Bloembollencultuur Sport in het Kort Baksteen, dakpannen, beton De pijlers van den wederopbouw Nederland herstelt zich langzaam maar xckcr van de enorme oorlogsschade die is aangericht. Het grootste gedeelte van de industrieën draait weer, in het Zuiden van Nederland rooken de fabrieksschoor- steer.cn tusschen de puinhoopen, de ver woeste bedrijven zyn bezig de gaten van het oorlogsgeweld tc dichten. Hier zijn voor noodig stcencn, dakpannen, beton, werktuigen, machines en kolen. Uit de grauwe aarde van de Betuwe, uit de ri- vierklci langs Rijn, Waal en Maas, wordt met excavateurs de grondstof gedolven, waaruit straks de steenen, de vele mil- lioencn steenen zullen ontstaan, die ons land noodig heeft voor het opbouwen van xün huizen, zyn fabrieken en zyn wegen. De meeste steenfabrieken hebben in de voorste linies gelegen, toen Mars over de lage landen trok en de schade is dan ook verbijsterend. Afgeschoten schoorsteenen. ontwrichte ovens, verbrande haaghutten (overdekte rekken, waarop de 6teenen winddroog moeten waaien) en vergruizel- <le arbeiderswoningen markeeren het landschap langs de groote rivieren. Van de metselsteenfabrielcen gelegen aan het traagvloeiende water van Rijn, Maas en Waal. is 29% zwaar beschadigd en 56% licht beschadigd. De cijfers voor de straat- eteenen-fabriceerende industrieën ko men Irier ongeveer mee overeen. In Lim burg licht het percentage zelfs nog hooger zoodat het geen betoog behoeft dat deze essentieele Nederlandsche industrie een der zwaarst beproefde is. Men is thans allerwege aan het repareeren van ovens cn haaghutten om de productie in het be gin van het volgend jaar, wanneer de cam pagne een aanvang neemt, te kunnen her vatten. DAKPANNEN. Nederland heeft een belangrijke dak- pannenindustrie, die gelukkig voor het grootste gedeelte gespaard is gebleven voor het oorlogsgeweld. Vele fabrieken draaien dan ook al weer op volle toeren. De dakpannenfabricage is geen seizoen- bedrijf. daar het geheeie proces zich „bin nenshuis" voltrekt. Wanneer de vorst de steenbakkerijen lamlegt en slechts het af bakken van de 's zomers gevormde stee nen mogelijk is, kan de pannenindustrie voortgaan, dank zij opslagmogelijkheden van grondstoffen en dank zij machinale drooginstallaties. De Nederlandsche dak- pannenindusirie levert op het oogenblik 4 millioen stuks per jaar, die natuurlijk graag worden opgenomen door den weder opbouw. BETON. Het noodwoningenvraagstuk is, vooral voor het Zuiden des lands, een probleem van de grootste urgentie. Er worden thans betonnen huizen vervaardigd, die aan de hoogste eischen voldoen en die zoowel bij de fabricage als bij de montage een mini mum aan geschoolde arbeiders vragen. Er kan zelfs worden volstaan met ongeschool de krachten, wat in de huidige arbeiders- schaarschte een belangrijk voordeel be- teekent. De fabriek levert de z.g. „elemen ten", die ter plaatse als een bouwplaat in elkaar gezet worden met behulp van een vernuftige machine, welke de zware on derdeden opheft en ze te bestemder plaatse deponeert. De betonindustrie kreeg echter te hooren, dat zij niet meer aan de noodwoningen te pas behoefde te komen. Haar producten 6tapelen zich nu op en vinden geen afnemers. Dezelfde bu reaucratie heeft kunnen bewerkstelligen, dat een vervangingsmiddel voor glas, in den vorm van schoongemaakte röntgen- films niet kan worden afgeleverd, alhoe wel er een ontzaglijke voorraad van is in de ziekenhuizen en bij andere instel lingen. In Den Haag wordt n.l. het stand punt verdedigd, dat hier het particulier initiatief uitgeschakeld dient te worden en ook het Roode Kruis acht het aanwenden van dit zeer bruikbare materiaal door een naar winststrevende onderneming misplaatst. Van overheidswege wordt echter de koe de koe gelaten en niet bij de horens gevat, zoodat vele honderden kubieke meters deviezenvrij noodglasniét in de tochtige Kuizen en de verminkte in dustrieën kunnen worden geplaatst. De prijsbeheersching Ook te Haarlem scherpe controle te verwachten In Haarlem is Dreef 24 een afdee- lingskantoor gevestigd van den Opspo ringsdienst van het directoraat-generaal van de prijzen, telef. 18395. In meer popu lair Noderlandsch beteekent dit, dat hier het prijJbeheerschingsapparaat voor Haar lem en omstreken is gaan zetelen, wat van belang is bij het toekomstige strenge toezicht op de prijzen. De leiding van dit afdeelingsbureau vraagt de medewerking - t i de burgerij als het" erom gaat de prij zen in de hand te houden en zoodoende mede te werken aan het algemeen belang. Jet is uit een zeer verkeerd begrepen so- lariteit wanneer men aarzelt, een han- r 'Ipar aan te geven die te kwader trouw '.lopgere prijzen dan geoorloofd is, durft agen zoo verzekerde de leider van aezen dienst. Ongetwijfeld is meestal kwade trouw in het spel, omdat door pu blicaties de handel voortdurend op de hoogte wordt gehouden van de laatste prijswijzigingen op allerlei gebied. Bij het roustateeren van opdrijving late men zich du* niet weerhouden in verbinding te tre den met bovengenoemde instantie. Het invasie-voorschot Ambtenaren mogen het behouden In September 1944 werd in verband met de oorlogsontwikkeling aan Rijksperso neel een z.g. invasie-voorschot verstrekt ten bedrage van een maand salaris. Thans is zoo meldt „Het Vrije Volk" be paald, dat zij, die dit bedrag hebben ont vangen, het niet behoeven terug te beta len. Aan de Rijksambtenaren, die het in vasievoorschot niet hebben gekregen, dan wel het reeds hebben gerestitueerd, zal het alsnog uitbetaald worden. Aan de ge meentebesturen is het verzoek gericht, dienovereenkomstig te handelen. De Radio geeft vanavond: Hilversum I 301 M. 18.04 Ster van den dag. 18.30 Engelsche les. 19.00 Nieuwsber. 19.15 Reportage. 19.30 Orkest Piet Coo- mans. 20.01 Nederland huldigt de B.B.C. 20.15 Vragenkwartier L. de Jong. 20.30 Uit operette cn opera-comiquc. 21.00 Op de brug. Minister prof. dr. P. Lieftinck. 21.15 Uit operette en opera-comique. 22.00 Virtuoze vingers. 22.15 Dr. G. Stuiveling: Letteren en maatschappij. 2230 Willem Strieder. cello: Jan Nederpelt, piano. 23.01 Nieuwsber. 23.15 Avondwijding Ds. L. J. Meilink. Hilversum 2 415 M. 18.01 Nieuwsber. 18.30 Wekelijksch optreden van Jane Bron. 18.45 Enkele vroolijke orgelplaatjes door Syd ney Torch. 18.50 Voor je slapen gaat 19.00 Cantabilé-septet, 19.30 Progr. voor de Nederl. Strijdkr. 20.01 Recital. 20.30 Mej. Joop Reijntjes: De werkende vrouw wint den vrede. 20.45 Benjamino Gigli zingt. 21.00 Op de brug. Min. prof. dr. P. Lieftinck. 21.45 Jan Corduwener non-stop. 21.45 Avondwijding. Kap. H. H. Schlueten. 22.01 Nieuwsber. 22.15 Wil Walis met „Sweet and swing". Snellere treinen 150 K.M. per uur De Nederlandsche Spoorwegen werken plannen uit om alle groote lijnen in ons land te electrificeeren, Dit houdt in, dat men in de toekomst tot Groningen en Leeuwarden, tot Enschedé en Maastricht on ook tot Roozendaal met snelheden* van 150 k.m. zal kunnen rijden. In 4uur zal men in Parijs kunnen komen en in 7'/z uur in Bazel. Ook zijn er plannen om eleotrisehe treinen te laten rijden naar Antwerpen en Brussel. GEEN ONBEWAAKTE OVERWEGEN MEER. In de toekomst zullen zoo deelt de Rijksvoorlichtingsdienst verder mede de onbewaakte overwegen verdwij nen. Gelijkvloersche kruisingen met be langrijke verkeerswegen sullen ook ver dwijnen. Land- en Tuinbouw Mededeelingen van Minister Mansholt De minister van landbouw, de heer S. Mansholt, heeft in een rede te Hoorn mede gedeeld, dat de boeren en de tuinders de nieuwe organisatie moeten opbouwen die de taak var. de regeering op dit gebied zal over nemen. De Stichting voor den Landbouw is al tot stand gekomen, de Tuinbouw moet een soortgelijk orgaan opbouwen. Dan kan begon nen worden met d>_.i opbouw van nieuwe organen voor productie en afzet. In de econo mische kamers zullen werkgevers en werk nemers zitten. In- en uitvoer, alsook prijzen en rationalisatie zullen dan geregeld worden in overleg met de regeering. Ook de arbeids voorwaarden zullen daar geregeld worden. Het is niet mogelijk het teeltplan geheel vrij te laten. Het volgend jaar zal 3'4 van de normale behoefte aan kunstmest gedekt zijn. ll.K.if. Prinses Juliana hoert dezer dagen haai* Jtvvith.i-.i van p >-c van Nederlandsch Volksherstel een bezoek aan Groningen en Friesland gebracht. Te Dokkuni onderhield de Prinses zich tijdens een eenvoudige koffiemaaltijd met haar tafclgenootcn. De maaltijd werd opgediend door dames in Friesch eostnum. (P.) Naar vernieuwing van het Onderwijs in Haarlem en Omgeving Reeds in Juli van dit jaar werd in Haarlem een conferentie gehouden voor vernieuwing van het onderwijs. Na deze conferentie zijn werkcomités gevormd voor L.O., U.L.O. en M.O., die den arbeid van de conferentie zullen voortzetten. Voor de leerkrachten, werkzaam bij het openbaar en bijzonder lager onder wijs in Haarlem, Bloemendaal en Heer stede. spreekt op Woensdag 14 Novem ber de heer P. Bakker, gemeentelijk in specteur te Amsterdam, in de Aula van ih et Ken nemer Lyceum over „De Nieu we School". Deze bijeenkomst is bedoeld als inlei ding voor de cursussen die om de 14 da gen zullen worden gehouden. Op deze cursussen, waarvoor zich ruim 200 on- derwijzera(essen) opgaven, worden voor- loopig de volgende onderwerpen behan deld: a. glo-baal leaen; b. toepassing centre d-'interêt c. zelfwerkzaamheid bij het aardrijkskunde-onderwijs; d. de or ganisatie van de nieuwe school. Het werkcomité, dat de medewerking heeft ook financieel van de ge meentebesturen van Haarlem, Heem stede en Bloemendaal en van de Rijks inspecties van het Lager- en Middel baar onderwijs, wil eerst de mogelijkhe den op het gebied van onderwijsvernieu wing bestudeeren, waarna geleidelijk tot toepassing kan worden overgegaan, eventueel tot oprichting van proefscho len kan worden besloten. Afblijven van andermans hout! De houtdiefstallen, die den laatsten tijd den kop weer beginnen op te steken, moe ten worden onderdrukt. De Bloemendaal- sche politie heeft een vijftal personen ge arresteerd, die zich schuldig maakten aan houtroof. Na de bevrijding, en speciaal na de hervatting van de gaslevering is „hout halen" a-sociaal geworden. Nederland kén zijn hout niet laten rooven, wil het aan de groote behoefte, die de opbouw stelt, voldoen. Jeugdleiderscursus te Haarlem De voormalige Haarlemsche V. B., thans Afdeeling Haarlem van den Ned. Voetbal bond, heeft het initiatief genomen tot het houden van een jeugdleiders-cursus. Deze gedachte is niet nieuw, er zijn meer pogingen ondernomen om dit doel te benaderen, doch wij meenen niet dat het ooit tot een tastbaar resultaat is ge komen. In ieder geval lijkt bet goed. dat pogingen worden aangewend om het jeugdwerk op een hooger peil te brengen. Zij, die met de jeugd in contact komen, weten uit ervaring dat hier moet worden gebouwd. Want ook in dit opzicht hebben de oorlogsjaren hun invloed niet gemist. Er is in die rampzalige jaren veel bedor ven, de kwade invloeden dienen te worden weggenomen en het begrip bijgebracht van eerlijkheid, ridderlijkheid en fatsoen. In dit opzicht heeft ook de sport een roeping te vervullen. Naast het opvoedend werk op school is het juist de sport die zoo verbazend veel kan bijdragen om jon gens en meisjes te kweeken, waarop de maatschappij straks trotsch kan zijn. Het lijkt heel goed gezien om eerst be kwame leidere te vormen. Immers een huis begint men ook bij het fundament. Er zijn vereenigingen, die aan het jeugdwerk veel zorg besteden, doch dit moet alge meen worden. En daarvoor zijn menschen noodig, die een juist begrip hebben van hun taak. Dit tiegrip bij te brengen zal natuurlijk 't doel zijn van dezen cursus en daarvoor zijn blijkens een circulaire een vijftal heeren uitgenoodigd om het be oogde doel te bereiken, n.l. K. Kaufman, N. J. Twisterling, F. van Veen, dr. P. A. Heeres en dr. C. Spoelder. Tenslotte heeft aan het einde van dezen cursus, die zeven avonden omvat, een toetsavond plaats, waarna aan hen die slagen een diploma wordt uitgereikt. Dit streven van de afd. Haarlem van den N.V.B. verdient stellig algemeene sympathie. Geref. Kerk te Zandvoort. De kerkeraad der Geref. Kerk te Zand voort heeft beroepen tot predikant bij de Geref. Kerk alhier, d6. Warnink van Bol nes in de vacature, ontstaan door het overlijden van dr. N. A. Waaning. Quaesties over de teeltregeling De Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur houdt Maandag 3 December te Haarlem haar 200ste algemeene verga dering. Behalve de gebruikelijke punten van verkiezing van nieuwe hoofdbestuurs leden, jaarverslagen, contributieverhoo- ging, en begrooting, staan op de agenda ook vele voorstellen inzake het teeltrecht, waarover thans diepgaande discussies in vakkringen gaande zijn. Het hoofdbestuur stelt vóór cm te ko men tot samenvoeging van teeltrecht van hyacinten, tulpen en narcissen, op een teeltvergunning, terwijl afdeelingen diver se voorstellen hebben ingediend omtrent de verdeeling van teeltvergunningen, o a. aan jonge en beginnende kweekers en zelfs om de geheeie regeling van teeltver gunningen te doen opheffen. Scheidsrechters en salaris In Engeland genieten de scheidsrechters salaris, welke maatregel geboren is uit nood. Dat de voetbalclubs in ons land, of de bond den rechtsprekers een vergoeding kunnen geven, is niet alleen onmogelijk, doch bovendien in strijd met de amateurs- bepalingen. Doch wat w- wel met Enge land gemeen hebben, is de nood. Daarom organiseert de Scheidsrechters-commïssie van de afd. Haarlem een cursus, die op 22 November aanvangt en waarbij vrienden van de voetbalsport in de geheimen van het vak worden ingewijd. Wil men daar over meer weten, dan wende men zich tot den bekenden scheidsrechter N. J. Twis terling, Badhuisstraat 24, wiens jaren lange ervaring menigeen van groot nut kan zijn. Vooral vertrouwt men, dat jonge sportliefhebbers zich hiertoe voelen aan getrokken, want de ouderen gaan en het is juist de jongere generatie, welke haar aandeel aan de toekomst van voetballend Nederland moet leveren. Boksen. Zaterdagmiddag werden in Theater Carré te Amsterdam de finales ge bokst van de kampioenschappen van Noord- Holland. De meeste wedstrijden stonden on danks harde gevechten op een behoorlijk peil. De uitslagen zijn: Vlieggewicht: Schneider w.o.p. van Loeve. Bantam: Cabalt w.o.p. van Jongsma. Veder Licht: Paré wint door opg. van Diepbrink in de 3e ronde. Weiter: Bos wint van Brou wer door interventie van den scheidsrechter. Midden: Walraven w.o.p. van Schoen. Half- zwaar: Smalienburg w.o.p. van Wlering. Zwaar: Nïemands wint van Van lirp, interv. scheidsrechter in 2e ronde. De internationale tenniswedstrijd tus schen Zweden en Frankrijk in Stockholm is geëindigd in een Zweedsche overwinning van 50. Voor Zweden kwamen Lennart, Bergelin en Torsten Johansson uit en voor Frankrijk Yvon Pétra en Pierre Pelizza. Biljarten. Een biljartclub Westerhout" is opgericht. Er zal voorloopig in onderling verband worden gespeeld in café ..Wester hout" van den heer W. L. Verpoorten. Wa genweg. Het bestuur werd samengesteld als volgt :J. A. Olthoff, voorzitter, A. Peper, secretaris, Wagenweg 326rood, W. L. Ver- poorten. penningmeester. ZWEMMEN. Aan de Nat. zwemwedstrij den te Leeuwarden, georganiseerd door de L.Z.C. „Groote Wielen" namen o a. ook eenige leden van de Z.C. „Haarlem" deel. De wisselbeker voor de 5 x 50 M. vrije slag est. Heeren werd voor de 3e maal in successie gewonnen en kwam zoodoende definitief in Haarlemsch bezit. De ploeg bestond uit: A. Hoogland, Gebr, Vermey, G. Jongert en J. v. Merkesleyn, tijd 2 min. 30.8; tweede werd G. Z. P. C. (Groningen). De wisselbeker voor den 100 M. schoolslag Heeren werd ge wonnen door W. Solkamans (Haarlem) 1 min. 23.4. Deze beker was 2 maal in het bezit geweest van J. Bais (Haarlem), welke inmiddels naar Indiè vertrokken is. Verdere uitslagen luiden: 100 M. borstcrawl Heeren: 3. H. Raueh (DJK) 1 min. 7: 2. G. Jongert (Haarlem) 1 min. 7.2: 3. J. v. Merkesteyn 1 min. 7.3. 100 M. Schoolslag Dames 1. M. Proper (Haarlem) 1 min. 35. 100 M. rugslag Heeren: 1. j. van Merkesteyn (Haarlem) 1 min. 18.5. 3 x 50 M. wisselslag Dames: 2, Haarlem 2 min. 5.3; idem Heeren: 1. Haar lem I .1 min. 45; 2. Haarlem II 1 min. 47.3^ Polowedstrijd: Groote Wielen I—Haarlem Comb. 33. ATHLETIEK. Inzake de overtreding der amateursbepaiingen door verschillende be kende Zweedsche athleten, onder wie Guil der Haegg, Ar.dersson en Liljequist, ver nemen wij nog. dat indien uit het verhoor komt vast te staan, dat de beschuldigingen inderdaad op waarheid berusten en de ath leten dus tot professionals worden verklaard, de wereldrecords, welke zij in dien tijd heb ben verbeterd, ongeldig worden. Hoewel het onderzoek nog niet ten einde is. verwacht men dat ongeveer twintig athleten op de zwarte lijst zullen worden geplaatst. Als Haegg tot prof wordt verklaard, zal hij vijftien wereldrecords verliezen en An- derr.son vier. Het onaangenaamste zal echter voor hen zijn, dat zij ongeveer 33°/o belasting, van hetgeen zij verdiend hebben, zullen moe ten betalen. Engelsche voetbalprofs niet in staking De Engelsche voetbalprofs zullen niet in staking gaan, daar men tot een vergelijk was gekomen. De maximum salarissen der spelers zullen verhoogd worden van 8 tot 9 pond sterling per week en de betalingen per wed strijd zullen van 4 op 5 pond worden ge bracht. Voorts zal de regeling van voor den oorlog betreffende de premies voor wed strijden (2 pond indien wordt gewonnen en l pond bij een gelijk spel) op 1 December a.s. van kracht worden en de betaling bij verwondingen zal op de basis der vergoeding bepaald bij de arbeidswet worden gebracht, terwijl de League, indien zij dit noodig oordeelt, zal bijbetalen. Er zal nog een bijeenkomst tusschen 'de League en de spelers worden gehouden, Waarbij regelingen voor het volgende sei zoen zullen worden besproken.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 2