Geldsaneering is geslaagd Een broer bij Arbeidsbureau aangegeven Sport in het Kort Minister Lieftinck zet zijn verdere plannen uïteen De minister van financiën Prof. P. Lief tinck heeft Dinsdagavond een zeer uitvoe rige radiorede gehouden over de ontwik keling van de geldsaneering. Hij stelde vast, dat gezegd kan worden, dat de sa neering goed verloopen is en dat het mogelijk geweest is ernstige stoornis sen in het betalingsverkeer te voor komen. De operatie werd goed uit gevoerd. de patient is niet door een te sterk bloedverlies of een gevaarlijke vertraging in den bloedsomloop aan het einde van zijn krachten gekomen. Het herstelwerk is door het ingrijpen van de geldsaneering niet vertraagd, in tegendeel heeft aan kracht gewonnen. Er is moreele winst. Het is onmiddellijk gebleken, dat de bereidheid om nuttigen arbeid te verrichten belangrijk vermeer derd is. Daarmee wordt de verarming tegengegaan en de proauctie verhoogd. De minister merkte nog eens op. dat wij voortaan zooveel mogelijk uit ons inko men moeten leven en derhalve uit den ouden geldvoorraad slechts mogen putten om de noodzakelijke kasmiddelen aan te leggen er. om die aanschaffingen te doen die mogelijk zijn om de gaten, die de oor log en de bezetter in onzen duurzamen goe derenvoorraad geslagen hebben, weer eenigszms op te vullen. Tevens is de blokkeering gebruikt voor een regis! ratie van het geldbezit. Boven dien was het een machtig wapen tot ontwapening van den zwarten handel. Aan den zwarten handel is een zware 6lag toegebracht. De zwarte handelaars hebben respect voor de regeeringsmaat- regelen gekregen, ook al zijn er velen die in woede ontstoken zijn. Er zijn evenwel zwarte handelaars die met nieuw geld weer gif willen brouwen. De regeering zal nu tegen hen met andere dan mone taire middelen krachtig optreden. Het plan de campagne daarvoor is opgemaakt en de uitvoering staat voor de deur. Een afdoend middel om den zwarten handel in eens den kop in te drukken zou zijn een algemeene koopersstaking op de zwar te markt. De voorwaarden daartoe zijn nu aanwe zig. De levensmiddelen-voorziening is thans ruim genoeg, terwijl ook maatrege len zijn genomen om het tekort aan schoeisel, textiel, enz aan te vullen tegen redelijke prijzen. De kwaliteit der goede ren is bovendien veel beter dan die men nu duur koopt op de zwarte markt. Bo vendien is koopen op de zwarte markt on billijk tegenover landgenooten die geen woekerprijzen kunnen betalen. Door de geldsaneering is de hoeveel heid bankpapier die in omloop is te ruggebracht tot bijna 900 millioen gul den. Het bedrag op de girale reke ningen is te schatten op het dubbele, zoodat nu ruim 2% milliard gulden in circulatie is. Het volksinkomen is on geveer 5 milliard. De verhouding is dus 1 tegen 2. Dit is naar vooroorlog- schen maatstaf normaal te i Daar het volksinkomen in stijgende lijn is. zal het bankpapier nog wat vermeer derd worden. Van belang is evenwel dat de omloopsnelheid van het geld vermeer derd wordt om het economisch verkeer vlot te laten verloopen. Meer werken met de Giro. De minister betoogde dat het aanbeve ling verdient meer van het giro-stelsel ge bruik te maken. In Engeland laat men 80 a 90'/» van zijn betalingen over de giro loopen De voordeelen zijn oa.: minder geld in huis en op zak (dus grooter vei ligheid!!. meer eemak, ook al omdat geen kwitanties noodie zijn en bovendien een rem op lichtvaardige uitgaven, daar men anders zoo gemakkelijk in den zak tast of naar de portefeuille grijpt. De Postgiro en de banken ziin thans evenwel over stelpt met werk. Dit benadeelt een vlugge afwerking. Veel zou verbeteren als ieder wilde medewerken om bedragen beneden de 25 gulden niet giraal le verrekenen, maar contant te betalen. Het is jammer dat de Postchèque en Girodienst ook niet in staat was om de geblokkeerde gelden voor zoover dit al thans toegestaan is. te betrekjken in het girale verkeer. De gewone banken waren beter op dit werk ingesteld. Er zal even- we' getracht worden ook voor deze moei lijkheid een oplossing te zoeken. Er staat evenwel nog te veel waterdruk tegen den damwand om in eens den dam geheel door te steken. Nog eens: de B. A.R.K. Onze mannen in Duitschland, onze oud illegalen. <ie Nederlandsche troepen, die naar Indië vertrekken, zij hebben behoefte aan lectuur. Goede boeken, om de stille uren, ver van huis, te vullen. De B(oeken) A(ctie) R(oode) K(ruls) Wil hen deze ont spanning bezorgen en roept te dien einde uw medewerking in. De BARK moet met ge bolde zeilen en gevulde ruimen weer naar de haven terug! Niet alleen boeken zijn wel kom. maar ook puzzles, spelen e.d. kunnen de jongens en mannen in den vreemde aan gename oogenblikken bezorgen. Daarom: Breng uw gaven bij het bureau van de BARK, Hazepaterslaan 34 te Haarlem of bij de boekhandelaren. Wanneer u 21305 opbelt, komt de BARK naar uw huis, om de boeken Xe laden. Er zijn moeilijkheden met de geblokker- de rekeningen van kleine zakenmenschen en gepensionneerden. Voor de eersten zou al veel gered zijn als elke particulier zijn rekeningen onmiddellijk betaalde. Er zijn maatregelen genomen om, onder bepaalde voorwaarden, voor de kleine zakenmen schen meer geld van de geblokkeerde re keningen vrij te maken. Om de moeilijk heden voor gepensionneerden te verlich ten is bepaald, dat voor levensonderhoud niet f 50, maar f 100 per 14 dagen mag worden opgenomen als zij niet over vol doende ander geld beschikken. Allerwege medewerking. De minister betuigde zijn dank voor de medewerking die allerwege getoond is. In het bijzonder bracht hij hulde aan het personeel van de bankinstellingen, de Postgiro, de Postkantoren, de Belasting diensten en de Distributiediensten. Vaak is tot in den nacht doorgewerkt. Er zijn reeds maatregelen genomen dat iemand die een geblokkeerde rekening heeft geld kan opnemen voor het aan schaffen van linnengoed, schoeisel, enz. Voor de landgenooten die daarover niet beschikken en ook geen contanten hebben zal door maatregelen der regeering moge lijk gemaakt worden textiel, schoeisel enz. crediet te koopen. op Dit is dus het omgekeerde van een spaarfonds. De regeling die in de maak is zal klaar zijn als de goederen beschik baar zijn. Belastingmaatregelen. Het ontwerp betreffende een vermo- gensaanwasbelasting in den vorm van een heffing in eens van de tijdens den oorlog verkregen vermogensvermeerdering !s ge reed. Dit ontwerp zal parlementair be handeld worden Volgens een ruwe schat ting zal de opbrengst 4 milliard gulden bedragen. Voor de betaling zullen naast geld ook effecten en andere waarden in aanmerking komen. Een Staatsleening. Ook het plan voor een staatsleening heeft vasten vorm gekregen. Daarvoor is gekozen een inschrijving op een bijzonder Grootboek. De rente zal Z% bedragen. Het geld zal gebruikt worden voor aflos sing van de vlottende Staatsschuld, die ongeveer 9 milliard gulden beloopt. Ook staan op stapel spaarcertificaten als mogelijke bestemming van het geblok keerde geld. Deze certificaten zullen over draagbaar zijn. Op deze wijze kan worden bereikt, dat het kapitaalverkeer weer een bescheiden begin maakt. Ook deze certificaten zijn rentedragend, doch hebben een veel kor- teren looptijd. Over de wenschelijk ge achte spaarcampagne zal spreker binnen kort een afzonderlijke uiteenzetting geven. Het hervatten van het kapitaalverkeer heeft de bijzondere aandacht van den mi nister. Wegens overbelasting van de ban ken is de voorinlevering van effecten stopgezet. De minister heeft geen be zwaar dat het hervat wordt als het prac- tisch mogelijk is. Voor het maken van een begin met een beperkt beursverkeer liggen de voorwaarden gunstig. De minister besloot zijn rede aldus: „Ons land vaart nog door een heftige branding, maar daarachter ligt c)e wijde zee en na den storm komen er altijd weer stilte en een grootere effenheid, die op een voorspoedige vaart doen hopen. Thans staan alle hens aan dek om de zeilen in bedwang te houden. Ook dit moeilijke werk heeft zijn eigen bekoring Een on gebreidelde geldstroom werkt in op de maatschappij als een stormwind in de zei len. Met een bemanning, die haar taak verstaat, en passagiers, die de scheeps- orders volgen, valt er zeker koers te hou den." Bijz. Gerechtshof Jodin en vader slachtoffer van jaloezie Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam behandelde in de zitting van Dins dagmiddag de zaak tegen Johanna Maria J., uit Buiksloterdijk, die haar broer in Juni 1944 aan den leider van het plaatse lijk arbeidsbureau had aangegeven voor den arbeidsinzet, waarvoor deze broer zich niet had gemeld. Verd., die werkzaam op dit arbeidsbureau was, ging in den ar beidsdienst voor meisjes en later naar Duitschland. Thuis kreeg zij nogal eens conflicten omdat zij en haar zuster op goeden voet met de Duitschers stonden. Om haar broer te elimineeren heeft zij hem aangemeld. ..Dat meisje is bedorven op dat pest bureau bij die N.S.B.'ers in Hoofddorp. Ik kom voor haar op" riep deze broer, als getuige a décharge door den verdediger voorgeroepen. „In mijn onderduiktijd heb ik geen last meer gehad. 2hoewel mijn zuster mij best had kunnen laten pakken en ik zou een veroordeeling van dat meis je zeer betreuren". De advocaat-fiscaal, mr. L. J. Besier, vond hier een sprekend bewijs hoe licht vaardig in den bezettingstijd met de vrij heid van den mensch werd omgesprongen. Hij achtte vera, schuldig en eischte haar veroordeeling tot 3 jaar, waarvan 2 jaar in rijkswerkinrichting door te brengen, met ontzetting uit actief en passief kies recht voor 10 jaar. Mr. H. E. Prinsen Geerligs bepleitte de toepassing van een opvoedende straf of een voorwaardelijke veroordeeling, wan neer het Hof althans niet kan komen tot de primair gevraagde vrijspraak. Voorts werd voorgeleid Cornelis P. uit Zandvoort, die op 24 Februari 1944 vrijwil lig dienst nam bij het N.S.K.K. De advocaat-fiscaal eischte 3 jaar waar van 2 jaar in rijkswerkinrichting door te brengen, met ontzetting uit actief en pas sief kiesrecht voor den tijd van 8 jaar. „Ik wilde met auto's omgaan", relde A. van der Voet ter verdediging van zijn toetreden tot hot N.S.K.K. in 1943. Zooals reeds gister is gemeld Is tegen hem de doodstraf geëischL Mr. W. Glastra pleitte voor de toepas sing van een zoo licht mogelijke, als het kan, voorwaardelijke straf. „Deze verd heeft één van de ergerlijkste misdrijven begaan, welke begaan kunnen worden. n.I. verraad van z'n vader en van een Jodin, welk verraad aan de laatste het leven heeft, gekost". Aldus kwalifi ceerde de adv.-fiscaal wat L. v. A. uit Haarlemmermeer heeft misdreven. Hij heeft, volgens zijn eigen zeggen, om zijn vader bij zijn vrouw weg te krijgen, de aangifte gedaan, dat zijn vader een Jodin in huis had. Uit het getuigenverhoor bleek, dat in de buurt algemeen gesproken is over een verhouding tusschen z'n vader en z'n vrouw En verd. geeft als eenige reden voor z'n daad jaloesie op. Voorts bleek, dat verd. sterk anti-Duitsch was. Bij zijn requisitoir wees de adv.-fiscaal er nog op, dat de vader niets heeft gedaan om alle reden tot jaloerschheid te ont nemen. Anderzijds had spr. critiek op de houding van den marechaussee-comman dant te Halfweg, die veel te bang is ge weest om iets te doen wat den Duitschers onwelgevallig zou kunnen zijn. Het ten laste gelegde bewezen achtend eischte spr. 15 jaar gevangenisstraf en levenslange ontzetting uit actief en passief kiesrecht. Mr. S. C. v. d. Wall vestigde de aan dacht op het tragische van didt geval. Deze verdachte heeft later in Duitschland veel voor Joden gedaan. Aangedrongen werd de zaak naar de instructie terug te wijzen, daar o.m. ook een onderzoek naar de geestvermogens van verd. dient te worden ingesteld, eventueel werd een veel lichtere straf gevraagd. Verd. gaf in een slotwoord nog een overzicht van sabotagedaden, door hem in 1940 op Schiphol en in 1943 en in 1944 in Duitschland verricht en vroeg een niet zoo zwaar vonnis. De Radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301 M. 16.M Ster van den dag. Stephen Grappelly. 18.15 Cabaret: Zes en een kwart. 18.30 Prof. Dr. J Boeke, over Indië's economische af hankelijkheid bij een uit te voeren bedrijfs leven. 18.45 Krontjongmuziek door de Indi sche Club te Amsterdam. 19.00 Nieuwsber. 19.15 Reportage. 19.30 Progr. voor de Nederl. Strijdkr. 20.01 Nationaal Instituut „De een dracht van het land". 20.15 Brieven uit Lon den van J. H. Huizlnga. 20.30 gram. muz. 21..00 Hoorspel: Walvisehjagers. 22.00 Orgel spel. 22.15 Drs. Frank de Vries: Geleidelijke psychologische inventarisatie. 22.30 Het Boyd Neel strijkorkest. 23 01 Nieuwsber. 23.15 Avondwijding. Kap. J. A. Snoeren. HILVERSUM II. 415 M. 18.01 Nieuwsber. 18.30 Het Syivestr.-trio. 19.00 Avondmelodietjes. 19.30 Kerkdienst. Ds. J. J. van Zorge. 20.30 Rosa Spier, harprecital. 21.00 Vraaggesprek met den heer E. C. van Noordwyk: „Een huisvrouw vraagt den di recteur van het C.D.K." 21.15 Eddy Walis speelt, 21.45 Avondwijding. Ds. J. v. Nleu- wenhuyzen. 22.01 Nieuwsber. 22.15 Ensemble George Frank. 22.45 Zang door „The four aces and the Revellers". Weerbericht Geldig tot Donderdagavond. Meest zwaar bewolkt met nu en dan eenige regen, plaatselijk vermengd met wat natte sneeuw. Matige, Oostelijke wind. Zelfde temperatuur. Bij het wrak van een Jeep Voor vele Nederlanders Is de kleine ge allieerde wonderwagen, die zoo hoekig en hoog op de wielen staat, het symbool van de bevrijding gebleven. De jeep is in hun gedachten verwant met glorie en krijgs roem, met het aanbreken van een tijdperk van voorspoed en vrede. Nog altijd, als zij hem voorbij zien snorren, denken zij een viiendeiyken en dankbaren groet: Ha, jeep! Het ga je goed, vierwielige vriend van overzee! Het is hun daarbij inderdaad, alsof zij een vriend ontmoeten. Een persoonlijke vriend, en een persoonlijkheid. Met de volle kracht van zijn sterken mo tor is de Jeep diep in ons volksleven bin nengedrongen. Wij vinden hem thans in onze literatuur, in de beeldende kunst, op het tooneel. in cabaretliedjes, in de etala ges van speelgoedwinkels en op de borst van tallooze jongedames, van wie er on getwijfeld vele ook met den echten Jeep van, nabij zullen hebben kennisgemaakt. De Amerikaansche propaganda, wetende dat dit „enfant terrible" onder de auto's tot de volksfantasie spreekt, heeft ook in ons land de noodige jeep-fabels in omloop gebracht: het ding kan behalve hard rijden en zware lasten trekken, ook springen, zwemmen, vliegen, tennissen en voetballen. Dit laat ste is niet geheel aannemelijk, maar wel is het bekend, dat Amerikaansche soldaten in een colonne jeeps met hun wagentjes krijgertje pleegden te spelen, waarbij de achterste jeep de andere moest voorbij snellen om dan. na een dolle rit. den voor ste een „opduvel" te verkoopen. Dat d:t niet altijd zonder ongelukken verliep, spreekt wel vanzelf. Over deze nuchtere beschouwing ligt echter een waas van weemoed. Zfj is name lijk ontstaan bij het wrak van een jeep. In derdaad. ongeloovlge lezer: ook de Jeep is vergankelijk. Ik ben op een eenzame woud wandeling ergens in de afgelegen streken van ons land een verwarde "massa van schotten, stangen, wielen en stuur tegen gekomen. waar ik bij nader onderzoek met zekerheid wijlen een Jeep in herkende, die daar in volle vaart tegen een boom moest zijn gereden Naast het wrak heb ik mij op een zwerfsteen neergezet, het hoofd vol ge wijde gedachten. Vele minuten stilte heb ik daar. diep in het duistere woud. in acht genomen. Slechts eenige kraaien verstoor den met hun.schril gekras de plechtigheid. Jeep, verongelukt op een afgelegen plekje van den Nederlandschen bodem! De witte ster op Je ingedeukte motorkap vergeelt reeds en doet denken aan een zieltogend zeedier op het strand. Maar nu ik weet, dat Je vergankelijk bent, net als ikzelf, wil ik Je onbevreesd zeggen, arme kleine kerel, ver van huis in vreemden grond half be graven. dat Je in onze herinnering ""lt voortleven als de mechanisch»* gi"-.'.--be vrijder en dat wij op de plek. waar Je sneu velde even sterke gevoelens van ormg en dankbaarheid ondervinden als wanneer Jc van onze soort, dat wil zeggen een mensch-bevrijder was geweest. Aan het wrak van den Onbekenden Jeep past mij als bevrijd Nederlander een eerbiedig sa luut. Ik ben mij dit ten volle bewust Jeep, rust In vrede. Het Ned. Roode Kruis in Indië Afwijzende houding van Indonesiërs Kolonel Dr. Doorehbos, vertegenwoor diger van het Ned. Roode Kruis in Indië, is dezer dagen in Nederland teruggekeerd en heeft in een persconferentie een kort overzicht van den toestand van onze land genooten overzee gegeven, die hij als heel moeilijk kwalificeerde. De toestand van de krijgsgevangenen was in doorsnee beter dan die der burger-geinterneerden. De situatie in de vrouwenkampen in Batavia was zeer slecht en een vergelijking met de Duitsche concentratiekampen was hier niet gewaagd. Door de afwijzende houding van de be volking. in hoofdzaak uit een zekere angst, kan de hulp van het Roode Kruis zich helaas slechts beperken tot de Neder landers. Zoo spoedig mogelijk» hoopt men ook de verzorging van Indonesiërs ter hand te kunnen nemen. Repatrieerenden kunnen, al naar hun toestand, voor her stel naar Australië ofwel naar Nederland worden gezonden. De eersten zijn be stemd voor het weer "innemen van de be- langrüke posten die zij in Indië hadden In Batavia is thans een hospitaal werk zaam. terwijl een aantal medische specia- i;sten en medische teams den nood onder de geïnterneerden en krijgsgevangenen helpen lenigen. Uit Australië zijn goede ren ter waarde van 3V? mill, dollar ge zonden. via het Amerikaansche Roode Kruis werden 900.000 voedselpakketten ge kocht die spoedig zullen arriveeren. Naar gemeld wordt, is thans definitief besloten den eersten internationalen voet balwedstrijd tusschen België en Neder land op 14 April 1946 te Antwerpen te doen plaats hebben. Dezer dagen werd in Ant werpen hierover een vergadering gehouden. Zoo spoedig mogelijk zal worden begonnen met het in gereedheid brengen van het Ant- werp-siadion om de duizenden toeschouwers op waardige wijze te kunnen ontvangen. De bijeenkomst van het bestuur van de FIFA te Zurich werd Maandag gesloten. Be sloten werd de betrekkingen met Japan te verbreken en de namen der Duitsche en Japansche scheidsrechters van de interna tionale lijst te schrappen. Het congres van de FIFA zal op 25 en 26 Juli 1946 te Luxemburg worden gehouden. In 1946 zullen geen wereldkampioenschappen worden georganiseerd, doch op het congres ln 1946 zal worden voorgesteld de wereld kampioenschappen voor 1947 uit te schrijven en het voorstel om dit tournooi in Brazilië te houden, zooals in beginsel besloten was op het laatste congres in 1938, te steunen Het bestuur sprak zijn voldoening er over uit, dat vertegenwoordigers van groot Brit- tannië aanwezig waren.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 2