uur te laat aankwam, een zuiver doelpunt van W. Groeneveld niet had afgekeurd, was er vermoedelijk niet zooveel spanning ge weest. Reeds direct bij den aanvang pro beerde HF.C. het raet enkele goed opge zette aanvallen, maar na vier minuten gaf Versteeg een goede pass aan Kuilenburg, welke een schot loste. De keeper werkte slecht weg en de toeloopende P. de Boer doelpuntte (1-0). Na de rust was het H.r .C.-spelpeil on eindig mooier dan van Kinheim. dat nu regen en wind tegen had. De gasten kre gen een groot overwicht. Kinheim bleef echter hard werken en eindelijk, toen het einde nabij was, zag Verhoofstad den bal opbrengend, de kans en passeerde fraai. Feestavonden van IEV Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de R K. Sportvereeniging I. E. V. wor den Woensdag en Donderdag in bioscoop „De Pont" een tweetal feestavonden ge geven. Het programma van deze avonden, die geheel onder leiding staan van den heer G. Geldermans ziet er aantrekkelijk uit en het aantal medewerkenden van 100 in getal belooft iets grootsch. SANTPOORT Propaganda-Kunstavond Zaterdagavond was in het Jeugdhuis door de plaatselijke afdeeling van „Volks onderwijs" een propaganda-kunstavond belegd, waarvoor flinke belangstelling bestond. Het propagandistische gedeelte verzorg de de heer Reitsma. die in een korte, doch krachtige rede betoogde, dat de openbare school nog altijd „de" school is voor hen, die voelen voor een krachtig, onverdeeld volk. De bekende schrijfster, onze plaatsge- noote mevr. Székely-Lulofs, sprak hierna over „Indië, zooals ik het zag", Op een voudige wijze, doch in keurig gekozen be woordingen heeft mevr. Székely-Lulofs den aanwezigen verteld, hoe zij met haar kinder- en jongemeisjes-oogen Indië heeft gezien en hoe zij dit schoone land, alsook zijn bevolking „eindeloos teeder en naam loos zacht" lief heeft. Even trok zij een parallel tusschen de jaren 18111814, toen de Engelschen op Java geland waren en het heden, nu we derom Albions zonen daar voet aan wal gezet hebben. Aan het slot barer mooie lezing sprak zij den innigen wensch uit, dat de banden tusschen Nederland en In dië niet verbroken zouden worden. De heer J. de Meza, directeur van den bijenstand „Mellona", vertoonde daarna nog een mooie en leerzame bijenfilm. IJMUIDEN Markt Scheveningen Van de haringvisscherij kwamen te Scheveningen binnen de loggers SCH64 B. Korving met 34 last; SCH242 G. Blok met 30 last; SCH87 W. Pronk met 27 last en SCH247 W. den Heyer met 34 last haring. Oud-Kath. Ondersteuningsfonds De afdëelihg IJmuiden van de Vereeni ging Oud-Katholiek Ondersteuningsfonds, welke door de oorlogsomstandigheden en de gedwongen evacuatie gedurende bijna drie jaar op non-actief is geweest, kan nu weer vele leden zijn teruggekeerd, haar vereenigingsleven weer beginnen. Zij doet dit Donderdagavond in de leer kamer van de Goede Herderkerk, waar een ledenvergadering wordt gehouden. Internationale zeeconferentie Op 15 November begint in Kopenhagen een internationale zee-conferentie, waar o.a. besprekingen zullen worden gehouden over logies, voeding, enz. aan boord van koopvaardijschepen en in het algemeen de positie van den zeeman besproken zal worden. Nagenoeg alle zeevarende landen zullen op deze conferentie vertegenwoor digd zijn. Ons land wordt vertegenwoor digd door een inspecteur-generaal van de Scheepvaart. De Zeehondondergedoken Van Zeehonden weet men, dat het eerste klas onderduikers zijn. Van een stoom trawler verwacht men evenwel, dat deze boven water blijft, ook wanneer hij Zee hond heet. De stoomtrawler Zeehond, die tijdens den oorlog door de Duitschers was weggehaald, maar weer naar IJmuiden was teruggebracht, heeft zijn naam eer aangedaan, door als een echte zeehond in de Visschershaven onder te duiken. Het schip lag aan de Trawlerkade, nabij eenige vaartuigen, waaronder een trawler, die tengevolge van een bombardement vlak bij den wal gezonken waren. De Zeehond heeft vermoedelijk boven den trawler ge legen en is daarop bij het vallen van het water vastgeloopen, scheefgevallen en vervolgens vol water geloopen, waardoor het schip is gezonken. Er zal nu een drij vende kraan moeten komen om den traw ler weer vlot te brengen. Engelsche plannen voor Inter-Geallieerde samenwerking Volgens inlichtingen uit gezaghebbende bron te Washington zou Attlee aan presi dent Truman hebben voorgesteld van Rus land een verklaring te vragen over de Sovjet-eischen voor zijn veiligheid aan Europeeschen kant. Deze vraag zou be schouwd moeten worden in het kader van een plan tot verzekering van een vol ledige overeenstemming tusschen de groo te mogendheden. Een tweede onderdeel van dit plan zou zijn het instellen van een „pool" van geheimen betreffende de atoomenergie en andere wetenschappelijke onderwerpen. BINNENLAND De minister van financiën. Prof. P. Lieftinck heeft de commissie geïnstalleerd, die advies moet uitbrengen over de herzie ning van het statuut van de Nederlandsche Bank. Ilel Bijzondere Gerechtshof te Amster dam heeft in de zaak van Van Eyck te Ren- kum beslist, dat het onderzoek hervat moet worden, omdat de verdachte in waarheid niet de verdediging heeft gehad waarop hij recht heeft. De hem toegewezen verdediger, Mr. Haase, had namelijk geweigerd de ver dediging voor een gewezen S.S.-man op zich te nemen Met het eerste vliegtuig ter hervatting van den dienst op Indie zijn Zaterdag 28 passagiers vertrokken. Er werd ongeveer 1000 K.G. post meegenomen. Prinses Juliana heeft Vrijdag en Zater dag een bezoek gebracht aan Friesland en Groningen. De verschijning der radio-bladen in ons land is uitgesteld. In ons land bestaat een groote tekort aan kunstledematen. De regeering zal bemidde lend optreden bij den invoer der voor de Nederlandsche industrie benoodigde grond stoffen en onderdeden. Eenige örthopaedi- sche instrumentmakers worden uitgezonden naar Engeland om zich in de fabrieken ver trouwd te maken met de nieuwste vindingen op dit gebied. In Nederland zijn 500 van de 5000 scholen in de oorlogsjaren vernield. In' de omgeving van Nijmegen zijn zelfs geen scholen meer Uitzonderingsverlof wordt aan militai ren van de expeditionnaire macht in Enge land alleen verleend wanneer de behande lende geneesheer het verzoek doet. In Amsterdam is overleden de bekende voordrachtskunstenaar mr, A. W. Kamp. Volgens de laatste gegevens komen er 10.000 ossen uit Ierland; «000 heeft Nederland gekocht, 4000 krijgen wij ten geschenke. Loonvorderingen op Duitsche firma's kunnen worden ingediend bij het Ned. Clea ring Instituut. Rokm 6 te Amsterdam. Een S.S.-man. indertijd uit een kamp bij den Haag gevlucht, is nu aangehouden wegens kleir.e inbraken, die de man pleegde om in het leven te kunnen blijven. Het moet aangenomen worden, dat Prof. Dr. E J. Cohen in het concentratiekamp te Auschwitz om het leven is gekomen. In een vlaag van verstandsverbijstering heeft de 38-jarige zoon van den landbouwer B. in de gemeente Tubbergen zijn 35-jarige zuster met een jachtgeweer van het leven beroofd en daarna gepoogd den 24-jarigen G. van der R„ den verloofde van zijn zuster met een mes te dooden. Een buurman wist den aanvaller te bedwingen. BUITENLAND In een dorp bij Bhopal in Br. Indie is een Mohammedaan overleden op 127-jarigen leeftijd. De 127-jarige, die tien keer gehuwd was. had 32 kinderen. Vijf Duitschers. die door de Amenkaan- sche autoriteiten te Darmstadt schuldig wa ren bevonden aan moord op zes Amerikaan- sche vliegeniers, die gebruik maakten van hun parachute, zijn tot den strop veroor deeld en geëxecuteerd. De oppositie in Portugal zal een laatste poging doen om de verkiezingen, die op 18 November a.s gehouden zullen worden, uit gesteld te krijgen, Er zal een beroep wor den gedaan op het volledige tribunaal. HAARLEM EN OMGEVING De Vereeniging van Oud-leerlingen der Haarlemsche Hoogere Handelsschool zal haar werkzaamheden hervatten Er wordt om te beginnen een clubavond georgani seerd op Öonderdag 15 Nov. in Rest. Brirtk- maiui. Op 17 November vindt in den Stads schouwburg te Haarlem de première plaats van „Het Betooverde Prinsesje". Een bewer king van mevrouw van Kampen—van der\ Brink. artistiek leidster van Aerden- houts Kmdertooneei. De muziek Is gecompo neerd door Herman Woustia, die zelf de be geleiding aan den vleugel verzorgt. Geteisterd China De burgeroorlog in China lijkt eerder toe- dan af te nemen. Het kind van de re kening is de plattelandsbevolking, die na acht jaren Japansche bezetting thans voor een groot gedeelte dakloos wordt gemaakt door de oorlogshandelingen. Overstroo mingen uit verdedigingsnoodzaak zetten groote gedeelten blank en weer is China het tooneel van bloed en tranen. Een kleine bemoediging vormt het bericht, dat de leiders het contact hebben hervat, om te trachten den burgerkrijg tot een einde te brengen. Amerika's houding in het Chineesche conflict lijkt zich te wijzigen. Aanvankelijk was bericht, dat de sterkte van de Amcrikaansche mariniers zou worden opgevoerd, thans zouden de in China aanwezige Amerikaan.sche troepen binnen tien dagen worden teruggetrok ken. Van communistische zijde is ver klaard, dat de rooden den regeeringstroe- pen den toegang tot Mantsjoerije zullen beletten. In Peking zouden, volgens den communistischen woordvoerder groote voorbereidingen worden getroffen om re- geeringstroepen door de lucht naar Mant sjoerije te vervoeren. Over den strijd zelf wordt medegedeeld, dat hevige gevechten zijn ontbrand langs den Chineeschen muur, waar voor het eerst gebruik is gemaakt van zware wa pens. Officieele publicatie. UITREIKING TOEWIJZINGEN. Het Centraal Distributiekantoor maakt bekend, dat de plaatselijke distributiedien sten ln de week van 11 t.m. 17 Nov. a.s. voor onderstaande artikelen toewijzingen zullen uitreiken, voorzien van de daarachter vermelde nummers: suiker 404. cacaopoeder 405, brood 406 (Am. bloem); 407 (inl. bloem); 403 (reductie); 409 (zout); bloem 410. 4" 412; rijst 413; boter 414; margarine 415; 416; kaas 417, 413; eieren art. 37; melk 419. 420; vleesch ontvangstbewijs met vleeschze- gels: vleeschwaren art. 52; aardappelen 421 t.m. 424; zuidvruchten 425; tabak 426. De toe wijzingen voor bloem worden uitgereikt op basis van tweemaal het aantal ingeleverde bonnen, de toewijzingen voor tabak op basis van 2' j maal het aantal ingeleverde bonnen, terwijl alleen in 't oosten des lands de toewij zingen voor vleeschwaren worden uitgereikt op basis van tweemaal het aantal ingelever de bonnen. De toeslag voor de artikelen sui ker. bloem, rijst en zuidvruchten bedraagt 50 voor de overige artikelen waarvoor de evenredige bevoorrading geldt. 10 Bovenstaande toewijzingen met uitzondering van die voor brood, melk en aardappelen zijn geldig voor detaillisten van 18 November t.m. 1 December a.s., voor grossiers van 18 November t.m. 15 December, de toewijzin gen voor melk en aardapelen van 18 t.m. 24 November. De aandacht wordt er op geves tigd, dat alle tot dusver uitgereikte reduc tiebonnen voor brood voor 1 December a.s. bij een der aangewezen banken moet zijn ingewisseld, daar deze na 1 December a.s. niet meer geldig zijn. Grossiers ontvangen in deze week toewijzingen G 22 voor zuid vruchten op basis van tweemaal het aantal ingeleverde coupures 372. vermeerderd met 50 en toewijzingen G 23 voor lucifers op basis van tweemaal het aantal ingeleverde coupures 360 vermeerderd met 50 V». Op 24 Nov. a.s. hopen o geliefde Ouders en Groot ouders B. J. BOER E. M. BOER—JIMMINK den dag te herdenken van hun 25 jarige echtvereeni- ging. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hun dankbare kinderen en kleinkind. E. A. v. d. ZwanBoer C. J. v. d. Zwan Bennij Boer Chris je v. d. Zwan Briniostraat 14E, R.H.B.S. IJmuiden-Oost. Heden overleed in het Antonius Ziekenhuis te IJmuiden-Oost onze broer en zwager CORNELIS WIJKER in den leeftijd van 55 jaar. N. de Waal—Wijker J. de Waal IJmuiden-Oost, 10 Nov. '45 Rembrandtlaan 13. De teraardebestelling zal plaats hebben op Woens dag 14 Nov. des namid dags 2.30 uur op de be graafplaats „de Biezen" bij Santpoort. Vertrek Ziekenhuis 2 uur. Heden overleed na een kortstondige ongesteld heid in het Antonius Zie kenhuis te IJmuiden-Oost mijn geliefde man en der kinderen zorgzame vader EGBERT JAN HENDRIK WILMINK in den leeftijd van 49 jaar Uit aller naam: N. WilminkDekker IJmuiden-Oost, 10 Nov. '45 De Ruyterstraat 54. De teraardebestelling zal plaats hebben op Dinsdag 13 November a.s. des voorm. om 11.30 uur op de Bijzondere begraaf plaats te IJmuiden. Nette SLAGERS BEDIEN DE gevraagd. C. Bus, Tromp straat 187. Net meisje b.z.a. als KAP STER eenigsztns met vak be kend. Br. L 150 bur. v. d. bl. Jongeman 19 jaar zoekt een NET KOSTHUIS liefst in Velsen of IJmuiden. Br. L 149 bur. v. d. bl. WONINGRUIL een lief vrij huisje voor grooter omtr. IJmuiden O. Br. L 1313 bur. van dit blad. RUILEN 'n flinke kook kachel voor 'n vulkacheltje. Te koop: lederen motorbroek en motorjas. Paulus Potter straat 10, IJmuiden-Oost. Te koop gevr. gestr. HEE RENPANTALON gr. m. ook gen. te ruilen. Te koop agb. I pr. konijn. Hagelingerweg 23, Santp. d. Te koop SALAMANDER KACHEL no. 0. Meslee, Trompstraat 187. TE KOOP een divan, di vanplank, huisk.lamp. clivia, sierpot, bl.tafel. Adres: Bak kerstraat 21. GEVRAAGD FLINKE WUKBEDIENDE Zij die met het vak bekend zijn genieten de voorkeur. „UNIE" KENXEMERLAAN 151. IJMUIDEN van de WASCH. EN STUURINRICHTING op Maandag 19 November Aanbevelend, P, SCHUIT Zeeweg 15, Ümuiden-Oost Oproeping De ondergeteeker.de N.V. Nederlandsche Spoor wegen maakt bekend, dat zij door het Neder- landsch Beheersinstituut op 15 October 1945 is benoemd tot beheerder over de hier te lande ge legen belangen van de Benthelmer Eisenbahn A.G. te Bentilveim, Allen, die zaken of bescheiden onder zich hebben van en/of gelden te voi-deren hebben van of verschuldigd zijn aan genoemde Benthelmer Eisenbahn A.G worden opgeroepen hiervan vóór 1 December 1915 aangifte te doen ten kantore van de ondergeteekende. Algemeenen Dienst 3e Afd. Nalatigheid wordt ges*"aft overeenkomstig het be paalde in Art. 1>53 van net Besluit Rechtsverkeer. De Beheerder: N.V. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN gevestïgd te Utrecht

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 4